SJAH NAAR PALM SPRINGS vijf maanden verlengd fieidoeSowo/nt industriebonden krijgen geen steun binnen FNV V V redesonderwi j s van groot belang" SLECHT OVERLEG LEIDT TOT ONDERGANG Kabel-piraterij Leuvense politie deelt zout uit per pollepel LatT".l.AND LEIDSE COURANT .ZATERDAG20 JANUAR11979 PAGINA 9 VAG oreren O 111 trek - Er is de laat- lichte toename lateren in de belang- om te emigreren. In ren er ongeveer acht- aanvragen: in 1978 aantal gegroeid tot raalfduizend. meegedeeld door de ïdse emigratiedienst ministerie van sociale ite vijf jaar vertrok- 1300 gezinnen naar enland om daar een estaan op te bouwen, en die het meest in zijn Canada, Aus- ieuw-Zeeland, Ameri- roevend lig drugs rschept AG (ANP) De po ft in 1978 „bedroe- nig" hasj en heroïne onderscheppen. Een belangrijkste oorza- et veranderen van de lijnen. Dit heeft iris D. Schoneveld Centrale Recherche iedienst (CRI) giste- edeeld. de CRI onderschepte e vorig jaar 12.000 en 87,1 kg. heroïne, was dat 22.800 kg 15,7 kg heroïne, er van uit gaat dat zware heroïnever- in Nederland zijn, >ersoon per dag min- jram heroïne gebrui- ikent dat een gebruik )0 kg. heroïne per us commissaris Scho- tonen wel aan, dat jutie over heel Euro- meer via Nederland dt. Die rol is de laat- ïeer naar West-Duits- ■schoven. noek t hier RK (AP) Prins Si- ran Cambodja heeft bekendgemaakt dat besloten voor onbe- ijd in het westen te zijn gezinsleden (die Peking zijn) naar laten komen. Siha- nu in New York, ij enige tijd wegens in het ziekenhuis liegen. Hij zal echter ielaanvraag voor de 'Staten indienen. schuwing Tunesi- sat (ANP) Neder- •eristen die begin ind in het Sahara jotel in Monastir (Tu ft ben gelogeerd en door een kat zijn of gekrabd, doen er I, contact op te ne- èun huisarts, ijes is afkomstig van Jsterie van volksge- Twee Engelse toe- a op 7 januari in dit pr een kat gebeten, inderzoek aan rabies Iheid) bleek te lijden. We periode verbleven Nederlanders in het AsterL cky Lui altijd T lurlijk tf geh.bew. Amerikaanse krant: (Van onze correspondent) WASHINGTON - Volgens het dag blad „Desert Sun" in Palm Springs (Californië) zal de Sjah van Perzie zijn intrek nemen op het landgoed van de schatrijke Amerikaanse uit gever Walter Annenberg. De Sjah en zijn familie zouden daar de beschik king krijgen over een van de riante gastenhuizen. Het circa tachtig hectaren grote landgoed nabij Palm Springs aan de rand van een groot woestijngebied is voorzien van geavanceerde veiligheid sinstallaties. Ook oud-present Nixon trok er zich al eens in alle rust te rug. Het landgoed wordt omgeven door nog eens ruim 300 hectaren land, dat eigendom is van Annen berg. De Sjah, die nu nog steeds in Egypte verblijft, heeft gisteren een rondvaart op de Nijl afgelast nadat hij was be laagd door journalisten die in een groot aantal boten voor het jacht waarmee de tocht gemaakt zou wor den, op en neer voeren, zo hebben veiligheidsfunctionarissen meege deeld. De verslaggevers en fotografen wer den door patrouilleboten van de Egyptische marine opgepikt en korte tijd in hechtenis genomen tot de au toriteiten bekend maakten dat de tocht was afgelast. De Sjah verscheen gisteren voor het eerst sinds zijn vertrek uit Iran weer in het openbaar. Commandant Van Buuren (achter de microfoon) spreekt de infanteriemanschappen Soldaten van het 43ste en 44ste pantserinfanteriebataljon luisteren.aldan niet geinte- toe terwijl de andere ambtenaren wachten tot zij hun zegie kunnen doen. resseerd naar de informatie over Libanon die hen wordt verstrekt door ambtenaren van buitenlandse zaken en defensie. mogelijk op wet Mandaat vredesleger met gewetens bezwaarden NEW YORK/DEN HAAG - De Vei ligheidsraad heeft gisteren het man daat van de VN-vredesmacht in Liba non met vijf maanden verlengd tot en met 19 juni. Tegen de achtergrond van het massale ingrijpen van Israël in Zuid-Libanon werd vooral Israël gebrek aan samenwerking verweten om de VN-macht te helpen bij het uitvoeren van zijn taak. Zoals bekend hebben Israëlische troe pen twee Palestijnse kampen in Liba non vernietigd, als wraakneming voor eerdere Palestijnse acties. Om in Zuid- Libanon te komen hebben de Israelis de VN-bestandslijn doorbroken. Overi gens heeft Israël ook al weer een