Leprafonds in ongelijk gesteld iVdA: premier linoet troonrede 1 ntspreken ficidócGomcwit INA 3INNENLAND Ook vrouwen kunnen marinepiloot worden Steeds meer werkstudenten Leegstand woningen toegenomen Stabiel weer oorzaak luchtverontreiniging De „heilige oorlog van Khomeiny Twintig gulden meer of korter werken? Afscheid van zelfstandige Vierambaehtspolder LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 9 WANPRESTATIE NIET BEWEZEN LKMAAR De rechtbank in Alk- taar is het voorlopig niet eens met e eis van het leprafonds dat de or- anisator Ben Essing 3,5 miljoen ulden moet betalen wegens wan- restatie. De rechtbank heeft het eprafonds opdracht gegeven om :n aantal van de aangerdragen be- huldigingen te bewijzen. Dat ge- eurde in een gisteren gewezen tus- invonnis. p éri punt heeft de rechtbank het fonds ieds in het ongelijk gesteld: de rechtbank ndt niet dat het de verantwoordelijkheid van ssing is dat een aanvankelijk geplande tele- sie-uitzending van de NCRV in het kader in een inzamelingsactie, niet doorging, et ging om een actie, die in februari 1977 ihouden had moeten worden. Deze lepra-ac tie, „3 maal M", had 22 miljoen gulden moe ten opbrengen, maar haalde slechts 800.000 gulden. Essing en de firma Interessing BV hebben tegenover de eis van het Lepra-fonds een bedrag van een miljoen gulden te vorde ren van het fonds, wegens volgens contract verrichte werkzaamheden voor de inzameling sactie. Het bureau was indertijd in de arm ge nomen om de inzameling te organiseren. Bij het Leprafonds lopen momenteel nog en kele onderzoeken naar mogelijke onregelma tigheden. Rijksaccauntants onderzoeken de ad ministratie van de zg. Carosi-fondsen waarvan het Nederlands Leprafonds een onderdeel vormt. Daarnaast is een justitieel onderzoek gaande naar de opbrengst van een inzamelingsactie met medewerking van de Tros-televisie, waar bij voor het Colombiaanse lepradorp Agua de Dios geld werd ingezameld. Het dorp zou de miljoenen (nog) niet ontvangen hebben. 412 000 I 375 A (Van onze parlementaire redactie) 773 EN HAAG - De PvdA-fractie wil dat de konin- In niet langer de troonrede uitspreekt, maar de linister-president in haar plaats. Volgens de actie zou het van meer respect tegenover het 922 aatshoofd getuigen ais de minister-president in 922 aar bijzijn de plannen van de regering aan de 626 laten-Generaal ontvouwt. 676 750 )e troonrede is een politiek stuk waarin het kabinet zijn 000 oeram bekendmaakt", aldus de PvdA-fractie, die van een 925 roonrede-nieuwe-stijl" spreekt. 53Q et voorstel wordt gelanceerd ih het voorlopig verslag van de 10 toeede-Kamercommissie voor het beleid inzake grond- en ieswet over enkele voorstellen van de regering tot wijziging n de Grondwet) met betrekking tot de werkwijze van het irlement. e CD A-fractie wijst het voorstel van de PvdA af. „De uiteen- itting door het staatshoofd zélf is een' waardevolle traditie die 9^9 rij graag gehandhaafd willen zien; het is' immers bij uitstek 233 et staatshoofd dat aan deze zinvolle traditie werkelijke in- 04fl|oud kan geven". CDA-fractie heeft geen bezwaren tegen vervroeging van :jesdag, een oud voorstel dat al eens door de Eerste Ka- is afgewezen. m groot hogedrukgebied dat eh uitstrekt van Groenland tot tr in Rusland handhaaft zich, aar de invloed ervan op het eer bij ons wordt kleiner. Een gedrukgebied voor de kust n Portugal en de Golf van skaje breidt zijn invloed uit iar het noorden. Bewolkings- bieden met sneeuw en ijzel llen daardoor tot boven ons ld doordringen. Ook wordt cht aangevoerd die een verde- stijging van de temperatuur gevolg heeft. Morgen zal het ons dan ook gaan dooien, veelal krachtige wind geeft winterweer een bijzonder laangenaam