Kranten bezorgen in Leimuiden is een hechte familiezaak Dominees, pastoors en bestuursleden van de Boerenstandsorganisaties van de Rijn- Bollen- en Veenstreek Ripper Jonkman houdt duizenden watervogels in het leven VERKEERSLICHTEN BIJ LEIDERDORPSE BRUG Jan Rap en z'n maat Jaar celstraf geëist tegen frauderende Alphense boekhouder ^AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JANUAR11979 PAGINA 5 /eertig jaar ijs en teder Henende pert hij in jpen wak Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ÜMM Nauwelijks hadden we gis termiddag, even na vieren, één voet op het ijs gezet, nabij de jachtwerf De Kop- poel in Rijpwetering, of honderden eenden en water hoentjes dreigden massaal lonze fotograaf in te sluiten. De goede man, die door gaans opereert met een sur plus aan materiaal aan schouders en op de heup, kwam niet snel vooruit en Imaakte duidelijk de indruk van veel eten bij zich te hebben. Een misverstand in omstdie richting kun je dat wa- lal ntergevogelte in deze barre dagen helegaar niet kwalijk nemen. Al gauw droop de waggelende voorhoede weer 'eurgesteld af, want van tn fotograaf kun je als •ngerend dier niet leven, [oewel... Maar die uitleg >u ons weer te ver voeren, larom bepaal ik me ertoe, it omtrent de Rip het voe- ren der dieren op mij een lijzondere indruk heeft ge naakt ?ken$aar was- b'i de rand van telijkf*e Koppoel, een enorm wak vanBat steeds opengehouden jn moet worden om de hon- ïnboirei"den opeengehoopte wa- 1/ogels hun vrije element Comntc kunnen bieden. Enkele 'nstel|dgers draaiden als logge immenwerpers hun rond- ter verkenning. Ze wil de buurt neerstrij ken. En dat doen ze ook :e dag. Om hun graantje kunnen meepikken. Vo- en de winter. Een pak kend beeld daarvan wordt meer dan veertig jaar ge- kend]?®isseerd door de man, die engr<r°°r n^et weirüëen genoemd nen Kordt „de grootste dieren- e dirt^end van Rijpwetering". rnadff nhuis> Cornells J. Jonkman, de grootste dierenvriend van Rijpwetering venbeheerder, die met zijn vrouw het dierenrijk een bijzonder warm hart toe draagt. Ook al zijn er Rip pers die foeteren vanwege dat grote open wak met stro rondom op "hun door gaande schaatsroute". Cornelis Jonkman, een for se kerel, getooid met een ijsmuts en met een enorme oranje plastic wasteil in bei de handen, trekt zich al de cennia lang het lot van de hongerende vogels aan. Uit betrouwbare bron vernam ik: „wat meneer en me vrouw Jonkman doen voor de vogels en eenden is on beschrijfelijk".'Wat doen de Jonkmans bijvoorbeeld? Ze halen elke week brood bij een Haagse bakker. Dat brood gaat in een Volkswa gen busje dat dan propvol op hun erf staat, waar schijnlijk vol begeerte gade geslagen door het in tal en last toenemende watervolk je. Ik hoorde nog meer. Zo weert zich ook de Ripse vis boer Jan Smit, beter be kend als Jan Zalm, die al z'n viskoppen en wat maar eetbaar is bewaart voor Cornelis Jonkman. De jach- twerfbaas-vogelbijvoerder kookt deze specimina zelf en ontdoet de visresten van graten. Het resultaat wordt twee keer per dag rond het grote wak gedeponeerd en dan zitten de drommen koe ten, hoenen en eenden bijna boven op z'n voeten, terwijl hele vluchten duiven sierlijk schijnaanvallen op de werf ondernemen en de vaste gastarbeiders de reigers in dolent rondwieken om uit eindelijk te kunnen aanzit ten. „Eerst geef ik ze brood", bast Cornelis Jonk man, die zich gestoord voelt in zijn voedende bezigheid, „daarna komt het zachte voer aan de beurt". En hij graait weer in de teil om het voedsel uit te kunnen strooien. Dat doet-ie elke dag in het slechte seizoen. Al meer dan veertig jaar lang, heb ik me laten ver tellen. Het zijn allemaal vreemde „vogels en eenden" die bij deze Jonkman aan komen zwemmen en vliegen. Het