Meren wijk neemt ,,De Regenboog" officieel in gebruik Woon Ideaal Beurs '7 '9" verwacht duizenden bezoekers bba-dag trekt andjevol bezoekers Verwarmend concert in Hartebrug TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JANUAR11979 PAGINA 3 Overweldigende belangstelling Kin LEIDEN Het oecumenische Kerkelijke lacau CentrHm "*?e ReSenboo&" aan de Watermo- len 1 in Leiden (Merenwijk) is afgelopen za terdag onder overweldigende belangstelling officieel geopend. Er werd geen speciale ope ningshandeling verricht De diverse sprekers gingen in op de voorgeschiedenis van „De New»Regenboog". De voorzitter van de plaatselij- Peter ke Raad van Kerken, ds. J. M. Vlijm schetste 5 Rein zijn toespraak de betekenis van de naam 19.2 van het kerkelijk centrum. De regenboog, luestihet symbool van verzoening en vrede zal voor het kerkelijk centrum de hoop en ver- TVwachting inzake de eenheid tussen de kerken en de eenheid onder de mensen uitdrukken, ica De naam van het kerkelijk centrum is aange dragen door de hervormde pastor van het Engelcentrum, ds. H. J. van Leeuwen in het kader vaivan een prijsvraag die hiervoor was uitge schreven. Hij ontving zaterdag de beloning voor zijn naamsuggestie, een boek over Lei den. afloop van de bijeenkomst, die gehouden smahverd in de grote zaal van het kerkelijk cen- niatuirum werd uitgebreid gebruik gemaakt van (test ie gelegenheid het centrum te bezichtigen. Engefeen overzichtstentoonstelling gaf de bezoe- Watekers een beeld van de zeven jaar oude kerk- [eschiedenis van de Merenwijk. gelru Jisteren werd „De Regenboog" door de Me- enwijkgemeenschap officiël in gebruik geno- nen met een feestelijke kerkdienst. De IKON gaf gistermiddag een rechtstreeks televisiever- Flyinjlag van de Vesperdienst om vijf uur. In het cader van de opening van het kerkelijk cen- istionjrum staan deze week nog een paar evene nenten op het programma. Op dinsdag en onderdag brengen kinderen de bijbel in leeld, een activiteit georganiseerd in samen werking met de scholen in de Merenwijk. Op woensdag 31 januari vindt er om 20.00 uur 10 Dien gespre^ plaats over de gelovige opvoe- _Sing van jonge kinderen in het centrum met Qogjen inleiding van Seef Konijn. Op vrijdag 2 meefbruari wordt er een gezellige instuif georga- Het kerkelijk centrum werd met een aantal sprekers officieel in gebruik genomen. niseerd voor de jongelui met medewerking van leden van het jongerenkoor en hun com bo alsmede „First". Aanvang 20.00 uur, we derom in het centrum. Laat De eerste paal voor het kerkelijk centrum werd eind april geslagen. De bouwwerkzaam heden hebben aanzienlijk meer tijd in beslag genomen dan was verwacht, want de aanvan kelijke opening was oorspronkelijk gepro grammeerd voor november vorig jaar. De kil le hand van koning winter was ook hiet weer vertragend aanwezig. Het tussen winkelcen trum De Kopermolen en het wijkpark gele gen centrum staat ten dienste van de inten sief samenwerkende gereformeerde kerk, de hervormde gemeente en het rooms-katholieke vicariaat in de Merenwijk. Naast de grote kerkzaal (capaciteit 450 personen) bevat het gebouw een ontmoetingsruimte die aansluit op zowel de kerkzaal als op een viertal kleine zaaltjes. De grootste hiervan zal dienst doen als Stiltecentrum en gebruikt kunnen worden voor rouw- en trouwdiensten. Er is een keu ken, een kamer voor de pastores en een ruimte voor de beheerder. Verder zijn er gar derobes en toiletten in het gebouw. Op dagen en tijden waarop het centrum niet voor