Bollenstreek wil eigen televisiemast Noordwijkse vogelasiel heeft de handen meer dan vol De Gouden Leeuw mag motel bouwen Dependance De Vogelweid wordt voortijdig gesloten Conflict tussen verpleegkundigen op Sancta Maria AANSLUITING OP MAST OEGSTGEEST GEEFT ONVOLDOENDE KWALITEIT Inzameling II NOORDWIJKERHOUT Het bestuur van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout heeft bij de directie van dit ziekenhuis aangedrongen op een onderzoek in het opnamepaviljoen Bernadette voor mannelijke patiënten. Dit naai aanleiding van een conflict tussen het paviljoenshoofd Step en het unit-hoofd Hans Kroos. Het conflict resulteerde uiteindelijk in een gedwongen overplaatsing van het unit-hoofd naar een y. andere afdeling van Sancta Maria. Verder wil het bestuur van het ziekenhuis een gesprek tot stand brengen met de verpleegkundige en zijn directe collega's. Dit lijkt op korte termijn niet mogelijk omdat ruim 35% van het verplegend personeel van het paviljoen overspannen is. Volgens een woordvoerder van de Ambtenarenbond ABVA zijn de moei lijkheden tussen het paviljoenshoofd en het verplegend personeel een jaar geleden begonnen. Zo zou de heer Step geweigerd hebben met het personeel te praten over een duidelijke taakomschrijving. Het verpleegkundig personeel had geen inbreng in het werkoverleg en er moesten ondanks protesten van personeel en patiënten, mededelingenborden op last van het paviljoenshoofd verdwijnen. Bovendien zou het paviljoenshoofd zonder overleg en ondanks een matige beoordeling een waarnemend unit-hoofd op het paviljoen naar voren hebben geschoven. Naarmate de conflictstof zich opstapelde werd de werksituatie onmogelijk en verdwenen personeelsleden uit het paviljoen. Volgens de ABVA blokkeerde het paviljoenshoofd Step ook de communicatie tussen units en directie. ZOETERWOUDE Drum bandvereniging V.I.O.S. houdt morgen om 20.00 uur een alge mene ledenvergadering in de SJZ-kantine. Op de agenda staan de verschillende jaarver slagen, enige benoemingen en verkiezingen en het vaststellen van de begroting voor het ko mende jaar. ZOETERWOUDE - Naast het combo Ham ar en de boeren- blaaskapel "De Rammeljetsers" zal ook het bekende duo Frank en Mirella optreden tijdens het boerenkielenbal georganiseerd door carnavalsvereniging "De Kangkonten". Het spreekt i tuur lijk vanzelf dat de Prins en Prinses met de Raad van Elf ook niet zullen ontbreken. Dit boerenkielenfeest zal op zater dag 20 januari in het gebouw Don Bosco plaatsvinden. De en tree bedraagt 7,50 en de aan vang is 20.30 uur. SASSENHE1M Het jaarlijks concert van de Chr. Harmonie vereniging "Crescendo" o.l.v. dirigent J. v. Ossenbruggen, vindt plaats in de Geref. kerk aan de Julianalaan, op donder dag 25 januari om acht uur. "Crescendo", dat dit jaar 75 jaar bestaat brengt in dit concert een licht programma. REGIO Zoals te doen gebruike lijk bij hulpverlenende stichtingen zit ook de Stichting Vogelasiel Noord wijk in financiële zorgen. Alleen in de afge lopen maanden is al ruim 1000 gulden uitgegeven aan vogelvoer. Het voge- lasiel.in Noordwijk moet* het hebben van dona teurs, giften en mondjes maat subsidie van de ge meente Noordwijk. Dit terwijl steeds duidelijker een regionale functie ver vuld wordt. Op het ma- ment loopt in Noordwijk een inzamelingsactie van brood, maar ook geld. Het gironummer van de Stichting Vogelasiel Noordwijk is 3598755. Het secretariaat is gevestigd op het adres: Duinweg 81, Noordwijk tel. 01719- 12480. VOORHOUT De Bollenstreek heeft een eigen mast voor kabeltelevisie-ont vangst nodig. Dit blijkt uit een tussen rapport van een werkgroep onder voor zitterschap van burgemeester Kret van Sassenheim. Als mogelijke vestigings plaatsen van de televisietoren worden genoemd de omgeving van de zuive ringsinstallatie bij de Leidsevaart in Noordwijkerhout en de Rodemolenpol der bij Sassenheim. Kema Arnhem heeft aan de hand van metingen gecon cludeerd, dat