grote en mooie wak wordt door Jonkman opengehou den. Daartoe bedient hij zich op gezette tijden van een buitenboordmotor die hij laat draaien om te voor komen dat het wak dicht vriest. Verder houden de vele honderden vogels het wak zelf wel open door erin rond te zwemmen, 's Nachts is er zelfs een „waakeend" die z'n soortgenoten en an dere gevleugelde buren uit hun slaap houdt, zodat er ook in de kleine donkere uurtjes rusteloos leven in het wak blijft. Jonkman vist zelf in z'n wak om vis te vangen voor z'n reigers, die nu eenmaal geen draad geven om brood of zacht- voer. Dan zijn er nog de vele katten en honden die van de Jonkmans afhanke lijk zijn. Alles bij eklaar moet deze winterse water- hotellerie een bom duiten kosten. Maar mooi dat Jonkman op deze manier al duizenden watervogels van een wisse hongerdood heeft gered. Voorlopig kan Jonk man z'n plezier nog wel, even op aan z'n menagerie, maar hij heeft de „vogels en eenden" nog nooit in de steek galaten. Vijf Smitjes bijna tien jaar in touw 1 krijgt nu wel elke dag Uitzonderingen daargelaten) w krantje in de brieven- i, maar nauwelijks wordt ;estaan bij de vraag hoe dagelijkse informatie in bezit van de lezer komt. dagbladbedrijf bedient :h hierbij van het aardig pzoldigde legertje van tenbezorgers, doorgaans igens en meisjes die wel zakcentje kunnen ge in. Weer of geen weer. het geen weer is, vallen weieens gaten, maar ir moeten we het nu iar niet over hebben. Ik loof zelfs, dat het kran- ibezorgen een soort roe- is. Zelf heb ik een die geen roeping heeft dit opzicht. Hij bediende ;ns een krantenwijk drie [eken lang en gaf er daar- de brui aan. Maar er in andere en veel beter jemotiveerde" rekels die taak met een zeker toe- ïjding vervullen. Neem bij- •rbeeld het vijftal Smit |t Leimuiden: vier jongens een meisje die sinds ne- jaar de nieuwsvoorzie- in LC-verband in hun nplaats in stand hou- l Floreat crescat; het >ge bloeien en groeien, gezin Smit, huizend aan weg die in de verte tot Kudelstaart reikt, is een solide samenstel- Vader J. Smit kwam jaar geleden met zijn •uw naar Leimuiden en :rd er „bovenmeester" de School met den jbel. Hij was in die dagen ig een notabele. Vandaag dag is de heer Smit 'd van de twee maan- jonge 8-klassige Christ, igere school „De Schakel" werkt naar een integra- met de naastgelegen en de school verbonden 3- isige kleuterschool. Wat meer is: het* echtpaar it is vrijdag 25 jaar ge Sjoerd Smit gesnapt midden in zijn wijk: hij wordt geflankeerd, rond de slee, door (v.l.n.r.) Martin, Arie en Cootje. Broer Hans kon er niet bij zijn. trouwd. De slingers hangen al in de woonkamer en daar schept de heer Smit, al is hij een nuchtere en ac tieve Fries, beslist behagen Louter toeval: toen het paar 25 jaar terug in Voorscho ten in het huwelijksbootje stapte leek het meer op het instappen in een huwelijks slee. Het vroor die dag 15 graden en het sneeuwde volop. Vandaag brengt jong ste zoon Sjoerd (14) zijn pak kranten ook rond met een slee. Dat is in eéri wijk. De andere wijk van Leimui den wordt bediend door Sjoers broer Martin van 17. Die hechte samenwerking binnen familieverband is er al sinds, de oudste zoon, Arie (die nu 24 jaar is en op het punt van trouwen) negen jaar geleden zijn krantenwijk begon. „Dat ging eerst op de fiets en ik ben geëindigd met de auto, want voor de Bilderdam, een rit vice versa van 6 km, heb je redelijk vervoer no dig. Je bedient dan een stuk of 17 postabonnees die 's zaterdags hun krant di rect via ons in de bus krij gen", aldus Arie, die tot z'n 18e de bezorging een warm hart toedroeg. Dan is er Hans van 22 jaar. Hij draaide drie jaar lang op voor het rondbrengen van de Leidse Courant in zijn deel van Leimuiden. Toen kwam Cootje, dochter