Zelfs zuinige Britten komen nauwelijks rond Geen spoor nog van ontvluchte DDR-agent Woedende Duitse reacties na vertoning Holocaust Britten vandaag ook zonder treinen aïre komt okassa te ulp Een gewapende Westduitse politieman op wacht bij de zend mast van de zender Langenberg, teneinde een mogelijke aanval op de zender, in verband met de uitzending van Holocaust, te voorkomen. (Van onze correspondent) BONN Vele honderden, duizenden Duitse televisiekijkers hebben gister avond Iaat gebruik gemaakt van demoge lijkheid om bun hart te luchten over de eerste aflevering van de geruchtmakende Amerikaanse serie ,JfoIocaust", waarin op dramatische wijze de massale vernieti ging van zes miljoen Europese joden tijdens de Tweede Wereldoorlog behan deld wordt. Onder degenen, die de studio opbelden, bevond zich een aantal mensen, dat grove dreigementen aan het adres van de verantwoordelijken uitten, maar dat er uiteraard de voorkeur aan gaf anoniem te blijven. Speciaal om de kijkers in de gelegenheid te stellen hun opgewonden gemoederente kalmeren, had de tv-leiding tijdens de uitzending het telefoonnummer van de studio bekendgemaakt. Vïa dit nummer konden zij onmiddellijk na de eerste afle vering en ook nog tijdens de uitzending hun commentaar spuien. Deze mogelijk heid was ook een psychologische aflei dingsmanoeuvre om erger, en met name geweld, te voorkomen. In de studio was een forum van deskundigen aanwezig om antwoord op de opgeworpen problemen te geven. Van de zij de vande WDR, de Keulse omroep, werd letterlijk gezegd dat het aantal negatieve reacties schrikbarend hoog was. De meeste kijkers waren er verontwaardigd over dat deze film „über haupt" uitgezonden werd. Verreweg het grootste deel van de telefoontjes betrof het advies dergelijke dingen uit het verle den niet meer op te rakelen en te laten rusten. Andere kijkers waren van mening dat „Holocaust" een eenzijdig beeld van de Duitsers geeft „omdat niet allen nazi's waren" of zeiden dat de film het aanzien van de Duitsers in het buitenland schade berokkent Vele kijkers vroegen ook: „Waarom bevuilen wij Duitsers steeds weer het eigen nest?" Er werden echter ook verwijten in positie ve zin gemaakt Zo vroeg een aantal kijkers, waarom deze film niet in Duits land zelf, maar in Amerika was gemaakt Talrijke kijkers toonden zich ook zo geïn teresseerd, dat zij naar documentatiemate riaal over de vernietiging van de joden vroegen. Tot deze categorie behoorde ook een aan tal leraren. Tijdens de uitzendingen terwijl de kijkers telefoneerden, werden de talrijke zenders en hun relaismasten in West-Duitsland bewaakt door een legertje politie-agenten met honden. ZIEKENVERVOER NA DAG ZONDER (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland rijden vandaag opnieuw geen treinen. Het is de derde achtereenvolgende nationale ééndagstaking van treinbestuurders, die een extra ver goeding wensen. De stakers zijn van plan him actie ge regeld te herhalen. De regering heeft gisteravond even wel de steun gekregen van het Lagerhuis voor haar be leid tegenover de looneisen. William Whitelaw, minister van binnenlandse zaken in het conservatieve schaduwka binet, veroordeelde de stakingen als een „bedreiging van het gezag van het parlement". De onderhandelingen tus sen de stakende vrachtrijders en hun werkgevers zijn gisteravond geschorst, zonder dat er vooruitzichten wa ren voor een regeling van het conflict. In Londen werd gisteren betoogd door ongeveer 60.000 vertegenwoordigers van het anderhalf miljoen arbeiders en bedienden in overheidsdienst, die voor één dag in sta king waren uit protest tegen de loonmatiging van 5 pro cent. De demonstranten begaven zich naar het Lagerhuis, waar ze afgevaardigden van alle partijen verzochten hen te helpen. De eendagsstaking van het overheidspersoneel heeft in alle delen van Groot-Brittannië veel last veroorzaakt Zie