"Basisbeweging achter verboden oecumenische viering Maastricht Politie wapent zich niet tot de tanden" Rusland maakt zich op voor Olympische Spelen Rome dwaalt, niet ik" Ether vrij voor iedereen Knokploeg vernielt huisraad van krakers ^Bescherming huurders wordt aangetast' SPO-delegatie -oodütrecht schort roplctiviteiten op 3NNENLAND; LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JANUAR11979 PAGINA 11 [ISTER DE RUITER: ORDE OP ZAKEN BIJ ABORTUS 3|. It I 1 - „De politie is bezig om zich tot de t an il en> te bewapenen. Dat is een ÈÏEoipsverenigingen Ikoord met ner onze parlementaire redactie) HAAG Het Tweede irlid drs. B. Beumer uit nd staat nu definitief •naan op de voordracht r de lijst van ARP-kandi- i voor het Europees Par- int. De AR kiesverenigin- hebben zich dus verenigd het advies van het par- ptuur. zoals gemeld, de be ing dat Beumer op 7 juni ^DA-kandidatenlijst bij de Europese verkiezingen ^oert. Als het CDA, zoals of meer verwacht fat, tien zetels in het Euro- I Parlement verwerft, zul- jdeze bezet worden door 'olgende personen: Beu- Sj. Jonker en mevrouw [Weggen (ARP), Vergeer, Boot, Notenboom, der Gun en Penders Tolman y(CHU). In GETEKEND :n acties in ekvervoer onzer een [aggevers) ECHT Minister Tuijn- van Verkeer en Water- heeft zijn goedkeuring 'en aan de cao-streekver- Hierdoor is het gevaar f dreigende acties van het ekvervoer geweken. Jge week dreigde de ver- jsbond CNV met acties als fruruster niet spoedig zijn fltekening onder de cao [zetten. De chauffeurs wa- I het lange wachten beu. ps vorig jaar oktober was principe overeenstemming fikt. I van de belangrijkste za- i de cao is geregeld, [et rechttrekken van het ^hil in netto-beloning van }hauffeurs op de streek- len en hun collega's bij de «ntelijke vervoerbedrij- verkeerde voorstelling van zaken. De politie blijft in de eerste plaats hulp verlenen, maar we kunnen er niet on deruit dat de harde crimina liteit toeneemt. Het is niet het opjagen van allerlei ten- denzen, maar een poging om het gevaar te keren. Ik heb alle begrip voor de maatrege len". Dat zei minister van Justitie mr. De Ruiter maan dagavond tijdens een CDA- bijeenkomst in Zutphen. Ook bij het vraagstuk van de abortus stond de bewind sman, die jarenlang in Zut phen heeft gewoond, stil. „Ik ben blij dat het CDA dit vraagstuk niet heeft laten lig gen. Van het begin af aan stond al vast dat de CDA- denkbeelden niet op een meerderheid van de Kamer zouden kunnen rekenen", al dus mr. De Ruiter, die vast stelde dat aan de ene kant het ongeboren kind bescher ming nodig heeft van de overheid en dat aan de ande re kant de vrouw in nood ge holpen moet worden. „Nie mand is vóór abortus, maar er moet in Nederland wel meer orde op zaken over dit soort dingen komen", aldus mr. De Ruiter. In aansluiting op een D'66-uit- spraak dat de overheid geen zedenmeester moet zijn, zei mr. De Ruiter, dat de over heid duidelijk individuen voor zich ziet, die zelf moeten uit maken wat ze willen, echter binnen bepaalde grenzen. Hij constateerde dat er een ver schuiving plaatsheeft. Het in dividu krijgt meer vrijheid, maar zaken als milieu en in komensbeleid, waar men vroeger over dacht in de trant van: dat moet men zelf weten, worden strakker gere geld. Volgens mr. De Ruiter is het maken van zedelij k- heidswetten een onvruchtbare zaak. De minister constateerde ten slotte dat op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de vennootschappen. De BV wordt te vaak gebruikt om zich aan zijn eigen verant woordelijkheid te onttrekken. We moeten ergens grenzen stellen teneinde de verant woordelijkheid van de zaken- rrtensen wat meer reliëf te ge ven, aldus mr. De Ruiter. Ontploffing in boerderij HAPS (ANP) Bij een ont ploffing van een butagasfles in een tot woonhuis verbouw de boerderij in het Brabantse Haps is gisteren een schade ontstaan van ongeveer hon derdduizend gulden. Een be ginnende brand werd door de brandweer geblust. