t&m&ASO HSS^. AHlI^^tchappenprijzen. ^noggoedkoopook.-^ Voetangels en klemmen op weg van Vaticaan naar internationale diplomatieke rol Korte Metten AH Sinas, Drink of Cola, fles Uiter Kleurpanty, 20 dernier, maten: 36/4CI en 40/44, in diverse kleuren AH Kapucijners of Jonker Fris bruine bonen, Hotelcake, ±500 gram ptfbouillon ,/und vlees V;rachtbo^K? 'betkipp^ PAGINA 11' LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 JANUAR11979 Struik rund- 170 vleesbouillon, I /j pot 340 gram.*w2r25A# Struik 170 kippebouillon, ii«/ pot 340 gram JL^ Duyvis fuifnummers, lachbekjes of O O pretletters, zakje X/4 v "^±50 gram®*»iJ99*öw AH Zilveruitjes, AQ zoetzuur, 3/4 pot ®<2*3xï) kWllX AH Boerenkool, 00 pak 750 gram%J AH Vissticks, 939 pak 10 stuks Iglo biefburgers, /4j pak 4 stuks©JO.-® 3,25Ld* Int AH AHSnelkook^ macaroni „extra m pak 500 gram winkeltje Fmseórot- champ&MW J/jtf If 0X20)® $00 Partijvoordeel. Zolang de voorraad strekt. Prijzen gelden t/m zaterdag 20 januari a.s. 3.17.79 H J.P. REINDERS huisarts AFWEZIG 18 en 19 januari. Alle aanwezige Leidse huisartsen zijn bereid waar te nemen. GEMEENTE WARMOND tijdelijke verplaatsing gemeentesecretarie Burgemeester en Wethou ders van Warmond maken bekend dat de gemeentese cretarie wegens de vernieu wing en uitbreiding van het gemeentehuis tijdelijk zal worden gehuisvest in een aantal bejaardenwoningen van „Huize St. Luidina", aan het adres De Weiden 37. De secretarie-afdelingen zul len gefaseerd worden over gebracht. volgens onder staand schema: - op maandag, 22 januari 1979: afdeling sociale zaken; - op dinsdag, 23 januari 1979: afdeling financiën; - op woensdag, 24 januari 1979: afdeling algemene zaken. Ofschoon de gemeentese cretarie op de genoemde data niet gesloten zal wor den, dient vooral op de dag van verhuizing van de be trokken afdelingen op enige stagnatie in de dienstverle ning te worden gerekend. De commissievergaderin gen, de hoorzittingen van de gezamenlijke raadsfracties en de raadsvergaderingen worden met ingang van 22 januari 1979 eveneens op het nieuwe adres gehouden. Het telefoonnummer van de gemeentesecretarie (017111-10.000 - blijft onge wijzigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, C. Zoetemelk. BIJVERDIENSTE Melkcontrole-vereniging "De Lage Landen" vraagt een MONSTERNEMER 't Staat in de LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Piet Tum- mers) ROME Op de titelpagina van het links-liberale Italiaanse weekblad „II Mondo" van deze week stakn onder de kop „Wie heeft de meeste macht in Italië?" drie karikaturen afgebeeld: die van de groot-indus trieel en Fiat-baas Gianni Agnelli, die van premier Andreotti en die van paus Johannes Paulus II. Zij zijn in deze volgorde uit de bus gekomen tijdens de jaarlijkse en quête, die het blad heeft laten instellen om een antwoord te krij gen op de vraag, wie naar het oordeel van de publieke opinie de meeste en de beste lakens uitdeelt in het land. Directeur-eigenaar Agnelli van de Fiat-fabrieken in Turijn verwierf 4469 en premier Andreotti 4374 stemmen. Paus Johannes Paulus eindigde met 1767 stemmen een heel stuk lager. Niettemin is zijn derde plaats opmerkelijk, omdat hij, af komstig uit Polen, pas in oktober 1978 op het Italiaanse tapijt is ver schenen. Zijn voorganger Paulus VI eindigde tijdens de verleden jaar gehouden enquête op de achtste plaats. Ongetwijfeld heeft de enorme publi citeit die paus Wojtila ten deel is geyallen bij zijn verrassende uitver kiezing zijn hoge plaats op de ran glijst beinvloed. Nu hij drie maan den aan het werk .is begint er wat meer duidelijk te worden van de lijnen waarlangs zijn pontificaat zich voltrekt. De