j,Bij abortus Lorm zo dicht logelijk jenaderen" eprastichting kreeg iuiten haar schuld nilj oen gulden minder Europa-kinderhulp vraagt ook dit jaar weer gastgezinnen Spiritus en babypoeder in strijd tegen koude auto's EULP ZEER DRINGEND NODIG Nog steeds te weinig tandartsen voor ziekenfondspatiënten „WAAROM HIJ HUILDE WIST HIJ NIET" £eldóc (Bomottt „Eigen bijdrage" nader bezien RODE KRUIS WIL REGERINGSSTEUN BIJ OPVANG VLUCHTELINGEN Stop jacht op kievit Agenten voor rechter wegens vrijheids beroving HUNNENLAND leidse courant DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 9 - 1RDINAAL WILLEBRANDS: (Van een onzer verslaggevers) LVERSUM „De politici hebben de plicht aan het leven een totale juridische be- ferming te geven. Indien nu deze politici h, dat de wetgevende lichamen in de Ne- rlandse staat daartoe niet bereid zijn dan )p ik, dat zij trachten toch zo dicht moge- fc bij deze norm te komen. Dan wordt er gezocht naar een minder kwaad, maar èeft men naar het totale goed. Men wordt li belet door de samenstelling van onze Ne- iandse staat om dat totale goed te berei- l. Men tracht dus toch daar zo goed moge- t heen te komen". rdinaal Willebrands zei dit gisteravond in i extra-uitzending van de actualiteitenru- ek Brandpunt van de KRO. Hij gaf daarin r-nadere toelichting op de verklaring die hij idag in Rome had uitgegeven en die wij in ie krant van gisteeren hebben weergegeven. Kardinaal Willebrands. Ook het vraagstuk van de homofilie kwam daarin ter sprake. Of deze een suxuele mis draging genoemd moet worden liet de kardi naal afhangen van hetgeen men onder homo filie verstaat Hij meende, dat hier de kerkelij ke leer ten volle mogt worden gehandhaafd. En dat derhalve een sexueel samenleven van mensen van hetzelfde geslacht te veroordelen is. Op de vraag of dit ook het geval is wan neer men daartoe na een gewentensvolle af weging gekomen is, zei de kardinaal, dat naar zijn oordeel men het geweten daarover zou moeten doen voorlichten door wat de kerk daarover leert. Hij geloofde, dat de menswe tenschappen wel een dieper inzicht zouden kunnen geven in de beoordeling van concrete gevallen van homofiel leven. „Maar ik denk niet, dat dit een verandering zou kunnen brengen in de leer die de kerk hierover altijd gehuldigd heeft", aldus de kardinaal. San een onzer verslaggevers) [STERDAM De Neder- flse Stichting voor Lepra- itrijding (NSL) te Amster- n hoopt dat aan de ongun- ge publiciteit die ontstond gevolg van berichten over elijke fraude bij het Ne- mds Leprafonds in Was- ar nu heel spoedig een komt. De NSL heeft na- ijk in het afgelopen jaar, eel buiten haar schuld, miljoen gulden minder giften ontvangen dan in I, ongetwijfeld als gevolg de perikelen rond de an- instelling. De NSL ont- in 1978 rond vijf mil joen gulden aan giften. NSL-voorzitter W. Thomassen (oud-burgemeester van Rotter dam) benadrukte gisteren in Amsterdam weer eens dat de boeken van de NSL geheel open zijn. Ze worden elk jaar door externe accountants ge- controleer,d. „Het is volstrekt onmogelijk dat de NSL om fi nanciële redenen in opspraak komt. Al het binnenkomende geld komt rechtstreeks ten goede aan de leprabestrij ding". De NSL betreurt het zeer dat zij minder giften heeft ont vangen omdat de leprabestrij ding enorm veel inzet blijft eisen. In de wereld kampen 15 tot 20 miljoen mensen met deze ernstige ziekte en de noodzaak om intens te helpen blijft duidelijk aanwezig. Daarom hoopt de NSL, die 22 medici heeft uitgezonden (er zijn nog 13 vacatures), dat de komende Wereldlepradag (a.s. zondag) veel Nederlanders aanleiding zal geven tot finan ciële steun. Morgen zendt Veronica een film uit van Manus van der Kamp over de leprabestrij ding in Indonesië en Kenia. De film werd in opdracht van de NSL gemaakt. 