IÜ Britse regering durft geen noodtoestand aan Dpnieuw rapport OSACI over multinational Van Leer ieuwe gespreksronde Rome - orthodoxie Puebla geen koerscorrectie op Medellin Amerikaanse man huiselijk en degelijk Khomeiny wij st matiging af )n verrich terzake iaar huis terug fAN DER KLAAUW PEKING KORTE METTEN A1°i UITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 19 JANUAR11979 PAGINA 11 Britse chauffeurs ontslagen i omdat zij Iniet staken l(Van onze correspondent I Roger Simons) I LONDEN - Elf Britse vrachtwagenchauffeurs |iijn ontslagen omdat ze jeweigerd hebben te sta- pen. Bun werkgever, Le- ijlie Lewis, die in de ha- penbuurt van Zuid-Oost- I Londen aan het hoofd |ltaat van een transport- I bedrijf met zevenentwin tig chauffeurs, zegt dat I Üj de niet-stakers ontsla- I (en beeft „in het belang ran de firma". pe zevenentwintig vrach- jwagenchauffeurs zijn niet lllemaal lid van een vak- rond. Voor het nationale ponconflict van de vrach twagenbestuurders begon, terdienden ze een gega- landeerd weekloon van 80 ^ond. In de staking gaat iet over een wekelijks ba- dsloon van slechts 65 iond. )e zevenentwintig vrach- wagenchauffeurs van het ;te transportbedrijf Zuid-Oost-Londen had dus geen enkele fi- iciële reden om het staken. Zestien hauffeurs waren evenwel •an oordeel, dat ze soli- lair moesten blijven met iun minder goed betaalde ollega's. Toen afgelopen rijdag de nationale sta ing begon, besloten zij te staken. KAASEXPORT NAAR ENGELAND IN DE WAR DEN HAAG (ANP) - De zuive- lafzetcoöperatie Frico in Leeu warden, een van Nederlands grootste kaasexporteurs, kan op het ogenblik, als gevolg van de vervoersstaking in Enge land, met moeite en pijn maar zestig tot zeventig procent van de door Engeland bestelde kaas daar naar toe krijgen. Nu de Norfolkline, die op het v aartraject Scheveningen- Great Yarmouth haar eigen op leggers en containers mee neemt, stilligt, is Frico voor het kaasvervoer naar Engeland af hankelijk van op het vasteland „rondzwervende" Engelse vrachtauto's. Op die manier lukt het nog, kaas op het Engel se bedrijf van bestemming te krijgen, voorzover dat bedrijf daar niet door de stakers be smet is verklaard. Met honderden tegelijk wachten hier de Londenaren op de komst van de ondergrondse, nu de bestuurders van de bovengrondse trei nen op gezette tijden eendaagse stakingen houden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse bevolking is nu definitief overgeleverd aan de genade van de stakende vrachtwagenchauffeurs. Daar heeft premier Callaghan voor ge zorgd. Hij vindt het niet nodig de nood toestand af te kondigen. „De transpor tarbeidersbond kan bet probleem van de essentiële transporten beter aan dan troepen dit zouden kunnen", aldus ver klaarde Callaghan gisteravond in het Lagerhuis. De supersterke transportarbeidersbond - de vakvereniging van de vrachtwagen bestuurders - is een van de belangrijkste financiële steunpilaren van de Britse La- bourpartij. Callaghan en zijn regering hebben gisteren tijdens een langdurige kabinetsvergadering het besluit genomen, dat in het verkiezingsjaar 1979 het wel zijn van de Britse bevolking minder be langrijk is dan hun eigen vriendschap met de transportarbeidersbond. Het verbreken van de banden tussen deze vakvereniging en de huidige min derheidsregering zou Labour in de nabi je toekomst de verkiezingsoverwinning kunnen kosten. Callaghan had gistera vond overlegd met Moss Evans, leider van de transportarbeidersbond. De premier wees hem op de ernst van de toestand en de dreigende voedsel schaarste. Evans wilde echter niets we ten van noodmaatregelen om het vervoer van essentiële goederen te beveiligen. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat het afkondigen van de noodtoestand en het gebruik van militairen een zeer ongunsti ge en bovendien onsocialistische indruk zou maken op de vakbeweging. Evans beloofde, dat hij zijn afdelingen persoonlijk nieuwe instructies zou geven om te voorkomen, dat stakersposten nog de doorgang zouden weigeren aan perso nen, belast met het transport van essen tiële waren. Bovendien zou de Britse centrale van vakverenigingen, het zoge heten TUC, ten spoedigste een nieuwe vrijwillige regeling van de bedrijvigheid van stakersposten trachten te formule ren. Deze beloften werden ten volle geaccep teerd door premier Callaghan en zijn mi nisters, die trouwens altijd van oordeel waren geweest, dat afkondiging van de noodtoestand zou leiden tot een totale oorlog - niet alleen met de stakers, maar met heel de vakbeweging. Het gevolg van de zwakke houding van de Labourregering is, dat in Groot-Brit- tannië de situatie chaotisch blijft en dat er weinig verandering komt in de distri butieproblemen. Er wordt geen einde ge maakt aan de intimidatiepraktijken van de stakersposten. Incidenten blijven niet uit. Bij de ingang van de haven van de Schotse stad Aberdeen werd gisteravond een stakerspost dood gereden. Intussen neemt de sociale onrust toe. De vakbond van Britse treinbestuurders heeft besloten volgende dinsdag voor de derde maal een nationale ééndags sta king uit te roepen op het spoor. Maan dag zal er in de openbare sector ge staakt worden. Voor miljoenen kinderen zal er dan geen school zijn. Het huisvuiil wordt niet opgehaald en niemand zal omkijken naar de installaties van de op enbare waterleiding en het rioolsysteem. RIJS, 18 jan. (AP) De nse president Valery Gis- d d'Estaing is gisteren ge- ongen geweest naar Parijs te keren toen het vliegtuig n hij naar Boekarest vloog een officieel bezoek aan rnië wegens sneeuwstor men niet kon landen op de luchthaven van Boekarest. Er was geen directe aanwijzing wanneer de president, die een bezoek van drie dagen aan Boe- menie zou brengen, opnieuw naar de Roemeense hoofdstad zal reizen. KING (ANP) Minister van buitenlandse zaken, dr. CHL I der Klaauw, is gisteravond in Peking aangekomen voor zesdaagse officieel bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. I der Klaauw werd op het vliegveld van de Chinese hoofdstad welkomd door zijn Chinese ambtgenoot Hwang Hwa, die hem i-dit bezoek had uitgenodigd. welkomstbanket in de grote Zaal van het Volk. dat voor ivond op het programma stond, kon niet doorgaan omdat lese lijnvliegtuig, waarmee Van der Klaauw de reis maakte, ruime vertraging had opgelopen. Dit banket is nu verschoven vanavond. rditt K well eravo ^^^Chini New York (UPI) Een onderzoek onder 1990 Amerikaanse mannen onder de 50 jaar beeft uitgewezen dat zij in wezen de zelfde waarden hoog schatten die hun va ders en grootvaders ook huldigen. Tweeënvijftig pro cent der Amerikaanse mannen keurt bet ge bruik van kalmeren de middelen af, 57 procent is tegen slaappoeders, 87 pro cent keert zich tegen barbituraten, 89 pro cent keurt het ge bruik van cocaine af, 93 procent is wars van hallucinerende middelen en 96 pro- ,Met de beste wil van de wereld kan men hieruit niet conclude ren dat deze generatie mannen van tussen 18 en 49 jaar of verslaafd is aan drugs of ge bruik ervan gedoogt", aldus het onderzoek. Het beeld dat men van de Amerikaanse man gekregen heeft is van iemand die het liefst thuis is, daar wat be reddert en knutselt, zich laat bezighouden of zich in slaap Iaat wiegen door muziek of boek. Drieënzestig procent van de ondervraagde mannen vindt „gezin sleven" het belang rijkste in het leven en 85 procent vindt het „zeer belangrijk". Wat het huwelijk aan gaat vindt 74 procent het hebben van een ander om zijn leven te delen, zeer belangrijk, en