Amerikanen blijven twijfelen aan Carter I „Slechte elementen"maken gebruik van muurkranten in China I i >i )i n n K u i Woonideaalbeurs voor groot en klein behuisde! Alles over meubels Veel variatie Een keur van artiesten 31 januari t/m 4 februari groenoordha! leiden Openingstijden Maurice del Monte opent Woonideaalbeurs in Groenoordhal B r EN 0. k ht in, jrc lar aa l>a >s: 8 en; 1 9 iSti an i iet on an >li: De; an ieli 9lij in. en aoi oe rut rat ist /ei pie n i an aa 1- ar ie :h( /ai Ell re« erl GV ree ch lei en rar Ell lim an nj« ler lec DO nel arc .eii >la; ler ire< /a< lit en :ee /a JE\ W :ai icx vo aai :i( JUl 3o jei jit /ai tri< Iwi rib aei Dil NC BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JANUAR11979 PAI ■8UI WASHINGTON Jimmy Carter lijkt na twee jaar voor de meeste Amerika nen nog ongeveer dezelfde als de man, die als een volslagen onbekende in ja nuari 1977 het Witte Huis betrad. Ze weten nog steeds niet wat ze aan hem hebben. Hij heeft zich nog niet gemani festeerd als een echte leider van de na tie „en van de wereld", denken de meesten daar meteen achteraan. In bijna alle beschouwingen wordt deze weinig innige relatie op rekening ge schreven van de president. Maar er kan natuurlijk ook wat schelen aan het be oordelingsvermogen van de Amerika nen. Het is bijvoorbeeld merkwaardig te noemen, dat in de enquêtes Edward Kennedy voortdurend op overtuigende wijze wordt aangewezen als de demo cratische kandidaat voor het president schap, terwijl zijn politieke wensen vol ledig indruisen tegen alles wat de Ame rikaanse kiezers de laatste jaren al even overtuigend hebben uitgesproken. Kennedy's wensen hogere uitgaven, vooral ten behoeve van de sociaal zwakkeren klinken uitermate sympa thiek. Maar ook in de linker vleugel van de democratische partij zijn er ve len. die ruiterlijk toegeven dat Ken nedy's plannen onder de huidige econo mische en politieke omstandigheden volstrekt onhaalbaar zijn. Er zijn er zelfs die Kennedy's wensen ronduit als „pure demagogie" betitelen. De kiezers hebben in 1976 en 1978 zij het in beide gevallen met opkoms- tcijfers beneden de veertig procent een Congres samengesteld, dat voor ne gentig procent of meer is gekozen op grond van campagnes, die mijlenver verwijderd zijn van Kennedy's pro gramma. Bovendien laat Edward Ken nedy voortdurend weten, in 1980 niet te zullen meedoen aan de slag om het Wit te Huis. Wat maakt de senator uit Massachus- sets dan zo populair? Hij is een uitste kende en hardwerkende senator, maar die zijn er meer. Maar hij is ook de „laatste Kennedy". De Kennedy's wer den en worden zo'n beetje beschouwd als de Amerikaanse „koninklijke fami lie". Ook Edward Kennedy vertegen woordigt nog dat stukje aristocratie, het netjes boven de gewone sterveling uit stekende, waar veel Amerikanen een stille bewondering voor hebben. De populariteit van John Kennedy was voor een belangrijk deel ook te danken aan Jackie, de „first lady", die het door Mammy Eisenhower achtergelaten „Wit te Huishouden" als een soort fee omto verde in een klein sprookjespaleis. Jac kie bracht de Amerikanen een vleugje van het monarchale sprookje. Jimmy Carter is volgens veel Amerikanen dan wel net geen echte „redneck", het scheldwoord voor „boerenpummel" uit het zuiden, maar hij mist de „glamour" van Kennedy. Heeft Carter in de afgelopen twee jaar al veel van zijn plannen zien dwarsbo men door een conservatief gezind Con gres, Kennedy zou zeker in het deze week aangetreden nieuwe Congres geen schijn van kans maken. Eén van de grote Amerikaanse weekbladen heeft deze week alle 97 „nieuwkomers" in het Congres een serie vragen voorgelegd. Ruim de helft reageerde en de antwoor den zijn onthullend. Ruim 55 pet noemt zich conservatief, iets meer dan 11 pet zegt progressief te zijn. Moeten de over heidsuitgaven omlaag? Ja, zegt 100 pet. Waar moet bezuinigd worden? Sociale programma's 