ruimte voor 2000 woningen Gaten in de stad bieden Bibliotheek Meren wijk officieel geopend Ill IMlSlMKettliil „WARMONDERBRUG MOET DICHT" tos- Gouden kloosterfeest pater Han Loman 96 ontvangt k?jien mille van LOI nonpUrSUS Laat Nieuwjaarsfeest Een beetje laat, maar toch nog ter gelegenheid van de jaarwisseling, vieren de Jonge Socialisten in de Partij van de Arbeid vanavond feest Dat gebeurt in Catena, Kolfmakersteeg 8 tussen 8 en twee uur. waar gezorgd wordt voor levende muziek (door Peter van Emburg en Ralf Dekker) en voor diskowerk door Nico BilL Tussen door houden de landelijk en plaatselijk voorzitter van de Jonge Socialisten een babbel over politiek. Voor twee gulden mag iedereen naar binnen. De deur gaat uiterlijk om eén uur vannacht dicht Mensen zonder werk Voor mensen zonder werk starten K en O, Oud Poel geest en het LVC op 29 januari speciale kursussen. Er zijn enkele nieuwe bij: E.H.B.O. Nederlands voor buiten landers, buis/tuin en keukenelectra en een tuinierspro ject Verder gaat Oud Poelgeest zich vooral richten op oudere mensen zonder werk en 't Breehuys voor jonge ren, meer op schoolverlaters. Inlichtingen over deze en vele andere bezigheden voor mensen zonder werk in het Werklozen-adviescentrum, 't Breehuys, Breestraat 19 (in gang Schoolsteeg) op maandag t/m woensdag van 10- 12.00 en vrijdag van 14.00-16.00 uur. Japanse vertellingen Lucas Goudzwaard's poppentheater treedt morgen op in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Lucas Goudzw aard en Dato de Weerd spelen drie Japanse vertellingen. Het verhaal van de visser die rustig bij het water leeft, het verhaal van de ijdele jonge vrouw die de hele dag in de spiegel kijkt en het verhaal van de samurai die denkt dat hij een held is. Het spel wordt gespeeld in een open theater, dat wil zeggen dat de poppenspelers ook te zien zijn onder begeleiding van originele Japanse muziek. Aanvang20.30 uur. Hot House Hans Dulfer The Pericles treden morgen op in Hot House. De jazz-zolder van het Leids Vrijetijdscentrum in Hot House. De jazz-zolder van het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat gaat hierbij om 21.00 uur voor de liefhebbers van jazz en aanverwante muziek open. Toegangsprijzen voor Lak-. LVC- en CJP-leden 5,-, voor donateurs 4,-en voor niet-leden 6,-. Kindertheater Het poppentheater Lucas Goudzwaard treedt zondag 21 januari op in het kader van het wekelijkse kindertheater. Lucas Goudzwaard en Dato de Weerd spelen „Het ver haal van de soldaat". Aanvang 15.00 uur. De Tuinstad wijk De woningbouwvereniging De Tuinstadwijk houdt maan dag 22 januari om acht uur in de Stadsgehoorzaal de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Op de agenda staan onder meer de gebruikelijke jaarverslagen en be stuursverkiezingen. Schouwburgkaartje Zoals bekend is de prijs van een schouwburgkaartje m Leiden gestegen. Dit in verband met de doorberekening van de verhoging van de BTW op toegangsbewijzen van 4 naar 18 procent. De bezoekers van de Leidse Schouw burg krijgen eén dezer dagen een stencil waarin de uit eindelijke prijsverhogingen nauwkeurig worden aangege ven. Die zien er als volgt uit: Oude prijs: 7,50f 10,-; 12,50; 15,-; 17,50; f 20. f 22,50; f 25,-; f 42,50. Nieuwe prijs: f 8,50; f 11,25; f 14,-; f 16,75; 19,50 f 22,25; f 25.-; f 28,-; f 47,50. Nieuwe K&O-prijs: 7,50; f 10.-; f 13,-; f 15,50; f 18,50 f 21,-; f 24,-; f 27,-; f 45,50. VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 3 LEIDEN Pater Han Loman herdenkt zon dag 21 januari in de Parochiekerk H. Leo- nardus, dat het vijftig jaar geleden is dat hij op 18-jarige leeftijd in de orde van de Fran ciscanen is ingetreden. In de H. Mis van 10.45 uur die zal worden gecelebreerd door de jubilaris, zal het da mes- en herenkoor de Missa Pontificalis van Lorenzo Pero- si uitvoeren.