Teng Hsiaoping de grote kleine man van China Martens gaat zoeken naar brede regering Arubanen blijven toch in koninkrij ksgroep Bronbeek moet open blijven Met een geest zo scherp mosterd... ADVERTENTIE aar brant ?esta dere BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 61 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aan de eerste beroering in de vorige week woensdag geïnstalleerde Ko ninkrijkswerkgroep is maan dagavond een (voorlopig) eind gekomen nu de Aru baanse leden van deze werk groep besloten hebben aan het overleg in dit college te blijven deelnemen. De beroering ontstond dit weekeinde nadat uit Willem stad het bericht was gekomen dat de Nederlandse regering zich daar bij monde van mi nister Scholten (Defensie) zou hebben verenigd met de visie van de Antilliaanse regering op de zogenaamde Antilliaan se Verdedigingsgarde. De Nederlands-Antilliaanse regering onder leiding van' premier Rozendal vindt dat die garde in de toekomst moet uitgroeien tot een volle dig verdedigingsapparaat voor de Nederlandse Antillen. Het eilandsbestuur van Aruba is het met deze visie in het ge heel niet eens en daarom ont stak de leider van de Aru baanse meerderheidspartij MEP, Bettico Croes (op het ogenblik in Nederland voor de eerste besprekingen in de Koninkrijkswerkgroep), in woede toen hij vernam dat minister Scholten zich al ac- coord verklaard zou hebben met het streven van de rege ring-Rozendal. De Voorzitter van de Konin krijkswerkgroep, oud-premier Biesheuvel, moest er maandag aan te pas komen om de ge moederen te sussen. Croes had al gedreigd dat de Aru banen voorlopig niet aan het overleg in de werkgroep zou den deelnemen. Biesheuvel heeft meegedeeld aan de ko ninkrijksregering opheldering te zullen vragen over de be richten uit Willemstad. Daar mee stelde hij Croes gerust Israel verbreekt sportbanden met Zuid-Afrika TEL AVIV (AP) - Israël heeft besloten de banden op sportge bied met Zuid-Af rika te verbre ken, zo heeft de Israëlische staatsradio gisteren bekend ge maakt. In het bericht werd gezegd dat het Israëlische Olympisch Co mité zondag de beslissing nam om in het vervolg geen 'Israëli sche sportbeoefenaar tegen .Zuidafrikaanse sportlieden te laten uitkomen. PfQOj van Zware zeeën slaan over do motor bi) Falmouth in het jacht „De Drie Ge- Engeland aan de grond deqolven broeders", dat, als gevolg gelopen is. van een mankement aan ARNHEM/DEN HAAG Bronbeek, het tehuis voor oud-militairen in Arnhem, mag niet worden gesloten. Dat hebben de bewoners van Bronbeek en het Oud-Strij ders Legioen aan minister Scholten van defensie laten weten. Ook het CDA in Arn hem heeft de minister vragen gesteld. De bewoners beroepen zich op een clausule uit de nota riële acte van schenking die in 1859 tussen koning Willem III en de Staat der Nederlan den is opgesteld. Volgens de bewoners is sluiting (in 1981) met die clausule in strijd. Het Oud-Strijders Legioen vindt dat sluiting van het ko ninklijk tehuis en „overplan ting van de oude bomen" de staat weliswaar de nodige guldens, zal opleveren, maar dat neemt niet weg dat deze maatregel indruist tegen de elementaire verplichtingen die de Staat de Nederlanden aan deze mensen verschuldigd is. De verzetsorganisatie wil dat de minister de plannen her ziet en zich meer richt op de „afbouw" van de huidige situ atie door de bewoners te la ten blijven en geen nieuwe meer in te schrijven. Bron beek is volgens het Legioen een van de instituten die om menselijke en sociale redenen vrijgesteld horen te blijven van besnoeiing en liquidatie. De gemiddelde leeftijd