Bakkers van Impuls99 hotsen met de maatschappij Zeventien dagen naar Het Verre Oosten Si ^VOORBEREIDING VERKIEZING IN VOLLE GANG "prede aandacht voor nek-aan- nek-race PvdA-voorzitter _1 BUITENLAND ZATERDAG 27 JANUAR11979 PAGINA 9 nd? Woonplaats:Tel. Ik/Wij wens(en) wel/geen annuleringsverzekering. De voorwaarden zijn bekend. Ik wens wel/geen èènpersoonskamer. (in te vullen door hen die alleen reizen). Handtekening VAN (van een onzer verslagge vers) GRONINGEN - De biologi sche bakkerij Impuls" uit het Noord-Groningse Pieter- buren werd dezer dagen ver oordeeld tot een geldboete van 150 gulden. De drie ex ploitanten overtraden de wet omdat geen van hen over de benodigde papieren beschik te. De bakkerij maakt deel van een leefgemeen schap, waarvan vijftien vol wassenen de kern vormen. Vijf jaar geleden hebben zij zich in Pieterburen gevestigd en sinds tweeëneenhalf jaar draait de bakkerij. De behoefte aan het produkt van de bakkerij, zuurdesem brood, blijkt in de Noorder lij ke provincies zeer groot te zijn. Het specifieke aan het brood is, dat geen gist maar zuurdesem wordt gebruikt dat slechts biologische tarwe wordt verwerkt. Er is nu een afname van 2.000 broden per week. Johan Luiten, één van de bakkers, zegt hierover het volgende: „We zouden nog wel meer kunnen bakken, maar we linden dat vanuit onze lisie op de werksituatie niet no dig. Er wordt door ons op aandag, woensdag en vrij- \ag gebakken. We zijn op dagen van 's morgens ijf tot 's middags vijf in touw. Eerst bakten we al leen brood voor onszelf". fet proces kwam niet als •n donderslag bij heldere iemel. We wisten dat er ip een gegeven ogenblik een mfrontatie zou komen. Vanaf het begin hebben we lolang mogelijk stilzwijgend ian de zaak gewerkt. Als je leefgemeenschap als de inze opbouwt, weet je dat wetten overtreden zullen 'orden, aldus Johan Luiten. groepsleden hebben een specifieke visie op de maat schappij en willen dat door vormen van een gemeen schap tot uiting brengen. Jo- ian Luiten is zelf werkzaam e se-1 m. j.r Johan Luiten neemt een kopje koffie: het brood is klaar. In de biologische winkel van Pieterburen gaan brood 'en andere alternatieve produkten grif van de hand. geweest bij de Kinderbe scherming. De twee andere bakkers zijn van origine arts en leraar wiskunde. Zij heb ben allen een keuze gedaan voor de alternatieve maat- schappijvorm. „Het is niet alleen idealisme waardoor wij ons hebben laten leiden. De ervaringen die wij in de huidige maatschappij heb ben opgedaan, heeft er mede toe bijgedragen dat onze gemeenschap is opge zet. We willen mensen be wust laten worden van de mogelijkheden die er zijn om je aan de chaos, waarin ze nu leven, te onttrekken. We proberen een nieuwe economische basis te vin den". De botsing met de maat schappij bleef ook niet uit. De rechter adviseerde ie mand in dienst te nemen die de vereiste papieren wél heeft. Johan Luiten voelt er niet veel voor op deze sug gestie in te gaan, ondanks de vele aanbiedingen die de bakkers van gediplomeerde collega's hebben gehad. „Wij weten dat er diverse trucjes kunnen worden toegepast om toch te kunnen blijven draaien, maar daar gaat het niet om. We vechten voor erkenning. Ons bediijfje is nuttig en speelt in op een nieuw voedingsbewustzijn. Toen wij er nog niet waren moest het brood uit België en Amsteidam komen. Daar-, om overwegen we ook cas satie aan te tekenen tegen de uitspraak van de rechter.. Niemand gelooft echter dat de autoriteiten erop uit zijn om het bakkerijtje te slui ten. Als dat de bedoeling was geweest, dan waren de mogelijkheden daartoe al in een veel eerder stadium aan wezig geweest. Luiten: Het vervelende is alleen, dat de wetgeving achter de maat schappelijke ontwikkeling aanloopt. Er zijn tal van kleine bakkerijtjes in Neder land die werken als „Im puls", dus in feite Daarom zal het misschien in de toekomst een politieke zaak worden. In feite is er sprake van een stukje poli tiek, omdat een instantie als de gemeente niet weet wat zij met deze ontwikkeling aan moet. De diverse instan ties spelen elkaar