Oppositie Den Uyl is politiek onhygiënisch' olland in tweeën Ook Leiden zendt vrachtwagen met spullen naar Sahel-landen MEERDERHEID GS: Zuid- Stomp wijk niet afzonderlijk in telefoongids Minister Albeda in Leiderdorp: Horst en Vliet" al vijf jaar actief met maatschappelijke hulp ^ITAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 5 MEDISCHE HULP GAAT DWARS DOOR DE SAHARA Vandaag zijn drie oude legertrucks - op de uitverkoop aangeschaft - glibberend vertrokken naar de Afrikaanse Sahel-landen. Dit is een vrijwel ongeëmotioneerde mededeling die evenwel heel wat gevoelens kan wakker maken. Drie vrachtwagens zijn een maandenlange rit naar de armoede onder de zon begonnen, uitgeleide gedaan door een Hollandse achterban in goeden doen en in wat winterse omstandigheden. De karavaan van drie vrachtwagens vertrok vandaag vanuit Oss naar de ebbenhouten tropen. Eén ervan transporteerde medische instrumenten die verkregen waren uit de opbrengst die Leidenaren met elkaar hadden verzameld: ruim 17.000 gulden. Een instrumentarium, bestemd voor een missionaris in Opper-Volta, die binnen vier kale muren een „ziekenhuis" wil inrichten voor de mensen die onder meer onder zijn hoede zijn toevertrouwd. Het was de bedoeling, dat burgemeester Vis gistermorgen in de „Leidse" truck het startsein voor de rit zou geven, maar de winterse omstandigheden leverden teveel risico's op voor een extra gang van Oss naar Leiden. Daarom werd het een symbolische start. De burgemeester overhandigde aan de twee chauffeurs de contactsleutel van hun wagen. Hij wenste de rijders goede reis en Een bloemetje voor burgemeester Vis en de Leidse medewerkers, de symboli sche start van de hulprit. hoopte nog eens iets van ze te horen, nadat ze veilig en wel ter plekke waren aangekomen. Het ging hier om het tastbaar maken van een inzameling, een systeem dat goed blijkt aan te slaan, want iedereen die een steentje bijdroeg kan er nu van verzekerd zijn, dat er geen cent aan de strijkstok blijft hangen na een actie die vijftig tot zestig „collectanten" hebben ondernomen in het „Leidse" om in de Sahel-landen uitkomst te kunnen bieden. Er was een feestelijke bijeenkomst in de blot Dper :sda Een van de vrachtwagens, gelotografeerd in Oss. gereed voor de tocht door de Sahara. Burgerzaal van het Leidse stadhuis, met bossen bloemen voor medewerkers en burgemeester Vis. Een stuk ontwikkelingshulp in optima forma was begonnen. Voor de tweede keer overigens. Want vorig jaar werd al een geslaagde poging tot hulpverlening ondernomen. Ditmaal trad als Leidse contactman Erik Nap op, die met een heel stel medewerkers er het beste van gemaakt heeft. Van ijs en sneeuw gaat het nu op het warme gebrek aan, in Opper-Volta, waar de mensen gebukt gaan onder de gevolgen van een erg lange droogteperiode. Het wordt een enorme tocht van duizenden kilometers dwars door de Sahara, naar Opper-Volta, Mali en Ghana, met drie grote vrachtwagens, bestuurd door vrijwilligers. Ze nemen voor een totaal bedrag van meer dan twee ton aan medicamenten en medische apparatuur met zich mee. Het voor dit transport benodigde geld werd bijeengebracht uit verschillende steden in het hele land, zoals Leiden, Zoetermeer, Delft en bijna alle gemeente uit het Westland. Het project wordt gecoördineerd door de stichting Sahelp en de stichting ORION (Orthopedie en revalidatie in ontwikkelingslanden). twee volledig door vrijwilligers bemande en bestuurde stichtingen, die zich ten doel stellen, een aantal kleinschalige projecten in de Sahel- landen materieel te ondersteunen. De te vervoeren medische apparaten bestaan voor een deel uit apparaten die