College Noordwijk verdedigt beleid Personeel demonstreert voor poort Sancta Maria Zoeterwoude beslist over plan Hoge Rijndijk West" DORPSRAAD STOMPWUK WIL MEER STEUN VAN BEVOLKING REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JANUAR11979 PAGINAfA NOORDWIJK Het begin en het eind van de gisteravond gehouden raadsver gadering was vrijwel geheel gewijd aan de kraakakties in woningen van de laat ste weken. De PPR had over deze zaak schriftelijke vragen gesteld en het colle ge had op dezelfde wijze van repliek ge diend. Over deze beantwoording bleek PPR-voorman Schelvis allerminst te spreken. Hoewel de PPR zich niet wen ste te vereenzelvigen met de Kraakbond Noordwijk, bestond er bij de fractie veel sympathie voor de akties van de krakers, die volgens Schelvis de aan dacht vestigden op de woningnood van de jongeren. Van het kraken als demon stratie ging naar zijn mening een gun stige werking uit. De fractievoorzitter van de PPR verweet het college op zijn vragen een autoritair antwoord te hebben gegeven. „Als ik op dezelfde manier m'n vader zou hebben toegesproken, had ik een draai om mijn oren gekregen", betoogde Schelvis. „Maar u bent bepaald niet de vader van dit college", interrumpeerde burgemees ter mr. Bonnike slagvaardig, onder veel hilariteit van de gemeenteraad. Kritiek had de woordvoerder van de PPR op het inzetten van de politie bij de ontruiming van het pand Hoofdstraat 1. Hij vergeleek dit met het schieten van een kanon op een mug. Ook Schaap (PvdA) gaf z'n visie op het kraakgebeuren. Leegstand en de woning nood onder de jongeren hadden daartoe aanleiding gegeven. Het PvdA-raadslid stelde vast, dat de krakers althans in een tweetal gevallen succes hadden ge boekt In de voormalige meesterswoning aan de Huis ter Duinstraat kon een door brand getroffen gezin worden onderge bracht, terwijl ten aanzien van het pand Hoofdstraat 1 duidelijk meer spoed wordt betracht met de plannen voor een eventueel herstel. Overigens vond Schaap dat ook de gemeenteraad boter op het hoofd had. Men had te weinig aandacht geschonken aan de leegstand van huizen. Als voorbeeld noemde hij koopwoningen in Vreewijk, waarvoor nog steeds geen bewoners zijn gevonden. Schaap zei be grip te hebben voor de kraakakties. Burgemeester mr. Bonnike ging uitvoerig in op het betoog van de woordvoerders van PPR en PvdA. Dat leegstand van woningen ergernis opwekt, kon mr. Bon- Publieke tribune puilde uit NOORDWIJK De bescheiden publie ke tribune in de Noordwijkse raadszaal kon gisteravond de schare toehoorders lang niet bergen. Zelfs de zetels van de pers, waarvan men zeker niet kan zeggen, dat ze symptom en van leeg stand plegen te vertonen, bleken deze keer bezet door kraakgenoten, die ken nelijk niet van zins waren ook maar één stoel op te schuiven. Wie 't eerste komt, wie 't eerste pompt, was blijk baar de stelregel van de heren. Aan ,Mijl" ontbrak het dus niet. Wel aan ruimte.' Talrijke gasten moesten genoegen ne men met een plaatsje op de overloop, maar daar bestond weer het euvel, dat een groot deel van het in de raadszaal gesprokene niet te verstaan viel. „Good- old" Jan Duindam, die in betere tijden in dezelfde raadzaal met boude uitspra ken het PSP-standpunt placht te laten horen, kwam eveneens op de corridor terecht Hij speelde oud-collega Alkema de een briefje toe, waarin hij de aan dacht vestigde op de verloren gegane stemgeluiden. De fractievoorzitter van het CDA speel de het prompt door aan de voorzitter en uit de raad kwam toen het advies de geluidsinstallatie eens door een „ech te" deskundige te laten bekijken. Jan Duindam wist een betere oplossing. „Laten ze een TV-circuit aanbrengen",' vond hij. „Dan kunnen we het nog zien ook!" nike zich wel indenken, maar de Kraak bond gaat de weg van de „eigen rich ting" en die is in strijd met de wet. Het geven van de bestemming „opslagplaats van gemeentewerken" aan het pand Hoofdstraat 1, berustte op de gemeente wet, zo bleek uit de verklaring