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. UTRECHT (ANP) Drie jon gelui hebben hun kraakactie in een pand in het centrum van Utrecht moeten bekopen met de vernieling van hun huisraad. Zij zaten sinds een week in het huis, dat al twee jaar leegstond, toen zij be zoek kregen van zestien man nen. In de woning sloeg de knok ploeg alle bezittingen van de krakers kapot en gooiden de resten op een hoop. Toen de politie arriveerde, waren nog vijf vernielers aan het werk. Uit het verhoor bleek dat zij in opdracht hadden gehan deld van de eigenaar van het pand, een 31-jarige CV-mon- teur uit Schalkwijk. Deze had een voorlopig contract geslo ten voor de verkoop van het pand en wilde de krakers kwijt, aldus de politie. Privé ski-lift Een door een medewerker van NASA ontworpen parachute zal in serie worden vervaardigd en door een Nederlandse tex tielfabrikant op de markt worden gebracht. Een skiër kan met behulp van de wind en de parachute, die de naam „uphill- racer" draagt, tegen een berghelling naar boven gaan. Bij de afdaling wordt hij in een rugzak mee naar beneden genomen. In verschillende Europese skigebieden wordt hij al gebruikt. GEEN MUZIEK EN RECLAME (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op voorstel van staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes heeft het kabinet besloten tot het instellen van een nieuwe regeling voor ra dio-zendamateurs. Volgens deze regeling, die in het voorjaar van 1980 in werking treedt, wordt het voor ieder een vanaf 16 jaar mogelijk zonder examen een zend machtiging te krijgen voor de 27 MHz-band. Op deze band zal via 22 ka nalen het voeren van radio gesprekken mogelijk zijn, maar uitsluitend met gebruik making van frequentie-modu latie (FM) en een uitgangsver mogen van maximaal een half Watt. Op deze wijze zul len storingen in radio- en te levisietoestellen en andere elektronische apparatuur niet meer kunnen voorkomen. In dichtbebouwde gebieden is met de FM-apparatuur van een half Watt een bereik van enkele kilometers mogelijk en in stille en open gebieden kan de reikwijdte zelfs 15 kilome ter bedragen. Alle zendappa ratuur moet vooraf door de PTT goedgekeurd zijn. Vol gens de nieuwe regeling is het verboden via de 27 MHz- band muziek en reclame uit te zenden. Verder zullen de gebruikelijke voorbehouden ten aanzien van de openbare orde en veiligheid en de goe de zeden worden gemaakt. Volgens een onderzoek van de PTT zal het aantal zenda mateurs in ons land in de ko mende jaren drastisch toene men. Geschat wordt, dat er binnen tien tot vijftien jaar in ons land een miljoen zenders in gebruik zullen zijn. L OP ALTERNATIEVE HOORZITTING I HAAG De nu in de wet fcelegde bescherming van duurder moet blijven be ll en zelfs worden ver- It, Op een „alternatieve (fitting" in Den Haag van Landelijke Aktie Woning- I hebben vertegenwoordi- van huurdersverenigingen huurbeschermingscomité's uit verschillende plaatsen in ons land in alle toonaarden hierop aangedrongen. Reden voor de hoorzitting: de regering heeft een gewijzigd wetsontwerp ingediend, hande lend over „bepalingen met be trekking tot huur en verhuur van woonruimte". De bijzonde re commissie uit de Tweede Kamer, belast met het voorbe reidend onderzoek van het ont werp, zei niet in staat te zijn een hoorzitting te houden. Dit was aanleiding om een alterna tieve hoorzitting te houden. Gevreesd wordt onder meer dat de wijzingen op het eerder inge diende ontwerp in vergelijking met het systeem van thans kun nen leiden tot meer mogelijkhe den tot ontruiming van een wo ning door de verhuurder. Met andere woorden: minder be scherming voor de huurder. Er zijn echter ook verbeteringen geconstateerd. Een groter aantal gedwongen ontruimingen zal een nog grote re druk betekenen op de ge meentelijke herhuisvestingsbu reaus in steden, die nu al met een „barre" woningnood te ma ken hebben, heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de kamercommissie en het actieco mité laten weten. Ook de FNV, de Consumentenbond en ande re organisaties hebben kritiek op de regeringsplannen. VIERHONDERD NEDERLANDERS KUNNEN NAAR MOSKOU AMSTERDAM Nog een paar maan den en Moskou staat in het teken van de Spartiakade. Een jaarlijks terugke rende, grootst opgzette krachtmeting van talenten, waar heel sportminnend Rusland naar uit kijkt. Een evenement dat dit jaar meer in het