Motor-RAI '79: vuurwerk van Japanse merken Sleutelwedstrijden, trialdemonstraties en Koning Zelfbouw .„binnenland PAARDEKRACHTENGIGANT KAWASAKI Z 1300 GOED VOOR 120 PK's HONDERDDUIZEND BEZOEKERS VERWACHT Shell helpt Omzet motorbranche 250 miljoen Vrouw verovert de motor LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUAR11979 PAGINA 17 Voor het RAI-motorgebeuren verwachten de organisa toren, de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Auto mobielindustrie, ruim honderdduizend bezoekers. Vorig jaar trok dit evenement ruim 75.000 bezoekers. Het RAI-motorweekeinde wordt dit jaar voor het eerst in de Amstelhal gehouden. Daar staan op een tentoonstel lingsoppervlak van elfduizend vierkante meter prak tisch alle motorfietsen die in Nederland op de markt zijn of binnenkort op de markt komen. Het aantal exposanten voor de Motor-RAI van dit jaar is met 69 twee hoger dan vorig jaar. De produkten zijn afkomstig uit 19 landen: België, BRD, Canada, DDR, Engeland, Finland, Frankrijk, Hongarije, Ierland. India, Italië, Japan, Nederland, Oostenrijk, Sowjet-Unie, Span je, Tsjecho-Slowakije, Verenigde Staten en Zwitserland. Openingstijden: donderdag 13.00-17.00 en 19.00-22.00; vrijdag en zaterdag van 10.00-17.00 en 19.00-22.00 uur en zondag (laatste dag) van 10.00 tot 17.00 uur. In de „Shell helpt"-sene is een speciaal nummer verschenen onder de titel „Wat moet je weten voor je op 'n motor stapt". Dit deeltje, dat 20 pagina's telt, zal worden uitgereikt aan alle bezoekers van het RAI-Motorweekend. Het boekje geeft zo veel nuttige en duidelijke informatie voor het veilig en beheerst rijden, dat het eigenlijk voor iedereen die mo tor rijdt of wil gaan rijden, gelezen zou moeten worden. Daarom is het boekje vanaf 25 januari ook op alle Shell- stations gratis verkrijgbaar. Yamaha XS.1100. Vele tienduizenden motorsportliefhebbers zullen vanaf komende donderdag: tot en met zondag in vaak bont gekleurde lederen om hulsels de Nederlandse wegen bevolken om in Amsterdam het Motor- RAI-evenement te be zoeken. Een motorge- beuren dat in de Am stelhal omlijst wordt door nationale sleutel wedstrijden, indoortri- als en de presentatie van „Koning Zelfbouw 1979". Motorminnend Nederland zal tijdens de Motor-RAI kunnen constateren dat de he ren fabrikanten niet in een winterslaap zijn gedommeld: in de verschillende klassen en typen motoren is een keur van nieuwe modellen te bewonde- Voor vuurwerk zorgen vooral de Japanse merken met als „klap per" de Kawasaki Z 1300, een machine die goed is voor het hoog ste aantal paarde- krachten (120!). Nog een Nederlandse pri meur is de Suzuki GS 850, terwijl andere primeurs als de Cagi- va Harleys, een keur van nieuwe Honda's en de Guzzi Le Mans II ook een bezoek aan de Motor-RAI recht vaardigen. De wedloop van Japanse fa brikanten wie de snelste en sterkste motorfiets kan fa briceren, blijkt nog steeds niet afgelopen. Kawasaki lijkt met de verschijning van de Z 1300 voorlopig de slag gewonnen te hebben. Overi gens komt de „geboorte" van deze geweldenaar juist in een tijd, dat de impor teurs tot een vermogen-stop hebben besloten. Tijdens een verleden jaar december ge Motorminnend Nederland is jaarlijks „goed" voor een omzet in de motoren-bran che van 250 miljoen gulden, waarvan alleen de nieuw- verkoop 100 miljoen gulden voor zijn rekening neemt. Naar verwachting van de Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie RAI" zullen in het begin van de jaren tachtig maar liefst 110.000 motorrijders(sters) de vaderlandse wegen „be volken" Verder blijkt uit tellingen uit 1976 dat de motorfiets bij alle lagen van de bevol king populair is. Daarmee wordt het sprookje dat de motor alleen voor „Jan met de pet" bedoeld is, voorgoed naar het rijk der fabelen verwezen. Is de motor vrij wel evenredig verdeeld over de verschillende bevolkings lagen, vergeleken met gege vens van de volkstelling in '71 blijkt de auto een