Leidse Go-club en wonderkind Schlemper pp weg naar internationale erkenning Tsjechische vrijheidsvliegerskomen terug naar Leidschendam ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 5 NAAR DE PLEK WAAR HUN KIST IN '40 STRANDDE Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vliegtuigen kunnen raar te rechtkomen. Zeker in oor logstijd. In die bezettingsja ren, van mei '40 tot mei '45, zijn er boven ons land dui zenden vliegtuigen veronge lukt. Rond 7000 zelfs, van vriend en vijand. Ik heb in mijn jongere jaren een ze kere behoefte gevoeld om het doen en laten van de geweldenaar Napoleone Bo naparte met gepassioneerd heid te volgen, zonder de man ooit persoonlijk in zijn uitwerkingen aan den lijve gevoeld te hebben. De laat ste wereldoorlog althans wereldoorlog nummer twee is ook voor jongeren on der ons, die deze strijd niet zelf hebben meegemaakt, vaak ook het onderwerp' van een studie of hobby ge worden. Neem nu de nog jeugdige Leidschendammer Bart Rijnhout, in het dage lijks leven buschauffeur bij de Haagse tram, de HTM. Bart schreef in zijn vrije tijd zelfs een boek. Een boek over „Het mysterie van de L 7788". Die L 7788 was een Vickers Wellington bommenwerper van Engelse makelij, bemand met Tsje chen; één van de 497 twee- motorige Vickers Welling tons die binnen ons grond gebied in de oorlog verloren gingen. Die L 7788 kwam bij Leidschendam naar be neden. Bart is een Leid schendammer. Vandaar. „Ik zal nooit rusten voordat ik precies weet wat er met die Tsjechische bemanning van Leidschendam is gebeurd", heeft hij jaren geleden al gezegd. Nu heeft hij rust, want het hele verhaal heeft Rijnhout kunnen schrijven na een zeer intensieve speurtocht langs allerlei ka nalen. Het boek wordt volgende week vrijdag, 26 januari, aangeboden aan burgemees ter Kolfschoten van Leid schendam door overste A. P. de Jong, adjuhct-direc- teur Voorlichting Koninklij ke Luchtmacht Oud-beman ningsleden van de L 7788 zijn daarbij aanwezig: Tsje chen, die de crash in het weiland bij Leidschendam1 hebben overleefd. Meer dan 39 jaar liggen tussen de noodlanding (veel Leid- schendammers van nu heb ben destijds dat vliegtuig nog zien liggen, daar in de wei, met die Duitse bewa king er omheen) en komen de 26 januari. Het boek be handelt de lotgevallen van de Tsjechische bemanning, die de kist in de nacht van 23 op 24 september 1940, na de eerste grote luchtaanval op Berlijn, noodgedwongen aan de grond moesten zet ten. Na enkele dagen ondergedo ken te zijn geweest, werden de Tsjechen gearresteerd en kwamen zij in krijgsgevan genschap. Er volgden maan den van eenzame opsluiting, maar ook perioden van wat meer sociaal contact waar in door enkelen o.a. werd meegewerkt aan de befaam de „Grote Ontspanning". Het gelande toestel zelf werd gedurende de verdere oorlog door de Duitsers (misleidend) gebruikt Rijn hout wist met heel veel moeite de nog levende ex- bemanningsleden te achter halen en hij nodigde hen met medewerking van een aantal instanties uit, bij de ■verschijning van zijn boek aanwezig te zijn. Ook boer Van der Veen in Wassenaar zal aanwezig zijn. Bij hem immers was de Vickers-be- manning destijds een paar dagen ondergedoken. Boer Van der Veen heeft de Tsjechen na de gevangenna- me niet meer gezien, maar al die jaren heeft hij het vliegjacket van de (inmid dels overleden) gezagvoer der bewaard. Hij zal dit jacket nu aan de weduwe van de Tsjechische captain overhandigen. Bart Rijnhout heeft zich wel'wat op de hals gehaald. Hij moest veel vraagtekens te lijf gaan, maar dat daag de hem juist uit Hij moest en zou precies weten wat er allemaal gebeurd was met de mannen uit die bommen werper van het 311e squa dron van de Britse lucht macht. Het waren Tsjechen die hun land waren ont vlucht nadat Hitier Tsjecho- slowakije onder de voet had gelopen. Ze kregen in Enge land hun eigen squadron. De L 7788 kwam niet ver der dan drie vluchten. Na een aanval op Berlijn kwam de kist