deTijd Doe-het-zelver van knutselaar naar semi-vakman Kamer heeft forse kritiek op muntbeleid Streekvervoer blijft dreigen met acties I 1 Arie Groenevelt hanteert dubbele moraal Libanon-militairen kunnen beroep doen op wet gewetensbezwaren BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG JANUAR11979 PAGINA 6 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De tienduizenden doe- het-zelvers die ondanks sneeuw en ijs in de komende dagen de beurs Karwei in de Utrechtse Jaarbeurs hallen zullen bezoeken zal één ding zeker opvallen: Steeds minder arti kelen voor de hobbyist zijn er te zien, steeds meer voor de zelfbou wer en zelfreparateur. Het is het beste bewijs ervoor dat de doe-het- zelver in plaats van knutselaar semi-vakman is geworden. Een te betreuren, maar wel logische ont wikkeling, als men bedenkt dat het even laten doen van een karweitje door een vakman, of dat nu een loodgieter, een timmerman of een metselaar is, zo langzamerhand een klein kapitaal kost. Er staat tegenover, dat de materialen die de doe-het-zelver in de daarvoor bestemde win kels wel noodgedwongen moet kopen om zijn werkstuk een professioneel uiterlijk te geven, voor hem vele malen duurder uitkomen dan de prijs die de vakman, vaak nog voor kwali tatief veel betere materialen, aan zijn leveran- - eier betaalt. Waarmee niets kwaads gezegd be- hoeft te zijn als de doe-het-zelfleveranciers. Ze vormen een gespecialiseerde tak van de mid- denstand, die, naast aangepaste materialen in kleinverpakking, vaak ook nog een grootver- pakking goede raad over de toonbank heen .verkoopt. En dat laatste dan vrij van BTW. De doe-het-zelver als semi-vakman dus die over de beurs Karwei, die vandaag is openge gaan voor het publiek, dwaalt, begrijpt al spoedig dat men over dat semi-professionalis- me niet te min moet denken. Eventjes een huis verbouwen, eventjes een badkamer mo derniseren, eventjes een keuken plaatsen, eventjes een open haard bouwen, veel van de bezoekers lijken daar hun twee rechterhanden niet voor om te draaien, getuige de vakkundi ge blikken die links en rechts op de tentoon gestelde artikelen worden geworpen. Het gereedschap is aan die hang naar profes sionalisme aangepast. Had de ware doe-het- zelver van weleer een boormachientje waar hij bij elk Sinterklaasfeest of verjaardag een hulpstuk bij kreeg, eerst een vlakschuurhulp- stuk, dan een voor de cirkelzaag en ga zo maar door, zijn moderne evenknie koopt een echte handcirkelzaag, een echte decoupeer- zaag, een echte slagboor. Beter natuurlijk, maar veel duurder. Het betekent wel dat het .einde van de combinatiemachines is ingeluid. Op de beurs Karwei, het mekka van de ma chine-fanaten, tekent die ontwikkeling zich duidelijk af. Er is nog een andere ontwikkeling te bespeu ren: het wordt de zelfbouwer zo gemakkelijk mogelijk gemaakt, zodat zelfs een gewone huis-, tuin- en keukenknutselaar met slechts een linkerhand tot prestaties kan komen die een vakman hem niet verbetert. Dat klopt ook wel, want het echte vakwerk is al gedaan in de fabriek. De beurs Karwei is tot en met 28 januari voor het publiek geopend. Rotterdamse GGD waarschuwt tegen Angel Dust" ROTTERDAM (ANP) De geneeskundige dienst in Rotterdam heeft in jon gerencentra en onder drugsverslaafden een sten cil verspreid waarin ern stig wordt gewaarschuwd tegen een nieuw verdo vend middel, dat sinds kort in Rotterdam te koop is. Het eaat om het chemische middel phencv- clidine, dat onaer de naam „Angel Dust" in de Verenigde Staten al vele slachtoffers heeft ge smaakt. iHet middel wordt door drugs handelaren meestal met heroï ne vermengd. Een aantal her- oïneverslaafden moest de af gelopen weken met spoed in een ziekenhuis worden opge- 'nomen. Phencyclidine wordt •door de GGD als levensge vaarlijk omschreven. Het ver oorzaakt bij een dosering van meer dan 3 milligram spier- 'verstijving, gezichts- en 'spraakstoornissen. Voorts -krijgen de gebruikers last van angstaanvallen, ernstige ach tervolgingswaanzin en geheu genverlies. DEN