Verzet tegen anti» cafébeleid burgemeester Orgeldraaiers niet aangepakt ,en "auto is zeven 1meter" lïi IMülMfdël^ijj iSHliBi PPR wil snelle busdiensten vanuit de regio De Regenboo zaterdag open Kartens drukkerij bestaat 50 jaar Pekelstrooier weer op het droge iggy *0 CfcjN Het Leidse •ht ging ;en met een van it voeren verdachte in discussie over van de de personenauto. lier werd verweten de zichtbaarheid mistig weer niet zo te hebben, Ev verkeer deelnemend Testfveurseweg in toten. De politie rde dat de scholier :ht uit de len opdoemde en ijk de achtervolging ;en tot een proces- leidde. De scholier t het met die xheid nogal meeviel, i een aantal auto's en op ongeveer 200 nmm^een bus, en die kon iziek |heel duidelijk zien", Sa|pe verdachte, jnrechter Van Dijke Ivan de scholier weten hg die auto's wel tet waren dat ze de (Naid tot de bus hadden {n overbruggen. „Ik TV-^at op gemiddeld f') mieter per auto", Enge|e de scholier. „Ik heb dat U uw eigen |an eens zou moeten Ik geloof niet dat k zelfs maar in de spivan de zeven meter 'ïV .vond Van Dijke. I t5 feter, dat zijn heel nieui to's", filosofeerde de 55 h irechter verder, iw (p Tkeersschout Van Mag een lengte van iter per auto niet ,Ik hecht niet waarde aan uw gen tot schatten van den als U een auto en meter schat", de schout, die dacht Snboete van 100 1 de mistige ideeën scholier afdoende te afstraffen, ïenlo irechter Van Dijke nog begrip op voor If cgeld van de scholier »g :o was niet van n Jotlf geweest) en pte 150 gulden boete, an 100 voorwaardelijk alleen te betalen i /]2feer nogmaals V^licht de dampige fMVjlII rdwijkse politie ont- automobiliste aan de Tag* rscirculatie omdat haar III ontbrak, (van het enbewijs). „Juffie, als hebt, doe hem dan er- Als je hem niet hebt, 30 Pi m dan te krijgen. An- schii gaat het je een hoop fn)* 'kosten", vertelde de lis a wijkse agent de jeugdi- n üb rkeersdeelneemster. „Ik Dr^en perplex, maar ach- besefte ik dat ik heie niet fout was. Ik had Jeel III wel, maar het ■30 1 was niet goed te zien hij achter het oude it", vertelde de adminis- i het kantongerecht, rsschout Van Ham ver- e de keuze te hebben ree soorten eisen. „Ik vanuit gaan dat u toen lal geen deel III had en oet ik 100 gulden eisen, kan ervan uitgaan dat wel had, maar dat u iet (goed) had aange- Dan moet ik 50 gul- ;n. Omdat dit een bij geval was eis ik 30 aldus het milde oor- fan de schout. De kan- hter maakte er boven- lelemaal nog eens een coop van door slechts len boete op te leggen. FRANK BUURMAN gerlijke stand Geboren: Nico Dirk zn. v. J. H. van Duijvenvoor- iliaan Laurens zn. v. L. A. (i M. R. Heijmans. Marinus v. M. G. Horenberg en E. Knijnenburg. Martijn Christi- v M. J. C. Spruit en H. A. tra. Sietze Joannes Paulus M J. P van der Linden en van Zandwijk. Linda dr. v. van den Nieuwendijk en S. Martijn Cornells Reinder zn. van Dijk en A. Maaskant, nd Gerard zn. v. G. Devilee P. Rodenburg. Sander zn. G. Verbrugge en M. G. C. nans. n: S. de Graaf geb. 18 sept. n. A. Spek geb. 7 mei 1911 Ruis geb. 15 jan. 1907 man. kjijndam geb. 11 sept 1903 Rook geb. 3 maart 1913 an Werkhoven geb. 18 mei an. P Pikaar geb. 7 maart i. F Leder geb. 9 okt. 1904 Scheepmaker geb. 21 sept. D. Barendse geb. 2 maart I. H. Laman en L. Geerlings. K. L. C. van der Vliet i der Pompe, W. F. van n S. M. Montanje. E. ucl|na Munoz en M. C. Splinter. dn3 nkenhout en Y. L. Schaap. R. 0~ loordermeer en C. Tas. J. A. "wel en A W. de Mol. A. J. M. H. J. M. Hoogenveen. DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 3 Crisis in Leiden „Crisis in Leiden" heet een boekje over de geschiedenis van Leiden tussen de twee wereldoorlogen. De project groep Leidse Geschiedenis van het Leids Vrijetijdscen trum heeft dezelfde titel gege ven aan een diaserie, die op 23 januari in het LVC wordt vertoond. De diaserie zal sa men met nog wat filmpjes beeld geven van Leiden in crisistijd. Ook is er een kleine expositie te zien. Er bestaat gelegenheid om mee te praten