van de burgemeester. De ontruiming was op normale wijze uitgevoerd, deelde de bur gemeester mede. Vijftien man politie was daarbij achter de hand gehouden, omdat men niet wist hoe de situatie zich zou ontwikkelen en hoeveel krakers zich in het pand bevonden. Achteraf bleek dat een aantal van hen net bezig was met fourageren. Gepraat met de krakers was er wel. Wethouder Bedijn had al eerder met hen een gesprek gehad en ter gele genheid van de ontruiming had de bur gemeester aangeboden een gesprek met de vertegenwoordigers van de Kraak bond te hebben. Hierop hadden zij niet gereageerd. Een onderhoud tijdens de ontruiming wees mr. Bonnike af als zijn-' de niet de juiste tijd en plaats. Een tussentijdse verhuur van het pand Hoofdstraat 1 zag de burgemeester niet zitten, ook al met het oog op het raads besluit dat het zo mogelijk als woning opgeknapt moest worden. Het onderzoek naar de mogelijkheid tot renovatie had hij in de februari-vergadering aan de raad willen presenteren, deelde wethou der Van Duyn mede. De kraakakties hadden daar geen invloed op gehad. Tijdens het spreekrecht gaf een woord voerster van de Kraakbond Noordwijk een uitvoerige uiteenzetting van de mo tieven van de krakers. Dit gebeurde in de vorm van een soort algemene be schouwing term van burgemeester mr. Bonnike waarin zij het woningbouw beleid van B. en W. en de gemeenteraad „kraakte". Deze waren naar haar mening niet opgekomen voor de belangen van de Noordwijkse woningzoekenden. Vragen derwijs stelde zij een scala onderwerpen uit de woningbouwpolitiek aan de orde. Daarin zou het gemeentebestuur hebben gefaald en waarin zij beide colleges on der meer verweet geen rekening te hou den met de woonproblemen van het per soneel van Sancta Maria en de Van den Berghstichting. Hoe kan het anders be staan dat deze raad verklaarde dat 18- en 19-jarigen niet behoeven te wonen?, aldus het voorgelezen manifest. De ver klaring werd voor kennisgeving aangeno men. Raad noch college hadden behoefte tot het geven van commentaar. Zoeterwoude Omdat de grondprijs in het plan „Hoge Rijndijk West" viermaal zo hoog is als de grondprijs in „Westeinde 111" wil het college van B W eerst dit plan verwezenlijken. Een definitieve beslissing over welk plan de voor keur krijgt zal morgen tijdens de raadsvergade ring worden opgenomeD. Andere urgumenten om het plan „Hoge Rijndijk West" de hoogste prioriteit te geven zijn het sta dium waarin de werkzaamheden in dit plan ver keren (veel verder gevorderd dan de werkzaam heden in'Westeinde 11, waar.pv. de verkaveling oog niet vast staat) en het feit dat er altijd naar toe is gewerkt dat „Hoge Rijndijk West" eerder gerealiseerd zou worden. Met name het CDA en PZ hadden tijdens hun algemene beschouwingen de nodige vraagtekens geplaatst bij het toeken nen van prioriteit aan Hoge Rijndijk West. De Ambachtsherenweg zal - op basis van de „Ver- keersnota Gemeente Zoeterwoude" - worden ver smald nabij de Richellestraat. Om nu de ver keersveiligheid te vergroten zal éénrichtingsver keer voor een gedeelte van de Ambachtsheren- weg worden ingesteld. Hierdoor wordt het voor het verkeer komende uit de Richellestraat onmo gelijk om rechtstreeks de Ambachtsherenweg op te draaien. Het verkeer vanuit de Richellestraat zal dan gedwongen worden rechtsaf de Veldzicht^ straat in te gaan. Deze Veldzichtstraat zal eem herprofilering ondergaan. Totaal zal de raad voof deze maatregelen een krediet van 110.000,- bei schikbaar moeten stellen. Nu medio augustus van het vorig jaar de minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald dat de nieuwe rijksweg 11 langs de spoorlijn Leiden- Alphen zal komen heeft de stichting Gemiva haar bouwplannen voor in de Zwetpolder veranderd. Eerst was er sprake van dat de weg door de pol der zou lopen en de oorspronkelijke plannen voor de bouw van het complex voor geestelijk minder validen had dan ook een krappe opzet. Nu de zuidwestelijke begrenzing is vervallen (de