karakter. edreiging net mes 'IDEN Twee Leidenaars n 27 en 30 jaar zijn van- cht door de Leidse politie ngehouden nadat zij in een aan de Nieuwe Beesten- arkt de caféhouder met een hadden bedreigd. Het 'eetal had na de bedreiging ikele ruiten van het etablis- ment ingeslagen. BOVAG KLAAGT BU MINISTER Rijinstructeurs ondervinden concurrentie van militairen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Burgerrij schoolhouders zouden in toe nemende mate oneerlijke con currentie ondervinden van militaire rijinstructeurs. De BOVAG heeft in een brief aan de minister van Defensie zijn bezorgdheid over deze si tuatie uitgesproken. De bond van garagebedrijven hoopt, dat de minister deze zaak gaat uitzoeken. „Wij vin den het met name onjuist dat militairen, die sociaal gedekt zijn door de overheid, zelf standig rijlessen gaan geven. Ze doen dit tegen tarieven, die voor de burgerrijschool houder niet haalbaar zijn", al dus de BOVAG. De burgeractiviteiten zouden worden verricht in diensttijd. De BOVAG heeft de minister er ook opgewezen, dat het „ziekteverzuim" onder militai re rijinstructeurs veel hoger zopu zijn dan elders in de krijgsmacht. DEN HAAG De Koninklijke Marine stelt ook vrouwelijke officieren in de gelegenheid zich te bekwamen in de functie van piloot. Hiermee staat tevens de weg open voor vrouwen om verder te worden opgeleid voor eerste piloot en vervol gens vliegtuigcommandant bij de Marine Luchtvaartdienst. De Marine Voorlichtingsdienst noemt dit een grote stap in de richting van de integratie, zoals vastgelegd in het Defensiebe leid. Bij de rijksluchtvaartschool begint ook dit jaar een om scholingscursus voor luchtmachtvliegers tot verkeersvlieger. Kandidaten hiervoor worden geselecteerd door Defensie samen met de KLM. De KLM heeft de komende tijd ieder jaar behoefte aan 50 nieuwe piloten. TWEEDE KAMER AKKOORD Cultureel verdrag met Zuid- Afrika wordt opgezegd (Vah onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote meerderheid akkoord met het voorstel van de regering om het cultureel verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Dit blijkt uit het schriftelijk verslag van de Kamer naar aan leiding van het voorstel, dat in elk geval steun zal krijgen van de fracties van de PvdA, CDA, D'66, PPR en DS'70. De PvdA- fractie schrijft dat de noodzaak om dit verdrag op te zeggen sinds de indiening van het voorstel alleen maar is toegenomen. De CDA-fractie merkt op dat het steeds duidelijker wordt dat Zuid-Afrika niet bereid is langs vreedzame weg fundamentele wijzigingen toe te staan. LOEKI'S FEEST Loeki de Leeuw, speels presentator van de STER-reclame had gisteren feest met vele mensenvrienden, toen in Hilversum een nieuw STER-gebouw werd ge opend. Het feest werd voor Loeki nog indrukwekkender bij het zien van minis ter mevrouw Gardeniers-Berendsen, en vooral toen hij in haar armen ver dween. En alles tot grote vreugde van STER-directeur dr. Sneekes. AMSTERDAM (ANP) Bijna 40 procent van alle studenten aan de universiteit van Am sterdam houdt er een volledige of gedeeltelij ke werkkring op na. Het merendeel van deze groep heeft de grootste moeite om die twee dagtaken met elkaar te combineren, omdat de universiteit slechts enkele avondopleidin gen kent. Dit blijkt uit het rapport „Werkstudenten en hun problemen", dat het centrum voor onder zoek van het onderwijs heeft samengesteld. Uit het onderzoek blijkt dat de laatste jaren vooral de groep „tweede-kansers" sterk is ge groeid. Dat zijn mensen met een volledige werkkring, die in een later stadium een studie hebben opgevat. Ook is er een toenemend aantal vrouwelijke studenten, die naast de stu die de zorg hebben voor een gezin. Volgens het rapport houdt het