over die vervlogen tijd, of om er zelf verhalen over te vertellen. De toegang is gratis, de zaal (Breestraat 66) gaat om 19.30 uur open. Mensen die slecht ter been zijn kunnen per auto worden opgehaald. Van te voren even bellen, 146449. Roofvogels de Leidse Biologen Club houdt in de komende weken een serie lezingen over roof vogels. be laatste tientallen jaren hebben de roofvogels veel last ondervonden van het spuiten met insectididen. Het begin van de zestiger ja ren staat bekend als het nul punt van de roofvogeistand; sindsdien is het aantal roof vogels in de Westerse landen weer wat toegenomen. Het programma van de biologen- club meldt drie lezingen: op donderdag 25 januari Paul Obdam over „Roofvogels in Nederland, achteruitgang en herstel" en „Havik en sper wer, zijn dat nu twee of vier soorten". Aanvang acht uur in de collegezaal van het Bo tanisch Laboratorium aai Nonnensteeg 3. Op hetzelfde adres wordt maandag 29 ja nuari een lezing gehouden door dr. E. Nieboer over kie kendieven. Donderdag 1 fe bruari spreekt de heer C. Smeenk over zijn oecologi- sche onderzoek aan arenden in Kenia. Aanvang eveneens acht uur, ditmaal in het Zoö logisch laboratorium aan de Kaiserstraat 63. De toegang tot alle lezingen is gratis. Kamperen Het Vijfhovenhuis, de Tamboerijn en de Klinker, drie clubhuizen in Leiden Zuid-West, organiseren voor kinderen van twaalf tot en met vijftien jaar gedurende de paasva kantie een kampeervakantie in Luxemburg. Kosten voor deelname 110 gulden. Informatie bij de clubhuizen; opge- ven voor 5 maart. De komst van de Heer Onder het motto „De komst van de Heer is nabij" worden in de Leidse Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, vier le zingen gehouden. Veel chris tenen zijn er rotsvast van overtuigd dat de wederkomst van Jezus vlak voor de deur staat. Over de ingrijpende consequenties voor het leven en bestaan in de wereld hier van zullen een aantal spre kers hun licht laten schijnen. Deze besprekingen vinden plaats op de vrijdagen 2 en 1G februari en 2 en 16 maart. Toegang vrij, aanvang 20.00 uur. Contactadres is de heer E. B. de Jong, Faljeristraat 2, Leiden, tel. 152683. Kunst en Bewustzijn De vereniging van Vrienden van Trancedente Meditatie (T.M.) organiseert op donder dag 25 januari een lezing over de relatie tussen Kunst en Bewustzijn. Als spreker heeft men de beeldend kun stenaar en tevens T.M.-leraar aan het Centrum van Tilburg de heer Nout van de Ven uit genodigd. Aan de hand van dia's zal worden aangetoond wat voor overeenkomsten er bestaan tussen bepaalde kun stuitingen en structuren van de materie. Plaats Museum van Volkenkunde, Steenstraat 1 in Leiden. Aanvang 20.00 uur en entreeprijs 4,-voor T.M-leden 2.50. LEIDEN De directie van de busmaatschappij West Ne derland zou voor reizigers die vanuit Alphen, Bodegra ven of Boskoop naar Leiden gaan de mogelijkheid moeten onderzoeken van een snellere route dan tot nu toe het ge val is. „Buspassagiers die naar Leytenrode of het St. Elisabeth Ziekenhuis willen, rijden vlak langs hun eind bestemming, maar moeten eerst twee keer heel Leiden door om er inderdaad te ko men. De reizigers die naar het station in Leiden gaan om daar een trein of bus te halen worden eerst naar de binnenstad vervoerd waar ze niets te zoeken hebben en ko men dan pas meestal met aanzienlijke vertragingen ter bestemder plekke aan". Dit schrijft de steunfractie van de Leidse PPR de directie van West Nederland naar aanleiding van verkeersmoei lijkheden die de laatste tijd herhaaldelijk aan de orde zijn geweest. Bij de PPR staat het reizen met openbaar vervoer cen traal. Om bepaalde irritaties, die bij passagiers ontstaan als zij te lang in de bus moeten zitten, weg te nemen, heeft de steunfractie West Nederland een aantal verbeteringen ge adviseerd. Zo zou de bus maatschappij kunnen komen tot een „aanvaardbare" over stap tussen Hazerswoude en de Leiderdorpse brug ten ein de reizigers uit bovengenoem de plaatsen in de