STE IIBE WIHTEHK0ST WN HUES UIT Er wordt nog steeds te weinig gedaan aan brandpreventie Rechtsomlegging:zonder straf toch bestraffing Van strandstoel tot fauteuil HELE KIP Maak zelf eens een lederen lampekap GEHAKT KUIKEN BOUTEN VARKENS ROLLADE BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JANUAR11979 PAGINA TINY- FRANCIS Van strandstoel tot fauteuil Als de voorjaarszon weer in de kamer schijnt is de verlei ding groot je in een stoel neer te vlijen en na een lange win ter een paar koesterende stralen op te vangen. Niet alleen de blaadjes aan de bomen wisselen, maar dikwijls ook het inte rieur. Huisvrouwen laten zich dan nogal eens verleiden nieu we hoezen aan te schaffen voor de stoelen, zodat het geheel weer een fris en nieuw aanzien krijgt. Als u nu eens van een doodgewone opklapstoel een originele huiskamerfauteuil wilt maken, dan weet de Italiaan Barnaba Visconti daar raad op. Over de klapstoel hoeft alleen maar een nieuwe hoes gespannen te worden en er staat een volko men nieuw meubelstuk in de zithoek. Stoelen en hoezen zijn verkrijgbaar in verschillende vormen. Een strandstoel b.v. wordt door een gewatteerde hoes met kussens omgetoverd in een verende, gemakkelijk zittende fauteuil. Best sjiek. U be grijpt: het is doe-het-zelf-werk en niet moeilijk. Mèt stoeltje: klein formaat 198,-; iets groter stoeltje plus hoes 219,-; zo'n fijne kussenstoel, klein formaat 465,- (met hoes) en groot formaat 595,- (met hoes). In de kleuren donkerbruin, donkerblauw, rood, turkoois en lila. IN VIJF MINUTEN KAN EEN HUIS IN LICHTELAAIE STAAN Je zult er maar staan, op de vierde verdieping van een flat, terwijl beneden je de diepte gaapt en achter je de vlammen loeien. Een afschu welijk gegeven, maar het komt voor. Wie van huis en hof houdt, heeft zich natuur lijk voor zulke calamiteiten verzekerd. Gelukkig komt men er meestal levend af en in de meeste gevallen is het ook zo, dat de schade, wordt vergoed. Desastreuze bran den komen in de bebouwde kom en zelfs daarbuiten pro centueel gezien vrij zelden voor. De Consumentenbond in Den Haag heeft onlangs een on derzoek ingesteld naar bran den in hotels en wel speciaal naar de preventiemaatregelen die men in binnen- en bui tenland voor de gasten heeft genomen. Het resultaat was niet in alle opzichten bevredi gend. Groot-Brittannië en Amerika kwamen er het beste af. Het rapport zal eerstdaags in het orgaan van de Consumentenbond ver schijnen. Op de onlangs gehouden persconferentie voor de In ternationale Brandweerten toonstelling 1979 kwamen ontsnappingsmogelijkheden bij brand ter sprake, waarbij op het gebied van systemen voor persoonlijke veiligheid heel wat slimme uitvindingen te zien waren. In de handel treft men reeds diverse red- en ontsnapping smiddelen aan, die ten doel hebben door brand bedreigde personen een extra vluchtmo- gelijkheid te bieden. Deze middelen, waarvan sommige bedoeld zijn voor in huis, terwijl er ook zijn, die mee op reis kunnen worden geno men, variëren van uitrol- of uitklapbare ladder, glijgoten en glijkokers tot verschillen de soorten reddingslij nen, met behulp waarvan men veilig naar de aardbodem kan afdalen. Afgezien van alle reclame die reeds voor deze systemen wordt gemaakt, is de gehele materie nog eens indringend aan de orde gesteld in het kortgeleden jaarlijkse con gres van de Nederlandse Vereniging van Brandweer commandanten (.N.V.B.C.); derhalve in een gezelschap De Redbox, die zelfs op vakantie of zakenreis zijn diensten zou kunnen bewijzen. van redders „pur sang", die van wanten weten. Reeds lang was namelijk be kend dat over dit soort red middelen in brandweerkrin gen verschillend wordt geoor deeld. De brandweerman laat zich daarbij in zijn oordeel leiden door twee zaken: de beduchtheid, dat in be paalde gevallen uit economi sche overwegingen wordt af gezien van het toepassen van volledige en vaste vluchtwe gen, welke door bewoners van panden, c.q. gebruikers van panden, vrij kunnen worden gevolgd. de uitdrukkelijk in de ge meentewet neergelegde op dracht om bij brand ongeval len te voorkomen en