Karstens ploegleider zonder ploeg Start Tour de France mogelijk weer in Nederland Twee Nederlandse coureurs in actie op De Uithof L. Crescendo eerste winst Arsenal en HSV Amsterdam 704 Promotie/degradatie regeling herenhockey 188 Schaatskalender Kortsjnoj daagt Fischer uit SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUARI 197S HAtilNA19 (Van onze sportredactie) LEIDEN De Leidse sportorganisator Joop Riethoven verwacht één dezer dagen bericht uit Frankrijk. De man, die vorig jaar de Tour de France naar Nederland (Leiden) haalde en aan de vooravond van de proloog door een hersenbloeding werd getroffen, heeft zich ondanks die mislukte Leidse Tourstart tegenover Félix Levitan op nieuw bereid verklaard een Tourstart te organiseren die in 1981 ergens in de Leidse regio (op ongeveer 10 km van Leiden) plaats zal vinden. Riethoven: „Die start in 1981 was in feite in Frankrijk gepland omdat Levitan om en om in Frankrijk en in het buitenland wil starten. Maar met die eigenlijke startplaats in '81 is Levitan nog niet rondgekomen waardoor we nu toch weer een kans maken. Ik heb in ieder geval al wel een sponsor gevonden, die er een half miljoen wil insteken. Maar dan met dien verstande dat het in '81 moet zijn, niet het door Félix Levitan eerst aangeboden 1982. Met de wereldkamioenschappen voetbal in dat jaar is elk evenement buiten Frankrijk naar zijn, en mijn idee, al bij voorbaat tot mislukken gedoemd." Riethoven, die zich alvast heeft verzekerd van de steun van Groenoordhal-directeur André de Jong, wil de kandi daatplaats voor de Tourstart overigens nog niet bekend maken. „Pas als er zekerheid is, wordt er opening van zaken gegeven. Ook wat dat betreft heb ik geleerd van Leiden '78. LEIDEN Het bleef gistermiddag alle maal wat vaag in het Leidse hotel Holiday Inn. Weliswaar diende zich in „de Vleeschmeesters" een nieuwe sponsor aan het Nederlandse profwielerfirmament aan en was in de persoon van Gerben Karstens ook een coureur aanwezig, die dit jaar de kleuren van deze in een b.v. verzamelde slagerijen zou gaan vertegen woordigen, maar daar bleef het dan ook wel bij. Plannen voor het komende sei zoen (en tot 1983) zouden bestaan, maar werden niet vrijgegeven door woordvoer der Veer en ook de immer praatgrage Karstens hulde zich dit keer in stilzwij gen op de momenten, dat zijn in zicht komende ploegleiderscarrière onderwerp van gesprek was. „We willen niet op de zaken vooruitlopen", vertelde Karstens. „Niet de fout maken die door zoveel anderen wel gemaakt is. Beloften doen die je niet na kan komen. Daarom maken we op dit moment nog niets van onze plannen bekend." De aanvankelijke opzet -van de door Karstens gezochte verbintenis - tussen de 37-jarige profcoureur en De Vleeschmees ters, was overigens om wel dit seizoen al tot een ploeg te komen. Op medisch advies echter besloot K rstens alsnog zijn loopbaan met één seizoen te verlengen om zijn carrière verantwoord te kunnen af bouwen. „Ik rijd deze winter nog zeven zesdaagsen: in Rotterdam, Kopenhagen, Hannover, Antwerpen, Montreal, Birming ham en Groningen, koers daarna weer op de weg in Nederlandse criteria en doe vervolgens nog wat zesdaagsen. Dan, be gin 1980, zullen we opnieuw de mogelijkhe den bezien, kan mijn carrière als profren ner afgelopen zijn en mijn ploegleider sloopbaan beginnen." Dan ook zou het moment voor De Vleesch meesters en deel-sponsor Gazelle geko men moeten zijn de echte ploeg, met leider Karstens, te presenteren. Maar zekerheid daarover wilde Veer beslist niet vertrekken. „We beschouwen dit jaar met Karstens als een proefjaar en gaan eens kijken hoe positief het uitwerkt op onze naambekendheid en beslissen ver volgens of we doorgaan." Ook Karstens verschafte vervolgens geen zekerheid, al lichtte hij wel een tipje van