4Vergroting van vrije EG-markt moet alle en ordelijk en geleidelijk Nieuwe folder f an produktschap ■yoor consument R. J. E. C. SPITHOVEN: W sieJs Geen reden tot pessimisme voor bloementeelt 79 AANVOER SLA GROTER DAN VORIG JAAR BOLLENVAK: SAMENGAAN OF PLEITE GAAN ND EN TUINBOUW LEIDSECOUP'"- MAANDAG 29 JANUAR11979 PAGINA 11 JA1( met regelt e G< met ;N HAAG In zijn vorige ek donderdag uitgesproken uwj aarsrede ging de voor- er van het Produktschap jr Groenten en Fruit on- meer in op de uitbrei- ig van de EG. De heer ir. Spithoven deed dit en de achtergrond van stagnerende groei in de ■dingsmiddelentuinbouw. 1978 is zoals bekend de le veilingomzet ten op- ite van 1977 iets terugge en. De waarde van de uit- r steeg slechts met ander- iy f procent. heer Spithoven: „De toe van Griekenland, je en Portugal tot de zal de Nederlandse tuin- iw niet onberoerd laten, de onderhandelingen met ekenland zijn aan het ein- iuan 1 Q7ft oon ■ni nee no van n< auto in kin sch< de ri; toppe inganf de g( ?rgad( nom< (WI raai van 1978 een aantal be- grijke besluiten gevallen, arbij meer rekening is ge- iden met de Griekse tuin- dan met die in de Ge enschap. Zeer nadrukke- is, ook door het produkt- ap, gesteld dat een lange irgangsperiode het geëi- middel is. Enerzijds zeer geleidelijk de Griek- procudent aan het hogere jsniveau te laten wennen lat een produktie-explosie voorkomen en ander- de EG-produkt te varen tegen schokeffec- door een te plotselinge e invoer. Het is echter ieuw gebleken dat het ge lijk is de politiek het jte woord te geven als er '%nomische belangen op het staan." voor de komkom- ou dat volgens de iduktschapsvoorzitter ge- gen kunnen hebben. Ook feit dat de overgangsperi- pas over twee jaar be- kan nauwelijks als een irdeel gezien worden, om- de Grieken zich zo goed inen voorbereiden op de uwe situatie. 0 rden adhu4rl... eer d mi©-' wm x^... tamjM&mzgrjr.. Tal van exotische groente- en fruitsoorten komen vanuit de hele wereld op de Nederlandse markt l0! rteelt ,e ietreding i eerste besprekingen over toetreding van Spanje tot gemeenschap zullen bin nenkort beginnen. Spanje is als producent van tuinbouw- produkten van nog veel gro tere betekenis dan Grieken land. En het produktievermo- gen is enorm groot. Een ge waarschuwd man telt voor twee. We zullen vanaf het be gin de grootst mogelijke in vloed moeten uitoefenen om te voorkomen dat straks be slissingen genomen worden, die grote schade zouden be rokkenen aan de tuinbouw in de EEG." De heer Spithoven stelde dat hij niet uit een protectionisti sche hoeksprak. Zelfs inte gendeel. „Verruiming van het internationale handelsverkeer, vergroting van de vrije EG- markt vallen toe te juichen, maar, „zo voegde de pro- duktschapsvoorzitter daaraan toe, die" moeten langs een ordelijke en geleidelijke weg bereikt worden. Een onver standig toetredingsbeleid geeft een verkeerd kompas aan de producenten in de toetredingslanden en leidt tot aantasting van de eigen tuin bouw. Een aantasting die ernstige gevolgen zou kunnen hebben, omdat thans reeds als we letten op de kosten en de opbrengsten, op het scherp van de snede gema noeuvreerd wordt. Importwaarde Onze exportwaarde ligt niet ver af van de drie miljard gulden. De importwaarde overschreed vorig jaar echter ruim de twee miljard gulden. De export beperkt zich hoofdzakelijk tot de EG. De importen daarentegen komen vanuit de gehele wereld. Meer en meer verschijnen er op de Nederlandse markt tal van exotische vruchten in dikwijls uitstekende presenta tie en