Curling en de bijzondere bezem van Annemiede Jong Lange vorstperiode hoeft geen nadelige gevolgen te hebben voor voetbalvelden Eerlijk verdelen" SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 JANUAR11979 LEIDEN Voetbalminnend Leiden heeft het moeilijk, de competitie ligt nu al zo'n twee maanden stil en het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn ge voetbald kan worden. Het zijn ook zwa re tijden voor competitieleider Cor van Steyn die, gedwongen door het winterse weer, al enkele ingrijpende beslissingen heeft moeten nemen. De bekerstrijd voor de zaterdagstandaardteams van de afdeling Leiden eii de A, B, C, en D-ju- nioren is definitief van de baan. De Leidse sportvelden zijn momenteel onbe speelbaar en het kan volgens de heer Edzes, chef van de cultuurtechnische dienst van de sportstichting, een heel tijdje duren voor de Leidse voetballers weer aan de slag kunnen. „Ik kan on mogelijk zeggen wanneer de velden weer te bespelen zijn, dat hangt hele maal van het weer af. Maar als de temperatuur oploopt tot tien graden dan kan ik me voorstellen dat de velden binnen een week volledig zijn hersteld. Proeven hebben uitgewezen dat er op het ogenblik een hal van 20 tot 25 centimeter in de grond zit. Het is beslist noodzakelijk dat die hal helemaal ver dwenen moet zijn, pas dan zijn de terrei nen geschikt voor sportbeoefening." Hal is de hardheid van de grond tengevolge van de vorst, in Leiden zit de vorst dus 25 centimeter diep. Wat zou er gebeuren wanneer er toch gevoetbald zou worden op de bevroren en ondergesneeuwde vel den? Edzes: „In de eerste plaats is het natuurlijk niet best voor de spelers en verder heeft het een nadelige invloed voor de terreingesteldheid. Om de gras sprieten zit namelijk een laagje ijs, bij betreding breken die grassprieten ge woon af. Let maar op, na de dooi zijn de velden helemaal bruin, maar dat is niet zo erg, gras kleurt gauw genoeg weer bij." De vorst heeft nauwelijks ne gatieve invloed op de conditie van de velden, voordeel is wel dat de structuur van de grond beter wordt en daarmee dus de doorlaatbaarheid. Regenwater zal daarom sneller in de grond kunnen ver dwijnen. Edzes: „We moeten bij naderen de dooi de velden wel op tijd rollen an ders bestaat er een kans dat de opper vlakte ongelijk wordt." Het voordeel dat de vorst schadelijke insecten een kopje kleiner maakt is volgens Edzes op de Leidse sportvelden niet van toepassing: „We hebben in Leiden geen last van schadelijke insecten op de sportterrei nen." De voetbalverenigingen hebben volgens de heer Edzes alle begrip voor het feit dat er niet gespeeld kan worden: „Ieder een ziet wel in dat de velden ongeschikt zijn voor sport. Je krijgt pas onbegrip als het begint te dooien. De bovenlaag van de velden is dan zacht maar de mensen vergeten dan vaak dat onder die zachte laag nog een hoop vorst in de grond zit. Men denkt dat er gemakkelijk gespeeld kan worden, maar nogmaals, de hal moet helemaal verdwenen zijn. Maar als het enigszins mogelijk is dan geven wij toestemming om te spelen." Edzes acht het gevaar van een overbe last programma, misschien doordeweeks voetbal vanwege het krappe schema van de afdeling Leiden, niet aanwezig: „Ik geloof niet dat de velden intensiever be speeld gaan worden, als de competitie voorbij is dan gaan de clubs toch vriendschappelijke wedstrijden spelen. Ik denk zelfs dat er minder wordt dan in voorgaande jaren." BEKERSTRIJD LEIDSE ZATERDAG- PLOEGEN DEFINITIEF VAN DE BAAN Sportstichtingsman Edzes: „Hal moet eerst volledig uit de grond" Ook trainen is een moeilij ke zaak voor de Leidsi i/ai voetbalverenigingen. Ge dwongen door het wintei rol se weer en de slechte ter s j reingesteldheid moeten d< clubs uitwijken naai i» sportzalen. Dat beteken j* dat je als club automat tisch terecht komt bij Ka rel Caron de man die he 0-o beheer van de Leidsi sportzalen regelt. Caron et „Het is beslist niet zo da.ie\ er niets kan worden gere 0, feld voor de Leidse voet ,a alclubs. Wanneer eei chj club nu belt dan is er al en tijd wel een mouw aan tijaJ passen. Er zijn al vee c Leidse verenigingen die ii een zaal trainen. Een amb - telijke blokkade op zaal verhuur aan voetbalclub. bestaat niet. Inderdaade staan zalen leeg maar die zijn dan in het bezit vai bijzondere scholen en daai hebben wij geen zeggen schap over. Maar die 3.