arenhuis aan Langegracht goede zaak, maar niet zonder meer Distictsbureau lij kspolitie erhuist naar eiderdorp i Bouwplan voor binnenstadsga ten veel te optimistisch m NOORDWUK: KRAAKBOND PROTESTEERT Vakbondsjubilarissen feeste lijk onderscheiden CONCLUSIE CIMK-RAPPORT: ifscheid van Hazerswoudse randweercommandant er Hare Majesteit: Beter soort cabaret fAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JANUAR11979 PAGINA 3 EIDEN De Kamer van ioid ooph^del en Fabrieken oor Rijnland is nog steeds e mening toegedaan dat de estiging van een MIRO-zelf- edieningswarenhuis aan de angegracht alleen mogelijk .■g i wanneer daarbij de nodige lnj iaatregelen worden genomen aanzien van de winkel- in Leiden en de naas- omgeving. De vestiging an een M1RO nabij Holiday Inn is volgens de Kaïner on gewenst vanwege de versto rende invloed die daarvan uitgaat op het Leidse winke lapparaat, met name de win kelvoorzieningen in de Mors. De afdeling Planologie van het centraal instituut mid den- en kleinbedrijf, dat in opdracht van de Kamer van Koophandel het regionaal distributie-planologisch on derzoek verricht is tot deze conclusies gekomen in een rapport dat vandaag is uitge komen. De Leidsche Courant publi ceerde de voornaamste con clusies uit dit rapport al en kele maanden geleden in een stadium dat deze nog voorlo pig en vertrouwelijk waren. Een MIRO-vestiging aan de Langegracht zou volgens het adviesrapport van het CIMK de navolgende invloed heb ben: het effect op het hoofd- winkelapparaat (binnenstad Breestraat/Haarlemmerstraat) zou matig positief zijn, de winkelconcentraties in het overige deel van de binnen stad en Leiden-Noord zouden in nog grotere moeilijkheden komen, de winkelvoorzienin gen in Leiden-Mors, Zuid-Wes ten Merenwijk, maar ook de centra in Katwijk, Sassen- heim, Oegstgeest, Rijnsburg en Leiderdorp (Winkelhof) zouden duidelijk nadeel on dervinden. Het CIMK voegt daaraan toe dat de consument, zoals is ge bleken, voordeel heeft van de vestiging van een warenhuis aan de Langegracht, mits het bestaande winkelapparaat niet al te ernstig wordt verstoord. Gebleken is ook dat de con sument prijs stelt op een zelf bedieningswarenhuis in het algemeen. Het CIMK komt tot de eind conclusie dat een MIRO aan de Langegracht er alleen mag komen wanneer het hoofdwin- kelapparaat kwalitatief wordt verbeterd, het aantal winkels in de rest van de binnenstad en Leiden-Noord wordt ver minderd en de regionale ge meenten rekening houden in hun beleid met de gevolgen van een MIRO-vestiging. :lefoondoorkoppeling wordt gerealiseerd IS '9 De nieuwe meldkamer-apparatuur in Leiderdorp: goed beschermd DERDORP/DEN L SiJAG De rijspolitie in district Den Haag ver- t volgende week naar een iw districtsbureau aan de xdorpse van der Valk ïanweg. In de nieuwe Beiomodatie is het mogelijk de verschillende dienst- e Oepen van het rijkspolitie- rps in één pand te huisves- Het voordeel voor bewo- van de Leidse regio is met ingang van 1 februa- it Automatische Telefoni- Doorkoppelingsysteem D) kan gaan functioneren. het vervolg het politie- eau in zijn eigen woon- its belt, krijgt wanneer er lijn. <R0. daar niemand is, automatisch een wachtmeester van de meldkamer in Leiderdorp aan de telefoon. Via de mobilo foon kunnen de politie-sur- veillancewagens naar de plaats des onheils worden ge dirigeerd. „Een ideaal systeem", vindt meldkamer-supervisor G. J. Kamp. „Het betekent een be langrijke service-verbetering voor het publiek. De Rijkspo litie is nu dag en nacht te be reiken. Een ander gunstig ef fect is dat de meldkamer nu een overzicht heeft van wat er in Zuid-Holland gebeurd. Die centralisatie maakt het mogelijk om doelmatiger te werken. De man in de meld kamer kan precies overzien hoeveel surveillance-auto's er op de weg zijn en waar ze mee bezig zijn. In de meldka mer komt ook een terminal die aangesloten is op de com puter van de landelijke re cherchedienst. Hierdoor kan de meldkamer onmiddelijk beschikken over kenteken- en persoonsregisters. Als een rijkspolitieman een kenteken van een auto aan de meldka mer doorgeeft, zijn de gege vens van de eigenaar binnen 3 seconden beschikbaar. Zo weten de politiemensen op de weg met wie ze te maken hebben". Een aparte afdeling