'assenaarse vogeloppasser Joop leeft een barre winter uitgedokterd is? Een Tsjechische oorlogsbladzijde in Leidschendams dagboek Van der Plas in sensationele slotfase toch naar gelijkspel RNOSTZABRS NA 38 JAAR EVEN TERUG AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGINA 5 EN VAN DE ZOMER KOMT HELEGAAR NIETS TERECHT... p den duur krijgen we llemaal een sik van jeze winter. Elke dag flodderen door de Slubber, uitkijken bij iladde weggedeelten, het Tpenhouden van wakken p het getekende ijs, het trooien van zand uit de ndbak die van het [oorjaar toch vernieuwd" moet rorden. Zo vriest het en b zit je een graad of jbat boven nul. kerheid is er niet, Krant het is pas eind Inuari. Elke dag justeren naar De Bilt, Jat een niet al te zekere |idruk maakt. Of lezen rer allerlei ïerprof eten in igbladen, die bij wijze n spreken een nieuwe ndvloed zouden nen voorspellen, rvoorspellers vind je jteraard het dichtst bij ie natuur. Ergens in een herbergzame polder in kop van Noord- illand, of bij een Fries leer, in de Achterhoek, rentueel op het plat n een duivenhouder idden in de •terdamse ienstad, een ivenhouder die even evoelig is als een landestiene mateurzender. Weer of van gen weer; er zijn lieden er Ooie er alles van af lan ootëgen te weten, of dpals ene Joop Meyer zu aarhei)Dchteren. Joop is geen oonpretendent van de Ho- snzollern, maar doodeenvou- S.B.jjg vogelverzorger in het die- dt, diFPark Wassenaar, waar de zèggeFrelci witter dan wit is. Joop e begePPPert Hiet met de ogen als °P bet moment beweert, af1 er deze winter „absoluut dfn Elfstedentocht" komt. raad?sckoon- Hoewel. Joop geeft valt wel op een briefje, dat ziekt)5 de komende tijd nog ]t eéri en ander van de heer inter tegoed hebben. Met n ime aan het eind van deze 111 u^and. Ook het begin februa- kunnen we nog een aantal hoorlijk koude dagen ver- ïchten. „Temperaturen mo- lijk lager dan tien graden ider nul zijn dan niet denk- Joop zoekt de warmte in deze barre dagen bij z'n flamingo's. Deeldig", voorvoelt Joop met de adellijke familienaam, bij na achteloos. „Hieruit mogen we echter niet de voor de hand liggende conclusie trekken, dat we deze winter op de sportieve compensatie, die Elfsteden tocht heet, kunnen rekenen", volgens Joop. Boosdoener daarbij is het vrij dikke pak sneeuw dat in elk geval in de laatste tijd op het Friese ijs is gevallen en wellicht nog gaat vallen. „Als een sneeuw laag bijvoorbeeld tien centi meter dik is, kan het best dertig graden vriezen, maar de vorst komt dan niet bij het ijs". Dat is de overtuiging van de 46-jarige vogel verzor ger, die in zijn eigen tijd niet van de natuur kan loskomen en liefhebbert in de weerkun de. Uiteraard, althans het ligt voor de hand, praat iedereen over het weer. In Nederland tenminste. Zoals ze in Dene marken zeg maar praten over het eten. Maar goed: bij ons praat dus iedereen over het weer, maar niemand doet er wat aan. Dat schijnt dan ook een gezegde te zijn. Allright, maar die onmacht willen we graag omzetten in zekerheid. Daarom klampen we ons maar al te graag vast aan de voorspellingen van professio nele meteorologen van het Koninklijk Nederlands Meteo rologisch Instituut (in Belgie Keet het KMI, maar wat doet dat er eigenlijk toe, want ze zitten er in Ukkel net zoveel naast als in De Bilt). Maar misschien hangen we nog meer aan de verwachtingen van een stel amateur-meteoro logen. Nu is Joop Meyer zu Slochteren een waardig repre sentant in dit wereldje dat van lage en hoge drukken aan elkaar hangt, maar een erg beroemde vertegenwoordi ger en aanmelder is toch steeds nog wel de man achter de Enkhuizer Almanak. Zelfs deze reus is niet de enig onzaligmakende weerprofeet. Schijnbaar iedereen kent ook de molenaar uit Bodegraven, de schipper uit Sas van Gent, de wat labiele waterkijker uit IJmuiden en ook tot voor kort Gerrit (de