PvdA „dreigt" met eigen abortusontwerp Kamer bezorgd lover sterke toeneming consumptief krediet pr Eis tegen corrupte rechercheurs: boete drieduizend gulden £eidóc6omant S3 Mi O JSi I3Q SQÜ -binnenland BRUGGEN WEER OPENGESTELD, WEGEN GOED BERIJDBAAR weer Loos dreigement Begin juni vroor het 43 graden ..WETGEVING LOOPT ACHTER" Den (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Woordvoerders van de fracties van de PvdA, het CDA en het GPV hebben woensdag bij de behandeling r°epvan de bégroting van Financiën in de Tweede Kamer hun IEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JANUAR11979 PAGINA 7 i3< id l De PvdA-er Rienks merkte op dat deze stijging in onze tijd van steeds minder groei veel vraagtekens oproept Naar zijn mening rijzen er in toenemende mate sociale problemen door deze ontwikkeling. ..De concurrentie in deze branche blijk' zich soms - vooral bij bemiddelaars - te ontladen in te over trokken kredietverlening. De wetgeving op dit gebied loopt achter", aldus Rienks. De CDA-er Van Amelsvoort signaleerde eveneens een krachti ge stijging van het consumptief krediet in allerlei vormen: .afbetaling, autofinanciering, persoonlijke lening, doorlopend irediet en nu ook de verhoging van bestaande hypothecaire eningen met consumptieve bestemming, uitbundige concurren- e tussen de diverse categorieën kredietverschaffers. Het JDA-kamerlid bekritiseerde in dit verband ook de Rijkspost- 5 'Paarbank die met haar zeer achtenswaardige naam mogelijk k el wat mensen over de drempel naar het te grote consump- "Jtief krediet heeft geholpen. heel ^erbru§h (GPV) toonde zich ongerust over de plannen van de Nederlandse banken om het Amerikaanse kredietkaartensys- eem ook hier te gaan invoeren. DEN HAAG Alle bruggen rijbaan vielen (o.m. de Van die gistermiddag voor het ver- Brienenoordbrug, Merwedebrug) keer moesten worden gesloten zijnomdat het opnieuw begon omdat door de dooi stukken ijs te vriezen, gisteravond weer op- van de overspanningen op de engesteld. De doorgaande we gen waren vanmorgen weer goed berijdbaar, hoewel zich op sommige plaatsen nog gladheid kan voordoen. Met name is dat het geval bij op- en afritten en onder bruggen of viaducten Stillere ^streekbussen ii »EN HAAG Nieuwe d treekbussen zullen minder vaiawaai produceren dan de nge&uidige bussen. Het geluid lat de motor naar buiten edetferoorzaakt, zal worden be- :mie«rkt door het aanbrengen dooF&n isolatiemateriaal, igen ildufot nu toe waren de bussen Le in het streekvervoer wor- len gebruikt, alleen naar bin- en toe geïsoleerd. Met de soiatie zal per bus ra. g van 7.000 gulden ge roeid zijn. Minister Tuijnman an verkeer en waterstaat eeft het streekvervoer giste- en meegedeeld dat hij ak- ;oord gaat met deze extra litgaven. itua he rste\ an der Klaauw ev reden over «Bfjiz.ïè-reis CHIPHOL Het officiële 'to3>ezoek dat minister van bui- inlandse zaken Van der llaauw aan China heeft ge- ^jbracht is een nieuwe bijdrage y00 an de door hem gestimuleer- je e Azië-politiek. Deze Azië- eeëi0,itiek- die Nederland sa- reen >en met de overige EEG-lan- ,e( en voert, is er in wezen op ericht het vacuüm op te uilen dat door het Ameri- lcje aanse vertrek uit Zuidoost- „jlzië is ontstaan in de drie- raar oek Amerika, Europa, Azië. nati heeft minister Van der ,xtn (laauw gisteravond verklaard me ij zijn terugkeer in Neder- ind. De bewindsman bracht en zesdaags officieel bezoek an de Chinese volksrepu- liek en voerde daar politieke esprekingen met zijn amb- jenoot Huang Hua. Van der laauw had in Peking ook raag een ontmoeting gehad iet vice-premier Deng Xiao- ing, maar het kwam er niet an. Zo'n ontmoeting stond ok niet op het officiële pro- ■amma. fooruitzichten voor zaterdag, en toe sneeuw of regen, 's lachts lichte vorst, overdag ooi. Weersvooruitzichten in cij- Lirs voor zaterdag: aantal uren >n: 0 tot 4. Min. temp: om- treeks 0 graden. Max. temp.: mstreeks 3 graden. Kans op roge periode van minstens 12 ur: 60 procent. Kans op een eheel droog etmaal: 30 procent. Umfiurg ËT ipenhagen Babon earn o regenbui (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG-De