HAAG Mili tairen, die aangewezen zijn om naar Libanon te worden uitgezon den, kunnen een be roep doen op de wet gewetensbezwaren. Dat heeft het Ministe rie van Defensie mee gedeeld. Zij worden op de zelfde wijze door de speciale com missie voor gewetens bezwaren gehoord als aankomende dienst plichtigen met bezwa ren. Daarna neemt de minister van Defensie een beslissing, op grond van het advies van deze commissie. Staatssecretaris Van Lent van Defensie had vorige week vrijdag nog gezegd dat militairen met ernstige be zwaren van uitzending naar het VN-detachement in Liba non zouden kunnen worden uitgezonderd. Maar de rege ring streeft ernaar om de geoefende eenheden zoveel mogelijk in hun geheel uit te zenden. De Verenigde Naties willen het VN-bataljon van Neder land in Libanon het liefst al eind februari operationeel hebben. Maar dat is niet haalbaar, zei kolonel Tjas- sens, hoofd operatie in de landmachtstaf, gisteren na aankomst op Schiphol van uit New York. De kwartier makers kunnen begin maart vertrekken, waarna perso neel en materieel kunnen worden overgevlogen, aldus Tjassens, die de afgelopen dagen bij de Verenigde Na ties gesprekken voerde over de Nederlandse troepenzen ding. Het PvdA-kamerlid De Vries heeft gisteren ge vraagd om op zo kort Een voor een trekken de soldaten 43ste en 44ste bataljon langs de keuring sartsen die moeten bezien of ze gezond genoeg zijn om naar Libanon te gaan. mogelijke termijn een o- hankelijk van de van- Defensie met minister penbaar kamerdebat aan daag de houden vergade- Scholten, waarschijnlijk de Libanon-missie te wij- ring van de vaste Twee- volgende week plaatsvin den. Dat debat WD WIL GOUDEN MUNTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De VVD-er Joekes heeft giste ren bij de behandeling van de begroting van Financiën in de Tweede Kamer een krachtig pleidooi voor de cent gehouden. „Staatssecre taris Nooteboom mag de ergenis en het tijd verlies, die dagelijks op tienduizenden plaat sen door het graven naar voortvluchtige cen ten ontstaan, niet onderschatten,,, aldus de heer Joekes. Hij zei nog altijd huiverig te staan tegenover afschaffing van de cent als rekeneenheid en betaalmiddel. „De verleiding voor fabrikanten en winkeliers om naar boven af te ronden zou, naar ik vrees, groter zijn dan het vermo gen van de Economische Controledienst om ongemotiveerde prijsverhogingen te weren". De WD-er pleitte ook voor de aanmaak en uitgifte van gouden munten, door 's Rijks Munt. Als de Munt wel gouden rijders en du- caten kan uitgeven, waarom dan nu geen gou den honderdjes en tweehonderdvijftigjes? Daar lijkt belangstelling voor te bestaan, zei de VVD-er. Ook de PvdA-er Rienks kritiseerde het munt beleid. „De veelheid van postzegelemissies steekt schril af bij de variatie die 's Rijks Munt in het muntwezen ten toon spreidt". De GPV-er Verbrugh stelde voor de gouden Unie daalder tot wettig betaalmiddel van f 250,- te maken. Verkerk (VVD) hekelt uitspraak Bode (FNV) SCHIEDAM (ANP) Twee- de-kamerlid mevrouw Ver kerk-Terpstra (VVD) vindt het een schandelijke zaak, dat FNV-bestuurder Herman Bode heeft opgeroepen tot burgerlijke ongehoorzaamheid als het parlement met het voorstel van de regering voor als de ondernemers zouden vijf gulden eigen risico per vinden dat het jeugdloon te ziekenhuisdag akkoord gaat. hoog was vastgesteld. En dat uit burgerlijke ongehoorzaam- Mevrouw Verkerk zei gisteren heid niet zouden toepassen, tijdens een WD-bijeenkomst in Schiedam, dat zij benieuwd „Het huis zou te klein zijn", was hoe Bode zou reageren, aldus mevrouw Verkerk. HORMONENPILIN PLAATS VAN FLUOR: Kinderen blijven jaren onder strenge controle (Van een oi EXLOO Jasper (4) en Stefan (7) van den Berg, de twee jongetjes uit Ex- loo die per ongeluk maan denlang hormoonpillen hebben geslikt in plaats van fluortabletten, moeten zeker tot hun twintigste jaar onder strenge contro le blijven. De noodzaak is gebleken uit een onderzoek van de inspec tie van de volksgezondheid. Er bestaat geen