maar 27 procent vindt gestaag sexueel leven het einde. Ten aanzien van de sexuele gemeenschap in het huwelijk vindt 75 procent der Ameri kaanse mannen de se xuele trouw van de vrouw het belangrijk ste; 73 procent die van de echtgenoot en 54 procent acht een goed sexueel leven in het huwelijk van wezen lijk belang. Achtenvijftig procent der mannen in de Ver enigde Staten is niet tegen samenwonen van ongehuwden, maar 74 procent is te gen volledige sexuele vrijheid van gehuw- dén. Wat betreft de ideale minnaar of minnares is 53 procent voor een partner met wie hij volledig open en eer lijk kan zijn. Vieren twintig procent zoekt een „sexueel opwin dende partner" en vier procent zoekt ie mand „die mijn wild ste fantasie waar maakt". Zware gevechten in Cambodja BANGKOK (AP) - Bij de Cam bodjaanse havenstad Kam pot, 135 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Phnompenh, wordt zwaar gevochten aldus is vanmorgen te Bangkok ver nomen. Aan de aanvallen op de eenhe den van het oude regime van Pol Pot wordt deelgenomen door Vietnamese vliegtuigen. Kam pot dat ligt aan de Golf van Siam zou door het Vietnamese invasieleger zijn ingenomen maar daarna werd het aange vallen door Cambodjaanse een heden die op de een of andere manier om de door tanks voor afgegane aanvallende Vietna- mezen waren heengetrokken en toen hun aanval openden. Ook duurt de strijd in en bij de havenstad Kompong Som, die 125 kilometer ten westen van Kampot ligt, voort, aldus is ver nomen. Leden van de Thaise grens wacht hebben verklaard dat gis teren bijna 300 soldaten van het verdreven bewind in Cambodja naar de Thaise provincie Surin zijn gevlucht, die tot bij de grens door Vietnamese tanks werden achtervolgd. Zuid-Korea wil praten met Noord-Korea SEOUL (UPI) - De Zuidko- reaanse president Park Chung- Hee heeft vanmorgen aangebo den directe besprekingen te be ginnen met Noord-Korea, „op elk tijdstip en op elk niveau". Op een persconferentie ter gele genheid van het nieuwe Chine se jaar zei Park Chung-Hee dat hij hoopte een oorlog te kunnen voorkomen en wegen te vinden vrede te brengen en misschien een hereniging van de 50 mil joen Koreanen. Het is de eerste keer in zijn 17-jarige ambtspe riode dat de president zo duide lijk zijn hand uitsteekt naar Noord-Korea. Rijnconferentie in Straatsburg op 16-17 mei STRAATSBURG (ANP) On- der auspiciën van de Raad van Europa zal waarschijnlijk op 16 en 17 mei in Straatsburg een tweede interparlementaire con ferentie over de Rijn worden gehouden. De werkgroep die deze confe rentie voorbereidt en die giste ren in Straatsburg heeft verga derd verwacht tegen half maart een definitieve beslissing te kunnen nemen, aldus een van de Nederlandse deelnemers, het Eerste-Kamerlid Hugo Versloot. De conferentie, waaraan parle mentsleden uit Nederland, West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Luxemburg zul len deelnemen, kan niet veel meer doen dan aanbevelingen richten tot en druk uitoefenen op de regeringen om de vervuil ing van de Rijn tegen te gaan. Vrienden van de 17-jarige Iraanse student Hossein Sadeghipour ste ken hun vreugde niet onder stoelen of banken: Hossein behoort tot de politieke gevangenen in Iran. die in de laatste dagen op vrije voeten zijn gesteld. NEAPHLE LE CHATEAU, TEHERAN (Rtr./DPA/AP) Ayatollah Khomeiny, de Iraan se religieuze leider in ballingschap, zal Teherani, de vertegenwoordiger van de regentschapsraad, die gisteren in Frankrijk is aangekomen, niet ontmoeten. Een naaste medewerker van Kho meiny heeft dit laten weten. Een ontmoeting tus sen de Ayatollah en een vertegenwoordiger van de regentschapsraad, die de sjah tijdens zijn af wezigheid vervangt, is uitgesloten, aldus de medewerker. De medewerker vervolgde