Overvol programma voor paus tijdens reis naar Mexico Monique van de Ven: Mannen reageren soms agressief op Een vrouw als Eva n KERK IN BRAZILIË BESCHULDIGT REGERING Globe speelt interessante geactualiseerde Molière KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JANUAH11979 PA( E< KORTE METTEN Omvangrijk congres ontwikkelingshulp in Bondsrepubliek Uitspraak van kerken over homofilie gevraagd Het traditionele probleem bij een opvoe ring van Molière's „De mensenhater" (Le Misanthrope) is altijd: Hoe maak je een komedie van een stuk dat dat eigen lijk nauwelijks is. Alceste, misantroop en hoofdpersoon van Molière's uit 1666 stammende werk, is in feite een dolge draaide idealist. Een man wiens princi piële gelijk belachelijk wordt omdat hij er steeds meer door van de wereld ver vreemdt. Een veeleer tragische figuur dus. Bovendien is het stuk sterk tijdge bonden met zijn verwijzingen naar de uit z'n krachten gegroeide hoofsheid, de hypocrisie, de „precieusheid" van de da gen van Lodewijk XIV. Toneelgroep Globe heeft gisteravond in de Haagse Koninklijke Schouwburg in de regie van Gerardjan Rijnders een interessante po ging gedaan een oplossing voor die pro blemen te vinden en Molière's stuk tege lijkertijd te actualiseren. Basis daarvoor was allereerst de nieuwe vertaling van Gerrit Komrij, niet alleen rijmloos, maar ook nog eens in woord keus radicaal opgefrist. Daarnaast werd via torenhoge, rode kunststof toneelwan den en veel plastic materialen binnen het decor van Paul Gallis een tijdloze artifi ciële wereld opgeroepen waarbinnen de zich tegen oneerlijkheid, onoprechtheid en conformisme verzettende Alceste, in een kostuum van natuurlijk materiaal, een symbolische plaats kreeg. Bovendien bracht Gerardjan Rijnders een aantal verschuivingen in Molière's karakters aan die opvallend gingen werken. Joost Prinsen als Alkestis werd een modern aandoende maatschappijkriticus die niet meer kan leven binnen zijn samenleving. Célimène, de vrouw van wie hij houdt en die hij tegenlijkertijd bestrijdt, is vol gens de klassieke opvattingen de pure „coquette" die haar samenleving best wil doorzien, maar niet buiten het spel van aantrekken en afstoten via schijnma noeuvres en vleierijtjes kan. Zoals Diane Lensink deze rol in Rijnders' regie speelt komt daar een facet bij: Ze is tevens de geëmancipeerde vrouw voor wie het hu welijk een te grote prijs is voor de lief de, en die haar leven en opvattingen niet wil opgeven voor een man. Een extra- tragiscxhe confrontatie dus, die twee rol len, en vooral dat maakt Globe's „Men senhater" zo het aankijken waard: De di alogen van Diane Lensink en Joost Prin sen zijn vaak adembenemend, al kan de eerste haar rol niet tot een complete een heid smeden. Prinsen daarentegen speelt de beste rol uit zijn carrière: Een over tuigende eerlijkheidsapostel die tenslotte de dupe wordt van zijn principes. De wereld wil er niet aan, van pragmatisme wil hij niet horen, en via een egelstelling die ontaardt in ego'isme mag hij naar ..af". Het is zonder meer jammer dat Rijnders daarnaast een scala van uiterlijkheden, erg bedachte, er met de haren bijge sleepte en soms zelfs puur lelijke nodig heeft om het komedie-elem de koddige, valse of belachelijke nages om de hoofdfiguren heen v maken: Een gezwollen nep-dichter teksten op bierviltjes schrijft, een hedendaags opwindspeelgoed, buitelingen, koprollen en duidelij de afstandelijker tekst tegenstrijdi moedig gezoen en gevrij. Het leidt maar af van een eigenzinnige, intei te benadering van een moderne Moliè BERTJA In een omgebouwde DC-10 van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia, met naast de toegangsdeur het pauselijke wapen, is vanochtend