gelegenheid te stellen om te kiezen tussen enerzijds de Leidse binnen stad, of anderzijds Leytenrode en het St. Elisabeth Zieken huis, of het NS-station Lei den. Eerstgenoemden zouden dan via het oude traject ver voerd kunnen worden, terwijl de andere groep naar het reisdoel kunnen worden ge bracht via de Persant Snoep- weg en eventueel via het En- gelendaal en de Willem de Zwijgerlaan. „Deze route is wel niet korter", zo stelt men in de brief, „maar vanwege de verkeerssituatie in de Leidse binnenstad hoogs twaarschijnlijk veel sneller". LEIDEN - Het kerkelijk centrum „De Regenboog" in de Leid se Merenwijk wordt zaterdag 27 januari officieel geopend. Het kerkelijk centrum is het resultaat van samenwerking van de Hervormde, Gereformeerde en Katholieke kerkelijke in stanties. Het centrum is gelegen naast het winkelcentrum „De Kopermolen". Na het officiële gedeelte om half elf 's morgens is er „open huis", waarbij belangstellenden het centrum in ogenschouw kunnen nemen. Daarnaast is er een overzichtstentoonstelling georganiseerd van zeven jaar Kerkzijn in de Merenwijk. Rondom de opening zijn in de volgende dagen een aantal evenementen gepland. Zondag 28 januari een feestelijke kerk dienst en om 17.00 uur een vesperdienst die door de IKON-TV rechtstreeks wordt uitgezonden. Dinsdag 30 januari „Kinderen brengen de bijbel in beeld" tot stand gekomen in samenwer king met de scholen in de Merenwijk. Woensdag 31 januari een gesprek over de gelovige opvoeding van jonge kinderen, ingeleid door Seef Konijn. Donderdag 1 februari een herhaling van „Kinderen brengen de bijbel in beeld" van dinsdagmid dag. Tot besluit zaterdag een gezellige instuif voor de jongelui met medewerking van het jongerenkoor en hun combo alsme de Fist. Alle activiteiten vinden plaats in het nieuwe centrum "De Regenboog". LEIDEN Vrijwel alle fracties in de Leidse gemeenteraad zijn weinig inge nomen met het voorgestelde bevrie- zingsbeleid in de drank- en horecasec- tor. Tijdens een vergadering van de commissie voor bestuurlijke aangele genheden werd van verschillende kan ten nogal wat kritiek uitgeoefend op de beleidsvoornemens van burgemees ter Vis, die, om de overlast van hore cagelegenheden tegen te gaan, wil ko men tot een strenger cafebeleid dat in feite een bevriezing op het huidige aantal inhoudt. Op het eerste gezicht lijkt het beleidsplan voor de drank en horecasector in februari niet onge schonden door de raad geloodst te kunnen worden. Dat is in feite de enige conclusie die getrokken kan worden na een nieuwe avond filosoferen over het horecabe- leid in Leiden. Een avond die op tal van punten eerder leek op borrelpraat van lieden die nog maar zelden een Leidse kroeg van binnen hebben ge zien, dan op oordeelkundig met elkaar discussiefen over wat er nu in feite aan de hand is en wat er zou moeten gebeuren. Niet voor niets viel CDA- fractieleider en horecaspecialist mr. Driessen op een zeker moment uit naar burgemeester Vis met het verwijt dat hij zou beginnen iets te verbieden zonder te weten waarom dat eigenlijk nodig is. Driessen doelde daarmee op het zijns inziens volstrekt ontbreken aan cijfermatige argumentatie in het voorgestelde horecabeleid. p „Waar en wat is dan die overlast?" vroeg Driessen zich af. Zijn partijge-, noot Joop Walenkamp, auteur van een alternatief beleidsplan voor de horeca dat uitgaat van heel wat progressiever en liberale ideeeri, zoals de mogelijk heid van nachtcafé's, hield zijn colle ga's voor dat het louter bevriezen van het aantal kroegen in Leiden geen middel tegen overlast is. „Daarvoor is een heel ander instrumentarium ge schikt," betoogde Walenkamp, zoals het beleid inzake de sluitingstijden, de muziekvergunning en andere controle mogelijkheden. Zowel Walenkamp als Driessen pleitten er voor de eventuele beperking van het aantal café's louter via bestemmingsplannen te regelen, maar volgens burgemeester Vis zou dat veel te lang duren. Hij stelde maatregelen op korte termijn