dat hij gehoord had, dat Teherani, één van de negen leden van de regentschapsraad, van plan is zijn ontslag te nemen. Als hij uit de regentschapsraad treedt, zal Khomeiny hem misschien ontvangen, maar anders niet Een oproep tot kalmte van president Carter heeft Khomeiny eveneens van de hand gewezen. „Rust en stabiliteit zullen in Iran worden hersteld, als er geen buitenlandse inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden meer is, in het bijzonder van de kant van de supermogendheden", aldus de 78-jarige Sji'itische leider in een verklaring. Naar aanleiding van Car ters beroep op de Ayatollah om de regering van Sjapoer Bakhtiar een kans op welslagen te geven, merkte Khomeiny op, dat het niet aan Carter is om uit te maken of een Iraanse regering wettig is of niet „De legaliteit of illegaliteit van het huidige kabinet is strikt een zaak van het Iraanse volk", zo zei Khomeiny. Controle Als onderdeel van zijn campagne om de controle over zijn land te krijgen, benoemde Khomeiny twee comité's. Het ene, onder leiding van Sahabi, een voormalig professor aan de universiteit van Teheran, heeft tot taak de reeks stakingen in Iran te coördineren en er voor zorgen dat de voorraden van belangrijke goederen voor binnenlands gebruik op peil blijven. De andere, onder leiding van dr. Jalil Zarrabi, heeft zijn werkterrein op de Iraanse ambassade in de V.S. In Iran zijn sinds het vertrek van de sjah, nog geen 48 uur geleden, al verscheidene tientallen doden gevallen bij ongere geldheden. Bij botsingen tussen aanhangers en tegenstanders van de sjah in Ahwaz en Dezful, in het zuidwesten van het land, zijn volgens berichten uit Teheran, minstens zeventig mensen om het leven gekomen en honderden gewond. In Ah waz, zo meldde het dagblad „Kayhan" sloegen aanhangers van de sjah, gewapend met stokken en gesteund door veiligheid stroepen, in op tegenstanders van de monarch. In Dezful sta ken aanhangers van de sjah winkels, hotels en banken in brand, zo meldde dezelfde krant. Khomeiny's medewerker Yazdi, zei dat de schietpartij in Ah waz waarbij zeker 30 mensen om het leven kwamen, aantoont dat het leger in verwarring is. „Een groot deel van het leger wil de werkelijkheid nog niet aanvaarden: de werkelijkheid, dat de monarchie dood is", aldus Yazdi. Hij zei dat als de regering Bakhtiar het leger probeert te gebruiken om de toe komstige „voorlopige regering" te weren en dat dit tot een burgeroorlog zou leiden. Dictatuur Premier Sjapoer Bakhtiar waarschuwde donderdag opnieuw voor een nieuwe dictatuur in het land. „Er kunnen niet zoveel „martelaren" gevallen zijn om in plaats van de oude een nieuwe dictatuur te krijgen", aldus de premier. Politieke waar nemers menen dat hij met deze woorden een toespeling maak te op Khomeiny. De regeringsleider verklaarde dat in zijn programma al veel eisen van Khomeiny waren opgenomen. De sjah van Iran heeft de Egyptische stad Assoean, waar hij sindsdien verblijft, een ontmoeting gehad met de Amerikaanse oud-president Gerald Ford. President Sadat van Egypte die gastheer van de sjah is, was bij het gesprek van ruim een uur aanwezig. Naar in welingelichte kringen te Assoean verluidt, reist de sjah zondag door naar Marokko. Leren van Van Leer Hoe een Nederlands soncern de derde wereld inpakt". Dit is de titel 'an een rapport, dat de Stichting Oecumenisch Itudie- en Actiecentrum voor Investeringen PSACI) opnieuw heeft uitgebracht over de Multinationale onderneming Van Leer. 9e eerste uitgave van dit rapport kwam in het Hoorjaar van 1977 uit onder de titel „Zakendoen h jeugdprojecten: de twee kanten van het ferpakkingsconcern van Leer". Het nieuwe j&pport is een herziene uitgave. Hiermee komt pSACI onder meer tegemoet aan een bezwaar 1 an