wraakneming in ontvangst mogen ne men. Gisteravond is een aantal raket ten neergekomen op het Noordisraëli- sche stadje Kiryat Shmona, dat al va ker doelwit is geweest van acties. Of de aanval slachtoffers heeft geëist is nog niet bekend. De bevolking is in schuilkelders ondergedoken. De PLO heeft verklaard door te gaan met bo maanslagen in Israël. En Israël zal bij dergelijke gevallen doorgaan met aan vallen op Palestijnse guerilla-bases in Libanon, maar zal daarbij de stellin gen van de VN-troepen ontzien, zo heeft de Israëlische VN-ambassadeur meegedeeld. Gisteren is het officiële verzoek van secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, bij de Neder landse regering binnengekomen om militairen beschikbaar te stellen ter vervanging van de Franse en Iraanse eenheden die uit de VN-vredesmacht Unifil worden teruggetrokken. Volgens staatssecretaris Van Lent van defensie kunnen de soldaten die voor de vredesmacht in aanmerking komen (het 44ste bataljon uit Zuidlaren en een deel van het 43ste pantserinfante riebataljon uit Assen) geen beroep doen op de wet gewetensbezwaarden. „Deze mannen zijn dat station al ge passeerd", aldus de heer Van Lent gisteren. Weliswaar kunnen soldaten die al in dienst zijn zich op deze wet beroepen, maar alleen als zij worden geplaatst voor onvoorziene omstandig heden. Dat gaat niet op voor de be wuste militairen, die voor hun in diensttreding accoord zijn gegaan met eventuele uitzending in VN-verband. Inmiddels is de concentratie van de soldaten in Zuidlaren begonnen. De namen van de mannen, waaruit de eenheid zal worden samengesteld zijn bekendgemaakt. Alleen zij die op grond van ernstige medische of socia le aanwijzingen bezwaar maken, zullen thuis mogen blijven. Bij elkaar gaan er zevenhonderd dienstplichtigen naar het Midden-Oosten. De eersten gaan waarschijnlijk al op 1 maart. Eind april moeten ze allemaal hun stellin gen hebben betrokken. Op het ogen blik zijn ambtenaren van buitenlandse zaken en defensie bezig de soldaten beter voor te lichten. Bij de onderdelen die tot de staf van het Eerste Legerkorps in Apeldoorn behoren hebben zich inmiddels al tien tallen vrijwilligers (vooral dienstplich tigen) gemeld om naar Libanon te gaan. Bij de beroepsmilitairen is de animo wat minder. STAATSSECRETARIS: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik heb de overtuiging dat de waarde van het vredesonderwijs zo groot is, dat iedere leerling er kennis van moet nemen". Dit zei staatssecretaris De Jong (onderwijs en wetenschappen) gisteren aan het begin van de onderwij sconf eren tie van de Atlantische Commissie. Enkele honderden leraren waren naar het gebouw van de Tweede Kamer getogen om met elkaar te spreken over „Vredes- en veiligheidsonderwijs in Oost en West". De staatssecretaris benadrukte het grote belang van het vrede sonderwijs. Hij memoreerde dat het als zodanig op een aantal scholen voor voortgezet onderwijs in enkele leerjaren is inge voerd, een ontwikkeling die niet geringe mate mede te danken is aan de medewerkers van het Polemologisch Instituut in Groningen en een aantal leraren. Maar ook buiten het vrede sonderwijs als speciaal vak kan de leerling ruimschoots met deze materie geconfronteerd worden, aldus de bewindsman. Ook bij vakken als geschiedenis, aardrijkskunde en economie kan het ingebracht worden. Vermaning eist schadevergoeding ASSEN (ANP) De amateur-archeoloog Tjerk Vermaning gaat een eis tot schadevergoeding indienen bij het provinci aal bestuur van Drenthe wegens materiële schade, gederfde levensvreugde en aantasting van eer en goede naam. Volgens Vermaning is het provinciaal bestuur de eerst aan sprakelijke doordat het in 1975 een persconferentie belegde waarin hij ervan werd beschuldigd zijn archeologische vond sten te hebben vervalst. Vermaning werd onlangs door het Hof in Leeuwarden vrijgesproken. Staking grafici De Volkskrant. Trouw en het Parool waren vandaag bijna niet verschenen, doordat een groep grafici gisteren het grootste deel van de dag hebben door gebracht met staken. Conflictpunt was de functieverdeling nu de Perscombina tie, uitgeefster van ondermeer de drie kranten, is overgegaan op een nieuwe vorm van pagina-zetten. De kranten zijn vandaag wat dunner