Dierenpark Wassenaar taagt om aam voor gorilla-baby Niet mindermaar meer commissies lkemade heeftGrote Ijszeiler" weer terug Extra krediet voor Oudheids kamer Rijnsburg Skeletten ontdekt in Pie terskerk Lrlanderveense molentocht afgelast Bollenstreek gaat ophalen oud papier massaal subsidiëren oo n; i Ho 13. p laar. i :- 1 t. 23.0 ra(S)° jy 91 45PSra oproept. RIJNSBURG De gemeente raad heeft in de vergadering van afgelopen donderdaga vond een extra krediet van 26.250 gulden beschikbaar ge steld voor de verbouwing van de Oudheidskamer aan de Rijnsburgse Oude Vliet- wegv Tijdens de uitvoering van'de verbouwing van het toekomstige pand van de Oudheidskamer kwamen ver schillende ernstige gebreken aan het licht. Vorig jaar had de gemeenteraad al een kre diet van ruim 120.000 gulden beschikbaar gesteld. Tijdens de renovatie is nu de slechte staat van binnen- en tussenmuren gebleken. Boven dien blijkt de achtermuur van het pittoreske pand niet ver ankerd te zijn. In een volgen de raadsvergadering komt het college van b en w met een voorstel omtrent het beheer en openingstijden. Het ligt in de bedoeling de oudheidska mer in de Rijnsburgse f eest- week in augustus te openen. Waterprijs De prijs van leidingwater zal in Rijnsburg drastisch ver hoogd worden. De gemeente lijke inkoopprijs van 15 cent per m3 water dateert nog van 1909. De gemeente Rijnsburg heeft tot dusver geweigerd meer te betalen in verband met klachten over de waterle veringen ten noorden van het Oegstgeester Kanaal. De Leid- se Duinwaterleidingmij wei gerde deze problemen op te heffen als Rijnsburg bleef vasthouden aan het in 1909, eeuwigdurende contract. In middels wordt er in samen werking met de gemeente Katwijk en de LDM gewerkt aan een oplossing voor de slechte conditie van het wa terleidingnet. In een volgende vergadering kan de gemeente raad voorstellen verwachten over de aan de inwoners van Rijnsburg te berekenen tarie ven. Gemeentebode Hogewoning herdacht De Rijnsburgse gemeente raad heeft in de raadsver gadering de onlangs overle den gemeentebode de heer Hogewoning herdacht. De heer Hogewoning heeft 33 jaar als bode bij de ge meente Rijnsburg gewerkt. Loco-burgemeester Noort memoreerde aan de opge ruimdheid en het plichtsbe sef van de gemeentebode die de leeftijd van 63 jaar bereikte. LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 JANUARI1979 PAGINA 3 JUBRUGS CDA- 1DSLID MOORDAM: BRUGGE „De opzet om het aantal missies te beperken is eigenlijk mislukt", ^te raadslid Noordam (CDA) donderdaga- d tijdens de raadsvergadering op. Met de «Hing van de z.g. overlegorganen zijn er feite vier bijgekomen". het begin van de nieuwe .-aadsperiode heeft de raad op advies van b. en w. getracht de zaak rond de advisering door de verschil lende commissies opnieuw op te zetten. De raadscommissies algemeen bestuurlijke zaken, financiën, ruimtelijke ordening, openbare wer ken en welzijnszaken werden daartoe in het leven geroepen. Daarnaast bleek er nog be hoefte aan andere vormen van overleg. Deze behoefte is nu gerealiseerd in de gemeentelij ke overlegorganen voor sport, onderwijs, cul tuur en milieu. In de raadsvergadering wer den de verordeningen vastgesteld, die de taakr samenstelling en bevoegdheid van de commis sies en overlegorganen regelen. Le begroting voor '79 komt ook in februari nog niet ter tafel. De uitwerking heeft op dit moment nog al wat voeten in de aarde. Eerst kwam men uit op een tekort van 130.000 gul den, maar na hevig sleutelen is dat reeds ge slonken tot ca. 20.000 gulden. Ook daar is de afdeling financiën natuurlijk nog niet tevreden over. Uiteindelijk hoopt men in maart een be groting aan te bieden, die sluitend is. thuis^EMADE Alkemade heeft de „Grote filer" weer terug die van 1930 tot 1938 Alkemadenaren over het ijs van de 'as issemermeer heeft gevoerd. De koninklij- ,5® familie maakte in die periode ook regel- - ig gebruik van de ijszeiler die in 1930 jachtbouwer Van Dam uit Oude Wete- werd ontworpen. kigSg ijszeiler werd in 1938 aan een particulier lonnickendam verkocht. Gisteravond werd- de vooral bij de oudere Alkemadenaren nog in het geheugen liggende Grote IJszeiler weer naar de Braassem teruggehaald. De heer L. van der Meer uit Roelofarendsveen is de nieu we eigenaar van de voor 40 duizend gulden verzekerde ijszeilreus. 