Holiday Inn wordt twee keer zo groot Verplaatsing van wissel woningen is te duur en Baal gemengde gevoelens Wateroverlast in Noorderkwartier Zuid-Holland heeft voldoende strooizout TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 17JANUAR11979 PAGINA 3 ID 4£<>£jucfiau ^jqXxQjLYk. HOTEL bowling-fun een+er*-tennis» squasb rotkeibal 1 ENTR.EE /LOUNGE 2 RECEPTIE 3 THE PIRATE SHIPBAR 4 ZWEMBADSAUNA 5 BOWLING 6 SQUASH BANEN (3) 7 THE DUTCH MILL RESTAUR ANT 6 REUKEN 9 VERGADERRUIMTEN 10 MOTELKAMERS (70Ó) HOLIDOME 12 MOTELKAMERS 050): UITBREIDING 13 CONGRESRUIMTE TOEKOMSTIG 14 VERGADERRUMTE TOEKOMSTIG A 15 TENNISHAL: 4 TENNISVELDEN/2 SQUASH/1 RACKETBAL 16 4 ONOVERDEKTE TENNISVELDEN 17 PARKEREN 18 HUIDIGE TOEGANS HOLIDAV INN 19 HOLIPARK -20 TOEKOMSTIGE eNTREE HOLIDAY INN iXOBARENDSE ARCHITECT HAARLEM TUEXELHOF JS5 *JTEL.023-33Z9 et ambitieuze ontwerp voor Holiday Inn in de jaren tachtig. ONGRESCENTRUM150 BEDDEN EXTRA EN OVERDEKTE TENNISHAL (Van een onzer verslaggevers) keê^EIDEN Holiday Inn gaat ijn hotel-, sport-, en vergader- omplex aanzienlijk uitbreiden. et op Amerikaanse leest ge boeide hotelbedrijf aan de tidse Plesmanlaan/Haagsche chouwweg zal in de tachtiger niek aren uiteindelijk bijna twee eer zo groot moeten worden. Anln feite wordt nog deze maand enm estart met de eerste werkzaam- rna' eden aan de uitbreidingsplan- Den: binnen een maand moet de erste paal de grond in gaan lame oor een nieuw overdekt tennis sen) n squashcomplex. In de tweede tege elft van dit jaar zal een begin morden gemaakt met het over dekken van het 2200 m2 grote innenterrein van het hotelcom- I^Jlex, waaruit tenslotte een soort an Holidome te voorschijn et komen, rnaa ver die plannen publiceerde de Leidse voo ourant vorig jaar al een artikel. De istre olidome heeft als doel met name in Ui e weekenden een stijging van het bezet- seui ingspercentage met zo'n 15 tot 20% te .otui ewerkstelligen. Door de overdekking an het binnenterrein, waar een alleszins langename temperatuur zal gaan heer- ;n, kunnen de meeste gasten zonder aan buitentemperatuur bloot gesteld te Roeven worden binnendoor de diverse Jortfaciliteiten van het Holiday Inn 3 Le omP'ex bereiken, faciliteiten die overi- ■ns nog aanzienlijk uitgebreid zullen ian worden. Nog deze maand gaat het otel alle galerijen met aluminium en las afschermen, waardoor de gasten al roog hun weg vanuit de kamer naar restaurant, bars, zwembad, sauna, sola rium, bowling, squash, racketbal, mid getgolf, sufflebóard, etc. kunnen vinden. Ook nog dit jaar hoopt Holiday Inn, na de voltooiing van de tennishal de entree te verleggen van de Plesmanlaan naar de Haagsche Schouwweg, wat voor de klanten een aanzienlijke verbetering van de bereikbaarheid zal betekenen. Onder een luifel zullen de gasten dan langs de tennishal, tennisvelden, en het restaurant droog de entree van het motel kunnen bereiken. Verdubbeling De Haarlemse Holiday Inn-architect J. J. Barendse heeft ook een plan ontwor pen voor een capaciteitsuitbreiding van het congres-vergader- en slaapgedeelte die neerkomt op een verdubbeling van de huidige omvang van Holiday Inn. Deze plannen zijn geheel conform het nieuwe bestemmingsplan voor het mo telcomplex dat onlangs is vastgesteld. In feite heeft Holiday Inn op dit moment ruimte voor 192 gasten. De uitbreiding omvat vooralsnog 150 bedden. De verga dercapaciteit annex congresruimte zal na 1980 verrijkt worden met een multi functioneel geheel waardoor bijeenkom sten van 800 man tot de