Soutcwit DE TOETS IS GEEN EINDEXAMEN ÜUWU VRAGEN UIT DE TOETS JANUAR11979 maanden waarin de schoolleerlingen zich voorbereiden op overgang en examen, ver- lijnt opnieuw de onderwijsbljlage van onze krant. Dit jaar besteden we aandacht aan weer groot aantal uiteenlopende onderwerpen: aan de beroepsvoorlichting waarmee de leerling moet stellen, aan de nieuwe mogelijkheden voor brugklassen, aan het tweede-kansonder- de pedagogische academie en de kansen op een baan In het onderwijs, aan oplevende lentencorpsen en aan de schooltoets die de mogelijkheden van de leerling aftast, aan het >r beroepsonderwijs, aan de zg. Freinetscholen en aan het bijzondere van een bijzondere tooi. Dit alles samengebracht onder het motto „Wijzer Worden. maanden staan tussen 200.000 en 000 leerlingen uit de hoogste klas van igere school voor een spannende welk type vervolgonderwijs sluit het aan bij wensen en mogelijkheden, ers en kinderen weten dat de basis je schoolkennis is gelegd, maar hoe (ervolg moet zijn is voor de meesten len nog onduidelijk. Het aantal typen t vervolgonderwijs is dan ook irrend groot, igere school is niet zoals vroeger ïdonderwijs. De leerplicht is met vele 1 verlengd. Maar al wordt niet meer :t na de lagere school voor een ep gekozen, de keuze van het fel Dlgonderwijs is even ingrijpend Iinks het bestaan van brugklassen die m ien zekere grenzen een verdere I jning of zelfs een verandering van de e op een later tijdstip mogelijk maken. 'flp keuze van het vervolgonderwijs P It één gebeurtenis een gevoelige rol: iets. Ook al proberen leerkrachten en iontwerpers het belang ervan te iveren, bij sommige ouders en :hien dus ook bij hun kinderen heeft pets iets van een eindoordeel of een tingsexamen-oude-stijl. En dat is ver Ie werkelijkheid die wil dat het advies iet schoolhoofd, gecombineerd met ens van ouders/kinderen, van slaggevende betekenis zijn, als het jigaat of Marianne of Erik straks naar Iheneum of het lbo zullen gaan ie nogal uiteenlopende schooltypen imen. Ter geruststelling van toch nog jrgde ouders: het resultaat van de verandert in ruim tachtig procent van 'allen het aanvankelijk oordeel van :hoolhoofd niet. rom dan toch een toets, temeer omdat |niet alle leerkrachten even iusiast zijn over dit jaarlijks 5nd|jkerende evenement? Want, ofwel het laakt de toets zoals van hem of ndöverwacht werd, ofwel het resultaat It in de meeste gevallen van niet ilaggevend belang geacht niet ter itering van het oordeel en niet om het minder te beoordelen. Toch heeft de s als instrument zijn duidelijke rdelen naast een aantal nadelen, strvan ook de voorstanders wel rtuigd zijn. id$staties en gelijkheden iet de laatste te beginnen: de rdeling van schoolprestaties alleen is deaal. Er bestaat immers een verschil in prestaties en mogelijkheden, en ouder die ooit iets van examenvrees nd heeft, zal dit beamen. Een aantal feiten komt in de toets niet aan bod, lame psychologische waaraan de Ie jaren in de schoolrapporten veel aandacht is besteed. Daarbij valt te en aan werkhouding, zelfstandigheid, ïgstelling, doorzettingsvermogen. Ook ieve vakken blijven buiten louwing. inder genoemd nadeel is dat oefenen toetSen de inhoud van het laatste oljaar kan bepalen. De meeste rachten zullen voor zij hun klas op de oets loslaten, een toets van een vorig Is oefenstof gebruiken. „Maar je kan iren niet teveel omhoog werken naar niw,i van de toets, en alleen hierop en zou de sfeer in de klas aardig loeien. Overigens is het effect van het Hen met een toets bij de eerste ping het grootst. Bij elke volgende oefening is het effect minder. Maar een toets blijft goed lesmateriaal", zullen veel onderwijskrachten bevestigen. Belangrijk is in elk geval in welke sfeer een dergelijke test wordt geoefend, hoe het trainen voor de toets verloopt. Van meer belang lijkt de klacht dat de selectie voor het lager beroepsonderwijs gemaakt wordt op negatieve gronden. Een kind dat onvoldoende theoretische kennis bezit om havo of mavo te kunnen volgen, is daardoor alleen al „veroordeeld" tot het lbo in plaats van op grond van bijzondere eigenschappen voor het lbo in aanmerking te komen. Dit bezwaar telt te meer, omdat er vrijwel geen gecombineerde mavo-lbo scholen bestaan. Een kind dat op de mavo uit de boot valt, zal vrijwel altijd ook van school moeten veranderen. Objectiviteit De voorstanders van de toets stellen daar het nodige tegenover. De toets is juist, omdat hij aansluit bij het gemiddelde niveau dat alle kinderen op school kunnen bereiken, goed in het onderwijs in te passen. Bovendien biedt de toets, die wordt afgenomen door de eigen leerkracht, toch een grote mate van objectiviteit. Dezelfde vragen moeten door alle kinderen worden beantwoord, en maar één antwoord is het juiste. Bovendien: door het systeem van meerkeuzevragen worden slechte schrijvers niet benadeeld ook al menen anderen dat kinderen die graag uitweiden in hun antwoord, hun zekerheid kunnen verliezen als ze te maken krijgen met tevoren geformuleerde antwoorden. Kinderen die hun feiten kennen, zullen geen moeite hebben met de vraag naar het begin van de 80-jarige oorlog, maar anderen praten liever