3oete voor ilternatieve jakkers KONINGEN De eco- >misch politierechter in roningen, mr. R.J.C. essels, heeft de biologi- !he bakkerij „Impuls" It Pieterburen veroor- ield tot een geldboete in 150 gulden. bakkerij beschikt niet rer de nodige vestiging- iapieren. De drie exploi- nten hebben nooit een ïleiding voor het bak- irsbedrijf gevolgd. Zij éigeren dit principieel ndat ze dan brood leren ;en op een wijze, en iet grondstoffen, die zij fkeuren. De rechter, grif- er en officier kregen tij- ens de zitting een zuur- ïsembrood en een alter- Itief bolletje aangebo- in- (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTELVEEN Er bestaat nog steeds een groot gebrek aan tandartsen voor zieken fondspatiënten in verschillen de regio's van ons land. Het gaat vooral ora het Rijn mondgebied, het noordooste lijk deel van Friesland en grote delen van Limburg. Dit staat in een rapport dat de Ziekenfondsraad aanstaan de donderdag zal aanbieden aan de staatssecretaris voor volksgezondheid en milieuhy giëne. Maar ook elders in het land is het voor een zieken fondspatiënt vaak moeilijk (zij het soms tijdelijk) om aan een tandarts te komen. Sa men met de betrokken zieken fondsen, de plaatselijke tan dartsen en het bemiddeling sbureau van de Maatschappij tot Bevordering van de Tand heelkunde probeert de Werk groep Noodgebieden steeds een oplossing te vinden voor de meest kenllende situaties. Dat heeft weliswaar in de noodgebieden en -gemeenten tot een aantal nieuwe vesti gingen van tandartsen geleid, maar lang niet voldoende. Dertien tandartsen kregen vo rig jaar vrijstelling van dienst omdat zij zich in "een noodge- bied vestigenden. In het (in middels derde) rapport van de Werkgroep staat voorts dat er op 1 januari vorig jaar 4987 praktizerende tandartsen- waren, van wie er echter 1150 niet beschikbaar waren we gens werkzaamheden in milia- tir verband, aan universitei ten, in ambtelijke functies, bij schooltandverzorging, in AWBZ-inrichtingen of als spe cialist. BENTELO „Het eten was voor hem steeds weer een feest. Bij het opscheppen was hij bang dat hij niet genoeg zou krijgen en hij zei steeds: „ik wil alles en een hele boel". Binnen twee dagen kon hij fietsen en kwam om de vijf minuten vragen of we kwamen kijken wat hij nu weer kon. Hij is erg zelfstan dig voor zijn leeftijd, maar snakt naar liefde en aanhan kelijkheid. Soms kwam hij onverwacht bij je en drukte zich tegen je aan. 's Avonds werd hij soms huilend wak ker. Als we dan even bij hem waren geweest lachte hij en ging weer slapen. Waarom hij huilde wist hij niet te vertellen". Dit schreef een moeder aan de Stichting Europa-Kinder hulp nadat ze vorig jaar zo mer via die organisatie een pleegkind te logeren had ge had. Liefst 2600 Nederlandse gezinnen bezorgden in 1978 kinderen uit verschillende lan den een prettige vakantie. 