Sosonko springt zuinig om met zijn krachten Basketbal zal stap terug moeten doen Barcelona grijpt in laatste minuut Van Hallen-trofee HANNIEDEK0K: „VERSCHRIKKELIJK" Onverwachte concurrentie voor vijfkampster Barlag Van der Meulen en Keunen veroveren titels SPORT. SCHOOL BOERSMA PROLON GEERT TITEL Connors bouwt verder Dubbele winst basketbaldames RALLYRIJDER OMGEKOMEN TOPSPORTLIGA OVER SPONSORING Hellas afgeslacht Toptennissers in conflict met prof. organisatie IND00RATLETIEKSEIZ0EN OFFICIEEL VAN START INDOORKAMPIOENSCHAPPEN TENNISLERAREN: Wereldrecord Bragina eindelijk erkend LEIDSE COURANT MAANDAG 29 JANUAR11979 PAGINA 15 WIJK AAN ZEE Jan Timmans kansen op de overwinning in het Hoogovenschaaktoernooi zijn gis teren in de achtste ronde gedeci meerd. De Nederlandse groot meester verloor met wit de krach tmeting tegen een van de andere favorieten, de Rus Lev Poloega- jevski. Door die overwinning heeft Poloegajevski zich weer een half punt verwijderd van Hübner, So sonko en Andersson en een punt van Jan Timman. Timman had in de eerste zitting een stelling opgebouwd die hem licht voordeel leekv te verschaffen, maar naarmate de tijdcontrole naderde werd de positie gecompliceerd en in de tweede zitting bleek Poloegajevski het meeste overzicht te hebben. Naast Poloegajevski was Genna Sosonko de andere winnaar van de zondagsronde. Hi werd daardoor niet alleen de best geplaat ste. maar ook de kansrijkste Nederlander Sosonko heeft in de afgelopen weken ui terst zuinig met zijn krachten omgespron gen. Zaterdag nog behaalde hij een nuttig half punt tegen Hort, gisteren hield hij Nona Gaprindasjvili op nul. De oud-wereldkampi oene is na een goede start diep gezonken. Uit haar laatste vijf partijen haalde zii slechts een half punt. Hübner namelijk had haar zaterdag in een val gelokt en deelde gisteren het punt met Nikolac. De Joego slaaf, die bij herhaling in de tijdnoodfase in de fout springt, bleef tegen de degelijk spe lende Westduitser overeind. Zaterdag echter was hem dat niet gelukt. Timman had met zwart een schijntje voor deel, maar geen werkelijke kans op winst. Omdat de grootmeesters in Wijk aan Zee el- kaars sterke en zwakke punten door en door kennen, gokte Timman op de tijdnood van de Joegoslaaf. Het was een goede gok. Andersson heeft zich, geheel In zijn stijl, opgewerkt naar de tweede plaats met rus tig en weinig opvallend schaak. Hort daar entegen heeft zijn faam nog niet waarge maakt De remise van zaterdag met Soson ko had weinig om het lijf, maar gisteren moest hij tot op de bodem van zijn kunnen gaan om niet door Garcia van het bord te worden gespeeld. De puntdellng was voor Hort een rijke beloning. Miles staat ook nog temidden van het zestal dat kansen heeft op een goede klassering. Zaterdag had hij zich serieus voorbereid op het duel met Poloegajevski. Hij gebruikte slechts drie minuten voor de eerste achttien zetten. Poloegajevski besteedde een uur aan het vinden van het juiste antwoord op het huiswerk van de Brit. Poloegajevski wist het antwoord en incasseerde zonder omwegen het halve punt. Timman (links) in zijn partij tegen Poloegajevski die hij zo graag had willen win nen. Maar Timman verloor. BERKEL-ENSCHOT Sport school Boersma I uit Amers foort is opnieuw judokampioen van Nederland geworden. In de eindstrijd werd de tweede for matie van Boersma met 32 verslagen. Boersma I. Boersma II, Ken-Am- Ju (Haarlem) en sportacademie Tim Smit (Eindhoven) waren door groepsoverwinningen door gedrongen tot de halve finales. Boersma I versloeg daarna met 42 Ken-Am-Ju en Boersma II bleef met 61 de baas over Tim Smit. In de eindstrijd bleek de topformatie van de