paus Johannes Paulus II om acht uur van het vliegveld Fiumecino ver trokken voor zijn reis naar Midden-Amerika, met als voornaamste programmapunt de ope ning van de Latijnsamerikaanse bisschoppen conferentie in Puebla. Op 31 januari zal hij weer in Rome terugkeren. Hieronder geven wij het programma van het bezoek, zoals dat door de Vaticaanse persdienst is vrijgegeven. Donderdag 25 januari. Aankomst in Santo Domingo, half twee plaatselijke tijd. In de namiddag eucharistieviering op het Onafhan kelijkheidsplein met alle bisschoppen van het land. In de avond ontmoeting met de presi dent van de Dominicaanse Republiek, het corps diplomatique en vertegenwoordigers van de stad. Vrijdag 26 januari. Heilige mis in de kathe draal van Santo Domingo. Om twaalf uur vertrek per vliegtuig van Airmexico naar Me- xico-stad. Per auto van vliegveld naar kathe draal, een afstand van vijf kilometer. Vijf miljoen mensen worden langs de weg ver- Wacht. Om vijf uur heilige mis in de kathe draal van Mexico. In de avond ontmoeting met president José Lopez Portillo en leden van het corps diplomatique. Zaterdag 27 januari. Om twaalf uur heilige mis in de basiliek van „Onze Lieve Vrouw van Guadelupe" in concelebratie met de bis schoppen van het land. Zondag 28 januari. Geheel gewijd aan de op ening van de derde vergadering van de La tijnsamerikaanse bisschoppenconferentie (CE- LAM). In de voormiddag aankomst in Puebla. Om drie uur openingszitting. Maandag 29 januari. Bezoek aan de staat Oa- xaca in het zuiden van Mexico. Ontmoeting met de Indios en andere ethnische groepen. Dinsdag 30 januari. Bezoek aan Guadelajara, de tweede stad van Mexico. Per auto van vliegveld naar het Maria-bedevaartsoord Za- popan. Woensdag 31 januari. Ontmoeting in Mexico- Stad met studenten van de katholieke univer siteit. Daarna volgt een persconferentie. Om twaalf uur vertrek uit Mexico naar Italië. Op de terugreis tussenstop in Nassau op de Ba- hama's. De rooms-katholieke kerk in Brazilië Heeft een rapport gepubliceerd waarin bijzonderhe den worden gegeven over moorden, arresta ties en martelingen, waarvan rooms-katholie ke leiders de laatste tien jaar het slachtoffer zouden zijn geweest. Het 38 pagina's tellende rapport beslaat de periode van militair bewind van 1968 tot 1978. Het beschuldigt de opeenvolgende rege ringen in die periode van het vervolgen van de kerk, omdat deze hen en hun schendingen van de mensenrechten aan de kaak stelt. Het document is samengesteld door het Brazili aans oecumenisch centrum voor documentatie en informatie op verzoek van de aartsbis schop van Sao Paulo, Paulo Evaristo Arns en de bisschop van Goias, Tomas Balduino. „De sfeer van de vervolging, de permanente vrees van de jaren 1968 tot 1978, zijn met geen pen te beschrijven, noch de totale on derdrukking waaronder een groot gedeelte van de bevolking gebukt ging", zo zegt het rapport in een voorwoord. Het beschuldigt re geringsagenten van moord op zes priesters en een theologisch student, die het bewind kriti seerden en met oppositiegroepen samenwerk ten. Een van de slachtoffers was broeder Tito de Alencar. Hij stierf in 1969 in ballingschap in Parijs. Officieel werd zijn dood aan zelf moord toegeschreven. Gedurende de door het rapport beschreven priode werden 122 priesters en theologische studenten gearresteerd, evenals 273 leken, die werkten voor het Nationale Arbeidsfront, de amnestiegroep Recht en Vrede en andere door de kerk gesteunde groeperingen. Functi onarissen van het oecumenisch centrum ver klaarden dat het rapport is gebaseerd op re geringsdocumenten, die waarschijnlijk onvol ledig zijrt en die door het centrum zijn aange vuld met verklaringen van getuigen bij of