de sluier op. „Persoonlijk wil ik ooit als ploegleider met een topploeg voor de dag komen, met welke sponsor dan ook. Het zou fijn zijn als De Vleeschmeesters die grote sponsor zou willen zijn. Maar de mogelijkheid dat er een andere grote geldschieter opdaagt is ook aanwezig. Vleeschmeesters zou dan deel-sponosr kunnen worden. De markt moet dan wel rijp zijn voor een grote Nederlandse wie lerploeg. De beschikbaarheid van de ren ners speelt dan ook een rol. Met het materiaal dat nu vrij is, valt natuurlijk tgeen goede basis te vormen voor een 'topformatie." Geruchten in wielerland willen dat Ne derlands topploeg TI-Raleigh McGregor, de oude ploeg van Karstens, na komend seizoen best wel eens sponsorloos zou kunnen zijn. Mocht Raleigh inderdaad stoppen, dan is het door Karstens verlangde aanbod van betere renners aanzienlijk hoger. Dan ook zou de echte ploeg van Vleeschmeesters wel eens geformeerd kunnen worden. Losse gedachten die evenwel aanzienlijk geloofwaardiger zijn dan de argumenten door Vleeschmeester Veer en Karstens gebruikt. Per slot van rekening bleef de presentatie van ploegleider-zopder-ploeg Karstens gistermiddag wel een beetje vaag en kan een proefneming op naambekend heid met Karstens als eenling in wieler land eigenlijk nauwelijks serieus bedoeld zijn. GERT-JAN ONVLEE DEN HAAG Vier dames en vier heren zullen Nederland vertegenwoor digen in het toernooi om de wereld kampioenschappen tafeltennis, dat eind april, begin mei in Pjongjang wordt gehouden. Bij de dames zijn aangewezen: Bettine Vriesekoop (Avanti, Hazerswoude), Brigit Kooter (Avanti, Hazerswoude), Sandra de Kruiff (Scylla, Leiden) en Marianne van der Vliet (Tempo Team, Amsterdam). Reserve is: Jolanda Noordam (Tanaka, Etten-Leur). Bij de heren zijn geselecteerd: Bert van der Helm (Altena, WD1), Nico van Slobbe (Tempo Team, Amsterdam), Han Goot- zen (Tempo Team, Amsterdam) en Anne Vlieg (Midstars, Middelstum). Reserve is Herman Hopman"(Fursten- feldbrück, WD1). Als coaches gaan Bert Schoofs (heren) en Gerard Bakker (dames) mee. Chef d'equipe is Egbert Welsink en Karei Koerts treedt op als fysiotherapeut. Kwartfinales wereldkampioenschap ijsspeedway Den Haag Voor het wereldkampioen schap Ijsspeedway wordt zaterdag en zon dag de eerste kwarfinale in het Haagse schaatscentrum De Uithof gereden. Cou reurs uit Rusland, Engeland, Zweden, Oos tenrijk, Duitsland, Denemarken, Tjechoslo- wakije en Nederland zullen aan de start verschijnen. Op 10 en 11 februari komen andere rijders in actie in de tweede kwartfinale op Neder landse bodem, in Deventer. Er zijn voor dit wereldkampioenschap maar liefst drie halve finales, waarvan twee in ons land: op 17 en 18 februari in Eindhoven en op 24 en 25 februari in Assen. De derde halve finale is op 16 en 17 februari in Berlijn en de finale van 10 tot en met 12 maart in Inzeil. De grote afwezige komend weekeinde in De Uithof is Roelof Thijs. Hij komt in Deventer aan de start. Moet Den Haag het dan doen met de tweede keus? Algemeen secretaris van de KNMV, de heer Faessen: „Dat is zeker niet het geval. Normaal gesproken was Roelof Thijs in Den Haag aan de start verschenen, maar hij stond ingeschreven met andere Nederlandse rij ders voor het wereldkampioenschap voor teams in Rusland, dat volgende week wordt gehouden. Door drukke werkzaamheden heeft hij daar echter van af moeten zien en toen was het voor ons en de FIM (Fédération Internationale des Motocyclis- tes) te laat om hem voor De Uithof nog bij de deelnemers op te nemen. Vandaar dat hij in Deventer start. Het veld dat in Den Haag rijdt is echt geen tweede keus. Hij zijn veelal jonge rijders die voor het eerst naar internationale wedstrijden gaan en zich waar moeten maken. De beste acht gaan over naar de halve finale, waarin de wereldcracks