andere verdeling te hebben. Het aantal autobezitters bij vrije, administratieve, commerciële en hogere functies blijkt tweemaal hoger te zijn dan het aantal motorbezitters. Bij de handel-, industrie- en transportberoepen is de situ atie in het voordeel van „de" motorrijder: de helft meer. Absolute koploper in de ver koop van motoren in Neder land is het Japanse merk Honda, dat in '76 een markt aandeel van bijna de helft in de totale verkoop had. Een tweede plaats scoort het eveneens Japanse merk Su zuki, terwijl het ook weer Japanse merk Kawasaki de ..bronzen notering" in het verkoopstaatje inneemt. De verkopen van deze merken waren in respectievelijk '77 en '78 ('78 van januari tot en met september): Honda 7443-6705; Suzuki 2996-2460 en Kawasaki 1632-1477. Van de Europese merken kan het Westduitse BMW de hoogste zij het relatief schrale eer opeisen. De populairste klasse bij motoren is die met een cilin derinhoud van 501 tot 750 cc, een klasse die in '77 voor meer dan de helft van de totale verkoop verant woordelijk was, terwijl de eerste zes maanden van '78 een percentage van ruim 42 procent liet zien. Motoren met minder dan 250 cc blij ken slecht vertegenwoordigd: nog geen twaalf Drocent in Off de Road XL 500 S Honda. de eerste helft van '78. De superklasse (meer dan 750 cc) kon in diezelfde periode meer dan eenvijfde van de totale verkoop voor zijn re kening nemen. Er bestaan tien verschillende ■soorten motoren, waarvan natuurlijk de „gewone" weg- motor de populairste is. Ver der zijn er race-motoren (te genwoordig alle tweetakten, motorvermogens van onge veer 18 tot 145 PK, topsnel- heden van ongeveer 170 tot 300 km per uur), motor- crossmotoren (eencilinder tweetakten van minder dan 100 kilo maken in alle klas sen de dienst uit), betrouw- baarheidsrittenmotoren, trial- motoren, baanmachines, sprintmotoren (44 PK is geen uitzondering), record motoren en specials (onder meer mini-motoren voor de jeugd). Van dit rijtje lijkt de re cordmotor het minst op een „echte motor": meestal zijn het sigaarvormige vehicels als waarop Henk van Kessel in '77 een geslaagde record poging deed. En of dat nog niet genoeg is zijn er moto ren, gebouwd om mee te voetballen, op de kermis in een ton of bol rond te wen telen of via een kabel kerk torens te beklimmen. Overi gens. ook het Kanaal is per motorfiets overgestoken... De prijzen van motorfietsen lopen al evenzeer uiteen als het aantal soorten motoren en grote aantal modellen. De motorliefhebber zal het diepst in de geldbuidel moe ten tasten voor de aanschaf van een 1300 TTS Munch, een Westduits produkt. Voor de lieve som van dertigdui zend gulden mag men zich eigenaar noemen van deze machine. Onderaan op de prij zenladder staat het Oost- duitse merk Simson, een 50 cc twee takt met 2.65 kW. Voor iets meer dan eender- tigste deel van de prijs van de Munch 1.195,-) kan men als eigenaar op het za del van de Simson stijgen. houden bijeenkomst werd besloten om evenals in West- Duitsland vrijwillig het ver mogen tot 100 PK te beper ken. Ondanks dit besluit zal het paardekrachten-pronk- stuk van Kawasaki de ko mende Motor-RAI opluiste ren. Een kijkje in het arsenaal tentoongestelde motoren leert, dat nu ook alle Japan se merken een of meerdere modellen uitbrengen met cardan transmissie. Naast Eu ropese merken als BMW, Guzzi, Van Veen en Dnepr zorgen de Japanners nu voor een keus van niet min der van 24 modellen van acht merken met cardan- transmissie. Deze verheug- dende ontwikkeling betekent probleemlozer, schoner en veiliger rijden voor de „zwa re" machines dan via een open ketting-transmissie. Ook wordt er de laatste tijd veel gedaan aan de ontwik keling van kettingen voor superzware motoren als bij voorbeeld zelfsmerende ket tingen, die vaak twee tot driemaal de levensduur heb ben als van een gewone ket ting. De motorfabrikanten blijken steeds meer hun zware mo torfietsen met door de fa briek