gewenst te achten. De door Vis voorgestelde bevriezing in de hele stad ging echter ook PvdA en WD te ver. Zij pleitten, met CPN-vertegenwoordiger Hoeven, wel voor een bevriezing van de horeca in de binnenstad, maar willen daar buiten toch een wat soepeler beleid hanteren. Burgemeester Vis stelde daar tegen over dat het probleem dan naar de buitenwijk wordt verplaatst. Hij wilde het liever buiten Leidens grenzen hou den. Voor CD A-leider Driessen was dit on verteerbaar: „Alle café's en alle wij ken worden volstrekt onterecht over één kam geschoren," stelde hij. „Die overlast wordt trouwens niet alleen veroorzaakt door café's, maar ook door sociëteiten en niet te vergeten club- en jeugdhuizen," aldus Driessen. Lammermarkt PvdA-woordvoerder Ranner meende dat de voornemens van burgemeester Vis ook strijdig zijn met het onlangs aanvaarde structuurplan voor Leiden, waarin juist voor sommige stadsdelen is gepleit voor meer horeca in plaats van de nu voorgestelde bevriezing. Ranner kwam opnieuw met zijn wens tot een zekere concentratie van ver maak te komen rond de Lammer markt, een idee dat weer even hard door burgemeester van tafel werd ge veegd, daarbij gesteund door brigadier Peet van de Leidse politie die wees op de zeer nare geschiedenis met een concentratie van zware, minder bona fide horeca op deze plaats, zo'n zes jaar geleden. Ranner hield echter toch vol: het voormalige LBF-terrein zag hij als uitstekende vestigingsplaats voor een hotel, bouwlingcentrum en discotheek, die dan misschien uit de Pieterswijk verplaatst zou kunnen worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN De vier orgel draaiers van Leiden mogen zich gelukkig prijzen met de huidige commissie voor politionele aangelegenhe den. De commissieleden be sloten gistermiddag tijdens de vergadering op het poli tiebureau dat zij toch erg zorgvuldig moesten zijn met het beperken van de vergunningsmogelijkheden omdat men rekening wilde houden met het inkomen van de orgellieden. Met name op de knelpunten voor het beleid ten aanzien van de draaiorgels, name lijk de Haarlemmerstraat en in het bijzonder de Don- kersteeg liggen mogelijkhe den voor een oplossing erg dun gezaaid. Daar halen de muzikanten hun grootste verdienste vandaan, maar veroorzaken zij dus ook de grootste geluidsoverlast. De controle voor de politie op naleving van gemaakte af spraken is erg moeilijk mede omdat de orgel draaiers-problematiek niet de hoogste prioriteit kan hebben voor het politioneel apparaat. Het commissielid J. Walen kamp (CDA) probeerde van de burgemeester, de voorzit ter van de commissie, nog concrete cijfers te krijgen betreffende het inkomen van de orgeldraaiers. Hij meende dat die gegevens wel relevant waren om tot een uiteindelijke regeling te kunnen komen waarbij de belangen van beide partijen, de belaste bewoners en de stadsentertainers, op een juiste wijze tegen elkaar worden afgewogen. De rest van de commissie echter was ervan overtuigd dat ook zonder duidelijke cij fers de overweging van in komstenderving reeël uit de verf kon komen. Men besloot een politievoor- stel dan ook, zij het enigs zins gewijzigd, over te ne men, hetgeen inhoudt dat de orgeldraaiers volgens het reeds bestaande schema zul len blijven draaien alleen niet meer op de koopavon- De pekelstrooier die zondagmiddag Rapennburg inglib- berde staat sinds gistermiddag weer met de vier wielen op het droge. Een zware kraanwagen takelde het oude strooivoertuig op het Rapenburg. nadat eerste het ijs op een (link stuk van het Rapenburg was ver wijderd om ervoor te waken dat de kraan wagen dezelfde weg als de pekelstrooier zou volgen. Het kar wei begon rond tien uur, maar kon pas tegen het middaguur worden voltooid. Het voertuig van de ge meentelijke reiniging sdienst is ogen schijnlijk niet meer inzetbaar. De lading, tikse portie strooizout is in het Rapenburg achterge bleven. LEIDEN Al drie genera ties Karstens voeren het be leid over de drukkerij aan