mogelijkheden gaan behoren. De parkeerruimte op ei gen terrein zal eveneens aanzienlijk worden uitgebreid: van 500 naar 850 plaatsen. Bakens verzetten Manager Martin Spaargaren over zijn ambitieuze plannen: „Je moet op tijd de bakens verzetten. We hebben altijd de stelregel gehanteerd dat bij voldoende vraag en gunstige jaarcijfers plaats zou zijn voor een uitbreiding. Nou, die tijd is zo langzaam aan gekomen. We draaien goed, hebben een bezetting, waarmee we tevreden kunnen zijn, en we willen ge woon inspelen op toekomstige ontwikke lingen. Tegen wil en dank misschien, maar Holiday Inn gaat gewoon door..." Spaargaren doelt onder meer op de geweldige perspectieven die een stad als Leiden in de naaste toekomst te bieden zal hebben, onder meer door de komst van de Schiphollijn. „Zeker als de ge meente daar ook op inspringt, kunnen we erg veel nieuwe bedrijven naar Lei den halen, allerlei activiteiten die onze stad ten goede kunnen komen. Als we maar op het vinketouw zitten en de handen uit de mouwen steken. Met voor het raam staan en afwachten kom je er niet". De motelmanager wijst er wel op dat de startdatum van de bouw van de motel- en vergaderuitbreiding in grote mate afhankelijk is van het succes van de eerste vernieuwingen, in casu de over dekte en uitgebreide tennisaccommoda- tie en natuurlijk niet te vergeten het ambitieuze en unieke Holidome, waarvan in het buitenland, met name in Amerika bewezen is dat dit een enorme zuigkracht uitoefent op nieuwe gasten. Dat de uit breiding in de jaren tachtig gestalte zal krijgen staat volgens Spaargaren echter als een paal boven water. „We zijn intussen al wat vergaderruimte kwijt geraakt door de uitbreiding van de re creatieve voorzieningen. Aanvragen voor congressen van 500 tot 800 man kunnen we daardoor nu niet honoreren. De wijde omgeving heeft op dit punt bitter weinig te bieden: de Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout wordt ook wat ouder en- de Groenoordhal in onze eigen stad is nog altijd weinig meer dan een veehal. Dus moeten we wel uitbreiden en in het nieuwe complex, dat in de richting van de rijksweg zal verrijzen kunnen we zeker 800 man herbergen", aldus Spaar garen. Hij wijst erop dat de gasten van zijn motel, waar een kamer te krijgen valt in de prijsklasse van 5-sterren, dat wil zeggen tussen de 90 en 130 gulden, werkelijk alle ontspanningsmogelijkhe den bij de hand zullen hebben. Restau rant, bar en een breed scala van sportmo gelijkheden. ook in die laatste sector staan weer uitbreidingen op stapel. De nieuwe overdekte tennishal, die het nieu we winterseizoen moet gaan draaien, zal 4 tennisbanen en 2 squashbanen tellen plus nog een racketbalbaan. Ter wille van de spelers wordt er een crèche in het plan opgenomen. Tussen de hal en het motel zelf liggen dan de vier open tennisvelden. En onder het dak van Holiday Inn zijn de bowling, squash, zwemmen, sauna en solaria onderge bracht. Volgens Spaargaren en zijn ar- chitekt Barendse biedt het aanstaande Holidome de mogelijkheid voor een mas- sagebad, ontbijtservice, een plantentuin, watervallen, een verdiepte grill, vijvers, een „kinderparadijs", allerlei binnenspe len, shows en exposities. Volgens de restaurantmanagers een uitstekende en tourage om creatief bezig te zijn als het gaat om het houden van parties, exposi ties, noem maar op, niet alleen voor de gasten, maar voor iedere Leidenaar. Spaargaren zegt vol vertrouwen te zijn z'n Holidome volgend jaar te kunnen openstellen: „de gemeente