Van der Luit Vlotor rijden is en patent middel ^pm frustaties if te reageren Moeder doodt 4 dochtertjes £eidóc(3oma/tit rjNNENLAND OVERLEDEN BROER VERSCHEEN IN DROOM De leegstandswet f Schoolkinderen ongedeerd uit brandende bus Kamerlid in actie tegen verjaring oorlogsmisdaden >weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUAR11979 PAGINA 13 Wildervank uit Groningen: duidelijk een doctorandus, die met de valhelm op geboren is. Zuinig zijn p die man derhalve. )EN HAAG Hij raast onbe- ommerd langs 's heren over- 'olie wegen en duikt als een oek in elk wak dat in een ij- ingwekkend lange file valt ?,n als op een kruispunt het )loeddoorlopen verkeersoog •ich groen of geel ergert, is hij ütgerekend de eerste, die brul- 'nd als een uitgehonderd roof- ier aan zijn zwaarverchroom- stutten trekt. De burgerij, bedachtzame weggebruiker, eschouwt hem gemakshalve Is een rasindividualist, als een amikaze-piloot, die over twee inden doorstoot naar zijn be terde doel. Zelf vergelijkt hij ich liever met een cowboy, jranïje in zijn geheel in leder ge- Jsch uide inborst een machtig ader Toot heimwee koestert naar e stenen prairie, waar hij zelf ijn wetten uitvaardigt en zijn igen oordeel velt over wat lan en net niet meer door de eugel van het betamelijke e,ne\lipt. nves l0libar voor de motorduivel, wie is hij rn°u eigenlijk, deze Simon Spruitstuk, eze Arie Accessoires, deze Gijs Gas- andel, die, het hefst met een fraaie erke )ec,^e] Qp je duozit, zijn tweewieler ze€ erijdt als een ongezadelde stier in de elint Tonstijd? Wie precies behoren tot dat roeiend piratenleger, dat door de over weggebruikers gelijkmatig gemi- acht als gevreesd wordt? (0.2,e rijk besnorde doctorandus C. Wil- ervank zelf een behjdende motorfa- aat, die tussen zijn wetenschappelijke rbeid aan de Rijksuniversiteit van plar koningen volgaarne wat rondrost op ijn machtige BMW-machine heeft etracht de ziel van de motorrijder te eilen en stootte allereerst op de diep- 'psychologische motieven, die iemand 3 het zadel van een motorfiets tillen. Deze motieven", meent Wildervank, zijn grotendeels geconcentreerd op het it, dat de motor een verlengstuk van vers e mannelijkheid zou symboliseren. En nam it heeft uiteraard de nodige konsek- tbaa enties voor de hele omgang met dit. ijfsei ervoermiddel. Dat schijnt ook nog te inne 'orden bevestigd door het feit, dat ele, vooral jonge motorrijders, hun otor het liefst in hun slaapkamer stal- 'ildervank tekent daar gelijk bij aan: Dergelijke verklaringen bestaan ook oor het gebruik van de auto. Degenen ie in een auto rijden, doen dat in niets linder dan een gecombineerd vader- loeder-symbool, waarbij de carroserie e moederschoot vormt en de sterke, 1 otentieeL gevaarlijke motor de vader ertegenwoordigt. Zelfs het openbaar ervoer gaat in deze niet vrijuit, waar et immers een systeem is van langge- '■kte, potente voorwerpen". kenen van verantwoordelijkheden en van spanningen in de werksituatie en huiselijke beslommeringen. Hiermee verweven is een „terug naar de na- tuur"-gevoel: de motorrijder ontvlucht de sleur en kan eindelijk zijn privé-ge- voelens weer lucht geven. Wat dat be treft kan het motorrijden in de catego rie „sensatie-prikkels" op één lijn wor den gesteld met skiën, bergbeklimmen en diepzeeduiken". Drs. C. Wildervank: „Motor is een verlengstuk van de mannelijkheid" Opmerkelijk emel doctorandus Wildervank. Die zit ^aar hoog en droog in dat potente oorden toch maar zulke mooie conclu des uit te vogelen. En wat nog opmer- ijker is: hij wordt er nog vorstelijk t betaald ook. En daarom gaat hij lot het snoeimes onvervaard nog even Wort in de jungle van de onbewijsbare er SO \ypothesen: „Het rijden op een motor tbui iedt een excellente gelegenheid om Ustraties af te reageren, die zijn ont man, omdat men een bepaald doel niet loeft kunnen bereiken. Ook biedt het 'e mogelijkheid om zich te identificeren Jot het voertuig, waarbij de kracht en snelheid van de motor de kracht en j^o snelheid van de berijder worden I Motorrijden kan ook een vlucht bete- „Tenslotte begint de motor langzamer hand ook een statussymbool van fors formaat te worden. Sociologisch gezien vormen motorrijders dan ook een bui tengewoon interessant volkje. Als geen andere groep verkeersdeelnemers verto nen ze de kenmerken van een kudde, zoals een sterk saamhorigheidsgevoel (hand opsteken bij het passeren en el kaar helpen bij pech), een volstrekt ei gen taalgebruik, vaste normen van wat je wel en niet kunt „maken" en een af schuw van inmenging van buitenaf. En wat dat laatste betreft kan dit zowel de vijandige automobilist zijn als de minis ter die bepaalt dat de motorrijder voortaan een valhelm moet dragen (ook al draagt ie' hem uit eigen vrije wil al sinds Sint Juttemis)". Mooi weer-rijder De doctorandus acht nu het moment gekomen om tot classificatie over te gaan. Hij onderscheidt de mooi weer- rijder, de kilometer-vreter, de poetser, de sleutelaar en nog wat andere dood lopende zijstraten. Hij beperkt zich ech ter vrijwillig tot de racer en de toerrij der, want die bepalen immers het ima ge van de motorrijder. Onder de racer verstaat hij de veelal jonge rijder, die zijn motor door middel van stroomlijn, racestuur en een rumoerige uitlaat een „snel" uiterlijk heeft gegeven. Hij rijdt ook onveranderlijk hard en gooit het met de veiligheid en de verkeersregels nogal eens op een akkoordje. De toe rrijder daarentegen zoekt het liever in de comfort-verhogende accesoires en valt qua rijstijl en geluidsproduktie nauwelijks op in het verkeer. Het ligt uiteraard voor de hand, dat de luidruchtige racer wel opvalt en de toe rrijder en zijn bedaagde afleidingen „Motorrijden is niet leuk meer met al die automobilisten volledig overstemt. En dat vindt de doc torandus doodjammer, want daardoor wordt het image van de motorrijder on gunstig vertekend en is elke motorrij der in de ogen van het grote publiek al gauw een oorverdovende wegpiraat. Daar komt dan nog bij, dat volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek de motorrijder voor namelijk gerecruteerd wordt uit de am- bachts-, industrie- en transportberoepen. De vrije beroepen en hogere adminis tratieve en commerciële functies zijn* daarentegen relatief weer twee keer zo sterk bij de automobilisten vertegen woordigd. En die groepen zien hand- werksheden toch al niet zo duidelijk zit ten, laat staan rijden. Motorrijden is, in vergelijking tot auto rijden, ook duidelijk gevaarlijker. Per gereden afstand is de motorrijder ge middeld bij 4,5 keer zoveel ongelukken betrokken als de automobilist en zelfs bij 5,4 keer zoveel dodelijke ongeluk ken. Deels is dit te wijten aan de gerin ge actieve en passieve veiligheid van het voertuig, deels ook aan het feit, dat meer dan de helft van de motorrijders in Nederland tussen de 18 en 30 is. Tussentijdse aantekening van Wilder vank: „Andere verkeersdeelnemers en met name automobilisten, zouden er goed aan doen als ze voortaan meer re kening zouden houden met de geringe zichtbaarheid van de motor en hun waarnemingspatroon daarop afstem men. Griezelig is het feit, dat sommige automobilisten ook de zwaarste motor nog steeds beschouwen als een wat fors uitgevallen bromfiets". Gespannen relatie Wildervank constateert ook duidelijk een gespannen relatie tussen de auto mobilist en de motorrijder. Voor de au