^ Pater Hari Loman werd 22 november 1909 geboren in Haarlem. In Weert ontving hij op 1 maart 1935 de priester wijding. Na de Tweede We reldoorlog verzorgde hij ne gen jaar lang de Limburgse redactie van het dagblad De Maasbode. Toen kardinaal Al- frink besloten had het Ariën- sproces aanhangig te maken in Rome benoemde hij Lo man tot postulator, dat wil zeggen de advocaat die zijn cliënt Alphons Ariëns moest verdedigen, als inleiding op een mogelijke zaligverklaring. Pater Loman is ook nog ver bonden als reisleider aan de franciscaanse reisvereniging „Cultura". In deze functie verzorgde hij onder meer tal rijke reizen naar Lourdes. Te vens is hij diverse jaren werkzaam geweest aan boord van schepen van de Holland- Amerikalijn voor de geestelij ke verzorging van de passa giers. Kortgeleden is onder de titel „Er zijn weinig heilige pastoors" zijn nieuwe biogra fie over dr. Alphons Ariëns verschenen, een boek dat on langs in de rubriek van Ton Pieters is besproken. De Pa rochiekerk H. Leonardus staat aan Haagweg 13 in Lei den. )S,a TV RO: ^la3 den - Tiji Schoute Wethouder drs. P. van maatschappe- 4 te aangelegenheden nam ■oeo ermiddag het nieuwe fili- van de .Stichting Openba- libliotheek Leiden aan de molen 4 officieel in ge- ik. wethouder bond daartoe strijd aan met een paar enaamde „boekenbeesten", ergste vijanden van de bi theek in de vorm van een Ir balonnen die met succes (»r hem werden lekgeprikt. heer Schoute maakte pbij gebruik van het hem de bibliotheek aangebo- „handboek voor de jonge louder", een speciaal voor samengestelde uitgave daarin kreten als „een louder zou niet moeten ibbelen op subsidies voor bibliotheek", en meer van soort markante uitspra- iouder Schoute schetste «i kort de periode van 'bereidingen voor het fili- Merenwijk. Plannen voor de bouw van een bibliotheek in de Merenwijk bestonden er al toen de wijk nog slechts een tekening was. Voordat daadwerkelijk met de bouw kon worden begonnen moes ten vele obstakels uit de weg geruimd. Ook de voorzitter van de Stichting Openbare Bibliotheek, mr. F. G. Kool ging in zijn toespraak in op de voorgeschiedenis. „Het aanbod van de Stichting Ros molen was een buitenkans en we hebben het dan ook snel aangegrepen. We zijn met dit filiaal, dat het grootste is in Leiden, weer een stap dichter bij ons einddoel gekomen. Voorlopig streven we nog naar een nieuw filiaal in Morskwartier, een nieuwe be huizing voor Noord in het nieuwe clubhuis De Zeven sprong, en een nieuw groter pand voor Houtkwartier; daarnaast hebben we natuur lijk nog het nieuwe hoofdge bouw in het Heerenlogement. We zullen CRM en de ge meente blijven lastigvallen om TADS- ILRNIEUWING: Mevr Hoek van de LOI overhandigt wethouder Tesselaar de cheque van tien mille. heeft de LOI dit jaar de VOS-Cursus met een fors be drag willen verblijden, om dat aan trainingen voor VOS-begeleidsters een grote behoefte bestaat en moge lijkheden tot subsidiëring vooralsnog niet voorhanden bleken. De schenking maakt het mogelijk de trainingen voor tenminste 3 jaar te ver zorgen. die voor 1983 op het lijstje staan en gebouwd zouden moeten worden op het terrein van het PTT-kantoor aan de Gerestraat. Blijkens de nota zou het Van Wijk/Zaalbergcomplex in Pancras-Oost ruimte bieden voor 105 woningwetwoningen, waarvan de eerste zestig heel ambitieus al dit jaar opgeleverd zouden moe ten worden. Op de plaats van drankenhandel Post aan de Nieuwe Mare zouden 27 premiewoningen moeten komen en ook het naburige Krantzcomplex wil de gemeente voor een deel voor wo ningen bestemmen, al worden nog geen concrete aantallen genoemd. Dat geldt ook een aantal panden in de stad die bij de firma Clos en Leembruggen in gebruik zijn ge weest. Zo wil de woningbouwvereni ging Werkmanswoningen in 1980 50 woningwetwoningen op de plaats van het oude fabriekscomplex aan Er bestaat een reële kans dat de tussen Maresingel en Nieo- Mare binnen afzienbare tijd instort. Het onverantwoord om nog langer autoverkeer deze overspanning te laten rijden. Deze slaakte de adjunct-directeur ci- werken van de dienst gemeentewerken in de raadscommissie voor ruimte ordening. Volgens ir. Barendrecht zit er maar eéri ding