door Nederlandse ziekenhuizen waren afgedankt, maar na onderhoud nog goed te gebruiken bleken te zijn. Ik heb gehoord, dat de stichting Orion ontstond, toen een paar jaar geleden een Westlandse jongerensociëteit het geld bijeenbracht om een Afrikaans meisje in Nederland een verpleegstersopleiding te laten volgen. Het incidentele geval kreeg, een onverwacht, gevolg. Dit mondde uit in het laten overkomen van Ghanase verpleegsters voor een training in fysiotherapie en het overvliegen van in Ghana moeilijk te opereren, voornamelijk orthopedische patiënten. Op aandrang van het ministerie van Volksgezondheid werd uiteindelijk de stichting Orion opgericht, met als voornamelijk doel het lenigen van de nood onder de Ghanese orthopedische patiënten. Ghana werd gekozen, omdat het medische grondvlak in dat land redelijk is georganiseerd. En dat was één van de voornaamste eisen voor het welslagen van het project. Het afgelopen jaar heeft de stichting een orthopedisch en revalidatieproject op de benen geholpen. Hiervoor zal waarschijnlijk binnenkort de eerste chirurg naar Ghana worden uitgezonden. De stichting Sahelp ontstond in 1977 uit de behoefte van een aantal mensen om een doorbraak te bereiken in het vervoer van goederen naar de bewoners van de „Sahellanden". Eén van die bewoners had namelijk een reis door een aantal van deze Afrikaanse landen gemaakt, en hij had daarbij geconstateerd, dat goederen die per schip worden aangevoerd maandenlang op de kades blijven liggen en in het gunstigste geval pas na zeer lange tijd de plaats van bestemming bereiken. Met behulp van een groep middelbare scholieren in zijn woonplaats Oss wist deze man, de huidige voorzitter van de stichting Sahelp Dick Giese, verschillende lieden voor zijn plannen te interesseren. En vanaf dat ogenblik was de actie Sahelp een feit Met de hulp van veel istanties wist de stichting medicamenten, medische hulpmiddelen en vele andere, voor de bevolking van de Sahellanden noodzakelijke pillen, tabletten en poeders bij elkaar te brengen. Deze werden vorig jaar met twee tegen schrootprijs gekochte Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Westduitse legervrachtwagens (type Mercedes LG 315) naar de Sahel-landen vervoerd. Nog niet zolang geleden kwam Sahelp in contact met de stichting Orion. De samenwerking tussen de twee stichtingen, waarvan de activiteiten grote raakvlakken hebben, maar die elkaai-ook aanvullen, was snel geregeld. Door bemiddeling van de Sahelp kreeg Orion de beschikking over twee zeecontainers die gevuld met medische apparatuur zoals operatietafels. ziekenhuisbedden enz., naar Ghana werden vervoerd. Na ontlading zijn deze containers daar achtergebleven en doen nu Naast deze vorm van samenwerking, stelde Sahelp aan Orion de laadruimte van één van de drie vrachtwagens ter beschikking, die vandaag vertrekken. Hierdoor is de stichting Orion in staat om grote hoeveelheden gips, orthopedische verbanden en andere hulpmiddelen naar ziekenhuizen in het noordelijke en tevens armste deel van Ghana te brengen. Een deel van de medische hulpmiddelen die naar Ghana worden vervoerd, is afkomstig van de zolders en uit de kelders van Nederlandse ziekenhuizen. Het gaat daarbij om instrumentarium dat niet meer gebruikt wordt. Volgens één van de bestuursleden van Orion doen veel ziekenhuizen instrumentarium weg, hoewel het nog best gebruikt zou kunnen worden. Zo was er bijvoorbeeld een ziekenhuis, dat de stichting had gevraagd of ze geïnteresseerd zou zijn in een hart-longmachine. De reden waarom het ziekenhuis het apparaat niet meer nodig had bleek uiteindelijk „het lawaai van de motor" te