kenhuizen, scholen, universiteiten en gemeentelijke luch thavens werden het ergste getroffen. Niet alleen de ver pleegsters maar ook het niet-medische personeel van de ziekenhuizen nam deel aan de staking. De concierges, koks en schoonmaaksters van onderwijsinrichtingen wei gerden te werken. Ook de wegarbelders, de vuilnisman nen en de grafdelvers hadden een dagje vrij genomen. De grootste moeilijkheden werden veroorzaakt door de gemeentelijke brancardiers. In Birmingham, Coventry, Cardiff en drie delen van Schotland weigerden de bran cardiers zich te bekommeren om spoedgevallen. In Lon den heerste een verwarde toestand, omdat daar bijna de helft van de brancardiers teruggekomen was op haar be lofte van zondagavond om toch rekening te houden met spoedgevallen. De bemanningen van 35 ambulanceposten weigerden uit te rukken. Hun werk werd overgenomen door het leger, de politie en een aantal vrijwilligers. Overdag kwam Lon den ongeveer 66 ziekenwagens te kort De brancardiers hebben gisteravond trouwens gedreigd ook vandaag in staking te blijven, uit protest tegen het inschakelen van militaire ziekenauto's. BUITENLAND XJS (AFP) Een detache- van het Zaïrese leger zaterdag geassisteerd bij ierstel van de orde in Ban de hoofdstad van het Cen- lafrikaanse keizerrijk, ernstige studentenonlus- furen uitgebroken, ens deze zegslieden zijn bij nlusten tientallen doden en ierden gewonden gevallen, enten en scholieren keer- zich met name tegen het licht dragen van een uni- I, een maatregel van keizer assa. De betogers moles- len twee Fransen, piloten je keizerlijke Cara veile. LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 7 Carter zal voor nieuw SALT-akkoord pleiten WASHINGTON (Reuter) President Carter zal morge nochtend zijn „State of the Union" voor het Amerikaanse Congres uitspreken. Verwacht wordt dat hij in deze .troonrede" onder meer zal aan dringen om een snelle verwe zenlijking van een nieuw ak koord inzake beperking van de strategische bewapening, SALT 2, met de Sovjet-Unie. Carter zal verder spreken over - de nieuwe betrekkingen met China, de noodzaak van het j verbeteren van de relaties met a de Sovjet-Unie. ,,Mari Boeing" moet met springtij geborgen worden (Van onze correspondent Roger Simons) NDEN Gerry John 12) is als brancardier ver- londen aan de ambulance- 1 lost van Woolwich, in faidoost-Londen. Met zijn touw Margaret (38) en lun twee kinderen, Tracey 14) en Andrew (11), woont lij in Welling, een gemeen- e in het noorden van het net xaafschap Kent, dat ook )ij Groot-Londen hoort John heeft gisteren voor pe eerste maal in de 14 aar dat hij een Londense irancardier is, het werk ;estaakt. „Er was geen an- lere uitweg meer", zegt lij. „Mijn weekloon, inclu- iief enkele extra's, be haagt 55 pond (omgere- tend: iets meer dan 225.- Om dit bedrag te kun- q verdienen, moet ik trouwens nog wat overu ren maken". Ms ongeschoolde werkman zou Gerry twee maal zo veel opstrijken, maar hij is jr^ag brancardier. Met het oon dat hij verdient, kun je zelfs in Engeland niet meer rondkomen, ook al wöon je, zoals de Johns, in een huisje van de gemeen te,' De meeste Britse arbei ders doen dat. De huur van dergelijke woningen, die gesubsidieerd worden door de meer welvarende eden van de bevolking, is bijzonder laag. Van conser vatieve zijde werd al ge probeerd ze een beetje op te trekken om er een voor de huidige tijd normaal be drag van te maken, maar Labour (die op dat terrein frote politieke belangen heeft) wist dit meestal te verhinderen. Margaret John heeft een Part-time baan, waarvan de opbrengst onder meer dient voor de afbetaling yan hun wagentje, dat al 8 iaar oud is. De rest dekt de huur van een kleurente levisie. Dat is zowat het luxepaardje van dit vrij typisch Engelse gezin. De Johns moeten dus het gelil wel erg bijeen schar relen. Margaret John krijgt eei) maandelijkse kinderbij- van slechts