23,7 pet, defensie 2,6 pet. Ruim 70 pet vindt dat er meer uitgege ven moet worden voor defensie, nog geen 24 pet zegt minder. Bij de nieuwe begroting, die Carter het Congres deze week heeft aangeboden, koerst hij ongeveer halverwege tussen de grote groep conservatieven en de kleine groep liberalen. In het begro tingsjaar, dat in oktobêr van dit jaar begint, wil Carter 533 miljard dollar (een kleine 1120 miljard gulden) beste den. Dat is ruim 32 miljard gulden minder dan bij ongewijzigd beleid no dig zou zijn geweest. Maar de stijging bedraagt toch nog altijd rond 8 pet t.o.v. de huidige begroting. En hoewel een aanzienlijk geringer begrotingste kort wordt voorzien (ca 60 miljard te gen de bijna 140 miljard toen Carter startte), hebben al een aantal senatoren laten weten, dat er wat hen betreft heel wat meer bezuinigd kan worden Het grote strijdpunt voor de meeste li beralen is, dat defensie niet meedoet aan de bezuinigingen. Voor defensie is een budget vastgesteld van ruim 250 miljard gulden, een dikke twee miljard minder dan defensieminister Brown had gevraagd, maar wel tien procent meer dan de huidige begroting. Uit gaande van 7 pet inflatie, zit Carter dan precies aan de 3 pet reële stijging, die in NAVO-verband is overeengeko men. Afgezien van de vraag of de infla tie (op dit moment bijna 9 pet) tot 7 pet beperkt kan worden, zit de Ameri kaanse defensiebegroting zo ingewik keld in elkaar, dat zelfs deskundigen niet precies kunnen aangeven of er al dan niet sprake is van een reële stij ging met 3 pet. De meesten houden het er op dat de stijging t.o.v. de werkelij ke begroting van dit jaar lager zal uit komen. Om de liberalen wat gunstiger te stem men, heeft Carter intussen van de soci ale bezuinigingen een aanzienlijk stuk teruggedraaid. Meer dan twee miljard zou de uiteindelijke bezuiniging nu be dragen. Ook zijn als progressief te boek staande adviseurs en kabinetsleden staan volgens waarnemers vierkant ach ter Carters begrotingsplannen. Onder het motto „we doen niet zoveel als we eigenlijk zouden willen, maar we doen alles wat we kunnen", zijn naaste medewerkers van Carter al wekenlang bezig het Congres en andere betrokke nen van de juistheid van de plannen te overtuigen. Carter heeft de pech, dat hij de dag na de aanbieding van de begroting in zijn tweede „State of the Union" (de Ameri kaanse „Troonrede") nog geen uitsluit sel kon geven over een aantal spectacu laire kwesties. Vrede in het Midden- Oosten en een SALT-akkoord met de Russen zijn hem op het laatste moment uit de vingers geglipt. De internationale onrust (Iran, Cambodja) is toegenomen en op buitenlands terrein lijkt alleen de nieuwe relatie met Communistisch Chi na belangrijke politieke winst te hebben opgeleverd, zij het sterker buiten, dan binnen de Verenigde Staten. Op binnenlands gebied boekte Carter onlangs een belangrijk succes. Hij slaagde er in de slechte verhouding met George Meany, de 84-jarige president van de grootste vakbondsfederatie, aan zienlijk te verbeteren. Carter en Meany hebben in een langdurig gesprek, zoals zij na afloop zeiden, „de lucht volledig opgeklaard". En dat betekent een be langrijk winstpunt voor Carter, want bestrijding van de inflatie zal voorlopig wel het belangrijkste binnenlandse pro bleem blijven. Vrouwen Carter ligt inmiddels echter volledig overhoop met de Amerikaanse vrou wenbeweging. Onlangs ontsloeg Carter Bella Abzug, de voorzitster door hem ingestelde adviescoi voor vrouwenzaken. Bella, een militante feministe, die eind mislukte gooi deed naar het terschap van New York, ontslag aangekondigd, nadat ze commissie op bezoek was de president en zich in vleiende woorden over hem ten. De commissie had dagen voor de ontmoeting een niqué opgesteld, waarin fel werd getrokken tegen Carters bezuinigingen. „We hebben die sie niet ingesteld om en volstrekt op de regering uit te oefenen" woordvoerder