enkele garan tie dat de kinderen er geen ernstige afwijkingen aan over houden. De kinderen slikten in het voorjaar van 1978 ruim twee maanden de morning-af- terpil, een preparaat om zwangerschap te voorkomen. De plaatselijke huisarts had het gezin per ongeluk duizend van deze pillen gegeven, in plaats van de fluortabletten tegen tandbederf. De fout werd ontdekt toen de kinde ren groeiafwijkingen .kregen, zoals een buitensporige borst- (Van een o r verslaggevers) DEN HAAG De dreiging van acties in het streekvervoer blijkt nog niet voorbij. Volgens de vervoersfederatie FNV heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat nog op enkele punten bezwaren tegen de cao-streekvervoer. Volgens het ministerie is de minister in grote lijnen akkoord gegaan, maar vindt er momenteel nog overleg plaats over de verhoging van de tariefdervingstoeslag voor de laagstbetaalde werknemers van de technische dienst van drie tot zeven pro cent. Dit voorstel is pas zeer laat binnengekomen. Volgens de vervoersfederatie zou de minister ook niet akkoord zijn gegaan met een vervroegd uittreden van 63- en 64-jarigen. Het ministerie wijst er echter op, dat de overlegpartners (werkgevers en werknemers) hiero ver geen concreet voorstel op tafel hebben gelegd. De vereniging van transportondernemers heeft hierover in een brief wel een suggestie gedaan, maar daarbij ook vermeld, dat eerst nog een studie moest worden uitge voerd naar de kosten van een dergelijk experiment, al dus het ministerie. De il Kamer wil wet milieuhygiëne wijzigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweed Kamer gaat in grote lijn© akkoord met de instellii) van een Wet Algemene Bep: lingen Milieuhygiëne. Dez wet geeft een aantal gemeen schappelijke regels voor d( uitvoering van verschillend bestaande milieuwetten, zoal de Hinderwet, de Keraenei giewet en de Wet Verontrei niging Oppervlaktewateren. Op onderdelen kwam er gist< ren in de Kamer kritiek. Kamer is het niet eens het voorstel, om milieuhindei lijke activiteiten, zoals he bouwen van een gif lozend fabriek, gewoon te laten be ginnen zodra daarvoor eei vergunning is verleend, roep bij de Raad van Stati komt dan achteraf. WD e: CDA dienden een wijzigings voorstel in waardoor de Raa< j[et van State in geval van beroej eventueel de bouw kan stilleg gen. BOUWFONDS: Te weinig huizen voor 1979 gepland HOEVELAKEN Het mini terie van Volkshuisvesting e Ruimtelijke ordening heel het bouwprogamma voor dj L jaar 20.000 huizen te laag g« steld om aan de te verwacht Lj vraag naar woningen te kui,- nen voldoen. Het Bouwfond^ Nederlandse Gemeenten heefL berekend dat er 15.000 huui(e£ en 5.000 koopwoningen weing gepland zijn. Uit een onderzoek naar behoefte aan woningen blijk dat tegenover een total vraag in 1979 van 392.000 wc ningen een aanbod staat vai"1 265.000 huizen zodat er eei gat van 127.000 huizen ont M5P staat. Het Bouwfonds vind tr» bovendien het opvoeren vai a het aantal premiewoningei luie minder voor de handliggend ht „Nu al bestaat het vermoedei 'ere dat een deel van de premie fcrt woningen gekocht wordt doo mensen die de premie eigen lijk niet nodig hebben", aldufo1 een woordvoerder. ENGW1RDA (D'66): Belastingsysteem in crisissituatie DEN HAAG Het Nedei landse belastingsysteem be vindt zich in een crisissitua tie. Die uitspraak deed he kamerlid Engwirda (D'66) gist teren tijdens de begrotingsbev handeling Financien. Hij pleitte ervoor een syste matische poging te onderne men om de belastingwetge-\2 ving te vereenvoudigen. ,,Di huidige belastingwetgeving i zo ingewikkeld dat dit tot toe nemende frustraties leidt, zog wel bij de belast als bij de belastingdienst", al dus Engwirda. Hij stelde voo een staatscommissie in het le ven te roepen die met ideeëi J moet komen voor een voudiging van de fiscale wet geving. Mevrouw Epema-Brugmaj (PvdA) diende een amande ment in om tien miljoen gul den extra uit te geven waar door de personeelsformatie bij de belastingdienst extri F uitgebreid kan worden me^ ongeveer 