daarom vaak de bal toe.". De bak kers hebben geen bezwaar tegen het afleggen van een proeve van bekwaamheid, als zij daardoor ontheffing van de vestigingvergunning kunnen krijgen. In de loop der jaren hebben zij genoeg ervaring op gedaan om met de gediplomeerde bakkers te kunnen wedijveren. Bij de proef zullen dan echter wel maatstaven moeten worden aangelegd die gelden voor het bakken van zuurdesem brood. Tot het maken van moorkoppen en tompoezen zijn de alternatieve bakkers uiteraard niet te bewegen. „Er bestaat een leemte in de wetgeving. Wij zijn daarvoor niet verantwoordelijk te stel len. v „Impuls" probeert op een bescheiden wijze een ge meenschap op te bouwen, waarin alle facetten van de maatschappij terug te vin den zijn. We bouwen met el kaar. bezitten een eigen drukkerijtje, een eigen thea tergroepje. De bakkerij is daarbij één van de economi sche hoekstenen Er staat de gemeenschap binnenkort nóg een proces te wachten, want twee kin deren van „Impuls" die leer plichtig zijn, worden door de ouders thuis gehouden. Het onderwijs verschilt volgens de ouders te veel van de leefwijze van de gemeen schap. Daardoor komen de kinderen in een te geïsoleer de situatie te zitten. De op leiding die de kinderen in de eigen school kiijgen, wordt niet door de inspec teur van het onderwijs er kent. De weg naar een nieuw soort gemeenschap blijkt een zeer lange en moeilijke te zijn. Johan Luiten zegt hierover: „Zo langzamer hand raakt men toch wel overtuigd van onze goede bedoelingen en krijgen we ook wat meer medewerking. Als er vertrouwen komt in het serieuze karakter van de zaak waarmee we ons bezig houden, zijn we op de goede weg". I (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Partij van de Arbeid is de koorts aan het oplopen. Tind april moet de grootste politieke NaproePe"n5 van ons enkele be slissingen nemen die van wezenlijk lang voor haar toekomstige koers ijn. Hoofdmoot van het dan te hou ten partijcongres zal de behandeling ran het rapport „Partij-parlement-ac- livisrae" zijn, maar nóg meer in het P°f» springend is de verkiezing van drie topfunctionarissen: de voorzitter, huis, de partijsecretaris en de internatio- nog naai secretaris. De twee agendapun- voor len zijn in die zin met elkaar verbon den dat men kan stellen dat in de keuze van de voorzitter ook min of ien die van de koers van de partij Is verdisconteerd. Mevrouw len van den Heuvel-de tlank houdt het na een aantal jaren partijvoorzitter voor gezien en ift de voorkeur aan een zetel in het luropese Parlement. de partij bestaat duidelijk onvrede jver de organisatie; in veel afdelings- gewestvergaderingen is de klacht keuit dat de „basis" er te weinig aan [e pas komt en het partijbeleid te menkerk van u,t iCje Tesselschadestraat" □irec-jhet partijbureau in Amsterdam) be- lald wordt. En wie de verhoudingen in de PvdA een beetje kent weet maar al te goed dat die „basis" bij zonder actief is en graag haar stempel op het beleid drukt. Van de grote partijen is, dat kan men in alle objectiviteit wel stellen, de PvdA-basis verreweg h et actiefst en het „lastigst". De onvrede kwam begin deze maand weer eens tot uiting tij dens de vergadering van de partijraad (de vertegenwoordigers van de gewes ten) in Zeist. Niet alleen werd toen het advies van partijbestuur en de het bestuur adviserende commissie-Pronk over de lijsttrekker voor de Europese verkiezingen van tafel geveegd, maar ook werd langdurig gemopperd over het feit dat de afdelingen nauwelijks de gelegenheid krijgen om hun stand punt over het economisch beleid en het beleid inzake vrede en veiligheid genoegzaam voor te bereiden. VANDENBERG- MEIJER Het is tekenend voor de situatie dat bij de kandidaatstelling voor het voor zitterschap de „underdog" Max van den Berg vrijwel evenveel steun heeft gekregen als de door o.a. Den Uyl ge steunde kandidaat Wim Meijer. Van den Berg, die uit de basis voortkomt hij was tot dusver noch bewindsman noch Kamerlid en landelijk vervulde hij alleen de functie van lid van het congrespresidium - maakt een uitste