van de meldkamer dient als coördi natiecentrum en kan in nood gevallen omgeschakeld wor den tot crisiscentrum. De meldkamer staat verder in vaste verbinding met een aan tal brandweer-, ambulance diensten en gemeentepolitie korpsen in het district Den Haag. Het districtsbureau van de rijkspolitie wordt bewaakt door middel van een moni torsysteem. De meldkamer zelf is een onneembare ves ting waarin niemand kan doordringen. Dit is een nood zakelijke maatregel omdat met de automatische telefoon- doorkoppeling de meldkamer het hart van het politiewerk in het district is geworden. Met uitzondering van de ver keersdienst zijn alle diensten in het Leiderdorpse gebouw ondergebracht. Technische en Districts-recherche werken op de eerste verdieping van het gebouw aan de Van der Valk Boumanweg. Op de tweede, bovenste verdieping zijn ver gaderkamers, kantine en de kamers van kolonel Paul en overste Van Kralingen. Van 1 februari is het alarm nummer van de meldkamer 410041. Inwoners van Leider dorp en Oegstgeest moeten 's avonds in noodgevallen dit nummer draaien omdat die politiegroepen niet zijn aange sloten op het doorkoppe- lingssysteem. Verder functio neert het systeem voor 80 procent van 460.000 bewoners van het district Den Haag. Gelijk met de invoering van de ATD krijgen de groepsbu- reau's de beschikking over kantoorlij nen. Op deze tele foonnummers kunnen politie mensen bereikt worden voor niet spoedeisende zaken. Mi nister De Ruyter van Justitie zal de officiële opening van het districtsbureau in Leider dorp verrichten in mei van dit jaar. 2o.( r JZERSWOUDE De een- ?on estigjarige A. I. van der f heeft gisteravond in het zerswoudse ontmoeting- ntrum Het Anker afscheid len van het korps vrij- -..„e brandweer in zijn raplaats. Tweeënveertig r lang achter elkaar be- edde de schilderspatroon nig uurtje in werk- en je tijd aan de Hazerswoud- brandbestrijding. Eerst als lei oon spuitgast, vervolgens vc ondercommandant en de fste twee jaar als „big van het vrijwilligers- (S) korps. Intussen heeft ing. R. B. Fraanje, de directeur van de dienst gemeenteweiken, zijn functie van commandant per 1 januari overgenomen. Van der Werfs inzet in het brandweerwezen werd overi gens al eerder gehonoreerd. Vorig jaar werd hem de pen ning van verdienste van de gemeente, waarin hij woont en werkzaam is, toegekend. En ook bij de hogere brand- weeroverheid zijn zijn activi teiten evenmin onbekend ge bleven, gezien de onderschei ding die hem van deze instan tie eerder werd toegekend. De brandalarm bel, een stuk „leven" in huize Van der Werf, is overigens nog niet voor de scheidende comman dant verleden tijd. Want zoon Leon is spuitgast eerste klas. Zodat de herinneringen aan 42 jaar brandweer voor vader Van der Werf hoorbaar blij ven... Vele Hazerswoudenaren - waar bij natuurlijk de gemeentebes tuurders niet ontbraken - namen afscheid van de brandweercom mandant Van der Werf. Tijdschema slag in de lucht LEIDEN De gemeentelijke plannen voor het vullen van gaten in de binnenstad dragen een veel te optimistisch karak ter. Enkele van de bouwprojecten in de bestaande woonwij ken, die wij gisteren in onze krant aankondigden, zouden dit jaar al opgeleverd moeten worden, terwijl op dit moment nog geen enkele voorbereiding voor de bouw is getroffen. In een enkel geval moeten de panden die plaats moeten maken voor de nieuwbouw nog gesloopt worden en - nog sterker - hier en daar moeten de huidige gebruikers nog uit deze panden ver jaagd worden vooraleer er zelfs van bouwvoorbereidingen sprake kan zijn. Op het stadhuis wordt overigens bevestigd dat de planning van het vullen van de gaten in de stad nog al aan de optimis tische kant is. Als reden voerde men daarvoor aan dat dit planningssyteem in elk geval een goed uitgangspunt is om te starten. Voorts stelde men dat de bouwnota voor de binnen stad een taakstellend karakter draagt, met andere woorden: we hebben een lijstje gemaakt van wat wij graag willen dat zou gebeuren, maar het is nog maar zeer de vraag of we ons aan de data kunnen houden. De vraag dringt zich op wat dan eigenlijk de functie is van een lijstje met nagestreefde jaartallen, als je je ervan bewust bent dat je, zeker alle zorgvuldige (en dus uiterst