onderwijs met deze ont wikkeling te weinig rekening. DEN HAAG (ANP) Op 1 oktober 1978 stonden er in Nederland 106.800 wo ningen leeg. Vergeleken met 1 april van dat jaar is dat een stijging van 5300. Van de 106.800 leeg staande woningen waren er 9500 niet geschikt voor bewoning wegens bouw valligheid. Dit blijkt uit de gisteren gepubliceerde fegevens van het Centraal lureau voor de Statistiek. Uit de cijfers mag volgens het ministerie van economi sche zaken niet worden afge leid dat de resterende 97.300 woningen inderdaad allemaal leeg stonden. De administratie véin de gemeenten loopt na melijk achter bij de werke lijkheid, aldus het ministerie. Zo kan een lege woning in feite al bewoond zijn, doordat de bewoners hun verhuizing niet hebben doorgegeven. Daar staat echter tegenover dat in de administratie wonin gen als bewoond staan geregi streerd, terwijl ze al verlaten zijn. Paus schenkt kelk aan mgr. Simonis voor ,,Rolduc'' ROME Paus Johan nes Paulus II heeft gis teren de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis, een kelk ten geschenke gegeven, bestemd voor het semi narie Rolduc in het bisdom Roermond, waar ook studenten uit het bisdom Rotterdam verblijven. Dit gebeur de gisteren aan het eind van een privé-au- dientie, die de paus de bisschop verleende. Onderwerp van gesprek was de situatie in de Nederlandse kerkprovincie. Er is niets medegedeeld over hetgeen is besproken. Wel werd gezegd, dat de paus goed op de hoog te bleek van de situatie en van de problemen. Vandaag was het de beurt aan kardi naal Willebrands, die waar schijnlijk nog een tweede ge sprek met de paus zal voeren. Na afloop hiervan overweegt de kardinaal een verklaring af te leggen. UTRECHT (ANP) De provincies en het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne volgen op het ogenblik aandachtig het verloop van de luchtverontreiniging in ons land. Het ministerie heeft gisteren meegedeeld, dat er in de afgelo pen dagen op veel plaatsen een hoger niveau van luchtveron treiniging is opgetreden dan normaal. Dat is een gevolg van het vrij stabiele karakter van het weer en van het door de kou veroorzaakte extra brandstofgebruik. De luchtverontreini ging overschreed woensdagochtend in enkele gebieden de kri tieke grens. Uit industriegebieden in België en West-Duitsland werd lucht aangevoerd met hoge zwaveldioxyde-concentraties. Het zwaveldioxyde-niveau daalde gisteren in de loop van de dag aanzienlijk, vermoedelijk door de weeromstandigheden en de maatregelen die inmiddels in Duitsland en België waren genomen. Vorst brengt bouwvakkers in problemen DEN HAAG De aanhoudende vorst brengt veel bouwvak kers met hun gezinnen in financiële problemen. Doordat er al wekenlang niet of nauwelijks in de bouw gewerkt kan wor den, moeten de bouwvakkers het nu al geruime tijd doen met een vorstverlet-uitkering, die lager ligt dan hun normale in komen dat vaak van toeslagen is voorzien. Daarnaast zijn bouwvakkers in de problemen gekomen die in het geheel geen uitkering krijgen. Dit omdat hun werkgever, in veel gevallen koppelbazen of minder bonafide onderaanne mers, voor hen geen premie hebben gestort bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, dat de vorstverlet-uitkeringen regelt. Koppelbazen en onderaannemers kunnen hiun werknemers meer betalen, en bovendien aan de hoofdaannemers goedkoper werk leveren, door geen premies af te dragen. WlE bij het vertrek van de sjah van Iran even had verwacht dat de rust in dit land zou terugkeren, reali seert zich sinds deze week dat Iran in een machtsva cuüm terecht is gekomen. Een vacuüm, dat nog grotere gevaren inhoudt voor het land dan de hel waar het in het afgelopen jaar doorheen is gegaan. De regering