onvermoeibaar handenschud dende en in kinderwangen knijpen de paus heeft tot nu toe geen uit spraken gedaan die wijzen in de richting van enige drang tot vernieu wing of een voortzetting van de door Johannes XXIII aangezette lijnen. Eerder het tegendeel is waar. Was zijn onmiddellijke voorganger, Johannes Paulus I, primair een pastorale figuur, uit de nieuwjaar stoespraak die paus Wojtila vrijdag heeft gehouden tot de bij het Vati caan geaccrediteerde diplomaten valt af te leiden, dat hij een rol wenst te spelen op het internationale diplo matieke vlak. In dit kader paste de Vaticaanse bemiddelingspoging in het geschil tussen Argentinië en Chili over de Beagle-eilandengroep. Dat het Vaticaan zich daarmee in wespennesten steekt werd nog eens duidelijk, toen de „Osservatore Ro mano" op opvallende wijze een foto afdrukte van de Vaticaanse bemid delaar en Chili's regeringsleider Pi nochet Onmiddellijk werd scham per gereageerd door degenen, die het dictatoriale bewind van Pino chet verafschuwen. Waarnemers in Rome zijn van oor deel, dat de hoogste leiding van de kerk met haar verlangen, een rol te spelen in het internationale diplo matieke en politieke spel, op de weg terug is naar de tijd van paus Pacelli, Pius XII. Diens rol op dit terrein vol voetangels en klemmen heeft echter niet ieders bewonder ing afgedwongen.' Verder begint zich een Vaticaans streven af te tekenen om zoveel mogelijk terug te winnen van het onder Paulus VI gedeukte of verlo ren gegane prestige. Eerder hebben we reeds opgemerkt dat het woord van de paus de laatste jaren weinig of geen gewicht in de schaal heeft gelegd bij enkele be langrijke politieke beslissingen van het Italiaanse parlement. De eerste keer gebeurde dit toen de echtschei- dingswet, ondanks heftig verzet van het Vaticaan en van de Italiaanse bisschoppen, door het parlement werd aanvaard. De hoop dat het volk over die wet anders zou oordelen dan zijn geko zen vertegenwoordigers ging in Ro me niet in vervulling, toen de over grote meerderheid van de Italiaanse bevolking tijdens het referendum van 12 mei 1974 een donderend „neen" liet horen tegen de intrek king van de nieuwe echtscheidings- wet. Het spontane volksfeest dat op de avond van de stembusuitslag in heel Italië werd gevierd, was niet alleen de demonstratie van een volk dat zich mondig geworden voelt Het was ook een slag in het gezicht van het Vaticaan, het Italiaanse episco- paat en de christen-democraten, voor zover deze als de geestverwan ten van beide eerstgenoemden kun nen worden beschouwd, Nieuw gezichtsverlies leed het pau selijk gezag toen op 19 mei 1978, na jarenlange felle strijd, de reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wet tot liberalisatie van abortus met 160 tegen 148 stemmen door de Senaat werd be krachtigd. Opmerkelijk was, dat deze uitslag mogelijk werd ge maakt door een aantal christen-de mocraten, die zich van stemming onthielden door gewoon thuis te blijven. Voor het Vaticaan is de zaak daar mee niet afgedaan. De als zeer behoudend bekendstaande kardi naal Benelli van Florence keerde zich op oudejaarsavond in de kathe draal van Florence in felle bewoor dingen tegen de abortuswet. Hij ging zelfs zover te beweren, dat de Italiaanse staat thans de verplich ting op zich heeft genomen om te doden. Zijn woorden worden uitgelegd als een uitnodiging aan de „Movimento per la Vita" (een anti-abortusbewe ging) om ook de abortuswet voorge legd te krijgen aan het volksoordeel. Het referendum zal waarschijnlijk in mei worden gehouden. Mogelijk krijgt de .Movimento per la Vita" dan een vreemde wind in de zeilen van de kleine, maar invloedrijke