'Om een beetje uit de kosten te komen organi seert eigenaar Van der Meer het gehele week einde tochten met de ijszeiler over de Braas- semermeer. Per rit kunnen 10 tot 12 personen mee met het gevaarte dat een zeiloppervlakte van ruim 30 vierkante meter heeft en snelhe den tussen de 60 en 100 kilometer kan beha len. Een ritje met de nostalgische ijszeiler kost vijf gulden per persoon. Het vertrekpunt ligt aan de kantine van watersportvereniging De Braassemermeer aan de Noorderhemweg. Er wordt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gezeild. De molentocht die door de Aarlanderveense IJsclub Nooitgedacht dit weekeinde op het schaatsprogramma was gezet gaat niet door. Reden van het annuleren van deze 25 kilome terlange schaatstocht in Aarlanderveen en om geving is de kwaliteit van het ijs, waardoor het volgens het bestuur van de ijsclub niet meer verantwoord is de tocht te rijden. De tocht zou'vanochtend en morgenochtend vanaf het Oude Rechthuis om tien uur zijn gestart. LEIDSCHENDAM De Tsjechische oud-RA F-vlieger Ar- nost Zabrs was speciaal uit Engeland overgekomen voor de presentatie van het boek „Het mysterie van de L 7788". Op het vliegveld Valkenburg overhandigde boer W van Veen (links) die hielp de bemanning te vluchten, hem het vliegersjack dat hij 38 jaar lang had bewaard. Overigens meldde deze krant dat de Tsjechische vliegers door de in 1975 overleden baron Schimmelpenninck van der Oye aan de Wassenaarse poütie werden overgegeven. De betrokken baron is echter al in de jaren vijftig over leden. NDHET IS EEN JONGEN!!! Televisiedebuut Leidse ambtenaar LEIDEN De heer H. Akse, ambtenaar bij de gemeentelij ke afdeling huisvesting maakt dinsdag 30 januari als dirigent zijn televisiedebuut. Al 25 jaar leidt de heer Akse het Paul Pul Koor uit Den Haag. Het koor treedt op in het televisieprogramma „Van U wil ik zingen" van de Evangelische Omroep. De op name werd enige tijd geleden gemaakt in de Oude Kerk in Scheveningen. Het koor wordt op orgel be geleid door Frans van Dies- sen en op vleugel door Pieter Stolk. Medewerking aan het programma verleent de alt zangeres Tineke Knoester. Er is een veertig minuten durend programma opgenomen. De uitzending van 30 januari (Ne derland I, 20.28 uur) duurt twintig minuten. Op een later tijdstip zal het resterende pro gramma worden uitgezonden. Het koor verleent veelvuldig medewerking aan kerkdien sten en geeft regelmatig con certen, waarbij behalve het geestelijke lied ook wel orato ria worden uitgevoerd met begeleiding van het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. De Oudheidskamer aan de Rijnburgse Oude Vlietweg. Oorlogsjack voor Tsjech VAN GELEERDE H. BOERHAAVE? zijn verwacht de heer Louwman dat de dierentuinen in de toekomst onderling meer apen voor de voortplanting gaan uitwisselen. Onverwacht De komst van het gorillajong is volko men onverwacht. Een maand te vroeg zelfs. Dit is niet te wijten aan een fout van de natuur, maar aan een rekenfout van het Dierenpark. Gistermorgen om half acht ontdekte de verzorgster de ge zinsuitbreiding. Omdat Linda haar jong zo angstvallig tegen zich aan hield, kon toen niet worden vastgesteld of het een jongen of een meisje was. Maar later op de dag bewees de naamloze baby met een fikse boogplas dat hij tot de mannelijke kunne behoort. Dat houdt in dat het nu nog maar twee kilo tel lende mensaapje in de toekomst een reus kan worden met een gewicht van 200 kilo. Met het oog op de teleurstellende erva- jpetrots klemt gorilla-moeder Linda iar pasgeboren kind stevig tegen zich in. Het is het vleesgeworden resultaat in een vakantie die zij gedurende de Och,ebmermaanden in Artis Amsterdam audamM doorgebracht. De aldaar woonach- 8.1 l£e 17-jarige Tembo eist het vader- op. Moeder en zoon maken het st.) uitstekend. Het is een wolk van een rzoeke^by van ongeveer twee kilo, die aller- it is dit de eerste keer dat in Neder- onkklnd een goriïla 1° een dierentuin is ge- (oren. In het buitenland, onder meer in frankfurt, Basel en Jersey, is het tot isver maar enige malen voorgekomen. e heer Louwman, directeur van het je bo ierenpark Wassenaar, ziet hiermee zijn ;rs Shoieorie bevestigd dat de mannetjes- en Radioj 'ouwtjesgonlla's zich uitsluitend tot el- verzoi aar voelen aangetrokken als ze vreem- 3q3 p®en voor elkaar zijn. Hij ziet dit