vier pond - 1 10,50) voor haar dochter en zes pond (bijna regering eist ïadevergoeding h?!n Peoples Smple ld us SHINGTON (UPI) - Het vie èrikaanse ministerie van aijtie heeft gisteren een eis d« diend tegen de religieuze ig e „Peoples Temple" tot be ll ig van 4,2 miljoen dollar ntgeveer 8,5 miljoen gulden) het overbrengen van meer negenhonderd lijken van jere elingen van de sekte van i-de ana naar de Verenigde Sta men Die ister van justitie Grif fin Bell arle- -vorige week president Car- t enyan zijn voornemen hiertoe hoogte gesteld. De presi- had laten weten dat het isterie de actie kon voortzet- als die wettelijk mogelijk 2. den Nationale Me El Ivador iramenten veigerd SALVADOR (Reuter) ibisschop van El Salva- Oscar Arnulfo Romero, de leden van de Nationale :de die zaterdag vijf mensen doodgeschoten, onder een priester, aangekondigd it hun de sacramenten gewei- worden. ibisschop had zondag in (reek,waarvan de tekst gis- werd vrijgegeven, het op- in van de Nationale Garde ird" genoemd. Volgens de iteiten waren de vijf ge- tijdens een gevecht dat Ie toen militairen probeer- in einde te maken aan een iversieve bijeenkomst" in iculier huis in de hoofd- (Van onze-correspondent Ami van Vree) BONN Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de DDR-agent Rainer Fülle, die op aanwijzing van een overgelopen luitenant van de Oostduitse staatsveilig heidsdienst in het weekeinde in de Bondsrepubliek was gear resteerd maar die tijdens zijn overbrenging naar de gevange nis in Karlsruhe wist te ontko men. Bondskanselier Schmidt heeft zich over deze blunder van de politie „duidelijk geïrriteerd" getoond en een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken sprak gisteren van een ernstige inbreuk op de dienstvoorschriften aangezien de arrestant slechts door één rechercheur in plaats van door tenminste twee was begeleid. Disciplinaire maatregelen zul len dan ook zeker niet uitblij- In een verklaring heeft procu reur-generaal Rebmann giste ren bijzonderheden gegeven over de vijf gearresteerde agen ten die niet in de werkelijke zin van het woord spionnen waren. Zij verstrekten, onafhankelijk van elkaar gegevens aan het Oostblok, die zij uit hoofde van hun beroep konden bemachti gen en die een breed scala van wetenschap en techniek omvat ten, zowel op militair gebied (foto's van militaire objecten, lucht- en ruimtevaartgegevens, electronica) als wat betreft ker nenergie, dataverwerking en andere wetenschappelijke re search. Hun leeftijd varieert van 32 tot 65 jaar. Onder hen bevindt zich een bejaarde hoog leraar uit Göttingen, afkomstig uit Posen, Karl Hauffe, die ge ruime tijd voor de Sovjet-Unie en de DDR heeft gewerkt. Een andere agent heeft al meer dan 20 jaar computergegevens aan de DDR verstrekt. De gevluchte agent, de 41-jarige Rainer Paul Fülle, was werkzaam als boek houder van het kernenergie on derzoekcentrum in Karlsruhe. Over de „aanbrenger" is niets anders bekend gemaakt dan dat hij tot zijn vlucht naar West- Berlijn een positie, had in het hoofdgebouw van de Statssi- cherheitsdienst van de DDR op de afdeling wetenschap en tech nologie. Zijn naam is niet ge noemd. ,,Maak 1 mei nationale feestdag" ROTTERDAM (ANP) Ber gers van Smit-Tak in Rotter- dam zijn een gevecht tegen de klok begonnen bij de berging van het Liberiaanse vracht schip „Mari Boeing". De Liberiaan liep eind vorig jaar op een koraalrif bij de Bermuda's. De bergingsploeg wil eind van de maand zoveel lading van boord hebben, dat ze de „Mari Boeing" bij springtij op 28 januari, kan lostrekken. Zelfportret van Rembrandt TEHERAN, PARIJS (AFP, DPA, Rtr) De Iraanse stafchef generaal Abbas Gharabaghi heeft gisteren de door aya tollah Khomeiny afgekeurde minister president Sjapoer Bakhtiar de volledige steun van de strijdkrachten beloofd. De mogelijkheid van een militaire staats greep wees hij met kracht van de hand. De