Filmcyclus uit de jaren dertig Billy Wilder en het oude Hollywood Formule i Syntagma Musicum Concert in Huys Dever 'T SLOKKIE Een aubade aan het bier „Bedden" in Rijnlands DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN De boze wereld gezien door de ogen van konijnen En verder.... LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 7 Tot nu toe gold ik, onbetwist, als de Karl Marx van het Nederlandse drankmisbruik en al is mijn werk "Kroeglopenniet zo dik als "Het Kapitaal", de verwervingskosten die ik er in investeerde, hebben stellig een kapitaal belopen. Simon Carmiggelt. LEIDEN Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 organiseert eind januari en in de maand februari een filmcyclus van zes avonden met films uit de dertiger jaren, zowel Nederlandse als buitenlandse. Op donderdag 25 januari begint de cyclus met twee Nederlandse films, te weten een film gebaseerd op het boek „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans, gemaakt door A. Benno en de film „De Steeg" van Jan Koelinga, een portret van een arbeidersstraatje in Rotterdam. Op donderdag 1 februari vertoont het filmhuis „Pea ce and Plenty", een korte Engelse documentaire van Ivor Montagu uit 1939 over de gevaren van het fascis me en „Little Ceasar" van de Amerikaan Mervyn Le- Roy uit 1930, de eerste Amerikaanse gangsterfilm met in de hoofdrollen Ed ward G. Robinson en Doug las Fairbanks jr. Op donderdag 8 februari worden er twee Franse films gedraaid, namelijk „Dogent Eldorado du di- manche" van Marcel Carné uit 1932 en „Le régie du jeu" van Jean Renoir uit 1939, een beroemde speel film over een oceaanvlieger die, als hij in Parijs landt, verzeild raakt in talloze ver wikkelingen. Donderdag 15 februari staat weer in het teken van de Nederlandse films; een ko mische film van Max de Haas uit 1931 over een hoge hoed die na veelvuldig ge bruik in de gracht belandt en twee documentaires van Joris Ivens, „Nieuwe Gron den", een kritische film over de inpoldering van de Zuiderzee en „Borinage", een niet minder kritische film over de werkomstan digheden in deze Belgische mijnstreek. Op donderdag 22 februari wordt de Russische film „Chapayew" van de gebroe ders Vasiliew" uit 1934 ver toond, een representant van het socialistisch realisme; de film behandelt de lotge vallen van een verwaande commandant van het Rode Leger die zich tot een zoge naamde „positief socialisti sche held" ontpopt en een tragische heldendood sterft. Op donderdag 1 maart wordt de cyclus besloten met Duitse films: „In der Nacht" van W. Ruttmann en „Filmstudio no. 7" van O. Fischinger, twee korte experimentele filmpjes en de beroemde speelfilm ,M- Ein Stadt sucht ein Mör- der" van Fritz Lang, over een opgejaagde psychopati- sche moordenaar met in de hoofdrol Peter Lorre. Bij de cyclus is een boekje verkrijgbaar (gratis) met veel informatie over de films. Alle avonden begin nen om 21.15 uur. De en tree bedraagt 4,-, CJP 3,50 en LVC-leden 3.-. Het cabaret Ivo de Wijs brengt op zaterdag 20 januari het nieu we programma „Formule 2" in de Leidse Schouwburg. Mamix Kappers, Peter Nieuwint en Ivo de Wijs uiten in dit programma hun onvrede over hun persoon lijke problemen en over de moei lijkheden in de hun omringende wereld. Fysieke aftakeling, faal- aangst, relatieperikelen, overbe lichte jeugdherinneringen en dreigende maatschappelijke on verschilligheid bepalen het beeld. Het wachten is op de Nieuwe Mens, de gezonde en verstandige aardbewoner die al le narigheden moeiteloos uit de wereld helpt. Aanvang 20.15 uur.' Leiden Het ensemble Syntagma Musicum geeft zondag 21 januari een