voo Jan EgH Storholt lomeo Zondervan (FC Den Haag) gaat bij 'C Twente Wildschut (naar PSV) vervangen 'Wij hadden op meer gehoopt' Lamberts; „Nederlands kampioenschap lijkt nergens op" MAANDAG 22 JANUAR11979 Itorholts gelaatsuitdrukking toont de fel- e hij op de Europese titel joeg. Toen hij afstanden binnen had. nam hij wat gas m op minder aangename bejegingen van vam te staan. DEVENTER De vlam van bet chauvi nisme beeft twee dagen fel gebrand in het Deventer ijsstadion. Het ijskoude optreden van Jan Egil Storbolt ten spijt De bijna 30-jarige Noorse midden stander greep zijn tweede Europese titel na Larvik 1977 op dezelfde manier als alleen de allergrootsten, Ard Schenk en Eric Heiden, dat ooit bij bet wereld kampioenschap hebben gedaan: via overwinningen op de eerste drie afstan den en via het klassement Het legioen, dat door de optimistische uitspraken van Hilbert van der Duim en Wim Pol op beide dagen bij duizenden naar bet IJssel-stadion was gelokt, beviel de her nieuwde kennismaking zo goed, dat bet enthousiasme tot aan de laatste rit over bet ijs golfde. Tot ergernis van Storbolt De stugge Noor, die buiten de baan zel den pogingen heeft gedaan om sympa thiek over te komen, voelde zich onder gewaardeerd toen hij van de afsluitende tien kilometer wat al te opzichtig een trainingsrit maakte. Er vlogen zelfs enke le sinaasappelschillen over het ijs. „Ik moest onwillekeuring denken aan tien jaar geleden in Heerenveen, toen het pu bliek Fornaess uitjouwde alsof hij er iets aan kon doen dat Jan Bols door een verkeerde wissel uit de strijd was geko men", schoot Storholt in zijn herinne ring, in het midden latend of hij de hou ding van het publiek werkelijk zo ver werpelijk vond of dat het alleen maar diende om zijn gramschap gaande te houden. Gramschap die hij ongetwijfeld nodig zal hebben, wil hij een einde maken aan de vernederende nederlagen waarop Eric Heiden de traditionele schaatsgrootmach- ten de laatste twee jaar heeft getrac- teerd. Volgende week al vindt bij de 1 an denwedstrijd Noorwegen—Verenigde Sta ten in Trondheim de eerste confrontatie van het nieuwe seizoen met de supers nelle Amerikaan plaats. Twee weken la ter bij het wereldkampioenschap in Oslo zal moeten blijken of Storholt inderdaad zo sterk is gegroeid dat hij Heiden van zijn derde wereldtitel, of in elk geval van het opnieuw winnen van drie afstan den, kan afhouden. Wisselvalligheid Het Europees niveau lijkt de eenzelvige Noor voorlopig ontgroeid. Het slechte ijs in Deventer maakte het moeilijk vast te stellen of Storholt plotseling in een supervorm is komen te verkeren of dat de progressie bij de concurrentie stokt Waarschijnlijk is bet een samen gaan van die twee factoren geweest. Wisselvalligheid was bet voornaamste kenmerk van Storholts voorseizoen ge weest. Begin december al reed hij een nieuw record voor laaglandbanen van 7.06.03 op de vijf kilometer. Daarna bij de lan- denwedstrijd in Larvik onverwachte pro blemen op de 1500 meter, gevolgd door nieuwe tegenvallers bij de nieuwjaars- wedstrijden in Oslo, toen Piet Kleine hem op de vijf kilometer wegreed. Ver volgens toch weer -zij het op 't nipper tje- Noors kampioen. Josh Tenmann ont kende in alle toonaarden dat bij die ge legenheden sprake was geweest van tac tische manoeuvres. „Louter een gevolg van de moeilijkheden die we hadden om bij de extraam lage temperaturen in Ha- mar een behoorlijk trainingsprogramma af te werken aldus de Noorse trainer. Storholt heeft het meest geprofiteerd van de verminderde tegenstand in eigen kamp nu stayer Sten Stensen heeft afge haakt. Tekenend was dat hij op de vijf kilometer een grotere macht ten toon spreidde dan op de 1500 meter waarvan hij notabene het wereldrecord houdt. De opgepepte Victor Lobanov gunde hem op die sleutelafstand slechts een marge van enkele meters. Daarnaast gaven de No ren blijk ook in ploegverband te kunnen opereren. Storholt gaf op de tien kilome ter wereldrecordhouder