[3 sportzalen en zes sporthal len die we hebben tracht ten we zo eerlijk mogeliji te verdelen u)} hOl T Competitieleider Cor van Steyn gaat nog steeds van het standpunt uit dat elk elf tal van de afdeling Leiden het competi tieprogramma volmaakt De afdeling heeft nu nog maar vijftien speelweekein- des tot zijn beschikking, precies genoeg voor de Leidse standaardteams die nog vijftien wedstrijden moeten spelen, Van Steyn: „We hebben het aantal speeldagen uitgebreid, voor Gouda-Leiden geldt nu voetballen op paaszaterdag en paasmaan dag (14-16 april), hemelvaartsdag (24 mei) en de zondagen 20 en 27 mei. Deze rege ling geldt dus alleen voor Gouda-Leiden, de zaterdag-standaardteams zitten nog niet zo moeilijk, die elftallen hebben nog elf wedstrijden voor de boeg." Maar de winter heeft zijn eerste tol al geëist, de bekercompetitie voor de zaterdag-stand aardteams van de afdeling Leiden én de A, B, C, en D-junioren die drie weken geleden al in de ijskast was gezet bliji^ nu definitief in die koude omgeving ojr34 geborgen. Van Steyn: „Doordeweek fh voetballen is voor ons het laatste re< middel, maar ik ben bang dat de jeugT er toch aan zal moeten geloven. I heerst nog geen paniek op de afdelinj Ik geloof echter dat er de eerste dri vier weken nog niet wordt gevoetbald' Van Steyn staaft die uitspraak met mededeling dat de bekende weersvoo speller Pelleboer voor Nederland nog w enkele weken vorst in het verschiet ziet. Van Steyn: Ik heb berichten gehi dat er in de veenstreek een hal v: soms wel zestig centrimeter in de groi zit." Voor Steyn is het te hopen dat P< leboer het helemaal verkeerd ziet, a ders zou er best eens paniek kunnt pr- ontstaan op de afdeling KEES VAN HERPE™ scl DEN HAAG Als de verhalen kloppen is mevrouw Anne- mie de Jongh in het bezit van een soort bezem waar ooit eens een Schot een lumineuze vondst mee heeft gedaan. Het bewuste vee- gapparaat is voor zien van een holle steel en in deze ruimte zou deze Schot eens een hoe veelheid whisky hebben gestopt, waarvan hij op elk gewenst moment een slok tot zich kon nemen. Nu lijkt het ietwat omslach tig om de door gaans in een fles verpakte sterke drank in een buis van een bezem te stoppen, ware het niet dat dit attri buut wordt ge bruikt bij een zeer speciale gelegen heid. De Schot gevoelde de be hoefte aan een stroom de slokdarm verwarmende vloeistof vooral wanneer hij zich in enigszins kille omstandigheden bevond: op het ijs. En om wat preciezer te zijn wanneer hij bezig was een sport te beoefenen waarover Nederlanders en Schotten nogal eens strijden waar het de oorsprong betreft. We spreken over curling, een bezigheid waarbij een bezem een zeer noodzakelijk hulpmiddel is De eerder genoemde vindingrijke Schotvond het, volgens de historie, enigszins omslachtig een fles in zijn binnenzak te steken wanneer hij de ijsvloer betrad om een partijtje te spelen. Van daar dat hij een zekere hoeveelheid kostelijk vocht in zijn bezemsteel goot om zich vervolgens na elke slok versterkt en verkwikt weer te werpen op het spel. Of de geschiedenis van deze Schot op waarheid berust zal moeilijk meer zijn te achterhalen - met zuinigheid heeft het ten slotte weinig te maken; daarin schuilt dus geen verklaring -evenmnin is geheel zeker waar de oorsprong ligt van het inmiddels door zo'n drie honderd mensen in club verband in ons land be oefende curling. Vast staat wel dat een sportieve bezigheid met eenzelfde attribuut als waarmee tegenwoordig wordt gecurld - de steen - al in de zestiende