K&O-concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Het Ensemble staat onder leiding van Kees Otten en bestaat uit Rita Dams, alt, Marius van Altena, Tenor, Walter van Hauwe, blokfluit en Kees Otten, oude blaasinstrumenten, Toyohiko Satoh, Luit en gamba, Charles Toet, trombone en Kees Boeke, blokfluit, gamba en oude blaasinstrumenten. Het ensemble voert muziek uit die gecomponeerd is in de periode 1050—1650. Kaartverkoop bureau K&O, Oude Vest 45, de firma Van der Luit, Lange Voort 20 en de firma Van Weizen, De Kempenaerstraat 23 in Oegstgeest. LISSE Het Parnassos Blaaskwintet uit Den Haag geeft zaterdag 27 januari een concert in 't Huys Dever aan de Lissese Heereweg. Het concert in de gerestaureerde ridderhof stede bestaat uit werken van Reicha en Hindemith. Na de pauze speelt het Parnassos Kwintet stukken van Haydn, Hugo de Groot en Farkas. Toegangskaarten voor het concert dat om acht uur begint, zijn uitsluitend verkrijgbaar bij het Lissese VW-kantoor aan de Heereweg. Gezien de beperkte ruimte in 't Huys Dever zijn er slechts 40 kaarten beschikbaar. De prijs bedraagt 6 gulden. CJP-houders en 65-plussers betalen 4 gulden. Oegstgeest Liesbeth List en Dimitri Frenkel Frank treden morgen 20 januari op in de komedie ,Bedden" van Dimitri Frenkel Frank in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. „Bedden" speelt zich af in een hoog flatgebouw. Er worden achter elkaar vier scènes gespeeld in vier verschillende slaapkamers, maar in feite wordt beschreven wat er tegelijker tijd gebeurt. De vier verschillende paren in de slaapkamers reageren allemaal verschillend op een gebeurtenis buiten de flat; voor een restaurant wordt een man neergeschoten. Een doorgewinterde diplomaat probeert zijn rendez-vous niet te laten vertonen door het schot. Een hooglopende ruzie tusse een manager en zijn vrouwelijke porno-ster, die een beter soort films wil maken wordt afgebroken. Een man wordt verlaten door zijn vrouw. Een nerveuze auteur en een niet minder zenuwachtige fotografe komen in verwarring door de moord, en mogelijk dichter tot elkaar. Aanvang 20.15 uur. Het konijn Hazel wordt bijna opgepeuzeld door de kat Tab Na de tekenfilms voor het hele gezin van de Disney-stu- dio's en de tekenfilms voor volkwassenen van de ondeu gende Fritz the Cat en de oversexte Tarzoon, een avondvullende animatiefilm die je, met z'n lieve konijn tjes, toch niet al te jeugdige kijkers moet voorzetten, maar juist veel ouderen schijnt te trekken. Volgens producent Martin Rosen is dit in Zweden en Engeland zelfs tachtig procent van het publiek, terwijl de cijfers in Amerika zo rond de fifty-fifty liggen. Watership Down „van Ri chard Adams lijkt als boek even moeilijk te verfilmen als George Orwell's „Animal farm", maar Rosen heeft het er veel beter afgebracht dan destijds John Halas en Joy Bachelor. Op aanraden van het helder ziende konijntje Fiver verlaat een groep konijnen de ver trouwde omgeving en begint een gevaarvolle tocht naar veiliger oorden, van alle zij den bedreigd door honden, katten, door mensen opgezet te strikken en zelfs door hun eigen soortgenoten. Eenmaal op Watership Down gearri veerd (een terp waarop her ders hun schapen plachten te hoeden) worden de dappere avonturiers met een nieuwe moeilijkheid geconfronteerd: er zijn geen wijfjes in het gezelschap. Maar geholpen Studio Waterschaps heuvel (a.l.) Animatiefilm van Martin Rosen. door een schreeuwerige meeuw weten zij ook dat pro bleem na vele nieuwe bange momenten op te lossen. De wijze waarop Richards Adams dit alles in 1972 be schreef, maakte van „Waters hip Down" een onmiddellijke bestseller. Maar ook wie het boek niet