ontvangst vanaf deze plaatsen door een toren van honderd vijftien meter de beste resultaten biedt. Aansluiting op de mast voor kabeltele visie in Oegstgeest of Haarlem zou vol gens de werkgroep tot gevolg hebben dat een aantal plaatsen in de Bollen streek geen aansluiting geboden zou kunnen worden. Kwaliteit en program makeuze zou eveneens minder zijn dan met een eigen ontvangsttoren. De eigen mast in Noordwijkerhout, dat is althans de plaats waar de meeste gedachten naar uitgaan, zou ontvangstmogelijkhe den bieden voor twee Nederlandse, drie Duitse en vier Belgische zenders, eve nals tien radio-FM zenders. Mogelijkhe den zouden moeten worden opgehouden voor uitbreiding tot maximaal achttien t.v.zenders en zestien FM-programma's. De werkgroep voelt het meeste voor in schakeling van de nv.Casema een dochteronderneming van de PTT uit Den Haag. die gespecialiseerd is in aan leg en exploitatie van kabeltelevisienet ten. Verwacht wordt dat de aangeslote nen gemiddeld vijftien gulden per maand zullen moeten betalen. In de werkgroep zijn vertegenwoordigd de ge meenten Voorhout, Sassenheim. Lisse, Noordwijk, Hillegom en Noordwijker hout. Het tussenrapport wordt binnen kort door de diverse gemeentelijke commissies besproken. Straks ook voor de Bollenstreek een eigen parabool-antenne. LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUAR11979 PAGINA 4 TA Grunerie protesteert ufr< tegen brombemaling OEGSTGEEST Bewoners van Oegstgeestse Grunerie hebben h< gemeentebestuur laten weten tegi de bronbemaling te zijn, die g paard gaat met de aanleg van h< sportveldencomplex voor de verer ging Udo ten noordwesten van VoscuyI. De bewoners vrezen scl de aan hun eigendommen en verz ken het gemeentebestuur andei methoden voor aanleg van de vel den te kiezen. De bewoners zijn op de nadererende bronb maling gewezen door een aankondiging va de gemeente over een expertise van de wi ningen door een verzekeringsmaatschappi Oorspronkelijk was in de buurt onrust on staan door de expertise, omdat men niet ov&e het doel was geinformeerd. Nu dit dan wel gebeurd, maakt men bezwaar. Het gemeend bestuur heeft onlangs laten weten geen enkan HE Jit d le schade te vrezen. Om zich in elk ge1 toch in te dekken heeft men een verzekering ^ar smaatschappoij ingeschakeld. De bewonei ,et vragen nu de bronbemaling niet door te late |en gaan en stellen in elk geval de gemeente vooje alle schade aansprakelijk. LEIDERDORP De depen dance van de openbare lagere school de Vogelweid aan de Vronkenlaan zal al per 1 augus tus 1979 worden gesloten. De commissie onderwijs ging gis teravond unaniem akkoord met het voorstel van wethouder Jos Verdier (CDA). Dit moment komt een jaar eerder dan was voorzien en oorspronkelijk aan de ouders was toegezegd. Het vorig jaar tot dependance verheven schoolgebouw aan de Vronkenlaan wegens de vesti ging van een nieuwe school in Voorhof, heeft met een sterker teruglopend leerlingenaantal te maken dan was voorzien. Ver wacht wordt dat de dependance in het schooljaar 1979/1980 nog maar 37 leerlingen zal tellen, hetgeen niet voldoende is voor twee leerkrachten. Als pleister op de wonde verklaarde wet houder Verdier zich bereid de mogelijkheid van een overblijf- centrum op de school in Voor- hof te onderzoeken, maar plaat ste daarbij wel de kanttekening dat de middelen van de gemeen te hiervoor beperkt zijn. In eer ste instantie verwacht hij van de school dat zij deze zaak zelf zullen regelen. In het leegko mende schoolgebouw aan de Vronkenlaan wordt de Goma- russchool gevestigd. Deze lage re school op gereformeerde grondslag zal nu zijn gebrekki ge huisvesting aan de Splinter laan kunnen verlaten. De commissie adviseerde ook positief om de cursus vrouwen- oriënteren-zich-op-de-samenle- ving uitgaande van de Leider- dorpse V.O.S.-werkgroep te subsidiëren. Het raadslid mevr. D. W. Tichler-Moerman (WD) maakte bezwaar tegen het feit dat de cursusleiding een vergoe ding van 30.