als Porn ingebouwde veiligheidsklep tegen (S) Kiteelt. Gezien de vrucht van dit samen- ij ringen in het verleden - in 1976 was de komst van de eerste gorilla-baby met veel tam-tam aangediend, terwijl de moeder-in-spe schijnzwanger bleek te zijn - heeft men de zwangerschap van Linda geheim gehouden. Om zekerheid te krijgen en te houden werd wekelijks twee tot drie keer de urine van Linda onderzocht. Zelfs werden enkele mon sters voor nader onderzoek naar Enge land gezonden. Naam De heer Louwman èn zijn personeel zijn reuze blij met de aanwinst. Alleen heeft het beestje nog geen naam. Daar voor roept de heer Louwman de lezers van deze krant op om suggesties te doen voor een passende naam voor deze jongste telg. Een briefkaart met daarop vermeld de naam kunt u zen den aan: Dierenpark Wassenaar (nader adres is overbodig). jbEIDEN Bij de renova- (tiewerkzaamheden aan de [Pieterskerk zijn twee gave skeletten uit een ver verle iden te voorschijn geko men. Zij werden door de kerklieden gevonden na- t de bankenblokken en de vloer waren afgebro ken. Onder de vloer bleek »en groot aantal kleine en ote kelders en een soort [ewelf te liggen. Voor het -endeel gevuld met elkaar gehusselde mtten en schedels, maar tok met de twee skeletten van het een helemaal af en het ander nog re- jdelijk in goede staat was. 'Tegelijkertijd ontstonden geruchten dat het hier ',ou gaan om de overblijf selen van de beroemde ge lieerde en medicus H. Boer- laave. (1668-1738). Vooralsnog zal een langdu rig onderzoek nodig zijn voor men over de identiteit van de skeletten zekerheid kan hebben. Intussen zullen de architect en de werklieden zorgvul dig nagaan of in de naaste omgeving van de skeletten nog oudere aanwijzingen te vinden zijn die gegevens zouden kunnen opleveren. Men denkt hierbij met name aan resten, van een kist waarop een registratie nummer staat vermeld. Naar aanleiding van dit nummer kan men dan in samenwerking met het ge meentearchief nagaan of het hier om beroemdheden gaat of om een eenvoudige Leidse burger. Hoewel het de vraag is of een eenvou dig Leids burger zich on der de vloer van de Pie terskerk kon laten bijzet ten. Een van de skeletten had de bijzonderheid dat de schedel was gelicht. De werkmensen vonden het kapje ergens tussen de rommel rondslingeren. Bei de skeletten vormen een aardig onderzoeksobject voor de afdeling anatomie van de universiteit. Mevr. prof. dr. A. N. Luyendijk heeft zich al over de over blijfselen ontfermd. De restauratie van de kerk vindt normaal doorgang. De tweede fase is nu 14 dagen bezig. De kelders zullen in kaart gebracht worden om voor het nage slacht bewaard te blijven. Vervolgens zullen ze met zand volgestort worden om als stevige basis te dienen voor de nieuwe vloer. BOLLENSTREEK De ne gen in het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek gebundelde gemeenten overwegen om binnenkort het ophalen van oud papier massaal te subsi diëren. Het gemeentebestuur van Noordwijk is initiatiefne mer van deze subsidie. In deze gemeente betaalt men de verenigingen al vier cent extra voor elke opgehaalde kilo oude kranten of tijd schriften. Volgens het gemeentebestuur van Noordwijk, die de. rege ling overigens maar voor de periode van één jaar hanteert, maakt het financieel niets uit of de verenigingen nu vier cent rneer ontvangen of dat het oud papier wordt ver voerd naar het vuiloverlaad- station in Voorhout. De voor delen zijn volgens het Noord- wijkse bestuur aantrekkelijk; niet alleen komt er een wel kome aanvulling in de kas van de verenigingen, ook is de kans dat het opgehaalde oud papier wordt gebruikt in het produktie-proces van het zogenaamde recycling-papier aanmerkelijk gestegen. Ook meent men dat de zelfwerk zaamheid van verenigingen en instellingen belangrijk wordt gestimuleerd, terwijl uiteraard milieu-hygiënische aspecten een winstpunt zijn, omdat er immers veel meer oud papier voor het recycling-proces be schikbaar komt. Misbruik kan, volgens de Noordwijkers, voorkomen worden als alle gemeenten een gelijkluidende subsidie-regeling hanteren. Het Noordwijkse voorstel komt in de vergadering van het Samenwerkingsorgaan van woensdag 31 januari om acht uur in het Sassenheiirise raadhuis aan de orde. )e gelukkige moeder met haar kind.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3