ker kelijk gebruik nodig is kunnen allerlei groe pen en instanties binnen en buiten de wijk van het centrum gebruik maken. Bij de opzet van het gebouw is men ervan uitgegaan dat het letterlijk en figuurlijk zo weinig mo gelijk drempels moet hebben. Daarom zijn er voorzieningen voor invaliden en slechthoren den. De totale kosten voor bouw en inrichting be dragen 1,3 miljoen gulden. De gelovigen brachten door middel van acties zelf een be drag van ongeveer 130.000 gulden op. Meer dan 1200 bewoners van de Merenwijk dragen financiëeel bij tot de instandhouding van de oecumenische samenwerking. Die samenwer king kwam in september 1971 tot stand tus sen gereformeerde, hervormde en rooms-ka tholieke kerk, alsmede enige kleinere kerken. Van het begin af streefden de initiatiefne mers naar een consequent oecumenische op zet. In overleg met de gemeenschap van ker ken kwam het tot gezamenlijk pastoraal en gezamenlijke eucharistie-avondmaalsvieringen. Uitgangspunt daarbij was dat een overtuigen de verkondiging niet mogelijk is vanuit ver schillende kerken, zeker niet in een wijk waar een groot aantal bewoners niet of niet meer kerkelijk is. De Algemene Kerkelijke Merenwijk heeft uit eindelijk besloten tot twee diensten op zon dag, een eucharistieviering en een oecumeni sche dienst Dit is gebeurd na overleg met bisschop Simonis van Rotterdam, die aanvan kelijk ernstige bedenkingen had tegen de oe cumenische dienst, maar met de huidige inde ling heeft ingestemd. 9 9 IDEN De Leidse «noordhallen zullen woensdag 31 janua- tot en met zondag 4 ii.3f)ruari de aanblik iteievirtonen van een gi- »i. ilntische huiskamer 'la*b3orzien van het aller modernste comfort, het c^stbaarste antiek, hon- I6.5irden planten en een Winsassale visite. Net als Jack^-ieden jaar heeft het iarlemse organisatie- ichojreau „Drie Plus" het sine, zich genomen om Vriterjands grootste evene- iiy. 'ut op het gebied van cureujnen en inrichten de oon Ideaal Beurs" ar Leiden te halen. Ongeveer 50 standhouders uit Leiden en verre omstreken zullen tijdens dit evenement hun tenten in de Groenoord- hallenopslaan. Zij zullen het bezoek (ook ditmaal verwacht men weer duizenden belang stellenden) een blik gunnen op de nieuwste snufjes voor de keuken, het tuinonderhoud en de woninginrichting. Dage lijks treden er op de beurs bekende artiesten op, waaron der de Zangeres Zonder Naam, en de „kleinkunste naar" Maurice del Monte, die bij de opening op spectaculai re wijze uit een glazen kubus je zal kruipen. Dit jaar is het aantal Leidse exposanten, dat op de beurs vertegenwoordigd zal zijn, nog groter dan verleden jaar Saskia en Serge toen de „Woon Ideaal Beurs" in de Sleutelstad zijn premiè re beleefde. Buiten de recht streekse informatie die het meubilair en andere nouveau- té's zelf bieden, zal er des kundig advies op maat aan wezig zijn, dat wordt ver strekt door een binnenhuis- en een tuin-architect. Voorts zullen de exposanten hun ei gen stands voorzien van de nodige documentatie, zodat een en ander nog eens zwart op wit uit de doeken kan worden gedaan. Er zal letter lijk geen deurknop of kapstok aan deze enorme woningbeurs ontbreken. Elke avond treden er arties ten op. Maurice del Monte bijt hierin het spits af. Ver volgens: zangeres Mieke, Sas kia en Serge, de Zangeres Zonder Naam en tenslotte op zondagmiddag Albert West. De toegangsprijs voor de „Woon Ideaal Beurs '79" be draagt per persoon 4,50. Een tikkeltje vreemd is wel, dat organisatiebureau „Drie Plus" in