andere grenzen van het gebied worden gevormd door Zuidbuurtseweg, Zwetkade en Dr. Kort- mannstraat) is er meer ruimte beschikbaar voor het instituut en de 60 a woningen die hier ook gepland zijn. Zo wordt de afstand tussen de ge bouwen onderling veel groter. Er zijn echter toch nog wel wat problemen om dat het betreffende bestemmingsplan „Gemiva (197f3)" eigenlijk al onherroepelijk is geworden. Normaliter zou er dan een planwijzigingsprocedu- re moeten worden ingezet. Dit is echter een laiaï durige procedure en vooral nu het ministerie v Volksgezonheid de eis heeft gesteld dat in tweede kwartaal van dit jaar met de bouw woitj begonnen, lijkt dit niet de aangewezen weg. To "g( zien burgemeester en wethouders nog wel een j lossing. Gesterkt door de uitlatingen van een v e tegenwoordiger van de Provinciale Planologisc Dienst verwachten B W dat Gedeputeerde S |a ten op grond van de procedure ex. artikel 19 v de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto artil m 50, lid 8 van de Woningwet wel een „Verklari van geen bezwaar" zullen afgeven, haast is ech 'm geboden. P STOMPWIJK Het nieuwe Dorpsraadslid Frans van der Burg bepleit in een discussie nota, die morgenavond op de agenda van de Dorpsraad staat, een meer aktieve in breng van de Stompwijkse bevolking bij de besprekin gen van deze raad. Volgens hem is op de infor matie-avond die voor de ver kiezingen, vorig jaar mei, is gehouden van verschillende kanten aangedrongen op ver betering in het functioneren van de Dorpsraad. Hoewel er in Stompwijk vraagtekens zijn gezet bij de negen stem men, die iedere kiezer heeft is de verkiezing volgens de evenredige vertegenwoordi ging, zoals die gewoonlijk plaats heeft volgens Van der Burg de enig juiste. Wat het voorzitterschap betreft, dat volgens burgemeester en we thouders thuishoort bij de wethouder voor Stompwijkse zaken, worden in de nota twee alternatieven aangege ven. De Dorpsraad zou alles, inclusief het voorzitterschap en de notulering, zelf doen, maar dan zou het kontakt met de gemeentelijke instan ties teveel verloren gaan en wordt het werk voor de leden waarschijnlijk te zwaar. Een andere mogelijkheid zou zijn uit de Dorpsraad een voorzit ter te kiezen en de vergade ringen door ambtenaren te la ten bijwonen. Het funktioneren naarbuiten toe is echter het grootste pro bleem. Er zijn te weinig reac ties en het bezoek aan de bij eenkomsten is erg gering. Aan publiciteit ontbreekt het niet, aldus de nota, maar de bezoekers zouden inzage van de stukken moeten hebben. Bovendien meent Van der Burg, dat het spreekrecht niet voldoet. Dikwijls ontbreekt een weerwoord, omdat de aangelegenheid niet op de agenda staat. In de nota wordt voorgesteld, bezoekers ook tijdens de vergadering gelegenheid tot spreken te ge ven. Indien de Dorpsraad dit niet wil, zou een informele voorbe spreking kunnen worden ge houden, waarvoor de leden dan bijvoorbeeld een uur vóór de vergadering aanwezig moeten zijn. Een andere mo gelijkheid, aldus Van der Burg, is de rondvraag aan het slot van de vergadering uit te breiden tot alle aanwe zigen. Het zou voor de bevol king een stimulans kunnen zijn, meer vergaderingen bij te wonen, terwijl de Dorp sraad bovendien beter zou weten wat onder de mensen leeft. Tenslotte wordt nog ge suggereerd gelegenheid tot in terruptie te geven, maar de vrees bestaat dat de vergade ringen dan een te chaotisch karakter krijgen. Als tot ver dere deelneming van de Stompwijkers aan de bijeen komsten I wordt besloten, zul len de vergaderingen waar schijnlijk talrijker worden en langer duren, maar dat wordt niet als een bezwaar gevoeld. In de discussienota, wordt niet gepleit voor uitbreiding van de bevoegdheden van de Dorpsraad, maar wel wordt prijs gesteld op een duiderlij- ker omschrijving hiervan in de betreffende verordening. De opsteller van de nota vindt verder, dat over een en ander niet alleen met de Dorpsraad, maar ook met an deren moet worden gepraat. Daarna zouden