uitkomen wier naam al geves tigd is. Vandaar ook drie halve finales". Nederlanders Voor Nederland komen twee rijders uit, de twintigjarige Bernard Schnieders uit Assen en Lammert Barthoorn uit Hoogezand. De organisatie van de wedstrijden op De Uithof gaat rond de 75 mille kosten. Indien die twee dagen tien duizend toeschouwerd komen, speelt men quitte. Door de KNMV, die dit jaar 75 jaar bestaat, is de organisatie in handen gege ven van de Motorsportvereniging Valkens- waard. Jan Klok, directeur van De Uithof: „We hebben naar een vereniging gezocht in de buurt. Maar daar was dit ijsspeedway helemaal nieuw voor. Bij deze wedstrijden gaat vereniging MAC Rijnland bij Valkens- waard in de leer, want volgend jaar willen we er mee doorgaan. 1 April 1973 was er voor het eerst ijsspeed way in De Uithof, sindsdien is er wel iets veranderd. Toen kwamen er slecht weer, regen en wind, maar 3500 toeschouwers. Nu, met deze kwartfinale voor het wereld kampioenschap hebben we hogere ver wachtingen". Zaterdag starten de rijders om 20.00 uur en zondagmiddag om 14.00 uur. Over deze twee dagen zullen de zestien rijders vijf manches rijden. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Alexander Smishljaer (Rusland), Jukka Rauman (Finland), Raimo Posti (Finland), Karl May (West Duitsland), Gustaf Pape (West Duitsland), Jirci Svoboda (Tsjech), Stevan Hjorth (Zweden), Soeren Nillson (Zweden), Marten Ruck (Engeland), Tom Hiltunen (Finland), Bernard Schnieders (Nederland), Jan Holm Nielsson (Denemar ken), Valaery Przhevalksy (Rusland), Sta- nislav Janeseck (Tsjech) en Lammert Bart hoorn (Nederland). Arthur van Rijswijk De schaatskalender van de komende dagen vermeldt de volgende evenementen: De marathonwedstrijd over 100 ronden in Lemmer is niet op vrijdag 19 januari maar op woensdag 17 januari. Het aanvang-suur van de Plassentocht, die elke dag, zolang er ijs is, wordt gehouden te Nieuwkoop is gewijzigd van 11 uur naar 10 uur. De afstanden zijn van 30 tot 70 km. Woensdag 17 januari: Zuid-Beijerland: kortebaanwedstrijd mannen, 19.30 uur. Opgeven bij de baan vanaf 19.00 uur. Inlichtingen: 01866-1925. Ouderkerk aan de IJssel: gewestelijk kampioenschap korte baan junioren a en b, 19.30 uur. Aanmelden: 01808-2142 of 1568 en vanaf 19.00 uur aan de baan. Vanaf woensdag 17 januari: Hoogmade en Oude Wetering: Hollandse-merentochten over 20, 40 en 60 km. Startplaatsen Hoogmade café Van der Ploeg en Oude Wetering clubhuis Braassemermeer. Oud Ade, Ri jpwetering en De Kaag: Hollandse-merentochten over 30 en 60 km. Startplaatsen: Oud Ade watersportvereniging Vennemeer, Rijpwetering café De Gulden Vos, De Kaag café Kaagzicht. Donderdag 18 januari: Onderdijk (NH). Koggentocht Grote Vliet, 10 tot 60 km., start tussen 10.00 en 15.00 uur. West Graftdijk: gew. kamp. lange baan dames senioren en dames jun. a en b. Aanvang 13.00 uur. Aanmelden vanaf 12.00 uur. Inl. 02981-454. Ouderkerk aan de IJssel: nat. wedstrijd korte baan mannen, 19.00 uur. Inschr. vanaf 18.30 aan de baan. Nieuw Lekkerland: heren 500 en 1500 meter, aanvang 19.30 uur. Inschr. van 18.30 tot 19.15. Inl. 01848-1984. Zuid Beyerland: nat. afvalwedstrijd heren, aanvang 14.30 uur. Opgeven tot 14.00 uur. Inl. 01866-1925. Dalfsen: afvalwedstrijd heren, 19.00 uur, startplaats aan de ijsbaan in Dalfsen. Inschrijven tot 18.00 uur. Inlichtingen: 05293-1385 of 1506. Oud-Loosdrecht: nationale kampioenschappen op natuurijs over 100 km. Aanvang 11.00 uur, maximaal aantal deelnemers 150. Inschrijven tot 17 januari tot 18.00 uur: tel. 02158-3226, of 614, of 1434, of 3225, of 1215. Reeuwijk: Plassentocht 30 a 35 km., aanvang tussen 10 en 14.30 uur. Vrijdag 20 januari: Volendam: Marathon (heren) over 100 ronden, 20.00 uur. Inlichtin gen 02993-5186. Oudekerk (ZH): kortebaanwedstrijd