2600 Gezinnen hadden voor de eerste of de zoveelste keer een ervaring die meestal posi tief uitviel. In elk geval zetten ze zich belangeloos in voor kinderen die hier naar harte lust konden fietsen, met zand knoeien, spelletjes doen, en stripboek lezen in bed. Ze hebben datzelfde bed mis schien niet iedere nacht droog gehouden, maar ze hebben in elk geval kennis gemaakt met een gezinsleven waarvan ze het bestaan niet vermoedden. Waarom werden al die kinde ren uit de grote steden in En geland, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en ook uit ons ei gen land via „Europa-Kinder hulp" naar een gastgezin ge loodst? Bij wijze van goed koop reisbureau? „Beslist niet; de stichting wil veel meer", laat een van de vele medewerkers van „Europa- Kinderhulp", de heer L.J. An- driessen uit Bentelo weten. „De meeste kinderen die wor den uitgezonden leven in der mate trieste omstandigheden wat behuizing, gezin en omge ving betreft, dat een eenmali ge uitzending niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat kan zijn. Alleen een wat meer duurzame band met een gastgezin kan hun kijk op an dere mogelijkheden in het le ven zodanig veranderen, dat ze zich boven hun omgeving kunnen uittillen. Veel van de gastouders hebben die behoef te ingezien, want 60 procent van hen nodigde hun vakan tiekind dit jaar opnieuw uit. Een prachtig resultaat, maar desondanks dreigen nog veel jongens en meisjes het kind van de rekening te worden." De leeftijd van de kinderen die naar een gastgezin gaan varieert van zes tot dertien jaar. Er wordt niet gelet op huidskleur en geloof of leven sovertuiging. De gastouders hoeven de reiskosten niet te betalen. Mocht men geïnteres seerd zijn om zo'n kind een fijne vakantie te bezorgen dan kan men telefonisch of schriftelijk bij een van de volgende adressen informatie krijgen of zich opgegeven. Het liefst zo snel mogelijk op dat men weet hoeveel kinde ren de reis naar Nederlandse gastgezinnen kunnen maken. Informatieadres voor Den Haag: mevr. Ten Brinke, Schoterpark 37 Nieuwveen, tel: 01723-8313. De Tweede Kamer doet er goed aan om het besluit ot invoering van een verplichte eigen bijdrage van vijf gulden bij ziekenhuisopname, nog eens duchtig met de regering door te spreken. De recente uitspraak van de Nationale Ziekenhuisraad, dat de ziekenhuizen het on aanvaarbaar achten om die eigen bijdrage te gaan in casseren, geeft die tweespraak tussen regering en parle ment nog meer urgentie. OPNIEUW wreekt zich hier de noodzakelijke haast, die er gemaakt moet worden met de ombuigingen in het kader van Bestek '81. Opnieuw is er daardoor een maatregel genomen, die onvoldoende op zijn gevolgen kon worden bekeken. En opnieuw dreigt daardoor de 'maatschappelijke aanvaardbaarheid ervan te gering te zijn. Al is het dreigement van de ziekenhuizen om tot wei gering over te gaan zonder meer een ernstige zaak. toch moet worden geconstateerd dat er door de besluit vormingsprocedure verzachtende omstandigheden zijr Zo is er onder meer het uitblijven van maatschappelij ke discussie over de principieel ingrijpende maatregel Dat is mede te wijten aan het feit dat het kabinet, na het Bestek-debat in het najaar in de Tweede Kamer, met geen woord meer heeft gerept over een mogelijke eigen bijdrage, maar desalniettemin begin deze maand de samenleving met het eigen bijdrage-besluit confron teerde. OoK al klinken de bezwaren tegen de eigen bijdrage demagogisch „het zijn juist de zieken, die nu moeten inleveren" ze moeten voor de Tweede Kamer indrin gend genoeg zijn om er nog eens nadrukkelijk bij stil te staan. Dit temeer omdat het eigen bijdrage-plan rele atief gezien slechts een geringe bezuiniging oplevert: in het eerste jaar nog niet één procent van de totale ge plande beleidsombuiging van tien miljard gulden vol- gerns Bestek'81. Het zou een goede zaak zijn als het kabinetsbesluit zou kunnen worden teruggedraaid tot een tijdelijke maatregel, in afwachting