f sluiting van Warmonderbrug ^edreigt bedrijven PvdA-fractie voor bevriezing" horeca Gewijzigde verordening geen vrijbrief voor „wild" plakken LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JANUAR11979 PAGINA 3 BENZINESTATIONS HAARLEMMERWEG TEN DODE OPGESCHREVEN Twee benzinestations Haarlemmerweg worden met idergang bedreigd als de ge- ite Leiden binnenkort zou be de Warmonderbrug Maresingel/Haarlemmerweg) _-ide richtingen wordt afgeslo- oF001" motorvoertuigen. De Elam Renaultdealer en benzinepom- >r en het door Elam verhuur- linestation alsmede de super- ;t Nettorama, zullen ten dode ipgeschreven of tenminste zeer schade ondervinden als de te accoord gaat met de ver- iplannen in deze buurt. A. de Zoete van Elam dat er ontslagen zullen vallen: >r in mijn bedrijf, maar ook in [van mijn buurman. Dit plan 5 Jol gaat de gemeente vermogens kosten. Ik heb berekend dat 70% van mijn inkomsten zal wegvallen als dit plan wordt uitgevoerd. De planschade die ik bij de betreffende instanties zal indienen, zal e vele malen groter zijn dan de kosten die de gemeente maakt voor het verbeteren van het wegdek". De'maatregel van de gemeente om de Warmonderbrug voor gemotori seerd verkeer af te sluiten houdt nauw verband met de voorgenomen aanpassing van het wegenbeloop rond molen De Valk, waardoor de Valkbrug zal worden opengesteld voor autoverkeer in twee richtingen. De besluitvorming over dit nieuwe wegenbeloop heeft al plaats gevon den, dit in het kader van het door de raad aanvaarde verkeerscircula tieplan, een project dat alle verkeer- saspecten in de stad betreft en bin nen tien jaar gerealiseerd moet wor den. Tegelijk met het openstellen van de Valkbrug zou dan de War monderbrug in beide richtingen voor auto's worden afgesloten. De Ver- keerscommissie die bij deze plannen een belangrijke stem in het kapittel heeft, oordeelde gisteren tijdens een bijeenkomst waarop directeur De Zoete zijn bezwaren mocht ventile ren, dat het verkeer niet noodzaken lijk op de Haarlemmerweg is aange wezen en dat automobilisten naar of uit de Merenwijk voortaan maar via de Valkbrug naar hun stadsdeel moeten rijden. De functie van de Haarlemmerweg is in dit verband te verwaarlozen meenden enkele commissieleden. „Het zou al te gek zijn als wij bij onze wegenplanning rekening moe ten houden met een benzinestation dat daar toevallig staat. Stations zijn er wel voor wegen, maar nooit an dersom", aldus het PvdA-commissie- lid P. Bordewijk. Al te gemakkelijk ging de commissie niettemin voorbij aan het feit, dat er een groot aantal bedrijven aan de Haarlemmerweg is gevestigd, dat merendeels afhanke lijk is van het gemotoriseerde ver keer, twee benzinestations en een supermarkt. Wethouder Waal (Ver keer) stelde dat hij geen inzicht heeft in de omzetten van deze be drijven. Derhalve wist hij ook wei nig raad met het verweer van de heer De Zoete, die memoreerde dat zijn bedrijf alleen al jaarlijks een omzet heeft van 800.000 liter benzi ne, wat voor de wethouder nauwe lijks indrukwekkende getallen ble- ken te zijn. Ook het dreigende ont- slag van personeel, dat in de bedrij ven aan de Haarlemmerweg werkt, weerhield de verkeerscommissie er niet van om accoord te gaan met genoemde maatregelen. Enige tijd l geleden hadden zij ingestemd met het verkeerscirculatieplan, zodat het politiek niet wijs zou zijn om nu al op dit plan terug te komen, ook al betekent dit waarschijnlijk het einde van een aantal ondernemingen en het dreigende ontslag van tientallen werknemers. de bewonerscommissie. In de brief aan gemeente en LWS vraagt de bewonerscommissie ook om vloerbedekking op de trappen. De bewoners zouden overlast ondervinden van stof en vuil in de trap portalen. De gemeente heeft inmiddels laten weten, dat het insme ren van trappen met een bepaalde soort verf ook goede resultaten biedt. LEIDEN De fractie leden van de PvdA hebben zich gistera vond uitgesproken vóór het door de burgemees ter voorgestelde plan om de café's in Leiden tot een minimum te be perken. Aan deze be- vriezingstaktiek stelt de PvdA wel de voor waarde dat het van kracht is tot er bestem mingsplannen gemaakt zijn voor de verschil lende wijken in de stad. Zij ziet