kwaliteit. „Wanneer de invoer plaatsvindt tegen ver antwoordelijke prijzen en dat mogen we verlangen kan de concurrentie zich toe spitsen op de kwaliteit en de presentatie. Die concurrentie, „zo vatte de heer Spithoven kernachtig samen," moeten we aandurven of liever ge zegd, daar kunnen we ons niet aan onttrekken." >d rg tie) nd vi es oi ste!aar> Ier va i uitr ai» f roei tikt' aanrj Haagsjwi !St it Produktschap voor Groenten en Fruit houdt al jaren >m in den lande voorlichtingsbijeemkomsten. De geïnte- itjsseerde consumenten, vooral huisvrouwen, krijgen een Nisselend programma voorgeschoteld waarin op het be- ig van groenten en fruit gewezen wordt in het dagelijks inu. In een aantrekkelijke folder kunnen deze consumen- i nog eens thuis op hun gemak nalezen waar het in )te trekken op neer komt. De aansporingen (zoals maak k het kinderfeestje gezond en doe eens iets met nieuwe Jdukten) spreken voor zich. Op de laatste bladzijde van t vouwblad wordt de aandacht gevestigd op de andere gaven uit het schap: de groenten- en fruitkalender en boekjes „Fruit van eigen bodem", „Groenten gewoo- inders", „Bijzondere groenten en vruchten" en „Tuin- liden". Voor meer informatie: Produktschap voor Groen- i en Fruit, Bezuidenhoutseweg 153, Den Haaq. Telefoon:, J-814631. ELD >0 109, IN HAAG De eerste ken van het nieuwe jaar igen voor de kwekers en het bijzonder die van temen veel zorgen hebben iracht, in het algemeen is nog geen reden tot pessi- sme voor de verwachtin- in 1979. Nieuwe activi- ten zijn ontwikkeld niet een om het afzetgebied te houden maar ook om die te breiden. Het Bureau orlichting Bloemen en uiten heeft dezer dagen ver® speciale „Bloemenkrant" 2.C gegeven die aan diverse Jstanties en de bloemenhan- m I werd toegezonden. Er 5 25.2 wden mededelingen gedaan 4.#er twintig nieuwe radio- U mmercials, uitgifte van 1207 en reclame !5 47,2r°r de Nederlandse bloe- '5 4a7ien en planten. 40,fchalve activiteiten speciaal "2 *2' °r Valentijnsdag, Moeder- 5jig en dergelijke, zal voor jl|ï derde keer een NCRV- 11.Ctoem festijn plaats vinden, larbij in het bijzonder ver- [end personeel uit ver- "lende ziekenhuizen zal [rden ingeschakeld. En dan er activiteiten in het bui- land, bijzonder in Ameri- 9n~24-2^ en Engeland. (26 jar 240; Er is dus nog alle reden om met zeker optimisme de afzet van de Nederlandse bloemen te bezien. Toch moet worden geconstateerd, dat over het afgelopen jaar de opbrengst van de bloemen gemiddeld slechts weinig is gestegen en zeker niet in verhouding tot de gestegen kosten. De ar- beidsopbrengst in de bloe- menkwekerijen wordt voor het afgelopen jaar geraamd op 27.400 gulden tegen 27.900 in 1977. De huidige winterse dagen hebben een achteruit gang veroorzaakt die ge raamd wordt op meer dan twintig miljoen gulden. Omzetcijfer Het omzetcijfer van de Ne derlandse bloemenveilingen was half januari al gedaald met 25 procent, bij de CCWS zelfs met 30 procent en de Flora in Rijnsburg kwam op 40 procent daling. En dit naast de toenemende import van bloemen uit Israël. De CCWS verkocht in het laatste kwartaal van het afgelopen jaar voor een waarde van ruim een miljoen gulden aan buitenlandse bloemen waar bij de trosanjers uit Israël aan de top stonden met een aantal van 1.294.595 en op brengst van 332.0262 het geen een gemiddelde op brengst betekende van 26 cent. Kleinbloemige rozen, Gypsophila en de Statice wa ren eveneens van veel bete kenis. Het gemiddelde bedrag voor bloemen in het afgelopen jaar ligt in het algemeen la ger dan in 