Ljeskin het be drieglijke gevoel hard te gaan, waarna de niet in vorm zijnde Sjöbrend zich op offerde voor Kai Ame Stenshjemmet om deze naar de afstandsoverwinning en de tweede plaats in het eindklassement te sleuren. f)EVENTER Als Rijfde (Piet Kleine), de (Hilbert van der Duim), zesde (Wim Pol) dertiende (Klaas Priend) waren de Ne derlanders terug: te vin- flen in het eindklasse ment van het Europees (chaatskampioenschap. Een enorme verbetering [en opzichte van vorig toen Kleine in Oslo met een negende fclaats de beste Neder- ader was, Van der Duin en Hans van Hel den als elfde en twaalf de eindigden en Vriend Eich zelfs niet bij de atste zestien reed. toch heerste er gistermiddag in het De venter IJsselstadion te leurstelling in het Oranjekamp. "Want wij hadden natuurlijk op meer gehoopt", aldus trainer Egbert van 't Oever. De verwachtingen waren in Deventer duidelijk te hoog ge spannen. Hilbert van der Duim was niet alleen naar een favorietenrol toegeschre ven, de Friese onderwijzer had zich er ook naar toege- praat. "Ik vond het realistisch om op een plaats bij de eer ste drie te hopen, de presta ties. waren er de afgelopen weken naar. Dan is zo'n zes de plaats natuurlijk teleurstel lend, maar dat betekent niet, dat ik nu in de put zit. Per slot van rekening is het toer nooi voor mij bijzonder onge lukkig verlopen". Hilbert van der Duim dacht daarbij terug aan zijn race van zaterdagmiddag op de vijf kilometer, toen hij samen met Martsjoek als eerste over de baan moest. Samen met Egbert van 't Oever had hij besloten op een tijd van 7.19 te gokken, maar al snel bleek, dat de Nederlandse trainer de mogelijkheden volkomen ver keerd had beoordeeld. "Een paar ronden lang heb ik ge probeerd aan dat schema vast te houden, maar het was vechten tegen de bierkaai. Ik zag Van 't Oever ook steeds twee vingers in de lucht ste ken, zodat wij tenslotte wel op een ander schema moesten overgaan. Maar mijn ritme had ik allang verloren. Ik moest in de laatste ronde zelfs alles geven om op de been te blijven. Op de tweede dag heeft zich dat gewroken. In de laatste ronde op de 1500 meter leek mijn linker been wel een blok hout. Ik kon nauwelijks meer schaat sen". Debutant Hilbert van der Duim was trouwens niet de enige, die zich finaal op de mogelijkhe den op de vijf kilometer ver keek. Datzelfde lot onderging debutant Wim Pol, die door Van 't Oever wel tot voor zichtigheid was gemaand, maar vond dat het in de eer ste ronden zo lekker ging, dat hij alle schema's maar vergat. "Ik ben zo hard als ik kon doorgegaan cn heb niet eens meer naar de kant gekeken. Maar op het laatst had ik helemaal geen kracht meer over", aldus de 20-jari- ge Twello'er, die in het IJs selstadion een thuiswedstrijd reed en zich daarmee door een grote schare supporters gesteund wist. De volgende dag bleek Wim Pol, door oud-wereldkampioen Harm Kuipers een ruwe dia mant genoemd die nog moet worden bijgeslepen, zijn leer geld te hebben betaald. Op de tien kilometer ging hij voor zichtig van start, waardoor zijn tegenstander Oyvin Tve- ter een steeds grotere voor sprong kon nemen. Maar ne gen ronden voor het einde bleek Wim Pol, tot groot en thousiasme van het publiek, plotseling enorm te kunnen demarreren. Zij aan zij kwam hij met de Noor op de finish af, die door Wim Pol een fractie eerder werd overschre den: 15.40.48 tegen 15.40.55. "Een geweldige race, waarbij ik enorm gestimuleerd werd door het publiek. De mensen gingen steeds harder tekeer en ik voelde mij beresterk". Het leverde de Gelderse schaatser bovendien een aar dige sprong in het klassement op, waardoor hij met een schitterende zevende plaats kon debuteren. "Ik ben op de goede weg", vond Wim Pol zelf. "Maar ik blijf wel met twee benen op de grond staan. Pas over één, hooguit twee jaar denk ik mee te kannen strijden om de eerste plaats". Op Wim Pol en Hilbert van der Duim heeft Egbert van 't Oever zijn hoop trouwens vooral gevestigd. "Die