Amers- foorters door overwinningen van Gerrit van Ramshorst, Herman Boersma en Henk Numan de sterkste. Van de reserves" wonnen Henk van der Bor en Ronnie Heerenberg hun partijen. Boersma zal wederom meedin gen in het toernooi om de Eu ropese beker voor clubkampioe nen. PHILADELPHIA Jimmy Con nors heeft de eerste prijs van 80.000 gulden in het open kampioenschap van de Vere nigde Staten in minder dan twee uur binnengehaald. Op de overdekte ba8n was hij duide lijk sterker dan Arthur Ashe, die hij voor het laatst had ont moet In de eindstrijd op Wim bledon in 1975: 6—3, 6—4, 6— 1. Connors bouwde daarmee ver der aan een indrukwekkende reeks; winnaar in 1976, finalist in 1977 en weer eerste in 1978 en 1979. PHILADELPHIA Tom Okker en Wojtek Fibak hebben het het indoortennistoernooi van Philadelphia gewonnen. Zij ver sloegen in de finale de Ameri kanen Peter Fleming en John mcEnroe met 5-7, 6-1 en 6-3.' De winst van het'tweetal lever de 13000 dollar op. HELSINKI De Nederlandse damesbasketbalploeg heeft dit weekeinde in Finland, zonder de speelsters van Radio Muset te, twee keer gewonnen van Finland. Zaterdag in Savolinna wonnen de Nederlandse speelsters met 87—61, waarbij Irene Maarschal- kerweerd voor 23 punten zorg de. Gisteren in Lahti was het ver schil kleiner, 5551 na een ruststand van 28—22. De meeste punten voor Nederland werden gemaakt door Lia van Reemst (15). Anita Blange (12). Carla de Liefde (10) en Francis Brakel (9). PARIJS Een Luxemburgse deelnemer aan de rally van Monte Carlo, die vrijdagmorgen werd beëindigd, is gisteren op de terugweg naar huis bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Norbert Huberti overleed in de nacht van zaterdag op zondag, kort nadat hij in de buurt van Langres (district Haute Marne, Frankrijk) met zijn auto in bot sing was gekomen met een vrachtwagen. Zijn bijrijder Albert Müller. werd ook gewond, zij het minder ernstig. De politie verklaarde dat de wagen van Huberti bij dichte sneeuwval in een slip was geraakt en tegen de vrachtwagen was gebotst. EDE De sponsoring van de topsport stond zaterdag cen traal in het openingswoord van voorzitter Jan Berteling tijdens de vergadering van de top sportliga te Ede. De voorzitter van de liga, de organisatie van allen die betrokken zijn bij de top van het herenbasketbal, sprak van een „heksenjacht" in sommige gevallen maar meen de wel dat, ook al ziet de toe komst voor sponsoring er rede lijk uit, er stappen terug zullen moeten worden gedaan. Het bestuur van de topsportliga meent dat dat noodzakelijk is en ook gezond kan zijn voor het basketbal in de toekomst gelijkheden zijn geschapen een goed systeem van licenties voor de spelers uit de top op te bou wen, waarmee ongewenste situ aties in het sociale vlak zullen kunnen worden voorkomen. De verruiming door de internati- Geen beker onale federatie van de amateur bepalingen, een aanpassing in feite van een gegroeide situatie, wordt door de NBB toegejuicht. Temeer omdat daardoor de mo- De vergadering had geen enke le moeite met het voorstel geen bekercompetitie meer te organiseren voor de ploegen uit de topsportliga (eredivisie en eerste divisie) omdat er in het overladen competitiepro gramma geen ruimte meer voor is. Internationaal bestaat de nood zaak van een bekerstrijd ook niet meer omdat de FIBA de toernooien om de Europa Cup II en III heeft samengevoegd. Het drukke competitieprogramma, tussen 36 en 42 wedstrijden voor de topclubs, leidde ook tot het van het programma afvoeren van toernooien voor de nationa- Ie ploegen in de kerst- of nieuwjaarsperiode. De Nederlandse regels betreffen de de nationaliteit van spelers met ,,twee