Pro Juventiite dreigt uit Leidse regio te verdwijnen Burgemeester handhaaft uitzondering voor studentensociëteiten I nastadLEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAGINA 3 DIRECTEUR VAN LEEUWEN: „VOORTBESTAAN NIET ONNODIG REKKEN" CPN-Leiden viert verjaardag HARDE CONFRONTATIE OVER HORECA-BELEID Sfinx De groep „Sfinx", die onlangs de elpee „Holy Cat" uitbracht. De Haags-Leidse formatie „Sfinx" treedt vrijdagavond 2 februari op in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat 66. De groep werd in 1974 opgericht. Aanvankelijk speelde de groep hoofdzakelijk symfonische rock. Onder invloed van bezettingswisselingen en herziene muzikale ideeen is Sfinx meer hard-rock gaan spelen. De formatie bestaat uit: Kees Nix, toetsen, Harm Bieger, slagwerk, Ruud van den Tang, basgitaar, John Phillipo, gitaar, percussie, strings en zang en Peter Langerak, gitaar en zang. Het optreden begint om ongeveer negen uur. De toegangsprijs is drie gulden voor leden van het Vrije tijdscentrum en vijf gulden voor niet-leden. Promoties Aan de Leidse Universiteit hebben in februari zeven pro moties plaats. De heer Ch. de Beer uit Leiderdorp pro moveert woensdag 7 februari tot doctor in de rechtsge leerdheid. Woensdag 14 februari promoveert de heer C. Den Heyer uit Leiden tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Woensdag 21 februari zijn er drie promoties en wel die van de heer K. Nooter uit Rijswijk tot doctor in de geneeskunde, van de heer J. Ende uit Alphen aan den Rijn tot doctor in de geneeskunde en van de heer J. Nieuwenhuis uit Goirle tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De heer L. Minnigh uit Leiderdorp promoveert donderdag 22 februari tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen. Woensdag 28 februari promoveert mevrouw M. Jonker uit Leiderdorp tot doctor in de geneeskunde. Afscheidscolleges Prof. dr. A. Cohen en prof. mr. H. Maas zullen respectie velijk op vrijdag 9 en vrijdag 23 februari een afscheids college geven. Prof. dr. Cohen is als gewoon boogleraaar in de geschiedenis der Middeleeuwen verbonden aan de universiteit van september 1972 tot september 1976 was hij rector magnificus. Prof. mr. Maas is als gewoon hoogleraar in het internationaal publieksrecht aan de Universiteit verbonden. Tevens was bij van 1971 tot 1975 lid van bet college van bestuur. Op vrijdag 16 fe bruari zal dr. J. Vossen het ambt van gewoon lector in de pediatrische immunologie aanvaarden met het uit spreken van een oratie. Alle drie de bijeenkomsten wor den gehouden in het Groot Auditorium van het Acade mie gebouw aan bet Rapenburg. Ze beginnen om kwart over vier. LEIDEN De Sti Jng Pro Ju- ventute Rijnland, gevestigd aan de Herengracht in Leiden, dreigt uit de regio te verdwijnen. Oorzaak is de te verwachten slechte financiële situatie, waarin de stichting zal komen te verkeren in 1979, om subsidietechnische redenen. De stichting houdt zich sinds de vijf tiger jaren hoofdzakelijk bezig met kinderen die onder toezicht van de kinderrechter staan. De instelling werkt steeds meer preventief. Zij intervenieert dan in probleemsitua ties die daardoor niet hoeven te resulteren in een ondertoezichtstel ling bij de kinderrechter. Het aan tal tussenkomsten van de stichting bij probleemsituaties in gezinnen nam de laatste tijd steeds meer toe. Onder toezichtstelling bleek lang niet altijd noodzakelijk. Deze ontwikkeling werd gestimuleerd. Het is mede onder invloed van deze ontwik keling, dat in de hele kinderbescherming het landelijk aantal onder toezicht van de kin derrechter gestelden terug liep. De stichting Pro Juventute krijgt echter subsidie op ba sis van het aantel ondertoezichtstellingen. Door het teruglopende aantel hiervan en de voorgenomen verlaging van de meerderjarig- heidsgrens door de overheid zal de subsidie- bijdrage voor deze kinderbeschermingsorga nisatie drastisch teruggedraaid worden. Deze ontwikkeling heeft de directeur van Pro Ju ventute Rijnland J. van