van 20 nu, de expediërende Smit-gelederen versterken. Tot begin van deze winter hield zij het vol, maar ze kreeg het in de tweede klas van de Pedagogische Aka- demie te druk; daarom moest zij achter het bezor gen een punt zetten. En dat vond ze nog jammer ook, want Cootje deed het graag, „want je haalt er een frisse neus bij ook". Negen jaar lang is er steeds een Smit-koppel actief ge weest met het kranten rondbrengen. Een gedegen familiebedrijfje, met altijd wel een vervanger bij ziekte of vakanties. Zo is of nu weer Martin bezig, die de „zaak" van Arie heeft over genomen en met z'n zesde jaar bezig is en daarmee in feite het grootste aantal dienstjaren heeft. Toen ik gisteren bij de Smits aan de Burgemeester Bakhui- zenlaan binnenviel was Sjoerd van 14 net weg met z'n slee vol kranten. Sjoerd draait ook al twee jaar mee. Doet ook het „folder- werk", huis aan huis. Op de slee lag z'n „wijk". Zo gaan elke dag in Leimuiden twee jonge leden van de Smit-fa milie het dorp in om een kleine 150 adressen te be voorraden. Daar is Martin drie kwartier mee bezig en Sjoerd die de „nieuw bouw" erbij heeft doet er een dik uur over; en met de slee is hij zeker ander half uur onderweg, want je moet eigenlijk in „fietsuren" rekenen. Mevrouw Smit: „toch lopen we op z'n end. We willen de tien jaar krantenbezorgen volmaken, daarna zijn onze krachten wel uitgeput om dat dan onze jongens ande re besognes hebben". Arie herinnert zich zijn „loop baan" nog goed: „het is routine, zoals eten; dat ver geet je ook niet. Je bent ge woon om half 5 thuis en dan ga je je wijk draaien. Ik heb het altijd gewoon leuk gevonden". Een formi dabel LC-bastion, daar in Leimuiden. Hoe kan het an ders. met zo'n stel ouders. Voorlopig is onze nieuws voorziening in dat „buiten gewest" verzekerd. LEIDERDORP Het college van B W van Leiderdorp heeft ingestemd met een verzoek van de gemeente Leiden om vooruitlopend op de uitvoering van het busbanenplan een ver keerslichteninstallatie te plaatsen op de krui sing Hoge Rijndijk/Leiderdorp. Deze medede ling van wethouder J. Bezemer (PvdA) werd met enige reserve door de leden van de com missie verkeer en vervoer tijdens de gistera vond gehouden vergadering ontvangen- Men vreesde de gevolgen voor de Persant Snoep- weg, in het bijzonder voor de kruising Acaci- alaan/v.d. Balk Bouwmanweg die tijdens de spitsuren nu al vaak verstopt is. De slechte situatie op de Hoge Rijndijk en het belang van de zebra-moeders heeft voor het Leider- dorpse college echter de doorslag gegeven. B W van Leiderdorp staan ook positief te genover de plannen van Leiden een fiets-voet- gangerstunnel aan te leggen onder de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Leiderdorpse brug. Aan Rijkswaterstaat is op verzoek van Leiden de nodige medewerking toegezegd. Of het Lei derdorpse deel van het busbanenplan met voorrang kan worden aangelegd is nog maar de vraag. Wethouder Bezemer deelde mede, dat de gemeente Leiden in principe bereid is medewerking te verlenen maar de nodige voorwaarden heeft gesteld. De hoognodige re constructie van het kruispunt Acacialaan/v.d. Valk Bouwmanweg en de plannen voor ver breding van de Leiderdorpse brug kunnen daardoor vermoedelijk niet op korte termijn worden uitgevoerd. Overlast De commissie bleek geen oplossing te kunnen bedenken voor de parkeeroverlast die de be woners aan de Luijkendreef ondervinden van de sportschool Van Houdt. De klachten van de bewoners dateren al van enkele jaren gele den. Geen van de drie voorgelegde varianten voor vergroting van het aantal parkeerplaat sen kon genade in de ogen van de commissie leden vinden. Ook een drietal bewoners op de publieke tribune aanwezig waren verdeeld. Tijdens de discussie werd echter