Weerman) Ee- renberg, die inmiddels is overleden. Nu is daar opeens Joop uit Wassenaar die een hele belofte in zich houdt. Het is hem bijkans aangebo ren, dat vermogen om meteo rologisch de toekomst te kun nen voorspellen. Hij is er al vanaf zijn achtste jaar inten sief mee bezig. Vader Meyer zu Slochteren die overigens niets met aardgas te maken heeft was ook amateur- weerkundige en hij bracht zijn zoon de nodige beginse len bij. In de loop der jaren heeft Joop zich de rest van de ingewikkelde materie ei gengemaakt. Voor Joop zijn fronten, depressies, cirrus- of cumuluswolken, valwinden of actieve storingen helemaal geen geheimen meer. De verschijnselen herbergen nu en dan wel verrassingen voor Joop. „Het weer is geen optelsom. Er zijn teveel facto ren van invloed. Daarom kun je er nooit voor honderd pro cent voor instaan. Het blijven uiteindelijk verwachtingen, het zijn geen zekerheden", be- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. klemtoont Joop, die geen on feilbaarheid als verworven ge nade kent. Buitendien gaat Wassenaarse vogel-Joop bij zijn voorzeggingen niet over eéri nacht ijs. Ook al is het ijs in deze winterse tijden nog zo dik, hij laat niets aan het toeval over. Als een goed „kind van de berekening" ba seert hij zich bij zijn (onheil stijdingen op het KNMI. Maar daarnaast raadpleegt Joop ook nog andere bronnen, waaronder het gedrag van dieren en de „omkeerdagen" in de Enkhuizer Almanak, die hij als een vrij uitgebreide katechismus beschouwt. Nou, daar heb je Joop weer effetjes: „Afgelopen zaterdag waren de mollen bijzonder actief, wat eigenlijk duidt op regen. En ja hoor, 's middags kwam de bui, die leidde tot de bekende overlast veroorza kende ijzel. Ik heb nog een ander voorbeeld: op 31 de cember van het vorig jaar trokken honderden ganzen op hun koudevlucht over ons land naar het zuiden. Ook van de week heb ik weer een opmerkelijke vogeltrek waar genomen. Nou, dat duidt er onmiskenbaar op, dat januari nog een extreem staartje krijgt". Ook vlak bij huis krijgt Joop Meyer behoorlijk gelijk. Of men is het hele maal niet met hem eens. Dat zou je je kunnen afvragen als je het oorverdovend gekrijs van de vogels in de volietes van de Louise-hal hoort. In elk geval wijst Joop op een kooi met kleurige ara's. En hij zegt: „Als de ara's gaan schreeuwen en onrustig wor den, kun je aannemen dat er zware storm op til is". Nou, daar heeft Joop Meyer zu Slochteren dan, met z'n ara's, toch wel naast gezeten. De bomen hebben zich met hun takken nauwelijks bewo gen, het laatste etmaal. Wat moet er dan aan de hand zijn geweest met die papegaaiach- tigen? Gewoon een onvoorzie ne ruzie misschien, waar ook het KNMI geen vat op heeft en ook Joop niet. Maar we gaan verder. Zo verschaft de Enkhuizer Almanak de heer Joop Meyer de data van de zogenoemde „omkeerdagen". Dat zijn dagen in een bepaal de periode met een extreem lage temperatuur. Iedere maand kent er ongeveer vier. Het biedt een zeker houvast, zeker in de winter", vertelt Joop me, terwijl ik enigszins onzeker in het duister tast. Maar de voorbeelden die Joop geeft zijn overtuigend te noemen: 1. januari was een omkeerdag een extreem koude dag. De vierde januari was dat eveneens. De volgen de zijn op 28 en 30 januari. Joop heeft het voorzegd: „In die periode krijgen we uitzon derlijk lage temperaturen met eerst sneeuwbuien en daarna vriesweer. In de eerste helft' van februari zal het erg koud zijn, waarna het gaat kwakke len. Maart blijft ook beneden normaal". Maar er gloort hoop aan de horizon, want Joop met z'n geadelde en be proefde kom-af voorziet, dat april de eerste warme maand van dit jaar wordt Maar dan komt de domper: "1979 zal zich kenmerken door een ma tige zomer..." En dat is nou juist wat ik niet wil. Wel een „extreem koude" winter, maar dan onverbiddelijk een hete zomer. Maar niet die te