eventueel ini tiatief-voorstellen tot wijziging van de verordening kunnen worden voorgesteld. EISENPAKKET DOOR DIRECTIE AFGEDAAN ALS „SUGGESTIES" NOORWIJKERHOUT Ver pleegkundigen van het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout hebben vanmorgen een pro testdemonstratie gehouden voor de poorten van het in stituut. De demonstranten voerden enkele spandoeken mee waarop men ageerde te gen de gedwongen overplaat sing van het unit-hoofd van het „Bernadette"-Paviljoen. Gisteravond was tijdens een hoorzitting tot de demonstra tie besloten omdat de direc tie van Sancta Maria niet be reid was het eisenpakket als „harde" stellingname te ac cepteren. De directie wilde het pakket niet anders be schouwen dan als een aantal suggesties, de personeelsleden daarin gesteund door de Abva overwegen meerdere acties. De personeelsleden ei sen, dat het unit-hoofd op zijn eigen afdeling mag blij ven werken. Tevens vragen zij verbetering van de werk situatie in het paviljoen. Ook willen zij niet meer samen werken met het paviljoens- hoofd. De actievoerders willen voor komen dat de directie van het psychiatrisch ziekenhuis de problemen in het opname-pa viljoen in de doofpot stopt. Dit moet volgens het perso neel van Bemadette tegen elke prijs voorkomen worden, omdat de problemen in dit paviljoen kenmerkend zijn voor de situatie in Sancta Maria. Gisteravond werd het offensief geopend met een hoorzitting in de toneelzaal van het ziekenhuis. De direc tie werd hier geweerd omdat de organisatoren vreesden dat vele verpleegkundigen niet vrijuit zouden praten uit angst voor represailles. Wel werd geprobeerd om leden van het bestuur van Sancta Maria op de hoorzitting aan wezig te laten zijn. De moeilijkheden in „Bema dette" zijn een jaar geleden begonnen rond de benoeming van een waarnemend uni- thoofd. Het nieuwe perso neelslid werd zonder inspraak aan de unit toegevoegd, ter wijl hij in zijn leerlingentijd van het overige personeel van de unit een slechte beoorde ling had gekregen. Daarna volgde een reeks van conflic ten variefend van ruzie over het verwijderen van medede lingenborden tot openlijke vernederingen en intimidaties door het paviljoenshoofd. Vo rige week barstte de bom toen het hoofd van de om streden unit te horen kreeg dat hij naar een ander pavil joen werd overgeplaatst. Als het personeel daar de man niet als unit-hoofd zou accep teren, wordt een ontslag-pro cedure ingesteld. Nadat het unit-hoofd de Ambtenaren bond ingeschakeld had, beslo ten zijn collega's om de zaak openbaar te maken. De verpleegkundigen vinden het onjuist dat de enige com municatie met directie en be stuur van Sancta Maria via het paviljoenshoofd loopt. In conflictsituatie kan een pavil joenshoofd als eenling het overleg kortsluiten. „Dit be leid is ook de oorzaak van conflicten in andere pavil joens. Het paviljoenshoofd heeft dankbaar gebruik ge maakt van zijn macht Hier door is een onmogelijke werk situatie ontstaan. We willen ny niet meer met hem samen werken" aldus het personeel van Bemadette. Illustratief voor de toestand in het opna me-paviljoen is het ziektever zuim. Ruim 40% van de per soneelsleden is overspannen thuisgebleven. De tien ver pleegkundigen van de omstdie den unit zijn allemaal nter, ziekteverlof. daf Deskundige De directie van het psyclr trisch ziekenhuis Sancta If* ria heeft gistermiddag be& ten om een deskundige \i" buitenaf aan te trekken een onderzoek in te stelr naar de situatie in het opp me-pavil joen „BernadettP Tevens moet er een strfO' tuurgroep komen. Hiermee komt de ziekenhj- sleiding slechts gedeeltelijk^ gemoet aan de wensen bedrijfsledengroep vai ABVA (AmbtenarenborffJ Deze bond had eerder vraagd een onderzoekcomnl sie te mogen samenstelp1' waarin ook deskundigen buitenaf zitting zouden nen nemen. Volgens woordvoerder van de pleegkundigen van Bernad^ is het onmogelijk dat de kundige van de ziekenhuis^' rectie op korte termijn het werk kan in Sancta ria. Het is nog