van de Breonbeek-bewoners ligt bo ven de tachtig jaar. Het CDA in Arnhem heeft in vragen daan de minister ge steld dat de noodzaak van sluiting niet is aangetoond. BELGISCHE INFORMATEUR VERLEGT STRATEGIE BRUSSEL (ANP) Wilfried Martens, de Belgi sche regeringsformateur, gaat zijn formatiepoli- tiek over een andere boeg gooien. Met ingang van vandaag gaat hij trachten een regering te vormen met vertegenwoordigers van vrijwel alle Belgische partijen, Christen-Democraten, Socialisten en Liberalen plus de Belgische taai partijen: de Vlaamse Volksunie en het Franstali ge (voornamelijk Brusselse) democratisch front van franssprekenden (FDF). Martens heeft gis teravond op een persconferentie in Brussel meegedeeld dat hij deze partijen zijn ideeën zowel op sociaal-economisch gebied als op het stuk van de staatshervorming voor gaat leggen. Dat betekent een koerswijziging. Tot nu toe had de christen-democraat Martens alles in het werk gesteld om een regering te vormen van christen democraten en socialisten. Die twee partijen achten de regeringsformateur bij uitstek geschikt om de sociaal-economische problematiek aan te pakken. Martens zei trouwens maandagavond op zijn persconferentie er van overtuigd te zijn dat christen-democraten en socialisten „zeker in de regering moeten". ri-r( Martens poging om te starten met een regerings combinatie van socialisten en christen-democra .of ten (die dan later eventueel uitgebreid zou kunnerl^ worden) heeft voorlopig schipbreuk geleden. Bi mijn „verkennende besprekingen" heb ik her haalde malen het verzoek gekregen een regering te vormen die een tweederde meerderheid zowe 51 in de kamer als in de senaat zou hebben, aldus Martens maandagavondop zijn persconferentie. Uit wat Martens maandagavond meedeelde vie «riks ook de conclusie te trekken dat hij van nu aljtie i aan ook meer de nadruk gaat leggen op djjdien problematiek van de Belgische staatshervorming e „P „Ik heb daar deels concrete ideeën over, deels |g v minder concrete, omdat ik vind dat het parlement revee een stem moet hebben", aldus Martens. het De vorige Belgische regering (de huidige over neg gangsregering Vanden Beynants niet meegere elin; kend), die onder leiding stond van de christen-de !ana mocraat Leo Tindemans, viel over de problemen c rond de toekomstige Belgische staatsvorm. Dieister nieuwe staatsvorm was, vrijwel buiten het parle- ,vori ment en buiten de regering om, uitgedacht op papier gezet door de leiders van de politiekede h< partijen. (Van onze correspondent John Gittings) PEKING Lichamelijk is hij allesbehalve groot, maar politiek is hij een reus: de Chinese vice-premier Teng Hsiao-ping of in de tegenwoord ige spelling: Deng Xiaoping. Tot tweemaal toe, beide malen binnen een tijdsbestek van vijf jaar, herrees hij uit de politieke dood. Binnen de Chinese leidersploeg heeft geen ander hem dat nagedaan. Ten tijde van de Culturele revolutie werd Teng door de rode gardisten gehekeld als „de tweede machthebber die de kapitalistische weg was ingeslagen." De eerste was Lioe Sjao-tsji. In de jaren 1973-1976 klom hij weer naar de macht en kreeg het prompt aan de stok met Mao's vrouw Tsjiang Tsjing en met de rest van de groep die behoorde tot wat nu de „bende van vier" wordt genoemd. Dat bete kende opnieuw zijn val. In de lente van 1977, nauwelijks een paar maanden na de dood van Mao en de val van de „bende van vier", keerde Teng voor de tweede maal terug. Met zijn uithoudings vermogen, veerkracht en soms met zijn bru taliteit lijkt Teng wel wat op die figuur uit het verleden, namelijk de Aap uit