Verzet tegen afbraak raadhuis Leiderdorp Massale opkomst voor alternatieve molentocht SCHOLENGROEI OEGSTGEEST OP DE TOCHT Staatssecretaris opent nieuw Leiderdorps gezondheidscentrum Schapen gered uit beerput Bosgebied gesloten Rijnsburg denkt mee aan plan voor centrum "EGjO LEIDSE COURANT DONDERDAG JANUAR11979 PAGINA 5 SASSENHEIM - De alter natieve molentocht op de Sassenheimse ijsbaan is gis termiddag en -avond een doorslaand succes geworden. Niet minder dan 729 deelne mers (voor in de categorie jeugd) meldden zich aan de start. Van hen namen er 529 deel aan de tien kilometer; de overigen reden 20 kilo meter. In totaal waren er niet meer dan elf uitvallers. LEIDEN Op de ijsbaan aan de Rijndijk in Leiden worden morgen en overmor gen schaatswedstrijden ge houden. Morgen vanaf acht uur 's avonds zijn er har- drijwedstrijden voor de le den van de ijsclub vanaf 16 jaar. Zaterdagmiddag om half drie beginnen de ring steekwedstrijden voor paren. DE KAAG - De ijsclub Ka- germeer houdt op zaterdag een nationale priksleewed strijd op de Kagerplassen. Inschrijven is mogelijk in café „De Bonte Koe" op het Kaageiland. Dat café dient tevens als startplaats. De priksleewedstrijden beginnen om twee uur. Voor informa tie: 02524-278. ZOETERWOUDE Om de enorme vraag naar schaat sen, met name bij de jeugd, te kunnen beantwoorden, or ganiseert de „IJsclub Zoeter- woude" morgenavond van 7 tot 8 uur een schaatsenruil- beurs in Don Bosco, Zuid- buurtseweg 58. De bedoeling van een ruilbeurs is dat ze te klein of te groot zijn, meebrengt en deze probeert te ruilen tegen een bruik baar stel „gladde ijzers". Reeds eerder dit seizoen is een ruilbeurs gehouden doch de aanhoudende vorst en de grote vraag naar schaatsen maakt een tweede ruilbeurs zeer wenselijk. Bovendien kunnen nieuwe leden van de ijsclub, die in februari 1980 het 85-jarig bestaan gaat vie ren, zich in Don Bosco aan melden. HOOGMADE - Ellie van Leeuwen en Li es be th Zwet sloot waren de snelsten van de twaalf koppels die deel namen aan de koppelwed strijd voor damesleden van de ijsclub in Hoogmade. Zij werden gevolgd door het koppel Ellen Jansen en Cor- rie v. Goozen en het duo Ans Lebbinck en Marjon v.d. Salm. De kortebaanwed strijden voor heren boven de veertig werd gewonnen door Jan Jansen, gevolgd door Bert van Wetten, Wim van Tol en Siem v.d. Ing. OEGSTGEEST De nieuw bouw van de vierde openba re school „De Springplank", de uitbreiding en renovatie van de Willibrordschool en de uitbreiding van de Dr. K. Schilderschool voor kleute ronderwijs zijn op losse schroeven komen te staan. Dit door de opstelling van nieuwe richtlijnen voor de bouw van scholen door het ministerie van Onderwijs. De minister wil met deze maatregel voorkomen dat er leegstand van lokalen zal plaatsvinden. Verder wil hij dat bij een noodzakelijke uit breiding van een school eerst wordt gekeken of lege lokale van andere scholen benut kunnen worden. Verdere cri teria die de minister in zijn nieuwe richtlijnen zal opstel len, zijn nog niet bekend. Wethouder van onderwijs in Oegstgeest mevrouw Blom heeft binnenkort een onder houd met de minister van Onderwijs, om haar bezwa ren tegen eventuele plannen van de overheid duidelijk te maken. Ook na de uitbreidin- nog niet officieel openbaar gen aan de scholen zouden gemaakte prognose van de er zeker tot 1990 voldoende gemeente, leerlingen in Oegstgeest zijn Rekening is hierbij om leegstand van lokalen te gehouden met de komst van voorkomen. Dit volgens een Haaswijk. In het plan Haas- wijk is geen school geprojec teerd. Alleen al door de komst van Haaswijk is