zijn. En daar konden de verpleegsters niet tegen Daarnaast heeft de stichting Orion, door de medewerking van vrijwilligers in enkele ziekenhuizen, een groot aantal injectiespuiten, 'aastï-i*- 1 Het afladen van medicamenten in Ghana. hechtmateriaal en verbandmiddelen kunnen bemachtigen. In de ziekenhuizen worden deze spullen vaak bij duizenden tegelijk in de vuilnisbakken gegooid. Door de hulp der vrijwilligers, die deze zaken reinigen en steriliseren, kunnen de apparaten en instrumenten na eenmalig gebruik in Nederland weer goede diensten bewijzen in de ziekenhuizen in de ontwikkelingslanden. Vandaag was het zover. Uit Oss - zetel van het organiserend comité- vertrokken de drie vrachtwagens naar Tunis. Vandaar gaat de route dwars door het Hoggargebergte naar Tamanrasset en vandaar via Niamey naar Ouagadougou, waar het konvooi wordt gesplitst. De wagens gaan dan via eigen routes de verschillende posten in Mali, Opper-Volta en Ghana bevoorraden (het klinkt alsof er een paar dwarsstraten mee zijn gemoeid, maar in feite gaat het om een oppervlakte van zowat half Europa), waarna de Nederlandse hulp door de plaatselijke instanties, voor zover nodig, worden verdeeld. Twee wagens rijden terug, de derde blijft bij pater Johan de Wachter in Mali achter. De acties van de stichtingen Sahelp en Orion worden gevoerd in overleg met het Nederlandse ministerie van Ontwikkelingssamen werking, de Ghanese ambassadeur in Den Haag, het Ghanese ministerie van Volksgezondheid en nationale en internationale instanties op het gebied van de hulp aan de ontwikkelingslanden, zoals Memisa en de FAO, de wereldgezondheids organisatie van de Verenigde Naties. Het gironummer van de stichting Orion is 3905729 in Delft, en dat van de stichting Sahelp 601300 in JEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid- lolland hebben zich in meerderheid opgesteld hter een tweedeling van deze provincie vol- s het model van minister Wiegel (binnenland- zaken). Zuid-Holland zou daarbij moeten [orden opgedeeld in de bestuurlijke eenheden nond en Zuid-Holland-Noord. Provinciale laten zullen in hun vergadering van februari Jet door de minister gevraagde definitieve tdvies van de provincie vaststellen. 'ri de visie van de meerderheid van GS zal het iiidige openbaar lichaam Rijnmond rond 1988, neer de herindeling moet ingaan, worden titgebreid met Goeree-Overflakkee, de Hoeksche Waard, de Drechtsteden, de Alblasserwaard en tie Vijfherenlanden. De Krimpënerwaard zou flan, al of niet met uitzondering van Krimpen fean den IJssel, bij Zuid-Holland-Noórd worden Jevoegd. f, Tot de meerderheid die deze indeling voorstaan behoren de WD-gedeputeerden mevrouw Gunt- her en de heer Noorland, de heren Buijsert en Brink (beiden CDA), de heer Diepenhorst (PvdA) en de heer M. Vrolijk, de voorzitter van het college. Een minderheid in GS, de PvdA-gedepu- teerden Boone, Hoek van Dijke en Borgman,, willen naast een provincie Rijnmond twee provin cies die ongeveer de gebieden van de streekplan nen Zuid-Holland-West en -Oost moeten omvat ten. Het meerderheidsstandpunt heeft de achtergrond dat men in het westen van ons land vier gebieden kan onderscheiden met elk voor zich een duide lijk sociale, culturele en economisch-geografische samenhang, waarin de centrale kernen de grote steden worden gevormd. Volgens de meerderheid moet voor elk van deze gebieden een provincie nieuwe stijl worden ingesteld en het open midden gebied over die provincies verdeeld worden. mvanti-leden in jeugd- ichtkamp ikek ong IAZERSWOUDE - Vijf leden het tan de tafeltennisvereniging is ivanti uit Hazerswoude heb- es-fcen zich geplaatst voor de