de legen de „Reis naar het Westen", die zijn meester, een boeddhistische monnik, helpt om alle gevaren te overwinnen op hun pelgrimstocht ten einde heilige manuscripten naar China terug te brengen. Ook Teng wil heilige manuscripten naar China brengen. In zijn geval zijn dat over eenkomsten voor de uitbreiding van de Chi nese handel. Afgelopen november vloog hij naar Japan om het nieuwe vredes- en vriendschapsverdrag te tekenen en hij woonde voorts de ondertekening bij van het nieuwe handelsverdrag. Thuis gekomen daagde hij de Westerse zakenlieden vrolijk uit om met Japan op de Chinese markt te concurreren. Teng wil China moderniseren net als als zijn generatiegenoten binnen het Chinese lei dersteam dat willen Het is de generatie mannen en vrouwen, die, voor de bevrij ding, twintig jaar of langer zware tijden hebben meegemaakt en die ervan overtuigd zijn, dat socialisme een tijd van overvloed en niet van armoede moet inluiden. Bureaucraat Vanwege zijn latere ervaring als secretaris generaal van de partij wordt Teng in het Westen vaak gedoodverfd als de aartsbure aucraat van China. In werkelijkheid heeft hij ook tijdens de revolutie veel gedaan. Nadat in 1927 de Chinese communisten en nationalisten uiteen waren gegaan, dook Teng twee jaar lang onder in Sjanghai. Daarna hielp hij in Zuid-China een van de rode legers van het eerste uur op te bou wen. Hij nam deel aan de „Lange Mars", als hoofd-van de politieke afdeling van het eerste legercorps, dat toen onder de leiding stond van Lin Piao. Tijdens de oorlog tegen de Japanners tussen 1939 en 1945, deed hij dienst als politieke commissaris van de 129ste divisie van het belangrijkste Achtste Marsleger. In het Taihanggebergte, een sleu- telgebied in Noord-China, voerde hij een guerrilla-oorlog tegen de bezetters. In 1938 ontmoette Teng een Amerikaanse waarnemer, Evans Carlson, die hem be schreef als „klein van stuk, gedrongen, li chamelijk sterk" met een geest „zo scherp als mosterd". Zowel Teng als Tsjoe En-lai hebben buiten landse ervaring gehad. Zij hebben beiden met name in Frankrijk gewerkt en Teng heeft nadien ook nog in Moskou gestudeerd. Maar hij werd niet een van die teruggekeer de Bolsjewieken met wie Mao het later zo aan de stok heeft gekregen. Tegen het einde van de Chinese burgeroor log (1946-1949) was Teng partijsecretaris van het Tweede Veldleger, een van de vijf com munistische legers, die China hadden veroverd. Dode grootvader Politici met zoveel ervaring als Teng, zijn niet zo erg gesteld op kritiek van jonge „re volutionairen", die tijdens de bevrijding de Witte experts luiers nog amper ontgroeid waren. Zij heb ben er ook moeite mee, om generatiegeno ten, ook al heten zij Mao, als hun meerde ren te behandelen. De betrekkingen tussen Teng en Mao zijn altijd tamelijk stormach tig geweest, maar de„grote roerganger" had dat altijd wel, zij het niet harte, aanvaard. Pas later klaagde Mao, dat Teng hem, de partijvoorzitter, jaren en jaren slecht had voorgelicht. „Hij behandelde mij als zijn dode grootvader", aldus Mao. seert, dat de politieke strijd een door Teng verklaarde oorlog was. Teng viel zijn tegenstanders aan met een vlijmscherp sarcasme, dat men alleen op merkt bij mensen die voor honderd procent zeker van hun zaak zijn. Hij pakte de „Bende van vier"op de meest gevoelige pun ten aan, net zoals de Aap uit de legende, die demonen en geesten tergde, voor hij hen de genadeslag toebracht. „De Bende van vier", placht Teng te zeggen, „zijn het soort mensen, dat naar het toilet gaat, maar niets achterlaat". In oktober 1966 uitte Teng