slachtoffers van de beschreven feiten. Leiders van bijna alle grote kerken in Engeland, met aan het hoofd de aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan en kardinaal Basil Hume van Westminster, zijn bijeen geweest ter bespre king van een nationale evan gelisatiecampagne. Er wordt toegewerkt naar een nationa le bijeenkomst voor de here vangelisatie van Engeland, die in september 1980 zal worden gehouden aan de universiteit van Nottingham. De rooms-katholieke kerk zal niet actief deelnemen aan deze assemblee, maar meer de status van toeschouwer hebben. Aan paus Johannes Paulus II is het eerste exemplaar van het „Annuario Pontificio 1979", het pauselijk jaarboek, aangeboden. Volgens het jaarboek telt het college van kardinalen momenteel 123 le den. Aan bisschopszetels geeft het een aantal van 2305 aan, voorts 97 bisschoppen- conferenties, van welke er negen in internationale orga nen samenwerken, zoals de Latijnsamerikaanse en de Europese bisschoppenconfe renties. Na drie katholieke CDA-mi- nisters hebben ook de zeven katholieke leden van de Tweede Kamer voor de VVD zich gedistanciëerd van het standpunt van mgr. Gijsen inzake abortus. In een tele gram aan het Nederlandse episcopaat stellen de zeven zich achter het standpunt van kardinaal Willebrands. Ook zij menen, dat politici in een pluriforme en demo cratische staat een eigen verantwoordelijkheid heb ben. Het liberale beginsel brengt met zich, dat, hoe men ook persoonlijk over be paalde ethische vraagstuk ken denkt, men als wetgever ruimte dient te laten aan het weloverwogen standpunt van andersdenkenden. Zij keren zich ook tegen de uit spraken van de Roermondse bisschop over homofilie. De Mexicaanse autoriteiten hebben in verband met het bezoek van paus Johannes Paulus II uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. Volgens een woordvoerder van de regering zullen veer tigduizend politiemensen in uniform en twintigduizend in burger de weg, waarlangs de paus van Mexico-City naar. Puebla gaat, bewaken. Dit niet, omdat er rekening wordt gehouden met een on middellijk gevaar voor de paus, maar omdat in bepaal de omstandigheden „het en thousiasme van de menigte" problemen voor de veiligheid van de paus zou kunnen op leveren. De Westduitse bondspresi dent Walter Scheel heeft gis teren een vierdaags congres geopend met het thema „Ontwikkeling-Gerechtig- heid-Vrede". Het congres in Frankfurt is georganiseerd door de gezamenlijke West duitse kerken. De Organisatoren, waaronder de „Evangelische Kerkedag", het Centraal Comité van de Westduitse Katholieken en de instanties voor ontwikkeling shulp van beide kerken ont vingen zo'n 800 deelnemers uit de Bondsrepubliek en de derde wereld. Het is het grootste congres over ontwik kelingspolitiek, dat tot r in de Bondsrepubliek houden. Het is de bedoeling, dat|r op het congres probeejei te gaan of er een schappelijke strategie br< worden gevonden om om kelingspolitiek te bedr|g< Men wil daarom belt" hoe over ontwikkeling tiek gedacht wordt i schillende lagen van de ji duitse bevolking. Hiertojhi gasten uitgenodigd uit c relden van de landbou\[bi handel en industrie vakbonden. Ook zal de fi politicus Helmut Kohl congres spreken. De Werkgroep COC, de vere niging van homofielen, uit Bergen op Zoom heeft zich in een brief gewend tot de plaatselijke raad van kerken. Ze wil van de raad een uit spraak over homofilie. Aanleiding vormen de uit spraken van de bisschoppen van Roermond en Rotterdam, mgr. Gijsen en mgr. Simonis, het uitblijven van een uit spraak van de kant van de bisschop van Breda (waartoe Bergen op Zoom hoort) mgr. Ernst, en de uitlatingen van kardinaal Willebrands. „Hoewel h§t ons toelij kt", zo gaat de