duidelijk, dat het nachtelijke rumoer van de bezoekers van de sportschool de grbotste oorzaak van de klachten was. „Houdt Van Houdt zich wel aan de sluitingstijden?", vroeg het PPR-raadslid Jan Gordijn. Wethouder Bezemer zegde toe met de heer Van Houdt daarover te zullen spreken. KATWIJK Komende zaterdag speelt „Het Mechels Minia tuur Theater" het toneelstuk „Jan Rap en z'n maat" in het zalencomplex Tripodia m Katwijk. K. en O. Katwijk is verheugd, dat het haar gelukt is om dit ontroerende werk van de schrijfster Yvonne Keuls naar Kat wijk te halen. Zij schreef dit stuk naar aanleiding van haar ervaring als staflid van een opvangtehuis in Den Haag. „Jan Rap en z'n maat", in oktober 1978 onderscheiden met dè prijs van de toneelkritiek, beschrijft de situatie van een op vangtehuis voor kinderen. Het is een felle aanklacht tegen allerlei misstanden in de maatschappij, die de kinderen zo gemangeld hebben, dat zij niets anders meer kunnen dan vluchten naar het opvangtehuis. De avond begint om 20.15 uur. Entree is 10.-; voor K. en O.- leden, C J.P. en 65+ bedraagt de toegangsprijs 8.50. I LEIDEN Geboren: Natascha, dr v. W. C de Haas en J. van Roon. Arie Bastiaan, zn. v. P van der Plas en A. B. van Dijk; Matthijs Jan Hein, zn. v. H. J W Wassenberg en J. E. M. Hoogstraten; Ingeborg Johanna Aga tha, dr. v. H. A. M Ooijendijk en E. J. Guldemond; Pieter Leonardus Adrianus. zn. v. A. M. J. van der Luijt en L. W. Tibboel; Amanda Bi- anca. dr. v. B. P. van Vliet en R. Mi- chels; Daniëlle Martine Jacoba, dr. v. M. A. P. Smits en J. H. Nijgh; Diana Petra Laura, dr. v. J. van Ees en A. J. van Velzen; Adriaantje Elizabeth, dr. v. W. J. Schaap en E. C. M. Speurtocht besmetting drinkwater XOORDWIJK Bet Noord wijkse waterlei dingbedrijf is met een speurtocht bezig naar de oorsprong van de besmet ting van drinkwater in de Victor-wijk van Noordwijkerhout en het grensgebied van deze ge meente met Voorbout De besmettingshaard is nog steeds niet gevonden. Het waterleidingbedrijf sluit niet uit, dat iemand wa ter put uit een eigen brond en dat dit water terugstroomt in het lei dingnet. Hierdoor zou de besmetting kunnen zijn ontstaan. Dit verklaarde gistera vond wethouder Jansen van Noord wijk tijdens de raadsvergadering op vra gen van het CDA-raadslid Wijnands. Reden voor on gerustheid is er niet, vol gens de wethouder. Reeds enkele weken geleden, kort na de jaarwisseling, werd tijdens het nemen van routine-monsters ont dekt dat het drinkwater een aantal ongewenste bacteriën bevatte, overi gens slechts in een deel van het gebied dat door het Noordwijkse bedrijf met Leids water wordt bevoorraad. Door toevoe ging van chloor werd de schadelijkheid terugge drongen. 's Nachts wordt de chlorering stopgezet om monsters te kunnen nemen. De bewoners is aangeraden dit water voor gebruik te koken. ALPHEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek geëist tegen een 32-jarige boekhouder uit Alphen a/d Rijn- De man heeft bekend voor een bedrag van bijna 300.000 gulden te hebben ver duisterd bij zijn werkgever, de importeur van scheepsarti kelen Mercury Marine. In september van het vorig jaar toen de boekhouder met vakantie was kwam de fraude aan het licht door een brief van een advocatenkantoor. Daarin werd bevreemding uit gesproken over het feit, dat op het salaris van de boek houder nog steeds geen be slag was gelegd, omdat hij talrijke schulden had. Geen wonder dat de brief onbeant woord bleef, want de boek houder beheerde de post en liet dus de voor hem onge wenste brieven verdwijnen. Hij leidde een luxueus leven, waartoe hij ondermeer een kostbare auto en jacht had aangeschaft. Daar was hij mee op zwerftocht gegaan. Op 1 februari van het vorig jaar was hij bij het bedrijf