dan gewoonlijk. Philips-topman Dekker: (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG „Al werken wij met 380.000 werknemers over de hele wereld, ons hoofdkwartier be vindt zich in Nederland en dat willen wij graag zo houden. Daarmee onder werpen we ons aan Nederlandse wet ten en situaties. Maar dat mag er niet toe leiden, dat men ons internati onaal management gaat beïnvloeden. Want dat zou onze slagvaardigheid en flexabiliteit ondermijnen". Vice-president dr. W. Dekker van Phi lips zei dit gisteren tijdens een bijeen komst van het Genootschap van Hoof dredacteuren. Hij constateerde in de verhoudingen tussen werkgevers en vakbeweging symptomen, waarbij het ontzettend moeilijk is personen aan te wijzen, die verantwoordelijkheid dra gen. Van de zijde van de vakbeweging spreekt men in het overleg dikwijls anders dan men erbuiten doet, waar bij het voor dr. Dekker vage begrip „achterban" wordt gebruikt. Openbare uitspraken klinken dan niet waarach tig, men zet er dingen mee in gang, die niet meer te stuiten zijn. Dr. Dekker sprak in dit verband van fragmentariseren: men pikt uit het hele maatschappelijke gebeuren enkele fragmenten, die voor eigen leden be langrijk zijn en dan bekommert men er zich niet om wat er elders gebeurt en wat voor andere sectoren de gevol gen kunnen zijn. Wat in Engeland ge beurt op dit moment is een gevolg van dat fragmentariseren., vond dr. Dekker. „God behoede ons voor zo'n situatie, want die betekent de onder gang van onze welvaart en van onze democratie". LOUTER principieel gezien is er eigenlijk weinig ver schil tussen het illegaal uitzenden van radiosignalen en het illegaal zenden van televisiebeelden. Radiopiraten zijn er al zo lang de radio bestaat, en al is deze ether- piraterij steeds bestreden, het is nooit gezien als een echt groot maatschappelijk probleem. Maar er zijn in de praktijk aanmerkelijke verschil len. Het medium televisie is veel indringender dan de radio, en de reikwijdte van de tv-piraterij is veel gro ter, vooral wanneer het signaal van een via de kabel doorgegeven officiële zender wordt weggedrukt. Kijkers kunnen dan tegen wil en dank met illegale beelden ge confronteerd worden, terwijl voor het ontvangen van een radiopiraat toch nog altijd enig moeizaam knopge- draai nodig is. Bovendien blijkt het illegaal zenden van tv-beelden via de kabelsystemen veel eenvoudiger te zijn dan het zenden van radiosignalen, waardoor de drempel tot het illegaal zenden veel lager ligt. Daarbij blijkt ook het opsporen van illegale tv-zenders veel moeilijker te zijn. WANNEER ongecontroleerde individuele burgers vrij kunnen beschikken over het indringende medium televi sie, kan dat vergaande en ernstige gevolgen hebben voor de samenleving. Voorbeelden deden zich al voor in Amsterdam en Leiden, waar pornografie andermans huiskamer ingezonden werd. Maar ook anderszins ern stige zaken kunnen zich voordoen, zoals politieke indoc trinatie, massa-paniek, etc. Het is achteraf gezien onverklaarbaar, dat bij de dis cussies over de totstandkoming van kabeltelevisie deze mogelijkheid van grof misbruik van het systeem niet of nauwelijks aan de orde is geweest. Het onderwerp had zeker nadrukkelijk aangedragen moeten worden door de technische deskundigen, die, zoals prof. Bordewijk in de Finale van deze week verklaart, zeer goed op de hoogte zijn geweest van dit grote nadeel van de ontwik keling van kabeltelevisie. De volksvertegenwoordigers, zowel op landelijk als op lokaal niveau, hebben dit ele ment lang niet voldoende kunnen laten meetellen bij het afwegen van de voor- en nadelen van invoering van de kabel-tv. Zij zijn in feite door de technici misleid. (Van een onzer verslaggevers) LEUVEN - Leuvense studenten hebben deze week veel men sen de deur uitgekregen om bij de politie zout af te halen voor het sneeuwvrij maken van hun straatje. De Leuvenaars kregen een officieel door de burgemeester on dertekend verzoek om zout af te halen, waarbij de waarschu wing was gevoegd dat de politie langs zou komen als niet op het aanbod zou worden gereageerd. Prompt daarop versche nen zo'n driehonderd mensen op het politiebureau om het zout te komen afhalen. De politie had het echter niet in huis, maar op last van de burgemeester