het Amstelveense bedrijf, dat er in het eerste japport een aantal onjuistheden voorkwamen, de tweede plaats behoefde het rapport herzie- omdat zich bij Van Leer en in de in het jtfng c N rapport besproken vestigingslanden van Van Leer (Zuid-Afrika, Rhodesië en Columbia) ver schillende ontwikkelingen hebben voorgedaan. Het rapport is destijds opgesteld speciaal ten behoeve van de kerken in Amstelveen, die zich kritisch zouden moeten bezighouden met de multinational. Een van de bezwaren, die OSACI tegen Van Leer inbrengt, is het feit dat het bedrijf zegt zijn winsten te bestemmen voor charitatieve doeleinden. Inderdaad bestemt het bedrijf geld voor zaken als onderwijsprojecten ten behoeve van arme zwarte kinderen onder meer in Zuid-Afrika maar, aldus het rapport, het is niet bekend hoe groot de winsten van Van Leer zijn en hoe groot het deel van de winst is, dat opnieuw in het bedrijf wordt gestoken voor investeringen. Ten tweede gaat er wel geld naar onderwijs in Zuid-Afrika, maar daarbij houdt men zich aan de wettelijk voorgeschreven rassenschei ding. De charitatieve doelen van het bedrijf worden gebruikt als dekmantel voor de aktivitei- ten van Van Leer in landen als Zuid-Afrika, Rhodesië en Columbia, aldus het rapport Het beleid van Van Leer vindt OSACI tegenstrij dig: enerzijds profiteren van onrechtvaardige structuren, anderzijds, geld bestemmen voor de slachtoffers van die structuren. Die enige manier om die slachtoffers te helpen is echter de structuren aan te pakken. Die verantwoordelijk heid ligt niet in de eerste plaats bij het bedrijfsle ven maar het bedrijfsleven kan wel een belang rijke bijdrage leveren, aldus OSACI. Voor Van Leer zou dat onder meer moeten inhouden: terugtrekking van investeringen uit Zuid-Afrika en Rhodesië en het voeren van een rechtvaardiger personeelsbeleid in Columbia. Hoewel Van Leer vestigingen heeft in zesender tig landen, heeft het OSACI-rapport Zuid-Afri ka, Rhodesië en Columbia eruit gelicht. Dit omdat de samenstellers over deze drie landen de meeste informatie konden verzamelen. Zij waren daarbij gehandicapt door het feit dat volgens hen Van Leer een zeer gesloten bedrijf is: men brengt nauwelijks meer dan de wettelijk voorgeschreven hoeveelheid informatie naar. buiten. kus Johannes Paulus II heeft aangekon- ligd, dat spoedig een nieuwe gespreksronde »P gang komt tussen de rooms-katholieke terk en de orthodoxe kerk van de Byzantijn- ritus om de nog bestaande moeilijkheden (oor gemeenschappelijke eucharistieviering lit de weg te ruimen. moeilijkheden zijn op dit punt niet erg poot. Reeds jarenlang at Rome toe, dat ptholieken in geval van nood de eucharistie viering bijwonen in orthodoxe kerken. De loos, die zijn verklaring aflegde bij het begin (|an de internationale gebedsweek voor de h eenheid van de christenen, die tot 25 januari duurt, wees ook op de vorderingen, die ge maakt zijn met andere kerken, zoals de angli caanse kerken, de lutheranen, de methodisten en de hervormden. Er zijn volgens de paus bemoedigende overeenstemmingen bereikt in meningsverschillen die voorheen diepgaand waren. Vaticaanse functionarissen zeiden, dat nog geen datum is vastgesteld voor het begin van formele besprekingen. Sinds geruime tijd is voorbereidend overleg aan de gang tussen het Vaticaan en patriarch Demetrius, de opvolger van Athenagoras. Tien kardinalen en Vaticaan se prelaten, onder wie aart sbisschop Agostino Casaroli, de „minister van buitenland se zaken" van het Vaticaan, zullen zich in het gevolg be vinden van de paus, wan neer deze op 25 januari per DC-10 naar Mexico vertrekt. Bovendien zijn aan boord een dokter, twee politiemen sen, twee leden van de Zwit serse garde en twee Poolse geestelijken. Patriarch Ilia van