brandpunt van de belangstelling staat dan ooit te voren. Voor de Sovjet-Unie wordt de Spartiakade 79 de belangrijkste gene rale repetitie, voor het paradepaardje dat het jaar daarop alle aandacht van de wereld op Moskou zal richten: de olympische spelen. Alle geruchten dat de Russen niet in staat zouden zijn om de voorbereidin gen voor de spelen op tijd af te ron den, kunnen nu al gelogenstraft wor den. Het Olympisch Dorp is voor driek wart klaar, over de sportaccommodaties bestond geen enkele zorg, want die wa ren er al voldoende, en ook wordt hard gebouwd om de extra hotelruimte van in totaal 35.000 bedden uit de grond te stampen. In Izmeilovo, in de buurt van Moskou, verrijst een complex dat alleen al tien- duiend bezoekers moet kunnen herbe rgen. Maar wie uit deze grote aantallen de indruk zou krijgen dat Rusland van plan is om straks geen „nee" te verko pen en de de deur voor belangstellende buitenlanders wijd open te zetten heeft het goed mis. Hoewel nog vele details over de organisatie rond de spelen ont breken, staat nu al vast dat voor Ne derland met uitzondering van het on derdak voor de sportmensen en hun be geleiders, niet meer dan vierhonderd bedden beschikbaar zijn. En daar moe ten dan bovendien nog familieleden en journalisten een beroep op doen. Wie het allemaal wil meemaken moet er trouwens vlot bij zijn. De voorver koop begint in april van dit jaar en duurt tot juni. Een lichtpuntje is er wel: voor Nederland zijn 30.000 plaats- kaarten voor evenementen beschikbaar- ,dus kansen genoeg om veel wedstrij den bij te wonen. Over wat zo'n reis allemaal moet gaan kosten, valt veel minder te zeggen. Rus land kent drie type hotels. De eerste klas, de toeristenklas en de zg. hostels, die te vinden zijn op de universitaire campus. Normaal gesproken gelden daar al uiteenlopende tarieven voor, af hankelijk van onder meer de manier waarop wordt gereisd, individueel of in een groep. Welk tarief er voor spelen uit zal rol len, is op dit moment nog zeer onduide lijk. Overigens gaat American Express in Nederland de boeking organiseren. Deze wijdvertakte organisatie van reis- bureau's en bankiers heeft zich sinds twintig jaar in Moskou een aardige mo nopoliepositie veroverd, door als enige Westerse reisorganisatie en bankier vas te voet aan de grond te hebben, mid dels een vestiging in het Metropole Ho tel, op een steenworp afstand van het Rode Plein. Wie straks naar Moskou gaat om de spelen zelf bij te wonen, hoeft niet te rekenen op meer bewegingsvrijheid, dan de gewone toerist. Dat geldt min- Extra hotelaccommodatie voor in totaal 35.000 bedden is in Moskou en omgeving in aanbouw stens even zeer voor de meereizende journalisten. Rusland heeft al geen naam hoog te houden als land met een voudige communicatielijnen, maar voor deze gelegenheid wacht de pers onge twijfeld nog menig onaangename ver rassing. Hoewel de telecommunicatie ook daar al lang uit de kinderschoenen is. zijn de praktische vruchten voor be volking en toeristen te verwaarlozen. Telefoneren zeker naar het buitenland, is het geduld tarten en door een perma nent tekort aan telexen, is contact met den vreemde ook op die manier geen eenvoudige zaak. Het Nederlands Olympisch Comité is onlangs al een kijkje gaan nemen. Hen is al duidelijk gemaakt dat het het niet op prijs wordt gesteld wanneer andere dan sportjpournalisten meereizen. Het gaat om een sportief element, dat van elke politieke stemmingmakkerij ont bloot moet blijven. Het comité was overigens enthousiast over de aanpak in Moskou. Het is dui delijk dat de spelen voor de Russen een prestigeobject zijn, dat het Westen in alle opzicht naar de kroon moet ste ken. De indruk van de bezoekende co mitéleden was dat dat doel bereikt zal worden Tijdens de bezoeken werd maar één schoonheidsfoutje ontdekt In het achttien verdiepingen tellende flatge bouw, waarin alle sportbeofenaars wor den ondergebracht, in etages, die niet onderling met elkaar in verbinding staan, bevindt zich per verdieping maar één lift voor vijftien personen. Dat wordt dus in elk geval vroeg uit de veren 's morgens en in de queue, om op tijd te zijn voor die roeiwedstrijd