145 mensen. e\ ilzié ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. VROUWENBELANGEN: LEIDEN (ANP) Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond NVV, hanteert een dubbele moraal. Het voorstel voor een vrije vrijdagmid dag heeft zonder enig behoorlijk onderzoek in de publiciteit geslingerd, maar als het gaat om de voorkeur van veel vrouwen voor een kortere werkdag,- vindt hij dat de zaak eerst eens zorg vuldig moet worden bestudeerd. Deze klacht uiten de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbe- langen en de Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep in een open brief aan Groenevelt. De studie naar de voorkeur voor een kortere werkdag is volgens de vrouwenverenigingen bedoeld als „een zoethoudertje, zodat de mannen weer een paar jaar langer de tijd hebben om de samenleving verder te verknallen. Want als de vrije vrijdag middag er eenmaal is, is deze niet meer ongedaan te maken. Dok niet op basis van onderzoek. Dat weet jij drommels goed. En dan is de vrouw weer voor een jaar of tien de klos". Groenevelt heeft gezegd dat hij eerst wil weten hoeveel vrou wen er precies korter willen werken. De vrouwenorganisaties willen graag helpen bij het beantwoorden van die vraag. Zij roepen alle vrouwen op Groenevelt een brief te schrijven waarin wordt uiteengezet welk belang wordt gehecht aan de kortere werkdag. ELSEVIER heeft als hoofd thema de uitzending van mili tairen naar de Libanon. 61 Percent van het Nederlandse volk vindt, blijkens een enqu ête dat de regeling in deze juist heeft gehandeld, maar 72 percent is tevens van me ning, dat een dienstplichtige het recht moet hebben uitzen ding te weigeren. Bataljons commandant Lensink in een interview: „Men vergelijkt de situatie volkomen ten onrech te met toestanden als de oor log in Korea. Ik wil de risi co's niet wegpoetsen, maar tussen de VN-macht en de verschillende groeperingen in het gebied zijn er echt geen geregelde veldslagen". Voorts reageert de theoloog, prof. E. Schillebeeckx op de geruch tmakende uitlatingen van bis schop Gij sen. Er vallen woor den als „on-christelijk" en „niet zindelijk, zuiver den ken". Hij besluit: „Zonder te oordelen over enige subjectie ve moraliteit, christelijkheid of integriteit van deze bis schop, zeg ik: bekeer U. U brengt met een beroep op God en al wat heilig is, men sen ten onrechte in angst en gewetensnood. Bekeer U, zoals wij ons trachten te be keren, of gelieve heen te gaan". Een interview ook met de Europese lijsttrekken van D'66, Arend de Goede: „Het is kiezersbedrog om straks op verkiezingsbijeenkomsten, op radio, tv, en in de kranten alsmaar weer Den Uyl tegen over Van Agt te zien. De Eu ropese vraagstukken moeten de inzet van de verkiezingen zijn. Volgens mij wil de PvdA op de anti-Van Agt-toer gaan omdat men wil maskeren, dat er zoveel verdeeldheid heerst onder de Europese socialisten. In DE TIJD zegt Lubbers: „Ik vergelijk de verantwoor delijkheid die je als wetgever hebt voor de abortusproble matiek, wel eens met die voor de bewapening. Dat betekent dat je in een dilemma kunt komen te verkeren. Dan zit je toch wel met het zweet in je handen". Het omslagartikel blikt vooruit op de komende Latijns-Amerikaanse bisschop penconferentie. „Ik durf niet te voorspellen of de Paus in de feitelijke vragen stelling zal nemen of niet, al ben ik wel bang, dat hij brokken zal maken als hij zijn Poolse er varing met het communisme als geldens voor Zuid-Ameri- ka gaat experteren". Ook in dit blad vraagtekens bij de uitzending van Nederlandse militairen naar Libanon. „Wat zouden de gevolgen zijn ge weest indien het driekoppige Palestijnse commando er on langs wel in was geslaagd zijn plannen in Maalot te vol voeren. Dan zouden van Isra ëlische zijde uitgebreide re presailles denkbaar zijn ge weest, ongeacht of er Neder landers in de buurt waren of niet". Een interview tenslotte met de Groningse hoogleraar in de christelijke ethiek, Ros- cam Abbing. „Je moet als ethicus wel reëel met je tijd