„Je krijgt toch zo'n gevoel dat al het oude nu voorbij is £cidóC@outti/nt NU 30% IJKSSUBSIDIE ROCKWOOL DUWMUUR- ISOLATIE. Calotec 8.V. hunnenland ent 163 jaar 5,-Oud Verdwijnen cent kritisch ontvangen PvdA wil controle op banken Consumptief krediet Centenkwestie Betere voorlichting gewenst over inenting tegen polio ,NKV is niet katholiek genoeg Hogere straf geëist tegen popster Herman Brood LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JANUAR11979 PAGINA 9 X 3, W HAAG - Het ziet ar uit dat de rol de cent, onze yfleinste munteenheid, linnen afzienbare tiid uitgespeeld. Staats ecretaris Nooteboom inanciën) zei donder- ig in de Tweede Ka ter dat hij met be langstelling een voor meld uit Zweden ilgt dat inhoudt, dat kleinste munteen- 9 leid ais betaalmiddel 'rfebouden blijft. Zweden wordt bij de •taling afgerond naar iven of naar beneden, laar de prijzen worden it de de öre nauwkeurig igegeven. Zo'n situatie zich in Nederland ook innen voordoen. Een inkelier bijvoorbeeld zal in tot op de cent nauw- •urig zijn prijs moeten ••tstellen (ook als deze f 1.78 zou bedragen) iar bij de betaling kan ',erond worden, al naar naar boven of lar beneden. staatssecretaris be- igde dat hij er niet ir voelt tegemoet te ko- ?n aan de behoefte aan (steeds zeldzamer) cen- in; de aanmaakkosten *n een cent bedragen al leent is nog geen sprake jn een laten vervallen in de cent als munteen- iid; daarvoor moet eerst in verandering in de iuntwet worden aange dacht. e cent werd in Neder- pd in 1816 ge'introdu- lerd na zijn debuut in '92 in Amerika. Tot 1887 rouleerde zowel de halve de hele cent en waren beide munststukken in jper uitgevoerd. Daarna, 1941, werden ze uit ms gemaakt, en prijkte het muntstuk de Ne- •Iandse leeuw. In die •iode bestond ook de 'enaamde halve stuiver, nu nog in Suriname de Antillen in omloop De huidige cent en :ver zijn vanaf 1948 in loop geweest. DEN HAAG - Een postor derbedrijf dat 11,50 be taalt voor een tientje losse centen ora daarmee een re clamecampagne, waarin Ne derlands meest verguisde munt een belangrijke rol speelt, te kunnen uitvoeren. Een bank in Zeeland, die de slogan: bij ons is uw gulden een daalder waard, van de markt leende, en voor een gulden losse centen 1,50 neertelde om de met centen woekerende detaillist tevre den te kunnen stellen. Een Haagse bakker, op wiens winkeldeur de transactie van een gulden centen voor 1,25 wordt voorgesteld. En dat alles in schril contrast met de uitspraak van ach tereenvolgende ministers van Financiën, dat er cen ten genoeg zijn en dat er geen enkele reden tot een verhoogde aanmaak is. In theorie heeft het ministe rie altijd gelijk gehad. In Nederland zijn 1,7 miljard centen in omloop en jaar lijks worden er 40 miljoen nieuwe aangemaakt. Elke Nederlander heeft, zo leert een eenvoudig rekensomme tje, op die manier ten min ste 125 centen in zijn bezit. Maar zoals gezegd, dat is al lemaal theorie. Want in de praktijk is de cent spoor loos. Met name de laatste 10 jaar was er voor de Rijks munt geen aanmaken aan. Jaarlijks werden meer cen ten in omloop gebracht, maar alsof de duvel ermee speelde, het tekort aan deze in het dagelijks betalingsver keer zo onmisbare munt werd steeds groter. „We heb ben geen idee waar al die centen blijven", zegt een woordvoerder van de Rijks munt. „Er is nooit echt on derzoek naar gedaan, we vermoeden dat centen, om dat ze te zwaar zijn in de portemonnee in verhouding tot hun waarde, thuis wor den gelaten. In potjes belan den, gespaard worden voor het kaartspel en vanwege hun vermeende waarde ook worden gehamsterd. En een SENTIMENTEN ROND DE CENT 9? deel verdwijnt vermoedelijk in de goot". Dat die cent waarde zou hebben, berust overigens op een diepgeworteld misver stand. Een cent kost 0,8 cent aan brons, dus minder dan een cent Bovendien is de cent als materiaal vanwege de weinig gangbare legering slecht verkoopbaar. De be langrijkste reden van de problemen rond de cent is