Diensttijd goed besteed als ik kan bijdragen aan vredestaak Lek in olieleiding dichtgelast Partijraad VVD steunt beleid Van der Klaauw LIBANON-SOLDAAT NICO VENEMA 9 9 Verzoeken tot vrijstelling VN-bataljon in behandeling Kampioen Mens erger je niet CDA DISCUSSIEERT OVER GRONDSLAG fieidócSommit Betrouwbaarheid én invloed Piet Hein verkocht CD A-MINISTERS VERDRAAGZAAM IN ABORTUS-KWESTIE' ^.BINNENLAND LEIDSE COURANT maandag 29 januar11979 pagina 5 ZUIDLAREN „Als men het mij op de man af vraagt, blijf ik liever thuis. Maar dat is met veel soldaten het geval. Toch ga ik wel, omdat ik vind dat je als Neder» lands legeronderdeel in Libanon wat posi tiefs kan doen. Als ik een steentje kan bij dragen aan de vredestaak van de VN ge loof ik wel dat ik van mijn diensttijd iets goeds heb gemaakt". Dat zegt korporaal Nico Venema uit Hoogeveen, een van de vele technische specialisten van het 44ste pantserinfanteriebataljon in Zuidlaren. Nico is chauffeur en als technisch specialist al ruim twee jaar in dienst. Hij had zich niet vrijwillig opgegeven voor het VN-onder- deel, evenals zijn vijf vrienden, met wie wij in de Adolf van Nassaukazerne een gesprek hadden over uitzending naar het Midden Oosten. Het zestal was gelegerd in de Johan Willem Frisokazerne te Assen en werd begin deze week in het kader van de VN uitzen ding overgeplaatst naar Zuidlaren. Wat vin den zij ervan dat zij onvrijwillig naar Liba non worden uitgezonden? „Ja leuk is an ders, maar dat weet je nu eenmaal, als je in militaire dienst zit. We praten er enorm veel over op de kamer en alle voors en tegens worden besproken. Je komt er toch niet uit in zulke gesprekken. Dat praten loopt overi gens wel eens de spuigaten uit. Er zijn in middels jongens die ook al van Libanon dromen". De zes chauffeurs vinden dat het Zuidlaar- der bataljon berekend is voor de taak die zij in Zuid-Libanon uit te voeren krijgen. Een van hen: „Ik denk dat Nederland meer gemotiveerd is om daar werkelijk vrede te brengen dan de meerderheid van de troepen die er nu in de VN-vredesmacht verblijft. Dan bedoel ik inderdaad onze houding ten opzichte van Israël. Die is, verwacht ik, meer pro-Israel dan van de nu daar aanwe zige troepen. Natuurlijk zullen wij moeten proberen neutraal te zijn, maar je kunt je voorliefde voor Israël nooit helemaal verge ten". De zes korporaals vinden de voorlich ting die tot nu toe is gegeven wat aan de zwakke kant. „We hebben donderdagavond de uitzending van AVRO's Televizier gezien en dat waren de eerste beelden die we van dat gebied voor ogen kregen. Dat is natuur lijk te gek. Ik vraag mij af waarom de le gerleiding dat nou niet met bijvoorbeeld de NOS regelt. Daar heeft men vast wel beel den van Libanon. Het vertonen van een paar vacantiekiekjes van een kapitein die toevallig in Libanon is geweest, is, hoe goed bedoeld ook, in wezen natuurlijk een lacher tje", aldus een van de zes. Tevreden zijn zij over de gevechtswagens die zij straks moeten besturen. Die zien er naar hun mening goed uit. Niet zo tevreden is men over de wapens en gereedschappen. Ze zeggen de indruk te hebben dat dit slecht is onderhouden en in ieder geval veel minder dan zij in Assen gewend waren. De commandant van het 44ste bataljon, lui tenant kolonel E.H. Lensink, is nogal ge schrokken van de mededeling in de televi- zieruitzending dat veel wapens van zijn manschappen niet deugdelijk zijn. „Het zit wat ingewikkeld in elkaar", verklaart de overste. „Die wapens zijn van de oudste lichting. Ze gaan niet meer mee naar Liba non. De jongens hebben met die wapens heel vaak geoefend, ondermeer bij de lege- roefening „Saxon Drive" in Duitsland en er is veel mee geschoten. Vlak voor zo'n groep afzwaait worden alle wapens nagezien. Nu is deze ploeg plotseling verhuisd naar Assen en de wapens zijn niet nagekeken en daar achtergebleven in Zuidlaren en inmiddels overgedragen aan de compagnie te Assen. Toen die