uitgeruste stroomlijn uit te brengen. Een goed ontwikkelde stroomlijn werkt niet alleen comfort- verhogend, maar is ook vei liger door betere wegligging en betere stuureigenschap- pen. BMW nam enkele jaren geleden het initiatief met de BMW R 100 RS, een voor beeld dat nu gevolgd wordt door Moto Guzzi en Yama ha. Revolutionaire nieuwe ont wikkelingen zullen tijdens de Motor-RAI vergeefs gezocht worden. Veel van de moder ne motorconstructies hebben in een meer primitieve vorm in het verleden al bestaan. De nieuwe ontwikkelingen concentreren zich op inge wikkelde constructies die het leven van de motorenthousi ast een stuk veraangenamen. Gemeengoed zijn tegenwoor dig constructies als bovenlig gende nokkenassen, schijf remmen, gegoten spaakwie- len, tubeless-banden, auto matische benzinekranen, au tomatisch uitschakelende clignoteurs, startbeveiligin gen tegen starten in de ver snelling en gekoppelde rem- systemen. Veel nieuws is er wel bij het zich steeds uit breidende arsenaal van ac cessoires voor de motorlief hebbers. HONDA De grootste leverancier van nieuwe modellen die tijdens de Motor-RAI te zien zijn is s werelds grootste merk, het oanse Honda. De nieuwe lijn van Honda kenmerkt zich door het uitgebreid toe passen van twee bovenlig gende nokkenassen bij de viercilinders en het monte ren van vier kleppen per ci linder. Die ontwikkeling be gon vorig jaar met de introduktie van de CBX, een enorme zescilinder, en heeft zich nu voortgezet in enkele nieuwe modellen. Nieuw van Honda is verder onder meer een grote 500cc eencilinder viertakt met bovenliggende nokkenas en vier kleppen. Deze machine komt in twe. uitvoeringen, als off the road-machine en als wed strijdmachine voor betrouw- baarheidsritten. Van het eveneens Japanse Yamaha is geen „groot" nieuws te verwachten. Wel is er een veramerikaniseerde uitvoering van de 650 twin met breed achterwiel, twee- trapszadel, kleine tank, groot stuur en andere kleurenfi- nish. SUZUKI Ook bij Suzuki is het vrij rustig. Dit Japanse merk staat bekend als een der goedkoopste in aanschaf, terwijl de populariteit van het merk in Nederland erg groot is, mede door Suzuki- coureur Wil Hartog die daarmee in het voorbije Ga seizoen bij de absolute we reldtop kwam. Op die popu lariteit heeft men slim inge haakt: de Suzuki GS 1000 Sport wordt geleverd in de originele fabrieks-racekleu- ren van Wil Hartog's RG 500 Grand Prix-machine. Nieuw bij Suzuki is het met cardan uitgeruste model GS 850. KAWASAKI Kawasaki zorgt voor heel wat „klappers" van het mo torisch vuurwerk. Er zijn weer twee nieuwe uitvoerin gen van de bestaande 1000 cc, waarvan er een nu ook met cardan uitgerust is. Ver der heeft natuurlijk de ver schijning van de eerder ge noemde Kawasaki Z 1300 al zoveel stof doen opwaaien, dat deze machine zonder meer een der grote publieks trekkers zal zijn tijdens de RAI-motorvierdaagse. EUROPESE MERKEN De arbeiderscoöperatie in de Britse Meriden heeft bewe zen levensvatbare Triumph twins te kunnen blijven pro duceren. Natuurlijk ook op de RAI is de op vele punten gemoderniseerde Triumph Tiger 750. Van het Italiaanse merk Benelli is een 900 cc- uitvoering van de Sei (zesci linder) te bewonderen. De eveneens Italiaanse Laverda en Ducati komen met twee nieuwe middenklassers, La- verde met een 350 cc-broer- tje van de 500 cc-twin en Ducati met een sportief ogende 500 cc-V-twin, alleen in lijn gelijk aan de „grote broers", maar geheel anders geconstrueerd. Van het beroemde motorpro- dukt uit de Verenigde Sta ten, de Harley Davidson zijn tijdens de RAI-vierdaagse enkele nieuwe telgen te be wonderen. De „kleinste" is de 1000 cc XLS, een „spor- tieveling" in de Harley Da- vidson-familie. De andere nieuwelingen hebben een tot 1340 cc vergrote motor. Dat zijn de FLH80, de nieuwste uitvoering van de bekende majestueuze Electra Glide en de Classic, het jubileum model van de 75-jarige ru briek. De organisatoren van de