n eindstrijd van de nationale n a eugdachtkampen. Deze wordt emi ip zondag 11 februari in Cu- i ai lemborg gehouden, r v( ;n I lohn van Strien klasseerde 'r zich bij de junioren op de °iw lalve finales van dit toernooi, er «ie eveneens in Culemborg jerden afgewerkt. Peter de J6" Iroot, eerstejaars senior, r I Öeed hetzelfde. Robert de Groot plaatste zich voor de Wj ispirantencategorie. Ellemiek footer mengt zich in de aspi- een «mten-meisjes-klasse in het e 1 *indstrijdgeweld. Jose Bakker, bas dochter van trainer-coach Ge rard Bakker uit Leiden, doet Bit-bij de welpen. STOMPWIJK De PTT zal ook in de toekomst Stompwijk niet afzonderlijk in de telefoongids vermelden omdat in het telefoonboek dezelfde indeling moet worden aangehouden als in het postcodeboek. Het hoofd van de Centrale Afdeling Abonneezaken Telecommunicatie heeft wel toegezegd dat de woonplaatskop „Stompwijk" met daaronder de verwijzing naar Leidschendam nog enkele jaren zal worden gehandhaafd. De telefoongidsen worden al sinds de jaren vijftig, aldus de PTT, ingedeeld volgens de woonplaatsen. Voornaamste argu ment hiervoor is dat een abonnee in briefhoofden, advertenties en dergelijke meestal meer bekendheid geeft aan zijn woon plaats dan aan het telefoonnet of de gemeente waartoe hij behoort. Het voor veel Stompwijkers ongetwijfeld teleurstel lend bericht staat op de agenda van de Dorpsraad die komen de donderdag om 20 uur bijeenkomt in het Dorpshuis aan de dr. van Noortstraat. Terugvallen op een van de postcode af wijkende indeling zou bij het publiek juist verwarring en op de duur ook irritatie doen ontstaan meent de PTT. Overigens heeft de PTT bij de voorbereiding van de postcode met alle gemeentebesturen overleg gepleegd om vast te stellen welke woonplaatsen die tot een bepaalde gemeente behoren onder de eigen naam genoemd zouden worden en daarom een eigen postcode zouden moeten hebben. Minister Albeda LEIDERDORP „De wijze waarop Den Uyl oppositie voert is demago gisch en een vorm van politiek onhy giënisch denken". Dit zei gisteravond minister Albeda van Sociale Zaken tijdens een CDA-ledenvergadering in het Dorpshuis in Leiderdorp. Minister Albeda was naar Leiderdorp gekomen om uitleg te geven over de bezuinigingsoperatie van het kabinet Van Agt in het kader van Bestek '81. Ondanks de gladheid sprak de minis ter voor een goedgevulde zaal. Zij ge hoor bestond evenwel niet uit louter CDA-ers. Leden van de initiatiefgroep „Handen af van de sociale uitkerin gen" en van de Werklozen Belangen Vereniging onder aanvoering van Pau line Felterop legden de minister het vuur na aan de schenen. Deze be streed evenwel iedere suggestie dat de sociale uitkeringen omlaag gaan. Vra gen hierover, evenals de oppositie van Den Uyl noemde hij misleidend. „Het kabinet is slechts met één ding bezig, bevordering van de werkgelegenheid", hield hij zijn gehoor voor. Minister Albeda liet ook nog weten, dat de ministerraad het eens is gewor den over de grondpolitiek, het punt waarover het kabinet Den Uyl is ge struikeld. Volgende week al wordt het wetsontwerp met betrekking tot het voorkeursrecht over gemeenten naar de Raad van State gezonden. De voorzitter van het CDA-verband Leiderdorp J. Toelen, wist de discus sie over Bestek'81, door minister Albe- da als een „Rijke bron van schone ge dachten" getypeerd, in goede banen te leiden. VOORSCHOTEN De stichting voor maatschappelijke dienstverlening „Horst en Vliet" heeft de eerste vijf jaren van zijn bestaan achter de rug. Op 1 januari 1974 begon de stichting met zijn werkzaam- Oorspronkelijk heden na een fusie tussen instellingen van gelijke aard in de gemeenten