brief verder „da der meer de bisschoplp ons bisdom niet de bevT ingen van zijn Roermf en Rotterdamse collega^ gebruiken, wachten een uitspraak van zijn T die ondubbelzinnig het L erkent van homofiele nen en vrouwen hun aard te leven. Een[ gelijke verklaring hebbi ook niet kunnen aantif in de zeven volzinnen! kardinaal Willebrands het onderwerp wijdt in zijn verklariif Rome van 21 januari 1979L-1 Peter Faber en Monique van de Ven als hun hu welijk op breken staat in ..Een vrouw als Eva" DEN HAAG „Een vrouw als Eva Is geen vrouwenfilm, maar een liefdesverhaal en driehoeksverhouding waar toevallig vrou wen de hoofdrol In spelen. Ook in het pro- duktieteam speelden vrouwen de hoofdrol: Regie, camera, art directie en montage wa ren in vrouwelijke handen, uiteraard terzij de gestaan door een groep begrijpende mannen," aldus de folder voor de nieuwste Nederlandse speelfilm, die vandaag in maar liefst 32 bioscopen tegelijkertijd in première gaat. Vrouwen volop dus. De twee belangrijkste komen op een ongebrui kelijke manier het Scheveningse Promena dehotel binnen: Hoofdrolspeelster Monique van de Ven duwt het wagentje voort waar- In regisseuse Nouchka van Brakel met een omzwachteld, gestrekt been, dat een dub bele breuk aan het oog onttrekt. Resultaat van een mislukte eerste schaatsdag. Op slecht Ijs, wil Nouchka van Brakel ter ver ontschuldiging wel even laten weten. Peter Faber, alomtegenwoordige-hoofdrolspeler In vaderlandse films, heeft zich zojuist van zijn ijsmuts ontdaan en zit al klaar. Een routineus gebeuren voor de drie hoofdper sonen van „Een vrouw als Eva" dezer da gen, want er moet publiciteit „gemaakt" worden. „Bij manlijke journalisten roept deze film soms een merkwaardig soort reacties op. Ze worden agressief of ze willen perse hun sexegenoten verdedigen. Van: Zó rot zijn we toch ook niet. En je krijgt opeens hele verhalen uit hun privê-leven te horen" zegt Monique van de Ven bijna triomfantelijk. „Een vrouw als Eva" is het verhaal van een vrouw die niet meer tevreden is in haar rol van echtgenote en tot de ontdekking komt dat ze ênders wil. Door toevallige omstan digheden komt er een vrouw in haar leven en ze wordt zich langzaam bewust dat die vrouw haar nieuwe liefde is. Een ontdekking met verstrekkende gevolgen. Ze gaat schei den en de kinderen worden aan haar man toegewezen. Geen vrolijk verhaal dus. Moni que van de Ven: „Er lopen een hoop vrou wen als Eva rond. In dit geval wordt ze ver liefd op een andere vrouw, maar het had net zo goed een man kunnen zijn. Ik geloof dat de film heel veef herkenbaarheden voor iedereen heeft, in mijn rol zit ik in dat hu welijk opgesloten. Het is geen goed huwe lijk, het bestaat alleen uit verstandelijke overwegingen in de geest van: Je houdt het gezin bij elkaar. Maar als Eva leef ik in op gedrongen patronen: De vrouw in de keu ken, zorgen voor het wasgoed, de kinderen, 1 zonder ook maar iets van jezelf te hebben. En dat hoeft in de praktijk helemaal niet de schuld van de man te zijn. Ik heb het zelf thuis ook gehad. Dat ik tegen Jan (echtge noot-cameraman Jan de Bont) zei: Nou wil ik wel eens wat anders doen. Niet zorgen dat de bedden opgemaakt zijn, dat er eten op tafel staat. Nou dan doe je dat toch, zei hij. Dat betekent dat ik mezelf gewoon in dat patroon had vastgelegd. Automatisch, zonder me bewust te zijn dat hij dat mis schien helemaal niet zo wilde." Primitief De tanig ogende Peter Faber, ex-Max Have- laar, ex-Dokter Vlimmen, moet het ditmaal met een wat minder nobele rol doen dan voordien. Faber: „Ik was van het begin af aan ontzettend geboeid dóór die rol. In feite zei het script me nog meer dan de film. Die man is nu wat scherper geworden, hij kan het