kent zal bij het zien van de film onder de indruk komen van dit konijnen ver haal voor grote mensen. Want Rosen heeft met een zeer na turalistische animatie ook al bespeur je de invloed van Philip Duncan, de ontwerper van Thumper uit Disney's „Bambi" zo nu en dan en zeer fraaie achtergronden die het Engelse landschap recht doen wedervaren, de sfeer van het boek zeer knap weten te benaderen. Martin Rosen heeft, toen hij eenmaal de rechten van het boek had, geheel naar eigen inzicht gewerkt en de film pas aan Richard Adams laten zien toen hij klaar was. „Adams kon er 2ich vrijwel helemaal mee verenigen. Alleen vond hij dat ik Fiver te klein had gemaakt. Maar ik denk dat Adams zichzelf in die figuur had willen weerspiegelen. Ik heb precies echter gedaan wat er in het boek stond, ja zelfs een figuur toegevoegd wat Adams niet eens is opgeval len. Dat is het konijntje Violet, dat door de buizerd wordt gegrepen. In het boek wordt het gevaar dat van alle kanten dreigt gesuggereerd, in een film moet je het ook laten zien". Wat de stemmen betreft „Watership Down" wordt met Nederlandse ondertitels ver toond en is gelukkig niet nage- synchronyseerd ze passen bij de karakters en voor de meeuw Kehaar werd zelfs een beroep gedaan op Zero Mos- tel, die als Amerikaan dat werk in Engeland van de vak bonden aldaar niet mocht doen, zodat Rosen met zijn script naar de andere kant van de Oceaan moest. „Het was een geweldige erva ring. Het zou, zoals achteraf bleek het laatste optreden zijn van Mostel voor zijn dood. De meeste acteurs spreken hun tekst staande voor de micro foon, maar Mostel fladderde krijsend de hele studio door en wij er met een microfoon- hengel achteraan". „Watership Down" laat zich als film moeilijk beschrijven. Daarom is ons advies: Ga 'm zien en constateer dat er nog andere tekenfilms bestaan, met meer pretenties, dan de Disney-producenten, hoe knap die ook vaak op hun eigen terrein in elkaar zitten. MILO Café 'tSlokkie" Hoek Musschenbroekstraat/Hansen- straat Open: alle dagen van de week, behalve op dinsdag, van 's morgens elf uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van een of twee uur na middernacht. Drie jaar geleden werd hier nog melk ver kocht, geen slechte nering overigens, die van melkslijter, maar onvergelijkbaar met het vak van kastelein. Er was geen enquête voor nodig om er achter te komen, waar de buurt na melk als tweede drank de voorkeur aan zou gevenCafé 't Slokkie" heeft dat in die drie jaar, dat het bestaat wel bewezen. Een onvervalst volkscafé, maar wel eentje van het joviale soort, zonder kapsones. Stilte kent men hier niet. Zeg maar gerust dat het er luidruchtig is. Gesprekken worden ge voerd vanaf de bar met gebruikers, die op meters afstand met hun glas voor zich aan het raam zitten. Voor de echte Lei den a ar bestaan er eigenlijk maar twee "echte" dran ken, koffie en bier en daar begint men dan ook vaak 's morgens vroeg mee. In 't Slokkie" heeft men die gewoonte aardig in de hand, zonder dat men het uit de hand laat lopen. Hoewel vrouwen hier perse niet persona non grata zijn, treft men er het zwakke geslacht maar zelden aan. Uitzonder ing is natuurlijk Ans Brandon, want zonder haar zou dit café niet bestaan. Buurtcafé Samen met verloofde Ger van de Water heeft Ans dit café op zijn huidige niveau gebracht Het is een kunst om een café op te bouwen en dagelijks een trekker te zijn voor tientallen liefhebbers van de alcoholische versnape ring. De kastelein bepaalt het gezicht van zijn zaak. We hebben ooit in deze stad een café bezocht waar iedereen braaf met zijn armen over elkaar moest zitten, althans dat was zo