zijn informatiemap schrijft, dat er van deze toe gangskaarten 40.000 exempla ren gratis zullen worden ver strekt. Dat zal wellicht een i door enthousiasme ontstane i berekeningsfout zijn, want de organisatie zal toch ook wel uit de kosten willen komen. De openingstijden van de beurs zijn telkens van een tot vijf uur en van zeven uur tot half elf. Op zondag is de beurs geopend van twaalf tot vijf uur. Carnavalsvereniging krefeld te gast in leiden (IDEN De Leidse Carnavals miging De Hutspotten ontving el open zaterdag met burgemees- Vis op het stadhuis een deputa- van de carnavalsvereniging „Die ue Funken" uit Leidens zuster- kd Krefeld in Duitsland. VStud it solis e Blaue Funken" is slechts één sn;W23 i de vele carnavalsverenigingen 18.10 13-spl 20 05 Westei S 'sin 0 ANCLUB TOCH TEVREDEN uit Krefeld, waar het carnaval een veel groter gedeelte van de bevol king bezig houdt dan in Leiden. Wel werden de Duitse gasten vergezeld van de stadsprinses van Krefeld, hare carnavaleske hoogheid Frederi- ca. Die Blaue Funken waren in feite op tegenbezoek. Eerder onthaalden zij namelijk de Hutspotten in Kre feld. Burgemeester Vis wenste het totale gezelschap een plezierige uit wisseling toe, hetgeen werd gehono reerd met een tegeltableau in Delfts Blauw met zijn portret erop, ver vaardigd door het Leidse bedrijf „De porceleyne fles", en een koper gravure van Krefeld. Het laatste werd aangeboden door de president van de Funken, Max Fleck. Stad sprinses Frederica reikte de stadsor de van Krefeld uit De muzikale om lijsting was in de vertrouwde han den van boerenkapel „De Dorstvle- In het Antonius Clubhuis werden zaterdagavond „de Funken" op een nog wat ongedwongener manier ont haald op de feestavond. Dansmarie kes van Krefeld en van de Hutspot ten hielden de stemming erin, eve nals de Rotterdamse zang- en dans groep The Family, die veel succes oogstte. De uitwisseling werd besloten op zondag met het zogenaamde „Früh- schöppen", het Duitse equivalent voor een smakelijke warme lunch in het Antonius Clubhuis. 00 Rat 12.49 L Nv 15. DEN Tweehonderd fanatieke ABBA-fans, afkomstig uit "no Nv 'en en Zuid-Holland, maar ook uit Groningen en Zeeland Het seerden zJgAopen zaterdag de Nederlandse glijbanen om in de Leidse Stadsgehoorzaal te verlustigen aan alle 'kwieen van hun favoriete Zweedse popgroep, belangstelling viel de enige echte Nederlandse ABBA-fan- gezien de weersomstandigheden niet tegen. „We zijn er ncieel goed uitgesprongen, mede dankzij een goede omzet de ABBA-artikelen, dus we hebben niet te klagen", aldus ARA (V6 de Bruyn, voorzitter van de fanclub. ingenv lA-fans, in de leeftijd variërend van 8 tot 30 jaar genoten Bkcrtaai de Abba-promotiefilmpjes, (waarvan er eéh brak, hetgeen Popkra geen oproer betekende), de dia-vertoning en de drive- uscotheek, die een aantal malen het volledige repertoire erkte. De ledenwerfstand, de ruilbeurs en de ABBA-shops, en goede zaken en toonden aan dat de menselijke geest beperkingen kent als het gaat om het afbeelden van 9 ionen op goederen. Björn, Anni-Frid, Agneta en Benny ten het publiek toe op talloze produkten. Die lach zal voor iaff *12 betreft de groepsleden Björn (zonder baard) en Agneta 13.00 blonde) misschien wat profesioneel zijn geworden gezien eke tifeeente ontbinding van hun huwelijk. „Heel slecht vooy de Nfhib", vindt voorzitter de Bruyn die vreest dat de 475 of althans een gedeelte daarvan hun vertrouwen in IA zullen verliezen. Cees de Bruyn houdt in ieder geval tie moed