terecht in een weiland, dicht bij Voorscho ten. De zes Tsjechen beslo ten in twee groepen te vluchten. Een groep werd na twee dagen gearresteerd, nadat de „heer" van kasteel Duivenvoorde de Duitsers had ingelicht Minstens 15 maanden eenzame opslui ting lagen voor de boeg. De andere groep ging rich ting Wassenaar, waar tever geefs aan enkele deuren voor hulp werd geklopt. Al leen bij de heer Van Veen kregen de vliegers een war mer onthaal. Ze kregen er burgerkleding en later pro beerden ze bij een barones („who is who") een gewillig oor te vinden, maar de ba rones belde helaas de poli tie. De Duitsers zagen het wel zitten en loofden een beloning uit van 500 gulden als men de vliegers wist aan te brengen. De Wasse- naarse politie, althans vol gens Rijnhout een groot deel daarvan, nam die belo ning aan, waarbij onenig heid ontstond, omdat de ene agent meer kreeg dan de andere. „Opgetogen gingen die agenten naar de barones om de vliegers gevangen te nemen", aldus schrijft Bart ergens, „maar de radiotele grafist pleegde zelfmoord om maar niet in handen te vallen van de Gestapo, die zelfde Gestapo, die in z'n land in '39 zoveel gemoord had". De andere twee Tsje chen werden overgebracht naar het Gestapo-hoofd- kwartier in Den Haag, waar ze hun kameraden weer te rug zagen. Daar werden de Tsjechen behandeld als po litieke gevangenen. Een erg lange en uiterst zware tijd gingen deze lieden tege moet, de Tsjechische vlie gers van Bart Rijnhout, die gaandeweg het net rond de L 7788 wist te sluiten om de geschiedschrijving er van compleet en verant woord af te kunnen maken. Zo kwam hij te weten, dat er Tsjechen bij waren die in minstens acht tot tien verschillende kampen te- recht kwamen. Toch hebben deze bij Leidschendam neergekomen „bombardiers" met de hakken over de sloot nog de bevrijding mee kunnen maken. Enkele van deze Tsjechen hebben helpen meegraven aan ontsnappingstunnels. Er, werkten er mee aan het „Houten Paard", dat op de televisie is „gereconstru eerd"; het zijn zij die te recht kwamen in Colditz. Na de bevrijding keerden de Tsjechen terug naar En geland, en weer later naar huis, in hun vaderland. Maar na een paar jaar na men de communisten het regime over. Toen konden die door hun vrijheidsstrijd gelouterde Tsjechen niet meer lachen, zo blijkt ook uit het boek van Bart Rijn hout Een paar van hen ble ven, waarbij gevangenis straffen van vijf tot vijftien jaar werden opgelegd. An deren vluchtten opnieuw, voor de tweede keer, voor de derde of vierde keer. Ze gingen weer naar Engeland, gebruik makend van vlieg tuigen die ze „geleend" had den op een Tsjechische ba sis. De goede oude L 7788 van de „Tsjechen van Leid schendam" heeft z'n be staan na de noodlanding af gemaakt in Duitse dienst De Duitsers knapten de kist op voor eigen gebruik en tooiden de Vickers Welling ton tot volkomen ontluis tering van een RAF-onder- deel met het gehate ha kenkruis. Later ging het toestel naar Rechlin, ten noorden van Berlijn, waar een geheime Duitse eenheid speciaal vloog met buitge maakte geallieerde vliegtui gen om te trachten het Anglo-Amerikaanse" mo reel te breken. Volgende week vrijdag zullen we er wel iets meer van horen. Tenzij de inmiddels bejaard geworden Tsjechen het alle maal welletjes vinden. Duitse belangstelling voor de E.KX L 7788, die op 24 september 's ochtends om een uur of 6 een crash maakte in een weiland tus sen Leidschendam en Voor schoten. Het toestel keerde terug van een raid op Ber lijn, maar kreeg aan stuur boord motorpech boven ons land en verloor de propel ler. De Vickers „Wellington" was van een eenvoudige maar stoere constructie (met „traliewerk" opzij in de romp) die de kist in staat stelde een behoorlijke „afstraffing" in de lucht te doorstaan. Met zes Brow ning-mitrailleurs kon ze ook fiks van zich afslaan. >h*EIDEN Waarschijnlijk einig mensen zijn er in ons nd van op de hoogte, dat er T, behalve schaken, dammen bridgen, ook nog een vierde (enksport