Tweede Ka mer heeft haar voorzitter Von deling, op voorstel van de PvdA, opgedragen bij de rege ring te informeren waarom het wetsontwerp over abortus uit blijft. Mocht het antwoord onbe vredigend zijn, dan zal de PvdA de regering ter verantwoording roepen. Zelfs bestaat dan de mogelijkheid dat de socialisten zullen starten met de voorberei dingen van een nieuw initiatief wetsontwerp over deze kwestie. de Kamervergadering, de eerste na het Kerstreces. Den Uyl wees erop, dat de regering beloofd had voor 1 januari van dit jaar een wetsontwerp in te dienen. Mocht dat niet gelukken, dan zou de Tweede Kamer zelf zich met deze taak belasten. De socialistische voorman zei er geen genoegen mee te kunnen nemen, dat het kabinet, zoals premier Van Agt in een radioprogramma heeft gezegd, nu nog enkele weken nodig heeft. Verbazing rond afwijzing van advocate DEN HAAG - Het Twee de Kamerlid Roethof (PvdA) heeft minister De Ruiter (Justitie) schrifte lijk om opheldering ge vraagd over diens beslis sing, geen toestemming te verlenen voor de benoe ming van de Amsterdam se advocate mr. Annelies van Katwijk (43) tot plaatsvervangend officier van justitie te Haarlem. De handelwijze van de be windsman heeft niet alleen in kringen van de rechterlijke macht en de advocatuur, maar ook in politiek Den Haag grote verbazing gewekt. Volgens de socialist Roefhof betreft het hier een persoon lijke actie van minister De Ruiter. Hij wijst erop, dat mevrouw Van Katwijk al eer der een dergelijke situatie heeft meegemaakt. In 1977 werd zij door een selectiecom missie van het ministerie van justitie geschikt bevonden voor de functie van rechter. Bij diverse sollicitaties werd zij echter steeds afgewezen. Mevrouw Van Katwijk ver moedt dat het feit dat zij er nogal linkse ideeën op na houdt wellicht een rol heeft gespeeld bij de beoordeling van haar aanstelling door de minister. VISSEN Waar doe je het voor? Een bijt hakken om de vissen in de gracht aan zuurstof te helpen. En dan gaat een hengelaar bij het gat zitten wach ten tot al de visjes die lucht komen happen en passant ook nog in het aas aan de haak bijten. Want dat is wat er gebeurt. Als er ergens een bijt wordt geslagen, komen de vissen er mas saal op af. omdat het zuurstofgehalte in de Ne derlandse wateren zeer kritiek is. Het ministerie van landbouw en visserij raadt overigens af om bijten te hakken, omdat de vissen te veel op een gaan zitten voor te weinig zuurstof. Alleen sneeuwruimen zou enig resultaat kunnen heb ben. Het zonlicht kan dan beter in het water doordringen Zonlicht bevordert de zuurstofpro- duktie in het water. Bijten hakken heeft alleen zin als de dooi intreedt omdat er dan zuurstof rijk smeltwater kan instromen. En natuurlijk moeten er ook geen hengelaars op de kust zijn. Regering: extra waakzaam zijn bij eten van sinaasappels DEN HAAG De keu ringsdienst van waren zal de komende tijd aangevoerde partijen sinaasappelen extra controleren. Dat heeft de regering gisteren toegzegd, naar aanlei ding van het bericht dat het ARA (Arabisch Revolutionaire Leger) een nieuwe actie gaat voeren tegen Israëli sche sinaasappels. De brief waarin de ARA de actie aankondigd, is door de regering scherp veroordeeld. Het ministerie raadt iedereen aan bij het eten van sinasap pels extra waakzaam te zijn en in geval van twijfel over mogelijke vergiftiging direct contact te zoeken met de keu ringsdienst of de plaatselijke politie. De Israëlische ambas sade in Den Haag heeft overi gens geen idee welke groepe ring er achter de ARA schuil Vondeling onte vreden over rap port KLM-accoun- tants (Van onze perlementaire re dactie) DEN HAAG Tweede-Ka mervoorzitter Vondeling is niet tevreden over het rap port dat Klynveld Kraayen- hof, de externe accountant van de KLM, aan hem heeft uitgebracht over gratis vlie greizen van politici. Binnen een paar dagen zal hij daar over een gesprek hebben met de opstellers van het rapport. Vondeling wilde weten of er onder de 534 „andere rela ties", die sinds 1 januari 1973 één of meer keer gratis per KLM hebben