kende kans om op het partijcongres tot voorzitter te worden benoemd. Uit de eerste discussies is al gebleken dat Van den Berg een voor de fracties in de Kamers aanzienlijk lastiger voorzitter zal worden dan Wim Meijer die het „Haagse circuit" bijzonder goed kent. Max van den Berg, die als wethouder van Groningen landelijke faam kreeg en niet alleen omdat hij in 1970 de jongste wethouder van ons land was (hij was toen 24 jaar), weet uit eigen ervaring hoe groot de af stand tussen de basis enerzijds en het partijbureau en de Haagse fractieka mers anderzijds is. Overigens doet men Meijer onrecht aan als men zou stellen dat hij uitslui tend vanuit „de top" zou denken. In zijn stellingname geeft hij niet alleen duidelijk aan dat afdelingen en gewes ten meer invloed moeten krijgen, maar ook weet hij als oud-vorming swerker (in Hengelo) maar al te goed hoe een organisatie functioneren moet. Politiek verschillen de beide kandida ten minder van elkaar dan wel eens gesuggereerd wordt. Het is niet juist om simpel te stellen dat Van den Berg links in de partij zou staan en Meijer meer in het centrum; men ver geet dan dat Wim Meijer indertijd een van de voormannen van Nieuw Links was en de ideeën van deze stroming nog steeds aanhangt. LANGE TERMIJN Maar hoe de verkiezing eind april ook afloopt (de praktijk wijst uit dat een congres van de PvdA onvoorspelbaar is), zeker is dat de nieuwe partijvoor zitter zijn handen vol zal hebben aan de organisatie én het leiding geven aan de discussies over het PvdA-be- leid voor de lange termijn. Als Max van den Berg de race zou winnen is de kans niet gering dat Wim Meijer in de tachtiger jaren de opvolger van Den Uyl wordt. Een an dere duidelijke kandidaat voor de - nog niet actuele - opvolging van Den Uyl is volgens ingewijden de huidige burgemeester van Rotterdam André van der Louw. Niet alleen binnen maar ook buiten de PvdA wordt het congres van eind april met grote spanning tegemoet ge zien, omdat de uitkomsten ervan voor de Nederlandse politiek van niet te onderschatten belang zijn. EVERT MATHIES IINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITE deling met het voorlezen aantal milieu-wetsont- van enkele mededelin- werpen, werd het gen, maar naarmate zijn spreekgestoelte beklom- keel meer belast werd, men door de oud-zwem- Kamervoorzitter klonk zijn einders zo for- kampioene Erica Ver- if oor spelling 1 j)e Haagse astroloog Jan Gieles verdedigde zich 518 4ofeles is een vasthou- lend man. Koppig voor- elt hij al maanden geboorte van het kabinet Nee, Dries en Hans bleven optreden in de Vuist van looft u het nog? echter in het zadel, en Duys. Negentien januari de sterfdag van het Verkouden Toen Dalle plane- Vondeling woensdag, de se stemgeluid steeds he- kerk-Terpstra, lid ig de spoedige val van. (het moment van de beë- ten lopen rond negentien eerste vergaderdag na ser en zachter. Eenmaal VVD-fractie. Al bij de Agt, diging op 19 december januari tegen het kabi- een maand Kerstreces, ■Mj 1977) niet helemaal juist net te hoop. Gelooft u moeizaam mij nou maar, het laat- schraapte kabinet-Van haar tot nu toe zijn zijn kosmische berekeningen had geweten. Als het ka- aangekomen bij de wa- eerste regels van haar zijn keel slijst van ingekomen speech bleek dat ook zij .er met stukken (die formeel al- met ernstige keelklach- vat dit betreft waarde- binet vijf minuten later ste uur van Dries heeft hese en brokkelige stem tijd moet worden voor- ten worstelde. Elke nieu- >os gebleken. Toegege- was beëdigd dan het geslagen. de zin „De vergadering gelezen), zag de voorzit- we alinea werd aange- in. de man heeft in het tijdstip, dat hij van de De fatale datum ging is geopend" uitwurmde, ter het niet meer zitten, kondigd door een forse rieden een aantal Rijksvoorlichtingsdienst ongemerkt voorbij. Na- wist iedereen al hoe laat rappante voorspellingen had opgekregen, zou dat tuurlijk, er zijn moeilijk- "Jaan, die feilloos uit- in de uitkomsten van de heden binnen het kabi- len, zoals de onder- voorspellingen weken net over het in te dienen ig van