Leidschendam krijgt een Burenhulpcentrale Nieuw plan voor winning aardgas bij Ameland Sterkte groep Voorschoten beneden wettelijke norm Initiatief van Stichting Bejaardenwerk John Travolta loopt ontmoedigd weg uit film American gigolo Nu niet rillen van uw stookkosten. Vuilstort plaats blijft geopend Goed drinkwater in Voorhout REGIO LEIDSE COURANT' VRIJDAG 26 JANUAR11979 PAGINA 4 LEIDSCHENDAM OP inti- atief van de Stichting Be jaar denwerk Leidschendam zal binnen afzienbare tijd in deze gemeente een Buren hulpcentrale worden opge richt. Op woensdag 21 febru ari organiseert de stichting een bijeenkomst waarop Toos Smit van het Landelijk Plat form Vrijwilligerswerk zal uiteenzetten hoe een Buren hulpcentrale kan worden ge organiseerd. Voor deze bij eenkomst zullen vrijwilligers worden uitgenodigd die al in Leidschendam werkzaam zijn, maar ook functionarissen van allerlei instellingen van maatschappelijk werk, zoals de Leidschendamse Kruisve reniging en het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverle ning "Horst en Vliet". De aanwezigen zullen de vraag moeten beantwoorden of er in Leidschendam een Burenhulpcentrale moet ko men, waar de coördinatie van vraag en aanbod kan plaats vinden, hoe de centrale moet worden opgezet en of de di verse functionarissen bereid zijn om tijd vrij te maken voor begeleiding en voorlich ting van de vrijwilligers. Vol gens de stichting is het echter nodig eerst te weten, of de gemeente achter de oprichting van een centrale staat. De aanvangskosten zou de stich ting voor haar rekening wil len nemen maar mettertijd zal financiële medewerking gewenst zijn. De gevraagde samenwerking van vrijwilligers met de func tionarissen acht de stichting nodig vanwege het toenemen de aantal zelfstandig wonende ouderen in de gemeente en ook door het grotere beroep, dat de intramurale zorg doet op versterking van de thuis hulp. Er wordt verder op ge wezen dat er nu al tekenen zijn dat niet elke vraag naar thuishulp kan worden gehono reerd, wat overigens geenszins te wijten zou zijn aan de daadkracht en de werklust van de werkers in het veld. De voorzitter van de stichting, de heer F. Ph. A. de Rooij, heeft het intitiatief gistera vond tijdens het spreekrecht voorgelegd aan de commissie voor sociale zaken en volksge zondheid. Volgens de stichting zouden ouderen vaak nog heel lang in hun eigen omge ving kunnen verblijven, in dien enige hulp wordt gebo den. Daarvoor zou burenhulp het geëigende instrument zijn, maar de heer de Rooij zei uitdrukkelijk, dat de stichting het vrijwilligerswerk niet wil monopoliseren. Uitgenodigd het initiatief kennisnemen, want zij waren door voorzit ter wethouder J. M. Kranen burg uitgenodigd in de com missie iets over hun regelma tig bijeenkomen in het zoge naamde functionarissencon- tact te komen vertellen. Het contact kent een kern van vijf personen, vertegenwoordi gers van Horst en Vliet, de Leidschendamse Kruisvereni ging, de Stichting Bejaarden- werk en de huisartsen. Zij hebben een wekelijkse bijeen komst, terwijl voor alle pro fessionele werkers en werk sters in Leidschendam maan delijks een soos wordt gehou den waarbij onderling voorko mende problemen worden doorgesproken. De heer Buys, chef afdeling sociale zaken, van de gemeente Leidschen dam, meende dat het contact een succes is geworden on danks het feit dat het "ontzet tend moeilijk" is geweest de werkers bij elkaar te krijgen. Inleidingen Op de soos worden ook inlei dingen gehouden over onder meer herstellingsoorden, drug verslaafden, het diëtisten werk, revalidatie en onlangs nog over stervensbegeleiding. Van uit de commissie bleek men er prijs op te stellen, dat het contact zich via adviezen tot de leiding zou wenden, en daarmee zou proberen ook beleidswijzigingen aan de orde te stellen. Uit de ant woorden van de kerngroep bleek echter dat men het be spreken van het eigen werk en de eigen problemen als hoofdzaak wilde blijven zien. Naar de mening van het com missielid J. J. Roovers is het