torijder is een berijder van een motor al gauw de wegpiraat, die zich, evenals zijn voertuig, spectaculair heeft versierd en met het bravour van een Indiaan, op jacht naar een scalp, rakelings zijn auto passeert en zich daarna tussen hem en zijn voorligger wringt. Daar naast wekt de soepele wendbaarheid van de motorrijder in het betonnen ver. keer al gauw de wrevel van de veelvü. dig vastzittende automobilist op. De w rusting van de motorrijder en met- name zijn integraalhelm met gesloten donker vizier, die hem een hooghartige anonimiteit verlenen, versterken deze jaloezie nog eens extra en roepen agressie op. Al die ongunstige factoren de razende motor, het averechtse verkeersgedag en de onherkenbare rui ter dragen bij tot de beeldvorming van de verfoeilijke wegduivel. De „racer" op zijn beurt beschouwt de automobilist als een storend element op de weg, een trekkebekkerig anachronis me, dat hem zijn weg naar de vrijheid verspert. Een kreet als „motorrijden is niet leuk meer met al die auto's" kan dan ook moeiteloos uit vele monden van motorrijders worden opgetekend. Hoe dat komt? Wildervank heeft ook ditmaal zijn antwoord bij de hand: „De automobilist wordt door sommige mo torrijders gezien als vertegenwoordiger van alles waartegen ze zich juist met kracht willen afzetten: gebondenheid, orde en regelmaat en bedachtzaam heid". Als Wildervank toe is aan de positiebe- paling van de motor constateert hij, dat het een buitengewoon snél voertuig is (te snel zelfs, want uit rijdersrapporten in het blad Motor blijkt, dat de kruiss- nelheden doorgaans ver boven de 100 kilometer per uur liggen). De betrouw baarheid van motoren is de laatste ja ren ook aanzienlijk verbeterd en doet nauwelijks meer onder voor die van de auto. De veiligheid daarentegen laat in de meeste gevallen sterk te wensen over. Goedkoop is motorrijden ook al niet meer en comfortabel al evenmin. Niettemin is de motorfiets in Nederland duidelijk in de opmars. De berijders lappen de veiligheid en het comfort graag aan hun vetleren laars en rossen gretig voort door de ellepijpen van het vaderlands wegenplan. Eén van hen is doctorandus Wilder vank, die na zijn diepte-psychologische bezigheden haastig weer zijn integraal helm met gesloten donker vizier op de romp heeft geschroefd en alweer op weg is om de kersverse frustraties af te reageren, die hij tijdens zijn onderzoek heeft opgedaan. Ons volk dient zuinig te zijn op zo'n doctorandus, die overduidelijk met de valhelm geboren is. LEO THÜRING (Van een onzer verslaggevers) HENGELO In haar droom verscheen haar overleden broer. Die droeg haar op de kinde ren en zichzelf te doden. Die stem was er ook de volgende dag. Hij beet haar woedend toe nu ein delijk eens op te schieten. Gedreven door deze en andere hallucinaties bracht in de nacht van 22 op 23 juli vorig jaar een 4D-jarige gescheiden Hen gelose moeder haar vier dochtertjes van drie tot tien jaar door wurging om het leven. „Ik ben door en door slecht. Voor mij alleen zou de wet veranderd moeten worden. De doodstraf moet weer worden ingevoerd", zou de moordena res want dat is zij in de visie van de Almelose officier van Justitie jhr.mr. B.W.F. van Riemsdijk na haar daad tegen iedereen die het maar horen wilde uitschreeu- Gisteren boog de rechtbank in Almelo zich over dit in trieste drama. De vrouw, die eens de trots was van haar familie, zat daar in de be klaagdenbank als een brokje menselijke ellende, verteerd door een allesbeheersende wroeging. Ze is afkomstig uit een een voudige arbeidersfamilie, die destijds haar plannen om voor lerares te studeren met argwaan begroette. Toch zette ze door, het frele vrouwtje met een