generaal zei op een persconferentie „dat de solidariteit en de discipline bij de strijdkrachten nog nooit zo goed zijn geweest als nu". Het afgetreden hoofd van de Iraanse re- gentschapsraad, de 81-jarige Sayed Dja- hal Tehrani, heeft gisteren een kort ge sprek gehad met Khomeiny, nadat hij deze schriftelijk de bevestiging had gege ven dat hij uit de regentschapsraad was gestapt. Khomeiny had dat als voorwaar de gesteld voor een ontmoeting met hem. De golf van gewelddaden in Iran duurt inmiddels voort. In de stad Rezayeh zou den soldaten gisteren acht mensen heb ben gedood. Naar verluidt waren de mi litairen zonder duidelijke redenen de stad met tanks binnengedrongen. Zij zouden winkels, huizen en auto's hebben vernield. De sjah en keizerin Far ah Dibah zijn. gisteren na een zesdaags verblijf in Egy pte in Marokko aangekomen. Hij wil' daar twee dagen absolute rust nemen om zich op zijn positie te beraden. On dertussen worden de aanwijzingen steeds sterker dat de sjah niet van plan is naar de Verenigde Staten te gaan. De aange kondigde reis daar naar toe is uitgesteld. Volgens het Egyptische dagblad Al Ac- hram zou de sjah van plan zijn terug te keren naar Egypte om daar zijn gedwon gen vakantie door te brengen. President Sadat heeft al verklaard dat Egypte hem met open armen zal ontvangen. ermee te leven, net zoals zij het vrij normaal vinden, dat de meeste lonen wel erg aan de lage kant zijn. AR een heel hoge omes, sommige zakenmensen, tv- en popsterren verdienen erg veel geld. Wie in Groot-Brittannié een for tuin verdient, maakt trou wens snel dat hij er weg komt. AUeen door te emi greren kan je ontsnappen aan de bloedzuigers van de Britse belastingen. Overigens moet men de lage Britse lonen in hun ei gen verband bekijken. In de jaren sinds het einde van de Tweede Wereldoor log hebben de Britten zich altijd met minder tevreden gesteld. Deze eilandbewo ners zijn niet bepaald werklustig, zodat ze door gaans wat minder preste ren en produceren dan hun continentale tijdgenoten. Bovendien slaagden de Britse autoriteiten er vroe ger altijd vrij gemakkelijk in het volk ertoe te bewe gen geregeld de buikriem aan te trekken. Dit gebeur de telkens zonder ve^l ge mopper. Tot in de jaren zestig was het min of meer normaal, dat de Britten, die zelf vonden dat ze relatief Spar taans konden leven, lage lonen bleven accepteren. Ze genoten toen trouwens nog het voordeel, dat de handelsakkoorden, die het Britse gewezen moederland aan talrijke voormalige ko lonies opgedrongen had, erg voordelig waren voor de invoer van levensmidde len. Langzamerhand is het le ven in hun consumptie maatschappij ook stijgende behoeften gaan veroorza ken, die aRemaal geld kos ten. Pas laat is de Brit tot de ontdekking gekomen, dat hij eigenlijk bar slecht betaald werd voor zijn moeite. Toen was het ech ter al niet meer mogelijk de lonen flink op te trek ken, want Groot-Brittannië had weer ernstige economi sche zorgen. De oliecrisis en de buitenlandse inflatie hebben iedere afstand nog groter gemaakt. Mensen zoals Gerry John vinden dat hun basisloon nu minstens 65 pond 270.-) per week zou moe ten bedragen. Britse vrach twagenchauffeurs vechten voor een basisloon van 65 pond en een arbeidsweek van 30 uur. Voor de sta king begon, bedroeg hun basisloon 53 pond in de week voor 40 werkuren. Door overuren te maken, streken ze evenwel gemid deld 84 pond per week op. Sommige vrachtwagen chauffeurs, die beter be taald werden, brachten het zelfs tot 140 pond per week. De doorsnee Brit verdient pas genoeg als hij geregeld een flink aantal overuren maakt of tijdens het weekeinde werkt Daar wordt hij dubbel voor be taald. Zonder de mogelijkheid van overuren heeft hij meestal een tweede baan nodig om te kunnen rond komen. Overuren vaRen hem doorgaans minder zwaar, omdat hij het dan met opzet kalmer aan doet tijdens zijn gewone werk tijd. Een tweede baan vraagt meer inspanning en daarvoor ben je bij veel Britten aan het verkeerde adres. Stafchef leger bevestigt steun aan premier Bakhtiar 16.