I Omzet toto gelijk aan jaaropbrengst in Nederland „Schieten is yoga met een scorebord" Zwaar parkoers kost Stamsnijder wereldtitel Geen geld meer voor Ronde van Spanje fePüRTTD,RI «NJ«= Kampioen luchtpistool Hans van Zessen: Zweifel beste loper onder de veldrijders I LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JANUAR11979 PAGINA 18 jj PARIJS Achttien topdravers startten gistermiddag op de ParlJ- se baan Vlncennes In de 55e edi tie van de grootste draverij van Europa, de Prlx d'Amérique. Het was een Illuster gezelschap zon der een uitgesproken grote favo riet. De tijd van Une de Mal en Belllno II Is In Frankrijk voorbl| en een echte grote crack, als opvol ger van deze twee giganten heeft zich nog steeds niet aangediend. Ook na gisteren niet. De 2600 me ter lange draverij werd gewonnen door High Echelon met op de sulky Jean-Paul Dubois. Op het droge Vincennes, met een tempera tuur van 4 graden boven nul, waren naar schatting 45.000 toeschouwers getuige van een aantrekkelijk gebeuren, al ging deze Prix d'Amérique niet de historie in als een van de spannendste en sensationeelste. De Fransen lieten de francs weer behoorlijk rin kelen. De Prix d'Amérique haalde een totali- satoromzet van rond de 100 miljoen gulden, bijna gelijk, aan de jaaromzet in Nederland. Het grootste gedeelte werd buiten de baan ingezet, bij de wedkantoren. Op de meeste trioformulieren kwamen de namen van Eleazer met Leopold Verroken en de winnaar van vorig jaar Grandpré met Jean Mariette voor. Bij de cóte-eventueel stonden deze paarden vier tegen een geno teerd. Maar de ruim zeshonderdduizend francs gingen de neus van deze twee paar den voorbij. High Echelon ging uit een veld van toppers zonder favoriet als eerste door de finish, gevolgd door Idéal du Gazeau (7) en Fakir du Vivier (3). Na de start nam Charme Asserdal uit Fin land de leiding maar een kleine galoppade kostte hem gelijk de koers: uitgeschakeld. Triest voor de winnaar van de grote prijs der Lage Landen van Duindigt. Ook het tweede Finse paard, Uno Boy, trof even la ter dit lot. Grandpré kwam aan de leiding met in zijn kielzog Eleazar (vorig jaar nog tweede in de Prix). Lang heeft het er naar uitgezien dat deze twee paarden de strijd gingen beheersen. In de laatste bocht kwa men er echter andere leiders. De zesjarige High Echelon zegevierde tenslotte met ruim verschil voor Ideal du Gazeau. Voor het aanwijzen van de derde aankomende moest de foto uitkomst brengen. Fakir du Vivier pakte deze plaats vóór Vadet. De winnaar bracht vijfentachtig tegen een. In het splinternieuwe elgenarengebouw op Vincennes sprong, ondanks haar 79 jaar, de In België geboren mevrouw Landegom rond. ZIJ had de paarden juist aangekruist op haar trloformuller en kon de gisteren nog onbekende buit ophalen. De bejaarde dame is niet de eerste de beste. Sinds 1914 komt ze op de koersen. Dag in dag uit bezocht ze de meetings en soms twee keer per dag als er zowel 's middags als 's avonds gekoerst wordt. Ze is voldoende insider om haar dagelijks brood eraan over te houden. De dolgelukkige mevrouw Landegem: „Mijn man was zelf pikeur. In 1932 en in 1943 won hij met het paard Amazone B twee keer de Prix d'Amérique. Alleen, de eerste prijs was toen slechts enkele duizenden francs. Die koersen zijn het belangrijkste in mijn leven. Ik woon in het centrum van Pa rijs maar het zit er gelukkig steeds nog in dat ik heen en weer een taxi naar nes kan nemen". Veel lof heeft ze voor de Neder landse trainer-pikeur in Franse dienst, Jan Kruithof. „Het zat hem hier de laatste tijd niet mee, maai hij heeft nu behoorlijke jonge paar den. Hij kan echt wel een beetje* sturen en hier behoorlijk zijn brood!! verdienen. Hij bouwt een prima' toekomst op. De drafsport heeft inf] België en in Nederland, vergelekei met Frankrijk, echter niet veel ti betekenen". Arthur van Rijswijk [J Rob Jansen (links) en Hans van Zessen: „Schieten heeft niets met militarisme te maken". DEN HAAG Een wapen ver andert mensen. Dierenliefheb bers krijgen ineens de neiging kraaien uit de boom te schie ten, pubers gaan oorlogje spe len, dienstplichtigen komen op een punt dat ze er geen pro bleem van maken een ander neer te schieten. Mensen heb ben het In zich heel enge we zens te worden als ze een ge weer, pistool of zelfs maar een luchtbuks In handen krijgen. Toch Is schieten voor velen een hobby, een sport Olym pisch ook nog. Wat Is er zo leuk aan een sport met een militaristische Inslag; sport en schieten zijn Immers twee on verenigbare grootheden. Een vooroordeel? Hans van