paspoorten" zullen worden aangepast aan die van de FIBA. waardoor geleidelijk het aantal Nederlandse Amerika nen in de competitie zal vermin deren. AMERSFOORT Precies één minuut voor tijd van het duel tussen Barcelona en AZPC scoorde de Spaanse International Jorge Carmona de treffer, die beslissend was voor de ontknoping van het 23e Van Haselen-waterpolotoernooi. Door de Spaan se zege (13—7) op de Amersfoort se combi natie eindigde Barcelona zowel In wed- strijdpunten (8) als in doelsaldo (plus 9) gelijk met AZC Alphen. Het aantal gescoor de doelpunten gaf de doorslag ten gunste van de Spanjaarden (42 om 38). Ook de Kikvorsen, het officieuze nationale waterpo- lo-team (zonder Jan Evert Veer en de AZC- spelers), verzamelde acht wedstrljdpunten. Met een doelsaldo van plus acht legde het team van Ivo Trumbic beslag op de derde plaats. De nieuwe opzet, de halve competitie, vol deed beter dan het vroeger gehanteerde poule-systeem, dat veel spanning op de laatste wedstrijddag wegnam. Wel moest nu het aantal wedstrijddagen van twee op drie gebracht worden, hetgeen mogelijk werd door de inbreng van sponsors en de KNZB. Ook de afschrijving van de Westduitse kampioen Würzburg, finalist in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen, kon geen afbreuk doen aan het spannende ver loop van het toernooi. Na de vierde ronde van gisterochtend waren er nog drie kandi daten voor de eindzege: de Kikvorsen, AZC Alphen en Barcelona. De Kikvorsen slaagde er in het met vier internationals spelende Canottieri uit Napels door een doelpunt van Andy Hoepelman achttien seconden voor tijd met 6—5 te verslaan. Landskampioen AZC Alphen had daarna veel moeite met de Arnhemse combinatie, waarin Corrie Ver meer van de Rijn uit Wageningen veelvuldig de aandacht op zich vestigde. Pas in de laatste periode (41) nam het Alphense ze vental definitief afstand en werd de eind stand van 7—4 bereikt. Door dit resultaat werd de Kikvorsen kansloos voor de eindze ge. Het doelsaldo van AZC (plus negen) was beter dan dat van het officieuza team (plus acht). Door deze uitslagen moest Barcelona met minimaal zes doelpunten verschil van AZPC winnen om beslag te leggen op de eerste plaats. In een zeer grillig duel bleef de spanning tot het laatste moment gehandhaafd. De Spanjaarden namen in het eerste kwart een voorsprong met 41. In de tweede periode nivelleerde de Amersfoortse combinatie, on der meer versterkt met Johan Aantjes van Zwemlust/Den Hommel, de achterstand ge heel. Vijf minuten later was het verschil weer vier doelpunten ten voordele van de Spaanse ploeg. In de laatste periode kwam AZPC aanvankelijk goed terug, verkleinde de achterstand tot drie doelpunten, maar moest zich in de slotfase toch gewonnen geven. Carmona zorgde er tenslotte echter voor dat de wisselbeker in Barcelona terecht kwam. De eindstand is: 1. Barcelona 58 (42—33); 2. AZC Alphen 5-6 (38—29); 3. Kikvorsen 58 (30—22); 4. Canottieri 54; 5. Neptunus Arnhem 51AZPC 51. BOEDAPEST Idem Hellas heeft zaterdag in Boedapest te gen Vasas een grote nederlaag geleden in de return van de achtste finales van het toernooi om de Europese zaalhandbal beker voor dames landskampi oenen. Na een ruststand van 14—1 werd het 33—4. De eer ste ontmoeting eindigde de week tevoren ook in een over winning voor de Hongaarse da mes: 27—11. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Hannie de Kok (2). Mieke Pottuyt en Di ane van Gelderen. Voor Vasas scoorden Vadasz (8), Brinzai (7), Samus (5), Sterbinsky (4). Ihasz (4), Olah (3), Csik en Barna. Hannie de Kok was zeer teleur gesteld na afloop. „Een neder laag hadden wij wel ingecalcu leerd, maar dit was verschrikke lijk. Er lukte niets en daarbij kwam ook nog dat de Hongaar se meisjes, net als in de thuis wedstrijd, geen moment verslap ten." Mora Swift heeft zich gistermid dag in Metzingen geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese zaal- Tus Metzingen zegevierde met 11—9 (66) in de tweede wed strijd voor de achtste finales. Swift gaat over naar de volgen de ronde door de zege van 15—7 in de eerste wedstrijd, van zaterdag 20 januari, in Roermond. LONDEN Het Is heel goed mogelijk dat 's werelds topten nissers, onder wie Björn Borg, Jimmy Connors en Guillermo Vilas, niet zullen deelnemen aan de meeste belangrijke toe rnooien van dit jaar. De spe lers zijn in conflict met de in ternationale proforganisatie over de regels voor het Grand Prix-toemooiencircuit in 1979. Na een vijf uur durende verga dering gisteren in Londen be sloot de internationale tennisfe- deratie (ILTF) achter de profor ganisatie te gaan staan. Deze eist onder meer dat de spelers een contract tekenen, waarin zes toernooien worden aange wezen. waaronder drie met een laag prijzengeld, die verplicht moeten worden afgewerkt. ..De situatie is erg duidelijk", aldus de secretaris van de ILTF, de Brit David Gray. ..als spelers als Borg. Connors. Vilas. McEnroe en Gerulaitis weigeren te teke nen. kunnen zij niet uitkomen in de Grand Prix-toemooien. Dus ook geen Wimbledon. Parijs of Flushing Meadow voor hen". De sluitingsdatum voor de con tractondertekeningen was aan vankelijk vastgesteld op decem ber van het afgelopen jaar. maar is uitgesteld tot 5 maart. Men hoopt voor die datum een compromis te bereiken. (Van onze sportredactie) ZWOLLE De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie kan tevreden zijn met de keuze van Zwolle ais centrale plaats voor de Indoor atletiekwed strijden. De schitterende Indoorbaan werd na het nodige geharrewar uiteindelijk In Zwolle opgesla gen om tijdens wedstrijden in de daarvoor uiter mate geschikte IJsaelhal te worden neergelegd. In een nagenoeg uitverkochte sporthal leverden de dames op de vijfkamp en de heren op de ze venkamp uitstekende prestaties bij de officiële op ening van het indoorseizoen. Bij de dames werd Sylvia Barlag van ADA uit Amsterdam de ver wachte nieuwe Nederlandse kampioene op de vijf kamp. De gebrilde atlete kwam uiteindelijk tot 4431 punten en vestigde daarmee ook een nieuw Nederlands record. Barlag had dit nationale re cord met 4318 punten al in handen. Ook de prestatie van de nummer twee op deze nationale titelstrijd in Zwolle was opmerkelijk. Ti neke Hidding van Daventria uit Deventer bleef na melijk maar één punt achter bij ^Barlag. Barlag over deze onverwachte concurrentie: „Dat Tineke Hidding echter zo vlak bij me zou komen, had ik nooit gedacht. Uiteraard wist ik dat het niet de eerste de beste was, maar het liep bij haar van daag ook erg goed. Daarom ben ik des te geluk kiger met deze nationale titel". Barlag won vier van de vijf onderdelen. Op het laatste nummer, de toch wel zware 600 meter, moesten zowel Syl via Barlag. als Tineke Hidding de eer laten aan Wilma Hillen. Die vestigde met 36.4 een nieuw Nederlands record. Bij de heren stond de natio nale titelstrijd meerkamp (zeven onderdelen) in het teken van het uitvallen van Eltjo Schutter. Na vier onderdelen kreeg de oud-Nederlands kampi oen weer last van een hielblessure; hij moest het strijdperk verlaten. Nu was het Jeroen Bronwas ser, de man van atletiekvereniging De Keien. De jeugdige atleet reikte tot het respectabele aantal van 5170 punten. Hiermee bleef hij ruim voor de nu als tweede eindigende Van der Ham van Avan- tri (5044 punten) en Paul Wijnbergen van AAC met 4906 