eeuw werd waargenomen. Ver antwoordelijk daarvoor is de Nederlandse schilder vervolgt zij, „dan zouden we wel wat meer leden moeten hebben. De Cur- lingclub Den Haag heeft nu zo'n vijftig leden, waarvan de oudste overi gens 81 jaar is. Pas met een grotere club kunnen we meer ijs huren. Dat is nu met zo'n kleine groep mensen wat kost- Eigen omgeving De nu dus enige maan den bestaande Curling- club Den Haag heeft bij zijn definitieve oprich- SPEL MET ROMANTISCHE VERHALEN ting niet eens meer ge probeerd ijs te krijgen in eigen omgeving, nadat eerdere informaties had den opgeleverd dat de Uithof en de Hokij „niet zo geïnteresseerd waren in het onderdak bieden aan deze sporters. De voor het merendeel uit Wassenaar stammen de leden an de club gaan net zo lief naar Leiden, waar ijshaleigenaar Ton Menken overigens ook lid moeten worden. „Je kunt curling al beoefenen na een paar uur training", vertelt Laura van Imhoff. Daarom is het zo'n ge schikte sport voor iede reen ook voor ouderen. Bij toeval Geïnteresseerden kunnen dan ook een nieuwe techniek trachten onder de knie te krijgen. Op nieuw volgens de verha len zou die wijze van het in zijn baan brengen van de achttien kilo we gende steen, die met be hulp van het vegen vol doende snelheid moet krijgen, bij toeval zijn uitgevonden. „Er zou eens een Schot meteen uit zijn werk met zijn kantoorschoenen op het ijs zijn gekomen", vertelt Annemie de Jongh. „Toen hij de steen wilde loslaten gleed hij met zijn ene voet een stuk naar voren, omdat hij geen goede zool had. Sindsdien is die wijze van gooien ingeburgerd geraakt". Het is duidelijk, curling is niet alleen de sport van een steen, een bezem (al of niet met whiskyre servoir), een skip en een huis, het is evenzeer een spel met romantische verhalen. En dat maakt curling misschien zo aan trekkelijk voor dames als Annemie de Jongh en Laura van Imhoff. FRANK WERKMAN Op het eerste gezicht zou je denken dat mevrouw Annemie de Jongh aan de grote schoonmaak gaat beginnen. De bezem is evenwel bedoeld om bij curling te gebruiken, waarbij dit attribuut de merkwaardige eigenschap heeft dat er in de holle steel whisky zou kunnen worden opgeborgen. Hetgeen Annemie de Jongh overigens niet van plan is. Pieter Breughel de Oude re, die op enige van zijn werkstukken, onder an dere een uit 1565, een curlingsteen afbeeldde. .Vandaar ook dat in dis cussies tussen Schotten, die een soort curlingsteen ontdekten die zou moeten stammen uit 1511, en Ne derlanders nogal eens wordt gestreden over het tijdstip en de plaats van uitvindirg van curling. De g' deerden zullen het er w aarschijnlijk nooit flyer eens worden, een feit is wel dat de in het begin van de zestiger ja ren in ons land opnieuw geïntroduceerde curling- sport al eeuwen eerder werd beoefend' Niet zo druk De dames Annemie de Jongh en' Laura van Im hoff zullen zich er niet zo druk over maken. Zij interesseren zich in eer ste instantie voor het be oefenen van de curling- spojt, waar zij ook op Annemie de Jongh en Laura van Imhoff zijn alletwee secretaris („We bekleden deze functie", verklaren zij bijna in koor, „vandaar dat we geen secretaresse willen worden genoemd") van een curlingclub. De eer ste bij Curlingclub Utrecht, de tweede bij de pas begin dit jaar opge richte en zijn domicilie in Leiden vindende Cur lingclub Den Haag. Het van middelbare leeftijd zijnde duo verklaart ui terst content te zijn met het bedrijven van cur ling, wat ze per week zo'n twee uur plegen te doen. „We zouden graag wat vaker willen spelen", zegt Laura van Imhoff, die het geen enkel be zwaar vindt in Leiden te spelen, omdat de daar aanwezige kunstijsbaan dichter bij haar huis in Wassenaar ligt dan de Haagse pistes. „Maar", Sterkte... Bord De Leidse ijshockeyclub Leiden Lions (Menken IJshockey staat officieel in de boeken) kent zo z'n problemen. Hoewel de „Leidenaars" het eerste seizoen in de hoogste divisie tot nu toe best wel rede