gevlogen, ook politici waren Met name gaat het erom of daar ook ge- meenteraads- of statenleden bij waren. Klynveld Kraayen- hof is er niet in geslaagd, al dus de Kamervoorzitter, daar op een bevredigend antwoord te geven. AMSTERDAM Twee van de zes Amsterdamse politiea genten. die in mei en augus tus vorig jaar wegens corrup tie terecht hebben gestaan, zijn gisteren van de derde keer voor de rechtbank in de hoofdstad verschenen Berden zijn rechercheurs vreemdelin gendienst. De officier van ju- sitie, mr. F. H. Von Meyen- feldt, eiste ook nu weer te gen het tweetal een boete van 3.000 gulden de man. De rechercheurs hebben eer der terechtgestaan op 31 mei en 30 augustus vorig jaar. In beide gevallen volgde vrij spraak, omdat de dagvaar ding nietig bleek te zijn. Mr. Von Meyenfeldt had aanvan kelijk tegen de rechercheurs vrijheidsstraffen van drie maanden geeist, een eis die hij later afzwakte op grond van de naar verhouding milde vonnissen die de rechtbank aan de overige ver dachten had opgelegd. De rechercheurs hebben toe gegeven dat zij ieder giften van in totaal 1.000 gulden hebben aangenomen van de Chinese gokhuisbaas „Char lie". Zij ontkennen echter daarvoor ook een tegenpresta tie te hebben geleverd. Hun raadsman, mr. H. War ners, verzocht de rechtbank gisteren zich niet ontvankelijk te verklaren. Volgens hem heeft de officier zichzelf in een uitzichtloze positie gema noeuvreerd nadat zijn eerste tenlastelegging wegens on duidelijkheden in de delict somschrijving door de rechtbank was verworpen. Het toeval wil namelijk dat hij in dit geval tevens gebon den is aan een wettelijke be paling die voorschrijft dat een tweede dagvaarding aan de eerste gelijkluidend moet zijn. Mr. Von Meyenfeldt heeft deze klip omzeild door nu weer met zijn oorspronke lijke dagvaarding op de prop pen te komen en deze op de zitting te wijzigen. Uitspraak 7 februari Oppositieleider Den Uyl heeft gisteren in de Tweede Kamer gedreigd met de indiening van een ini tiatief-wetsontwerp ter regeling van de abortus provoca- tus. Dit als alternatief voor het naar de letter van het regeerakkoord CDA-VVD te laat in te dienen kabinet- sontwerp. Het is een loos dreigement. WaNT een meerderheid in het parlement, bestaande uit CDA en VVD. heeft zich gebonden op de afspraak in het regeerakkoord, om samen te zullen streven naar een nieuwe abortus-wetgeving. Al is dat wetsontwerp niet, zoals in het regeerakkoord was vastgelegd, inge diend vóór 1 januari jongstleden, de beide partijen in het kabinet zijn het wel met elkaar eens over de strek king van het in te dienen wetsontwerp. Zonder politie ke moeilijkheden wordt nu alleen nog gewerkt aan een aanpassing aan het advies van de Raad van State, zo heeft premier van Agt bij herhaling gezegd. Dat bete kent dat het regeerakkoord naar de geest wordt uitge voerd. In die omstandigheden is het voor een van de partijen in het kabinet onmogelijk om mee te werken aan een initiatief-wetsontwerp van de oppositie. En om een meerderheid in het parlement te krijgen zou de opposi tie toch de steun van de VVD nodig hebben. Die partij heeft zich de laatste jaren erg flexibel getoond als het ging om het meewerken aan diverse abortus wetsontwer pen van vrij uiteenlopende snit. Maar een verandering van opstelling op dit moment, moet voor onmogelijk worden gehouden. Y~| DOOR kj ERICSOREL Dromen zijn net goedkope horloges: een enkele keer doen ze het, maar vaker staan ze stil. En altijd staan ze stil als je wilt weten, hoe laat het is. Je droomt dan bijvoorbeeld, dat een verrassende spurt langs de levensladder je tot de ijle hoogten van de directiekamer heeft gevoerd. Met de vuurvaste glimlach der best gesalarieerden zit je achter een bureau ter grootte van een toonbank of een hoofdaltaar. Kom, denk je intens tevreden, nog maar eens een geurig representatiesigaartje uit de kist. En reeds takelen je vingers een ferme bolknak uit het rood fluweel. Nu fluks juffrouw Haantjes geroepen om met haar de post af te doen. Het blijft verrukkelijk om met juffrouw Haantjes de post af te doen. Ze tikt weliswaar nog