de indruk die we kregen en we zijn toen ook luidgillend weggevlucht. Bij 't Slokkie" gaat het er wel een beetje anders aan toe. Een typisch voorbeeld van een buurtcafé. Ger daarover: ,fiet zijn allemaal gezellige en uitgelaten klanten. Ook al zitten we pal aan de Willem de Zwijgerlaan, ik kan moeilijk zeggen dat we die man zijn naam hier nou bepaald eer aan doen. Ik heb overigens weinig omkijken naar mijn klanten. Iedereen vermaakt zichzelf. Is het niet met kaarten of met tafelvoetbal, dan is het wel met moppen aan elkaar vertellen". Ger is zo'n beetje de stand-by van Ans, want zakelijke bemoeienis met het café heeft hij niet. „Ik val meestal in als Ans weg is en dan vind je me even vaak achter de tap als achter de voetbaltafel, want van stilstaan ga ik dood. Vaak zitten de mensen achter de leestafel aan het raam te klaverjassen. De meeste klanten zijn tussen de 20 en 30 jaar, merendeels vrijgezellen. Zo nu en dan komen ze binnen met een meisje aan de arm. Maar dat gebeurt toch niet zo vaak. Ik geloof dat zij het liever zo willen houden, met jongens ondermekaar. Vrouwen zijn welkom, maar la ten we wel reël wezen Niet zeuren Ger bekijkt de dingen met filosofische aan dacht. Na vijftien jaar ervaring in de stedelij ke horeca kent hij zijn pappenheimers wel zo een beetje. „Je moet niet te streng zijn in een café. Een heleboel van mijn klanten ken ik ook vanuit andere bars in de stad. Ik weet hoe zij zijn en zij weten hoe ik ben. Ik kan ze allemaal vertrouwen. We hebben nooit moeilijkheden met elkaar. Dat is toch wel belangrijk als je een café hebt. Je weet dat mensen hun rekening betalen, als ze geen geld bij zich hebben. Dat is een goede mentaliteit, vind ik. Collegiaal zijn is belang rijk. Dat geldt ook voor de kastelein zelf. Veel mensen zijn werkloos of uitgevroren door de kou. Nou dan moet je een beetje begrip voor ze kunnen opbrengen en als er dan iemand zonder centen zit, dan moet je niet gaan zeuren over de afrekening, maar iemand een pilsje voor zijn neus zetten Het interieur van 't Slokkie" is sober. Weinig tierelantijntjes. Een lange bar, die doorgaans welgevuld is met genotsartikelen en aanklevende genieters. Aan de raamkant staan solide tafes en stoelen, zoals in de restauratie van de trein. Aan de leestafel wordt sfeer gemaakt door de kaarters met soms bijval vanaf de bar. In het midden staat het tafelvoetbal, een niet geheel geluid loos product, mede dankzij het geratel van de bal en de spelers zelf. Het licht stroomt van verschillende invalshoeken naar binnen. „Het zou iets donkerder kunnen, wat intie mer, maar daar doen we van de zomei misschien iets aan", aldus Ger. 's Avonds is het rustiger in het café. De meeste jongens treklten dan naar de stad. Rust. 's Morgens begint het lieve leven weer. Sta er niet gek van te kijken als de hele ploeg dan al staat te dansen en een van de klanten op de tam boer ein hierbij muziek maakt Een ode uitbrengend aan de melkboer, maar een aubade aan het bier. TRIANON Fedora (16) met William Holden en Marthe Keller. Regie: Billy Wilder. In de rouwkamer hoort filmproducent Detweiler de waarheid rond de legendarische filmvedette Fedora. De nu 72-jarige filmregisseur Billy Wilder heeft nog een appeltje te schillen met Hol lywood, dat hem na onsterfe lijke succeskomedies als „So me like it hot" en "Irma la douce" steeds minder kansen gaf. Dat zijn latere komedies niet het succes hadden bij het publiek, dat hij er van ver wachtte, lag natuurlijk ook aan Wilder zelf, maar wraak is zoet en als hij in zijn jongste film een filmprodu cent laat zeggen, dat Holly wood nu in handen is van baardige knapen met een