niet bekend^ de ABVA-bedrijfsledengr<r',' stappen wil ondernemen gen het besluit van de dir| tie van Sancta Maria. SCHAATSPROGRAMMA Marathon in Oude Wetering ALKEMADE - Op de ijs baan van Oude Wetering worden vanavond de offi ciële marathonkampioen schappen gehouden voor het district Sassenheim. Om 19.00 uur beginnen de wedstrijden voor dames en heren over afstanden van 25 en 12 1/2 kilometer. RIJPWETERING De plaatselijke ijsclub organi seert op zaterdag 27 janua ri afvalwedstrijden voor heren bij café De Vergulde Vos aaan de Koppoellaan. Tussen 12.30 en 13.00 uur kan ingeschreven worden voor de wedstrijden die om één uur beginnen. Telefo nisch inschrijven is zater dag mogelijk om 09.00 tot 12.00 uur op het telefoon nummer 01712-8507. Het in schrijfgeld bedraagt 5 gul den. In de prijzenpot zit ruim 400 gulden. Vrijdagavond begint om 18.30 uur een lampionop tocht voor de jeugd van Rijpwetering (eventueel met ouders). Gestart wordt bij de Sint Jozefschool. Lampions worden gratis beschikbaar gesteld door de IJsclub Rijpwetering. OUD ADE De lange- baan- en afvalwedstrijden die vanavond om 19.00 uur worden verreden, zijn in tegenstelling tot eerdere be richten uitsluitend bestemd voor leden. LEIMUIDEN - Voor leden van de IJsclub Nut en Ver- I maak in Leimuiden zijn er |/j vanavond priksleewedstrij- den op de ijsbaan aan de Kerklaan. Het spektakel I begint om 19.30 uur. De vC hoofdprijs is een geldbe- drag van 100 gulden. HOOGMADE - Op de ijs- baan op De Dees in Hoog- f made worden vanavond door de plaatselijke ijsclub i koppelwedstrijden voor da mes en heren en korte- baanwedstrijden gehouden voor heren boven de veer- uit tig jaar. Aanvang van de f wedstrijden om half acht. P PU Voorhoutse schooljeugd helpt bejaarden VOORHOUT De leerlingen van de drie hoogste klassen van de openbare school 'De Boekhorst' in Voorhout hebben op initiatief van schoolhoofd Loek Post besloten de bewo ners van de dichtbij- zijnde bejaardenwonin gen te helpen met het doen van boodschap pen. De bejaarden hebben het door de gladheid bijzonder moeilijk. Schoolhoofd Post zag de problemen en besloot met zijn leerlingen de helpen de hand te bieden. Met toe stemming van de ouders be llen de leerlingen nu elke dag in groepjes van twee bij de bejaarden aan om hun dien sten aan te bieden. Zek^r de helft van de bejaarden maakt gebruik van het aanbod. Striktere regels in Bootjeshaven Warmond WARMOND De reglementen in de Bootjeshaven van Wf mond zullen beter worden nageleefd. Iedere eigenaar woiaa verzocht zijn boot te fotograferen en de prent bij het best» ai van de stichting Bootjeshaven in te leveren. Vaartuigen i niet in de haven thuishoren zullen worden verwijderd,even n' de schepen van wanbetalers en gezonken boten. Tot di^i beslissing kwam gisteravond de Stichting Bootjeshaven WP° mond i.o. om de chaos in de haven te reduceren. De stichting zal binnenkort de toevoeging 'in oprichting' i zen, als de acte definitief wordt gepasseerd. In de haven voor grotere schepen geen plaats. Men besloot alleen toega 'n te verschaffen aan kleine vaartuigen, zoals zeilboten en 'e vaartuigen. De grotere schepen moeten naar een andere havff uitzien; wellicht komt er in de toekomst plaats in Koudenho Zowel de bootjeshaven als de speelweide zullen in de loop v>0 dit jaar een nieuwe beschoeiing krijgen. Hiervoor is een I* drag van 17000 gulden nodig. De stichting wil hiervoor e bedrag van tien mille lenen. Na de werkzaamheden zal accommodatie aanzienlijk kunnen worden uitgebreid, hetge Pi gezien de wachtlijst nodig is. 0| Kabo-leden onderscheiden De toegang tot Sancta Maria Drie leden van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (Kabo), afdeling Lisse werden gisteren gehuldigd in verband met hun 25-jarig lidmaatschap van de bond. Th. E. van Diest, B.C. van Gerven en J.H. Lan- geveld kregen de insignes op gespeld. Een vierde jubilaris, A.A. Broekhof was verhinderd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4