werd in allerijl een aantal zakken zout „georganiseerd". Omdat er geen geschikte zakjes beschik baar waren, kreeg elke burger twee scheppen zout met de pollepel in een enveloppe. Daarbij deed de politie alsof haar neus bloedde. Ook op werklozen mocht men volgens het officiële schrijven een beroep doen. Veel ouderen namen daartoe hun toevlucht om aan het gevaar van de politiecontrole te ontkomen. Toen bleek ook, dat de actie niet van de politie maar van studenten uitging, die op deze ludieke manier wilden protesteren tegen het feit dat er door de Belgische overheid veel te weinig tegen de sneeuw en de ijzel wordt gedaan, zodat daardoor volgens hen gevaarlijke situaties blijven bestaan. Inning vijf gulden door ziekenhuis 'onaanvaardbaar' UTRECHT (ANP) Inning van de vijf gulden eigen bijdrage door de ziekenhuizen is principieel onaanvaardbaar en onuit voerbaar. Dit heeft de Nationale Ziekenhuisraad gisteren verklaard in een reactie op het kabinetsbesluit om per 1 april een eigen bijdrage per verpleegdag in te voeren voor ziekenfondspatiën ten en het voorstel van de Ziekenfondsraad om de inning daarvan aan de ziekenhuizen op te dragen. Het voorstel van de ziekenfondsen zou ondermeer beteken dat ziekenhuizen aan alle patiënten bij de opname vragen moeten stellen over hun inkomen en dat ze in elk individueel geval moeten nagaan of een patiënt al dan niet een eigen bijdrage verschuldigd is. De Ziekenhuisraad vindt dat een vergaande bemoeienis met de privézaken van de patiënten waartoe ziekenhuizen geen enkele bevoegdheid hebben. Zware straf voor lid Al-Fatah JERUZALEM (AP) - Een Is raëlische militaire rechtbank heeft een 28-jarige arabier veroordeeld tot drie maal le venslang en 95 jaar gevange nisstraf wegens het leiden van Palestijnse acties op de bezette westelijke Jordaanoe- ver. Bewezen werd geacht dat Ah med Sharabati de leider was van de Al-Fatah-afdeling in dit gebied. Hij werd in okto ber gearresteerd samen met zijn 65-jarige vader. Volgens de politie stonden zij op het punt een bom te plaatsen in het centrum van Jeruzalem. TROUVfa« jtschaa' AAG -- Behalve de Industriebon- nonderhandelingen voorrang te geven. De velt dat de looneis bij de komende onder- „Ik begrijp het verhaal van Groenevelt opmerkingen van Groenevelt dat het niet i de FNV voelt geen enkele andere afwijkende stellingname van de Industrie- handelingen de wens tot arbeidstijdsver- niet goed. Ik vind het nogal goedkoop. Ar- verstandig is om vast te houden aan de irvoor de centrale FNV-eis van bonden heeft de verdeeldheid binnen het korting zal blokkeren. Vice-voorzitter Kui- beidstijdverkorting en koopkrachtdoelstel- looneis. „Ik begrijp dat Groenevelt nogal I gulden extra voor iedereen te la- FNV vergroot. zinga van de Dienstenbonden FNV bijvoor- ling zitten ons even hoog. Het is geen zaak moeilijk zit omdat hij zich heeft vastge- ilen. De Industriebonden staan wat beeld, zegt dat de koopkracht van veel van of, of. Maar een zaak van en, en". pind op die 35-urige werkweek. Maar daar- jweft alleen in hun besluit om de De andere grote FNV-bonden delen niet de mensen wel degelijk op de tocht staat, Ook loononderhandelaar Winter van de om hoeft hij zich nog niet tegen de andere "dverkortmg in de komende loo- vrees van Industriebondsvoorzitter Groene- vooral door de maatregelen van Bestek '81. Voedingsbonden FNV is gepikeerd over de bonden af te zetten". Rost van Tonningen overleden AERDENHOUT (ANP) Op 89-jarige leeftijd is maandag oud-vfce-admiraal N.A. Rost van Tonningen overleden. De begrafenis heeft inmiddels in stilte plaatsgevonden. De heer Rost van Toningen was ondermeer eerste adju dant van koningin Wilhelmina en chef van het militaire huis en later adjunct-generaal van koningin Juliana. Ook was hij militair raadsheer bij het Bij zonder Gerechtshof. KLM opent luchtlijn op Peking PEKING (ANP) De KLM opent in oktober een luch tlijn op de Chinese hoofdstad Peking. Vermoedelijk begin 1980 zal de Chinese luchtvaartmaat schappij CAAC op Amster dam gaan vliegen. Dit is vast gelegd m een overeenkomst tussen China en Nederland die vandaag in Peking door de respectieve ministers van buitenlandse zaken is onderte kend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9