in dienst gekomen en wist al gauw zich een vertrouwenspo sitie te verwerven. Toen hij terugkeerde van vakantie werd de boekhouder gearres teerd. Hij gaf toe 23.000 gul den aan de kas te hebben onttrokken, teneinde zoals hij dat noemde in een tij delijk tekort aan contanten te voorzien". Maar het onder zoek leverde heel andere re sultaten op. De verdachte had in 1971 een stichting opge richt met als doel voor instel lingen en verenigingen admi nistratief werk te verrichten. Dat liep niet te best en ver dachte stopte het ene gat met het andere waarvoor hij geld van zijn werkgever benutte. De belasting had uiteindelijk ongeveer een ton te vorderen. Voor de rechtbank gaf ver dachte toe hetgeen hem werd verweten. De officier van jus titie, mr. Blok noemde het een brutaal stukje dat ver dachte had uitgehaald. De verdediger, mr. Donker uit Alphen aan de Rijn, zette uit een dat een deel van het ver duisterde geld bij de werkge ver terug is door verkoop van de auto en het jacht. Boven dien ligt er nu een claim van 220.000 gulden zodat het wei nig zin heeft een langdurige gevangenisstraf op te leggen. Hij vroeg te volstaan met de honderd dagen door verdach te nu in voorarrest doorge bracht en voor het overige eventueel een voorwaardelijke straf. Vonnis op 6 februari. Na intensief beraad zich verenigd hebbende in de Stichting „Ethisch Reveil t.b.v. het Dier" (zie voetnoot) vragen de welwillende aandacht van alle veehouders gemeenteleden c.q. verenigingsleden voor het volgende: De afgelopen weken hebben wij, helaas, bij herhaling uit perspublicaties moeten vernemen dat op diverse plaatsen in het land buiten lopend vee door honger, koude en ontbering om het leven is gekomen. Ook in onze regio. Het behoeft geen betoog dat voor het einde voor deze dieren daar was, ze weken en weken bittere ellende geleden hebben. Het getuigt o.i. van realistisch inzicht om aan te nemen dat deze gesignaleerde gevallen van dierenkwelling slechts een minuscuul deel uitmaken van datgene wat er in zijn totaliteit plaats vindt en door onze stichting als volstrekt ontoelaatbaar en mens- en dier- onterend wordt gekwalificeerd. Een kwalijk nevenverschijnsel van deze misstanden is het feit dat een smet op onze kerken en de gehele boerenstand geworpen wordtook op de goede boeren. Wij doen daarom een klemmend beroep op alle veehouders en hun echtgenoten het vee niet uitsluitend te zien als een product dat zoveel mogelijk rendabel moet zijn, maar ook te zien als levende have, medeschepselen van onze God, rechthebbend op een behoorlijk bestaan. Ook de H.H. veekopers en veerijders kunnen in hun manier van met dieren omgaan heel wat meer humaniteit leggen. Na ampel overleg hebben wij besloten dat de volgende voorzieningen voor 's winters buiten lopend vee noodzakelijk zijn! 1. Geregelde controle van de beesten en in geval van nood onverwijld de veearts laten komen. 2. Voldoende bijvoeren, in strenge, maar ook in zachte winters. 3. Dit bijvoeren dient bij voorkeur te geschieden in een de dieren ter beschikking staande stal, schuur of afdak-, waar zij tevens beschutting kunnen vinden als de elementen hun te machtig worden. 4. Absolute minimum voorziening: overkapte ruif zodat, als de dieren géén beschutting kunnen vinden als bedoeld in punt 3, wat volgens de stichting wel zeer gewenst is, zij te allen tijde over droog voer kunnen beschikken. Resumerend komen wij tot deze simpele conclusie: laten wij de dieren gaan behandelen zoals wij zelf behandeld wensen te worden. Het Stichtingsbestuur Noot: De term Ethisch Reveil" is met toestemming van onze geachte minister-president Mr. van Agt ontleend aan een rede die hij medio 1978 gehouden heeft.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5