punten, p t Sylvia Barlag prolongeerde met enige moeite haar ti tel. (Van onze sportredactie) APELDOORN De Vereniging van Nederlandse Tennieleraren hield in het nieuwe tennlscen- trum De Maten de |aaril|kse In doorkampioenschappen, die In de hoogste groep bij de dames werden gewonnen door Agnes van der Meulen en In de hoog ste groep bij de heren door Keunen. Agnes van der Meulen bleef In twee sets In de finale de baas over Marijke Korver (6—2, 6—4) en Keunen ver sloeg in de finale Abrahams, eveneens In twee sets (7—6, 6—4). Dit toernooi van de UNT, dat niet alleen kwalitatief maar ook kwantitatief sterk bezet was. had een feestelijk tintje, omdat dit jaar. om precies te zijn op 4 maart aanstaande, het gouden bestaansfeest wordt herdacht. Op die dag zal in het Congres gebouw in den Haag door het bestuur een receptie worden ge houden. De Vereniging van Ne derlandse Tennisleraren is de op één na oudste beroepsvere niging op sportgebied in Euro- pa.Ze telt ruim 700 leden. De bezetting voor dit jaarlijkse in- doortoemooi was zo groot, dat al vrijdagmorgen met de wed strijden moest worden begon nen. Moeilijk te volgen Hoewel Abrahams In de finale redell|ke tegenstand bood, was Keunen toch duidelijk sterker. Het zelfde gold voor de dames finale wat betreft Agnes van der Meulen. Jammer was het. dat in het overigens schitterende tennis- complex De Maten de wedstrij den nogal moeilijk te volgen waren, omdat de umpires in de accommodatie voor het publiek niet te verstaan waren en het zicht op de banen toch wel wat te wensen overlaat. Het eerste probleem zou. aldus een van de heren Robbers, exploitanten van het tenniscentrum, op korte ter mijn worden opgelost door het plaatsen van microfoons op de< umpire-stoelen. De uitslagen van dit toernooi luiden als volgt: A-groep heren enkelspel: Keunen-Abrahams 7 6. 64 Dames enkelspel: me vrouw Van der meulen-mej. Kor ver 6—2. 6—4. Heren dubbel spel: Panman en Abraham s- Scholtes en Krullaards 62. 6 2. Dames dubbelspel: mevrouw Jelsma en mej. Nota tegen me vrouw Van der Meulen en mej. Van Schaik 6—1. 46. 12—10. B-groep heren enkelspel: Ray- makers-Groen 63. 6—3. Heren dubbelspel: Quadvlieg en Hase- noot-Bunt en Van Valkenhoef 64. 6—3 Veteranen heren en kelspel: Smits-Dutrieux 62. 6— 3 Heren dubbelspel: Dutrieux en Kauling tegen Parlevliet en Maynard 6—3.3—6.6—4. Ljoedmilla Bragina heft de handen. Zij heeft het we reldrecord 3000 m. verbeterd. Ze moest tweeëneenhalf jaar wachten eer het erkend werd. DEN HAAG Na bijna tweeën half jaar heeft de Internationale Atletiek Federatie (IAAF) de tijd van 8 minuten en 27.1 secon den, die de Russin Ljoedmilla Bragina op 7 augustus 1976 liep, erkend als wereldrecord op de 3000 meter. Ljoedmilla Bragina. de Olympi sche kampioene 1500 meter van München (1972), maakte die tijd tijdens de interlandwedstrijd Verenigde StatenRusland in College Park bij Washington. Na bijna tweeënhalf jaar heeft de Amerikaanse Atletiek Unie (AAU) dan toch eindelijk •het recordfor mulier bij de IAAF ingeleverd waarna deze organisatie tot er kenning van het wereldrecord overging. Natalia Marasescu heeft zater dagavond in Auckland het we reldrecord op de mijl verbeterd en gebracht op 4 min. 22.1 sec. De Roemeense was al met een tijd van 4.23.8 houdster op het record. Raymond de Vries (Sparta) die in de Verenigde Staten stu deert, heeft zaterdag bij indoor- atletiekwedstrijden in Albuquer que het hoogspringen gewon nen met 2.11 meter. Bij het kogelstoten dames ein digde Jennifer Smit (Sparta) als tweede met 14.62 meter. Haar clubgenote Betty Bogers werd derde met 13.58 meter.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15