1977, een aantal was hoger. Verwacht wordt dat in het Zuid-Hollands 'Glasdistrict in de loop van dit jaar ongeveer vijftig hec tare grond van de groente teelt zal worden overgescha keld op de bloemen- en plan tenteelt. Hierbij zouden in het bijzonder de komkom mertelers betrokken zijn. Probleem In totaal zal volgens opgaven de bloementeelt in ons land zich met vier procent uitbrei den. Welke plaats Israël op de Nederlandse markt gaat innemen is nog riiet helemaal duidelijk. Weliswaar zijn er bepaalde afspraken gemaakt met de organisatie maar een probleem vormen de zoge naamde vrije exporteurs die geen rekening houden met de situatie in de marktomstan digheden. Zij bieden steeds meer bloemen in andere lan den, dus ook in Nederland aan. Omtrent deze situatie wordt momenteel overleg ge pleegd. Het begint ernaar uit te zien dat de sla- aanvoer de komende weken groter uit gaat vallen dan vorig jaar. De eerste aanzet hiertoe werd gegeven in de derde week van januari. Er werd toen onge veer 2300 ton aangevoerd. Dit betekende zo'n kleine 500 ton meer dan vorig sei zoen. Ondanks deze aanmerkelijke groei in de aanvoer wist de prijs zich goed te handhaven. Vooral de zware sorteringen werden goed betaald. De vraag van West-Duitsland is levendig en dat komt de prijsvorming zonder meer ten goede. Als de prijzen vergeleken worden met die van vorig jaar, dan is er echter nau welijks verschil. Er kan daarom niet zon der meer gesproken worden van briljan te resultaten. Dit is onder meer geba seerd op het feit dat de kosten die dit seizoen op de teelt drukken wel wat ho ger zullen uitvallen. Er is in het alge meen toch aanmerkelijk meer verstookt dan vorig jaar, ondanks het feit dat het een gewas is dat betrekkelijk weinig warmte vraagt. Men heeft er toch voor moeten zorgen dat het gewas bleef groeien, alleen vorstvrij houden was niet voldoende. Voor de komende week wordt er een verdere groei in de aanvoer ver wacht, de prijs zal hierdoor wat meer onder druk komen. Er moet met een ge ringe prijsdaling rekening gehouden wor den. Andijvie-aanvoer kleiner. Het aanbod van andijvie neemt geleide lijk verder af. Dit heeft echter niets met het huidige winterweer te maken. Het is een normaal verschijnsel, dat zich elk jaar in deze tijd van het jaar voordoet. De noteringen klommen de afgelopen week en kwamen tussen de 3,50 en 4,- per kilo te liggen. De gemiddelde prijs ligt hierdoor een gulden hoger dan vorig seizoen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het terugvallen en weg vallen van de aanvoer van andere groen tesoorten. Het aanbod zal rond de 50 ton per week blijven schorrtmelen, de prijs zal onveranderd hoog blijven. Spruitenaanvoer minimaal De aanvoer van spruiten is zeer klein ge worden, dit komt duidelijk tot uitdruk king als er een vergelijking wordt ge maakt met de aanvoer van vorig jaar. In de derde week van januari in 1978 werd er 2950 ton aangevoerd, in 1979 was dit in dezelfde week slechts 140 ton. Het ligt dus voor de hand dat er om dit kleine aanbod op de veilingen geknokt wordt door de handel met als resultaat hoge prijzen. Een kilo spruiten brengt nog steeds een prijs op die tussen de 4 en 5 gulden ligt. Hier komt geen verandering in. Prei moeilijk oogstbaar Het aanhoudende winterweer bezorgt de prei-telers doorlopend moeilijkheden bij het oogsten van het op het veld staande gewas. Dit blijkt ook weer duidelijk uit bij de tien belangrijkste vei lingen in Nederland. Deze bedroeg in de derde week van januari nog slechts 105 ton en lag