ongetwijfeld de geringe waarde die de munt verte genwoordigt Wim Sonne- veld's overbekende mijme ring over de rijkdom van een cent doet nu niet meer dan herinnering levendig houden aan een allang voor bije tijd. Geen voorbijganger zal nog door de knieën gaan om een cent op te rapen. En zelfs de oogjes van een kleu ter zullen nauwelijks nog glimmend gestemd raken bij de vondst van een cent in de zandbak. Toch is de cent voor met name de wat oude ren zeker niet waardeloos. Een Haagse broodbakker zegt: „Ik heb mijn winkel in een wijk met veel bejaarden. Mensen die hebben geleerd iedere cent om te draaien voor ze hem uitgeven. En dat eigenlijk uit gewoonte nog doen. Ik zorg dat ik al tijd centen heb, want die mensen kijken je boos aan als je zegt: mag ik die cent laten zitten tot morgen? Die mensen hebben nog een enorme band met de cent. Begrijp me goed, ik zelf zal er geen nacht van wakker liggen als het ding ver dwijnt. Dat lossen we in de winkel heus wel op". En een melkventer tenslotte: „Ja, wat zal ik ervan zeggen. Die dingen hebben natuurlijk twee kanten. Kijk, het zal me ergens een zorg zijn dat die cent er straks niet meer is. Er zijn ergere dingen in de wereld. Maar aan de an dere kant zeg je toch: ver domme, weer een stukkie traditie weg. Ik word nou misschien een beetje senti menteel, maar vroeger kon je wat met zo'n cent. Eigen lijk is het natuurlijk nog een beetje symbolisch, hè. Zo van: nou is het echt afgelo pen en is al het oude voor bij". TON VAN BRUSSEL (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Detailhandel, consumen tenorganisaties en vakbonden hebben grote bezwaren tegen de plannen van staatssecretaris Nooteboom van Finan ciën om de jaarlijks groeiende tekorten aan centen niet langer aan te vullen. Algemeen wordt verwacht dat de maatregel sterk prijsverhogend zal werken. Met name het Koninklijk Nederlands Verbond van Ondernemingen is uiterst verrast door het voornemen van de staatssecretaris, omdat de bewindsman eerder deze maand in een vergadering van de vaste Kamercommissie nog had gezegd, niets te voelen voor het ver dwijnen van deze kleinste munt. „We begrijpen niet", aldus een woordvoer der, „dat de overheid, die zelf steeds de minimumprijzen voor bijvoorbeeld brood, suiker en melk vast moet stellen, dit kan overwegen. Prijsverhogingen zullen in dat geval zeker niet tegen te houden zijn. Als rekeneenheid is de cent nog steeds zeer belangrijk en mag de munt nooit verdwijnen". De Consumentenbond en het Consu- mentencontaet hebben soortgelijke be zwaren. Volgens het Consumentencon tact moet de cent dan maar van een goedkoper materiaal worden vervaar digd. De FNV wil zich over het kostenaspect van de productie van centen (een cent kóst 0,8 cent aan materiaal en 2 cent aan productiekosten) niet uitlaten. „Dat is ons probleem niet. V/ij vinden dat de cent hoe dan ook moet blijven en dat elke prijsverhoging als gevolg van een eventueel verdwijnen, moet worden af- DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Kamer maakt zich zorgen over de toeneming van aktiviteiten van de banken op het gebied van het reiswezen. Hierdoor zou onder meer het midden- en kleinbedrijf grote concu- rentie worden aangedaan. Dit bracht de PvdA-fractie bij monde van Mevr. Epema- Brugman naar voren bij de bespreking van de begroting van financiën. Minister An- driessen (Financiën) ziet ech ter geen reden tot ingrijpen. Volgens hem beperken de banken zich tot het bemidde len voor derden. Van overna me van touroperators of een vergroting van de machtsin vloeden van banken is geen sprake, aldus de minister. Financiën dicht mazen in belastingwetten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Staatssecreta ris Nooteboom (Financiën) is druk bezig met het dichten van de mazen in de belas tingwetgeving, maar de mate rie is zo gecompliceerd dat het nog lange tijd kan duren voor een bevredigende oplos sing is bereikt. De bewindsman deelde don derdag