soldaten deze wapens inspecteer den kwamen er nogal wat klachten. Maar er gaat niemand naar Libanon met een on deugdelijk wapen", aldus overste Lensink. ASSEN Een speciaal team van het mi nisterie van Defensie is vandaag in Assen begonnen met de beoordeling van de drie honderd verzoekschriften van soldaten die niet mee willen naar de Libanon. Gepoogd wordt de betrokkenen voor het eind van de week uitsluitsel te geven. Volgens een woordvoerder van Defensie is de helft van de verzoekschriften afkomstig van militairen die sociale of medisch-sociale problemen zeggen te hebben; een. kwart heeft principiële bezwaren (geloof of poli tiek) en een kwart van soldaten geeft zon der duidelijke motivering op „gewoon niet te willen". De minister van Defensie beslist in alle ge vallen en daartegen is geen beroep mogelijk. De twee soldaten die geweigerd hebben deel ?men aan een kaartleesoefening en vrij dag in de cel belandden, zijn vandaag door gezonden naar Nieuwersluis. Zij zullen zich de Krijgsraad moeten verantwoorden wegens het weigeren van een dienstbevel. Volgens de voorlichter van de 42ste brigade majoor A.Roede had de kaartleesoefening die vorige week donderdagavond gehouden werd, niets te maken met de uitzending naar Libanon. Harm Baljet en Joost Corne- lissen hadden een beroep gedaan op de wet gewetensbezwaarden. De situatie is echter nogal buitengewoon omdat dit anders altijd gebeurt voor iemand in werkelijke dienst komt. In een gesprek met bataljonscomman dant Lensink is de soldaten geadviseerd in afwachting van het dienen van hun zaak ge woon dienst te doen. Dat werd volgens majoor Roede echter door beide militairen geweigerd. Toen donderdagavond een kaart leesoefening in de omgeving van Zuidlaren werd gehouden en Baljet en Cornelissen weigerden daaraan deel te nemen, werden zij achter de wacht gezet. Aangenomen wordt dat de Krijgsraad hun zaak op korte termijn zal behandelen. Luitenant-kolonel T. Hovenier (tweede van links) discussieert met de comman dant van de Franse eenheden in het VN-vredesleger in Libanon over de beste plaats waar de Nederlandse troepen gelegerd kunnen worden. rinel iakeIakb°ndsjong£Ten hafgen wijziging n raferklozen lsveij ECHT (ANP) Elf jon- traèrenorganisaties hebben dit lekeinde een verklaring uit- tgeven waarin zij hun ver- iptwaardiging uitspreken ver het per 1 januari opne- de interumregeling lugdige werklozen in een uwe algemene werkverrui- )ende maatregel. Volgens i betekent dit voor de jon- werklozen een verslechte- elf organisaties (waaron- Jire lr de KWJ, het NVV-jonge- le P%icontact en Werkende jeugd lsverjNV) nemen het de minister ."4n sociale zaken zeer kwa- dat hij over deze wijzi- >en Hng geen overleg heeft ge- ad. (eegd met de vakbeweging, "ilgens de oude regeling kon werkloze jongere na twee tanden werkloosheid ge- maken van de interum- jeling die dan anderhalf gold. Die periode is nu' iggebracht tot één jaar. 'endien moet de werkloze ;ere nu zes maanden bij arbeidsbureau ingeschre- staan voordat hij van de latregel gebruik kan ma- Fraai concert door ensemble Abbiede Quant Opvallend, in welke korte tijd de fluitiste Abbie de Quant een grote populariteit heeft gekregen. Zondagmid dag gaf zij met clavecinist Glen Wilson en de cellist- /gambist Jaap ter Linden een concert voor een uitverkocht Diligentia. Nu staan haar instrumentale beheersing en haar muzikali teit buiten kijf. Wie Petrassi's „Soufflé" voor fluit-, altfluit-, en piccolosolo, muziek, die uit ruis geboren wordt en tot ruis terugkeert, zo speelt alsof de compositie als het ware aan het ontstaan is, geeft blijk van een uitzonderlijke begaafdheid. Ook in de weer gave van de 18de eeuwse ba- roksonaten voor fluit en bas so continuo was haar spel be- wonderenswaard. Moeiteloos klonk het, sierlijk in de voor dracht, met name in de Soha- ten van Blavet en Boismor- tier-edele hofmuziek. Vivaldi' „II Pastor Fido" kreeg een wat