een uitbreiding van het huidige scholenbestand dringend ge wenst. Daarom meent de ge meente dat zij voor de nieuwbouw- en uitbreidings plannen voor de scholen wel toestemming zal krijgen. DTA OVER fcRSTELIJNS- ZONDHEIDSZORG KOMST NOORDWIJK Een pa trouille van de Noordwijkse politie kreeg gisteravond een onwelriekende klus op te knappen. Er kwam een mel ding binnen, dat op de vroe gere vuilnisbelt aan de Leid- sevaart een tweetal schapen in een beerput was geraakt. De hulp van de politie werd ingeroepen en daarop gingen een paar politiemannen kij ken wat er aan de hand was. Op de beerput lag een dunne ijslaag. De schapen waren er doorheen gezakt en staken met de koppen boven de on smakelijke inhoud uit. Om de dieren zo dicht mogelijk te naderen, legde men een plank over de bevroren massa, waarna men er na veel moei te in slaagde een touw met een lus om het schaap te krij gen. Vervolgens werd het touw aan de trekhaak van de politiewagen bevestigd en konden de schapen uit de poel worden getrokken. De Noordwijkerhouter Ton Smit verleende bij een en an der een bijzonder welkome hulp. De dieren zagen er mis erabel uit, maar hebben het avontuur overleefd Veel speurkunst vergde het om de eigenaar te vinden. Eerst na veel navragen en getelefoneer kwam de politie aan de weet, dat de „drenkelingen" toebe hoorden aan een inwoner van Roelofarendsveen. SE De Commissaris de Koningin in Zuid-Hol- I, mr. Vrolijk brengt ndag 29 januari een kbezoek aan de gemeente ontvangst van de heer ijk wordt een rondrit ge kt door de gemeente om :ommissaris op de hoogte jrengen van de jongste rikkelingen in Lisse. 's lags is er om 16.00 uur openbare raadsvergade- in het Lissese gemeente- Alle fractievoorzitters n dan een beschouwing vaarna gediscussieerd worden. oordwijkse plitie helpt mgerige jgels IRDWIJK De Noord se politie heeft zich mas- ingezet voor de actie t de vogels in nood'. Gis- h reden geluid wagens van Hermandad door het dorp de burgerij op te roepen Isel resten te brengen naar verkschuur van Staatsbos ier aan de Duinweg 81. ictie in Noordwijk wordt ördineerd door de be tier van het vogelasiel tot n Bos. Toen Arno Bos de iek lie vertelde over het nij- le voedseltekort vooral datr de vogels in de bossen, 0 bee en en polders werd hem 1 gei taan alle hulp toegezegd, egie ;ren werd die hulp bena- m 011 door de rondtocht met bedi geluidwagens. Maar de bekrdwijkse politie assisteer- :eling isteren ook lieden die het in d( eind naar de werkschuur 1 de n door hen een lift terug iertO huis aan te bieden, uit diurgerij kan contact met ibou' bureau opnemen bij de 'ie ïikbaarstellig van grote 1 de eelheden voedsel. Brood ohl onder voer kan men inle- i bij de werkschuur aan 'uinweg, de familie Van Niet aan de Joh. Molen straat 10, fam. Baalber- aan de Schoolstraat 15, i Plug, Hendrik Vinkhof 4 ij fam. Van Duin, Stevea- ft20 ipenfabriek wil Huyssitterweg PWIJK De trappen- J. C. van Nierop opnieuw een verzoek fiend om het bedrijf te i vestigen aan de Huys- weg in Stompwijk. torpsraad van Stompwijk ■ekt vanavond dit twee- >ek gelijktijdig met de lag van een Leidschen- aannemingsbedrijf dat jflezelfde weg een bedrijf- fcin wil vestigen. LEIDERDORP Het PPR- raadslid J. Gordijn is in ver zet gekomen tegen mogelijke plannen voor afbraak van het oude raadhuis aan de Hoofdstraat. Binnen de bege leidingscommissie "Oude Dorp", die binnenkort het eindrapport zal uitbrengen met betrekking tot de be stemming van het raadhuis, vormt hij met de burgerleden E. ten Hooven, J. J. Janssen, C. F. Keijser, R. van der Nat een groep die kaalslag ge volgd door