Leeuwen ertoe ge bracht een nota op te stellen waarin hij zijn verwachtingen uitspreekt voor de toekomst. Hij kiest daarin voor gewijzigd beleid. De stichting wil niet de indruk wekken, mee te werken aan het al eerder aan de kaak ge stelde kwaad, een overcapaciteit van onder toezichtstellingen te kweken, om zo het ei gen bestaan te rechtvaardigen. „Wanneer wij menen dat een kind niet on der toezicht van de kinderrechter moet ko men, dan zeggen wij dat. Het is gewoon vaak zo, dat deze wettelijke maatregel hele maal niet nodig is en dat er ook via een an dere weg hulp geboden kan worden. Wij vinden het niet etisch om het aantal onder toezichtstellingen onnodig op te voeren ter wille van onze subsidie. Hetgeen dan na tuurlijk wel enigszins de bestaanskans van onze organisatie aantast. Wij werken er ook niet aan mee om een ondertoezichtstelling langer te verlengen dan in principe noodza kelijk is, bijvoorbeeld om het bestaansrecht van de instelling te verzekeren. Gevolg van dit principieel denken is onder meer dat er nu financiële problemen dreigen. Daarom hebben bestuur, medewerkers en ik besloten om aan een afbouw te beginnen. We willen daarvoor het hele jaar 1979 uittrekken. Dit zal bestaan uit het niet meer in behandeling nemen van nieuwe aanmeldingen en uit het plegen van bezuinigingen op die terreinen waar de kwaliteit van de behandeling het minst van te lijden heeft. Verder moeten we ons nog beraden over de technische uitvoe ring van de sluiting. Een definitieve datum voor de sluiting is nog niet te noemen om dat er nog onderhandelingen moeten plaats vinden met het ministerie van Justitie. We willen om een zogeheten afbouwsubsidie vragen, om in de eerste plaats de tekorten te dekken en vervolgens met het resterende bedrag de afbouw over 1979 te effectueren. We zouden misschien nog wel een tijdje door kunnen werken, maar dit zou dan on der verantwoorde voorwaarden moeten ge beuren. Ten aanzien van de cliënten kan en mag dit niet", aldus de heer Van Leeuwen. Het verdwijnen van Pro Juventute zal zeker een gat veroorzaken in de hulpverlening. Toch gelooft de heer Van Leeuwen dat er wel een alternatief gevonden kan worden voor de cliënten in de Algemeen Maatschap pelijke werkinstanties, zoals het MOB en de stichting Jeugd en Gezin Den Haag afdeling Leiden enz. „We willen een goede oplossing vin den voor de dan overgebleven cliënten. Dit kan gebeuren door overdracht aan of gedeeltelijke in- groei in een andere organisatie. Het lijkt misschien wel raar dat je in het „Jaar van het Kind", waartoe 1979 is uitgeroepen, toch naar een sluiting van een kinderbescher mingsinstantie zoals Pro Juventute toewerkt. Maar ik geloof dat we, nu we nog niet in allerlei ombui gingstoestanden terecht zijn geko men, het kind alleen maar een dienst bewijzen door te vertrekken. Het subsidiebeleid en het omgaan met deze materie heeft veel proble men geschapen. Met het verdwijnen van de organisatie is de cliënt dan waarschijnlijk meer gebaat dan dat er op allerlei slinkse manieren wordt getracht de stichting in stand te houden", aldus directeur Van Leeuwen van Pro Juventute. Sylvia van Leeuwen Saxofoniste Rosa King met haar groep „Upside Down". LEIDEN De Leidse afdeling van de Communistische Partij Nederland viert za terdag 3 februari op feestelijke wijze het zestigjarig bestaan van de partij in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Het feestprogramma bestaat uit een middag- en een avondgedeelte. Het middagprogramma, dat van twee tot vier uur duurt, bevat een voorstelling van het kindercircus „Caprio le" uit Hazerswoude en een doorlopende voorstelling van films over activiteiten van de CPN. In een fototentoonstelling wordt een impres sie gegeven van belangrijke feiten uit de ge schiedenis van de partij en het politieke le ven in Nederland in de afgelopen zestig jaar. Verder is er een expositie van werken van Leidse beeldende kunstenaars. Tevens zijn er kermisachtige activiteiten, zoals het