bestaat. «Go". Een uit het oude China, vol- sommigen meer dan 4000 iar oud, maar in elk geval al uwen razend populair in Ja- waar top-spelers per wed- 1 tonnen verdienen en een vén leiden als miljonair. In ederland leek dit spel, dat el wat wegheeft van schaken i dammen (want er komen eJenen en een bord aan te pas) v^n vankei ijk een kortstondige yirore mee te maken. Twintig ir geleden werd Go ontdekt het Amsterdamse, schaakca- maar het bleef daar dan dei a£ e H< ïeisj tw ist niemand er iets vanaf, hi en omwenteling kwam aan et eind van de zestiger jaren, lotseling rezen de Go-clubs verschillende steden als ddestoelen uit de grond. Go - sleefde zijn revival. Na Am- »io4erdam was Leiden de stad ar de sterkste teams ont- nden. Dat is nog steeds zo. Leidse Go-club levert nog tijd uitmuntende prestaties landelijk niveau, instaande zaterdag worden tifc Utrecht de Nederlandse unpioenschappen gespeeld, aar de Sleutelstad sterk zal in vertegenwoordigd. Maar iemand van de spelers op dat ^Jernooi kan wedijveren met t wonderkind de 17-jarige mald Schlemper uit Voor- scholier en lid van de Go-club, die van 13 tot met 17 maart in Tokio zal tkomen tegen de sterkste Iers van dit moment tijdens wereldkampioenschappen voor amateurs. >or Job Korving, Theo van Ees rfl Ger Hungerink voldoende aan- ijfding om eens wat dieper op hun /oriete sport in te gaan en in het Üzonder op de prestaties van de *4 es (i ns™*' s°o C Leidse Go-club. Het gesprek dat plaatsvindt op de hoogste etage van een flat aan de Cruquiuslaan in Leiden wordt in het begin aan houdend onderbroken door het ge kwetter van een jonge familie Aus tralische vinken, verwant aan de Nederlandse mus, die vrij in het huis mogen rondvliegen en van dat privilege dan ook aardig gebruik weten te maken. Vogelliefhebber Ger Hungerink vertelt over zijn hobby Go: „Je kan Go (uitspraak met „G" van gaan) het beste verge lijken met een spelletje dat we vroeger wel eens speelden met een zakmes, het zogenaamde landje Morgen Nederlandse kampioenschappen veroveren. Je gooide het mes in de grond en dan bakende je een eigen gebied af. Het principe lijkt op dat van Go. Je speelt het spel op een geruit bord met 19 verticale en 19 hori zontale lijnen. Op de snijpunten van die lijnen (361) bouw je met stenen langzamerhand een stelling op. Je begint op een kaal bord. Met witte en zwarte stenen probeer je een keten te vormen rond die van je tegenstander. Geslagen wordt een steen of een groep ste nen, als deze volledig omsingeld is. Iedere geslagen steen levert een punt op. In het kort gezegd is dit Go. Het is niet moeilijker dan schaken of dammen, maar zeker ook niet makkelijker. De oud-we reldkampioen schaken, Emanuel Lasker, heeft eens gezegd, dat Go logischer is dan schaken en het overtreft in eenvoud". Job, Theo en Ger v.l.n.r. rondom het Go-bord. Theo is aan zet en klemt de steen tussen wijs- en middelvinger vast. Een goede Go-speler pakt op deze manier ook geld uit zijn portemonnee. „Wonderkind" „De meeste clubs in het land zijn ongeveer tien jaar oud. De Leidse Go-club werd opgericht in 1969 (in itiatiefnemer was Hungerink red.). We speelden vrijwel altijd in de Sterrenwacht, maar na de ver bouwing moesten we daar uit. Toen werd ons onderdak aangebo den door het Leids Vrijetijdscen trum (L.V.C.) aan de Breestraat waar we nu nog steeds zitten. Als zodanig maken we ook deel uit van het activiteitenpakket van het L.V.C., maar met een eigen zelf standigheid binnen het geheel. Londen hebben we onlangs in drie toernooien met 130 deelnemers ge speeld en daar kwam ons land als sterkste uit tevoorschijn. Het suc ces was goeddeels te danken aan spelers van de Leidse Go-club. We vinden niettemin slechts heel lang zaam landelijke erkenning voor onze sport. Hoewel wij zijn aange sloten bij de Nederlandse Sport Federatie en de Federatie Neder landse Denksporten, kost het ons ontzettend veel moeite om ook maar een stukje in de krant te krijgen. De