te be perken. In begrijpelijker taal: men is gemakzuchtig en houdt er onvoldoende rekening mee dat er wel eens brand kan ontstaan en voelt zich, wat de onkosten voor beveiliging betreft, dan wel te veel in de beurs getast of men beschikt eenvoudig niet over de ge ldmiddelen om voor voldoen de beveiliging te zorgen. Er wordt te weinig aan brand preventie gedaan. De ontsnappingsmiddelen, die hierboven bedoeld zijn, kun nen echter slechts als „een aanvulling" worden be schouwd als het om preven- ue gaat. Ze mogen zeker geen aanleiding zijn de nor male voorzieningen, die een huis zo veilig mogelijk moe ten maken, te verwaarlozen. Het zou volgens de brand weercommandanten een goe de zaak zijn wanneer iedere individuele burger zich op zijn persoonlijke omstandig heden zou bezinnen, om zo doende voor hem (c.q. zijn gezin) de geschikste methode te zoeken om in een onver hoopt geval van brand op een veiEge manier het pand te kunnen verlaten. Een kleine greep uit de veel heid ,van ontsnappings- en redmiddelen, speciaal be doeld voor alarmtoestanden in geval van om zich heen grijpende vlammen (in vijf minuten kan een huis in lich telaaie staan). Dit lijstje is echter beslist niet volledig. Het is summier, evenals de informatie omtrent het ge bruik. De desbetreffende fir ma's zijn echter graag bereid meer inlichtingen te verstrek ken. De AMIGO VLUCHTL AD DER (uitwerpbaar) bestaat uit gelaste, gegalvaniseerde kettingen met steunen om af stand tot de muur te houden. De ladder wordt in een me talen doos binnen onder het raamkozijn bevestigd en ont vouwt zich wanneer het dek sel van de doos naar buiten wordt geworpen. Een stevige handgreep biedt steun bij het naar buiten klimmen. Ver krijgbaar 4n zes lengten van 3,70 tot 15,25-meter. (Amigo Safety Nederland, Postbus 203, Den Haag, tel. 070-656597). De RESCUMATIC is een zelfremmende katrol met sterke kabel en lichaams band, geschikt voor langzame afdaling. Door bevestiging van een tweede veiligheids band aan het andere uiteinde dat gelijktijdig omhoog gaat, is de band weer beschikbaar voor volgend gebruik. Een broektuig kan worden gele verd voor de afdaling van bejaarden en kinderen. (Ahrends Systemen BV, Post bus 8371, Utrecht, tel. 030- 433374). De JOMY is een, uit niet ge- anodiseerde aluminium lege ring vervaardigde, uitklapba re vluchtladder. De in een koker aan de muur, bevestig de ladder kan op elke verdie ping ontgrendeld worden en klapt dan haaks op de muur open. De breedte bedraagt 60 cm met aan de buitenzijde een leuning van 30 cm. Het bevestigen van de trap is ook mogelijk in combinatie met een bordes. (J.Boileau, brandblusappara tuur BV, Postbus 71, Ro- them-Meerssen, tel. 04403- 2885). De HEKDMANFLAT is een kabelglijbaan waarvan het speciaal geprepareerde glij- doek normaal opgesloten zit in een dubbele deur in de gevel. Door het openen van Iedere burger zou voor zijn gezin de geschiktste ne- thode moeten zoeken om in geval van brand op een veilige manier zijn huis te kunnen verlaten. de deur ontvouwt de glijbaan zich over twee permanent aanwezige strak gespannen staalkabels. De glijbaan is nu voor gebruik gereed en op snelle wijze kunnen de bewo ners het pand (gebouw) ver laten. De kabel-glijbaan kan gebruikt worden tot een ma ximale hoogte van 16 nieter. De RFD-GLIJGOOT is op blaasbaar en kan door het simpel openen van de deur in de gevel in werking wor den gesteld. De glijgoot wordt opgeblazen door de perslucht uit een permanent aanwezige cilinder. Het ge bruik van de glijgoot is zeer veilig en de évacuatiecapaci- teit groot. De glijgoot gaat tot een hoogte van negen me ter. (De Boer BV Ajax brandbe veiliging, Postbus 4105, 1009 AC Amsterdam, tel. 020- 354001). Dan is er nog de tamelijk nieuwe Zweedse REDBOX (eventueel mee op reis te ne men). Een koker, waarin een oersterke nylon reddingslijn met een gordel opgeborgen zit. De gordel is voorzien van een uitgekiend remmechanis- me, waardoor men de af- daalsnelheid zelf kan regelen. Voor dit remmen is slechts een kracht van een twintigste van de totale last nodig. De afdaalsnelheid