in de Tweede Kamer mee dat over enkele weken het eerste deel van de zoge naamde reparatiewetgeving bij de Kamer zal arriveren. Onder meer bevat het enkele maatregelen op het gebied van de rente-aftrek; deze wordt niet afgeschaft, maar wel worden voorzieningen ge troffen om de mogelijkheden tot oneigenlijk gebruik te ver kleinen. Berouwvolle inbreker BORNE Een inbreker heeft het geld dat hij bij een inbraak in een keukencen trum had ontvreemd, uit be rouw in een envelop naar de politie gezonden. In een brief die bij de 120 gulden aan bankbiljetten zat, bood de inbreker zijn excuses aan voor zijn daad, zonder echter zijn naam te noemen. VANUIT de Tweede Kamer is opnieuw aangedrongen op maatregelen tegen het nog sterk toegenomen con- 1 sumptieve krediet. Doordat vrijwel iedereen zeer ge makkelijk bij banken en andere geldschieters kan le nen, komen steeds meer mensen in financiële moeilijk heden. Mensen, die dat zichzelf weliswaar hebben aan gedaan, maar die door de vaak overenthousiaste en soms misleidende reclame voor het krediet, tot hun overvloedige geld lenen zijn gekomen. N*AAST deze individueel soms fnuikende kant van het toegenomen consumptieve krediet is ook een ander ele ment van belang. Het is in strijd met de geest van het kabinetsbeleid dat het consumptiegedrag van de men sen alsmaar wordt bevorderd door haast buitensporige mogelijkheden om geld te lenen. Wie de krediet-markt bekijkt kan niet anders dan de indruk krijgen dat het geld niet opkan. Maar wie de bewindslieden van het kabinet Van Agt aanhoort, weet dat onder meer de te rugvallende economie ons noopt tot een vrij aanzienlij ke mate van versobering. Het is in dat licht gezien vreemd dat het juist de Rijkspostspaarbank is, die in korte tijd een belangrijk deel van de markt van het consumptief krediet heeft veroverd. Het is op zich te verdedigen dat dit over heidsbedrijf zich op een kennelijk willige markt be geeft. Maar de nadelige effecten overheersen in dit ge val. Zo kan het bijvoorbeeld niet anders, of een deel van de Nederlanders die zich voorheen tien keer be dachten alvorens geld voor consumptieve doeleinden te lenen, is over de drempel geholpen toen ook de achtenswaardige Rijkspostspaarbank reclame voor het consumptieve krediet ging maken. Een terughoudend overheidsbeleid op dit gebied, zoals minister Andriessen gisteren heeft aangekondigd, is in het belang van het stimuleren van de versoberingsgedachte. STAATSSECRETARIS Nooteboom heeft weinig sym pathie voor de cent. Hij wil het behoud ervan niet na drukkelijk nastreven. Hetgeen betekent dat de cent langzaam zal uitsterven. LOUTER financieel gezien is dat niet zo gek. Maar psychologisch werkt het averechts. Je kan niet met de mond versobering preken, en tegelijkertijd met de hand de kleinschaligheid in het muntstelsel laten verdwijnen. Juist in deze tijd moet het aloude gezegde, ook voor onze munt, weer opgeld doen: „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd". Angel Dust" onder opiumwet UTRECHT (ANP) Staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heeft het middel phencyclidine (beter bekend als „Angel Dust") onder wer king van de opiumwet ge bracht. Het van 12 januari daterende besluit is opgeno men omdat phencyclidine nu ook op de Nederlandse markt wordt aangeboden. onwettig bezit van en handel in „Angel Dust" dezelfde straffen als voor stoffen als LSD en heroïne. Volgens het ministerie is er vooral in de Verenigde Staten sprake van „aanmerkelijk" misbruik van het middel. Er zijn daar in 1977 meer dan honderd over- lijdensgevallen en ruim vier duizend spoedopnamen in zie kenhuizen gerapporteerd in verband met het gebruik van phencyclidine. iAM-uropa- JDHjnderhulp n 1 de krant van dins- p s 23 januari plaat- lC n wij een artikel ïr de Stichting Euro- at i23Kmcterhulp, die zich 1808 i doel stelt kinderen cintpn verschillende lan- voor een vakantie ^jer te brengen in flerlandse gastgezin- I in de hoop dat