partij der radicalen. Op heel andere gronden dan de kerk keren namelijk ook de radicalen zich tegen de abortuswet, omdat deze haar nog niet ver genoeg gaat. De felle uitval tegen de Italiaanse staat heeft kardinaal Benelli, zoals gemeld, een aanklacht bij de recht bank opgeleverd. De christen-demo craten hebben zich gehaast, zich van Benelli's woorden te distanciëren. Premier Giulio Andreotti en partij voorzitter Flaminio Piccoli, opvol ger van Aldo Moro, hebben ver klaard de democratische besluiten van het parlement te zullen eerbiedi gen, ook al zijn ze zonder hun instemming tot stand gekomen. „Wetten zijn wetten", aldus Piccoli voor de Italiaanse televisie. Intussen heeft de paus het wapen van de ex-communicatie voor de dag gehaald voor artsen, verplegend personeel en vrouwen die meewer ken aan abortus. Dat wapen treft alleen degenen die hieraan meewer ken in een officiële inrichting. Het is bekend dat daarnaast nog altijd tienduizenden vruchtafdrijvingen in hef verborgene plaats vinden door onbevoegden of door medici, die zich hiervoor dik laten betalen. Paus Johannes Paulus is echter tot tweemaal toe kardinaal Benelli bij gevallen, hetgeen in Italiaanse rege ringskringen wordt gezien als een regelrechte oorlogsverklaring. De paus is zelfs nog verder gegaan dan zijn curiekardinaal door ook echt scheiding te veroordelen. Later zwakte een Vaticaanse woordvoer der dit af door te verklaren, dat de pauselijke uitspraak niet speciaal voor Italië was bedoeld. Een deel van de publieke opinie, waarvan op dit ogenblik onmogelijk te zeggen valt hoe groot of hoe klein dit is, neemt dit alles niet. Werd het Vaticaan in het verleden aangewre ven dat het zich als kleine buiten landse staat op ontoelaatbare wijze bemoeit met interne Italiaanse za ken, thans wordt ook de Poolse afkomst van de paus in het geding gebracht. Het ontwerp voor het nieuwe con cordaat tussen Italië en de Heilige Stoel toont echter aan, dat de Ita liaanse staat de invloed van de lastige mini-staat binnen zijn gren zen wenst te beperken. Aangeno men kan worden dat de meerder heid van de Italiaanse bevolking dit streven steunt Zeker in Italië zal de harde lijn, die het Vaticaan op het punt staat te gaan volgen, op weerstanden stui ten. De uitslag van het volksreferen dum van mei 1974 houdt nog altijd een duidelijke waarschuwing in. Paus Johannes Paulus II heeft er de nadruk opge legd, dat de hele kerkge meenschap verplicht is zorg te dragen voor nieu we priesters. In een toe spraak ter gelegenheid van de „dag van het priesterse minarie" in het bisdom Rome zei de paus, dat „het priesterseminarie de oo gappel van de bisschop is, ook van de bisschop van Rome". Het seminarie moet echter ook de oogap pel zijn van heel de kerk, van de geestelijkheid en van de leken. Hij bena drukte, dat het parochiële leven en het gezinsleven een goede voedingsbodem moeten zijn voor priester roepingen. Het aantal aanmeldingen voor het priesterambt in Engeland en Wales ver toont voor het eerst na lan ge tijd weer een stijging. Er zijn nu 481 groot-semi naristen, negen meer dan het vorig jaar. Vijftien jaar lang vertoonde het aantal belangstellenden een dalen de lijn. In 1964 en 1965 was het aantal priesterkan didaten nog 899. De leiding van de rege ringsgezinde katholieke Pax-groep in Polen heeft een opvolger gekozen voor de twee weken geleden overleden stichter van deze omstreden organisa tie, Boleslaw Piasecki. De nieuwe leider wordt Rys- zard Reiff, een van de drie huidige plaatsvervangende voorzitters. Reiff is al sinds de stichting, vlak na de oorlog, lid van de groep.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11