daarmee 600 ton lager dan vorig jaar. Ook voor dit gewas heeft het als gevolg dat er hoge prijzen betaald worden. De gemiddelde prijs schommelt rond de 3,50 per kilo. Als er geen ver anderingen in het weertype komen dan zal de aanvoer beperkt blijven, met als gevolg aanhoudend hoge prijzen. Voor witlof beweegt de prijs zich nog steeds op hetzelfde niveau, te weten 2,50 per kilo. De aanvoer zal ruim blij ven en er wordt weinig verandering in de prijsvorming verwacht. Kroten lijken weinig te profiteren van hoge prijzen die er door het winterweer ontstaan. De ge middelde prijs voor een kilo kroten be draagt slechts 18 cent. Het ziet er niet naar uit dat de aanvoer verder toeneemt. Hierdoor stabiliseert de prijs. Het blijft voor de consument een zeer goedkope groente in het hele aangeboden sorti ment. Van waspeen worden er wat klei nere aanvoeren verwacht, hierdoor kan de prijs wat oplopen, deze bedroeg nl. 60 cent per kilo. De markt blijft ruim voor zien van rode en witte kool. Voor rode kool wordt er 3 dubbeltjes per kilo be taald. Witte kool bracht een kwartje per kilo op. Voor gezonde winterse kost kan men dus nog steeds voor een redelijk be drag een smakelijke maaltijd opdienen. UITSTEL VERHOGING GASPRIJS GEWENST Ook de afgelopen week was voor kwe kers, handel en vervoerders van bloemen en planten een week vol zorg en teleur stelling. Het leek erop alsof het ergste voorbij was maar het winterse weer weet van geen ophouden en veroorzaakte problemen voor alle partijen. Wel mag worden gesteld dat afgelopen week niet zo slecht was als voorgetande, maar dat is dan slechts een gradueel verschil. Het wilde met de prijzen nog niet vlotten en ook de handel kon slecht uit de voeten. Het had allemaal zoveel beter kunnen zijn! Het is een kwestie van moed en volhouden ook al valt dat niet mee bij een snel stijgende gasrekening, die bo vendien extra prijsverhoging meebrengt. Vooral met de chrysanten ging het afge lopen week moeilijk. De CCWS heeft nog geen grote aanvoer van tulpen en dat is maar gelukkig ook, want het zat niet best met de prijs. Overigens laat van sommige produkten de kwaliteit wel te wensen over en drukt de kou er een stempel op. In het algemeen wordt de aanvoer afgeremd. Van freesia is een flinke aanvoer met matge prijzen. Het liep afgelopen week ook wat vreemd met de handel in importbloemen, want het vliegverkeer zat eveneens in de moeilijk heden, zodat de luchtlijn met bloemen uit Israel werd verbroken. Hetgeen in elk geval bijdroeg om de markt niet he lemaal te overladen. Dat betrof dan in hoofdzaak de statice, trosanjers en der gelijke. Aan de veiling riet men nog steeds zorgelijke gezichten; afnemende opbrengst van aangevoerde produkten en stijgende verwarmingskosten. Bovendien was een kwade factor dat de zon zich vrijwel niet liet zien. Het kan in de win ter vaker koud rijn maar dan geeft soms de zon in kassen en warenhuizen een goed duwtje in de verwarming. Afgelo pen week bleef ook dat duwtje achterwe ge, het was vrijwel volmaakt zonloos, be halve dan afgelopen zaterdag, toen de in stallaties het was rustiger aan konden doen. De CCWS had afgelopen week een aanvoer van 16.792.400 bos of stuks met Het „broesen" van de Dieffenbachia's een opbrengst van 6.595.833,36 tegen een aanvoer van 19.479.074 bos of stuks en opbrengst van 9.563.254,92 in dezelf de week van het vorig jaar. Wat gemid delde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar rijn: Amerikaanse anjers 35 (51) trosanjers 21 (38) anthuriums 1,40 (1,65) snijgroen 