functionarissencontact door burgemeester en wethouders nogal eens georuikt om ant woorden te ontwijken, waar bij hij verwees naar de toe lichting op de begroting. We thouder Kranenburg meende dat deze vraag elders gesteld zou moeten worden. Door het ontijdig vertrek uit de vergadering van het com missielid dr. A. V. M. Per- quin werd jammer genoeg geen duidelijkheid geschapen over uitspraken van de we thouder over een voorgeno men reis van Leidschendamse gezondheidsdeskundigen naar Engeland. Wethouder Kranen burg verklaarde tegenover „Het Bonenhof" dat hem van dit initiatief van dr. Perquin totaal niets bekend was. De heer Perquin heeft de plaat selijke pers intussen laten weten dat hij hierover twee maal met de wethouder heeft gesproken en dat deze er in principe zelfs wel wat voor voelde. De wethouder ver klaarde tegenover Het Bin nenhof dat hij het nut er niet van inzag. Minister Van Aardenne poogt tegenstanders te overtuigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Kans, dat de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) het aardgas on der en bij Ameland mag winnen, is weer wat groter geworden. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft een winningsme thode bekend gemaakt, waarvan hij meent dat ze ook aanvaardbaar is voor de mensen, die de natuurbescherming hoog in het vaan del schrijven. Deze methode komt erop neer, dat het grote gasveld Ameland-Oost via twee putten geëx ploiteerd wordt. De ene put komt dan op het vasteland en de andere in de Noordzee. De lo catie op het land wordt omgeven door een twee meter hoge dijk, ward oor er, nadat de boortoren verdwenen is, niets meer van te zien is. Dit plan verschilt in zoverre van het vörige, dat er één landlocatie geschrapt is. Volgens de bewindsman is het onmogelijk om het gehele Oostelijke veld, dat in totaal zo'n. 25 miljard kubieke meter gas bevat, vanuit de Noordzee te exploiteren. Minister Van Aardenne vertelde het een en ander donderdag tijdens een vergadering mei de Tweede Kamercommissies voor de Wad denzee en Economische Zaken. Volgens he noordelijke Tweede Kamerlid Jaap Scherpen huizen (WD) zullen de Amelanders wel kun nen instemmen met dit plan van Van Aarden ne. Dit vooral, omdat zij daarmee eindelijk ook aardgas zouden krijgen. De zaak van de boringen blijkt in het kabinet nog steeds bijzonder moeilijk te liggen. Met name minister Beelaerts van Blokland van Ruimtelijke Ordening zou moeite hebben met het plan. In maart moet het kabinet definitief beslisen. (Van onze popredactie) LOS ANGELES - John Tra volta heeft zich ontmoedigd teruggetrokken uit zijn nieuw ste film „American gigolo". Hij verspeelt daarmee hoogs twaarschijnlijk twee miljoen dollar. Zijn ontmoediging volgde, nadat zijn vader een hartaanval heeft gehad. De 24-jarige Travolta, wiens vori ge films „Saturday night fe ver" en „Grease" kassucces sen waren en die hem miljoe nen fans opleverden, zou in februari met de opnamen voor „American gigolo" be gonnen zijn. Een woordvoer der van de betrokken maat schappij zei: „Travolta's moe der is pas overleden. En nu weer is de tragedie met zijn vader een zware slag voor hem. Zijn familie komt uiter aard op de eerste plaats". Er hebben berichten de ronde gedaan dat Travolta geschokt was over de slechte ontvangst die de recensenten in Los An geles zijn laatste film „Mo ment by moment" gaven. De studio noemt deze berichten „overdreven" en zegt dat John Travolta uitzag naar de opnamen voor „American gi golo". Dit project wordt overi gens niet opgegeven. Er zal een vervanger voor Travolta worden gezocht ADVERTENTIE Hoe kouder het is, te harder moet uw verwarming branden om het in huis lekker behaaglijk te krijgen. En des te hoger lopen uw stookkosten op. Vooral nu is het van belang uw aardgasverbruik in de hand te houden. Dat kan, door de tips op te volgen. Dat scheelt u niets in behaaglijkheid, maar wel een stuk in de kosten. Zo kunt u op aardgas besparen: 1. Geen ramen en deuren open laten. 2. Sluit 's avonds uw overgordijnen. 