Het tweemotorige passagiersvliegtuig schuurt de zandige grasmat van Denis Eiland. SEYCHELLEN - Een klein vliegtuig komt brommend naderbij gevlogen. Plotseling blinkt de witte vogel achter het palmen- bos, om vervaarlijk laag over een rotspartij te zoeven voordat de wielen de zandige grasmat schuren op de plek waar een tiental minuten geleden nog een zondoorbakken landschilpad rondkroop. Uit een met gedroogde palmbladeren afgeschutte plek snelt een kleine gedaante gretig naar het remmende vliegtuig. Op het moment dat de wielen zich definitief in de graspollen vastzetten, trekt hij de deur van het passagiers vliegtuig open en roept: „Welkom op Denis eiland, mijn para dijs". FRANSE FABRIKANT ZAG KINDERDROOM WERKELIJKHEID WORDEN «bi „Welkom op Denis Eiland, mijn paradijs" Hij grijpt de handen van elke uitstappende passa gier, pompt ze lustig op en neer en ratelt: „Dit is mijn eiland. Ik zal alles doen om uw verblijf hier zo plezierig mogelijk te maken. U kunt hier wandelen, tennissen, zonnen, snorkelen, zeilen, windsurfen, zwemmen en op vele manieren vissen. Haast is het enige woord dat wij niet kennen. Dag en tot straks". Het kleine, wat gerimpelde mannetje beent driftig weg. Met kleine, kordate pasjes. SUIKEROOMPJE De man die zich zo nadrukkelijk presenteert is Pier re Burkhardt, voor zijn personeelsleden en andere intimi doorgaans met „Tonton Pierre" betiteld, het geen zoveel betekent als suikeroompje. Hij is de 61- jarige bezitter van het eiland. Als zijn zojuist gearri veerde gasten zijn uitgerust van de overtocht in het kleine tweemotorige vliegtuig naar Denis eiland, zal hij hen vertellen over zijn bezit. Hoe hij het eiland in 1975 kocht voor twee miljoen rupies (zo'n 600.000 gulden), een landingsbaan liet aanleggen door een bulldozer over een breedte van veertig meter alle palmbomen van strand tot strand te doen schrapen. Hoe hij vierentwintig bungalows en een kapel bouw de, een veestapeltje aan het oprichten is in wat var kenshokken in het hart van het eiland. En hoe hij nog volop bezig is zijn eiland in ontwikkeling te brengen. Steevast spreekt hij dan over zijn „uitgeko men kinderdroom" en noemt zich een spreekwoor delijke koning van zijn mini-rijk. Denis eiland is eén van de 85 tot 92 eilandjes van het ministaatje Seychellen. Deze eilandengroep werd enkele eeuwen geleden ontdekt en in bezit genomen door twaalf Franse families, die slaven importeerden uit Afrika. Een honderdtal jaren later werd het gëiso- leerde bezit verkocht aan Engeland, hetgeen onder meer met zich meebracht, dat er slaven werden ge ïmporteerd uit Azië'. In 1976 maakte de eilanden groep zich los van Engeland en proclameerde de onafhankelijkheid onder presidentschap van James Mancham. Een jaar later, in juni '77. vond een staatsgreep plaats, uitgevoerd door twintig met pisto len bewapende mannen. Nieuwe president werd Al- bert René, vice-premier tijdens het vorige bewind. Me» ziin benoeming werd tevens een politieke om mekeer geannonceerd. De Seychellen zou een socia listische republiek worden, een leger krijgen en zich moedig blijven handhaven als zelfstandige eenheid temidden van de jaloerse grootmogendheden, die alle overtuigd heten te zijn van de strategische waarde van de eilandengroep in het hartje van de Indische Oceaan. AFSTAND Het aantal eilanden van de Seychellen is variabel: bij een lage waterstand zijn hek er meer dan bij vloed. Zij liggen verbrokkeld in de Indische Oceaan op zo'n twee uur vliegen van de Keniase hoofdstad Nai robi en zo'n drie uur van Madagaskar, terwijl India niet veel verder ligt. Kortom, de Seychellen zijn een rustige, tot voor een tiental jaren geleden compleet geïsoleerde plek op de aardkorst, waar de zon de stranden koestert, ver van het Westerse gewoel. De sprankelend witte stranden van de meeste eilan den nodigen duizenden zeeschildpadden uit tot het leggen van eieren. Miljoenen palmbomen bescher men de vochtige bodem tegen te overvloedige zon nestralen. Op die bodem liggen temidden van de al les overwoekerende varengroei de restanten van al eeuwenlang neerkletsende kokosnoten. Denis eiland is één van de paradijselijkste exemplaren van de ei landengroep. Het belangrijkste eiland van de Sey chellen, Mahé, is grotendeels verworden tot een kri oelende hoop mensen die temidden van overdadige plantengroei hun golfplaten stulpjes hebben ge bouwd aan de voet van enkele toeristische giganten, die in aanzicht en karakter weinig verschillen van be Sheratons. Hiltons en Sonesta-hotels overal op de aardbol en een serie toeristische accommodaties die wat minder kwaliteit in hun vaandel hebben geschre ven, maar niet verschillen met het doorsnee revolu tiehotel in Benidorm en Torremolinos. Maar het drukke Mahé is onvergelijkbaar met Denis eiland: het zijn twee verschillende werelden. Pierre Burkhardt vergaarde zijn fortuin in de pulp. Hij werd 61 jaar geleden geboren als zoon van een notaris in Parijs. Nadat hij zich min of meer in het zakendoen had bekwaamd als internationaal jurist, trad hij in het midden van de jaren