werkt prima mee en we handelen volkomen overeen komstig het nieuwe bestemmingsplan". De exacte kosten van het hele plan zijn nog niet te geven, te meer omdat de bouwstart van het nieuwe hotel- en vergadercomplex nog niet helemaal vast staat. De tennishal zal zo'n kleine 2 miljoen gaan kosten en de Holidome, de overdekking van het binnenterrein één miljoen. Met het nieuwe hotel- en con gresgedeelte zal een bedrag van 4 tot 5 miljoen gulden gemoeid zijn, zo luidt de voorlopige berekening van de archi tect. LEIDEN Een stuk van de groep Baal zien betekent voor mij altijd: overdonderd worden door datgene wat zich op het toneel afspeelt. Bij het zien van door hen gespeelde stukken is bij mij geen sprake van direkte herkenning van personages, si tuaties of thema's: Baal geeft in de eerste plaats impressies; ideeën over betekenis en bedoe ling vormen zich pas later. Dit was ook weer het geval met het stuk „Bekende Gezichten, Gemengde Gevoelens" van Bo- tho Strauss, dat gisteravond in de Leidse Schouwburg ge speeld werd. Het begrip Baal wordt dikwijls gekoppeld aan een bepaalde speelwijze en stukkeuze. Het spel is vaak zeer intens, de personages leggen veel kracht in het overbrengen van hun intenties. De speltrant blijft ech ter afstandelijk, vervreemdend, waardoor de toeschouwer zich niet kan inleven in het spel, maar het wel kan beleven. Hier door kan hij makkelijker door uiterlijkheden heenzien, en pa tronen herkennen. Menselijke reakties en reaktiepatronen staan dan ook centraal in de stukken die Baal speelt: hoe willen mensen dat we reageren, hoe dwingen ze ons op de geijk te manier te reageren, wat zijn de gevolgen als we ons anders gedragen dan verwacht? In „Bekende Gezichten, Ge mengde Gevoelens" zien we een besloten groep mensen, waar van de leden zichzelf en anderen in een bepaalde rol drukken. Wanneer één lid van die groep, letterlijk, uit zijn rol valt, wordt hij meedogenloos in de steek gelaten. Rond het incident gaan zich in het tweede bedrijf een aantal gebeurtenissen afspelen, waarvan niet duidelijk is of ze echt, dan wel gefantaseerd zijn: wanneer het ene personage de situatie als een droom opvat, blijkt een ander die als echt te beschouwen. Betreft het nu een gemeenschappelijke droom, of de droom van één personage waarin de andere figureren? Maar welke van de zeven is het dan die de droom heeft? Of is het toch een algemeen complot tegen één personage om te voor komen dat hij de situatie ingrij pend verandert? Diverse inter pretaties zijn mogelijk, en het doet waarschijnlijk afbreuk aan het stuk om aan slechts één ervan te willen vasthouden. Het spel van Baal stelde enigs zins teleur. Hoewel men weer afstandelijk probeerde te spe len, vervielen sommigen af en toe in een realistischer spel trant, zodat het geheel wat in consequent werd. Bovendien werd het eerste bedrijf erg sta tisch gespeeld; in de overige twee bedrijven kon men beter uit de voeten. JACQUELINE MAHIEU Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Annika Marie, d. E. J. Bell en K. A. Bodlund; Joël, z. S. Kuijt en H van Oosterhout: Jacoba, d.v. J. van Duijvenboden en J Duijvenbode; Claudius, z.v. Z. Jah'shan en M. C. Horree; Charlotte Hester, d.v G. H. Noomen en M Poederbach Nazha, d.v. H. Elmannani en F. Lahyane Jessica, d.v. J. Hoppers en P. Noort Ramon, z.v. H. T. Buitenbos en G Schouten; Ferry, z.v. P. J. van Putten en C. van Schoonderwoerd den Be mer; Hendrik, z.v. D. van Duijn en Kuijt; Jean-Paul, z.v. G. L. Barral M. Hoogstraten; Rudolph