rad van avontuur, een loterij, doelschieten en ballengooien. Het avondprogramma begint om acht uur. De lijsttrekker van de CPN voor de Europe se verkiezingen, R. Haks, zal de feestvieren den toespreken. Het gedeelte van de avond wordt swingend ingezet en vervolgd met het optreden van de Amerikaanse saxofoniste en zangeres Rosa King en haar groep „Up side Down". Mevrouw King is thuis zowel op het gebied van de moderne en eigentijd se jazz als op het gebied van blues en soul. Kaarten voor de feestelijke manifestatie zijn te krijgen in de voorverkoop op de volgende adressen: Oude Varkensmarkt 8, tel. 134194 en Kiekendiefhorst 135, tel. 213194. De toe gangsprijs voor zowel het middag- als het a vondgebeuren bedraagt vijf gulden. LEIDEN De burgemeester van Leiden is niet bereid de uitzonde ringspositie die de studentensociëtei ten in de stad hebben ten aanzien van het sluitingsuur aan te pakken. Terwijl hij voor de hele stad bevrie zing van het aantal café's bepleit en het nachtleven voor de gewone bur ger zoveel mogelijk wil beperken in verband met de overlast die er voor de omwonenden door ontstaat, be- j tracht hij een ongekende souplesse I voor het nachtleven van zijn stude- rende ingezetenen. Dit tot grote er- gemis van en geheel in tegenstelling tot datgene wat verschillende raads leden met de samenstelling van de nieuWe drank- en horecanota zouden willen bereiken. Deze uit elkaar lig gende standpunten bereikten gistera vond tijdens het beraad hierover in de commissie Algemene en Bestuur lijke Aangelegenheden een hoogte punt in een harde confrontatie, waarbij de raadsleden de burge meester discriminatie verweten en zich gedwongen zagen door middel van andere maatregelen de macht van de burgemeester in deze zaak te breken. Zoals bekend is de drank- en horecanota in Leiden al jarenlang een slepende zaak. De raadsleden verwijten burgemeester Vis en zijn adviserende ambtenaren dat zij slecht voorbe- reide en vage nota's voorgeschoteld krijgen. Dit heeft er voor gezorgd dat verschillende I nota's al naar het stadhuis werden terugge stuurd om verbetering maar tot nog toe zon der voor de raad aanvaardbaar resultaat. Ook de nota die op dit moment in bespreking is kan op geen enkele manier de goedkeuring van de verschillende fracties wegdragen. Om dat men er geen heil in ziet de zaak weer te rug te sturen is men bereid geweest enige concessies te doen. Toen burgemeester Vis gisteravond niet ook van zijn kant een bijdra ge bleek te willen leveren om een regeling tot stand te brengen en weigerde een duidelijk standpunt in te nemen, voelden de aanwezige fractieleden zich gedwongen zich ook in vaag heid te hullen. Het grote knelpunt is de uitzondering die in de ambtelijke nota gemaakt wordt voor de sluitingstijden van studentensociëteiten. Alle fracties waren het erover eens dat deze posi tie de Leidse „burger" discrimineert. De heer Vis verdedigde zijn stellingname met het argu ment dat het niet alleen gaat om studenten, maar dat alle besloten verenigingen in Leiden het recht hebben om ontheffing te krijgen van de sluitingsregeling. Hij verklaarde dat slechts de studenten gebruik willen maken van deze ontheffingsregeling. Toen verschillende raads- leden dit argument in twijfel meenden te moe ten trekken, bracht Vis hier tegenin dat het dan een kwestie van geloven was geworden, zodat de discussie hierover niet meer mogelijk was. Dit onwankelbare standpunt van Vis maakte dat de emoties hoog opliepen. Fractievoorzit ter Jit Peters van de PvdA stelde de burge meester de vraag of hij indien de raad met een meerderheid een motie zou aannemen waarin de gelijk stelling van sociëteiten en de gewone café's zou worden geregeld deze zou aannemen. De heer Vis antwoordde hierop dat het afhankelijk zou zijn met welke meer derheid zo'n motie zou worden aangenomen, omdat naarmate de meerderheid groter, is mo- tie's meer kracht hebben. Door de volharding van de heer Peters om een duidelijk stand punt van de