Secretaris Jaap Werners (NDR): "Bijna een ramp voor ons" Vijfde zege Dolle Dries Bibiane Pruyn start op kunstrijden Zaalhockeyzege Oude meubilair in Voorschotense raadzaal hard aan vervanging toe SCHIETTOERNOOI Nieuwe spits FC Twente Schaatskalender SPORT LEIDSE COURANT DEN HAAG De draverijen in Nootdorp gingen gisteren wederom niet door. Voor de derde keer moes ten de koersen op deze baan worden afgelast In totaal gingen deze win ter al acht meetings in Nederland niet door. De nieuwe algemeen se cretaris van de Stichting Nederland se Draf en Rensport(NDR), de heer Jaap Werners, had zich geen slechte re start - buiten zijn schuld natuur lijk- kunnen indenken. In het prachtige kantoor van de NDR kijkt de 38-jarige Jaap Werners naar buiten. Het sneeuwt nog steeds. Het moet toch niet lang meer du ren, anders is het een ramp. Nu is het nog te overzien. Maar nog twee weken en dan weten we toch echt niet meer waar het met onze be- roepssport heen moet. Vergeet niet dat er trainers zijn die een belang rijk deel van hun inkomen verkrij gen uit het prijzengeld dat we op de banen verrijden. En geen koersen, geen prijzen". Nog nooit eerder in de stokoude ge schiedenis van de Nederlandse draf- sport werden in een winter zoveel programma's afgelast. Jaap Werners- .„Het gebeurde wel eens dat er door mist en onverwachte sneeuwval een programma niet doorging. Maar meestal bleef het daarbij. Zelfs in 1963, toen er ziekte onder de paarden was, werden er in die ook koude winter laatste Elfstedentocht, red geen acht meetings afgekeurd. Onze sport is er een die zomer en winter doorgaat Veel mensen verdienen er hun dagelijks brood in. Maar we moesten wel afkeuren deze winter. Het probleem is niet op de eerste plaats om de banen sneeuw en ijs vrij te krijgen. Dat gaat in de meeste gevallen wel, al was het gisteren op de baan van Nootdorp ook niet mo gelijk. De aanvoer van de paarden uit het gehele land naar de banen .dat is een probleem Je mag van de trainers niet verwachten dat ze met hun dure koerspaarden wegen op gaan die nauwelijks te berijden zijn. Bij de meetings, die deze maand wel doorgingen, kwamen veel paarden niet aan de start en bleef ook behoorlijk veel publiek weg, want een slechte omzet bij de totali- sator tot gevolg had. Ruim twee miljoen toto-omzet min der betekende het niet doorgaan van de acht meetings. De zeven die wel doorgingen in de maand januari brachten in vergelijking met de cij fers van januari 1978 bijna acht ton minder op. Van die totalisatoromzet is een klein gedeelte bestemd voor het prijzengeld van de draverijen. In de maand januari is er een kwart miljoen minder uitgekeerd aan prij zen. De meeste trainers krijgen van de eigenaren een derdedeel van het prijzengeld. Volgens secretaris Jaap Werners heeft de eigenaar het nog moeilijker dan de trainer/ pikeur. Jaap Werners:„Er zijn natuurlijk ei genaren met behoorlijke paarden die elke week op een duitje prijzengeld rekenen Trainers hebben hun in komsten van de pensiongelden. Daar moeten ze, als ze het goed doen, wat aan over kunnen houden. Maar men moet niet vergeten dat de trainers deze winter voor veel extra-kosten zitten. Immers, het schoonhouden en maken van de baan kost veel geld en mankracht. Veel trainers kunnen hun paarden niet trainen op hun baan. Daardoor is het voor velen ook niet mogelijk om met hun onge trainde paarden te koersen". Supertrio Afgelopen zondag ging voor de twee de keer in de geschiedenis het super- trio in Hilversum niet door. Het pu bliek was daardoor- zijn geld kwijt. De inzet ging naar het supertrio van de komende weken. Dat heeft bij de spelers wat stof doen opwaaien. Dat is ergens wel te begrijpen, maar het staat wel in het reglement van het supertrio. De toto is echter druk in de weer om daar verandering in te krijgen. Aan het annuleren van de meetings