tijdrovende) overleg- en inspraakprocedures, je toch nimmer aan dit sche ma zult kunnen houden. Dan gaat zo'n ambitieus lijstje met de natte vinger opgesteld toch al gauw lijken op een slag in de lucht, ook al hebben burgemeester en wethouders zich achter dit ambtelijk product geschaard. Misschien bestaat er, zonder dat dit wordt toegegeven, ook een relatie met andere op stapel staande of gewenste bouwprojec ten in de stad die de steeds stijgende woningnood in Leiden moeten gaan oplossen. Als dat zo is komt het bouwlijstje voor de open gaten in een heel ander daglicht te staan. Want, ook al gaat het dan intussen al om 1000 woningen minder dan enige maanden geleden nog „op het eerste gezicht" in de open gaten in de stad te bouwen waren, toch praten we bij dit lijstje altijd nog over een 2000 woningen. Dat is precies twee derde van het aantal huizen dat bijvoorbeeld in de Stevenshof- polder gebouwd zou moeten worden. Als de raad daar tenmin ste dit jaar mee akkoord gaat! Het antwoord op die vraag is weer afhankelijk van, jawel, de bouwproductie op andere lo- katies (waaronder de binnenstad) en het tijdschema waarbin nen die huizen een feit zullen kunnen zijn. En daar komt de aap uit de mouw: rekening houdend met het feit dat de Leidse gemeenteraad nog altijd een flink aantal tegenstanders van het volbouwen van deze polder telt kan het deze raadsle den natuurlijk bijzonder in de kaart spelen als de gemeente met een lijstje komt waaruit blijkt dat er binnen een redelijke tijd maar even 2000 huizen in de bestaande woonwijken te bouwen zijn. Waarom dan nog een Stevenshofpolder volbou wen, dames en heren raadsleden, en minister van volkshuis vesting? Na het ambitieuze programma voor de bouw van maar liefst 2458 woningen in de Leeuwenhoek, waarvan gezien de nabij heid van laboratoria met gevaarlijke stoffen en een onzekere grondtransactie met het rijk de haalbaarheid ook nog lang niet vast staat, komt de gemeente opnieuw met een dubieus lijstje dat de indruk moet wekken zeer concreet te zijn. Be strijden van de woningnood door opvoeren van de bouwpro ductie kan alleen maar worden toegejuicht, maar het is de vraag of het stadsbestuur hier niet een beetje versluierend bezig is. ARJEN BROEKHUIZEN 'NOORDWIJK Het Amsterdamse Advoka- enkollektief „De Pijp" heeft de Noordwijkse Kraakbond geadviseerd een beroep te doen op de Noordwijkse gemeenteraad om het col- dgy lege van b. en w. op de vingers te tikken. Th 3it verband met de strafvervolging die te- 9.0( l gen de krakers wegens lokaalvredebreuk is ingesteld na het kraken en de ontruiming van het pand Schoolstraat 1. Volgens het advoka- tenkollektief kunnen b. en w. een woonhuis niet als openbaar gebouw bestemmen zonder medeweten van de gemeenteraad. „Het heeft er veel van weg dat om de ontrui ming van het gekraakte pand aan de School straat te vergemakkelijken, het gebouw is ge bombardeerd tot lokaal. Een en ander riekt naar misbruik van ten onrechte toegemeten bevoegdheid", zo schrijft mr. Arnoud Willems aan de Noordwijkse krakers. In de brief wordt gememoreerd" aan het raadsbesluit van 23 mei 1978 waarin een raadsmeerderheid het voorstel van b en w om het pand in gebruik te geven aan de Stichting, Dienstencentrum Noordwijk afwees. De raad "vond toen dat het pand Schoolstraat 1 als woning gehandhaafd diende te blijven. IN SASSENHEIM EN NOORDWUK SASSENHEIM De Sassen- heimse afdeling van het NKV (de agrarische en voeding sbond) vierde gisteravond het 75-jarig bestaan in gebouw Cees en Ineke. Het feest, waarbij uiteraard de historie van het Sassenheimse vak bondswezen de revue passeer de, werd door het bestuur ook aangevat om een groot aantal trouwe leden te onder scheiden. Maar liefst veertien De Sassenheimse jubilarissen op rij. Alleen de zilveren vakbond sleden ontbreker. leden ontvingen de zilveren bondsspeld voor 25 jaar lid maatschap. De heren C. van Hoekelen, E. Krom en F. Wie- ring kregen het goud voor 40 jaar lidmaatschap opgespeld. Het vakbondslid N. van Nobe- len die al tien jaar eerder een gouden speld had ontvangen kreeg een robijn op deze speld gestoken voor een halve eeuw vakbondstrouw. De he ren J. Hoogervorst, J. F. Be rkhout en J. C. Zandvliet za gen hun gouden speld opge sierd door