er PI II meer duurzame OMJid ontstaat, waar in de kinderen, lArgaans levend in "Tste omstandigheden, kans krijgen zich n hun omgeving tillen. t bij dit artikel afge likte informatieadres [r Den Haag en om- g blijkt inmiddêls jkraclPr verhuizing) te gewijzigd. Interesseerden kun- fi zich opgeven of fere informatie krij- l bij: mevr. M.H. 1 Hessem-Muller, mr prbeckestraat 34 idland, telefoon i 81-1676. ROTTERDAM (ANP) Bij veel mensen die al volledig tegen polio zijn ingeënt bestaat grote onzekerheid over de vraag of men toch niet door de ziekte besmet kan worden. Een betere voor lichting zou angst en onzekerheid kunnen wegne men en bovendien kunnen voorkomen dat men sen onnodig meedoen aan entingsacties. Dat is een van de conclusies die kunnen worden getrokken uit een sociologisch onderzoek dat twee wetenschappelijke mede werkers van de Erasmusouniversiteit in Rotterdam hebben in gesteld naar de motieven van menzen om zich al dan niet tegen polio (kinderverlamming) te laten inenten. Het onderzoek werd verricht in een aantal Zuidhollandse gemeenten en be perkte zich voornamelijk tot gereformeerden. Redenen om zich niet te laten inenten waren ondermeer dat het uit godsdienstig oogpunt niet is toegestaan een voorbe hoedmiddel tegen bijvoorbeeld ziekten te gebruiken. Het gaat om een beproeving en wie zich laat inenten heeft onvoldoende vertrouwen op God. Zij behoren niet tot de standvastigen in het geloof. Verder vonden sommige „weigeraars" de ziekte, in verhouding tot andere verschijnselen in onze samenleving, niet ernstig te noemen. Degenen die zich voor het eerst hadden laten vaccineren, voer den ondanks godsdienstige bezwaren aan dat de ziekte nu heerst en dat inenting dan geen voorbehoedmiddel, maar een geneesmiddel is. Sommigen hadden hun bezwaren laten varen en zich bij inenting neergelegd op uitdrukkelijk verzoek van de kinderen. ADVERTENTIE 9- Uw erkende Rockwool dealer: postbus 185 2250 AD Voorschoten tel.: 01717-5913 Sneeuwcent voor melkman DEN HAAG Melkbezor gers uit verschillende de len van het land hebben, nu de winter het zo moei lijk maakt de melk aan huis te leveren, hun orga nisatie gevraagd of ze iets meer geld mogen bereke nen. Het bestuur van de Nederlandse Melkhadela- ren Organisatie heeft hun laten weten dat het, af hankelijk van de plaatse lijke situatie, verantwoord kan zijn een cent per liter melk meer te rekenen. Het verkeer heeft vanochtend door de verse sneeuw weer in de knoop gezeten. Ook op veel doorgaande wegen was het moeilijk, en vaak lang zaam, rijden. Zeeland heeft visite. Vele honderdduizenden koolganzen, rietganzen, meerkoeten en wilde eenden zijn op de eilan den, waar verhoudingsgewijs weinig sneeuw ligt, neerge streken om nog wat voedsel te vergaren. De Zeeuwse boer bekijkt het zorgelijk, want er is pas ingezaaid. 99 HEERLEN Drie prominente NKVers, gepensioneerde be stuurders, hebben besloten hun lidmaatschap op te zeggen. Zij hopen aansluiting te vinden bij het CNV. Hun voornaam ste grief is, dat het huidige NKV te weinig vanuit een katho liek standpunt opereert. Op een persconferentie werden gisteren in Heerlen de motie ven van de drie toegelicht Het gaat om Frans Dohmen (68), oud-voorzitter van de Hogere Katholieke Mijnwerkersbond, Jos von Berg, (63), oud-vice-voorzitter van de Ambtenarenbond Kabo, en Jan Maenen (76), oud-voorzitter van de voormalige KAB-Limbu. Deze laatste was donderdag door ziekte niet aan wezig. Namens de drie zei Frans Dohmen: „We hebben geen achter ban meer, maar wel nog zoveel invloed, dat we mogen ver wachten dat heel wat katholieke arbeiders in Limburg ons voorbeeld zullen volgen." De stap van de drie oud-bestuurders, die door het NKV zeer wordt betreurd, is geïnspireerd door het voornemen van NW en NKV om in 1980 te fuseren. Nu zijn zij nog verenigd in een federatie. „Het NW heeft nooit het bestaansrecht van confessionele organisaties erkend" aldus Dohmen. „Gelukkig is het CNV niet bereid