het kabinet- kunnen schelen, zo be- abortus-wetsontwerp, toogdehij. hoge wen Uyl. Maar het be- tkunt" edeenl it erop te lijken dat :PlXrVandeDri^c„h Voorspelling 2 sterren te laten ringelo- Op oudejaarsavond kon den de televisiekijkers Maar een crisis, maar. Toch geeft Jan ders in de vergaderzaal. Gieles de moed niet op. De afgelopen week ver klaarde hij in een inter- kon het gebeuren hoestbui. „Sorry, meneer het was. De verkoud- dat Vondeling zijn stoel de voorzitter, maar ik heidsbacillen hadden iets achteruit schoof en heb hetzelfde als u", toegeslagen. Overigens zijn microfoon ter be- verontschuldigde zij zich. niet alleen op de voorzit- schikking stelde van de Waarop Vondeling haar terszetel, maar ook el- hem immer flankerende breed lachend via een griffier mr. Koops, die bode een dropje liet Het hoesten, niezen en vervolgens met krachtige aanreiken. Erica's reac- en snuiten was niet van stem de Kamer kond tie:„Dank u wel. Dat de lucht. Wellicht een deed van de gedurende vind ik nou eens een va- met een Haags gevolg van het verblijf het Kerstreces ingeko- derlijke rol van de voor- stukken. Een uniek zitter, die ik echt kan ;in vorig jaar al voor- die zich niet wisten te ochtendblad bij hoog en in de tochtige Utrechtse 'de de heer Gieles verlustigen in de mara- bij laag, dat de coalitie Domkerk, waar men de gebeuren in de Tweede waarderen". t grote stelligheid, dat thonuitzending van Koot nu toch echt voor het vorige dag de Unie van Kamer. Een paar uur later, bij de maand aan Utrecht had herdacht, net onze astroloog zien, barrels moet liggen. Ge- Welgemoed begon Von- de behandeling v IINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITE DICK VAN RIETSCHO TEN RIK INT HOUT Met uw krant en de ANWB: Zeventien dagen naar Het Verre Oosten. De drijvende madeten van Bangkok, de Victorian Peaktower, het vier Verdiepin gen tellende Ocean Park zee-aquanum in Hongkong, een bezoek aan de Taai- vulkaan bij Manilla op de Filippijnen, aan Chinatown en de Tiger Balm Gar den in Singapore en tot slot lekker luie ren op het strand van Pattaya aan de Golf van Siam. Het zijn enkele onderdelen van een uit gebreide en feeërieke reis, die uw krant samen met de ANWB organiseert van donderdag 2 augustus tot zaterdag 18 augustus 1979. Het Verre Oosten, rijk aan culturen en tradities, waar antieke tempels en pagoden getuigen van een sterk religieus bewustzijn, doch waar mo derne fabrieken voor een krachtige eco nomische expansie zorgen. Een unieke vakantiereis met een verblijf in luxe ho tels, waar het aan comfort niet zal ont breken. PROGRAMMA: 2 augustus Vlucht van Amsterdam naar Bangkok per Boeing 747 van Singapore Airlines. 3 augustus Aankomst te Bangkok, gevolgd door de transfer naar het Dusit Thani Hotel. In dit luxe hotel zult u drie maal overnachten. In de loop van de avond wordt u een welkomstdrankje aangeboden. 4 augustus Na het ontbijt wordt een rondrit door de stad gemaakt. U ziet enkele van de meest bekende tempels van Bangkok, zoals de Wat Po met de liggende Boed' - dha en de WatTrimitr met de gouden Boeddha. Dit schitterende beeld is van Cuur goud en weegt 5,5 ton. e middag is ter vrije beschikking. U kunt eventueel voor eigen rekening deel nemen aan een Thai-diner, dat wordt op geluisterd door dansen. 5 augustus Volledige dagtocht naar de drijvende markt van Damnoen Saduak, die buiten de stad is gelegen. Aansluitend gaat u per boot naar Rose Garden, om er tij dens een lunch een dansuitvoering te zien en demonstraties van onder andere Thai-boksen en het weven van zijde. 6 augustus Op deze morgen vliegt u per Singapore Airlines naar Hongkong. Na aankomst volgt de korte rit naar de Holiday Inn, waar u vier nachten zult logeren. Dit voortreffelijke hotel ligt zeer centraal aan de Nathan Road, nabij de aantrekkelijke winkels en clubs. 7 augustus Uitgebreide tour over Hongkong Island. Via de tunnel brengt de bus u naar het eiland met zijn indrukwekkende wolken krabbers en zakencentrum. Dan gaat het langs de kust met zijn rotsachtige baaien naar de vissersplaats Aberdeen. Alles wat maar varen kan vindt hier in de bedrijvi- e haven een plaatsje. ot besluit van de rit wordt in het be faamde Peak Tower-restaurant de lunch gebruikt. 