leurstellende toestand die Joop me in het vooruitzicht praat. De Wassenaarse voge loppasser is niettemin onver biddelijk in zijn winterteenge- voelige oordeel: „Dit komt al lemaal tengevolge van deze „vuile winter". De sneeuw, het bijzonder vochtige weer, de ijzel en de mist zijn de voorboden van een slechte zo mer.." O hemel, Joop, wat doe je ons aan. Maar Joop gaat on verstoorbaar verder met de naaste toekomst: „De koude lucht, die de oorzaak is, kan niet voldoende verwarmd worden, waardoor de komen de zomer op depressies, buien en onweer moet worden gere kend. Daar komt nog bij, dat een koudecentrum zich heeft verplaatst van Noord-Finland naar Spitsbergen. Tengevolge van de aanhoudende kou daalt de temperatuur van het zeewater en is niet eéri, twee, drie weer op een redelijke temperatuur. Voor het zover is zijn we bij eind juni, begin juli aangeland". Volgens Joop Meyer zu Sloch teren hebben de weergoden nog meer onaangenaams voor ons in petto. Gebleken is na melijk, dat vorig jaar „een nieuwe 11-jarige zonnecyclus is begonnen". Joop Meyer: „De daarmee verband hou dende zonnevlekken zijn van invloed op het totale weer beeld van onze aardbol. We hebben de afgelopen 22 jaar gemazzeld. Afgezien van de winter van 62-63 hebben we uitsluitend zachte winters ge kend. Maar daar komt nu een kentering in. Een reeks stren ge winters is ingezet", verkon digt Joop met een soort con ciliaire vasthoudendheid. Ik kijk met ontzag op naar Joop, maar ik hoop dat hij er volkomen daast zit. De stren ge winter gun ik hem, maar daarna moet de natuur in po sitieve zin haar tol betalen. En dat moet een kostelijke zomer worden. Ik geloof, dat we elkaar in die zin de hand kunnen geven. net oil evolge diere n leve Dch oa Tegö e# één keer terug naar het dat Leidschendamse ilie ojlI-buschauffeur Bart Rijn- It (31) schreef over de lot- van een Engelse i en werper en zijn Tsje- le bemanning in de ja- 40-44. Eind vorige week het boek onder grote lstelling ook van de irlandse pers ten doop mden in het gemeente- s van Leidschendam. Het 'd een soort pelgrimage ins. Eén van de toenmali- bemanningsleden, destijds iede piloot Arnost Zabrs, nog eens z'n eerste fpder" van toen, Willem Veen, die hem als 16-ja- boerenknecht burgerkle- verschafte, in zijn ar- V Van al het postume betoon aan de L 7788 wa- 17 Tsjechische oud-pilo- en hun vrouwen getuige, werd vrijdag een grootse rond het boek, de schrij- de Tsjechische relaties alle herinneringen die in sneeuwbuien een beetje 'erkelijk leken want eind Iember '40' was alles nog groen; zowel het weiland itop de L 7788 met uitge- igjarifeerde motoren terecht dofn, als de grote oorlog tof tt lisstri t Rijnhout heeft zich met •der vasthoudendheid van een tiereclfër van zijn op zich geno- ma) taak gekweten. In ruim uiar tijd heeft hij het in a duister der historie ver ft ffdi B b en het grijze hoofd bedekt met een on-Engels jagers hoedje, maar nog immer goed geluimd en gewapend met een lichte ironie, hield op die vroege septembermor gen in '40 tot de laatste mi nuut het stuurwiel van zijn kist in bedwang: zes levens werden daardoor gered, al leen de radiotelegrafist, Karei Kunka, kon bij zijn gevan genneming door de Duitsers de onzekere toekomst niet meer verdragen en benam zich het leven met een sein- pistool dat hij bij zich droeg. Hij wilde niet door de Gesta po gemarteld worden, „zoals mijn familie", zei hij nog en kele uren tevoren tegen zijn commandant Trojacek. „Vijfhonderd gulden beloning voor wie de vliegers op spoort", een telexbericht op de krantenredacties. Willem Arnost Zabrs (links) er redder Willem van Veen turend in het oorlogsver leden van Veen was toen een jon gen van 16: „ik stond die ochtend om een uur of kwart voor zeven hout te hakken bij ons huis aan de Eiken horst in Wassenaar. Dat was ongeveer het moment, dat Amost en twee makkers