nederige zelfkri tiek, hoewel men niet aan de indruk kan ontkomen, dat hij dat deed uit zuiver eigen belang en beslist niet met overtuiging. Wat dat betreft was Lioe Sjao-tsji heel wat kop piger, want die hield vol, dat iedere leider, ook Mao, aan kritiek bloot moest kunnen staan. Teng beschreef zich in zijn zelfkritiek als een „onhervormde burgerlijke intellectueel, die de proef van het socialisme niet had doorstaan" en hij gaf toe een slechte leer ling van Mao te zijn geweest. Hij verdween voor zes jaar van het politieke toneel, tot hij, ongetwijfeld met Mao's goedkeuring, weer gekozen werd in het Centrale Comité. In april 1977 moest Teng voor de tweede maal blijk geven van zelfkritiek. Mao was toen al dood en Teng maakte er zich nogal gemakkelijk vanaf. Met name zei hij, dat hij ook wel „wat goeds verricht had". Zijn populariteit ontleent hij aan de omstan digheid dat hij de enige was, die in de laat ste jaren van de Culturele revolutie de „Bende van vier" durfde en kon aanpakken. Hij verklaarde openlijk de oorlog aan de ul tra-linkse vleugel van de partij, die de klas senstrijd en de Culturele revolutie belangrij ker vonden dan de economische behoeften van China, en kondigde aan dat hij hen de partij uit zou gooien. „Zij nemen onze revolutionaire leuzen steeds maar weer over, vervormen ze, draaien ze om en misbruiken ze voor hun eigen zaak", aldus Teng. In april 1976 had het incident op het Tien An Menplein plaats. In september van het zelfde jaar overleed Mao enin oktober werd de „Bende van vier" door de nieuwe voorzitter Hoea Kwo-feng uitgestoten. De betekenis van al die gebeurtenissen kan pas goed begrepen worden, als men zich reali Teng hekelde met name de pogingen van ul tra-links om meer aandacht te besteden aan de politieke aspecten van het bouwen aan een socialistische maatschappij. „Wat geeft het", vroeg Teng, „of iemand niet rood of politiek niet zuiver is, zolang hij zijn werk maar goed doet en meehelpt aan de moder nisering van China?" Wat betreft deze „wit te experts": zolang „zij in het belang van Volksrepubliek China handelen zijn ze beter dan degenen die niets doen!" In april 1976 kon Tsjiang Tsjing, mevrouw Mao dus, er zich niet van weerhouden om munt te slaan uit haar tijdelijke voordeelpo sitie ten opzichte van Teng. Zij eiste een postume lastercampagne tegen Tengs grote leermeester Tsjoe En-lai en hield persoonlijk Tengs benoeming als opvolger van Tsjoe te gen. Op 5 april stroomden aanhangers van Teng en Tsjoe samen op het Tien An Menplein. Utra-links raakte in paniek en liet de beto ging uit elkaar slaan en Teng werd beschul digd van het aanstichten van een „contrare volutionaire affaire". Teng deed bescheiden een stapje terug. Kort nadien keerden de gemoederen zich meer en meer tegen ultra-links en na Mao's dood. kon dat kamp moeiteloos worden opge ruimd. Teng had alle reden om zich op zijn gemak te voelen. Omdat hij enige tijd politiek niet actief was geweest, had hij ook niet meege daan met het onderlinge bekvechten over de opvolging van Mao. Hij was brandschoon en speelde meesterlijk de rol van de wijze mi nister, die valselijk beschuldigd was. In het afgelopen jaar is hem tweemaal ge vraagd om premier te worden. Beide malen weigerde hij; eenmaal omdat hij te oud (74) zou zijn. Door het premierschap te weigeren verzekerde hij zich wel van het vice-pre- mierschap, wat betekent dat hij en ieder een in China weet dat in feite premier is. Bij de tweede gelegenheid betoogden duizen den jongelui voor Tengs benoeming als pre mier en eisten verwijdering van „besmette" leiders. Op