vijftig in dienst van een Amerikaans bedrijf dat papierpulp vervaar digde. Hij bouwde pulpfabrieken in Rusland, India, België, Brazilië en Madagaskar. In de jaren zestig begon hij een eigen pulpketen uit de grond te stam pen onder de naam „Cellulose a Aquitaine". Drie fa brieken in Frankrijk en één in Belgie behoorden tot de firma waarvan Pierre Burkhardt voor de helft ei genaar was. Zijn reizen over de wereld brachten hem vaak naar Madagaskar en daar werd hij gegre pen door het diepzeevissen. Geen enkele ervaring was voor hèm te vergelijken met het vangen van een baracuda, een tonijn, sailfish of haai. En juist in de buurt van Madagaskar was het voortreffelijk diep zeevissen vanwege het enorme visaanbod. Op een van zijn reizen naar het Afrikaanse eiland hoorde hij van de mogelijkheden om op het naburi ge Seychellen een eiland te kopen. Een landgenoot van hem bood zijn bezit aan. Pierre Burkhardt vloog er heen en ontdekte Denis eiland. „Het was groter dan ik verwacht had, zo ongeveer honderddertig hectare. De atmosfeer was ideaal. Prachtige stran den. een ongerepte natuur en ruimschoots gelegen heid om te vissen. De aankoop werd plotseling ver haast, toen ik erachter kwam dat een neef van de Sjah van Perzië ook interesse had. Ik hakte de knoop door, betaalde een paar miljoen rupies en was eigenaar. Ik besloot me voorgoed op Denis te vestigen. Ik keerde naar Frankrijk terug, verkocht mijn aandeel in de pulpfabrieken en al mijn bezittin gen en arriveerde in het najaar van 1975 op mijn eigendom met m'n vrouw en de twee zoons". GEEN BEVOLKING „Een autochtone bevolking kende het-eiland niet. Er waren slechts wat werknemers van de vorige eige naar achtergebleven. Ik bood hen een nieuw ar- Luxueuze chalets op minder dan een steenworp afstand van het parelwitte strand. beidscontract aan en contracteerde tevens wat me sen van Mahé. Ik begon te bouwen in juni '76. Eei een woning voor mijn gezin, toen een handvol bu galows. Ik was in eerste instantie niet van plan to risten te ontvangen. Ik wilde slechts een goede commodatie verwezenlijken om visvrienden kunnen' onderbrengen. Ik kwam er echter achter d als ik niet twaalf maar vierentwintig bungalows z< neerzetten, ik een deel kon verhuren en zo de lossale onkosten kon dekken. Mijn zoon Tom hl een horeca-vakopleiding gevolgd en wilde de za graag runnen; mijn tweede zoon Jean Luc keen terug naar Frankrijk. In december 1975 was ik kla om gasten te ontvangen". Het politieke regiem op de Seychellen was inmidde omgezwaaid. Dit had consequenties voor Pier Burkhardt. Hem werd voorgeschreven het eiland ni alleen als toeristische trekpleister tot ontwikkeling brengen, maar ook zorg te dragen voor een groeie de veestapel en landbouwactiviteiten te ontwikkele Beide verordeningen pakte hij met een haast spree woordelijke voortvarendheid aan. In het hart van eiland bouwde hij wat varkensstallen, zo ver mogi lijk van de bungalows om de gasten te vrijware van nare luchtjes en drommen vliegen. Op een a dere plek. verscholen in het palmenbos, begon met de teelt van agrarische produkten. De varker fokkerij levert inmiddels al resultaat op: op menu prijkt een keer in de week speenvarken, produkt van eigen bodem. De landbouw verkef nog in het embryonale stadium. Ook importeen Pierre Burkhardt een honderdtal kippen, die ii ge hokken zorgdragen voor een nieuwe general Seychelliaans pluimvee. Al met al heeft Pierre Bur hardt zijn eilandje al beter in ontwikkeling gebrac dan de eilanden waar de regering het bewind str in handen heeft. „Ik heb weinig met die regering maken. Ik volg hun verordeningen op en verder ik wel zien", zegt „Tonton" Pierre, die daarbij wi op een kolossaal portret van de president Renè c het kantoortje siert. „Dat portret heb ik opgehang ter gelegenheid van het bezoek van een van de nisters. Het blijft er hangen, want het staat wel a dig. nietwaar...". NIET BEVREESD Pierre Burkhardt is niet bevreesd voor het regie Integendeel. „In feite willen we hetzelfde: doen. Zij hebben het socialisme als manier gekozf ik ben van het paternalistische type. Ik streef dez< de doelstellingen na als zij. Ook ik wil het eila ongerept houden. Ik zal hier geen asfaltplakken i leggen en motoren laten rondcrossen. Niemand m hier jagen op de dieren. Geen schildpadei zal 1 den aangeraakt. Het enige wat ik op dit eiland d is opruimen. En ook dat zal ik nooit kunnen voltf ien". De bedoelingen van Pierre Burkhardt zijn goed, hebben zijn personeelsleden ervaren. Zij hebben c ook een liedje voor hem geschreven, een volksdei tje over Tonton Pierre dat inmiddels op gramn foonplaat is vastgelegd. De bezoekers van Denis land kunnen de plaat kopen. Die toeristen kunnen Nederland nog niet terecht voor een vlucht ni nis. Reizen worden verkocht door' Franse, Engel Italiaanse en een enkele Zwitserse touroperator, verblijf van een week, inclusief retourvlucht per tish Airways of Air France, kost hen 2600 guldf met voor elke week verblijf langer 1000 gulden. WIM BUIJTEWl

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22