van het allesomvattende plan voor kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Op basis van zo'n plan kunnen beter gemotiveerde keuzen wor: den gemaakt. DEN HAAG (ANP) Hef Nederlandse Rode Kruis heeft de regering gevraagd alle mogelijke steun te verlenen aan het opvangen van de Vietnamese bootvluchtelingen. Tevens heeft het Nederlandse Rode Kruis 24.000 gulden be schikbaar gesteld aan de liga van Rode Kruisverenigingen voor bijstand aan deze hulporganisatie in Maleisië voor de opvang van de Vietnamese vluchtelingen aldaar. De Internatio nale hulporganisatie vindt dat alleen de regeringen de juiste hulp kunnen verlenen, vooral in de periode voordat de vluch telingen zich in hun land gaan vestigen. Daarom heeft deze organisatie een beroep gedaan op alle regeringen de nodige actie te ondernemen. KRITISCH FA UNABEHEER: SCHOORL (ANP) De stichting Kritisch Faunabeheer heeft een dringend beroep op het Europese Parlement en de Raad van Eu ropa gedaan ervoor te zorgen dat de jacht op de kievit en het rapen van kievitseieren in alle lidstaten van de Europese Gemeenschap wordt verboden. De stichting vindt dat een dergelijk internatio naal verbod de enig juiste manier is om de kievit te beschermen. De petitie is mede-on dertekend door natuurbeschermingsorganisa ties uit België, Ierland en Frankrijk. De stich ting „Het Vogeljaar" heeft een dringend ver zoek gedaan aan de regeringen van Frankrijk, Ierland, Italië en Spanje om in verband met de uitzonderlijke weersomstandigheden in West-Europa, de jacht op water- en zangvogels direct te sluiten. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Twee agenten van de Leeuwarder gemeentepolitie zuilen zich voor de politierechter moeten verantwoorden wegens we derrechtelijke vrijheidsbero ving en mishandeling. De officier van justitie heeft hiertoe gisteren besloten. Eer der had de rijksrecherche op verzoek van gemeenteraadsle den een onderzoek ingesteld naar de activiteiten van de twee agenten. Zij zouden op 29 oktober vorig jaar een jon gen in een politieauto hebben meegenomen met de medede ling dat hij naar het bureau moest De agenten reden ech ter naar een verlaten recrea tiegebied en lieten de jongen daar achter. Onderweg zou den er in de politieauto klap pen zijn gevallen. NS-gezinskaart ook voor samenwonenden DEN HAAG Vanaf 1 april kunnen ook mensen die duurzaam samenwonen gebruik maken van de NS-gezinskaart. Tot voor kort was het alleen voor gehuwden mogelijk om medegezinsleden van de kaart gebruik te la ten maken. Voor de nieuwe jaarkaart-gebruikers is een speciaal aanvraagformulier in het leven geroe pen. Hierop moeten de personen, die denken voor de nieuwe regeling in aanmerking te ko men, een verklaring afleggen waarin zij beves tigen duurzaam samen te wonen en een zoge heten gemeenschappelijke huishouding voeren. De NS heeft evenwel aangekondigd bij de verschillende aanvragen voor de jaarkaart te gaan controleren. De speciale formulieren zijn vanaf 15 maart bij de NS-loketten verkrijg- n onzer verslaggevers) §EN HAAG Het is in deze win- dagen vermakelijk te zien hoe- I tijd veel mensen aan hun auto rijt zijn. Het geklungel met ketelt- heet water, aanstekers, warme lutcltjes en wat niet meer, is niet i aan te zien. Een paar tips van sen met ervaringen uit meerdere ge winters en uit koude landen n daarom nooit weg. auto hoeft geen problemen op te iveren. Een beproefd antivriesmid- is alcohol, ruimschoots voorhan- in de vorm van brandspiritus ongeveer 85 procent alcohol be- De spiritus