hadden we niet gedacht. Voor komende zondag zullen we al les in het werk stellen om de mee'- ting op de baan in Hilversum met supertrio te laten doorgaan". Mis schien is er wel bij het supertrio een mogelijkheid net als bij de voetbal pool,do or aan vervangende uitslagen te gaan denken. Nieuw publiek Worden de meetings die werden af gekeurd nog op een latere dag inge haald? Jaap Werners:,, Dat zal moei lijk zijn. Ons programma's zit al erg vol, misschien wel te vol. Ik dacht dat het beter was om de programma sterker te maken, wat meer geld te besteden aan reclame en zo nieuw publiek naar de banen te krijgen. Meer en nieuw publiek, meer omzet en daardoor gaat de jaaromzet toch weer omhoog. Het prijzengeld gaat hand in hand met de omzet aan de totalisator". De paardesport in ren en draf maakt een moeilijke tijd door. In 1978 werd slechts een stijging geboekt van zes procent in de omzet en dat was nog te danken aan het feit dat het super- trio enorm insloeg. De uitkomst voor draf en rensport waarin,velen hun dagelijks brood verdienen,is wedmo- gelijkheden buiten de wedstrijdba- nen. Thans is het mogelijk om bij vijf adressen in ons land buiten de banen supertrioformulieren in te le veren. De wens van draf en ren is op de hoek bij elke sigarenwinkel. Men verwacht, en heeft van de min ster al toestemming daarvoor gekre gen, dat men dit jaar kan beginnen met supertrio via de post. Hieraan mogen dan meedoen de abonnees van de bladen,, Paardesport in ren en draf" en De Hoefslag Stapje voor stapje gaat het bij de totalisa tor. En dan te weten dat Frankrijk komende zondag bij de Prix d' Ame- rique een toto-omzet buiten'de baan heeft bij zeker zestig miljoen. ARTHUR VAN RIJSWIJK er wordt gekoerst. Maar als DONDERDAG 1 (JANUAR11979 PAGINA» Paarden staan voor niets. Hagel, sneeuw, kletsnatte banen, de wegen onbegaanbaar zijn en de banen niet te bereiken houdt alles op. Iedereen die het laatste jaar een keer in de Voorschotense raadzaal heeft rondgekeken, zal kunnen bea men, dat het meubilair daar hard aan vervanging toe is. De vele raadsvergaderingen, trouwerijen en andere bijeenkomsten, die in de loop der jaren in de zaal zijn ge houden, hebben het uiterlijk van de tafels en stoelen geen goed gedaan. De slijtage is zelfs zo erg, dat de al meerdere malen toegepaste „op knapbeurt" van het meubilar niet meer mogelijk bleek te zijn. Bij die eerdere onderhoudsbeurten werden bijvoorbeeld de fineerlagen van de tafelbladen telkens enkele milime- ters afgekrabd, maar de dikte van de huidige fineerlaag staat een der gelijke behandeling niet meer toe. Het meubilair moest dus inderdaad worden vervangen. B en W van Voorschoten, die zich voor dit voldongen feit zagen ge steld, hebben daarom verleden jaar al besloten om bij die meubelzaken, die zich gespecialiseerd hebben in wat men „representatief" kantoor meubilair noemt, een keer een kijk je te gaan nemen en ideeën op te doen voor een nieuwe inrichting van de raadzaal. Contacten Namens het college heeft de toen malige gemeentesecretaris A. Oos- terbaan, en na zijn afscheid zijn opvolger G.A. de Graaff, contact opgenomen en onderhouden met de firma Aspa uit Leiden. Dat was, niet zo verwonderlijk, want deze firma heeft-, nu al weer zo'n acht jaar geleden, ook het interieur ver zorgd van de kamers van de leden van het college, de commissiekamer en van een deel van de derde etage van het gemeenteflat. Die contac ten, en de daarop volgende bespre kingen, hebben er toe geleid dat er door genoemde firma twee plannen zijn ontwikkeld voor de nieuwe in richting van de raadzaal: een op stelling in een kring en een opstel ling in de huidige vorm. Huidige opstelling Het Voorschotense college, dat zich inmiddels over de plannen heeft be raden, vindt dat het beste de huidi ge opstelling kan worden gehand haafd. Aan een