zolang ABBA zelf in stand blijft. Sen jeugdige Abba-fan in de Stadsgehoorzaal. Streekmuziekschool De Streekmuziekschool Leiden (afdeling Oegstgeest) geeft donderdag 1 februari om 19.30 uur een uitgebreide leerlingenuitvoering in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest. Het programma is met veel zorg samengesteld en beoogt een indruk te geven van de ver schillende mogelijkheden van het muziekschoolonder- wijs. De muzikale spits wordt afgebeten door leerlingen uit de AMV- en Orff-klassen. Naast een aantal individu eel gerichte bijdragen op piano, accordeon, kerkorgel, gi taar en harp zijn een blokfluit,- gitaar-, strijkers- en een houtblazersensemble te beluisteren. Bovendien wordt er een demonstratie op de luit gegeven. Iedereen die zich op de hoogte wil stellen van het bloeiende muziekpeda- gogische werk van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken kan deze avond gratis bijwonen. De Streek muziekschool telt thans ruim 3000 leerlingen en heeft onderwijsafdelingen in de gemeenten Leiden, Oegstgeest, «Voorschoten en Wassenaar. Goethe en Schiller Mr. P. C. Veltman houdt op de woensdagen 7, 14 en 21 februari lezingen over Goethe en Schiller in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat. De lezingen be ginnen om kwart over acht. Donderdag 15 februari houdt mej. A. Nodelijk een lezing over het Rudolf Steiner kleu teronderwijs. Ook deze lezing begint om kwart over acht Pedicuredienst Het tarief van een voetbehandeling in een van de dien stencentra gaat met ingang van 1 februari omhoog. Van af die datum bedraagt een pedicurebehandeling 7,50. Bij een behandeling die door omstandigheden bij de cliefit thuis moet geschieden zal 8,50 in rekening wor den gebracht. Racen Buurtvereniging „D'Oude Morsch" wil dat er spoedig een eind komt aan het overtreden van de maximum-snelheid in de Steenstraat door bussen en taxi's. Volgens de buurtvereniging wordt er door beroepsrijders met 70 tot 80 kilometer door de Steenstraat „gecrosst". Een en an der brengt de buurtvereniging naar voren in brieven aan de NZH en aan de Leidse taxi-commissie. In de brieven vraagt de buurtvereniging de chauffeurs hun snelheden op de Steenstraat en de Tweede Binnenvestgracht te be perken. Tevens deelt de buurtvereniging mee dat zij bij de gemeente asfaltering van de Tweede Binnenvestgracht wil bepleiten. Eerste sleutel Tijdens een feestelijke bijeenkomst in clubhuis „De Ze vensprong" aan de Bernhardkade wordt dinsdag 6 febru ari om half tien de eerste sleutel van twee gerenoveerde woningen aan de Os- en Paardenlaan uitgereikt. De twee woningen zijn de eerste gereedgekomen huizen van een complex tussen de Os en Paardenlaan en de Lustho flaan dat door aannemersbedrijf Ooievaar wordt gereno veerd. Breestraat De Breestraat staat centraal op de nieuwe tentoonstelling die in het Gemeentearchief aan de Boisotkade van zater dag 10 februari tot en met zaterdag 10 maart wordt ge houden. De tentoonstelling behandelt de geschiedenis van de bebouwing langs de Breestraat door de eeuwen heen, met uitzondering van het Stadhuis, waaraan in dezelfde periode een afzonderlijke tentoonstelling in het stedelijk museum „De Lakenhal" wordt gewijd. De expositie is maandag tot en met vrijdag van negen tot vijf uur, op zaterdag van negen tot twaalf uur en op donderdagavond van half acht tot half tien te bezichtigen. es Het Leids Universiteits-Fonds houdt ter gelegenheid van het feit dat de Leidse Universiteit donderdag 8 februari haar