nieuwbouw zon der meer afwijzen. Hun standpunt hebben zij in een minderheidsnota vastge legd. Zij vrezen dat afbraak ten koste gaat van een stukje eigen identiteit van Leider dorp. "Als het gaat om de leefbaarheid van Leiderdorp. dan is de herkenbaarheid van het oude dorp een eerste ver eiste. Het bestaande raadhuis en directe omgeving tot en met de hervormde kerk vor men in het beeld van de oude plattelandskern een onmis baar geheel", aldus de min derheidsnota. De heer Gordijn en zijn medestanders vinden, dat de 850.000 die het raadhuis moet opbrengen voor gedeel telijke financiering van het nieuwe raadhuis, ter wille van de leefbaarheid van het oude dorp geen belemmering mag zijn bij de vrije keuze van het nieuwe gebruik van het oude raadhuis en directe om geving. Een winkelcomplex op de plaats van het oude raad huis vinden zij ongewenst. Zij stellen dat alle aandacht moet uitgaan naar versterking van het reeds in de Oranjewijk aanwezige winkelcentrum en de goed renderende buurtwin- kels. Zij stellen zich geheel achter het standpunt dat de vereni ging De Oude Kern (DOK) m april 1978 heeft gepubliceerd waarin men zich uitspreekt voor een culturele bestem ming van het oude raadhuis. Men denkt dan activiteiten als een fotoclub, vrouwenvereni gingen, damclub. K O, VVV, welfare, AA, bej aarden- soos, bibliotheekfiliaal, hulp postkantoor, medisch cen trum, Groene Kruis, ambach telijke boetieks. Verder denkt men aan een ontspannings zaal, film-toneelzaal, een café en een crèche. De minderheidsgroep stelt zich met hun standpunt voor een culturele "trekker" lijn recht tegenover de meerder heid van de begeleidingscom missie "Oude Dorp" die juist van mening is dat een com merciële trekker de leefbaar heid van het oude dorp ten goede komt. De begeleiding scommissie "Oude Dorp" zal op 7 februari haar definitieve standpunt bepalen. WARMOND - In verband met de slechte weersomstan digheden gaat de bijeenkomst voor ouderen naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de UW Warmond morgen niet door. De jubileumbijeen komst is nu verplaatst naar vrijdagmiddag 23 maart. NOORDWIJK Het fanfare korps Excelsior geeft vana vond de jaarlijkse uitvoering in het Dorpshuis De Kuip. Onder leiding van dirigent H. Bakker wordt een gavarieerd programma ten gehore ge bracht. Aan bod komen onder meer werken van Beethoven, Hamel, Van Lijnschot en een selectie uit „The sound of music". Na afloop van het muzikale gedeelte wordt het blijspel „Operatie 65-plus" op gevoerd door de toneelgroep van Excelsior. Het concert be gint om acht uur. ZOETERWOUDE - Liefheb bers van een grootse bingo kunnen vrijdag in de kantine van v.v. Meerburg terecht. Vanaf acht uur zijn er vele en mooie prijzen te verdienen. LEIDEN In verband met het gevaar voor neervallende takken en boomtoppen zijn de bossen van de stichting Zuidhollands Landschap niet toegankelijk voor wandelaars. Deze maatregel geldt onder meer voor: Het Langeveld in Noordwijk en Noordwijker- hout. Nieuw Leeuwenhorst in Noordwijkerhout, het bos van kasteel Huys te Warmont en het wandelgebied De Haeck in het Nieuwkoopse Piassen- gebied. De stichting verwacht dat een groot aantal takken zal be zwijken onder de dikke ij zei- laag. Vooral wanneer er wind opsteekt. Bovendien zijn de bospaden spiegelglad en is de kans op ongelukken hierbij niet gering. Stroper gestrikt NOORDWIJK - Een helm- planter (27) uit Noordwijk liep gistermiddag tegen de lamp, toen hij aan de Lange- velderslag bezig was met het uitzetten van wildstrikken. Op dat moment reed juist een re chercheur in een auto voorbij. Het