overmaat aan wils kracht. Die dadendrang zou haar leven grondig vergallen. Na haar huwelijk met een eenvoudige handarbeider voel de zij zich superieur aan haar partner. Maar in de loop van de tien jaar echtverbintenis moest zij, die vroeger altijd de beste was, klap na klap incasseren. Er volgde uitein delijk een scheiding, de kin deren werden aan haar toege wezen De man kreeg daar later spijt van en vroeg de Kinderbe scherming of er geen moge lijkheid bestond, dat hij zijn dochters in huis kon krijgen. Reeds toen opperde hij de mogelijkheid dat zijn ex- vrouw de hand aan de kinde ren kon slaan. Vaderlijke in- tuite? Niemand weet daar het antwoord op. De feiten heb ben hem helaas in het gelijk gesteld. Toen de vrouw merkte dat ze bezig was alles te verliezen wat haar leven zinvol maakte, raakte ze in een psychotische situatie. Voor het eerst gaf zij zichzelf de schuld van het mislukken van het huwelijk. En toen sloeg de balans met een door. Ze vond dat ze van nature slecht was en dat haar kinderen mogelijk deze karak tereigenschap van haar geërfd hadden. In deze toestand kreeg ze visioenen. Op „be vel" wurgde zij haar vier kin deren in de slaap met een ceintuur. Verdediger mr Heutink meent dat er vrijspraak zal moeten volgen. Iemand, die zo door hallucinaties achtervolgd wordt, kan bij het plegen van dit gruwzame delict nooit met enige opzet gehandeld heb ben. „Ze heeft de dood van haar kinderen niet gewild. Ze kreeg een bevel en was niet in staat te weigeren", aldus de raadsman. Hij kantte zich dan ook tegen de conclusie van de officier: viervoudige moord. Psychiaters kwamen eenslui dend tot de conclusie dat ze ten tijde van haar daad vol komen ontoerekeningsvatbaar was. Op grond daarvan vor derde mr. Van Riemsdijk ont slag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinni gengesticht. Hij wilde daar naast wel een voorwaardelijke t.b.r. De Almelose rechtbank zal volgende week dinsdag vonnis wijzen. Het leek er enkele jaren geleden op, dat het met de woningnood in ons land gedaan was. Recente cijfers echter hebben die conclusie volledig gelogenstraft. Het gisteren door staatssecretaris Brokx gepresenteerde ont werp voor een leegstandswet, is een broodnodig middel voor de overheid om de nog steeds schaarse woonruim te rechtvaardiger te verdelen. In dat licht valt de indiening van de ontwerp-leeg- standswet toe te juichen. Maar ook om een andere re den is het wetsontwerp een goede zaak. Het vormt in de ogen van het kabinet namelijk een aanvulling op de anti-kraakwet, die (achteraf gelukkig) nog steeds geen wetskracht heeft omdat de Eerste Kamer het ontwerp nog niet heeft goedgekeurd. De anti-kraakwet doet vrij wel üitsluitend aan symptoom-bestrijding. Het ontwerp stelt krakers strafbaar, en geeft huiseigenaren het recht om bij de politie zonder tussenkomst van een rechter ontruiming te vorderen. De leegstandswet doet daarentegen aan bestrijding van de oorzaak van het kraken, namelijk het onge rechtvaardigd langdurig leegstaan van goed bewoonba re panden. Zoals altijd is ook hier de bestrijding van de oorzaak minstens even belangrijk, zo niet belangrij ker, dan de bestrijding van het symptoom. De combina tie van die twee elementen maakt het voorgenomen re geringsbeleid ten aanzien van kraken en leegstand, aanzienlijk evenwichter dan met de indertijd omstreden kraakwet alleen. Een jaar geleden diende de PvdA-fractie in de Twee de Kamer al op eigen initiatief een ontwerp-leegstands- wet in. Het meest kenmerkende verschil tussen het PvdA- en het regeringswetsontwerp is, dat de PvdA de anti-kraakwet wil laten vervallen, en dus de mogelijk heid voor een eigenaar om directe ontruiming