een diamant voor een trouw van liefst 60 jaar. Tijdens het jaarfeest van het CNV Noordwijk gingen de ju bilarissen evenmin met lege handen naar huis. De heer B. M. Waal spande daar de kroon met 50 jaar lidmaat schap. Daarnaast werden on derscheidingen door CNV- bondsvoorzitter Leo Ester op gespeld op de revers van de heren A. Passchier, A. van Egmond, J. M. Haasnoot, F. Moolenaar, L. Vink, G. J. van Houten, J. Bouwmeester, C. Vink, H. P. van der Abeele, J. H. van Ippel, A. Luik, A. Sloof, J. van der Berg en S. Slootweg. Leiden Het is heel wat, de hele volwassen-wording in eéri toneel programma te be handelen. Het theater kollek- tief Hare Majesteit heeft zich aan zo'n schets van menselij ke opgroei gewaagd in haar stuk „De vergroeiing" en ge zien de opvoering gistera vond in het LAK niet geheel zonder resultaat „De vergroeiing" geeft een beeld van de gebeurtenissen en belevenissen, die een mens kan meemaken vanaf zijn vroegste jeugd tot aan zijn rijpste volwassenheid: kinder spelen, ontluikende erotiek, eerste verliefdheden, werk, moeilijke relaties; kortom vanaf de wieg van de jeugd tot in het graf van de volwas senheid. Om met slechts vijf man en vrouw zo'n groot tijdsbestek op het toneel te kunnen zet ten, met alle daarin optreden de typen en figuren, is er maar eéri oplossing: veel kor te, losse scènes, veel rolwisse lingen, veel gemakkelijk te verwisselen kostuums- en der halve veel aandacht voor de Die is dan ook door Hare Majesteit keurig uitgewerkt „De vergroeiing" blijkt een soepel lopend geheel zonder zichtbare haperingen of sto rende vergissingen. Met name de vlekkeloze samenwerking van de groepsleden mag ge noemd worden. Nergens heeft men te hoog gegrepen; alle opdrachten die men zich heeft gesteld, zijn uitvoerbaar. Maar die nette vormgeving brengt tegelijkertijd het ge vaar van steriliteit met zich mee. „De vergroeiing" graaft nergens echt diep, de emoties komen nooit van binnenuit, er worden geen ontwikkelingen getoond, geen risico's geno men en juist de meest ver warrende en daarom boeiend ste periode van de jeugd, de puberteit, krijgt te weinig aandacht. Dat neemt niet weg dat „De vergroeiing" een prettig ge heel is om naar te kijken, met grappige en ernstige mo menten, en met soms toch heel aardige scènetjes. Een soort tussenvorm tussen caba- 'ret en toneel; een beter soort cabaret dus. PAUL VAN DER PLANK Verdienstelijk concert Leidse Politie Muzikanten LEIDEN Het over enige dagen 59 jaar oude Leidsch Politie Muziek Gezelschap, nog steeds zeer aktief, gaf gisteravond in een redelijk bezette Stadsgehoorzaal zijn eerste win terconcert. Na een wat lange inleiding van voor zitter De la Rivière, ontrolde zich voor het publiek, waar onder heel wat eregasten een uitgebreid en gevarieerd pro gramma. Het zeer goed ver zorgde programmaboekwerkje en de nuttige toelichtingen tussendoor zorgden daarbij voor een prijzenswaardige hoeveelheid aan informatie. Het concert voor piano en brass band van Roy Newso- me moet om verschillende re denen als mislukt worden be schouwd. Piano en koperwerk waren in het geheel niet op elkaar afgestemd, zodat hier helaas weinig zuivere passa ges te horen waren. Ook vin den we de kombinatie van in strumenten niet gelukkig: de piano kan het zelfs tegen een zacht spelende band maar moeilijk opnemen, terwijl ook de klankkleuren enigszins vloeken. Zodra was het LPMG nog niet alleen „in concert" of daar barstte het los in pittig gespeelde stukken. De blazers kweten zich met veel inzet en elan van hun taak. We noe men het Duo voor 2 euphoni ums van Powell en de Rhap sody for trombone and brass band van Gordon Langford, waarin Rein Quint verdienste lijk soleerde en maar weinig tekort kwam. Kort na de pauze werd af scheid genomen van Wim van Ek die het gezelschap zovele jaren als trouw tamboer ge diend heeft. De loffelijke po gingen om het concert een ge varieerd karakter te geven, bleven in die goede bedoelin gen steken. Het liefst horen we het LPMG alleen als brass band of met zijn tamboers als muziekkorps zoals in de goed klinkende Drumbo-mars Geen enkel muziekkorps hoeft zich voor het geluid dat daarin gepro duceerd werd te schamen. ARIE DE RU

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3