8 augustus Deze morgen wordt Kowloon verkend, het stadsdistrict dat op het vasteland ligt. Daarna wordt een rondrit gemaakt door de New Territories, het landbouwgebied dat Hongkong van China heeft gepacht. Bij het grensplaatsje Lok Ma Chau kan men een blik op de Chinese Volksrepu bliek werpen. Vrije middag voor winkelen. 9 augustus Vandaag wordt nogmaals naar Hongkong Island gereden voor een bezoek aan het Ocean Park. Dit magnifieke zee-aquarium heeft vier verdiepingen. De excursie duurt viereneenhalf uur. 10 augustus Na het ontbijt wordt u naar het vliegveld gebracht voor de vlucht per Cathay Paci fic naar Manilla, de hoofdstad van de Fi lippijnen. Na aankomst, transfer naar het Manilla Hotel. Aansluitend wordt een stadsrondrit gemaakt. Bezocht worden het moderne Manilla en het oude Intra- muros van de Spanjaarden. U ziet de resten van de stadsmuren, Fort Santiago en de kerk van San Agustin. 11 augustus Gedurende de ochtend wordt naar Ta- gaytay aan het Taalmeer gereden, waar een indrukwekkende vulkaan geheimzin nig uit het water oprijst. De rit voert door een afwisselend landschap van plantages en dorpjes. De middag is ter vrije beschikking. Een winkelstraatje in Hongkong. Een typisch beeld van deze Britse kroonkolonie. 12 augustus Na een vrije ochtend, wordt de reis ver volgd met de vlucht per Singapore Airli nes naar Singapore. Vervoer naar het Ming Court Hotel voor drie overnachtingen. 13 augustus Rondrit door Singapore met een bezoek aan de Tiger Balm Garden, de Botani sche Tuin, Mount Faber en Chinatown. In dit oude stadsdeel speelt het bonte Aziatische leven zich grotendeels op straat af. Het vormt een groot contrast met de rest van Singapore, dat opvalt door zijn brede boulevards, hypermoder ne architectuur en het vele groen. De middag kunt u besteden aan winkelen. 14 augustus Even buiten Singapore ligt het Jurong Vogelpark. U gaat er een halve dag heen om er de 5000 vogels in hun natuurlijke omgeving te zien. 15 augustus Tot besluit van de Verre Oosten-reis kunt u wat uitrusten aan het strand van Pat taya aan de Golf van Siam. U vliegt hier voor eerst naar Bankok, waar de bus ge reed staat voor het verdere ven/oer naar Pattaya. Hier zijn twee overnachtingen gereser veerd in het Royal Cliff Beach Hotel. 16 augustus De gehele dag vrij voor zonnen en zwemmen, 's Avonds is er in het hotel een gezamenlijk afscheidsdiner. 17 augustus Tot in de namiddag blijft u nog in Pat taya. Dan Teist u per bus terug naar Bankok, vanwaar u laat in de avond te rugvliegt naar Nederland per Singapore Airlines. 18 augustus Aankomst op Schiphol in de morgen. Einde van de reis. De prijs voor deze exclusieve tour be draagt ƒ3195,- per persoon op basis van 2-persoonskamer met bad/douche en toi let. (Toeslag één-persoonskamer ƒ355.-). Minimum aantal van 15 deelnemers. Inbegrepen: - 14 nachten logies en Amerikaans ontbijt in luxe hotels - welkomstdrankje op 3 augustus, lunch op 5 en 7 augustus en het afscheidsdi ner op 16 augustus. - alle in het programma genoemde ex cursies - diensten van Engels sprekende gidsen ter plaatse - diensten van Nederlands sprekende reisbegeleiding - verzorging en alle drankjes aan boord van de vliegtuigen van Singapore Airlines Niet inbegrepen: - alle niet genoemde maaltijden -verzekeringen. Aanbevolen wordt een annuleringsverze kering. Kosten ƒ115,- p.p. (Voorwaarden: Indien de reis ongedaan wordt gemaakt zijn per persoon verschuldigd: tot dertig dagen voor vertrek 25% van reissom, binnen dertig dagen voor vertrek volle reissom) Informaties en boekingen (telefonisch of door inzenden bon) uitsluitend bij Sijt- hoff Pers, Bureau Reisorganisatie, Wa genstraat 37, Den Haag, tel. 070- 624562, toestel 257. Ik/Wij wens(en) deel te nemen aan de tour naar Het Verre Oosten van 2 toten met 18augustus 1979. Naam:Geb.datum:MA/ Naam:Geb.datum:MA/ Adres:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9