op en dat is de Warmonder- brug binnen de kortste keren af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Hoewel het al de tweede keer in korte tijd was dat de commissie zich over de deplora bele toestand van deze overspanning boog, kwam er ook gisteren weer geen besluit; de meningen bleken uiterst verdeeld te liggen. Onmiddellijk afsluiten gevolgd door restaura tie van het betonwerk (zoals ook bij de Kip- pebrug is gebeurd) zou twee maanden vergen en 160.000 gulden kosten. De vertegenwoordi gers van CDA en CPN in de commissie hiel den hier een pleidooi voor omdat in hun ogen de brug absoluut niet gemist kan wor den als ontsluitingsmogelijkheid van en naar de binnenstad. PPR en PSP waren voor een totale afsluiting van de brug. Zij wilden geen opknapbeurt meer, omdat de brug in het ver keerscirculatieplan toch geen functie voor doorgaand verkeer meer heeft Ook uit de PvdA-fractie kwamen dergelijke geluiden, al behielden de socialisten bij de stemming hun stem voor. ILDUS 10TA de Ververstraat/Oude Herengracht klaar hebben. Het slagers pensioenfonds, een on derdeel van de Vleeschmeesters, wil het destijds door Teekens voor een fabrieksvestiging aangekochte Olga- complex nu gaan benutten als bouwlocatie waarop al in de loop van dit jaar 51 premiewoningen zou den moeten verrijzen. De grootste bouwprojecten uit de vandaag ver schenen nota zijn naast het eerder genoemde plan voor de Barbara- school een bouwplan van de Stich ting Nieuw Groenhoven voor de Oranjegracht en omgeving waar dit jaar en volgend jaar 190 premiewo- ningen opgeleverd zullen worden en een plan van 150 woningwetwonin gen aan de Zijloever die door de ge meente in eigen beheer uitgevoerd 1 gaan worden. Deze (woningwet) wo- ningen zullen naar verwachting in j 1984 klaar zijn. Joodse gemeenschap tegen Palestinacollecte LEIDEN Verschillende vertegenwoordigende organisaties voor de joodse gemeenschap in Leiden hebben aan B. en W. gevraagd geen collectevergunning aan het Medisch Komitee Palestina te verlenen. Volgens de joodse gemeenschap zou dit comité betrekkingen onderhouden met het Palestina Komitee, dat de „vernietiging" van de staat Israël beoogt. Voorts be roept de joodse gemeenschap zich op een uitspraak van de Raad van State, die een dergelijke collecte in Amsterdam afwees. De aan B. en W gerichte brief vermeldt verder dat de anti- Israël propaganda altijd een belangrijke rol speelt bij de col lectes van het Medisch Komitee Palestina. Inzamelingsacties zouden buiten de sfeer van controverses moeten worden ge houden, zo meent men in Leiden. De joodse gemeenschap vat zo'n collecte in Leiden als een „belediging" op. De brief is ondertekend door de Nederlandse Zionisten Bond. de Neder lands Israëlitische Gemeente. WIZO en de joodse studentenve reniging uit Leiden. J LEIDEN Burgemeester en j wethouders van Leiden heb- ben besloten niet tot verwij- dering van de kastanjeboom op het Pieterskerkhof over te gaan. De reactie van het 1 wijkcomité Pieters- en Aca- demiewijk dat zich afwijzend opstelde tegen de verwijde ring van de boom heeft aan de beslissing van B. en W. de doorslag gegeven. Zoals bekend stelden de raadsleden M. A. Koning (PvdA) en J. Th. Hoekema (D'66) het college vragen naar aanleiding van een eerdere beslissing om de kastanje wel te verwijderen. Het college wilde hier in eerste instantie toe overgaan naar aanleiding van een verzoek van een be woner van het perceel waar de boom voor staat. Deze be woner kreeg door de boom geen daglicht meer binnen. Kastanje op Pieterskerkhof blijft staan Het college wilde vervolgens de grote boom vervangen door twee kleinere exempla- ren. Mevrouw Koning en de heer Hoekema meenden dat zo'n stap een ernstige verar ming betekende voor het ka- rakter van de omgeving. Het wijkcomité Pieters- en Acade- I miewijk heeft in haar reactie I over deze zaak het college voorgesteld de problemen van de bewoner op te lossen door het aanbrengen van twee ra men aan de zijkant van zijn woning. Het