honderdvierde verjaardag viert zaterdag 3 februari een aantal diescolleges. De colleges werden gegeven in de collegezalen van het Academiegebouw aan het Ra penburg, met uitzondering van de colleges van dr. P. Nagtegaal en drs. C. Bierman, die in het Geologisch In stituut aan de Garenmarkt worden gehouden. In de colleges die om kwart voor elf 's morgens begin nen komen tal van zaken aan de orde. Belangstellenden dienen zo spoedig mogelijk een bedrag van drie gulden en vijftig cent over te maken op postgironummer 3704157 ten name van de diescommissie van het L.U.F. Na ontvangst van dit bedrag zullen programmaboekjes aan de deelnemers worden toegezonden. Telefoonketen Ook het dienstencentrum „Morschwijck" is in navolging van andere dienstencentra in Leiden bezig met het op zetten van een telefoonketen in de „Mors". Via de tele foonketen wordt dagelijks contact gemaakt tussen be jaarden in de wijk. Elke keten heeft ongeveer tien deel nemers, die elkaar elke dag opbellen om te horen of al les nog in orde is. Wordt er bij een bepaalde deelnemer niet opgenomen, dan gaat er meteen iemand van het dienstencentrum kijken. Deelnemers kunnen zich melden bij het Dienstencentrum „Morschwijck", Topaaslaan 19, tel. 761196. LEIDEN Het Maarschal kerwee rd-orgel is de honderd alweer ruim een jaar gepas seerd en dat is helaas goed te merken. Maar de Stichting Orgelfonds Hartebrugkerk doet er, in samenwerking met Monumentenzorg alles aan om het orgel zo spoedig mogelijk zijn tweede jeugd te laten genieten. Naar ver wachting zal de restauratie - waarbij het orgel eruit moet - in het voorjaar kunnen be ginnen. Het een na laatste concert voor die restauratie vond gis termiddag plaats in een door de weersomstandigheden zeer slecht bezette Hartebrugkerk en werd gegeven door Jan Schmitz, nu ongeveer 5 jaar vast organist van deze kerk en Lieuwe Visser. De lage temperaturen in de kerk hadden het orgel enigs zins ontstemd en ook raakte het instrument wel eens hoor baar in ademnood, maar Schmitz is blijkbaar in korte tijd een zo goed bedwinger van het orgel geworden, dat al deze ouderdomsverschijnse- len niet steeds storend zijn. Wel leed het openingsstuk, het Praeludium en de Fuga in E van Bach, eronder. Het gaat wat ver om hier van een klankenbrei te spreken, onge- struktureerd vonden we de weergave wel. Heel mooi van compositie en uitvoering wa ren de stukken van Franck en Andriessen. De Pastorale van Ceéar Franck was opval lend helder geregistreerd; het tweede Choral van Hendrik Andriessen verdiende om Schmitz' opbouw en acccentu- ering veel waardering. Duide lijk verraadde de organist een grote affiniteit met deze beide componisten. Lieuwe Visser, een breed ont wikkelde en jonge, dus talent volle bas-bariton, maakte een wisselvallige indruk. Het zeer mooie O vulnera Doloris van Carissimi was uitstekend van sfeer en toon, maar in het melodisch verwante Ad festa filelis van Rosetti en ook in Jusu meine Sonne van N. Hasse, slaagde Visser er niet in die interpretatie aan te brengen die hem voor ogen stond, omdat hij bij zijn volu mewisselingen de akoestiek wat overschat had. Verder be stond de indruk dat hij, voor al in de lagere gedeelten, iets meer tijd nodig had om zijn zeer mooie timbre af te ron den, dan hij van de partituur kreeg. Het volgende concert in de Hartebrugkerk vindt plaats op zondag 25 februari, wan neer Jan Schmitz samenspeelt met het Vini Rosso Koperk wartet. Arie de Ru

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3