twee zijn nog zo jong, dat wij nog veel van ze kunnen verwach ten", aldus de trainer, die Piet Kleine echter ook aller minst wil afschrijven. Zeker voor de Olympische winter spelen volgend jaar in Lake Placid kan de Drent één van de grootste Nederlandse troe ven zijn, maar Piet Kleine zelf wü niet zo ver vooruit denken. "Waarom zou ik mij gaan specialiseren? Ik zie het nut er niet van in". Het Euro pees kampioenschap heeft bo vendien voor de Nederlandse kampioen het gevoel ver sterkt, dat hij bij de allroun- ders nog aardig mee kan ko men. "Maar ik had wel meer verwacht. De 1500 meter is voor mij de grootste tegenval ler geworden. Vraag me niet waaraan het ligt, Joost mag het weten". Analyses Die schaatsmijt, waarop Wim Pol met een zesde plaats nota bene de beste Nederlan der was, zal ongetwijfeld ter «prakc komen bij de analy ses, die Van 't Oever en Tjaard Kloosterboer de ko mende dagen van dit kampi oenschap gaan maken. "Deventer heeft bewezen, dat wij op de goede weg zijn", al dus Kloosterboer, "natuurlijk kan er nog veel worden ver beterd, de frequentie van de slagen moet bijvoorbeeld wor den opgevoerd. De ijsomstan- digheden maken zo'n hoger ritme soms nodig. En daarvan was hier in het IJsselstadion sprake. Maar je kunt dat al leen maar bereiken, als er een heel programma achter staat". Bij dit laatste weten Van 't Oever en Kloosterboer zich verzekerd van de steun van Harm Kuipers, die als sport-fysioloog in de zoge naamde adviesraad-top is op genomen. De oud-wereldkam pioen was daarvoor in Deven ter hard aan het werk en hield op de tien kilometer bij voorbeeld nauwgezet het aan tal slagen bij, dat de schaat sers per ronde nodig hadden. Waarbij Harm Kuipers tot de conclusie kam, dat de Neder landers te veel slagen maak ten. "Het bewegingstempo moet omhoog. Bij de training moet daar de komende weken veel aandacht aan worden be steed. Ik ben ervan overtuigd, dat dan de resultaten bij de wereldkampioenschappen in Oslo nog beter kunnen zijn". STEVEN TEN VEEN 1 Van onze sportredactie IDEN HAAG FC Twen- I I[e heeft gisteren met FC )en Haag overeenstem ming bereikt over de ransfer van Romeo Zon- lervan naar de Enschede- Rotteie eredivisieclub. De 20- jlad e arige Zondervan, die een bladedcontract voor drieeneen- talf jaar tekende, wordt Ie opvolger van de naar *SV vertrekkende inter national Piet Wildschut 21), die voor tweëeneen- iyon irhalf jaar tekende. Zowel de transfer van Zonder-i ..^an als die van Wildschut strallfij»ebben met onmiddellijke ingang plaats. lomeo Zondervan is erg blij net zijn overgang van FC Den Haag naar FC Twente. i3e donkere verdediger, die ei- wordgenlijk pas aan zijn eerste /olledige seizoen als eredivi- iiespeler bezig is nadat hij zich in de vorige competitie een vaste plaats verwierf 'van doordat er door blessures een A 's- open plek in het Haagse team was gevallen, ziet in de trans- Ier een brok erkenning, die tevens een zekere druk op hem legt, want Zondervan be seft dat hij bij FC Twente de international Wildschut moet ^jdoen vergeten. o Romeo Zondervan: van FC Den Haag naar FC Twente. „Maar daar ben ik niet voor teruggeschrokken", merkt de oorspronkelijk uit Suriname afkomstige Zondervan op. „Het feit dat FC Twente me wil hebben, betekent veel waardering en dat geeft me zelfvertrouwen. Ik zie mijn optreden in Enschede dan ook met veel vertrouwen tege moet". Romeo Zondervan, die dit sei zoen bij FC Den Haag van de rechter- naar de linkerflank verhuisde, is vooral ingeno men met de overgang op dit moment.