van het Witte de vrouwen zijn razend. Meer helft van de veertig leden missie heeft inmiddels ontslag Oppassen dus voor Carter, aanzienlijk meer vrouwen in nigde Staten dan liberalen. Bella Abzug lijkt overigens meer het slachtoffer irritatie, die Kennedy bij opgewekt. Want hoewel Carter blijft spreken van „kleine van opvatting" tussen hem en zou Carter volgens zijn werkers door niets zo den als door wat zij noemen weer-praatjes*' van Kennedy. ,F' 1 PEKING (Tr) Burgemeester Lin Hujia (Lin Hu-Chia) van Peking heeft opgeroepen tot de arrestatie van „slech te elementen" die zijn geïnfiltreerd in de nu al enkele maanden durende muur- krantencampagne. Lin geeft daarmee te kennen dat de Chinese regering maatre gelen overweegt tegen de meest uitge sproken voorstanders van democratie en mensenrechten in hun land. Een recente toespraak van de nieuwe burgemeester circuleert momenteel in Peking en bevat de duidelijke waarschu wing dat openlijke kritiek op de Chinese samenleving, openbare demonstraties en ondergrondse bladen de duidbare gren zen overschrijden. Uit Chinese bronnen verluidde zaterdag dat verscheidene van dergelijke bladen hebben opgeroepen tot een demonstratie begin volgende week uit protest tegen de toespraak van de burgemeester en andere verklaringen van de autoriteiten. De verrassende cam pagne van vrije meningsuiting is in Pe king opgebloeid sinds half november vo rig jaar op de „muur van de democra tie" in het centrum van de stad muur kranten verschenen waarin werd opge roepen tot een verscheidenheid van de mocratische maatregelen en waarin kri tiek werd geuit op het regeringsbeleid. In zijn toespraak, kennelijk afgelegd ten overstaan van het gemeentelijk revolutio nair comité (gemeenteraad), uitte Lin kri tiek op ondergrondse bladen, op eisen tot meer contact met buitenlanders en met buitenlandse ambassades, en op en kele mensen „die het zelfs hebben ge waagd zogenaaamde „gematigde", revolu tionaire volkspartijen op te richten". Hij veroordeelde ook de aanvallen die in muurkranten worden gedaan op wijlen voorzitter Mao Zedong (Mao Tse-Toerg) en zei dat het centrale partijcomité tot de gedachte begint te komen dat de on bezonnenheid van de muurkranten de hoofdstad ontsiert Hij voegde eraan toe: „Het stedelijk partijcomité heeft besloten dat het volk de vraag moet bespreken of deze muurkranten in grote karakters wel in de gehele stad moet worden opgehan gen. De meeste van deze muurkranten worden niet opgehangen door mensen uit Peking, maar door Chinezen van buiten de stad. We moeten goed beseffen dat zich onder hen slechte elementen bevin den. Enkele vijanden hebben zichzelf in de rijen van goede krachten „binnenges mokkeld". Burgemeester Lin wees erop dat er ook mensen zijn die de commu nistische partij en het socialisme haten, terwijl anderen muurkranten schrijven omdat ze menen dat alles in het socialis me niet geheel juist is. „Wat deze men sen betreft, we moeten proberen hen te stoppen bij het nog verder afgaan van het glibberige pad. Van deze schelmen en schurken moeten we diegenen oppak ken die verdienen opgepakt te worden en tot arbeid gedwongen, diegenen arres teren en opsluiten die verdienen opgeslo ten te worden", aldus burgemeester Lin. Maar hij voegde eraan toe dat de zaak in Peking op verschillende niveaus wordt besproken voordat actie wordt onderno men. De burgemeester uitte ook kritiek op Chinezen die uitnodigingen aanvaarden om bij buitenlanders te gaan eten. „Zul ke mensen vergeten hun nationale karak ter" zei hij. Volgens Chinese bronnen werd enkele dagen geleden een activiste opgepakt, genaamd Fu Yuehua, die van plan was een demonstratie voor de men senrechten te houden, samenvallend met het vertrek van vice-premier Deng Xia- poing (Teng Hsiao-Ping) naar Washing ton. Het is niet duidelijk of deze ontwikkelin gen een voorbode vormen van een krachtig optreden tegen de