is ook vanaf de grond regelbaar, zodat kinderen en hulpbehoevenden van beneden af kunnen wor den geëvacueerd. Uit de Red- boxkoker steekt een lus, die aan een vast punt ergens in uw huis of kantoor (of hotel) kan worden bevestigd. In ge val van brand geeft u een ruk aan de koker, waardoor de lijn vrijkomt. U bevestigt de gordel onder de. oksels of doet dat bij degene die u als eerste het brandend pand wil laten verlaten. Minder vieren betekent langzamer dalen. Eenmaal beneden kan de lijn door achterblijvers worden opgetrokken, zodat andere bedreigde personen kunnen ontsnappen. De sterkte van de Redbox-lijn is uiteraard ruim overbemeten. Ze kan een gewicht van 600 kilo pro bleemloos de baas, dank zij de hoge treksterkte. (Test Zweedse TNO, de Royal Swedish Testing Institute). Te verkrijgen in drie standaard- uitvoeringen (9 meter, drie woonlagen 136,-; 15 meter, vijf woonlagen 148,-; 24 meter, maximaal acht woon lagen/ 172,-). (Technall Import, Postbus 36, 5640 AA Veghel, tel. 04130- 65640). Een van de meest voor de hand liggende informatie bronnen is en blijft natuur lijk de plaatselijke brand weer, wie men altijd om raad kan vragen voor pre ventiemaatregelen. Het begin van het jaar is nog een fijne tijd „zeltbouw lampekap van leder". Ze worden ten, (vlakken) koord, njgnaald en opzetknij- om thuis wat te knutselen, vooral als het om niet alleen door de verlichtingszaken, maar pers. Voorlopig voorhanden in drie maten: 2C Van klapstoel tot zetel het maken van een lichtpuntje gaat,. En al ook via de doe-het-zelf-handel verspreid. De worden de dagen al wat langer, een lichtpun- zelfbouwlampekap heeft octrooi gekregen en tje is nooit weg. Sinds begin januari is er een wordt in een doos geleverd met alles erop en nieuw artikel op de markt gekomen, de z.g. eraan: frame in draadvorm, lederen segmen- cm onder, 25 cm onder, 30 cm onder, resp 41,50,/ 52,60 en 59,10. (Inl. Berla BV, Looiersweg 2 te Alphen (N.B. tel. 04258-1836.) (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT Rechtsomleg ging. Het klinkt als een ver- keersmededeling. Het is het niet. Met rechtsomlegging een vertaling van het Engelse woord diversion, af- of omlei ding wordt binnen het strafrechtelijk systeem be doeld dat mogelijkerwijze personen, die anders stra frechtelijk „verwerkt" zouden zijn, uit het strafrechtelijk systeem worden gehaald. Of, om het wat meer populair te zeggen: iemand die bepaalde overtredingen begaat, wordt dan niet meer volgens het strafrecht bestraft, maar gaat vrijuit, met dien verstande dat hij op een andere manier wordt „opgevangen". Bij rechtsomlegging wordt ervoor gezorgd, dat een van een strafbaar feit verdachte (meestal een jeugdige) het doorlopen van het formele strafproces zoveel mogelijk bespaard blijft door hem snel of zo snel mogelijk na het contact met politie of justitie te verwijzen naar een andere meestal niet-justitiële instahtie waar hij speciale, op zijn probleem toegespitste aandacht kan verwachten. De Koomhert-liga, de vereni ging die zich bezighoudt met kritische rechtsstudie, houdt over dit onderwerp vandaag en morgen in de Vrije Uni versiteit in Amsterdam een congres. Nederland is name lijk toe, zo vindt de liga, aan een nieuwe aanpak van het strafrecht in dit opzicht. Het formele strafproces, evenals de vrijheidsstraf, is bijvoor beeld met name voor kinde ren eerder schadelijk dan heilzaam. Er wordt te veel ge recidiveerd. Met andere woon den: maar al te vaak valt de crimineel terug in zijn oude fout. De rechtsomlegging is een sy steem, dat al sinds de jaren zestig in de Verenigde Staten een oplossing tracht te bren gen voor een probleem dat in de gehele wereld speelt. Waar gaat het om? Het stafrechte- lijk systeem is overbelast. Bo vendien lijkt het in veel ge vallen de criminaliteit eerder te bevorderen dan te bestrij den. Steeds vaker wordt dan ook naar een andere vorm van behandeling voor delinqu enten gezocht. Rechtsomleg ging houdt dan ook in, dat men wetsovertreders buiten de justitiële molen tracht te houden door ze in hulpverle ningscentra op te vangen. Vooral