Zessen, nationaal kampioen en record houder luchtpistool: „Ik heb een pacifistische inslag, mar die weerhoudt me er niet van met veel plezier aan schietwed strijden mee te doen. Het heeft niets met militarisme te maken. Je komt wel wat militairen te gen, die er In dienst mee in aanraking zijn gekomen, maar het zijn heel andere mensen. Ze hebben een andere mentali teit. Het komt niet bij ze op om op dieren te gaan schieten. Scherpschutters, zoals je bij de politie tegenkomt, zul je hier niet aantreffen." Rob Jansen, een andere autori teit in Nederland op schietge- bied: „Het is vaak een kwestie van onwetendheid. Het gros van de mensen weet niet wat een schutter beleeft. Hij voert geen strijd tegen een ander, maar te gen zichzelf. Het is juist geen sport waar je agressie in kwijt kunt. Als je dat soort gevoelens kwijt wilt, moet je een sport met fysiek contact gaan beoefe nen. Daarin kun je je uitleven, in schieten niet." Van Zessen: „Voetbal en basketbal hebben als enige overeenkomst dat het balsporten zijn, maar hebben verder niets met elkaar te ma ken. Zo is het ook met schieten en mensen overhoop schieten." Volkomen ontspannen hangt het tweetal achterover tegen de ba lustrade in De Houtzagerij. Aan de andere kant van de zaal staat een rij mensen met ge weer in de aanslag. De een met een groen jack, de ander in ski trui. De een met oordempers, de ander met een pet met oogkleppen. Langs een kabel baantje glijdt de schietschijf heen en weer. Voor elk schot een schijf. De tienlandenwed- strijd „International shooting" loopt op zijn eind. Luchtpistool- schutters Rob Jansen (achtste) en Hans van Zessen (tiende) „Als schutter moet je eigenlijk geestelijke oogkleppen hebben". zijn ontevreden over hun presta ties, maar niettemin wel de beste Nederlanders. Overeenkomst Dan blijkt er Ineens een grote overeenkomst te zijn met ande re sporten. Rob Jansen: „Elke schutter zoekt een aanwijsbare reden om zi|n falen te verkla ren. Hij heeft slecht geslapen, pijn In zijn bulk, ruzie gehad. Het is altijd een mentale of li chamelijke oorzaak. Flauwekul. Het ligt aanjèzelf." Hans van Zessen: „In elke sport moet je vrij zijn van stress. Ik heb het de afgelopen weken erg druk gehad met mijn werk en daardoor weinig kunnen trainen. Dat zie ik terug in de resulta ten.' Ik heb momenteel niet meer in huis. Je moet zeker acht negen uur met dat ding in je handen staan. Elk week einde ga ik twee uur de bossen in. Dat moet je, anders kun je de wedstrijdspanning niet aan. Je moet in anderhalf uur veertig schoten lossen, dat legt een zware druk op je. Eén blunder, een zeven of acht, en je kunt naar huis. Je moet veel oefenen op je techniek, want juist als je de spanning niet meer aan kunt, moet je terug kunnen val len op je techniek." „Als, schutter moet je eigenlijk geestelijke oogkleppen hebben. Je moet je volledig kunnen af sluiten van alles en iedereen en slechts aan één ding denken. Vandaar die oordoppen of pet jes met kleppen. In die ander half uur gaat alles volgens een beheerst proces. Steeds dezelf de handelingen in dezelfde vol gorde. Alles moet gecoördineerd verlopen, je moet niet bezig zijn met de gedachte: het moet, het moet." Rob Jansen: „Als je maar even denkt, dat je je auto nog moet wassen, ben je weg. Die verstoring moet je de baas kunnen." Van Zessen: ,,De gedachten- gang van elke schutter ver schilt. De een vindt dat je niet moet tellen als je bezig bent, ik doe het altijd. Ik haal er een motivatie uit. Schieten Is iets heel speciaals. Het is geen sport om naar te kijken, je moet het beleven. Als je het goed doet, geeft het je veel rust en voldoening. Het Is yoga meteen scorebord." Rob Jansen: „Belangrijk is de coördinatie tussen je trekvinger en de ogen. Zo'n pistool weegt 500 gram, dat kun -je niet zo maar in een keer wegdrukken. Je moet al 480 gram wegge drukt hebben voor je 'm laat gaan. Topschutters schieten maar met één geweer of pistool. Het principe is hetzelfde als van een luchtpistool dat je gewoon in de winkel kunt kopen. Die van mij, waar overigens 99 pro cent van de schutters mee werkt, kost ongeveer zevenhon derd gulden en is een staaltje van technische perfectie. Er is nauwelijks sprake van terugslag. Met zo'n pistool doe je jaren. Daarom is het niet zo'n dure sport. Schutters komen uit alle lagen van de bevolking." Hans van Zessen heeft in ieder geval een nieuw pistool gekocht met het oog op de voorberei ding op de Olympische Spelen. Hij geeft zichzelf niet zo veel kans naar Moskou te gaan. Rob Jansen slaat hij hoger aan. Die zegt zelf: „Wij