handcamera en een zoemlens, dan kon je er zeker van zijn dat Wilder hem deze woorden in de mond heeft gelegd. „Fedora" is de naam van een legendarische Hollywood- ster, die na een dertigjarige carrière, waarin zij maar niet ouder scheen te worden, nu teruggetrokken leeft in een afgelegen villa op Korfu, streng bewaakt door de oude gravin Sobryanski in haar rolstoel, een plastisch chirurg en een huishoudster. Filmpro ducent Barry Detweiler, die zijn volgend project alleen gefinancieerd kan krijgen als Fedora de hoofdrol speelt, tracht de vedette tot een co meback te bewegen met tragi sche gevolgen. Pas in de ■rouwkamer krijgen we de waarheid te horen over de mysterieuze Fedora via een aantal verrassende flash backs. Zo op het eerste gezicht doet "Fedora" denken aan Wilde- r's cynische „Sunset boule vard" uit 1950, waarin de oude Gloria Swanson ook van een glorieuze come-back droom de. Te meer daar ook in laatst genoemde film William Hol den de tegenspeler was. Maar „Fedora" gaat met al zijn dubbele bodems en verras sende wendingen veel en veel verder. De film is gebaseerd op het boek „Crowned heads" van Tom Try en, eens een middelmatig acteur, die later fascinerende mysterieverha- len ging schrijven. Billy Wilder en zijn vaste me de-scenarioschrijver I. A. L. Diamond hebben er nog eens een bitter sausje overheen ge goten en zo blijf je geboeid kijken naar iets wat je een melodrama, maar dan met vergif in plaats van sentiment, zou kunnen noemen. In de groteske omgeving van de ex- diva komen dan ook alleen maar meer dan levensgrote figuren voor. De cynische Holden wordt er geconfron teerd met de verbitterde Hil- degard Knef eh Jose Ferrer als een alcoholische lijfarts," die de „ster" Marthe Keiler uit de publiciteit trachten te houden. Henry Fonda en Mi chael York spelen zichzelf en de dialoog zit vol verwijzingen naar de vergane glorie van Hollywood. „Fondant met een betonnen ondergrond" is de omschrij ving van diegenen, die het in Hollywood maakten en Wil der heeft nog meer wrange opmerkingen over het leven aan de top van de Amerikaan se filmwereld, verpakt in een verrassend verhaal dat je niel loslaat. Een film om te gaan zien. 'tSlokkie", pleisterplaats voor "gezelligeen uitgelaten klanten". LUXOR Even en oneven (a.1.) Spectaculaire slapstick met het Trinity-duo Bud Spencer en Terence Hill. Het tweetal beleeft tal van avontu ren. (vijfde week). CAMERA Grease (a.l.) John Travolta en Olivia New ton-John is een lieve, vriende lijke musical geworden die pretendeert een beeld te ge ven van de jeugd in de jaren vijftig, (vijftiende week). LEDO I Revenge of the pink panther (a.l.) Peter Sel lers wederom als inspecteur Clouseau, hetgeen borg staat voor een grote hoeveelheid visuele grappen, weliswaar zonder al te veel verhaal, (zes de week). LIDO II - Jaws II (12) Roy Schneider opnieuw gewik keld in een strijd met een mensenetende haai. Het is re gisseur Jean Swarcz nauwe lijks gelukt nieuwe kruiden toe te voegen aan zijn Jaws I-recept, (zesde week). LIDO III An unmarried woman (16). Jill Clayburgh als de tegen de veertig lopende vrouw die voor de grootste teleurstelling in haar leven komt te staan wanneer haar man bekent dat hij een ver houding met een andere vrouw heeft, (zesde week). REX Eros roulette (16) Ma tig sexwerkje. EUROCINEMA I (Alphen) Even en oneven (a.L) zie Lu xor. EUROCINEMA II (Alphen) Jaws II (12) zie Lido II. EUROCINEMA III (Alphen) Grease (a.l.) zie Camera. EUROCINEMA IV (Alphen) De Turkse non (16) Onsmake lijke en sadistische film over een non met een ziekelijke emancipatiedrang.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7