lijk zijn doorgekomen, schort het de ploeg van speler/coach Paul Domm wel zo aan het een en ander. Meest opvallen de punt van die nog niet optimaal ver zorgde onderdelen van het edele ijshoc- keyspel is wel het „power-play". Het uit spelen van een tegenstander, die met een man minder op het ijs staat. Het in die periode soepel benutten van zelf te creë ren kansen. Bord (2) In de thuiswedstrijd tegen Roswell, eer der dit seizoen, maakte Lions dat al overtuigend duidelijk. Tweemaal stond Leiden met twee man meer op het ijs, tweemaal werd niet gescoord. Zelfs kwa men de Nijmegenaren in die partij twee maal tot doelpunten met een Leidenaar méér op het ijs. Ook afgelopen zondag tegen Tilburg Trappers werd het manco weer overtui gend duidelijk gemaakt. Opnieuw kenden de blauwwitten van Ton Menken twee man meer op het ijs, weer werd niet ge scoord. Een gegeven dat zelfs het elec- tronische scorebord teveel werd. De lampjes vielen en bleven uit. Een actie waar ik het wel mee eens kan zijn. Van Tilburg Trappers verliezen, ak koord. Vijf tegendoelpunten krijgen, het gaat nog. Maar zelfs niet scoren, dat gaat met het electronisch scorebord, ook mij te ver... Professioneel Robert Bockweg heeft in het radiopro gramma „Langs de Lijn" zo langzamer hand zijn ideale uitlaatklep gevonden. Bockweg, bijzonder nauw verbonden met een pennenfabriek, kortom de eigenlijke sponsor van Parker, dus BS Leiden, ver klaarde in dat programma, vorige week woensdag, dat Parker het contract met Leiden voor twee jaar had verlengd en dat er tevens een optie was genomen voor nog eens drie seizoenen. Prettig nieuws, dat voor Langs de Lijn reden was het telefoonnummer van Bockweg maar goed te noteren. Je kan per slot van rekening nooit weten, en als Bockweg nog meer primeurs zou hebben, zou het wel eens gemakkelijk kunnen zijn dat nummer nog eens te draaien. Professioneel (2) En ja hoor, afgelopen zondag ging de te lefoon opnieuw. Verrast misschien, deed Robert Bockweg zijn zegje, management van Parker neel optreden" en stelde dat het doorgaan van de wedstrijd Parker eigenlijk maar slechte was voor sponsor en ploeg. Zo ver het toch niet naar Amstelveen en eigeify lijk had Parker best kunnen spelen, bericht, dat vele huiskamers haalde die, opnieuw zo voetballoze zondag. Professioneel (3) Maar wel een bericht met vraagteken vo Want. als Bockweg nu het van Parker al „onprofessioneel verwijt, hoe amateuristisch is dan zelf wel niet? Het is normaal, dat bijvoorbeeld het verlenge jalo van een sponsorcontract middels nieuwsbulletin bekend wordt Een bulletin, dat alle media dan op d iele zelfde tijd (en golflengte) bereikt, door een ieder ook gewoon de krijgt dit nieuws op te nemen in of radioprogramma. Iets dat er dit keer voor velen niet omdat ook op woensdagavond gewerkt. Professioneel (4) Voorts is het gebruikelijk dat ker over de radio gespuid, enig heeft om op te staan. Dat dus eerst enige informatie dient te worden wonnen, voordat tot commentaar wordt overgegaan. Dit nu, lijkt afgelopen zondag te zijn vergeten. mers: manager van Parker, Henk kers, had via de voorzitters van veen en de Topsportliga, alle wegen bewandeld. Waardoor trokkene gewoon vrede kon hebben de gang van zaken, bij de a ook. Een weinig professioneel optreden Maar niet van het management van Leidse basket bal vereniging. Eerder de sponsor van die club. Die gelijk heeft met de opmerking, dat gang van zaken „een slechte zaak" zijn vooreen sponsoren een vereniging En dan vervolgens de hand in eigen zem kan steken... Winterstop Vorst, sneeuw, ijzel, hal, noem alle nar heid maar op. En dat terwijl de tie toch zo soepel leek te gaan Sterkte, competitieleiders van de lijke Nederlandse Voetbal Bond ook. al die mensen die zich met het plannen van al die ten. Want nog twee weekeinden met en ook die takken van sport moeten haast aa$ een winterstop gaan denken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10