Leidschen dam, Voorschoten en Wassenaar. De stich ting is in de afgelopen jaren in staat gebleken de steeds groeiende vraag om hulpverlening op te vangen. Er moesten steeds meer krachten worden ingescha keld. ger „thuis" konden blijven en niet direct behoefden te worden opgenomen in een verzorgingstehuis. Werd in 1974 met ruim 200 medewerksters begonnen, het aantal is intussen gestegen tot 475 krachten. Zij zorgen met elkaar voor de verwezenlijking van de doelstelling van de stichting: mensen helpen op het moment, dat dat nodig is door gezinsverzorging of door maatschappelijk werk. Intussen heb ben al tal van inwoners van de drie genoem de gemeenten ervaren dat „Horst en Vliet" tegemoet komt bij allerlei moeilijkheden: ziekte, gezinsproblemen enzovoorts. Vele ouderen konden worden geholpen met een helpster/verzorgster, die een stuk van het huishoudelijk werk overnam zodat zij lan De oorspronkelijke initiatiefnemers, name lijk de kerkelijke en levensbeschouwelijke organisaties, die op deze terreinen van maatschappelijke dienstverlening werk zaam waren, hebben het indertijd goed gezien: zij wilden de hulpverlening zodanig regelen, dat voor iedereen hulp beschik baar zou komen. Dit kon gebeuren door een hechte interlevensbeschouwelijke en regionale samenwerking en door de onont beerlijke steun van de overheid. Die steun was in 1974 nodig om een begroting van ongeveer twee miljoen te kunnen realise ren. In 1979 gaat het om ongeveer zes miljoen, die nodig zijn om de hulpverlening in stand te houden. Er is over de hulpverlening in de vorm van gezinsverzorging de laatste jaren veel gesproken en geschrevën. Met name was er veel kritiek op het beleid van de landelijke overheid, dat leidde tot een bepcrkng van het aantal helpsters en ver zorgsters. Voor „Horst en Vliet" heeft dat beleid gelukkig niet geleid tot onhoudbare situaties, zoals zich elders in het land wel voorgedaan hebben. Steeds werden oplos singen gevonden. Vooral in zeer moeilijke situaties, bijvoorbeeld als een huisvrouw in het ziekenhuis moet worden opgenomen, wordt al het mogelijke gedaan om tijdig te voorzien in tijdelijke hulp. Geen betutteling De leiding van „Horst en Vliet" is er zich van bewust dat het vragen om hulp voor velen geen prettige zaak is. De hulpverle ners van „Horst en Vliet" hebben de ervaring opgedaan dat iedereen weer zo gauw mogelijk op eigen krachten verder wil. Daarom wordt er niet betutteld. Er wordt rekening gehouden met privacy. Steeds staat voor ogen: zelfstandigheid van hen die hulp ontvangen, zo gauw de om standigheden dat toelaten. Het regionaal bureau van de stichting is gevestigd in Voorschoten, Postbus 114, en telefonisch bereikbaar onder nummer 01717-4995. Talentenjacht in Sassenheim SASSENHEIM In sociëteit De Stormbal aan de Sassen- he'mse Vaartkade wordt za terdag 10 maart een talenten jacht gehouden. De talenten jacht is bestemd voor ieder een die iets met muziek doei, De jury bestaat uit een aantal voorzitters van sociëten rond Sassenheim, een medewerker van een bekend popblad en een medewerker van een pla tenmaatschappij. Wie mee wil doen moet zich voor 15 febru ari inschrijven bij: De Storm bal, Postbus 12, Sassenheim. Inlichtingen bij Jan van Dijk tel. 02522-16109 en Arie Eike lenboom tel. 02522-10462. SASSENHEIM De Haar lemse organist De Klerk geeft vrijdag 26 januari een concert op het Goldtfusz orgel in de Hervormde Kerk aan de Sas- senheimse Hoofdstraat Op het programma staan werken van Walentijn Bakfark, Gaur- roy. Bach, Camphuysen, Soler en Carvallo. Het concert be gint om kwart over acht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5