14 (19) geplozen chrysan ten jaarrond 1,22 (95) een gunstige uit zondering dus, jaarrond troschrysanten 44 (74) normaal troschrysanten 1,25 (3,50) freesia 29 (34) gerbera 68 (84) irissen 25 (32) leliekelken 78 (1,17) lelietakken 86 (1,15) grote cymbidia 66 (78) idem klein 19 (23) grote rozen 69 (77) idem klein 43 (49) sonia 61 (73). Geen optimistische cij fers dus in vergelijking met het vorig jaar. Uiteraard is er na nauwelijks drie weken handel nog weinig te zeggen over de vooruitrichten van dit jaar. Toch wordt momenteel in tuinbouwkringen de vraag gesteld, of het niet noodzakelijk is onder deze omstandigheden de aange kondigde verhoging van gasprijzen nog uit te stellen. In elk geval die met 1 april zouden worden ingevoerd. Het is gewenst dat eerst een duidelijker inricht komt in de gang van zaken. Ook is het van belang dat de kwekers in Israël zich beperkingen opleggen met betrekking tot de export van hun produkten waarbij in Brussel de EEG advies zou kunnen ge ven. De prijzen voor de Israëlische tro sanjers liep vorige week vrijdag al terug tot 30 cent Ook de jaarrond chrysanten en tulpen maakten slechte prijzen. Het bloembollenvak zal samenwerking svormen moeten vinden. Alles bij het oude willen laten, zal vroeger of later fu neste gevolgen kunnen hebben. Deze uit spraak van oud-Rabo-topman dr. A. J. Verhage kan men vinden in het struk- tuurrapport dat bijna drie jaar geleden in de openbaarheid werd gebracht. Maar is er op dit gebied inderdaad al het nodige gebeurd? Heeft het bollenvak al nijver gezocht naar mogelijkheden om bijv. productengroeperingen op te rich ten? Is er gespeurd naar methoden om samen de uit te planten oppervlakten re delijk in de hand te houden? Vergeet het maar! Toch staan die woorden van de heer Verhage ook vandaag nog als vlammen de waarschuwingen overeind. Ze worden ook onderschreven door de huidige voor zitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, de heer J. P M. de Jonge. Nog kortgeleden kwam hij voor een groot gezelschap bloembollenkwekers uit het Noordelijk zandgebied tot de volgen de recht-toe-recht-aan-uitspraak: „Het is voor het bollenvak samengaan of pleite gaan!" Uit tweede hand Er zal trouwens nog veel meer moeten gebeuren. De kwekers bijv. hebben geen notie van de mogelijkheden op de markt. Hun informaties komen altijd uit de tweede hand. Daar varen ze min of meer blind op. Men teelt op aanwijzingen van handelpartners die kansen op grotere winsten hebben als er een klein over schot is. Dan immers komen de binnen landse prijzen onder druk, terwijl de verkoopprijzen in het buitenland niet ge wijzigd behoeven te worden. Dat is een heel gevaarlijke situatie, omdat de kwe kers dan door de handel in een dubbele Nelson genomen worden. En daar die handelspartners elkaar onderling ook nog uitmoorden, kan bij een kleine on derconsumptie de gehele prijsvorming in elkaar tuimelen. In de organisatie van de bollenkwekers hebben vandaag ook de exporteurs zit ting. Ze hebben volgens de statuten zelfs recht op zetels in het hoofdbestuur ent op bestuurfunkties bij groepen als de ver. De Tulp, De Narcis, De Hyacinth, De Iris, De Lelie, enz. Op deze i heeft de export dus de nodige vingers in de kwekerspap. In die situatie zal veran dering moeten komen. Er dient een zui vere kwekersorganisatie gesticht te wor den, waarin de exportbelangen niet meer meespelen. In eigen hand houden Dat zal tevens impliceren dat de kweke rij ook de afzetbevordering in eigen hand moet nemen. Thans is het zo gere geld dat