3. Eén uur voor u naar bed gaat uw verwarming instellen op nachttemperatuur (15°C). 4. Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. 5. Houd de zon niet v"*.* tegen als deze uw huis binnen- schijnt. 6. Vferspil geen warm water. Aardgas is kostbaar, doe er verstandig mee. Publikatie van de gasbedrijven, Gasunie en Economische Zaken. Blokker vestigt zich in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De gebroeders Blokker b.v. i van plan om op de hoek van de Van Manderslootstraat/in- gang De Aarhof een nieuw winkelpand te bouwen. De laatste hobbel naar deze nieuwbouw werd gisteravond door de Alpheuse gemeente raad weggenomen. De raad ging namelijk ak-j| koord met het voorstel van b en w dat inhield dat Blokker' een bedrag van 40.000 gulden^ zal moeten betalen voor het55 realiseren van openbare par-f" keerplaatsen. Het is een van; de voorwaarden die het Al-*") phense gemeentebestuur steltl/J aan bedrijven die zich willen vestigen maar niet in staatj zijn om zelf voor parkeer-! ruimte te zorgen. Met de potl die daardoor ontstaat (met V en D is men aan het onder handelen over een bedrag van 1 miljoen) hoopt men in de toekomst de parkeerproble men in het centrum te kun nen oplossen. COMMANDANT RIJKSPOLITIE IN JAARVERSLAG VOORSCHOTEN De groep Voor schoten van de rijkspolitie blijft kampen met een personeelstekort. In 1978 bedroeg de organieke sterkte negenentwintig man. De ware sterk te was echter drieëntwintig man, waarvan een vrouwelijke wach tmeester en twee burgeradministra teurs. Aan het einde van het vorige jaar liep de sterkte zelfs tot twintig man terug. In de eerste weken van 1979 is de groep echter weer met twee man versterkt. Groepscomman dant H. v.d. Vlekkert van de groep Voorschoten schrijft dit in zijn jaa roverzicht van 1978. Naast de eigen taken in Voorschoten verleende de groep tevens assistentie buiten de groep. Zo werd aan de ge meentepolitie van omliggende plaat sen meer dan vijfhonderd uur assis tentie verleend, met name voor de bewaking van ambassades in Den Haag en Wassenaar. Andere activitei ten buiten de groep betroffen dien sten op de meldkamer in Den Haag, bewaking tijdens de zittingen van de Eerste en Tweede Kamer, bewaking sdiensten bij de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol en Zestienhoven en Mobiele Eenheid bij stand in Moordrecht. Al deze activi teiten namen in totaal meer dan tweeduizend uur in beslag. Wagenbestand In het ter beschikking van de groep staande wagenbestand kwam in 1978 geen verandering. Men heeft vier surveillance wagens en een ULM, een ultra licht motorrijwiel. De bij de groep ingedeelde vrouwe lijke wachtmeester H. v. Mastrigt heeft het afgelopen jaar in Voorscho ten de opleiding van de verkeersbri- gadiers verzorgd. Tot haar overige werkzaamheden behoorden onder meer de afwikkeling van zowel het practische als het theoretische deel van de verkeersexamens van de Voorschotense schooljeugd. Overzicht In het jaarverslag van de groep Voorschoten wordt verder een over zicht gegeven van de werkzaamheden die, op verlerlei terrein, zijn verricht. In het rapportenboek zijn meer dan achtenveertighonderd mutaties opge nomen. Vierhonderd maal werd er melding gemaakt van gevonden voor werpen. Het aantal verloren voorwer pen waarvan melding werd gemaakt was echter ruim twee maal zo groot. Het aantal verkeersongevallen be droeg in 1978 tweehonderdnegentig, waarvan twee met dodelijke afloop. Een keer was er sprake van een zaak met een niet natuurlijke dood. Bijna driehonderd keer werd er een snelheidsovertreding geconstateerd met raderapparatuur. In het centrum van de gemeente Voorschoten is men in 1978 meer dan veertienhonderd keer door het rode licht gereden. Een overtreding die door de rood- lichtcamera overduidelijk werd gefo tografeerd. Alle werkzaamheden heb ben er toe geleid dat de groep Voor schoten vorig jaar bijna elfhonderd heeft gemaakt. Brandweer De Voorschotense brandweer, met een sterkte van vijfendertig man, is blijkens