de ortho doxe kerk van Georgië is wijlen metropoliet Nikodim van Leningrad en Novgorod opgevolgd als een van de zes presidenten van de Wereld raad van Kerken. Onder meer was hij directeur van het theologisch seminarie van zijn kerk. Nadien werd hij bisschop van Sukhumi. Eind 1977 werd hij gekozen tot ka- tholikos-patriarch van de kerk van Georgië, een van de jongste prelaten ooit tot dit ambt geroepen. De Geor gische orthodoxe kerk is een van de oudste kerken in het christendom. Zij werd vroeg in de eerste eeuw gesticht. Volgens het Madrileense dagblad El Pais heeft aart sbisschop Ellas Yanes van Saragossa de president van bet diocesane kerktribunaal zeer plotseling uit zijn ambt ontheven. Hij zou zijn werk ernstig hebben verwaarloosd. Zo zou de president, die ver antwoordelijk was voor echt scheidingszaken, honderden procesacten onbehandeld hebben laten liggen of on nauwkeurig hebben behan deld. Daarbij was een schei dingszaak van een echtpaar dat al elf jaar geleden was overleden. De hervormde kerkvoogdij- raad en het dagelijks bestuur van de verening van kerk voogdijen in de hervormde kerk hebben kerkeraden, kerkvoogdijen en predikanten van de hervormde gemeenten geadviseerd om de kerkge bouwen efficiënter te gaan gebruiken. Er zou meer sa mengewerkt moeten worden met anderen, zowel met an dere kerkgenootschappen als met buitenkerkelijke stichtin gen. Te vaak wordt geaarzeld om niet zo rendabele gebou wen af te stoten, maar, aldus het advies, het kan van moed getuigen soms een pijnlijke ingreep te wagen om grotere pijn in een later stadium te voorkomen. Mgr. Lourdusamy: De derde algemene vergadering van de I atijnsampri imum» bisschoppen (CELAM), die op zondag 28 januari in Puebla begint zal geen koerscorrectie inluiden van de conferentie indertijd in Medellin, waarbij de inzet van de kerk voor de gerechtigheid sterk werd beklemtoond. Deze vrees is ongegrond, volgens de Indiase aartsbisschop Si mon Lourdusamy, secretaris van de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volkeren en president van de Pauselijke Missiewerken. Hij zei dit op een persconferentie in Bonn. Hij had grote verwachtingen van de conferentie, die geen koerscorrectie zal zijn maar een nadere uitwerking van de documenten van Medellin. Het grootste deel van de debatten zal bestaan uit het formuleren van praktische conclusies voor de zielzorg. De evangelise ring van de Latijnsamerikaan se sa menleving zal zich, behalve met de traditionele zwaartepun ten zoals gezin, parochie en school, vooral bezighouden met basisgemeenten en massamedia, „in een aan de huidige tijd aangepaste taal", zo zei hij. Doel van de evangelisering moet zijn de broederlijk-solidaire mens, die de stedelijk-geindustri- aliseerde maatschappij, die Latijns Amerika zal kenmerken zal veranderen in een maatschappij, die wordt gekenmerkt door gerechtigheid en medezeggenschap. Mgr. Lourdusamy was in Duitsland om het feit te markeren, dat de vijftienduizendste katechist in de missielanden zijn op leiding had voltooid, dank zij geldelijke steun van de Duitse katholieke hulporganisatie „Missio". Deze organisatie heeft in 1978 uit collecten en giften ruim negentig miljoen gulden bijeen kunnen brengen, aan welk bedrag nog veertig miljoen door de Duitse bisschoppenconferentie werd toegevoegd. „Dat is meer dan mij, als president van de Pauselijke Missiewer ken voor de gehele wereld ter beschikking staat", zo merkte mgr. Lourdusamy op. „Missio" is aldus het grootste en be langrijkste hulpwerk geworden voor het pastorale werk in Afrika en Azië. De helft van alle seminaristen in deze we relddelen, alsmede vijftig seminaries, zijn van .Missio" we zenlijk afhankelijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11