de boerderij bereikten op zoek naar burgerkleding om dan weg zien te komen. „Weet je het nog?, Willem. Do you re member that moment?", vroeg vorige week Arnost aan zijn nu 54-jarige helper in de nood. „O yes", ant woordde Willem en hij kreeg tranen in z'n ogen toen hij het bruinieren Jacket aan Arnost teruggaf. Hij had het al die tijd bewaard. Een tweede jacket ging verloren, omdat Willems zuster erg bang was geworden en de schaar in het met bont ge voerde vliegersjasje had ge zet. Willem, 38 jaar geleden snapte niet veel van dat Tsjechisch en een soort En gels, maar hij kwam er wel achter, dat die mannen ande re kleren wilden hebben. Hij hari bommenwerper volledig op hklapt in de interesse van ee wj velen teruggehaald. Hij lan oeef een stuk bewonde rt Mwaardige documentatie, i/aargi nu alweer aanleiding is wiorden om een boek sa- te stellen over „Piloten- zoals die in ons land de oorlogsjaren ver- l werd. Zabrs, thans voorzien een martiale RAF-snor kwam met twee overalls en twee paar laarzen aanzetten. Van de uitgetrokken unifor men verbrandde slimme Wil lem meteen de onderschei dingstekens in de kachel, ook de petten. De vliegerslaarzen en uniformen zelf gebruikte Willem nog een paar jaar na dat hij ze onherkenbaar had gemaakt. De oorlog was tot dan toe nog niet hemeltergend ge weest. Een vier maanden oud, voor veel Nederlanders, die de Duitsers nog niet zo goed kenden. De bezetters stonden op hun voorschrif ten, ze waren aan de winnen de hand, de regering plus ko ningin waren in mei al naai Londen vertrokken, je moesi nog normaal kunnen lever, ook. Nou, en dan kijk je wet uit voor nare gevolgen. Bo vendien waren daar die 501 gulden. Het is allemaa. boeiend en tot op de veze, van het gebeurde te lezen ir. het boek van RijnhoutHel is op sommige plaatsen een roman die schrijnend van re aliteit is. Verraad? Een woord, dat nog niet algemeen bekend was. Je kon beter doen wat de Duitser je ge lastte. Of je hem nou zag als Mof of nog niet zo erg. De Tsjechen gingen „eraan": adellijk of niet, men waar schuwde de Duitse instanties. Ook bij de Wassenaarse poli tie. Dat vermeldde het poli tierapport van 26 september wel. De woorden „law and order" klonken in die tijd nog even anders, met een zwaar Duits „accent". Aan het einde van Bart Rijn hout boek staat te lezen: „Van de vijfhonderd zilver lingen werden er slechts drie honderd verdeeld in een poli tiepost. De agent die talen sprak kreeg er 75 van, eve nals één van de hoofdagen ten. De commissaris, de in specteur en de drie anderen kregen elk 30 gulden. Eén van de hoofdagenten be klaagde zich bij de commis saris: waarom kreeg hij maar dertig gulden en die andere, gewone agent die ta len spreekt wel 75?". Duits land wint op alle fronten daar hielden heel wat vader landers rekening mee. En op die tijdsafstand wordt een eerlijk oordeel wel moeilijk gemaakt Je zult vandaag Arnost Zabrs, de nog enig aanwezige bij het gevierde lijdensdra ma, er niet meer over horen spreken. Hij zette z'n kraag op om beschut te zijn tegen de bijna on-Nederlandse sneeuwval. Bin in de bus, die hem (bestuurd door de au teur van zijn oorlogsgeschie denis Bart Rijnhout) van plechtigheid tot confrontatie reed, zei z'n Engelse vrouw tegen hem: „Arnost, zul je niet te veel eten in die kanti ne straks?" Maar 38 jaar te rug zei ergens in Wassenaar, in Huize Beukenhorst, een dame tegen hem, toen hij werd gearresteerd: „het is beter nu dat u gevangen wordt genomen, omdat u dan rustig kunt wachten totdat de oorlog afgelopen is". Ze vroeg hem ook, of hij het adres wilde geven van zijn moeder, maar dat maakte Arnost ziek. Het is nu voor hem nog steeds erg moeilijk dit ooit te vergeten. Hij keek nu, in een heel anders ogend Nederland, met flats in de buurt waar hij en zijn mede- crewleden een „crash" maak ten, door de busruiten naar buiten: „daar moet