kringopstelling kle ven volgens B en W verschillende bezwaren aangezien de raadzaal, behalve als vergaderzaal, ook voor huwelijksvoltrekkingen moet kun nen worden gebruikt. Door gebruik te maken van kleinere tafels, is het volgens het college tevens mogelijk om tot een wat „speelsere" opstel ling van de zetels te komen. En dat moet dan weer tot gevolg hebben, dat de raadsleden de burgemeester en de wethouders beter kunnen zien. De Leidse meubelzaak heeft op verzoek van de gemeente Voor schoten een blik in de vergaderzaal geworpen en is met meubels aan Zo ziet het meubilair in de Voorschotense raadszaal er op nu nog uit. komen dragen, die zij uitermate ge schikt vindt. Meubelexpositie Op de overloop voor de raadzaal heeft men een kleine meubel-ëxpo- sitie ingericht, waar de raadsleden hun toekomstige zetels kunnen be wonderen. De tafels die, wanneer de plannen doorgaan, in de raad zaal moeten komen zijn kleiner dan de tafels die er nu staan. Ze heb ben het voordeel dat ze, in het ge val dat de zaal voor een bepaalde gebeurtenis moet worden ontruimd, vlugger en makkelijker zijn weg te halen dan de huidige, grote en zwa re tafels. Voor wat betreft de stoe len heeft de Voorschotense gemeen teraad de keus tussen een tweetal zetels die elk weer in twee uitvoe ringen, met een leren of wollen be kleding, kunnen worden geleverd. De ene stoel kost bijna tweeduizend gulden, de ander meer dan twaalf honderd gulden. De Leidse meubel zaak adviseert de Voorschotense raadsleden echter om voor leer te kiezen, aangezien deze vorm van bekleding veelal in het gebruik mooier wordt. Wol daarentegen, wordt vaal en slijt veel sneller. Kosten Voor de vervanging van het meubi lair is op de begroting een bedrag gereserveerd van honderddertigdui zend gulden. Wanneer de raadsle den voor de duurste stoel kiezen, komt de aanschaf van de eenent wintig raadszetels, elf raadstafels, vijf ambtenarentafels, een perstafel, achtenveertig tribune-en ambtena- renstoelen en zes tribunetafels uit op een totaal bedrag van vijfenne gentigduizend gulden. In het goed koopste geval komt men uit op een bedrag van achtenzeventigduizend gulden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bibiane Pruyn, de te stoppen met de wedstrijdsport Nederlandse kunstrijdster die drie gaat over naar de prof s. jaar geleden in Heerenveen de Chal- Van 12 tot en met 15 april doet ze lenge Cup won en voor bet laatste in Jaca (Spanje) mee aan bet wereld- Nederlandse kampioenschap besloot kampioenschap voor profs. Bibiane Pruyn: ,Jlet is al voor bet vijfde rijdster, die aan zo'n wereldkampi- jaar dat dit wereldkampioenschap oenschap voor profs meedoet. De wordt gehouden. Wie er allemaal aan verwachting is dat er vele goede meedoen, is nog niet bekend. Maar amateurrijdsters, die straks op de ik ben wel de eerste Nederlandse Europese- en wereldkampioenschap pen (amateurs) in Wenen en Zagreb meedoen, straks ook in Spanje van de partij zijn. Het moet een opstapje worden naar de ijsrevue of het trai nerschap". Slechte loting WK-ijshockey TILBURG Het bestuur van de Nederlandse ijshockey- bond zal bij de internationale ijshockeyfederatie protest in dienen tegen de deelneming van tien landen aan het we reldkampioenschap in de b- groep, dat van 16 tot en met 24 maart in Roemenië wordt gehouden. In de reglementen staat dat aan een dergelijk evenement slechts acht lan den mogen deelnemen. Vooralsnog is Nederland sterk ingedeeld. Het treft in de poule Japan, China, Noorwe gen en Zwitserland. Het speelschema voor Nederland is: 16 maart: Japan-Neder land; 17 maart: Nederland- Noorwegen; 19 maart: Neder land-Zwitserland; 21 maart: China-Nederland. Op 23 maart worden de krui singswedstrijden gespeeld, waarna op 24 maart de fina les volgen. De poule-indelingen zijn: Pou le a: Oost-Duitsland, Roeme nië, Hongarije, Oostenrijk en Denemarken. Poule b: Neder land, China, Japan, Zwitser land en Noorwegen. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Schutters Associ atie (KNSA) organiseert op 27 en 28 januari in de Houtzagerij in Den Haag onder de naam „International Shootingr een tienlandenwedstrijd op luchtpistool en luchtgeweer. Aan dit evenement, dat tevens geldt als selectiewedstrijd voor de in maart in Oostenrijk te houden wereldkampioenschappen, wordt deelgenomen door 130 topschutters onder wie de we reldkampioenen Skanaker uit Zweden en Allan uit Schotland. Voor Nederland treden ondermeer in het strijdperk de kampi oenen Hans van Zessen (luchtpistool) en Gijs Brinkhorst (luch tgeweer). Minder spelers in Amerikaanse voetbal actief WASHINGTON Het aantal buitenlandse voet ballers, dat van 1 februa ri tot 30 september uit komt in het Amerikaanse voetbal, zal worden be perkt. Mochten er het vorig sei zoen 245 vreemdelingen deelnemen, voor het ko mende seizoen is dat aan tal teruggebracht tot 220. Meer tijdelijke werkver gunningen zal het ministe rie niet verstrekken. Deze maatregel houdt in, dat per club tien buitenlan ders kunnen worden aan getrokken. Dat is één minder dan in 1978. BOXTEL Het Nederlandse herenzaalhockeyteam heeft gis teravond in sporthal de Haagakker in Boxtel voor 400 toe schouwers de interland-wedstrijd tegen België met 10-6 ge wonnen. Bij de rust leidde Nederland reeds met 6-3. Coach van Heumen had in deze eerste oefeninterland ter voor bereiding op de voorronden van het toernooi om de Europa Cup voor landenteams, die op 17 en 18 februari in Veldhoven worden gehouden, gekozen voor twee complete blokken, die hij beurtelings inzette. Het voordeel van deze speelwijze was dat hij een goed ingespeelde combinatie in het veld kon zet ten. Het ene blok van vijf spelers bestond uit vier spelers van landskampioen MEP, Martin en Jac Joosten, Henk de Windt en Carel van der Staak, aangevuld met Tim Steens. Dit vijftal was aanzienlijk productiever (zeven treffers) dan het andere kwintet (drie doelpunten), dat bestond uit Geert van Eijck, Ron Steens, Wout van der Meulen, Theodoor Doyer en Thom van 't Hek. In het doel bij oranje stond voor rust Hermans en na de pauze Sikking. De doelpunten werden gemaakt door: Henk de Windt (3), The odoor Doyer (2), Tim Steens (2), Jac Joosten, Ron Steens en Carel van der Staak voor Nederland en A. Gucassoff (3), R. Gucassoff, Solie en Vanderborght voor de Belgen. Volgende week woensdag ontmoeten de ploegen elkaar weer in Brussel. Oldebroek Dries van Wij- he uit Oosterwolde heeft gis teren in Oldebroek wederom een schaatswedstrijd zijn vijfde dit seizoen op zijn naam gebracht. Het was een tocht over 40 kilometer. Als tweede kwam door de finish Karei te Winkel. De uitslag is: 1. Dries van Wijhë (Oosterwolde) in 1.18.10:*, 2. Karei te Winkel (Eerbeek) op 1.10; 3 Atie Duyn (Warn- sveld) op 1.10; 4. Henk Fok ker (Kockengen); 5. Johan Wardenier (Marknesse). Piet de Boer uit Jellum is gisteren in Stiens (Friesland) voor de tiende achtereenvol gende keer Nederlands kamp ioen korte baan geworden. Tweede werd Henk Hospes. Er waren 23 rijders aan de start verschenen, van wie zich slechts Friezen plaatsten voor de finalepoule. De uitslag is: 1. Piet de Boer (Jellum) 43.63 seconden; 2. Henk Hospes (Heerenveen) 43.87; 3. Matthijs Kuiper (Ol- denholtpade) 44.08; 4. Geert Kuiper (Oldenholtpade) 44.69. Homma uit Lisse heeft giste^ ren op de ijsbaan De Plom perd in Almkerk de wed strijd over 100 ronden (veer tig kilometer) gewonnen. Homma was één van de zes leden van een kopgroep, die een halve ronde winst had ge nomen op het veld dat aan vankelijk uit 54 rijders be stond. Die zes man haalden ook het meest uit de premie- pot van ongeveer 1500 gulden: Tussen de sterksten op de baan van Almkerk handhaaf de zich een dame, Lenie van