„Ik geloof dat het beter is van de ene op de an dere dag naar een nieuwe club te gaan dan bijvoorbeeld aan het eind van een seizoen. Als je dan weg zou gaan, zit ten er een paar weken tussen voor je bij je nieuwe club aan de slag gaat. Nu val je meteen in een spelersgroep, waardoor je je sneller thuis voelt. Van de selectie van FC Twente ken ik wel een paar spelers, zoals Smand, Drost, Thoresen en Sanchez Torres. Smand ken ik uit de ploeg van Jong Oranje". Voor deze nationale afvaardi ging heeft Romeo Zondervan inmiddels al viermaal ge speeld en het ligt voor de hand dat zijn overgang van het matig draaiende FC Den Haag naar subtopper FC Twente ook een positieve uit werking kan hebben op zijn uitverkiezing voor vertegen woordigende ploegen. „Spelen bij Twente betekent een hele verbetering", meent Zonder van. „Ik denk dat ik me bij een ploeg van zo'n niveau veel beter kan ontplooien. Je speelt toch in een betere ploeg en dan moet je zelf ook sterker gaan spelen, lijkt me". De transfer van Zondervan naar FC Twente vond zijn oorsprong reeds in december. Toen al informeerde de En- schedese club bij FC Den Haag naar de mogelijkheid van een aankoop, maar kreeg toen te horen dat Zondervan onder geen beding mocht ver trekken. Een tweede poging, vorige week, had meer suc ces. Zondervan tekende zijn contact afgelopen zaterdag in aanwezigheid van zwaakwaar- nemer De Niet en zijn vader. Daarmee kwam een voorlopig einde aan een toch verras send snel verlopen fase in de loopbaan van Romeo Zonder- van, die dertien maanden ge leden zijn opwachting maakte op het hoogste niveau. „Deze ontwikkeling heeft mij ook wel verbaasd", zegt de Hagenaar, die nu zijn pas ge kochte huis in Den Haag van de Hand zal moeten doen om een onderkomen in de omge ving van Enschede te betrek ken. „Ik was eigenlijk al enigszins verrast door de ma nier waarop ik me bij FC Den Haag een vaste plaats verwierf. En nu deze transfer er nog eens bovenop... Het gaat inderdaad wel snel. Maar ik ben er niet bang voor". o Piet Wildschut: van FC Twente naar PSV. (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag zal het grootste deel van het bedrag dat gemoeid is met de verkoop van Romeo Zondervan besteden aan het dekken van het exploitatie tekort, dat dit seizoen groter dreigt te worden dan ooit Doordat de toeschouwersaantallen ver onder de ramin gen zijn gebleven, de recettes navenant waren en FC Twente bovendien met een vorstelijk bod op Zondervan kwam, heeft de leiding van de Zuiderparkclub moeten besluiten de verdediger te laten gaan. Toch denkt FC Den Haag nog een deel van het transfer- bedrag te kunnen besteden een aan eventueel aantrekken op huur- of leenbasis van een aanvaller. Trainer De Vis ser denkt het wegvallen van Zondervan in zijn verdedi ging met wat verschuivingen te kunnen opvangen en ziet liever zijn offensieve potentieel aangevuld. Wie daarvoor in aanmerking komt, wordt zo spoedig mogelijk bekeken. Inmiddels heeft FC Den Haag grote problemen om zijn trainingsritme niet al te zeer te onderbreken. Een ballon hal op het eigen complex of een oefentrip naar zonniger oorden behoort tot de financiële onmogelijkheden, zodat er in deze winterse periode geschipperd moet worden. Enige jaren geleden had FC Den Haag een hal tot zijn beschikking, maar maakte er toen door de zachte winters geen enkele maal gebruik van. Nu is die mogelijkheid, ook door de grote groei van de zaalsporten, niet meer voorhanden. DEVENTER Henk Lamberts, eens trainer van Ard Schenk en Kees Ver kerk cn momenteel lid van de advies raad topschaatsen, vindt dat de orga nisatie van de Nederlandse kampioen schappen op de helling moet „Wat we zondag in Heerenveen gaan beleven lijkt nergens op. We moeten de zaken gaan scheiden, de all-rounders hun eigen toernooien en op een andere baan de dames en sprinters. Dit kan niet langer meer. Het is niet goed voor de rijders, die door de lange wachttij den helemaal uit hun ritme raken". Lamberts is ook van mening dat het Nederlands kampioenschap niet meer na een Europees of wereldkampioen schap moet worden gehouden. „Een n.k. is de aanzet tot het seizoen. Je moet het beter verkopen". i Kay Stenshjemmet op weg naar zijn zege op de 1500 meter in het duel met 'Neerlands hoop" Hilbert van der Duim. o Piet Kleine, de beste Nederlander met zijn vijfde plaats.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13