viel de politieman op dat de helmplanter wat verdacht rondscharrelde en bij de na dering van de wagen zijn broek dichtknoopte, alsof hij een plasje had gedaan. Op de vraag van de rechercheur naar de reden van z'n aanwe zigheid in het dik besneeuwde natuurgebied, deed de man zich voor als een ware dieren vriend. „Ik loop te kijken of er geen konijntjes in strikken zijn gelopen. De beestjes heb ben het toch al zo slecht", 't Bleek een slecht gekozen smoes, want bij de fouillering kwamen vijfentwintig fonkel nieuwe wildstrikken uit de binnenzak van de stroper te voorschijn. Het bij zich hebben van der gelijk wreed vangtuig is in de Jachtwet verboden. De helm planter kreeg een proces-ver baal en raakte zijn strikken kwijt. [DERDORP In de ko lde periode zullen er he nrijke beleidsbeslissingen ten worden genomen die land houden met het be svoornemen, de eerstelijns mdheidszorg te verster- itssecretaris mevr. E. Ve- Smit (Volksgezondheid) dit gistermiddag bij de ning van het nieuwe ge- Iheidscentrum aan de rijn in Leiderdorp. tornt op korte termijn een over de eerstelijns ge- 'ïiheidszorg waarin beleids- .ystellen zullen worden ge- om bestaande knelpun- uit de weg te ruimen. Me- ïw Veder somde enkele die knelpunten op: het ireken van een kader rin met alle betrokken be roepsorganisaties en beleidsin- stanties overleg kan worden gepleegd over het te voeren beleid in de eerste lijn, het ontbreken van een goed infor matiesysteem in deze sector en de tot nu toe verbrokkelde financieringsstructuur van de eerste lijn. Er zijn ook methodische pro blemen. Daarbij gaat het er bijvoorbeeld om. hoe de vele vaak vage klachten waarmee de eerstelijns werkers worden geconfronteerd het best kun nen worden opgevangen en geïdentificeerd. Een andere moeilijkheid is, dat de ver schillende hulpverleners vaak niet voor dezelfde bevolkings groep werken, hetgeen samen- werlung ernstig bemoeilijkt. Ook met betrekking tot het beleid ten aanzien van samen werkingsverbanden zullen be langrijke beslissingen moeten worden genomen. De beleids groep stimuleringsregeling wijkgezondheidscentra komt dit voorjaar met een eindrap port. Op basis daarvan zullen voorstellen worden uitgewerkt voor definitieve oplossingen van met name de financiële problematiek. De staatssecre taris hoopt daar voor 1981 mee klaar te zijn. Intussen zal de voorlopige stimuleringsre geling worden voortgezet, zij het in gewijzigde versie. Oor spronkelijk zou de regeling slechts tot en met 1978 van kracht zijn. De gewijzigde versie, die zeer binnenkort kan worden verwacht, krijgt een terugwerkende kracht tot 1 januari 1979. Na de officiële openingshan deling. het overhandigen van de sleutel aan de voorzitter VOS-cursus Zoeterwoude RIJNSBURG De bevolking van Rijnsburg heeft gisteren de eerste gelegenheid gehad voor inspraak in het bestemmingsplan Centrum II. Tijdens een hoorzitting konden wen sen worden geuit voor de toekomst van dit belangrijke deel van het oude dorp. De diverse aanwezige stedebouwkundigen benadrukten, dat het oude karakter van de dorp skern gehandhaafd dient te blijven. Zo werd de mogelijkheid geopperd de wasstoepen die ooit aan de wal kant van De Vliet lagen terug te brengen. Voorts was er een pleidooi voor restauratie van de woningen in oude stijl. Dit dient dan wel door de particulieren te gebeuren, want de overheid heeft hiervoor geen fi nanciën. Een nieuw bestemmingsplan is nodig omdat thans talloze verouderde plannetjes bestaan die geen enkele rechtszekerheid inhouden. Ge discussieerd werd over de instelling van woo nerven in de diverse straten. Ook de