absoluut niet begrijpen en hij wil alles doen om die twee kinderen maar bij zich te krijgen. Als Eva van hem weg gaat, krijg je een soort wraakreactie. Primitief, maar be grijpelijk. Die man denkt: Wat ilcopgebouwd heb, laat ik niet zo maar kapot maken. Dat de rechter de kinderen uiteindelijk aan hem toewijst omdat hij weer gaat trouwen en een „normale" gezinssitiuatie krijgt, kan ge beuren. Niet iedere rechter zal zo beslissen, maar dit gebeurt óók in de praktijk. Met het Werktheater hebben we vaak in gevangenis-, sen gespeeld en daar merk je hoe verschil lend bijvoorbeeld ook straffen kunnen uitval len voor dezelfde misdrijven, al naar gelang het deel van het land waar je veroordeeld bent." Het gezicht van Peter Faber zal voor lopig van geen wijken weten op het witte doek. Over enkele maanden komen respec tievelijk „Exit 7", over een bewustwordings proces bij een man, gekoppeld aan een vliegtuigkaping, en Fons Rademakers' film versie van De Zaak Jespers in de bioscoop. „Ze zeggen wel dat teveel niet goed is, maar ik heb daar niet zo over nagedacht" zegt Faber. „Ik had in die tijd aardig wat aanbiedingen, geen hele bossen hoor, maar ik kón kiezen en ben bijna een jaar achter elkaar bezig geweest met filmen. Ik speel nu een programma solo-toneel. Van alles: Grappen, grollen, liedjes, bizarre dingen, ontroerende dingen. Zoveel, dat mijn eerste voorstelling om acht uur begon en om twaalf uur eindigde. Ik heb het inmiddels tot wat normalere proporties teruggebracht. Het is heerlijk werk. Je draagt zelf alle ver antwoordelijkheid voor wat je doet en je leert ontzettend veel. Dingen waarvan je vroeger dacht: Waarom doet die acteur dat nou zo goed en kan ik dat niet? In zo'n programma waarin je van alles aanpakt, vind je bijna vanzelf de sleutels daan/oor. Ik wil het ook volgend seizoen blijven doen." Grote ziekte „Een vrouw als Eva" is de tweede avond vullende speelfilm van regisseuse Nouchka van Brakel. „Al toen ik met „Het debuut" bezig was, liep ik rond met dit verhaal. Het is in goed Hollands een „original", dus van mij, al heeft later o.a. Judith Herzberg aan het script gedokterd. Ik heb heel erg m'n best gedaan om in „Een vrouw als Eva" niets uit te leggen. Dat is namelijk de grote ziekte van Nederlandse films. Ik heb de situatie laten zien. Wat er met die vrouw gebeurt. Zonder méér. Maar dan krijg je in Nederland onmiddellijk reacties van: Waar om moet Monique van de Ven nou opeens zo'n krulletjeskapsel krijgen en lesbisch worden? Kon ze niet op een man verliefd worden? Natuurlijk had dat ook gekund. Maar die film heb ik niet gemóékt. Holland se critici vragen altijd naar wat je daan hebt, nooit naar wat je laat zi heb ik al gemerkt toen ik een van i ste documentaires maakte over de .Qr onsen in de maatschappij van fabrie les. Waarom geen fabrieksjongem prompt de vraag. Ik weet best dat weinig kansen hebben, maar meisje minder." Nouchka van Brakel is zelf eigenlijk JW je huiverig van de 32 kopieën waarm A tweedse film in roulatie komt en ze 31 kluisterd aan haar tijdelijke rolstoel,1 hongerig naar meningen. „Voor zove een me de waarheid verteld heeft, gt dat de reacties goed zijn. En daar b( Nederland zo verschrikkelijk van afha.I Als „Het debuut" niet redelijk gelopt en niet zo weinig kostte, had ik noo film kunnen maken. En als deze ni kan ik de WW in. Daarom heb ik o geen plannen. Ja, eerst in het loopt ring? Nou, daar schrik ik echt niet v vind ik toevallig helemaal niet erg. een compliment." BERTJfe BESTE ROL VAN JOOST PRINSEN ALS „MENSENHATER" Regisseuse Nouchka van Brakel (rechts) temidden van haar vrouwelijke mede-filmmakers plus één „begrijpende man".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4