bij jonge mensen heeft dit vaak een goed effect Langzamerhand begint dit sy steem door te dringen, ook in Nederlandse justitiële kringen. Eén van de specialisten, die zich met de rechtsomlegging bezig houdt, mr. Margo An- driessen, zegt dan ook: „Ter wijl, als we de nieuwsmedia mogen geloven, de gemiddel de burger zich er steeds meer kopzorgen over maakt dat niet alle misdadigers worden opgepakt en veilig worden weggesloten in gevangenissen en werkkampen, wordt bij de genen die zich beroepshalve met de bestudering en bestrij ding van de misdaad bezig houden, de afkeer van een dergelijke probleemaanpak alsmaar groter. Deze discre pantie is wellicht terug te voeren op het verschillende beeld, dat burgers en- be roepsmensen van de misdaad hebben. Terwijl de burger zich vooral bedreigd voelt door gewetenloze moorde naars, rovers en verkrachters, weten beroepsmensen dat die categorie procentueel in het niet valt bij de dagelijkse hoeveelheid diefstallen van bromfietsen en winkelgoede ren. Het grootste deel van de criminaliteit wordt gevormd door onaangepast gedrag en „jatwerk" van de groep jonge mensen die, komende uit een omgeving waar je moet jatten of vechten om je te kunnen handhaven scholen, tehui zen, vriendengroepen regel matig de politie tegenkomt.". „Voor deze mensen heeft de gang door het justitiële appa raat veeleer een averechts ef fect. Dit werkt namelijk, met een mooi woord, „criminocon- soliderend", het maakt de cri mineel nog crimineler. Een wetsovertreder, die door de politie is opgepakt, krijgt op het bureau allereerst duidelijk te merken, dat iemand die iets tegen de wet doet, niet meer als volwaardig mens be schouwd hoeft te worden.' Fouillering, cel, verhoorme thode, verbod om familie of vrienden in te lichten, dit al les kweekt veel rancune te genover de wetshandhavers, hetgeen het respect voor de wet niet bepaald verhoogt. Wie eenmaal een tijd in een Huis van Bewaring heeft ge zeten, komt bovendien meest al in een criminele vrienden kring terecht. Niet alleen om dat men in zo'n inrichting nu eenmaal geen „schone" men sen tegen het lijf loopt, maar vooral ook, omdat, door de vernederende en betuttelende behandeling, een vrij sterke solidariteit ontstaat tussen de bewoners. Dit „wij-zij" gevoel zet zich buiten de gevangenis muren voort. De behoefte om nog aansluiting te zoeken bij de officiële maatschappij is dan meestal niet zo groot meer. Trouwens, ook voor ex- gedetineerden, die dat nog wel zouden willen, is de kans op succes niet erg groot. Wel zakkies plakken voor de over heid in het gevang, maar als je daarna officieel solliciteert voor hetzelfde werk: geen schijn van kans bij de over heid. De rechter is vaak dege ne op wie men zijn laatste hoop heeft gevestigd. Die is immers onpartijdig. Men re kent erop bij de terechtzitting de kans te krijgen uit te leg gen hoe het allemaal is ge gaan en waar men zich onte recht behandeld voelt. Des te groter is de teleurstelling als blijkt, dat daar op de zitting geen gelegenheid voor is. Vij fennegentig procent van de kostbare tijd wordt volgek- letst door onduidelijke types in fladderende toga's en je moet een sterke persoonlijk heid zijn wil je daar tussen durven te komen. De meeste verdachten weten na afloop niet eens wat voor straf ze nu hebben gekregen. Dat is ook moeilijk te distilleren uit de woordenbrij van voorwaarde lijk, onvoorwaardelijk, proef tijd, onder toezichtstelling, onttrekking en het gesmijt met jaren en maanden. Al met al, van iemand die op deze wijze met de justitie in aanraking is geweest, kan nauwelijks verwacht worden dat hij of zij zich in het ver volg van criminele activiteiten zal onthouden. De angst voor de justitie in omgeslagen in woede. De vriendenkring deelt die woede én de positie ve status die het gezeten heb ben met zich meebrengt. Het pad naar de criminele carriè re is breder dan ooit", aldus mr An drie ss en. EXTRA VOORDELIG! PERKILOfietr 4S® half om half KILO 690 verse KILO #60 ryyBtt§€Ëüiisi«i tibkiii magere KILO 109#

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6