mannen, 20.00 uur. Inschr. vanaf 19.00 uur aan de baan. Inl. 01846-5282. Den Up: wedstrijd over 80 km, 12.00 uur. Inl. 02908-1302. Tot zolang er ijs is: Polsbroek, Haastrecht, De Vlist: Twee proviciën poldertoertocht, 20 en 40 km. Aanvang tussen 10.00 en 15.00 uur. Inl. 01822-301. Korte Zaanse Molentocht over 12,5 en 25 km.: start vanaf 12.00 uur in Zaandam (Westzaandijk) en Westzaan. Inl. 075-285509. Zaterdag 20 en zondag 21 januari: Aalsmeer: Westplastocht 30 en 60 km., 10.00 uur. Startplaatsen Watertoren Aalsmeer, Kudelstaart en Leimuiden. Superschaatsmarathon op Veluwemeer (Van onze sportredactie) ELBURG Mocht de vorst de eerstkomende dagen nog doorzet ten, dan zal op het Veluwemeer voor het eerst een 200 km lange superschaatsmarathon worden gereden. De onlangs opgerichte ijsvereniging Veluwemeer-combinatie wil maandag of dinsdag deze monsterrace organiseren. Vandaag wordt daarover in het bestuur een definitieve beslissing genomen. Het ligt in het bedoeling van de organisatie om alleen de plaatsen Kampen, Elburg en Harderwijk op te nemen in het traject, dat driemaal moet worden afgelegd. AMSTERDAM Jack van Zanten, de organisator van het jaarlijkse Amsterdam-voetbaltoernooi, dat op 3 en 5 augustus voor de vijfde maal wordt gehouden heeft de contracten met de vier deelnemende clubs rond. In Amsterdam 704 zullen uitkomen: Ajax, AZ'67, Arsenal en Hamburg SV. Men heeft voor dit jaar toch weer de keuze laten vallen op AZ'67 omdat de Alkmaarse club een groot aantal supporters mee brengt. Met het Londense Arsenal hebben de organisatoren na drie jaar eindelijk een contract kunnen afsluiten. Hamburg SV is als laatste club gecontracteerd. „De Westduitsers hadden voor dezelfde data ook een aanbieding voor een toernooi in Spanje maar gaven toch de voorkeur aan Amsterdam. Wij hebben ook twee contracten met HSV. Wanneer de Westduitsers met Kevin Keegan komen krijgen zij een hogere vergoeding dan wanneer de Europese voetballer van het jaar niet verschijnt", aldus Van Zanten. Overigens heeft Günther Netzer, de manager van HSV, Van Zanten verzekerd dat Keegan volgend seizoen in elk geval nog bij de Westduitse club speelt. Kevin Keegan komt wellicht naar het Amsterdam 704- - toernooi Resultaten van koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: Calumet d'Aster D-prijs (2000 m.): 1. Right van Boko (M. Pools) km. tijd 1.26.2, 2. Prince Star, 3 Patter son. Tot: winn. 5,10, plaats 1,70, 2,40, 4,60, koppel 13,30, tno /-202.70. Calumet Bulwark-prijs (2000 m.):l. Sonja Woldberg (T. Smeding) 1 28.8, 2. Sera S.. 3 Steka Spender. Toto: winnend 1,50, plaats/ 1,30, 1,40, koppel 1,50. Niet gestart: Sham rock G, Red Rum. Calumet V-prijs (2440 m.): 1 Pala (P. Heynen) 1.26.4, 2. Orfeo, 3. Riki Kandia. Toto: winnend 15,10, plaats 2,20, 2.10. 2.50, koppel 61,90, trio 310,70. Niet gestart: Rotello. Camillo-prijs (1600 m.): 1. Peggy Duke (H. v.d. Heuvel) 1.22.3, 2. Phy- rid Leron, 3. Ramona Bonheur. Toto: winnend 8.90, plaats 3,40, 6,50, 4,40, koppel 223,70. Niet gestart: Piotr uit Laren, Pier Pander Campeador Mac-prijs (2000 m.): 1. Orion Ponderos (C. Imming), 1.24 2, 2. Orsino, 3. Pietje Sickingha. Toto: winnend 22,00, plaats 4,90, 10.00. 5,00, koppel 205,80. trio 5277,00. Canard S-prijs (2440 m 1. Patricia Lamour (G. de Jong) 1.25.1, 2. Ooie vaar B., 3. Petra Kid. Toto: winnend 2,60, plaats 1,60, 2,20, 5,40, koppel 8,50. Niet gestart: Milo. Capella-prijs (2000 m.) 1 Mr Alkes- üs (M Bouwhuis) 1.23.0, 2. Mark Anjo, 3. Mister B. Toto: winnend 5,90, plaats 2,10, 4,40, 2,00, koppel 92,20. Trio 991,50 Niet gestart: Nancy van Duke, Norton Glohe en Menno Surprise. DEN HAAG Door de invoering van twee hoofdklassen in de hockeycompe- titie bij de heren met ingang van het seizoen 1980/1981, is de promotie/de gradatieregeling