het jaarverslag van brand weercommandant J.G. Lekkerkerker in het afgelopen jaar veertig maal uitgerukt. In 1977 bedroeg dat aantal nog achtentwintig. Tot de veertig branden behoorden tien binnenbran den, drie autobranden, twee be rmbranden, twee uitslaande branden en' een schoorsteenbrand. Vijf maal was er sprake van loos alarm. De to tale schade in het verslagjaar be droeg bijna anderhalve ton. In 1977 was de brandschade meer dan twee miljoen gulden, maar dat kwam door de brand op het industrieterrein aan de Rouwkooplaan, Alleen al de door die brand veroorzaakte schade be droeg twee miljoen gulden. In 1978 heeft zich geen geval van hooibroei voorgedaan. Vorig jaar is de Voorschotense brandweer begonnen met een proce dure voor het aantrekken van een medewerker, die belast zal worden met het uitvoeren van de brandpre ventie. Er zijn, zo schrijft de com mandant in zijn jaaroverzicht, onder handelingen gaande om te komen tot een betere bluswatervoorziening. De Voorschotense brandweer be schikt over twee autospuiten, een materiaalwagen, een poederwagen, een lijdbaar waterkanon en drie kilometer brandslang. Al het materi aal is gestationeerd in de brandweer kazerne aan de koninklijke Marine laan. NOORD WIJKERHOUT De vuilstortplaats van Noordwijkerhout kan nog twee jaar op enblijven door de aan koop van een stuk grond aan de Tespel- iaan. De gemeenteraad van Noordwijkerhout besloot dit gisteravond. Het al dan niet sluiten van de vuilnisbelt is al geruime tijd onderwerp van gesprek. Al enkele malen hebben Gedepu teerde Staten van Zuid Hol land gedreigd maatregelen te zullen nemen omdat de capo- aciteit van de belt geheel ver bruikt is. Het verweer van Noordwijkerhout is altijd ge weest dat er geen alternatieve stortplaats is. Het sluiten van de vuilstortplaats zou het ille gaal storten van landbouw en industrievuil in de hand wer ken. Over twee jaar bestaat de mogelijkheid om regionaal vuil te storten in het Leider- dorpse recreatiegebied De Does. De aankoop van het stuk grond bij de vuilstort plaats kan deze periode over bruggen. G.S. van Zuid Hol land hebben laten weten ach ter deze tijdelijke oplossing te staan. Minder tevreden zijn vermoedelijk de tuinders die hun bedrijf bij de stortplaats uitvoeren. Zij ventileren al ja ren hun ongenoegen over de aanwezigheid van de vuilnis- belt.Hun bezwaren richten zich tegen het ongedierte en de eventuele aanwezigheid op de stortplaats van besmet bol- lenafval. NOORDWIJK Het Noordwijkse Waterlei dingbedrijf voegt aan het drinkwater in de gemeente Voorhout geen chloor meer toe. De kwaliteit van het drinkwater in Noordwijker hout is de afgelopen week goed geweest. Uit voorzorg wordt op het moment nog aan een gedeelte van het drinkwater van de Victor- wijk chloor toegevoegd. Het onderzoek naar de onverklaarbare besmetting van het drink water, wordt nog voortgezet. Zoals bekend voegt het waterleidingbedrijf al enige weken chloor toe aan het drinkwater. Dit nadat specialisten op sommige plaatsen in Voorhout en Noordwijkerhout een bijzonder laag chloridegehalte in het drinkwater aan troffen. De toegevoegde chloor maakt het on gewenste bacteriënleven onschadelijk. Een onderzoek naar de besmettingshaard heeft tot nu toe niets opgeleverd. Het idee l staat dat iemand water uit een eigen bro pompt en dat dit water terugloopt in drinkwaterleidingnet. Dit is mogelijk als de I legale pomp een hogere druk ontwikkelt i' de druk die op het gemeentelijke leidf staat. Een woordvoerder van het Noordwijkse terbedrijf deelde gisteren mede dat hij geé opzet in het spel vermoedt. De mogelijkheti bestaat dat de oorzaak nooit gevonden worf In de geschiedenis van het Waterbedrijf wel meer gevallen van spontane verontreii ging voorgekomen. Incidenteel wordt er in de Victorwijk nog ter van een slechte kwaliteit gevonden. Dal om wordt het onderzoek voortgezet en blij de toevoeging van chloor aan het drinkwattc in deze woonwijk nog gehandhaafd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4