strengere, maar toch ele gante allure, en het schitte rendste proefstuk werd afge legd met J. S. Bach's e-moll Sonate, al waren de tempi soms wat te snel. Ook vonden wij de klankverhouding niet altijd geslaagd: de twee mo derne instrumenten overstem den te vaak het fraaie clave- cimbel. Hetzelfde gebeurde in J. S. Bach's gambasonate, ter wijl Bach de muziek toch ge lijkelijk over beide partijen verdeelt. Maar het slot met de bekoorlijke Triosonate van de Bücke burger zoon van J. S. Bach, J. Chr. Fr., waar Glen Wilson de hoofdpartij speelde dat was alsof de rococo- zon opging! N.B. Wandelen De Haagse Wan delsport Vereniging „De Vier- daagsche" begint zaterdag 3 februari aan de voorjaarsserie wandelingen. Vanaf de C.W.P.-kantine aan de Muur- bloemweg 10, zijn tochten uit gezet van vijf, zeven en een halve en tien kilometer. Voor wie zaterdag verhinderd is, kan de erop volgende zondag deze wandeling alsnog maken. De starttijden zijn: zaterdag tussen tien en twaalf en zon dags tussen tien en half elf. (Van een van onze verslag- EMMELOORD Voor de tweede maal werd in Emmeloord zaterdag het nationaal kampioenschap Mens erger je niet gehou den. Ook ditmaal werd het tournooi bijna geheel een Emmeloordse aangelegen heid. Dit ondanks dat er een groot aantal deelne mers was van buiten de Noordoostpolder. Als beste van de ruim 160 deelnemers kwam An da Witteveen uit Emmeloord uit de bus, die een zeer sterke finale speelde tegen haar drie mededingers, die ook allen uit de Noordoost- polder afkomstig waren. Met haar zege kwam Anda Witteveen in het bezit van de Wisselpion en een reis naar Parijs. Tweede werd Felix Doorn uit Emmel oord en derde Thekla Mie- dema uit Rutten. VLAKE (ANP) Technici van de Gasunie in Vlake op Zuid-Beveland zijn er gistermiddag in geslaagd het lek te dichten dat zaterdag morgen ontdekt werd in de oliepijpleiding Botlek-Vlissingen-Oost. Rond het lek, een barst van 25 centimeter, is een stalen mof ge last. Het lek ontstond op 200 meter afstand van het kanaal door Zuid-Beveland. De ruwe olie kwam via een gat in de bodem naar de op pervlakte en verspreidde zich over een af stand van 2.000 vierkante meter over een wei land. Volgens een woordvoerder van de Gasu nie gaat het hier om een beschadiging, die vermoedelijk bij of vlak na de aanleg van de pijpleiding, ontstaan is door een graafmachi ne, die de grond destijds op zijn plaats heeft gebracht. Een groot deel van de olie is inmid dels weggezogen en afgevoerd naar de Total- raffinaderij in Vlissingen-Oost, waarvoor de ruwe olie ook bestemd was. Deze olie zal daar verwerkt worden. De betreffende akker zal helemaal afgegraven worden. Op advies van de inspecteur voor de Milieuhygiëne in Zee land, drs. G. Beijen, werd gistermiddag al di rect met het afgraven begonnen. Om te voor komen dat olie uit de vrachtwagens zou wil lekken, werden ze alle met plasticfolie over dekt. Direct na de alarmering heeft de inspec teur geadviseerd alle sloten in de omgeving af te dammen om zo vervuiling van het grond water tegen de gaan. Er zullen grondboringen worden verricht om te onderzoeken in hoever re het grondwater door de olie vervuild is. De opruimingswerkzaamheden zullen zeker nog een week in beslag nemen, aldus de inspectie Volksgezondheid en Milieuhygiëne. 'Tivoli'in Utrecht bezet voor 'pop' UTRECHT - Het gebouw Ti- voli in Utrecht is vrijdaga vond bezet door jongeren die daarmee wilden protesteren tegen het feit dat in het nieuw geopende muziekcen trum voor popmuziek geen plaats zou zijn. Zaterdag werd er een popconcert gege ven dat naar schatting 1500 bezoekers trok. Daarna heb ben de bezetters het gebouw weer verlaten. Er werd geen schade aangericht. Volgens de politie hebben de bezetters het gebouw keurig schoonge veegd voordat zij vertrokken. HOOGEVEEN Een partij, die behalve een christelijke be ginselpartij ook een open program-partij is, betekent het einde van de christelijke