het zijn geweest dat we neerkwamen? Ik herken er niets meer van." Maar die vrouw ziet Zabrs, die in Engeland een technisch bedrijf leidt, nog steeds als degene die de schuld draagt voor de dood van Karei Kunka, de jongen die in z'n laatste ogenblikken het einde van zijn familie thuis zag.. Van onze sportredactie KATWIJK De Kat- wijkse derby, Van der Plas BMW—Cleijn Duin, eindigde in een 3-3 gelijkspel. Vijf mi nuten voor tijd had Cleijn Duin nog een 3-1 voorsprong maar gaf die in een tumultueuze slotfase toch nog uit handen. Afgezien van die sensationele slotminuten was, de wedstrijd tussen de twee Katwijkse zaalvoetbalploegen een tamme vertoning. Van der Plas be paalde de wedstrijd weliswaar maar het was Cleijn dat in de eerste helt de doelpunten scoorde. Na tien minuten spe len had een van de counters van Cleijn Duin succes. Huig Schaap tikte de bal beheerst achter doelman' Jaap Guyt Een voorsprong die maar even stand zou houden, Johan van Duin ontfutselde de bal van Wim Guyt, passte toen op Koen Wiefering die keeper Hans van Velzen kansloos liet. Daarna bleef het een hele tijd rustig, Van der Plas viel wel aan maar de achter hoede van Cleijn Duin had de zaak goed onder controle. De defensie van Van der Plas had echter de grootste moeite met de snel uitgevoerde coun ters van Cleijn Duin. Schaap scoorde 2-1 en op slag van rust was het Jan van der Plas die Jaap Guyt voor de derde maal passeerde. Ook de tweede helft gaf een hevig aanvallend Van der Plas te zien. Cleijn deed nu niets an ders dan verdedigen, en speelwijze waar Van der Plas nog steeds geen raad mee wist. De wedstrijd leek beslist toen Gert Zwaan na herhaal de aanmerkingen op de lei ding voorgoed naar de kleed kamer werd gestuurd. Van der Plas moest het laatste kwartier met drie veldspelers volmaken. Cleijn Duin werd wat minder voorzichtig en kroop af en toe uit de verde diging. Van der Plas kreeg 3-3 TEGEN CLEIJN DUIN Jan van der Plas (hier in duel met Johan Elfering van Godyla) bracht Van der Plas twee minuten voor tijd toch nog op ge lijke hoogte met Cleijn Duin. daardoor meer ruimte en dat resulteerde in de twintigste minuut in een doelpunt van Dameszaalvoetbaltoernooi LEIDEN De Commissie Randstad Sport, SJZ, UDO. vor het damesvoetbal houdt De winnaars van de poules morgen een dameszaalvoetbal- zullen onderling uitmaken wie toernooi in de Noordwijkse zich de sterkste van het toer- Northgo-hal. De ploegen zijn nooi mag noemen. De eerste ingedeeld in drie poules A: wedstrijd begint om half acht Docos, Lugdunum, Ter Leede, Unitas; B: KRV, SJC, Spel. Om half twaalf wordt beslo Lisse, SVLV; C: Alphia, ten met de prijsuitreiking. Johan van Duin. Van der Plas had nog vijf minuten om de gelijkmaker te forceren. Doelman Jaap Guyt verdween naar de kant om plaats te maken voor een extra veld- speler. Een tactiek die Van der Plas bijna fataal werd, Ron. Kamphues schoot de bal op een leeg doel. Koen Wief- fering reageerde echter attent en voorkwam met een fraaie omhaal een vierde doelpunt van Cleijn Duin. Twee minu ten voor tijd loste Jan van der Plas (Jan van der Plas van Van der Plas) een ogen schijnlijk ongevaarlijk schot. Doelman Hans van Velzen wilde de bal rustig oppakken inplaats daarvan liet Van Vel zen tot verbijstering van alles wat Cleijn was het leer tus sen zijn benen door in het doel rollen. Een minuut later leek alle moeite van Van der Plas toch voor niets te zijn geweest. Jan van der Plas maakte een overtreding tegen Wim Guyt en dat was voor scheidsrechter Van der Leek aanleiding om de bal op de stip te leggen. Huig Schaap schoot in maar Jaap Guyt stompte de bal uit zijn doel en redde Van der Plas van een nederlaag. Programma voor woensdag: Districtsbeker: Godyla VT— Phoenix. THB-hal Iisse, deze wedstrijd begint om 20.35. KEES VAN HERPEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5