-) voor het jongere zoontje. Bijna aRe medi sche voorzieningen zijn kosteloos, maar voor de ge neesmiddelen moet een klein vast bedrag betaald worden. Volwassenen moe ten de tandarts betalen: voor kinderen en toekom stige moeders zijn de tand- heelkundige behandelingen nog gratis. Erg zuinig Net zoals de meeste andere Britse arbeidersgezinnen, die het niet gemakkelijk hebben, zijn de Johns erg zuinig op levensmiddelen. Ze eten niet. zo best, maar wel goedkoop. De manier waarop ze zich voeden, is trouwens, zoals overal el ders, een kwestie van ge woonte. In elk geval lijden ze geen honger. De Johns zijn ook zuinig op hun kleren, want ze kunnen zich niet veel ver oorloven. Gerry's baan heeft wel het voordeel, dat er een keurig Rchtblauw uniform bij hoort. Hoewel de prijzen lager Rggen dan bij ons, zijn de lderen en schoenen die de kinderen nodig hebben, altijd een •grote financiële zorg voor Margaret John. Tracey en Andrew gaan beiden naar dezelfde staatsschool, die hun ou ders geen geld kost. Het onderwijs is er lang niet altijd zoals het hoort, want de leerkrachten worden slecht betaald, wat vaak nadelige gevolgen heeft voor hun ijver en hun hu meur. Het beste onderwijs wordt gegeven op de Britse privéscholen. Daar moeten de ouders aRe kosten beta len. Voor jongens komen die op minstens 300 pond per trimester. Gerry John zou. dit nooit kunnen bekostigen. Als zijn zoon erg pienter is, maakt hij later wel een kleine kans op een studiebeurs. Britse privéscholen kweken nog altijd een elite. Daar om zijn de sociaüsten er sterk tegen gekant. Ze wü- len dergeRjke instellingen opdoeken, ook al zou hun land daarna te weinig scholen hebben. In afwach ting van definitieve maatre gelen tegen het privé-on- derwijs, probeert Labour het voortbestaan ervan nu al onmogehjk te maken. Het zijn echter niet aReen rijke Britten die hun kin deren naar privéscholen sturen. De middenstand doet het ook. Vaak bren gen de ouders zware finan ciële offers om hun kinde ren beter onderwijs te la ten volgen. Overigens is het ook mogelijk voor dit soort onderwijs een specia le verzekering af te sluiten. Bovendien heeft praktisch iedere privéschool een aan tal erg inteRigente leerlin gen, die een studiebeurs gekregen hebben, zodat hun ouders de instelling niet hoeven te betalen. Vrij normaal Deze typisch Britse situatie is oud en moeiRjk te ver anderen. Zij, die in Groot- Brittannié geboren en geto gen zijn, hebben geleerd De militaire ziekenvervoerders controleren hun uitrusting voordat zij in touw moeten komen. Het afgetreden hoofd van de Iraanse regentschapsraad Jahal Tehra ni (rechts) spreekt na zijn enkele minuten durend onderhoud met Khomeiny met een Iraanse geestelijke. Tehrani verklaarde dat hij om persoonlijke redenen was afgetreden. ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam hebben minis ter-president Van Agt en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer gevraagd te bevorderen dat 1 mei, de „dag van de arbeid", een al gemeen erkende feestdag wordt. De bestuurders van Rotter dam wijzen erop dat de eer ste mei in verscheidene West- europese landen al een offi ciële feestdag is; Nederland behoort in West-Europa tot de minderheid waar dit (nog) niet het geval is. verbergt vrouwefiguur HAMBURG (DPA) Een lelf- portret van Rembandt, dat ruim een jaar geleden door een 41-jarige Duitser in Hamburg met zuur werd beschadigd, blijkt een vrouwenportret ver borgen te hebben. Dit is gisteren tijdens het proces tegen Hans-Joachim Bohlmann, de dader, onthuld door de direc teur van het staatsmuseum Wil- helmshöhe bij Kassei, Friedrich Lahusen. Bij de restauratie kwam het vrouwenportret te voorschijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7