tweeën behoren in Nederland tot de top, maar internationaal bij de midden moot. Als we alles mee hebben, komen we bij de eerste tien van Europa. Maar dan moet ook echt alles meezitten." DICK HOFLAND SACCOLOGNO Albert Zweifel heeft de reputatie de beste loper onder de sterk ste veldrijders te zijn. Hij heeft zondag In Saccologno (in Noord-ltalle Tussen Pa dua en Venetië) zijn hart kunnen ophalen. Het is ech ter geen eenzame tocht ge worden voor de beste vel drijder van de laatste jaren. Peter Frischknecht hield hem bij tot in de voorlaatste ploe- terronde. Toen versnelde Zweifel. Zelfs voor Frisch knecht was die tempoverho ging te veel. Het was ook niet gering wat de verdedi gende wereldkampioen deed. Voltooide hij zijn voorgaande ronden, in gezelschap van Frischknecht in iets meer dan elf minuten, in wat de beslissende ronde werd, kwam hij in tien minuten en vijftien seconden rond. Frischknecht moest zich for ceren om in de buurt te blij ven en in zijn vermoeidheid kwam hij ten val. Een nood lottige val. Met vermoedelijk een gescheurde achillespees moest hij naar een zieken huis worden gebracht. De zil veren medaille kwam toch bij een Zwitser, Gilles Blaser, in de ochtend nog een van de mannen die bij de collega's op een staking had aange drongen. „Dit is onmogelijk", riep Klaus-Peter Thaler toen uit. „Dit is geen parkoers voor wielrenners, dit is voor atle ten en misschien zou het dan wel zelfs zijn afgelast". De Duitser kreeg echter slechts beperkte steun en toen besloten allen toch maar te vertrekken. Kees van de Wereld werd veertiende met een achterstand van een ronde. Bij de amateurs kon er zater dag nog twijfel zijn of Vito di Tano inderdaad de sterkste veldrijder was. Hennie Stams nijder werd zaterdag, op 41 seconden van Di Tano twee de. Nooit eerder heeft een Nederlandse veldrijder een zilveren medaille behaald bij een wereldkampioenschap. Het had meer kunnen zijn bij normale omstandigheden. Wanneer het wereldkampi oenschap veldrijden werkelijk iets met wielrijden te maken had gehad. Normaal gespro ken kan een cross-traject ver deeld worden in éénderde lo pen en tweederde fietsen. Bij de amateurs was het zater dag een kwart fietsen en drie Hennie Stamsnijder had geruime tijd uitzicht op de wereldtitel maar het koers bleek voor hem tenslotte te zwaar. kwart lopen. In feite weinig anders dan een veldloop waarbij de fiets zelden als hulpmiddel kon worden ge bruikt en voornamelijk een last was voor de .deelnemers die op het doorweekte maïs veld al moeite hadden om gewoon op de been te blij ven. Afstand In weerwil van het onmoge lijke parkoers, het had da genlang geregend, viel Stamsnijder onmiddellijk aan. De Nederlandse kampioen liep een geweldige wedstrijd. Hij nam afstand van zijn be lagers van wie Di Tano het minst moest prijsgeven. De grootste winst van Stamsnij der bedroeg ongeveer een halve minuut. De winst ver dween In de vijfde ronde, Iets over de helft van de strijd. Dl Tano liep Stamsnij der voorbij en liet de Neder lander geen kans meer om terug te komen. „Ik heb", vertelde der na afloop ik had en een beetje meer. Di Tano normaal geen om bang voor te zijn. jaar heb ik een keer of tegen hem gereden, in seriand. Als je dan later uitslag kreeg, zag je tussen de renners die op ronde achterstand waren nen gekomen. Maar dan ren het veldritten waarbij oo gefietst moest worden". BILBAO De Ronde van Spanje, die dit jaar van 24 april tot 13 mei voor de 34e maal zou worden gehouden, gaat niet door. de organisatoren van de „vu- elta" hebben zaterdag bekend gemaakt dat het op economische gronden niet mogelijk is dit jaar de Ronde van Span je te houden. De Baskische krant „El Correo Espanol - El Pueblo Vasco", die sedert 24 jaar de Ronde van Spanje organiseert berichtte dat men wegens economische en sociale moeilijkheden alsmede door de grote ver liezen die vorig jaar op de Ronde van Spanje zijn geleden, voor dit jaar afziet van de organisatie. Luis Bergareche, directeur van de Ronde van Spanje, verklaarde echter dat het schrappen van de ronde een gevolg was van de vele negatieve antwoorden die van stadsbesturen waren ontvangen het verzoek als etappeplaats te fungerei De afgelasting werd mede in de han gewerkt doordat het Spaanse wielrenne zich sinds jaren in een crisis bevim door het ontbreken van een vedette di de sport zijn gezicht kan teruggeven. DJ heeft er weer toe geleid dat de Spaans televisie niet Idnger rechtstreekse uitzei dingen van de aankomsten verzorgde. WÊÊÊÊÊÊÊÊ

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18