steeds „ik vind" met „dt" en weifelen met een lange ij. Maar mijn hemel, daar staat weer zoveel positiefs tegenover, dat je haar dat verbale ongemak graag vergeeft. Nee, we kunnen het samen best vinden, is het niet juffrouw Haantjes? D'r is er niet één, die voor de lunch zulke fraai belegde broodjes bereidt als zij. Maar net op het moment, dat je juffrouw Haantjes wilt voorstellen om samen een oriënterend bezoek te brengen aan de Canarische eilanden (als zakenman moet je weten wat er in de wereld te koop is, want de concurrentie zit waarachtig niet stil), word je wakker en kun je verder naar juffrouw Haantjes fluiten. Ze is de secretaresse van je baas, een koele, hooghartige schoonheid in tweed, die slechts interesse heeft voor heren met een inkomen boven de vijf mille per maand. Het zou zo aardig zijn geweest om de reactie van juffrouw Haantjes te vernemen op dat ideetje van Tenerife. Maar je zult het nooit weten, want op het kritieke moment vertikte je droom het weer eens. Geen beweging meer in te krijgen. En alleen op de torenklok kon je zien, hoe laat het was. Vannacht droomde ik, dat het nimmer meer lente zou worden. Aanvankelijk hadden wij elkaar aangepraat, dat het een bijzonder lang wintertje was, deze keer. Maar toen je half januari het weerbericht belde en vernam, dat het op de vliegbasis Eelde 's nachts dertien graden vroor en dat er in Leeuwarden een halve meter sneeuw lag (dat was sinds 1496 niet meer voorgekomen), kreeg je toch een lichte argwaan. Zo werd het maart. Maar geen vogel kon zijn staart traditiegetrouw roeren, want die was stijf bevroren. En toen het zover was. bleef de lente uit. Op de 22e begon het ook nog te sneeuwen en toen een medewerker van De Bilt wilde uitrekenen, hoe lang geleden zoiets was voorgekomen, hield hij er volledig overspannen mee op, toen hij na negen weken bij Noë en zijn Ark was aangeland. In diezelfde tijd kwamen de limonadefabrikanten in Bunnik bijeen en werd unaniem het besluit genomen om de arbeiders in die tak van industrie voortaan oorwarmers te laten maken. Foei. wat was het dat jaar ook koud in de maand april. In Leeuwarden begon op 6 april voor de twaalfde maal in dat jaar de Elfstedentocht. Het ijs was op sommigeplaatsen zes meter dik en de eerste 133 renners gingen stijf gearmd over de eindstreep, roepende: „Samen uit samen thuis". Zo werd het mei. De koekoek en de spriet lachten zich wild en riepen: „Zijn wij even goed af. dat er van ons niet verwacht wordt, dat we een ei leggen? Moet je die andere stumperds zien". En zij wezen op de blauwbekkende vogels, die hoog in de berijpte bomen huiverend hun eieren steenkoud zagen worden. Het bestbetaalde beroep in deze maand was dat van sneeuwruimer. Goud geld werd ermee verdiend. In die maand kwamen ook de eerste eskimo's op sleden uit Groenland ons land binnen. „Hier stelt de kou tenminste nog wat voor zeiden ze verheugd. Vanuit zijn iglo op het Buitenhof in Den Haag deelde de reisleider mee, dat nu zo spoedig mogelijk zou worden begonnen met het omscholen van herten op de Hoge Veluwe tot rendier. In de kranten stond die avond, dat de route van de Stille Omgang bezaaid lag met afgebroken oorleilen. „Warme kleding aanschieten", waarschuwde de radio nog, maar er was geen beginnen meer aan. Begin juni vroor het al 43 graden. Begin juli kwam het kwik voor het eerst weer tot 42 graden. Niemand had op dat moment de lust om na te gaan, hoe lang geleden die temperatuur in juli gemeten was. Toen ik half augustus op een dag ontwaakte, bemerkte ik, dat mijn linkerbeen, dat buiten de dekens lag, donkerblauw was. Ook dat nog. „Dit is het einde", dacht ik. „als het nog ooit lente wordt, kan ik niet eens meer opstaan en met volle teugen genieten van het ontluiken der crocussen. Waarschijnlijk kijkt dan niemand meer naar me om en laat men mij liggen op mijn krakend bed. Op dat moment werd ik pas goed wakker en zag ik mijn vrouw in de slaapkamer staan met de eerste narcissen. Zielsverheugd overdacht ik, dat dromen het meest lijken op goedkope horloges.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7