voor het komende sei zoen gewijzigd. Voor het seizoen 1980/1981 wordt de structuur van de competitie bij de heren waarin 275 elftallen verdeeld over vijf klassen uitkomen: hoofdklasse (2x10 elftallen), eerste klasse (4x1), tweede klasse (8x10), derde klasse (8x8) en vierde klasse (8x8/9). Hoofdklasse/eerste klasse: de nummers één en twee van de eerste klasse a, b en c promoveren naar de hoofdklasse. De nummers drie van de drie afdelingen spelen met nummer laatst van de hoofdklasse een hele competitie om dne plaatsen in de hoofdklasse. Eerste en tweede klasse: de nummers één, twee en drie van de zes afdelingen in tweede klasse promoveren naar de eerste klasse. De vier van de tweede klasse a en b, c en d, e en f spelen resp. met de nummers laatst van de eerste klasse afdelingen a, b en c een hele competitie om eik één plaats in de eerste klasse. De nummers twee en drie van elke promotie-afde ling blijven in de tweede klasse, resp. degraderen naar de tweede klasse. Tweede en derde klasse: de nummers één, twee, drie en vier van de negen afdelingen in de derde klasse promoveren naar de tweede klasse. De nummers vijf van de negen afdelingen in de derde klasse spelen met de nummers laatst van de zes tweede klasse afdelingen a t/m f in groepen van drie/vier elftallen een hele competitie om elk twee plaatsen in de tweede klasse. De nummers drie en vier van deze competities blijven, resp. degra deren naar de derde klasse. De nummers één van de elf afdelingen in de vierde klasse promoveren naar de derde klasse: de nummers twee van de elf afdelingen spelen met de nummers laatst van de negen afdelingen uit de derde klasse in groepen van twee elftallen twee wedstrijden en eventueel een beslissings wedstrijd om één plaats in de derde klasse. Het niet geplaatste elftal blijft in de vierde klasse of degradeert naar deze klasse. TEL AVIV Viktor Kortsjnoj heeft in Tel Aviv bekend gemaakt dat hij de voormalige wereldkampioen schaken. Bobby Fischer heeft uitgenodigd voor een wedstrijd van vier partijen. Kortsjnoj verklaarde dat dit dan een „wereldkampioenschap schaken voor beroeps" zou moeten worden. Vorig jaar verloor Kortsjnoj de strijd om de wereldtitel van Anatoly Karpov. Tegen koploper Het Zuiden (Van onze korfbalmedèwerker) ROTTERDAM Microkorfbal eerste klasser Crescendo heeft gisteravond tegen Het Zuiden voor een opmerkelijke presta tie gezorgd. Door een 89 over winning haalde Crescendo de eerste punten van het seizoen binnen terwijl Het Zuiden hier door de eerste nederlaag leed. Het spel dat Crescendo dit duel vertoonde was beduidend beter dan de voorafgaande acht wed strijden. Ongehinderd door druk coach Frans de Haas: „Je hebt tegen de koploper niets te verliezen" werd de bal langdurig rondgespeeld, wach tend op kansen. Het haalde Het Zuiden, dat in Leiden al grote problemen had (13—15), uit het spel waardoor Crescendo er in slaagde om naast Het Zuiden te blijven. Na de pauze (3—3) had het duel tot halverwege de tweede helft een identiek verloop. Tweemaal scorend kwam Crescendo op 68 en dacht de winst al binnen te hebben. Het Zuiden kwam echter nog terug tot 88, maar ook het vooruitzicht van een gelijkspel was al voldoende voor Crescendo om het spel te bevriezen. Tijdens dit spelver- tragen profiteerde John Huig- sloot van een verdedigingsfout en scoorde uit een doorbraak de winnende treffer. Overige doelpunten van Piet 1'Ami (2), Liesbeth Kok, Joke Geijer, Ga- brielle Kok, Louise Kok, John Huigsloot en Wilfred Cornelisse. ADVERTENTIE Cordon Bleu 100 gram Een varkensschnitzel gevuld met ham en kaas. Bii steeds meer mensen zeer geliefd Echt tijd om die weer eens op het menu tc zetten zachtjes braden. ]üw Keurslager rom zou u t mei minder doen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19