de export voor 50% in de kos ten van afzetbevordering participeert. Dat is destijds gebeurd op aandringen van de kwekers zelf, maar als de heer De Jongen zijn zin krijgt, gaat dat ver anderen. De kwekerij zit in een patstel ling en kan wat de afzetbevordering be treft geen stap doen zonder dat de ex port dat goed vindt. Het openbreken van niewe markten waarop geen gevestigde exporteurs werken, behoort dan ook tot de onmogelijkheden. Dat houden de ex porteurs via hun stemmen tegen. De kwekerij is geen baas in eigen huis. Meer geld opbrengen Dit alles betekent wel dat de kwekerij straks veel meer geld zal moeten ophoes ten. Thans brengen kwekerij en export samen zo'n acht miljoen op tafel voor afzetbevordering en alles wat daarmee samenhangt. Dat is een respectabel be drag, maar men dient niet te vergeten dat men dit bedrag over zo'n 35 landen moet uitsmeren. En dan is er per land een bedrag beschikbaar dat heel wat minder imponerend is. Wat dit betreft zit het bloembollenvak in een veel moeilij ker parket dan bijv. de vaderlandse zui vel of het Centraal Bureau voor .tuin bouwveilingen (groenten en fruit) die hun budget maar over een paar landen te verdelen hebben. Verknippen En als men dan ook nog weet dat de bollenmensen hun budget nog moeten verknippen voor tal van bol- en knolge wassen. dan is het wel duidelijk dat die acht miljoen jaarlijks als sneeuw voor de zon verdwijnen. Want de tulpepkweker wil de vakheffing die hij opbrengt, al leen besteed zien aan reclame voor tul pen. En zo stellen ook de hyacinten-, de irissen-, de lelie- en de bijgoedkwekers zich op. Zal de bloembollenkweker be reid zijn alles in eigen hand te nemen, zodat men baas in eigen huis kan wor den? De consequentie is dan wel dat men veel meer geld zal moeten opbren gen. Met andere woorden: dan zal de vakheffing omhoog moeten. Er zullen in diverse landen marketingprogramma's opgezet moeten worden. Men zal ook moeten gaan zorgen voor informatie uit de eerste hand over verloop van de han del in het buitenland. En zo maar ver der. Interventie De kwekers zullen ook hun aversie moe ten laten varen tegen bepaalde vormen van interventie. Door serieuze registratie moet men de omvang van het areaal gaan besturen. Als blijkt dat binnen af zienbare tijd van een bepaalde cultivar een teveel gaat komen, dan moet er een mogelijkheid zijn om tevoren een deel van het plantgoed van dat betreffende ras uit de markt te nemen. Dus ingrij pen voor het kwaad-der-overproduktie plaats vindt. Goede interventieregelingen kunnen een greep geven op de omvang van het areaal. Op die manier kunnen produktie en afzet veel beter op elkaar worden afgestemd. En zo zijn er nog veel meer problemen die om een geavan ceerde aanpak vragen. Werk aan winkel Allemaal zaken die door een zuivere kwekersorganisatie aangezwengeld en uitgevoerd zullen moeten worden. Aan die kwekersorganisatie wordt nu door alle betrokkenen met veel ijver gesleu teld. Partners rijn o.m. de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de kath. Ver. van Ondernemers in het Bloembollenbe- drijf, de drie grote Landbouworganisa ties, die via hun Bloembollencommissies een stem in het kapittel hebben, enz. Het - ziet er momenteel naar uit dat die ene, sterke kwekersorganisatie er gaat komen. Over gebrek aan werk zal die vereniging stellig niet te klagen hebben. Integendeel: alles lijkt er op dat men straks meteen met volle snelheid uit de startblokken zal moeten gaan! licht 3

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11