meegaan, maar je mag ook haaks op je tijd staan, als* een profeet die zegt: het gaat helemaal fout zo". De HAAGSE POST praat met ouders die verontrust zijn over uitzending van hun kin deren naar Libanon. „Het is zelfmoord. Deze jongens ko men net van de moedermelk. En dan nog iets: het mate rieel is verouderd. Ik ken die spullen, daar heb ik in de ja ren '50 zelf mee gewerkt. Maar die Palestijnen hebben allemaal het beste Russische wapentuig. Daartegen zijn de jongens nergens". Een com mentaar over deze kwestie komt tot de slotsom: „Zelfs als tot uitzending wordt beslo ten, mogen - gegeven het waarschijnlijk controversiële karakter van de operatie - al leen vrijwilligers worden ver scheept. Het is nodig de dienstplichtwet in die zin te herzien". In een ander artikel wordt de angst verwoord, dat Son ja van der Gaast interna tionaal secretaris van de PvdA zal worden. „Het is een prachtig chaotisch mens, maar straks zijn we binnen tien dagen de risee in het buitenland. Ze kan zo doorzij- ken; die idealistische visie op het gebeuren in de wereld, de EEG is kapitalistisch, de NAVO moet weg, de VN moet alles regelen, die sfeer. Ze is het PPR-achtigst van ie dereen in het partijbestuur". Een interview tenslotte met toneelmaker Lodewijk de Boer. „Het allerleukste van heel Nederland is natuurlijk André van Duin, die een de biel nadoet. Dat onttrekt zich aan iedere kritiek omdat het gewoon onbetwistbaar leuk VNM NED8HLANP In VRIJ NEDERLAND een groot interview met minister Peijnenburg. Op de vraag waarom hij Van Agt als lijst trekker heeft geadviseerd en gesteund in plaats van An- driessen, komt het verrassen de antwoord: „Andriessen - met dat koppie? Die toon? Daarbij is zijn timing niet perfect. En dat gekke kapsel dêt hij zich liet aanpraten. De scheiding van Van Agt, daar heb ik ook de hand in gehad. Jazeker, ik heb er bij Dries op aangedrongen. Ik vind het frisser staan. Hij heeft van dat gekke rechte haar. Dat maakte hij nat en kamde het strak naar voren. Daardoor krijg je toch een wat stomme snuit". Voorts een artikel over de wijze waarop de ministers Wiegel en De Ruiter werk zoeken voor hun arrestatiete ams. „Door de bewapening, de militarisering van het ap paraat en de stilzwijgende uit breiding van bevoegdheden, is angst de richtlijn geworden. Op die manier zal tenslotte niet meer de recher de straf fen uitdelen, maar de politie". Een ander verhaal signaleert binnen het Corps Diplomati que „de angst dat binnenkort h.m. ambassades bemand zul len worden met amateurs, ge wone ambtenaren die mis schien wel alles weten over handelsbetrekkingen, maar die nooit geleerd hebben hoe men zich heeft te gedragen". Het blad vindt tenslotte dat de mariniers maar naar Liba- liel non moeten gaan. „Zij im mers staan bekend om hun fysieke en mentale hardheid "en doorleefde discipline". Hervormd Nederland zegt in een commentaar op de uitla tingen van bisschop Gijsen: „Zijn redenering is het Befehl ist Befehl, doorgevoerd tot in zijn uiterste consequentie. Het persoonlijke geweten is volko men uitgeschakeld omdat in feite alleen maar het geweten van de beveler telt". Het blad waardeert de Nederlandse be reidheid om militairen naar Libanon te sturen positief. .Maar daarbij kan de eis worden gesteld, dat alleen goed geoefende en goed ge motiveerde soldaten worden uitgezonden". Een interview ook met de oud-politicus jhr. M. van der Goes van Naters. „Vroeger mocht je bijna ner gens in een park op het gras zitten. Nu doe je waar je zin in hebt. Als je in het gras wilt liggen vrijen, dan doe je het. Dat vind ik een kostelijk gezicht. Ik zie graag mensen liggen vrijen. Alles kan - ik vind dat zalig". Een gesprek tenslotte met heilssoldate Eva den Hartog over hulp aan Vietnamese vluchtelingen. „Maar twee of drie dagen zal ik nodig hebben om de orga nisatie ter plekke te regelen. Je slaat een pomp en je hebt het leven van al die duizen-^ den vluchtelingen binnen een aantal weken dragelijk ge maakt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6