politiek. De christelijke grondslag van het CDA is geen bindmiddel in de partij, maar wel een drijvende kracht. Dat zei ARP-voorzitter De Boer zaterdag op de eerste van een reeks provinciale bezinningsdagen van het CDA in Hoogeveen, waar de Drentse CDA-afdelingen bijeen waren. De oud-voorzitter van de CHU, baron van Verschuer noemde de christelijke grondslag een noodzakelijke bestaansvoorwaar de van het CDA. Mr. Van Iersel van het KVP-bestuur stelde dat de politieke overtuiging een onmisbaar bindmiddel is, waarbij de zedelijke verantwoordelijkheid van het individu centraal moet staan. MINISTER Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft het vrij goed met zichzelf, maar vooral met zijn eigen beleid, getroffen. Dat bleek niet alleen uit het nie- mandallerige portret dat Veronica-t.v. vorige week van hem uitzond, maar ook en vooral uit de politieke uit spraken van de bewindsman afgelopen zaterdag op de partijraad van zijn partij, de WD. Het door zijn voor ganger Van der Stoel geschonden vetrouwen van het buitenland in ons land, is door zijn toedoen weer ge heel hersteld, zo betoogde hij. We willen maar even voorbijgaan aan het feit dat de WD in de afgelopen jaren het beleid van minister Van der Stoel altijd uitbundig placht te prijzen, de enige be windsman in het kabinet-Den Uyl die deze eer te beurt viel. Het feit dat de WD-partijraad dit zaterdag over het algemeen bleek te zijn vergeten, bevestigt achteraf dat de WD ten aanzien van Van der Stoel de niet fraaie oppositie-taktiek heeft gevolgd van het „in het graf prijzen" van de politieke tegenstander. i MINISTER Van der Klaauw gaf in het afgelopen jaar blijk van grote meegaandheid in zaken als bijvoorbeeld de Urenco-samenwerking, en het beleid ten aanzien van* Zuidelijk Afrika. Als het vertrouwen van andere landen in Nederland mede daardoor is hersteld, dan is dat kennelijke vertrouwen op niet veel meer gebaseerd dan de wetenschap dat men van Nederland niet veel last meer zal hebben. Nederland mag dan wel een betrouw- bare partner zijn geworden, in de visie van Van der Klaauw, lijkt ons land niet veel invloed op ontwikkelin gen in het buitenland te (willen) hebben. De minister heeft te vroeg de balans van zijn beleid opgemaakt. Er zal nog moeten blijken of Nederland be halve dat het betrouwbaar is, ook invloed in het we reldgebeuren krijgt of behoudt. Zaken als de versprei ding van kern-technologie over de wereld, de mensen rechten en de vredesvraagstukken, zijn het streven naar mede-invloed meer dan waard. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het jacht van de koninklijke familie de Piet Hein is door de gemeen te Rotterdam overgenomen om in de toekomst gebruikt te worden als representatie- schip van het Gemeentelijk Havenbedrijf. Het schip, dat voorheen zijn ligplaats in Muiden had, zal na een on derhoudsbeurt in Den Helder naar de Dokhaven te Rotter dam worden gevaren. De reden om het huwelijksge schenk van het Nederlandse volk aan prinses Juliana en prins Bernhard (1937) te ver kopen, was dat de kosten in verhouding tot het gebruik te hoog werden. Het schip koos hooguit tien maal per jaar het ruime sop. Actiegroepen bundelen krachten tegen „Bestek '81 UTRECHT (ANP) Enkele honderden vertegenwoordi gers van vakbonden, actieco- mite's en belangenorganisa ties hebben zaterdag beslo ten, elkaar zoveel mogelijk te steunen in hun strijd tegen het regeringsplan „Bestek '81". Dat gebeurde op een bijeen komst in de veemarkthallen in Utrecht die was georgani seerd door de initiatiefgroep „Bestek '81 moet van de baan". Volgens de voorzitter van deze groep, J. Janissen, wordt bestek '81 gepresen teerd als een redmiddel in de economische chaos, bedoeld om de laagst betaalden te hel pen en om de werkloosheid te bestrijden. Die presentatie be rust op misleiding: „Bestek '81 beschermt de laagst be taalden en sociaal gesteunden niet, maar kiest hen juist als doelwit". Janissen