media lijken ons be staan niet op te merken. Dat is gek voor een denksport, die op Eu ropees niveau erg hoog genoteerd staat en waarin de Nederlanders een belangrijke plaats innemen. Een jongen als Ronald Schlemper zou in Amerika allang als wonder kind hebben gegolden, maar hier blijft hij jammergenoeg onopge merkt". In Japan zijn met name de kran ten en tv-stations de grote sponsors van Go. Miljoenen worden er uitge geven om het spel onder de aan dacht van het publiek te brengen. En miljoenen worden er verdiend. Bij topwedstrijden zit de hele natie aan de buis gekluisterd en wordt van een wedstrijd, die uren achter een kan duren, het volledige ver loop gefilmd. Er zijn in Japan on geveer 500 professionals, meren deels schatrijke personen. Van de amateurs bereiken er sommigen eveneens grote welstand door les sen te geven of door verslagen en rubriekjes te schrijven voor de sponsorende kranten. In Nederland is het Elseviers Weekblad, die als enige orgaan via het plaatsen van diagrammen en kleine besprekin gen zich voor Go heeft ingezet en ook het tijdschrift voor de Neder landse Go-Bond heeft gefinancierd. De laatste tijd zijn er tekenen te bespeuren dat ook Elsevier de rol van mecenas moe is en de ge ldkraan dicht wil draaien. Buiten subsidies van CRM en eigen in breng van de leden zelf is er in het land niemand die Go gaande houdt Waardering De verhalen, legendes en literatuur die over Go bestaan zijn bijzonder omvangrijk. In Go weerspiegelt zich als het ware de cultuur van een heel volk, een heel werelddeel, dat van Azië, waarin China en Ja pan een voorname rol spelen. Rond het Go-bord zijn oorlogen uitgevochten omdat langer bloed vergieten geen zin meer had. Maar er zijn ook gevechten door ontke tend. Zoals een Japanse prent laat zien. waarop een briesende man staat afgebeeld die zijn stenen met speeltafel en al, na een verloren wedstrijd, door een ruit heen gooit Legende of waarheid? Het doet er voor Ger, Job en Theo ook niet zo toe, als Go maar de waardering van het publiek krijgt die het ver dient iets waar het als 's lands vierde denksport zo langzamerhand wel recht op heeft Novum Volgens Theo zou er op scholen door leraren wat meer aandacht op Go kunnen worden gevestigd. "Dieo: Wat meer scouting onder de leerlingen zou wel aardig zijn. Mis schien in het kader van de geschie denis of zo.. In Japan bestaan er speciale scholen waar kinderen vanaf hun prille jeugd in Go wor den onderwezen, dat hoeft hier na tuurlijk niet, maar er zitten wel bijzondere aspecten aan Go vast Zoals het feit dat tijdens de we reldkampioenschappen, waarvoor Schlemper overigens van het Rijn lands Lyceum een maand vrij heeft gekregen terwijl hij ook nog eens eindexamen doet, alle nationa liteiten vertegenwoordigd zijn. Zo wel communistisch China, als Tai wan, Rusland, Amerika en Korea. Dat is een novum in de sportwe reld". De voorzitter van de Leidse Go- club, Job Korving, organiseert don derdag 1 februari een algemene in troductie-avond Go .voor beginners. Dat wordt een cursus bestaande uit zes lessen. Kosten slechts 5,-. De avonden, dat er Go kan wor den gespeeld, zijn op dinsdag en donderdag. Op 1 februari start eveneens een vervolgcursus voor gevorderden. Dit alles in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees traat 66. De cursussen beginnen alle om 20.00 uur. het L.V.C. orga niseert zaterdag 20 januari een open dag, waarop belangstellenden ook demonstraties Go kunnen zien. PETER VTERTNO ,,De trap": overladen slagroomtaart LEIDEN Men zegt wel dat het na jaren, ja na eeuwen, weer goed gaat met het Ne derlandstalig toneeL Gerard Lemmens is één van de expo nenten van die ontwikkeling omdat het spelen van één van zijn stukken destijds door Centrum een zet in de goede richting heeft gegeven. Van dezelfde schrijver brachten gisteravond in de Schouw burg Cor van Rijn, Huib Broos en Jenny Arean „De trap". Wie het stuk heeft gezien, kan volgens mij nog maar weinig geven