typisch indirecte manier liet Teng doorschemeren dat dit niet kon. Eind november hield hij vraaggesprekken met buitenlandse correspondenten, die vervol gens aan de massa werden doorgespeeld. Teng verklaarde grootmoedig, dat Hoea Kwo-feng niet schuldig was aan het uiteen slaan van de betoging op het plein en ook niet aan Tengs ontslag, dat daarop gevolgd was. Hoe vaker de Chinezen verteld wordt, dat in de afgelopen jaren de economie gestag neerd is geraakt, des te meer zullen zij bin nen afzienbare tijd verbeteringen verwach ten. Teng is verantwoordelijk voor die ver wachtingen en als hij in de jaren tachtig politiek actief blijft, dan zal hij daar op de een of andere wijze aan moeten beantwoor den. Wie betaalt? Het Westen wordt ook al een beetje dol bij de gedachte aan een Chinese markt met bij na een miljard klanten, afgezien nog van de anti-Russische houding van de Chinezen, wat er ook nog als een extraatje bij komt. Maar na een tijdje zal ook dat enthousiasme afnemen. Vice-premier Teng en de zijnen hebben nog heel wat vragen te beantwoor den. Waar moet bijvoorbeeld al het geld vandaan komen? Voor het lopende tienja renplan heeft China bij Japan en bij het Westen nieuwe fabrieken in bestelling met een totale waarde van 80 miljard dollar. Teng heeft weinig moeite met de wijze van terugbetalen: „Op sommige gebieden van de productie kunnen wij hele moderne facilitei ten kopen van het buitenland, waarvoor wij zullen betalen met onze steenkool- en olie productie". China zou dus massaal zijn grondstoffen moeten uitvoeren. Of dit wel kan en of dit wel politiek wenselijk is, daarover wordt nog niet gepraat. Een tweede brandende vraag is: wat ge beurt er op het platteland, waar nog steeds 45 pet van de Chinese bevolking leeft? In theorie is het antwoord duidelijk. Terwijl de industrie zich ontwikkelt, zullen landbouw en veeteelt mee profiteren van de toenemen de technologie. De nieuwe toelatingsexamens voor het hoger onderwijs hebben tot gevolg dat er minder studenten van het platteland komen. De in dustriële expansie, tezamen met de royale premies voor gebieden met hoge produkties, zullen de kloof tussen stad en land waar schijnlijk breder maken en migratie naar de steden uitlokken. Er is een beroemde uitspraak van Teng Hsiao-ping, voor welke uitspraak hij ook tij dens de Culturele revolutie hevig bekriti seerd is: „Het geeft niet of de kat wit of zwart is, zolang hij maar muizen vangt". De „Bende van vier" dacht het tegenoverge stelde. Voor hen gaf het niet of er een mui zenplaag was en de kat verder de hele dag sliep, zolang die maar rood was Ergens tussen die twee uitersten moet er een weg zijn voor een modern en socialis tisch China. De volgende tien jaar moeten aantonen of de Chinese leiders die weg ge vonden hebben. (Copyright The Guardian) Gerald Ford in Jeruzalem De Amerikaanse ex-president, Gerald Ford en zijn vrouw Betty tijdens hun bezoek aan Jeruzalem met een moskee als achtergrond. De documentaire Morbus Hansen (de ziekte van Hansen) laat zien hoe de NSL lepra bestrijdt in Kenia en Indonesië. Hoe duizenden kinderen in spanning wachten op de uitslag van het onderzoek. Wel lepra of geen lepra. Bij zeker 15 miljoen mensen is het wel. Zij wachten nog op hulp. Geeft u ons hiervoor de middelen: k £'ro 5 05 00 I ditr leprabestrijding Amsterdam deskundisen: voor uitzending (artsen, paramedici L. verpleegkundigen) «ar H telefoon 020 938973. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63,1092 AD Amsterdam Telefoon (020) 938973*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6