- per avond ont vangt. Zij vond dit niet passen in de sfeer van het vrijwilligers werk. „Schoolbesturen, vereni gingsbesturen en de vrijwilli gers van het UW krijgen ook geen cent", hield zij haar mede commissieleden voor. Haar plei dooi om uitsluitend de cursus- kosten te subsidiëreri"had even wel geen succes. Kinderachtig steld. „Wij zijn gewend dat d'erk ■prik „Kinderachtig", noemde de se cretaresse van de Protestants- Christelijke Schoolvereniging mevr. Den Boeft het optreden van wethouder Verdier, om de aanvraag voor de gedeeltelijke vervanging van de zonwerende folie in het gymnastieklokaal van de Willem de Zwijgerschool in de formele sfeer te trekken. Het schoolbestuur had bij de aanvraag vergeten te vermelden waarvoor de aanvraag moest dienen. Een eis die door de Lager Onderwijswet wordt ge- ambtenaren dit voor ons doen' F aldus een enigszins geïrriteerd mer mevr. Den Boeft op de publiek rig tribune. lad< De meerderheid van de commi ri li sie besloot na een lange discu eid sie de vormfout te vergeten e '12( de aanvraag alsnog te honon^rs. ren. Een andere formalite én i speelde in dit verband ook ee e F rol, omdat het burgerlid J. (lölli M. Schimmel niet aan de besli l°ll< sende stemming kon deeln< 'an' men. Wegens zijn te late binnei e'g' komst was hij nog niet als con e missielid geïnstalleerd. rids erte VOORSCHOTEN De commissie voor openba re werken ging gisteravond akkoord met de plannen van het restaurant „De Gouden Leeuw" tot bouw van een uit 30 eenheden bestaand motel in de direkte nabijheid van het restaurantbedrijf aan de Veurseweg. Er is overeenstemming be reikt tussen gemeente en directie van het bedrijf ten aanzien van enige ingrijpende verkeersmaat regelen. Ter hoogte van de inrit zal een verkeerslichtenin stallatie geplaatst worden en tussen het motel en de achtertuinen van de woningen aan de Veurseweg komt een brede groenstrook. De kosten voor deze maatregelen zullen verhaald kunnen worden op het bedrijf. De bocht in de Koningin Julianalaan bij het gemeentehuis wordt veiliger voor fietsers. Uit de richting Leiden zullen de fietsers een apart rijwielpad krijgen tot aan de Prinses Margriet laan. Thans is er een lange invoegstrook van de Julianalaan naar de Margrietlaan. Deze strook wordt terug gebracht tot 20 meter. Door een verhoogde afscheiding tussen autoweg en fiet spad wil de gemeente tevens het ongeoorloofd stoppen van moeders tegengaan bij het begin en einde van de lesuren van de Parkschool. De kosten van deze rekonstruktie bedragen 44.100,—. De Gouden Leeuw gaat ook een motel exploiteren. NOORDWIJK De vrijwilli gers van het Noordwijkse Vo gelasiel hebben deze winterda gen de handen vol in de omge ving van de bosrijke bad plaats. Op 20 plaatsen in en om Noordwijk worden honge rende vogels bijgevoerd. Daar naast puilt het kleine vogela siel aan het Noordwijkse Dom- pad uit van de gevleugelde patiënten die elke dag gevoerd en verzorgd moeten worden. Dagelijks worden uit de gehele Leidse regio gewonde vogels gebracht. Leden van de stich ting Vogelasiel en de vereni ging voor Natuur- en Vogelbe scherming trekken er ook op uit om vogels uit het ijs te halen. Afgelopen zaterdag dreigde de situatie even uit de hand te lopen, want toen verdrongen niet minder dan 80 watervogels zich rond de voederbak. 30 vogels, waaronder reigers, meerkoeten en knobbelzwanen verhuisden toen naar Aerden- hout waai- ze in de openlucht bij een verwarmde vijver ver der kunnen revalideren. „Reigers zijn de moeilijkste kostgangers", vindt asielsecre taris/boswachter/raadslid Ar no Bos. „Het duurt zo'n tijd voordat die eenmaal willen eten. Een van de twee blauwe reigers die we nu hebben zat onder de stookolie toen hij hier aankwam. Nu eten ze gelukkig allebei stukjes vis uit een bakje. De meeste vogels komen hier omdat ze totaal uitgemergeld en oververmoeid zijn. Als je ze eenmaal aan het eten hebt, komen de dieren er vaak wel weer