doortrek king van de Langevaart werd geopperd om de wijk Frederiksoord beter te ontsluiten. De kwekerijen in het dorp blijven gehandhaafd. Zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de restauratie van de Koestraatbrug. Dit gaat ge beuren aan de hand van een foto uit 1914. De aanvang van de werkzaamheden wacht nog op een beslissing over de gewenste breedte van het brugdek. Aan de Smidstraat-Oegstgeesterweg zullen be jaardenwoningen worden gebouwd. Het is de bedoeling de huisjes met de voorkant naar de weg te plaatsen, zodat de bewoners niet weer tegen een hofje aan behoeven te kijken. Ook de nieuwe bibliotheek wordt aan de Smid straat gebouwd. Thans is de bibliotheek nog gevestigd aan de Kerkstraat, maar door de explosieve groei is vergroting van het opper vlak dringend noodzakelijk. Bij de nieuwe be jaardenwoningen wordt geen winkel gebouwd. Dit omdat er al voldoende winkels in het dorp zouden zijn. Een van de mogelijk toe komstige bewoners pleitte toch voor een win kel en zij kreeg de toezegging, dat een en an der nader wordt overwogen van de bouwstichting J. Th. Duinstee sprak burgemeester M. A. van der Have van Lei derdorp zijn waardering uit over het gezamenlijke werk van artsen, wijkverpleegsters, maatschappelijk werkers en de bouwstichting van het ge zondheidscentrum. Na zijn rede bood de burgemeester een klok aan voor het cen trum. Hij memoreerde daarbij aan het feit dat „de tijd alle wonden heelt" en meende dat de klok als zodanig een me disch advies impliceert. Voorzitter van de bouwstich ting J. Th. Duynstee en me vrouw E. Sies-Vorst, vertegen woordigster van het samen werkingsverband. zette nog maals uiteen wat de bedoe ling van het gezondheidscen trum is. De heer F. Matser, vertegen woordiger van Johan Matser B V. projectontwikkelaar van het plan Winkelhof, toonde zich zeer verheugd over de realisering van het gezond heidscentrum in de wijk Win kelhof. Hij meende dat naast het winkelcentrum, het ge meentehuis, apotheek en de sportaccommodaties een ge zondheidscentrum niet mocht ontbreken. Hij bood een kunstwerk aan, alsmede een houten hobbelpaard en een houten trein voor de peuters in de wachtkamer. Na afloop van het officiële gedeelte toog de hele stoet naar het gezond heidscentrum om het te be zichtigen. Door de werkgroep, bestaande uit de acht initiatiefneemsters tot organisatie van een VOS-kursus in Zoeterwoude, werd de avond een groot succes genoemd. Dat dit niet helemaal ten onrecht is mag blijken uit het feit dat zich zestien vrouwen hebben opgegeven voor deelname aan de kursus. Hiermee is de kursus „vol". In plaats van eind deze maand zal 7 februari de eerste bijeenkomst zijn. Door aktief aan de twaalf kursu- sochtenden deel te nemen hopen de deelneemsters die veelal geen kans op verder onderwijs hebben gehad, wat meer weg wijs in de samenleving en ook wat bewuste in die samenleving te worden. Nu de eerste Zoeterwoudse VOS-kursus al een succes lijkt te gaan worden, ontstaan er bij de werkgroep al voorzichtige ideeeri over een tweede, wellicht aan de Hoge Rijndijk, direkt na de zomer. Concrete plannen zijn echter nog niet gemaakt, eerst dient deze kursus te slagen aldus de dames. De huidige Rijnsburgse bibliotheek aan de Kerkstraat. Staatssecretaris mevr. mr. E. Veder-Smit (midden) in het nieuwe gezondheidscentrum Zoeterwoude de informatieve avond over de VOS-kursus in Zoeterwoude (VOS Vrouwen Orienteren zich in de Sa menleving) die gisteravond in kleuterschool Hummelhof werd gehouden, is door een twintigtal vrouwen bezocht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5