voor de toekomst van het toneel oorspronkelijk in de Nederlandse taal geschre ven. Lemmens had een to neelwerk over een pedofiele homofiel kunnen schrijven of een stuk dat het binnendrin gen beschrijft van buiten staanders in iemands persoon lijke levenssfeer; Lemmens had het ook kunnen hebben over de nederlaag van de zonderlingen, van de minder- begaafden in de sociale om gang, van degenen die de struggle for life verliezen, in een maatschappij waarin zo'n verlies de gewoonste zaak van de wereld is. Desnoods had Lemmens „de moderne vrouw in deze tijd" tot thema kun nen nemen. Het gevolg: geen van de the- mata werd goed en drama tisch uitgewerkt. Neem het binnendringen in iemands ei gen wereld. Zoiets moet wor den opgebouwd, door eerst die wereld te creëren en dan pas het proces van indringen te laten beginnen. Cor van Rijn als Peter was nog geen vijf minuten op het toneel of Jenny Arean als Kitty stond daar ook al. in „De trap" gebeurt veel te veel. Bij toneel gaat het er niet om dat iets gebeurt, maar hoe. Ik ben als kijker niet geïnteresseerd in het feit van de overrompeling van een persoon, maar wel in de wijze waarop zo'n overrompe ling in zijn werk gaat. De regie van Lodewijk de Boer had naar mijn indruk geen enkele keuze aange durfd, zodat de overladenheid van „De trap" alleen maar werd versterkt. Cor van Rijn specialiseert zich kennelijk in semi-psycho-pathologisch spel en slaagt daarin dan ook wonderwel. Ook gisteravond, op momenten dat hij de ver warring en de „gestoordheid" van Peter moest tonen, deed hij dat vaardig. Het spel van Broos kon de figuur Ben niet meer eenduidigheid geven dan Lemmens had gedaan. Voor Arean lag er een typetje klaar vol cliché's van de ja ren zeventig. In het spelen van dat soort rollen toont zij zich al jarenlang bekwaam, misschien wel al eeuwen. PAUL VAN DER PLANK LVC start cursussen LEIDEN Het cursussensei- zoen januari/mei van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zater dag 20 januari weer geopend met een zo langzamerhand traditioneel geworden „open dag", 's Middags worden be zoekers in de gelegenheid ge steld om op gezellige wijze kennis te maken met het cen trum en zijn activiteiten. Op de doordeweekse dagen hebben de stafleden van het LVC we derom tal van cursussen ge pland, waaronder yoga voor beginners, fotografie, gitaar, jazzballet, tekenen en schilde ren, huis-, tuin- en keukene- lectra, etsen, zelf kleren ma ken, volksdansen, spinnen en weven en nog talrijke andere activiteiten die in het gezellige gebouw kunnen worden ont plooid. Speciaal voor werklo zen is er op dinsdag, woens dag en donderdag inschrij ving mogelijk op een gedeelte uit het cursistenpakket De EHBO-cursus op dinsdagmid dag, verzorgd door de heren Duiker en Verbeek, neemt hier een bijzondere plaats in. Muzikaal gezien blaast het LVC weer goed in de bus. Vorig seizoen is men hier be gonnen met een saxofooncur sus en ook ditmaal is er plaats in de beginnersgroep. En dat geldt uitsluitend voor mensen die nog geen noot kunnen lezen en nog nooit een sax hebben aangeraakt De workshop geïmproviseerde muziek schuwt het nieuwe seizoen niet om het onderste uit de kan te halen en zijn le den te tracteren op wat theo retisch onderricht en de mo gelijkheid om de muzikale vaardigheid en kennis uit te bouwen. Het lidmaatschap van het LVC kost een tientje per jaar. Voor de verschillende cursus sen moet afzonderlijk worden betaald. Betalen van het cur susgeld kan uitsluitend con tant op de werkdagen van het Vrijetijdscentrum tussen 12.00 en 17.00 uur. Verder kunnen belangstellenden dat doen op de Open Dag en van maan dag 22 tot en met donderdag 25 januari van 's avonds 19.00 tot 21.00 uur. Cursisten zijn tevens gelijk lid van het LVC. De cursussen beginnen alle maal in de week van 29 janu ari, mits ze vol zijn. Zowel le den als cursisten ontvangen maandelijks ,,'t Vrije Ei" gra vis in de bus.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5