de Hooigracht. De derde genera tie vierde gisteren samen met de medewerkers het 50-jarig bestaan van het bedrijf. De' drukkerij is inmiddels uitge groeid van drie naar twintig man en de laatste oude lood- zetters zijn kort geleden ver vangen door modern offset materiaal. Het pand op de Hooigracht is hetzelfde geble ven alleen is een aantal ge bouwen erachter nu ook on derdeel van het bedrijfspand. De grondlegger van het be drijf, de voorlaatste heer Kar stens was een kruidenier met een winkeltje op de hoek van de Herensingel en de Lage-' Rijndijk. Hij kwam op een gegeven moment in dienst van De Nieuwe Leidse Cou rant die in het pand op de Hooigracht was gevestigd. Toen de Nieuwe Leidse Cou rant verhuisde, besloot de heer Karstens niet met de krant mee te gaan, maar een eigen drukkerij te starten. Zo gezegd zo gedaan en met 1 drukker en twee zetters be gon hij deze riskante onder neming. Ook zijn twee zoons stonden hun vader bij om de zaak te doen slagen. De derde generatie nu ziet zich aan het hoofd van een bedrijf dat door de drukte het werk bijna niet aankan. Zij drukken voornamelijk pe riodieken zoals de Leidse Kerkbode en verschillende personeelsorganen. Maar daar blijft het niet toe beperkt. „We nemen alle soorten druk werk aan", zegt de heer Boom de algemeen bedrijfslei der, „vooral voor de Staats drukkerij doen we allerlei soorten werk. Er zijn wel een paar drukkerijtjes in de om geving, maar daar hebben we vooral een vriendschappelijke verhouding mee. We voeren echt geen concurrentie met el kaar en sturen elkaar zelfs wanneer dat nodig is werk toe". Orgeldraaiers zijn „stadsentertainers" en hebben een duidelijke tunktie den. Dat wil zeggen om toerbeurt werken zij in de in drieefi gedeelde binnen stad. Zij mogen daarbij slechts tien minuten op één plaats blijven om zich ver volgens in een bepaalde richting te verplaatsen. Zij moeten zich dan minstens 50 meter voortbewegen. De politie zal af en toe steek proeven nemen en wanneer zij constateren dat de orgel draaiers afwijken van de afspraken kan de vergun ning worden geschorst. Het commissielid Laurens Beijen van de PPR meende overigens samen met de PvdA-leden Joyce Hes en Jit Peters, dat het James (Over)Last geluid dat uit sommige muziekwinkels over de straten schalt in het algemeen hinderlijker en met minder functie ge produceerd wordt dan het historische Hollandse draai orgelgeluid. De heer Beijen wilde dan ook graag van de politie weten wat de over wegingen zijn om deze win keliers vergunningen te ge ven om hun muzikale klan ken over de straat te laten gaan. Burgemeester Vis ant woordde hierop dat de be doeling van deze muziek- produktie het scheppen van sfeer is die weliswaar niet direct economisch ten goede komt aan de winkeliers maar zeker indirect. Me vrouw Hes daarintegen meende dat de sfeer die door draaiorgels gemaakt wordt unieker en daarom economisch van meer be lang kan zijn dan de James Last-klanken. Mevrouw Hes wilde zich voorts tijdens deze commis sie-vergadering door de po litie laten informeren over de gang van zaken op het bureau bij verkrachtingsde licten. Zij wilde met de heer Van der Putten van de PSP weten of vrouwen die verkracht zijn, door vrou welijke agenten opgevangen worden. Zij zag een groot bezwaar in de eerste op vang in de grote hal van het politiebureau waar alle klachten en aangiften bij een soort portier moeten worden opgegeven. Daarna wordt men naar speciale af delingen verwezen. Commis saris Van Voorden moest bevestigen dat bij verkrach tingen er geen speciale aan pak is, maar dat vrouwen die verkracht zijn, als zij erom vragen door een vrou welijk agent geholpen kun nen worden." We vragen het niet van tevoren. Dat zou verspilling zijn van alle ervaring die onze mannelij ke agenten in de loop der jaren hebben opgedaan, maar als de vrouwen dat wiilen kunnen zij altijd door een vrouw te woord gestaan worden", aldus Van Voorden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3