in een doodgewone htenspuit doen en spuiten maar. ^de ruiten, op de sloten en (spaar- n) op de deurrubbers ais die gevroren zitten. Zijn de deuren taal open, dan de deurrubbers droogwrijven en insmeren met speksteenpoeder, toilet- Üer (geparfumeerd of niet, dat Sft niet) of babypoeder. Vastgevro- deuren behoren dan zelfs bij de Tigste vorst tot het verleden, deursloten het liefst droog behan delen. Nooit heet water gebruiken. Bij temperaturen van tien en meer graden onder nul, is een auto één bonk diepgevroren staal. Dat keteltje heet water helpt maar zeer tijdelijk. Het slot en de deuren zijn er wel mee open te krijgen, maar de gevol gen zijn afschuwelijk. Het hete water bevriest vrijwel onmiddellijk opnieuw en vormt in de sloten massieve blok ken ijs en aan de deurrubbers harde koeken ijs, die bij verwijdering al leen maar schade aan de rubbers veroorzaken. Heet water gebruiken bij het ontdoo ien van de voorruit is uit den boze. Door de spanning die op de ruit staat, bestaat het gevaar van sprin gen. Veel mensen laten te motor draaien en zetten de verwarming op de voorruit. Maar dat is evenmin aan te bevelen. Een lang stationair draaiende motor is fnuikend voor de motor. Krabben of, zoals eerder ge zegd, de ruit besproeien met spiritus. Startproblemen hoeven er ook niet te zijn. Mensen met een garage kennen nauwelijks startproblemen, omdat hun auto nooit helemaal in en in koud wordt. Mensen zonder garage kunnen in dit jaargetijde het meest wezenlijke onderdeel van de automo tor, de accu, uit de auto halen en binnen zetten. Want een koude accu presteert minder dan een warme. Het ding alleen niet op de kachel of de verwarming zetten. Gewoon ka mertemperatuur. 's Avonds uit de auto halen en 's morgens er weer in plaatsen. Kwestie van de twee accu kabels losmaken en de bevestiging sbeugels van de accu op zijn stand plaats. Bij het herplaatsen, de +ka- bel weer op de +pool vastmaken en de -kabel aan de -pool. Ook wil het verstuiven van ether (bij elke drogist voor een paar kwartjes verkrijgbaar) onder de motorkap bij startproblemen helpen. Ether alleen niet in plastic verstuivers gebruiken. Ether kan trouwens ook gewoon ge druppeld worden, want ether ver dampt snel, ook bij temperaturen on der nul. Ether uitsluitend bij koude motor gebruiken. Nooit op hete delen gebruiken. Ether is uiterst brandge vaarlijk en explosief. Maar bij start problemen heeft het de funktie van een superchoke. Ether moet dan ook in de buurt van de carburateur of het luchtinlaatfilter verstoven of ge druppeld worden. Niet direct op het filter. Niets helpt als de bougies niet in orde zijn of de ontsteking niet goed is afgesteld. Zorg tijdens het rijden voor goed zicht en voor goede ver lichting. Sneeuw van voor- en achter- verlichting afhalen. Bij sneeuwval of mist rode mistachterlamp gebruiken. Houdt afstand tijdens het rijden op besneeuwde of beijzelde wegen. Ook is het aanbelevenswaardig na elke rit de wielbakken van aangekoekte sneeuw te ontdoen. Wanneer de blub ber bevriest zouden de wielen wel eens niet meer kunnen bewegen. Geen scherpe metalen voorwerpen gebruiken. Denk aan kwetsbare rem- en elektriciteitsleidingen. Binnenshuis valt er ook nog wel wat te beleven. Waterleidingen die langs of in buitenmuren lopen moeten bui ten gebruik gesteld (afgetapt) of gei- soleerd worden. Inpakken met kran ten of met speciale piepschuim-islola- tiemoffen. Van CV-installaties moe ten nu alle radiatoren ingeschakeld zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9