beweging van vrije meningsuiting, of dat het een po ging is de verbale kritiek in te dammen. Naar verluidt zouden de autoriteiten ook hebben gewaarschuwd tegen verbroede ring met buitenlanders, omdat dit het (Maurioe) Klein behuisd! Erg veel meubelzaken zijn vertegenwoordigd. Van leer tot klassiek. Van rotan tot eiken. We noemen wat namen: Van der Meer, Topform Stam Holthaus, Woontoon uit IJmuiden. De bruine lantaarn is er met echt Engels, Frans en Duits antiek en geeft daar ook vrijblijvend voor lichting over. En zo zouden we nog uren kun nen doorgaan. Alles is aanwezig voor een paar plezierige uurtjes overdekt en verwarmd winke len. Met een aanbod dat loopt van koopjes tot zeer duur. Een aanbod dat u nu overzichtelijk bij elkaar aantreft, terwijl u er anders vele ma len voor in de auto zou moeten stappen. Enkele muurkranten in Peking, waarin de westerse invloed duidelijk merkbaar is. de burgemeester van Peking verschuilen zich slechte elementen achter deze muurkranten. Ljjjj' prestige van het land zou schaden. Duidelijk is in ieder geval wel dat de lei ders in Peking zich zorgen maken over het toenemend aantal ontevreden demon stranten dat uit het gehele land naar de hoofdstad reist om him bezwaren direct kenbaar te maken op het hoogste niveau van staat en partij. Het volksdagblad stelde zaterdag in een commentaar vast dat hun aantal met de dag groter wordt en dat dit voor de stad Peking in het midden van de winter een probleem gaat worden. Het blad beveelt aan dq oorza ken van de ontevredenheid eerst in de woonplaats zelf bij de autoriteiten voor een oplossing aan te dragen. Het b teert in het commentaar ook een i ring van partijvoorzitter Hua Gi (Hwa Kwo-Feng), dat de naar Peki feze mende mensen „goede mensen" zij e6ei men hun bezwaren moet aanhol ekei hulp verlenen. Het bald schrijf neni geen geval mogen deze mensen i vervolgd als onruststokers, alleen ze zich van een extreme taal be( 'jd Werkelijke onruststokers onder hefiebr men een te verwaarlozen percenti Wai nog kleiner is het aantal dat kv pa- motieven hanteert. Tegen hen moe"?0 zich natuurlijk beschermen". Polit De Woonideaalbeurs telt maar liefst vijftig stands. Daarmee wordt de grootste meubel- kollektie tentoongesteld als ooit in Noord en Zuid Holland is vertoond. We doen een greep uit het aanbod: Keukens. De firma Wabo uit Heiloo demonstreert hoe massief eikenhouten meubels en keukens wor den gemaakt. Alles over de tuin. Voorlichting over het isoleren van uw huis. Dubbele begla zing. Plastic kozijnen. Betonnen garages. Elke dag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Woensdag 31 januari om 19.00 uur opent Maurice del Monte de Woonideaalbeurs met zijn spektakulaire nummer. Hij zal dan plaatsnemen in een kubus van 49 x 49 x 49 cm met een deuropening van 25 x 27 cm. Daarmee is de beurs officeel geopend. En de weg vrij voor vijf dagen kijken naar alles wat met wonen te maken heeft. Informatie, goed. Maar entertainment is ook nooit weg. Daarom treedt er op de Woonideaalbeurs elke dag een andere artiest op. Woensdagavond dus Maurice del Monte Donderdagavond: Mieke Vrijdagavond: Saskia en Serge Zaterdagavond: de zangeres zonder naam Binnenhuisarchitectuur Dirk van Berkel Als u gaat verbouwen of uw huis nieuw inricht, is het vaak nuttig een bin nenhuisarchitect te raad plegen. Dirk van Berkel binnen huisarchitectuur vindt u op de Woonideaalbeurs. Vraag daar eens advies. Wat doet een binnen huisarchitect zoal? Wel, hij meet de te verbou wen ruimtes op en maakt een ruw schets ontwerp, zodat u zich een voorstelling kunt maken van hoe wordt. Hij geeft eer bale kostenbereke Gaat u met beide koord, dan volgt definitief ontwerp, verder zorgt hij i dat het projekt wordt uitgevoerd. Als u een ideetje loop dan eens binne de binnenhuisarchi En u gaat weg mei aardig schetsje, maal gratis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10