van Sjapoer Bakhtiar weet noch van de kant van de bevol king, noch van de kant van het leger die steun te ver werven die nodig is om met gezag te kunnen laveren in de uiterst benarde situatie waarin Iran zich momenteel bevindt. In goedwillendheid, maar ook in ondoeltref fendheid lijkt de regeringsploeg van Bakhtiar nauwe lijks te verschillen van de drie regeringen die elkaar in het afgelopen jaar nog bij aanwezigheid van de sjah hebben opgevolgd. Vanzelfsprekend wordt dit kabinet dan ook door de religieuze oppositie beschouwd als een groep handlangers van de verdreven vorst Door concessies te doen aan de tegenstanders heeft het regime zich stilaan alle speelruimte ontzegd, en is het in feite overgeleverd aan de religieuze oppositielei der Khomeiny. Deze heeft zich niet alleen ontwikkeld als een gevreesd oppositieleider maar ook als een sluwe strateeg, die de eindoverwinning in het verschiet ziet liggen. Maar als men zijn oproepen aan zijn door het vertrek van de sjah oververhitte medestanders plaatst tegenover de loyaliteit die het leger nog steeds in meer derheid betuigt tegenover de sjah, beseft men ook dat de burgeroorlog met rasse schreden naderbij komt. DaAROM is het onbegrijpelijk dat Khomeiny vanuit zijn beschutte positie in een Parijse voorstad door kan gaan de agitatie tegen de regering-Bakhtiar op te voe ren, zonder dat de Franse regering hier een eind aan maakt. Alleen wanneer Khomeiny in zijn nauwelijks meer verhulde machtsaanspraken gematigd wordt, lijkt een bloedbad in Iran vermeden te kunnen worden. Het heeft er echter alle schijn van dat de redelijkheid van Bakhtiar het zal moeten afleggen tegen de verblinding van fanaten als Khomeiny en het kille opportunisme bij de Fransen, die bij een omwenteling alleen maar den ken aan versterking van hun invloed in Iran. Tussen de Industriebonden van de Federatie Neder landse Vakbeweging en de top van deze federatie be staat een duidelijk verschil van mening over de priori teiten bij de komende cao-onderhandelingen. FNV-voor- zitter Wim Kok heeft onlangs aangekondigd, dat zijn fe deratie met een looneis van twintig gulden extra naar de onderhandelingstafel gaat. Nee, zeggen de Industrie bonden van de FNV, wij stellen als allerhoogste eis een arbeidstijdverkorting met een duidelijke voorrang voor vervroegde pensionering. De Industriebonden zijn namelijk niet van plan einde loos te blijven onderhandelen over wat zij noemen een paar centen méér, zeker niet in een bedrijfstak als bij voorbeeld de groot-metaal, waar het er niet rooskleurig vóór staat. Zij weten maar al te goed, dat de werkne mers er hiermee totaal genomen nauwelijks op vooruit gaan. De kans is immers groot, dat de groot-metaal dan in nog meer problemen terechtkomt. Voorrang ge ven aan arbeidstijdverkorting kan wel ten gunste van de werkgelegenheid uitvallen, zeker wanneer een aantal ouderen bereid is eerder met werken op te houden. De werkgevers in deze sector denken er praktisch hetzelfde over, met echter dit grote verschil dat de werknemers zelf hiervoor de kosten zullen moeten dragen. HeT verschil van benadering van dit vraagstuk tussen bonden en werkgevers kan tot een conflict uitgroeien. Dit vooral omdat het juist de altijd vrij radicale indus triebonden zijn, die nu alles in de komende cao-onder handelingen op de arbeidstijdverkorting gaan zetten. Maar deze bonden komen nu met hun prioriteiten toch dichter bij het haalbare en noodzakelijke, dan FNV- voorzitter Wim Kok met zijn twintig gulden extra. TERLOUW (D'66): Looneis FNV onverstandig PIJNACKER - De voorzitter van de fractie van D'66 in de Tweede Kamer, Terlouw, vindt de looneis van de FNV van twintig gulden per maand voor alle werknemers „niet verstandig", omdat dit schade voor de werkgelegen heid kan opleveren. Hij zei dat D'66 voorstander is van experimenten met ar beidstijdverkorting, bij voor keur in de sectoren waar een teveel aan arbeidsaanbod niet bestaat naast een vrijwel even grpte vraag naar arbeid. „De metaalindustrie bijvoorbeeld behoort daar niet toe". STAAT DER NEDERLANDEN x LEIMING 1970 PER 19S5/19S9 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 januari 1979 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 februari aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1985 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 23 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 19 februari 1979 prospectus - kosteloos bij banken en commissionairs TER AAR Het bestuur van de Vie rambaehtspolder heeft woensdaga vond tijdens een bijeenkomst in het dorpshuis in Ter Aar afscheid geno men van haar ingelanden en omsla- plichtigen. De avond werd geopend door voorzitter Langeslag uit Rijnsa- terwoude, die sprak van vreugde en weemoed bij dit afscheid. Zoals be kend is de Vierambaehtspolder per I januari opgegaan in een groter ver band, het waterschap De Aarlanden, en heeft de grote polder haar zelf standigheid verloren. De Vieram baehtspolder heeft ongeveer tweehon derdveertig jaar in haar laatste vorm bestaan. De heer Langeslag heette vele ingelan den met hun dames welkom, alsmede de beide wethouders van de gemeente Ter Aar, de heren Uyttewaal en Van Harten, de heer Bak als vertegen woordiger van de gemeente Alphen aan den Rijn, de heer H. Bouwman van het Hoogheemraadschap van Rijn land, en de nieuwe dijkgraaf van De Aarlanden, de heer Kemp. Aan deze laatste droeg de voorzitter van de Vie rambaehtspolder „oude süjl" de inge landen en polder over. Hij haalde daarbij jeugdherinneringen op, doorge bracht aan de Woudsedijk onder zijn woonplaats. De heer Bak memoreerde de prettige samenwerking die er alüjd heeft be staan tussen de Vierambaehtspolder en Alphen aan den Rijn. De thans verdwenen polder nam altijd een bij zondere plaats in bij de werkzaamhe den van dë heer Bak. Hij hoopte dat de samenwerking tussen ingelanden en de nieuwe opzet van De Aarlanden even prettig zou zijn als in het verle- Dijkgraaf Kemp ging ook terug in het verleden en memoreerde de eerste stappen die moesten leiden tot de thans geldende polderconcentratie. Deze voorbereidingen startten eind 1974, toen voor de diverse polderbes turen in het gebied een bijeenkomst werd belegd in de Leidse Stadsgehoor zaal, waarna een ambtelijke werk groep van de Provincie werd inge steld. Na de aanvankelijk geplande drie op te richten nieuwe waterschap pen zijn er uiteindelijk vijf in funktie gekomen. Het nieuwe De Aarlanden heeft een voorlopig onderkomen in het Ter Aarse gemeentehuis gekregen waar een viertal beambten werkzaam zijn. Wethouder Van Harten sprak namens de Ter Aarse burgemeester woorden van dank en betreurde het dat' de agrariërs niet zelf konden blijven be palen wat er met hun gebied in de toekomst zal gebeuren. Namens de in gelanden van de voormalige Vieram baehtspolder bracht de heer Verkley dank aan het laatste bestuur. De heer Bouwman hield een interessant betoog over de historie van de polder en haar betekenis voor het Hoogheem raadschap. Hij lichtte zijn schets toe met diverse oude kaarten van de oude polder, die sinds 1736 bestaan heeft Tenslotte verzorgde de heer Eijer uit Zaandijk een filmvertoning van een zelfvervaardigde rolprent met als Ütel „Natuurgebieden en folkloristische evenementen". In deze interessante kleurenfilm waren diverse punten te zien uit het gebied in en rond de Vie rambaehtspolder.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9