van zijn gekraakte eigendom te vorderen. Verder zitten de beide wetsontwerpen boordevol met overeenkomsten, en met elkaar goed aanvullende voorstellen. Het moet mogelijk zijn, om bij een zo grote mate van overeenstemming tot een gemeenschappelijke regeling te komen. Daarmee zou met brede parlementaire kracht een einde kunnen komen aan de al jarenlang slepende onzekerheid van de vaak goedwillende huiseigenaren, eii de veelal in nood verkerende woningkrakers. ADVERTENTIE Begrafenissen-Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. nïéu5~5ϧ^ ZUTPHEN (ANP) Een autobus met school kinderen is gisterochtend bij Zutphen in brand gevlogen. De 31 kinderen, twee docen ten en de chauffeur wisten de bus tijdig te verlaten. Niemand is gewond geraakt. De bus is geheel uitgebrand. De chauffeur heeft in eerste instantie zelf geprobeerd de vlammen te doven. Politie en brandweer wa ren niet snel ter plaatse omdat er geen tele foon in de buurt was. De oorzaak van de brand, die uitbrak terwijl de bus reed, is niet bekend. De chauffeur staat voor een raadsel. De bus was het eigendom van de Geldersche Streekvervoer Maatschappij. Het wrak is naar de GSM-garage in Doetinchem gesleept. De technische recherche van de rijkspolitie stelt een onderzoek in. De scholieren, allemaal ongeveer vijftien jaar en leerlingen van de derde klas van een huis houdschool in Ulft, waren op excursie naar een gasbedrijf in Zutphen. De school heeft de kinderen de keus gelaten al dan niet naar school te komen. De helft van hen bleef na het gebeurde thuis. „We kregen de kinderen goed overstuur terug, vooral de meisjes", zei een lerares van de huishoudschool. „Ze waren hevig ontdaan en huilden veel". DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Stoffelen (PvdA) gaat in de bij de Raad van Europa aangesloten landen een actie ontketenen om te bewerkstelligen dat oorlogs misdaden niet verjaard ver klaard worden. Stoffelen hetft in een rapport aan de parlementaire vergadering van de Raad Van Europa een scherp pleidooi gehouden te gen de verjaring van misdrij ven tegen de menselijkheid. zijn oorlogsmisdaden reeds verjaard. West-Duitsland wil na het einde van dit jaar oor logsmisdaden niet langer ver volgen. Soffelen doet een op roep aan de elf landen om het verdrag tegen verjaring van oorlogsmisdrijven te teke nen. Dat heeft tot nu toe al leen Frankrijk gedaan. Neder land heeft aangekondigd ok te zullen tekenen. Het opspo ren en vervolgen van oorlogs misdadigers moet, aldus Stof felen in zijn aanbeveling aan de Raad van Europa, met kracht voortgezet worden. Plaatselijk sneeuw en lichte tot matige vorst. Weersvooruitzich ten in cijfers voor vrijdag aantal uren zon 1 tot 5; min temp omstreeks -5 graden; max temp omstreeks -2 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 procent De weersontwikkelingen voor morgen zijn zodanig dat de kans op sneeuw steeds groter wordt Bovendien blijft het licht vrie zen. Zowel vanaf de Britse eilanden als uit Duitsland worden we belaagd door neerslaggebieden. In Engeland waar het vanmor gen eerst regende ging deze neerslag over in sneeuw met temperaturen rond het vries punt. Op datzelfde moment sneeuwde het van Zuid-Dene- marken tot over de Alpen en vroor het daar licht tot matig. Het ziet er naar uit dat de ontwikkeling vanuit Duitsland de overhand gaat krijgen. Een kleine zeer actieve depres sie, die in de afgelopen nacht op het noordelijk deel van de Noordzee gedurende enkele uren windsnelheden tot orkaan kracht Veroorzaakte nam daar na snel in betekenis af. Helsinki Innsbrück Klagenfurl Kopenhagen geh bi LasPalmas New York

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13