door over de vraag naar het waarom van die oorlog hun creativiteit eist meer dan het aanstrepen van een hokje. In elk geval zit het risico erin dat in de toets de gewenste individualisering van het onderwijs op de achtergrond blijft, omdat persoonlijke capaciteiten niet zo tot hun recht kunnen komen. Daartegenover staat dat volgens anderen de houding van „vrijheid blijheid" in het onderwijs niet opgaat. Ook een kind moet weten aan welke eisen het minimaal moet voldoen, wat het uiteindelijke doel is waar hij naar toe werkt, ook al om zijn of haar ontplooiingskansen zoveel mogelijk te benutten. Voor het afnemen van een test pleit ook de noodzaak dat ouders over de vorderingen van hun kind worden geïnformeerd. Zonder een test zou trouwens elke stimulans voor de leerling op den duur verdwijnen. Over het nut van een dergelijke stimulans en de concurrentie die een toets met zich kan meebrengen, is al heel wat gezegd. Maar concurrentie kan, binnen redelijke grenzen, ook plezier verschaffen en motiveren tot betere prestaties de sport- en zakenwereld zouden immers niet zonder kunnen. Momentopname Uit onderzoekingen door het Cito, landelijk gezien de grootste fabrikant van toetsen in de Randstad worden overigens doorgaans plaatselijk ontwikkelde toetsen gebruikt is gebleken dat ouders en leerkrachten over de toets niet ontevreden zijn. Sommige ouders maken bezwaren tegen het feit dat de toets teveel een momentopname is. en in Haarlem zijn ouders blij-verwend met een begeleidingsproces, dat hun op langere termijn heel wat inspraak in de schoolkeuze garandeert. Het Cito heeft trouwens een aantal veranderingen op stapel staan om aan verschillende bezwaren in de toekomst tegemoet te komen. Een van de geuite wensen, een meer regionale aanpak, met behoud van de voordelen van een landelijke opzet, kan gerealiseerd worden door regionaal getinte vragen toe te voegen. Ook wordt de voorlichting aan alle betrokkenen verbeterd. Het Cito gaat ook onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om niet-cognitieve vaardigheden dwz waar het niet gaat om theoretische kennis ten behoeve van de schoolkeuze te peilen. En om de toets niet als een incidentele gebeurtenis in de laatste schooljaar te laten vallen, wil met toetsen ontwerpen voor eind vijfde, begin zesde klas. Dat biedt de leerkrachten tijdig de gelegenheid bepaalde vakken te laten bijwerken. In elk geval blijft de doelstelling van de toets onveranderd. De toets zal antwoord moeten geven op de vraag of het onderwijs aan de eisen voldoet, en op een tweede vraagvoor welke vorm van onderwijs is het kind het meest geschikt. In ruim 80 procent van de gevallen geeft het schoolhoofd vóór en na het afnemen van de toets hetzelfde advies. Dat wil zeggenhij is vrij zeker van zijn zaak. Maar bij één van elke vijf kinderen wijkt het tweede advies af van het eerste. En dat onderstreept toch het belang dat terecht aan de toets gehecht wordt. PAULTOBY de hand van een aantal voorbeelden worden de kinderen bij het en van de toets vertrouwd gemaakt met de vragen die ze daarna antwoorden krijgen. Ze zullen het goede antwoord moeten kiezen er mogelijkheden, genummerd A, B, C en D. Meer dan één goed oord is niet mogelijk. jn desnavels van vier vogels. Welke vogel leeft voornamelijk van zaden? In de volgende zin staan drie woorden aangeduid met achtereenvolgens de letters A. B en C. Achter de zin staat „Geen fout" met de letter D. Je moet aanwijzen welk van de drie woorden fout gespeld is. Als je geen fout ziet, moet je D aanwijzen. ledereen vond dat de atleet (A) een fantastische (B) prestatie (C) had geleverd. Geen fout (D). Een volgend voorbeeld: Toen het opgejaagde (A) hert het bos in vluchtte (B), achtervolgde (C) de jagers het. Geen fout (D). 0,713. Hier staat: A zevenhonderddertien honderdsten B zevenhonderddertien C zevenhonderddertien duizendsten D zevenhonderddertien tienden Wat is het goede antwoord van: 307 208 x A 8596 B 63856 C65936 D geen van drieën Een kaart is getekend op een schaal van 1:200.000. De afstand tussen twee plaatsen is op deze kaart 3 cm. Wat is de werkelijke afstand: A 2 km B3km C5km D 6 km A corrigeren B dirigeren C distribueren D informeren Iemand een interview afnemen betekent... A iemand bestelen B iemand fotograferen C iemand testen D iemand vragen stellen De onderstaande vaten hebben alle een bodemoppervlak van dezelfde grootte. We gieten in elk vat twee liter water. In welk vat staat het water het hoogst? Voor een appel en eenverkopen. A Om aan te geven dat ze eigendom zijn van een dierenvereniging. B Om de jagers erop attent te maken dat deze dieren niet geschoten mogen worden. C Om het gedrag van deze dieren te kunnen bestuderen. D Om ons te waarschuwen dat deze dieren gevaarlijk kunnen zijn. •Hier zie [e vier fietsen uit verschillende tijden. Zet de fietsen op volgorde in de tijd van ouderwets naar modern. Welke volgorde is juist: In welke tijd gingen de mensen in ons land op reis met zo'n koets als op de tekening? A in de Germaanse tijd Bin de Middeleeuwen C in de Franse tijd D in de tijd van de tweede wereldoorlog

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17