Louis Cas- pard, z.v. H. R. van Rijn en C. W. van Leeuwen; Robertus Bernardus, z.v. M. J. M. de Kan en M. A. C. M. de Goede; Anouk. d.v. F. H. Hofmans en T. M. Kooien; Ahmet, z.v. H. Tezerdi en H. Dirak; Stephanie Josephine, d.v. D. J. Hessing en S. C. Sombeek; Kenneth Boy William, z.v. W. G. Zandbergen en E. C. van Minnen. Overleden: J. Stijger, geb. 28febr. 1894, e.v. H. L. A. Maartense; A. van Duyl, geb. 11 dec. 1909, e.v. C. P Selier; H. van Vliet, geb. 8 sept. 1930, T. Pluimgraaff, geb. 3 jan 1903, geh. gew. m. H de Best; A. de Wolf, geb. 15 juli. 1919, man; P. B. Kalwij, geb. 18 sept. 1893, vrouw; J. Kluivers, geb. 11 aug. 1915, man; J. W. van der Ploeg, geb. 11 jan. 1979, zoon; J. van Termeij, geb. 20 maart 1931, e.v. J. Kazemier. Gitaartrio Het gitaartrio Dick Visser geeft op vrijdag 19 januari een concert in de Dorpskerk van Leiderdorp. Het concert begint om 20.15. Het gitaartrio Dick Visser bestaat nit de gitaristen Theo Krumeich, Emile Hopman en Dick Visser. Zij zullen werken ten gehore brengen van Lotz, Matei art. Probst, Schumann, Diabelli, Albeniz en Hlouscbek. Toegangskaar ten voor bet concert zijn verkrijgbaar op bet bureau van K O, Oude Vest 45 in Leiden, tevens aan de zaal vanaf 19.30 uur. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau aan de Zonneveldstraat 10 zijn in de maand december de volgende gevonden voorwerpen geno teerd: diverse potemonnees, geldbedragschooltas, dames handtas, zilveren ketting, dameshorloge, trouwring, heren horloge, tas met kleding, damesbril, diverse handschoenen vulpotlood, shawl, helm, boven-ornament-klok, kruiwagen fietsplaatje en sleutels. Inlichtingen: telefoon 071-149961 toestel 111, Uit de opbrengsten van de kinderpostzegelactie beeft de Stichting Interkruis Leiden dit jaar een bedrag van 5000 gulden uitgekeerd gekregen. Het Nederlandse Comité voor kinderpostzegels beeft dit bedrag deze week aan een vertegenwoordiger van Interkruis ter band gesteld. Het geld zal worden besteed aan de inrichting van de consulta tiebureaus voor baby's en kleuters, dat is gevestigd in bet gezondheidscentrum in de Meren wijk. Sterven bij het leven'' Onder de titel „Sterven bij het levenorganiseert de volksuniversiteit K O woensdag 24 januari een avond waarop een maatschappelijk werkster, een buisarts, een wijkverpleegkundige, een psychiater en een pastor een drietal korte inleidingen houden over „sterven behoort bij het leven", „De begeleiding van de mens die gaat" en ,Jloe ervaart de omgeving bet sterven van een vertrouwd iemand". Na de pauze wordt ruimschoots de gelegenheid geboden om met de inleiders te discussiëren. Voor belang stellenden bestaat de mogelijkheid om zich aan bet einde van de avond op te geven voor een drietal avonden (in principe op donderdag, 15 februari, 8 maart en 29 maart en dan in kleine groepjes verder op dit thema in te gaan. Een boekenstand met literatuur over dit thema is aanwezig. De eerste avond, op 24 januari, begint om 20.00 uur en wordt gehouden in bet K O-gebouw aan de Oude Vest 45, ingang Hazewindsteeg. De toegangsprijs bedraagt 2,75. Opgave met gelijktijdige betaling is noodzakelijk. Pop in Vrijetijdscentrum HetLeids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat66 organiseert op vrijdag 19 januari de eerste popavond van het seizoen. Op het programma staan Jasper van 't Hof en Charley Mariano. Dit muzikale duo bezoekt Leiden in het kader van een toernee door Nederland. Jasper van 't Hof bespeelt de synthesizer, Charley Mariano is rietblazer. Beiden hebben deel uitgemaakt van bekende formaties. Het duo brengt voornamelijk de zogenaamde Jazzrock. Toegang 3,- voor leden, f 5,- voor niet-leden. De avond begint om 20.00 uur. LEIDEN Met. het verplaatsen van wisselwoningen van het ene deel naar het andere deel van de stad gaan zeer hoge bedragen gemoeid. Per wisselwo ning zou de gemeente Leiden 15.000.