geweest mee te doen aan een eenheidsvakorganisatie. Dat zou een ramp zijn geweest voor de Nederlandse arbeiders." AAGEMEMESZ REIKT GOUDEN PLAAT UIT OP BORDES GERECHTSGEBOUW LEEUWARDEN „On danks dat ik beroemd ben, heb ik straf ver diend", zei gisteren de bekende popmusicus Her man Brood tegen het Leeuwarder Gerechtshof. Hij moest voor dit colle ge verschijnen, omdat hij hoger beroep had aange tekend tegen een vonnis van de politierechter te Groningen, waarbij hij was veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Leeuwarder Hof, mr H. Niemeijer, vond deze straf zelfs te licht en eiste nu twee maan den gevangenisstraf. Aan de popmusicus waren twee inbraken, waarvan een in een opleidings school voor apothekers te Groningen en het voorhanden hebben van harddrugs ten laste ge legd. Mr Niemeijer legde in zijn requisitoir vooral de nadruk op de bij deze inbraken ge pleegde diefstallen. De be kende zanger-gitarist is al vaker met de justitie in aan raking geweest. Bovendien loopt er nog een zaak tegen hem. Hij is nu echter weer volledig op het goede pad en scoort in de popwereld succes op succes. De raadsman van Herman Brood, mr A. Fokkema uit Groningen, bepleitte een voorwaardelijke straf of een geldboete. Bovendien had hij een bijzondere sanctie op het oog: het geven van een benefit concert door zijn cliënt ten bate van een stichting die een liefdadig doel nastreeft. Het Hof zal over veertien dagen uit spraak doen. De komst van Herman Brood naar Leeuwarden ver oorzaakte wat chaotische Op het bordes van het gerechtshof in Leeuwarden kreeg popster Herman Brood (midden) gisteren een gouden plaat uitgereikt door „vakgenoot' Aage Meinesz (tweede van links). Brood hoorde in hoger beroep twee maanden tegen zich eisen wegens het plegen van inbraken en het in bezit hebben van harddrugs. toestanden bij het Gerech tsgebouw. Het bordes was gevuld met enkele honder den fans, voornamelijk mid delbare scholieren die dit gebeuren niet wilden missen. Brood's platenmaatschappij Ariola had de beroepzaak voor het gerechtshof boven dien aangegrepen voor een stunt: de uitreiking van een gouden plaat aan Brood vöor zijn elpee „Cha cha". Voor dit doel was Aage Meinesz uit Goes naar de Friese hoofdstad gehaald. Samen met Herman Brood begaf hij zich naar het Ge rechtsgebouw waar boven op het bordes de gouden el pee uitgereikt werd. Het ge zelschap keerde daarna te rug naar een restaurant in Leeuwarden, waarvan de ruiten door opdringerige fans bijna kapot gedrukt werden. Door de zaak-Brood was de parketpolitie genoodzaakt het gehele Gerechtsgebouw hermetisch af te sluiten. Ad vocaten die voor andere za ken kwamen, konden slechts met moeite het Gerechtsge bouw betreden. Bepaalde za ken werden voorlopig uitge steld. Tot tweemaal toe moest de Leeuwarder politie enige drang uitoefenen om vrij baan te maken voor ge rechtsdienaren. De komst van vele muziekfans zorgde ervoor dat het verkeer rond om het Gerechtsgebouw meerdere malen vast kwam te zitten. In de afgelopen nacht en och tend trok een zone met sneeuw over ons land, waardoor de sneeuwlaag die reeds over ons land lag, weer wat dikker is geworden. Er ligt rond 1 cm in Zeeland tot omstreeks 25 cm op veel plaatsen langs onze oost grens. Een slecht weergebied, dat nu nog ten noorden van Londen ligt zal morgen in de loop van de dag bij ons opnieuw sneeuwval gaan brengen. In het temperatuurverloop zal ook maar weinig verandering ko men. Het kan in de nacht licht vriezen en op de dag zullen de temperaturen om het vriespunt liggen. Dit kwakkelweer is het gevolg van de aanwezigheid van een lagedrukgebied, waarvan het centrum zich vanmorgen boven de Noordzee bevond. Vooruitzichten voor zondag: enkele buien en weinig verande ring in temperatuur. aantal uren zon 0 tot 4 min. temp. omstreeks -1 gr. max. temp. omstreeks +3 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Mix Nmt» fËr

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9