betoogde dat er evenmin sprake is van het bevorderen van werkgele genheid, maar dat de rege ringsplannen juist tienduizen den arbeidsplaatsen op de tocht zet. 99 (van onze parlementaire redactie) ZWOLLE De partijraad van de VVD kan zich in grote lijnen verenigen met het beleid van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Dit bleek zater dag tijdens een partijraadsvergadering in Zwolle die in het teken stond van de bui tenlandse politiek. Van der Klaauw nam zaterdag opvallend scherp stelling tegen het buitenlands be leid van het kabinet-Den Uyl. De minister legde sterk de nadruk op een zo intens mogelijke samenwerking met de Europese Gemeenschap-partners en de NAVO-bond- genoten en waarschuwde voor een in de vorige kabinetsperiode nogal eens naar voren gekomen neiging om zich te isole ren. Min of meer in navolging van wat NAVO-secretaris-generaal Luns onlangs op een WD-bijeenkomst in Den Haag be toogde, zei* Van der Klaauw dat het inter nationale vertrouwen in Nederland weer is hersteld. Enkele leden van de partijraad bleken meer dan Van der Klaauw continuïteit in het buitenlandse beleid van de Nederland se regering te zien. Zij wezen op de posi tieve aspecten van het beleid van de vori ge minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel. Aan het slot van de partijraadsvergade ring hekelde fractievoorzitter Rietkerk de houding van D'66 bij de Europese verkie zingen. „Van Mierlo mocht geen lijsttrek ker worden omdat hij samenwerking met de socialisten voorstaat en Brinkhorst ook niet omdat hij teveel met de liberalen zou flirten. De heer De Goede heeft nu in op perste duidelijkheid gezegd dat D'66 apart de verkiezingen in zal gaan en straks voor progressieve besluiten zal stemmen. Wel nu, we weten wat dat in de praktijk in Nederland heeft betekend: gewoon steun aan een socialistisch beleid en weigeren om met de liberalen samen te werken. De liberale sympathisanten van D'66 weten waar zij aan toe zijn", aldus Rietkerk. De voorzitter van de WD, mr. Korthals Altes, noemde het komende abortus-Wets ontwerp van het kabinet Van Agt een „oplossing waarmee meerderheid en min derheid vrede kunnen hebben". Hij prees de CDA-bewindslieden, die volgens hem bereid blijken politieke verantwoordelijk heid te dragen voor een vraagstuk dat niet langer ongeregeld kan blijven. Hij zei dat de bewindslieden daarmee blijk geven van verdraagzaamheid tegenover diegenen die anders denken dan zij. Morgen zal het rustig weer zijn met enkele opklaringen en een kleine kans op een sneeuwbui. Een opvullende depressie trekt namelijk het komende etmaal van Ierland naar het zuidoosten, terwijl een sneeuwzone, die van morgen vanuit het zuidwesten enige tijd wat sneeuw bracht in betekenis afnemend naar het noordoosten wegtrekt. Morgen zullen we geleidelijk huiten de invloedssfeer van de depressie komen waardoor de wind verder zal afnemen. Vannacht zal het licht tot matig vriezen en morgen zal het kwik in de middag tot even boven nul oplopen. Vooruitzichten voor woensdag. Eerst sneeuw, later opklarin gen. 's Nachts lichte tot matige vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp. omstreeks: -4 gra den. Max. temp. omstreeks: graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Dooien Eelde Eindhoven Den Heldor luchtti R'dam züSmSSg Athene*" Barcelona regenbui SC IDEE INGEZETENE: Geef iedere Hagenaar 50 kilo pekel DEN HAAG Een inge zetene heeft de Haagse gemeenteraad het idee aan de hand gedaan om elk gezin in Den Haag dat daarvoor in aanmer king komt gratis 50 kilo pekel ter beschikking te stellen. Dit om de glad heid in de onmiddellijke nabijheid te bestrijden. Dit kan ook een uitste kende vorm zijn van „bu renhulp", zo betoogt zij in een schrijven aan de Haagse gemeenteraad. Zij hoopt dat deze vorm van wederzijdse hulp niet te kostbaar voor de „ge meentelijke kas" zal zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5