— moeten betalen om een dergelijke ver plaatsing te realiseren. Dit deelde gister avond een ambtenaar van het stadhuis mede naar aanleiding van vragen in de commissie voor Volkshuisvesting of het verhuizen van wisselwoningen naar reno- vatiegebieden uitvoerbaar is. Aanleiding tot deze vragen was een door een aantal Leidse instellingen gestelde brief, waarin de wenselijkheid wordt uitgedrukt, dat bewoners uit stadsvernieuwingsgebieden worden gehuisvest in wisselwoningen, die in de eigen omgeving komen te staan. Met name in wijken als de Tuindstadswijk en de Transvaalbuurt zou het teruglopend enthousiasme bij bewoners voor renovatie goeddeels bepaald worden door een tijde lijke herhuisvesting in units, die op grote afstand van de oorspronkelijke woonwijk staan. Vooral bij bejaarden wordt de weerzin tegen renovatie steeds groter (zie de krant van gisteren). Hierbij speelt ook een rol, dat er nog steeds geen afdoende regeling is getroffen voor de herinrich tingskosten, die bejaarden en invaliden maken als zij met renovatie accoord gaan. Een dergelijke regeling is wel in de maak, maar is nog niet compleet. De gemeente gaat er aan werken om binnenkort de regeling dusdanig te laten functioneren, dat bejaarden buiten een bedrag van circa 3000.— (bedoeld als herinrichtingskos ten) ook 150.— ontvangen voor de ge maakte verhuiskosten. Dat laatste bedrag zou dan komen uit de bijdrage stedebouw- kundige arbeid. Wethouder C. Waal, die in de commissie Volkshuisvesting zijn zieke ambtsgenoot Verboom verving, stelde dat de regeling voor bejaardenhulp spoedig van kracht wordt. Voorts meende Waal, dat in het kader van Bestek '81 er weinig van het Rijk te verwachten is als het gaat om de bekostiging van onder meer het verplaat sen van wisselwoningen. De wethouder zag het somber in, dat de regering extra geld zou voteren voor de verplaatsing van deze units. Buiten het feit, dat hem met geheel duidelijk was waar deze noodge bouwen dan zouden moeten worden neer gezet in de betreffende wijken, zouden de aansluitingen op de riolering en andere technische voorzieningen te veel geld kos ten. „Helaas is er geen ander alternatief aan wezig dan het gebruik maken van wissel woningen, hoe ongelukkig deze ook voor de bewoners gesitueerd zijn". Tevens waarschuwde hij de commissieleden er voor, dat er geen anti-renovatiestemming bij bewoners moet worden opgewekt, die de stadsvernieuwing ernstig zou kunnen duperen. Hoewel weigeren om tot renova tie over te gaan voor de bewoners altijd mogelijk is, moet het afzien van renovatie niet worden gestimuleerd. Volgens een woordvoerder van de welzijnsraad zou dat weigeren toch niet zo makkelijk zijn als Waal beweerde, omdat in de Tuinstads- wijk onlangs door huiseigenaars tegen drie bewoners via de rechter stappen zijn ondernomen, omdat deze mensen niet accoord gingen met de renóvatie van hun woningen. Gemaal moet oplossing brengen LEIDEN Bewoners uit de Van Hogendorpstraat en de Willem de Zwijgerlaan hebben gisteravond tijdens de commis sievergadering voor Volkshuis vesting op emotionele wijze uitdrukking gegeven aan hun