RAI-motorvierdaagse hebben voor de bezoeker een zoge naamde „catalogusstraat" opgesteld, waar de motoren naast elkaar zijn opgesteld naar prijsklasse. Daardoor wil men een onderlinge ver gelijking door de bezoeker gemakkelijker maken. Ver der zal de bezoeker er van alles kunnen vinden, dat met de motorfiets te maken heeft. Er zijn stands van de dit jaar jubilerende Konink lijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging, en ook de Nederlandse Motorsport Bond is present. Verder zijn er stands van de Veteraan Motor Club, de ANWB, de Stichting Geluidshinder, Vei lig Verkeer Nederland en de eerste Nederlandse Trial- school. De vrouw verovert een aanzienlijk aandeel in het motorrijderspotentieel in Nederland. Waren erin 1970 slechts 169 dames die het rijvaardigheidsbewijs behaalden, in '77 bestegen voor het rijexamen maar liefst 1397 vrouwen met succes bet vaak als manlijkheidssymbool beschreven verx'oermiddel. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen blijkt, dat de populariteit van de motorfiets bij de vrouw een spectaculaire vlucht heeft genomen. Overigens lopen bij ongevallen dames-motorrijders doorgaans de helft minder ernstige verwondingen op dan mannen. De psycholoog drs. C. Wildervanck meent in zijn studie JMotorrijders in Nederland" dat de stijgende populariteit van de motor bij vrouwen vooral een gevolg van de emancipatie is. „In de eerste plaats zal tegenwoordig een vrouw eigener beweging eerder beginnen aan iets wat voorkort voormannen gereserveerd leek, maar vooral ook bet bewustzijn dat anderen bet niet meer zo ,raar" vinden dat zij motor rijdt, zal een stimulans zijn geweest. ,Jlet boort zo" is in Nederland nog steeds een belangrijk argument", aldus de psycholoog Wildervanck. Peter Knegjens zal tijdens het motor- gebeuren in de RAI de „Nationale Sleutelwedstrijden" leiden. Behalve dit evenement voor motorminnend Ne derland zullen beroemdheden uit bin nen- en buitenland zorgen voor de no dige afleiding tijdens Trialdemonstra ties. Verder is er een presentatie van de vijf zelfgebouwde motorfietsen van de finalisten in de „strijd" om de titel „Koning Zelfbouw 1979". Iedere dag zijn er onder leiding van Peter Knegjens de Nationale Sleutel wedstrijden. Op een groot podium kan de bezoekende „sleutelaar" proberen zo snel mogelijk het achterwiel van een Yamaha Enduro 250MX te demonteren en er weer in te zetten. De deelnemer die na de laatse manche de snelste tijd op zijn naam heeft staan, wordt uitge roepen tot „snelste sleutelaar van Ne derland". Als onderscheiding ontvangt deze sleutelaarvluggerd de Gouden Steeksleutel, een beker en een geld prijs van 750,-. Ook voor de tweede en derde plaats zijn aantrekkelijke geld prijzen te verdienen, terwijl iedere deelnemer ter herinnering aan zijn al dan niet geslaagde sleutelpogingen een diploma ontvangt. Tot „Koning Zelfbouw 79" is uitgeroe pen de heer P. Oudshoom uit Ruinen. Deze 44-jarige onderhoudsmonteur ver overde de titel in een wedstrijd voor zelfbouwers van motorfietsen, die zijn getoetst op techniek, afwerking en ei- gen inbreng. De jury bestond uit hoofd redacteuren van diverse motorbladen. Als speciale gast van de indoor-motor- trials tijdens de motor-vierdaagse is de 19-jarige Amerikaan Beme Schreiber gecontracteerd, die afgelopen jaar als derde op de wereldranglijst eindigde en geldt als dé trial-ontdekking van deze tijd. Dit is de eerste maal dat Schreiber Nederland bezoekt. Behalve door Schreiber zullen er dagelijks ook door Nederlandse trial-kampioenen de- Peter Knegjens. monstra ti es worden verzorgd, onder wie Hans van Marwijk, Simon Koote en Frans Kooiman. Zaterdagavond zal Cor Termaat het Nederlandse team voorstellen dat deelneemt aan de zwaarste trial-beproeving, de Schotse zesdaagse. Voor het eerst in de ge schiedenis zal aan dit Schotse tnal-ge beuren een Nederlands team deelne men.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17