namelijk wel het nut van inper king van de horeca in de binnenstad, maar wil in bijvoorbeeld de Merenwijk meer moge lijkheden zien voor de bewoners om een bruin café te bezoeken. Om te voorkomen dat de huidige nota, waarover men in de PvdA niet te spreken is, weer wordt teruggestuurd en de gemeente dus voor lopig zonder instrument zit om de café-uitbrei ding in de stad in de hand te houden heeft men voor tijdelijke be vriezing gekozen. Gezien het eindeloze onder- handelen over deze zaak in de verschillende commissies en het feit dat al twee maal eerder een nota van de bur gemeester of het stadhuis door de raad is terugge stuurd, kwamen de PvdA- fractieleden gisteravond ver- rasssend snel tot overeenstem ming over de verschillende facetten die het café-leven moeten regelen. Zij zullen in de gemeenteraad ondanks de voorstellen van hun eigen fractiegenoot Ranner geen steun geven aan een concen tratie van de horeca. Dit mede op grond van adviezen van de politie, die in zo'n concentratie het gevaar ziet van een toenemende en min der controleerbare criminali teit. Het voorstel echter om het nachtleven van Leiden wat te animeren door uitbreiding van de nachtkroegen kreeg de volledige instemming van de PvdA. Zij menen dat als de burgemeester niet van zins is om de sluitingstijden van de studentensociëteiten aan te pakken hij er zeker voor moet zorgen dat de niet-stu- denten in Leiden eveneens mogelijkheden krijgen om zich 's nachts na de schouw burg of de nachtfilm naar een kroeg te begeven. Wel stelden de fractieleden na drukkelijk dat deze nacht kroegen verspreid moeten worden over dé stad. IDEN De gewijzigde rdening op het stads- >n van de gemeente Lei- betekent wel een ver- ling voor het plakken drukwerk op ramen en :n, maar geeft geen vrij- f aan actieve plakkers 7.50 nu de stad vol te behan- met drukwerk. Dit blijkt de ontwerp-tekst die de gebeente heeft samengesteld tot wijziging van deze rdening te komen. 1 6 oude tekst die sinds 1965 17_$le stad gold miste verbin- 5 j^de kracht wegens strijd l art. 7 van de Grondwet de vrijheid van drukpers Aldus de uitspraak i de Raad van State afde- ling rechtspraak in een ge schil tussen de gemeente Lei den en de heer M. A. Reits- ma. De heer Reitsma, eige naar van een textielbedrijf aan de Morsstraat was een vergunning geweigerd om re clameborden bij zijn bedrijf op te stellen. De heer Reits ma ging tegen dit besluit van B en W in beroep bij de commissie voor de beroep schriften die B en W in het gelijk stelde. Reitsma liet het hier niet bij zitten en zocht zijn recht bij het hoogste ad ministratief beroepsorgaan, de Raad van State. De Raad van State heeft nu de veror dening van Leiden onverbin dend verklaard. Hierin werd het de burgers verboden zon der voorafgaande toestem ming van burgemeester en wethouders drukwerk op te plakken in verband met het stadsbeeld dat hierdoor ont sierd zou kunnen worden. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad een wijziging van de verordening voor, die het mogelijk maakt dat commerciële reclame bin nen de werkingssfeer van de verbodsbepaling blijft, maar die het „openbaren van ge dachten en gevoelens", zoals dat in de grondwet is vastge legd, wel toelaat. Toch blijft de plakmogelijkheid in Lei den beperkt aangezien er ook nog zoiets is als een algeme ne politieverordening die het plakken op andermans on roerend goed verbiedt. De APV heeft tot doel het eigen domsrecht te beschermen. Lieden die hun gevoelens en gedachten op gedrukt materi aal willen openbaren door het op te plakken zijn en blijven aangewezen op de daarvoor bestemde niet com merciële plakborden of op d muur bij de Stationsweg 46. Er is een verruiming voor diegenen die een onroerend goed in eigendom hebben, want die mogen nu hun ei gen huis volhangen met hun gedachten en gevoelens. ^gel s'se rvaat' Vroe Sl i) Mui ph'e'v 5) V< ?Jjduizenden gevederde ii ien hebben zich (meld bij de Leidse ^ort. In een bonte eling van tientallen ten wachten ze daar helpende hand van rs. Want het is de die de vogels op 'J|plek bijeengedreven Glijdenden irend op de oneffen sr storten de dieren nassaal op elke brood die hen sworpen wordt. Zou ïldoendezijn om de rdoor te komen? Sportinstuif voor jeugd De korfbalvereniging fides Pacta" organiseert zondag 18 januari een grote sport- en spel-instuif voor kinderen van 6 t/m 15 jaar. Vanaf 10 uur kunnen de jongeren te recht in bet Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan 17. 