jarenlange onlustgevoelens, je gens het feit, dat de gemeente nog steeds niets heeft onderno men tegen de hoge grondwater stand in hun buurt, die veroor zaakt dat de pas gerenoveerde huizen in het Noorderkwartier gaan verzakken en alle moge lijk gebreken aan het vertonen zijn. „Houten vloeren rotten weg, deurem sluiten niet meer, de schimmel staat op de vloer bedekking en we lopen alle maal de kans om vandaag of morgen reumatiek te krijgen", aldus een van de bewoonsters. Al ruim twee jaar is het bij b en w en de gemeenteraad een bekend feit, dat genoemde stra ten grote hinder ondervinden van de slechte afwatering. Wet houder Waal, plaatsvervanger van de zieke Verboom, zegde de bewoners toe, dat er binnen kort stappen zouden worden ondernomen tegen het haast ondergelopen stadsdeel. Waar schijnlijk wordt het Noorder kwartier droogegelegd met be hulp van een ldein gemaal (kos- Waal stelde de aanwezige com missieleden voor om het gemaal op rekening van de interim-sal doregeling (de stadsvernieu wingspot van het Rijk) te beta len. Tijdens de renovatie van het Noorderkwartier (twee jaar geleden) zou het draineren van de wijk reeds gebeurd moeten zijn. De kosten van de drainage zouden dus ten laste van eerder genomen raadsbesluiten ko men, zo redeneerde de wethou der. Niet iedereen was het met Waal eens of een gemaal wel de meest efficiënte apparatuur zou zijn om de hoge waterstand tegen te gaan. Vier jaar geleden dubde men in de gemeente ook al over de vraag of bemaling de juiste methode was. In dit opzicht verweet men elkaar over en weer laksheid. Niet de gemeenteraad, maai' het, college van b en w, zouden er op toe hebben moeten zien, dat er iets aan de hoogwaterstanden werd gedaan. Anderen verweten het de Leidse Woningstichting (LWS) dat de huizen aan het wegzakken zijn. Mevrouw H. Passchier (PSP) vroeg zich af of de gemeente ook niet een balans moet gaan opmaken over de geleden schade die de huizen hebben opgelopen en over de rekening die de bewo ners daarvoor wordt gepresen teerd. De andere partijen stem den met deze vraagstelling in en vonden het noodzakelijk dat op korte termijn actie moet worden ondernomen tegen de wateroverlast en dat de resulta ten van de renovatie, waaraan ook nog het een en ander ha pert, kritisch onder ogen moet worden gezien. DEN HAAG/LEIDEN Zuid-Holland heeft nog strooizout genoeg. De voorraden zijn nog van dien aard dat deze provincie nog wel een dag of zeven barre winterse weersomstandigheden kan trotseren, zonder dat de provinciale wegen permanent ijsbanen zullen zijn. Volgens ir. Tjalma, de directeur van de provinciale waterstaat, ligt er nog voor 2500 ton strooizout verspreid over de hele provincie opgeslagen. Nergens is de voorraad geslonken beneden de 60 ton. De afgelopen dagen is de provinciale voorraad strooizout door het bezorgen van een bestelling bij de AKZO nog eens met 300 ton toegenomen. Het feit dat de provincie zich nog niet zo veel zorgen over de gladheidsbestrijding hoeft te maken dan elders in het land het geval is, betekent.overigens niet dat men maar raak zou strooien. Volgens ir. Tjalma wordt er wel degelijk zuinig met het strooizout omgesprongen en wordt er lang niet zo veel en intensief gestrooid als aan het begin van de winter. De doorgaande provinciale wegen zullen, als het weer niet over een al te lange tijd blijft kwakkelen en er niet teveel neerslag komt, in elk geval goed begaanbaar gehouden kunnen worden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3