bovenop". In hokken bij het waterbassin van het Vogelasiel verblijven (zilver)meeuwen, zeekoeten, bergeenden, een kauwtje, een zwarte kraai en twee zeldzame roerdompen. De knobbelzwaan die met zijn omvang een niet onbelangrijk deel van het wa terbassin in het Vogelasiel in beslag neemt is er al wat lan ger. Toen hij in het asiel ge bracht werd, was hij verzwakt door de kou en ondervoeding. Nu een paar weken later kijkt .hij al weer vervaarlijk om zich heen. In andeie hokken revali deren verder futen, tureluurs, steltlopers, zee-eenden en zee koeten. Overwegend watervo gels omdat die door de vorst hun eten niet bij elkaar kunnen scharelen. In de broedtijd en herfst heeft het asiel weer heel andere logees. Andere vogels Arno Bos voert dè vrijwel geheel herstelde zwaan komen nu met het bijvoeren de strenge winter wel door. Postduiven vormen in het werk van het Noordwijkse Vogela siel een probleem apart. „Post- duivenliefhebbers zijn eigen lijk helemaal geen liefhebbers. De meeste eigenaars van de vogels noemen we gewoon „duivenmelkers". Er worden op het moment enorm veel postduiven bij ons gebracht. Als je dan met veel pijn en moeite de eigenaar te pakken hebt, weigeren ze ze te komen halen of op te laten sturen. Ik heb wel eens een vent aan de telefoon gehad die zei gewoon: heb je hem gevonden, mooi zo; draai 'em z'n nek maar om. Dit soort reacties krijg je uit die hoek teveel. Als de duiven een vleugeltje hebben gebroken of de reis naar huis niet gehaald hebben, zijn ze gewoon niet goed genoeg. Dan wil zo'n dui venmelker er geen cent meer voor uitgeven, want dan is er voor hem toch niks meer te verdienen. Maar op een gege ven moment hebben wij ook geen plek meer voor die dieren. Het is niet makkelijk om dan een onderdak te vinden", aldus de woordvoerder van het Voge- Inzet Een jaar geleden bouwden de vrijwilligers van het Vogelasiel zelf het vogelpension achter het Noordwijkse politiebureau. De opvang van hulpbehoevende dieren bestaat al wat langer. Acht jaar geleden begon Jan Hoek het Noordwijkse Vogela siel zonder een behoorlijk on derkomen voor de vogels. „In die dagen ging ook niet alles even proffesioneel", weet Arno Bos te vertellen. „Maar de enor me inzet van de mensen van het eerste uur was er beslist niet minder om. Het slaging spercentage bij de behandeling van de vogels is nu ruim 50 procent. In de loop der jaren is dat vervijfvoudigd. Met na me de behandeling van vogels die onder de stookolie zitten, is in de loop der jaren verbe terd". Olie op de golven is een wel vaartsverschijnsel waar met name het Noordwijkse Vogela siel en de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming veel mee te maken krijgen. De zeevogels strijken graag neer op rustige plekken in het Noordzeewater en voor ze het weten, dobberen ze in de stook olie. De olie tast de bescher mende werking van het veren kleed aan. Als de vogel niet gered wordt zal hij beslist ver drinken. De dieren die bij het asiel worden gebracht en alleen olie op de veren hebben gekre gen, hebben de grootste overle vingskansen. In dit geval kunnen de vogels schoongemaakt worden. Bij de eerstvolgende rui kunnen de patiënten het herstellingsoord weer verlaten. Als de dieren olie binnen hebben gekregen, krijgen ze eën levertraan-kuur. In het ergste geval zijn de ingewanden verbrand en is er ook voor de vrijwilligers van het Vogelasiel niets meer te doen. Uitbreiding Met het Noordwijkse gemeen tebestuur worden op het mo ment onderhandelingen ge voerd over uitbreiding van het Vogelasiel aan het Dompad. Bovenaan het wensenlijstje van de vrijwilligers staat een ruime vliegkooi met een klein vijvertje. Voor de zangvogels die nu in hokken moeten zitten zouden er in de vliegkooi bo men en takken kunnen komen. Evenals de bestaande accom modatie kan de nieuwe vleugel door de tien vrijwilligers van de stichting worden gebouwd. Ed Olivier

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4