van twee uur. TON VAN BRUSSEL erkt' ur0* landelijke raad van de basisbe- ^ging van kritische groepen en meenten heeft zijn solidariteit ituigd met de initiatiefnemers in de oecumenische viering in istricht, die door bisschop Gij van Roermond was verboden, ens de viering van zondag de- zij de samengekomenen hier- mededeling. basisbeweging zegt zich met fote overtuiging achter de geza- inlijke viering van protestanten katholieken te plaatsen, wijst erop, dat de meeste basis groepen de fase van interkerkelijke oecumene geheel of grotendeels achter de rug hebben. Over de for mele kerkgrenzen herkennen zij el kaar als „bondgenoten in de bewe ging van de God van Mozes en Je zus, juist in het samen breken van het brood, met het oog op de aller- minsten in de samenleving". Daarom - aldus de landelijke raad doen de basisgroepen stappen waaraan de kerken officiéél niet toekomen, hoewel de eigen theolo gen en oecumenische commissies al lang het groene licht hebben gege ven. De Maastrichtse oecumenische viering is volgens de landelijke raad dan ook geen steen des aan stoots maar een hoeksteen. Zij be vrijdt van alle onmenselijke mach tsuitoefening, want die is godloos. Verschillende katholieken uit het bisdom Roermond hebben zondag het verbod van bisschop Gijsen om .deel te nemen aan de oecumenische dienst in Maastricht genegeerd. De St. Janskerk in Maastricht was tot de laatste plaats bezet bij de eucha ristieviering, waarbij de hervormde predikant J. C. Janssen en de ka tholieke priester A. Helt samen voorgingen. Een vertegenwoordiger van de zgn. Citykerk, waar priester Helt pastor is, las de genoemde verklaring voor van de landelijke raad van basis groepen en kritische gemeenten in Nederland. Enkele aanwezige katholieken dron gen erop aan het niet bij deze ene gezamenlijke dienst te laten, maar vaker eucharistische vieringen voor katholieken en protestanten te hou den. Dr. C. van Andel, hervormd predi kant en nauw betrokken bij het vastgelopen gesprek over de oecu mene in Nederland, toonde zich verheugd over het Maastrichtse ini tiatief. Volgens hem kunnen de ge lovigen aan de basis de ontstane impasse doorbreken. Hij vindt dat de gelovigen moeten doen wét de Geest Gods hem ingeeft. Dat is vol gens hem belangrijker dan de ker korde. „Ambtsdragers moeten die nen en niet heersen. Zij moeten het volk samenbrengen en niet ver strooien", aldus dr. Van Andel. van de laatst gehouden ng van het Landelijk toraal Overleg, heeft de tchtse delegatie na uitvoe- 1 beraad eenstemmig het Tuit genomen haar activi- fen ten aanzien van het D op te schorten, pe bijeenkomsten van de- [ber en januari heeft zij aantal voorwaarden ge- {uuleerd waaronder zij activiteiten wil hervat- De inhoud van deze voor den betreft voornamelijk werkwijze van het Landelijk Pastoraal Overleg en de wijze waarop de bis schoppen aan dit overleg deelnemen. Deze voorwaarden worden toegezonden aan de agenda commissie van het Landelijk Pastoraal Overleg. Deze zal daarover een gesprek op gang brengen met de bisschoppen en de andere delegatieleiders. Wanneer er een bevredigend antwoord op deze voorwaar den is ontvangen zal de Utrechtse delegatie zich bera den over het al of niet voort zetten van haar werkzaamhe den. De Italiaanse medicus Rena- to Buzzonetti (54) is be noemd tot hoofd van de me dische afdeling van het Va- ticaan en tot lijfarts van paus Johannes Paulus II. Dr. Buzzonetti is de opvol ger van prof. Mario Fonta- ne, die 75 jaar is geworden. De nieuwe lijfarts zal de paus vergezellen naar Mexi co deze week, samen met de Poolse arts Mieczslaw Wi- slocki, die de paus heeft be handeld toen deze nog aart sbisschop van Krakau was. Afgelopen weekeinde is in de kerken van het dekenaat Haarlem een handtekeninge nactie begonnen om steun te betuigen aan het beleid van bisschop Zwartkruis. Zater dag wordt in Haarlem een bijeenkomst georganiseerd voor geinteresseerden uit het dekenaat Haarlem en daar buiten. Men wil duidelijk heid krijgen in het stand- Kort© metten C" de Oosteuropese lauden. punt van pastores en leken. De initiatiefnemers hopen, dat de actie zich tot het hele bisdom Haarlem zal uitbrei