den Hoorn, die als achtste aankwam. De uitslag van de wedstrijd over 100 ronden is: 1. Homma (Lisse); 2. Van den Hoorn (Ter Aar); 3. Vermeu len (Benthuizen); 4. Pennings (Nieuw Vennep); 5. Vermaat (Zwaanshoek); 8. Lenie van den Hoorn (Ter Aar). ENSCHEDE De 19-jarige linkerspits Evèrt Bleuming van de Drentse vierdeklasser Dalen heeft deze week een voorlopig contract getekend bij FC Twente. Bleuming, die enige malen in het noordelijk distrcitselftal is uitgekomen, stond al geruime tijd in de aandacht van diverse semi- profclubs uit de regio. Hij had onder meer een zeer aantrekkelijke aanbieding van FC Groningen op zak, maar gaf er niettemin de voorkeur aan om althans dit seizoen uit te blijven komen voor Dalen, dat momenteel de ranglijst in de vierde klasse H aanvoert. Donderdag: Nieuw Lekkerland: Korte baan heren, 19.30 uur, inschrijven vanaf 18.30 uur op de baan, tel. 01848-19848. Lekkerkerk: Nationale korte baan heren senioren, 19.00 uur, 01805-1144 na 18.00 uur 01805-1317. Wilnis: Afvalwedstrijd, 02979-3174. Leiderdorp: Nationale koppelwedstrijd heren, 19.00 uur. In schrijven tot 17.00 uur aan de baan, 071-891653. Vrijdag: Watergang en Broek in Waterland: De Waterlandoosttocht over 15,30 en 45 km. Start tussen 10.00 en 15.00 uur, 02902-1416. Grootebroek: tocht over 25, 50 en 100 km. Start tussen 10.00 en 14.00 uur bij het Wapen van Grootebroek, 02285-16023 en 11498. 's-Heerenbroek: Korte baan heren 13.30 uur, aanmelden tot 12.30 uur, 05205-214. Bergen: Prestatiemarathon nacht van Bergen, aanvang 21.00 uur. Inschrijven vanaf 20.00 uur kantine ijsbaan. Zevenhuizen en Bleiswijk: Toertocht Rottemeren 15 tot 150 km. Start vanaf 10.00 uur en beide plaatsen informatie aan de baan. Loosdrecht: Ronde van Loosdrecht tot 250 deelnemers heren 120 km., dames 60 km. Start 11.00 uur, inschrijven tot donder dagavond 19.00 uur, 02158-3226,3225,1434 en 1215. Streefkerk: Afvalrace heren senioren 19.30 uur. Inschrijven op de baan tussen 18.30 en 19.00 uur. Warmond: Nationale koppelwedstrijd dames en -heren, 19.30 uur. Inschrijven tot 19.00 uur, 01711-10335. Almelo: Nationale marathon voor heren over een uur, 19.30 uur, 05490-12624. Prestatietocht voor de jeugd tot 16 jaar over een half uur en daarna een prestatietocht over een uur voor 16 jaar en ouder en tenslotte de nacht van Twente. Onderzoek naar tevredenheid van Alphense bevolking ALPHEN AAN DÉN RIJN Medewerkers van de Rijks D niversiteit te Leiden zuil d binnenkort een onderzo dl houden in Alphen aan d iet Rijn naar de tevredenhe en 'l van de inwoners ten aanzii van hun leefomgeving. Dit onderzoek "Kijk op phen" is een vervolg op 1 ®i in 1977 gehouden onderzo in Ridderkerk "Kijk op Wijk". Een op de dertig gezi' nen zal een vragenlijst w< den aangeboden. Vragen zi len daarin worden geste'ff over onder meer de tevrede! I heid met het wonen en lev Ee in Alphen, alsmede vrag over leeftijd en beroep. Rijksuniversiteit hoopt deze manier aan de weet komen, of en zo ja, bij wel groepen specifieke wensen ven. De persoonlijke gegeve zullen geheim blijven, omdjjj, naam en adres niet behoeft worden ingevuld. De vra; lijsten zullen in de perio van 27 januari tot 5 febru. worden rondgebracht. De i sultaten van het onderzo zullen naar verwachting in zomer van dit jaar word' bekendgemaakt. 1 -eg fv OEN HAAG HYS Int F, van» zegevierde gisteravoij in de moeilijke inhaalv» strijd tegen Olympia Ne< horst met 104 voor rufj duizend toeschouwers op Uithof. Voor de beker-comj titie verloren de Hagenai zowel uit, als thuis nog t de Belgen. De stand: 1. De Bisschop 17, 2. Tilburg Trappes 10- Feenstra Flyers 9—13 Olympia Nederhorst 10—li Menken/Leiden 10—11, Bondsspaarbank 10—11 HYS Intervam 9—10, 8. well 10—5, 9. Havana 10-3 en 10. Rh) Racers 10—3. ,rt ARTHUR VAN RIJS!»

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10