college heeft dit voorstel bij zijn overwegingen betrokken. Wethouder drs P. Schoute (2e van rechts) in de nieuwe bibliotheek. ons doel te bereiken", verze kerde de heer Kool de aanwe zigen. Bibliotheek-directeur A. de Caluwé ontvouwde een paar plannen die tot doel hebben nog meer mensen te bereiken dan nu het geval is. Ook ging hij in op het meervoudige ge bruik van het filiaal Meren wijk, waar ook exposities ge houden zullen worden en der gelijke. „We zullen er aan moeten wennen dat een bibli otheek niet meer die stille leeszaal van vroeger is", aldus de heer De Caluwé. Gisteravond vond in de bibli otheek tevens de uitreiking van de prijzen in het kader van de foto-wedstrijd „Leven in en om de Merenwijk" plaats. De heer Molenwijk won de eerste en de derde prijs, de heer De Vlaming de hoc RK tweede, en de heer Van der Klaauw de vierde (eervolle vermelding). De prijzen VW-waardebonnen - werden uitgereikt door de heer Van der Berg, voorzitter van de vereniging van amateur-foto grafen. -rie(DEN Door het vullen van ga- in de binnenstedelijke woonge- Jen zouden in de komende vier bijna 2000 woningen gebouwd oen worden. Dat blijkt uit een leen tel ijk e nota over de stads- tV- lieu wing die vandaag is gepubli- rd. Het gaat gemeten naar de elijkheden in november van het g jaar thans om 1989 te bou- woningen, waarvan er volgens ""planning 934 in de woningwets- gebouwd zouden moeten wor- Ri In de vrije sector zouden 197 fjR1 en gebouwd moeten worden, de kan in de premiesfeer verrij- Het gaat hier om ramingen een globaal karakter. Ook ten |chte van de woninggrootte en •ningcategorie worden vóórhe len gemaakt. Bij een organisa- aanpak van dit gaten op- len wordt het mede gezien de mankracht noodzakelijk an rinel 1 ery geacht om projecten met een gerin gere omvang dan vijf woningen voorlopig buiten beschouwing te la ten. De Gatennota van de gemeente be vat een uitvoerige en zeer gedetail leerde verhandeling over allerlei procedures die gevoerd moeten wor den om inspraak en overleg, vooral ook met de buurt waarin de gaten liggen, tot zijn recht te laten komen. Ook wordt uitgebreid stilgestaan bij zaken als de keuze tussen openbare en onderhandse aanbesteding. De gemeente wil het van het concrete geval laten afhangen voor welke vorm gekozen moet worden. In elk geval zouden zoveel mogelijk Leidse aannemers bij de bouwerij betrok ken moeten worden. Voor 35 tot 45% zouden de gaten ge vuld moeten worden met „grotere" woningen van ongeveer 5 kamers. Een kwart tot 35% vierkamerwonin- gen, 20% kleine woningen en 10 tot 15% zeer grote woningen met meer dan vijf kamers ligt verder in het plan besloten. De geplande opleve ring van het overgrote deel van de woningen ligt in het begin van de jaren tachtig. Uit de nota blijkt onder meer dat op het terrein van de Barbaraschool op de hoek van de Hoge Woerd en het Levendaal 100 premiewoningen zijn gepland die in 1982 opgeleverd zouden moeten worden. De opdrach tgever van deze huizen is volgens de gemeente nog niet bekend, maar het complex is destijds aangekocht door de firma Noorlander. Deze Leider- dorpse bouwer heeft nog meer pro jecten op stapel staan, waaronder 18 premiewoningen aan het Noordein de. Ook de gemeente zelf heeft nog wat bouwplannen in voorbereiding. Daaronder 70 woningwetwoningen EIDEN De Leidse On- erwijsinstellingen heeft en gift van 10.000 gulden eschikbaar gesteld voor de aining van VOS-begeleid- /laaers- Wethouder Dick. Tes- laar van onderwijs nam steravond de gift voor de OS in ontvangst in aanwe- Ggheid van representanten an de werkgroep VOS-cur- )e LOI heeft de gewoonte Pref11 jaarlijks een schenking doen aan verenigingen, stellingen of instanties die sociaal, cultureel of baatschappelijk doel dienen. Z|m 1 eerder kreeg de speel-o- (11 leek „Pinokkio" in Leiden- itgc °°rcl schenking en het I q agverblijf voor gehandicap- :n „Gading" in Leiderdorp reeg een aangepaste auto. overleg met de wethouder

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3