burgemeester te horen raakte de laatste geïrriteerd en liet zich ontvallen dat hij niet bereid was om besloten sociëteiten met gewone café's gelijk te stellen. In casu: Leiden blijft voor studenten een uitzondering maken. PvdA-fractieleider Peters meende dat op zo'n manier de gedachten wisse ling in een commis sievergadering vruchteloos chaotisch en vrij blijvend is. Hij veronderstelde dat er door de slechte voorbereiding een nieuwe sessie over het al jarenlang onbevredigend geregelde drank- en horecaprobleem nodig zou zijn. De heer Driessen, fractievoorzitter van het CDA, en de heer Kuyers van de WD stemden hier mee in. De heer Driessen verweet de burge meester „de zaak af te houden" hetgeen hij zeer onbevredigend noemde. Ook deze avond praten over het cafébeleid in Leiden leverde geen resultaat op. De heer Walenkamp (CDA), die een eigen gedegen nota gemaakt heeft, zei te vrezen dat Leiden een stad wordt die straks na twaalf uur is drooggelegd. van 40 kilometer per uur op het land doet de diena- 2 ren der wet in de regel niet zo snel naar het bon- 3 Tiboek grijpen, of het zou voor een hevig opgevoerde voetganger moeten zijn, jp [die met die snelheid over de voetpaden trimt. Fffiat het op het water wel kvat anders ligt merkte een mmiVoorhouter, die varend op de Dieperpoel met een isnelheid van 40 kilometer [per uur in een( speedboot het water hevig door el kaar klutste. De aanbevo- Zin.'len snelheid is daar 16 per uur, mogelijk 30[(Om het proces van het af- S) Mkalven der walkanten af te (remmen. De Voorhouter, aan wie ook een registra tienummer ontbrak werd Iderhalve alras klemgevaren l&jen van zijn onhebbelijke raargedrag op de hoogte festeld. >e man stelde op het kan- ngerecht de boot van een nis te hebben geleend zich van geen snelheid 'wust te zijn geweest, ede omdat aan het ge stroomlijnde vaartuig een snelheidsmeter ontbrak. sla je me dood" - dat hebben ze dus niet gedaan nra^ ..ik wist niet hoe hard ik istoijvoer. „Kan hij wel zo J|hard", citeerde kantonrech- wjj,ter Van Dijke uit het voor liggende proces-verbaal. Het kantongerecht had wei- ig vertrouwen in het on- wuste karakter van de 'ertreding, temeer omdat le boot door de verdachte teerdere malen was ge- •03 Üeend, zodat niet van een leringe vertrouwdheid met iet geheel kon worden ge- •roken. Het uiteindelijke b tjgevolg was een boete van s BjlOO gulden, die de Voor- 13lhouter toch wel van zijn ^"jstuk bracht omdat hij bij jnihet verlaten van de rechts taal bijna onderuit ging op Tet glimmend gepoetste larket. „Het is hier ook loeilijk om te laveren, ietwaar", voegde Van Dij- :ehem nog toe. aan de Leidse Herengracht Het begrip van de justitie voor de rituele handelingen die mohammedanen plegen te verrichten in het kader van hun godsdienst houdt meestal op wanneer er bloed begint te vloeien. Een uit Turkije afkomstige buitenlandse werknemer was met een paar schapen iri de kofferruimte van zijn personenauto op weg naar een slachthuis om aldaar een rituele slacht uit te voeren, maar merkte dat zijn proppende activiteiten met de wolleveranciertjes door de politie niet op prijs werden gesteld. „Die renmishandeling", heette het, omdat de ter rituele dood veroordeelde dieren onnodig pijn leden. „Weet u niet dat u die dieren al leen in een veewagen mag vervoeren", vroeg rechter Van Dijke. Na een samen spraak met zijn tolk bleek dat de verdachte zich van niets bewust was geweest, in Turkije is het immers niet ongewoon om op een zodanige manier met die ren om te gaan. „Het ge beurt maar één keer per jaar, en om daar nou een veewagen voor te gaan hu ren", viel de Turkse tolk zijn landgenoot bij. Het kantongerecht volhardde in zijn afkeuring en legde 75 gulden boete op, gevoegd bij het verzoek om alle ri tuele slachters te laten we ten dat het ritueel te slach ten dier op een waardige manier naar zijn executie moet worden gevoerd. FRANK BUURMAN Het onderkomen van „Pro Juventute"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3