's Middags wordt er een spel-estafette gehouden in de kantine van de Korfbalvereniging aan de Zoeterwoudse- singel (zie uithangbord). De kinderen worden onder goe de begeleiding van de Fruinlaan naar de Zoeterwoudse singel gebracht. Om 15.45 kunnen ze aldaar afgehaald worden. Het evenement is gratis, lunchpakket, sportklc- ding en gymschoenen moeten worden meegebracht. De 30-er jaren in het Leidse Filmhuis Hei Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum, Brees- traat 66, organiseert op 6 donderdagen een filmcyclus van films uit de jaren 30. Op 25 januari start de cyclus met twee Nederlandse films. Een korte film „De Steeg" van Jan Koelinga uit 1931 en de tweede is van A. Benno naar het beroemde boek van Heijermans „Op hoop van zegen" met Esther de Boer-van Rijk. Toegangsprijs is f 4,- en voor leden van het LVC 3,-. Bij de cyclus is een speciaal boekje vervaardigd over het onderwerp, dat gratis te verkrijgen is. Macrobiotiek De serie lezingen over Macrobiotiek in het Gesprekcen- trum, Vrouwenkerkkoorsteeg 17 in Leiden wordt dins dag 30 januari besloten met een lezing over de konsek- wenties van de filosofie der Macrobiotiek op onze le venswijze. De lezing wordt gehouden door Alfons Zwet sloot van het Oost-Westcentrum. Aanvang 20.00 uur toe gang/ 3,- voor leden gratis. Django Edwards Django Edwards and Friends treden op vrijdag 26 janu ari op in bet Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De Amerikaanse vuurvreter, clown, zanger, acteur, danser, mime-speler, parodist, acrobaat, jongleur, stunt en showman Edwards wordt begeleid door bassist Nout Jansen, Hans Willems en pianist/drummer Stanley Hay wood. Django Edwards brengt een combinatie van ziek en theater die in de regel fors op de lachspieren van bet publiek werkt. De zaal is open vanaf 20.00 uur, toegang/ 3,- voor leden 5,- voor niet-leden. De Bio-industrie Wat de gevolgen zijn van de intensieve veehouderij of te wel de Bio-industrie voor mens en dier kan duidelijk worden op 1 februari. In het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 zal Jan Bonjer dan een lezing houden over dit onderwerp. Jan is van de stichting „Lek ker Dier". Tevens wordt er een film gedraaid van de Poolse regisseur Grzinek getiteld Miljoenen dieren in concentratiekampen". Aanvang20.00uur, toegang3,-. Geen Diabetes-avond De ontspanningsavond die de Diabetes Vereniging Neder land vrijdagavond in het Antonius Clubhuis aan de Lan ge Mare zou organiseren gaat door omstandigheden niet door. Black Afrika Het nationaal dans-, zang- en muziekensemble Djoliba van de republiek Guinea brengt op donderdag 25 janua ri de manifestatie Black Afrika in de Leidse Schouw burg. Djoliba houdt zich strikt aan de eeuwenoude tra dities van de Afrikaanse negerfolklore en brengt een au thentieke weergave van de Afrikaanse kunst en cultuur. Aanvang20.15uur. LEIDEN Geboren: Oscar, zn. v. J C.T. van Werkhoven en C. de Mooij; Dirk Cornelis, zn. v. H.S. Schwaneberg en L.B. van Duijn; Am ber Tycha. dr. v. H G. Kokhuis en H.M. van der Haar; Cornelis Pieter, zn. v. C.P. Noort en A.M.C. Brug man: Monica Susanna Marguerita, dr. v. A.W.C.M. de Ruijter en M.M.A. van der Heijden; Christian, zn. v. A P. Versteege en C.B.M. van der Kamp; Aletta Jacoba. dr. v. W.N.J. Kuin en A.M. Bakker; Wieteke, dr. v. J. Dekker en A. Hogendoorn, Esther Adinda, dr. v. W.M. Koppe en K.W. Lenderink; Marco, zn. v. C.J. van Eg- mond en A.C.M. Huntink; Marcella, dr. v. R. van Delft en E M.H.L.M. Vester; Marleen, dr. v M G M. Venne en D O Brussee; Christiaan Johan nes Sandor, zn. v. J. Ouwerkerk en T. Mèndi; Eddy, zn. v. N.B.M. Breed en M, Walkiër; Peter. zn. v. H.J. Groenewegen en E S A. Gülcher. Overleden: G.J. Wagemans, geb. 7 mei 1898, man; C.J. Driessen, geb. 19 jan. 1902. man, B.J. van Dragt. geb. 17 nov. 1929, man; S.L. Wijna- endts van Resandt, geb. 25 aug. 1978, dochter, ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3