den. Het verwachte onderhoud, dat de Sovjetrussische mi nister van buitenlandse za ken, Andrei Gromyko, tij dens zijn bezoek aan Italië met paus Johannes Paulus zal hebben, zal waarschijn lijk morgen worden gehou den. Een dergelijk onder houd kan van grote beteke nis zijn voor de betrekkin gen tussen de r. k. kerk en de communistische regerin gen. Johannes XXIII en Paulus VI hebben ook met Gromyko gesproken. Na deze gesprekken begon zich een duidelijke verbetering af te tekenen in de betrek kingen tussen de r. k. kerk In het kader van de jaarlijk se studie- en bezinningsda gen heeft in Rolduc de pre sentatie plaatsgevonden van het eerste deel van een reeks nieuwe filosofische en theologische boeken van het seminarie. Beoogd wordt on derwerpen van filosofische, theologische en pastorale aard voor een ruime lezers kring toegankelijk te maken. Elk deel bevat een afgeron de thematiek. „Studia Ro- densia" wil hiermee een bij drage leveren tot een ver diepte kennis van het geloof van de kerk en het theolo gisch denken in het licht van het tweede Vaticaans concilie. Het eerste boek van de reeks handelt over de li turgie van de eucharistie. Het is een inleiding tot het nieuwe missaal van de Rol- ducse liturgist dr. J. Her mans. Afscheids receptie pro-nuntius Bij gelegenheid van zijn vertrek uit Nederland zal de scheidende pro-nuntius John Gordon, die om ge zondheidsredenen zijn functie heeft neergelegd, voor genodigden een ont vangst houden op woens dag 31 januari van zes tot acht uur in het ge bouw van de nuntiatuur aan de Carnegielaan 5 te Den Haag. Zoals gemeld is tot zijn opvolger in Den Haag be noemd de uit Duitsland afkomstige aartsbisschop Bruno Wüstenberg (66), die in de afgelopen vijf jaar het Vaticaan verte genwoordigde in de West- af rikaanse landen Benin, Togo, Guinee en Ivoor kust. Mgr. Lefebvre: De geschorste Franse traditi onalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft ook na zijn onderhoud vorige maand met paus Johannes Paulus II en zijn recente gesprekken met de leiding van de con gregatie voor de geloofsleer zijn standpunt niet gewijzigd. „Waarom zou ik de waarheid moeten afzweren. Het is Rome dat dwaalt, niet ik. De oorzaak van de ondergang waartoe men de kerk heeft geleid, ligt in het (tweede Va ticaanse) concilie. Waarom zou ik mij moeten onderwer pen aan modernistische en li beraal-communistische hervor mingen?", aldus mgr. Lefeb vre in een vraaggesprek met het weekblad „Corriere della Domenica". „Wij horen tot het katholieke Rome, de hoedster van de kerk van Pius XII, maar wij wijzen het gezag af van pau sen als Johannes XXIII en Paulus VI, die deze kerk heb ben vernield", aldus de gewe zen aartsbisschop van Dakar. Over zijn ontmoeting met Jo hannes Paulus II verklaarde hij: „Toen hij mij ontving, heeft hij mij omarmd. Hij uit te woorden van lof voor mijn apostolaat in de seminaries. Johannes Paulus II wil abso luut tot een oplossing van het probleem komen. Hij is niet verbonden met de verkeerde denkbeelden die Paulus VI had, zoals democratie, vrij heid en gelijkheid". Meerderheid achter voorstel van IKV over kernwapens Achtenvijftig procent van de Nederlandse bevolking stelt zich achter het voorstel van het Interkerkelijke Vredesberaad (IKV) „Help de kcrwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Dit heeft een opinieonderzoek, uitgevoerd door het NIPO in opdracht van het ministerie van Defensie, volgens de kernkrant van "het IKV uitgewezen. Het onderzoek is ge houden in oktober 1978 en was binnen een jaar het twee de in zijn soort. Ook in februari van dat jaar liet Defen sie deze vraag voorleggen aan het publiek en toen bleek 54 procent het met het IKV eens te zijn, aldus de kern krant. Het resultaat van de opiniepeiling is door Defensie nog niet vrijgegeven, omdat het daar eerst geanalyseerd dien de te worden, zo schrijft het IKV-blad. Officiële publica tie zou pas in mei van dit jaar plaatsvinden. Volgens de kernkrant heeft minister Scholten laten weten dat blij kens de enquête 75 procent van de Nederlandse bevol king wil dat Nederland lid blijft van de NAVO.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11