PvdA wil kamerdebat over ïf igen bijdrage ziekenfonds 1 ficldócSouACMvt Deze week bij uw Melkunie leverancier: S"'"--Si lagere yaniiievia SSjaassagsf Optreden FNV is ondemocratisch extra voordelig Proef met electronische post .MINACHTING VAN PARLEMENT ïieuw Amerikaans \eschut koor landmacht Het vetorecht in Urenco Rijksweg urenlang geblokkeerd door lekke tankwagen Geniet van dagvers. Van de Melkunie. TUSSEN NEDERLAND EN AMERIKA >weer BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16JANUAR11979 PAGINA 9 rrw ■«r fed J(Van onze parlementaire redactie) pN HAAG Staatssecreta- j Veder-Smit zal vrijwel ze- in de Tweede Kamer ter ntwoording worden geroe- vanwege het regering- isluit om ziekenfonds verze den een eigen bijdrage van gulden per verpleegdag te betalen. Kamerlid ijenth specialist van de IdA op het gebied van Volksgezondheid, wil de staatssecretaris hierover zo snel mogelijk interpelleren. Drenth meent dat de regering bij het parlement de indruk heeft gevestigd, dat er dit jaar geen eigen bijdrage, in welke vorm dan ook, zou komen. Het feit, dat dit nu toch is gebeurd, wijst volgens de PvdA'er op een minachting van het overleg met de volksvertegen woordiging. Drenth heeft, net als de vakbeweging, op de inhoud van het regeringsbesluit ernstige kritiek. Hij noemt het „zeer twijfelachtig of de maatregel iets ople vert". Volgens Drenth zou heel goed kunnen blijken, dat de „administratie ve rompslomp", die daarvoor noodza kelijk is, meer kost dan zij opbrengt. In het CDA heeft men over de maat regel nóg geen standpunt ingenomen. Deze fractie diende tijdens het Bestek debat een motie in, die met ruime meerderheid werd aangenomen en waarin werd aangedrongen op een „harmonisch en integraal plan van kostenbeheersing". Op grond daarvan kan ir. Ad Lansink zich voorstellen, dat zijn fractie moeite zal hebben met de nu voorgestelde eigen bijdrage. An derzijds is Lansink zelf van mening, dat een dergelijke regeling een „nor male zaak" is. Een woordvoerder van het ministerie vertelde dat de staatssecretaris er vast op rekent, dat er in de Tweede Kamer over de eigen bijdrage van vijf gulden gedebatteerd zal worden. Volgens hem is het nog niet volstrekt zeker dat de regeling van kracht zal worden. „Dat zal ervan af hangen wat de Zieken fondsraad over de uitwerking ervan gaat adviseren. De zaak komt er uiter aard anders voor te staan, als zou blijken dat het meer kost dan het op levert". I HAAG (ANP) De verouderde AMX-houwitsers bij de nacht worden vervangen door de Amerikaanse vuurmon- l van het type M.109. Daarmee krijgen de afdelingen vel- killerie, die bij de gemechaniseerde brigades zijn inge- jld, allen hetzelfde type vuurmond. Daarmee kunnen ook eiding en onderhoud geharmoniseerd worden. Tevens heb- i financiële overwegingen bij de aanschaf van de Ameri- Jnse M.109 een belangrijke rol gespeeld. Nederlandse industrie zal in ruime mate kunnen deelne- i in de produktie van de nieuwe vuurmond. Meer dan -oorbeeld bij de aanschaf van vuurmonden uit Frankrijk, iëj, Engeland, West-Duitsland en Italië, die destijds hebben gespeeld, toen de vervanging aan de orde kwam. Bij de erikaanse M.109 kan de Nederlandse deelneming zelfs tot rocent oplopen. Dat is in 1966 al ten dele overeengekomen, is nog geen beslissing genomen, welk type geschut over ele jaren bij andere brigades gekozen zal worden. Bij deze ades moet het niet-gemechaniseerd of getrokken geschut -angen worden. Deze modernisering is echter pas tussen en 1988 aan de orde. an gedood op vluchtstrook 1TELD (ANP) Op de rijksweg 15 bij Echteld is gistera- id de 24-jarige J. de Jong uit Achterberg om het leven komen toen hij werd geschept door een Duitse vrachtwa- ncombinatie. slachtoffer had pech met zijn auto. Hij parkeerde deze op rluchtstrook, waarna een wagen van de wegenwacht zich jem voegde ter assistentie. Toen de man naast de auto ,e wegenwacht stond, werd hij door de vrachtwagen ge it. Hij was op slag dood. De bestuurder van de vrachtwa- verklaarde tegenover de politie dat hij wel de tvtfee auto's, niet het slachtoffer gezien had. UNIE VAN UTRECHT Burgemeester Vonhoff van Utrecht presenteerde gisteren één van de vele le vensgrote borden, die bij de invalswegen van zijn stad komen te staan, ter herdenking van de Unie van Utrecht, de grondslag, van de Nederlandse staat. Volgende week is in de Domkerk in aanwezigheid van de Koninklijke familie de officiële herdenking van deze gebeurtenis, die 400 jaar geleden plaatsgreep. Heeft Delft weer een pyromaan? (Van een onzer verslaggevers) DELFT De brand die zondagavond een hal van het water loopkundig laborato rium in Delft ver woestte, is mogelijk aangestoken. De brandweer zal bij het onderzoek naar de oorzaak brand stichting in ieder geval niet uitsluiten. Brandweercommandant J. van den Hoek vindt het ronduit vreemd, dat kort na de controle zondaga vond de vlammen uit het gebouw sloegen. Boven dien werd zaterdagnacht een mavo-school in Delft in brand gestoken. „Wij zijn nu extra op onze hoede", aldus Van den Hoek. Vórig jaar werd Delft ook opgeschrikt door een serie grote branden. Later kon een scholier als de pyro maan worden gearres teerd. Deze wordt momen teel nog psychiatrisch behandeld. Volgens een woordvoerder van het laboratorium zal het geruime tijd duren voordat het onderzoek in het laboratorium weer op gang is gekomen. Vooral het onderzoek naar de verdieping van de vaar geul in de haven van Rot terdam zal nu aanzienlij ke vertraging oplopen. De onderhandelingen tussen Nederland, West-Duits land en Groot-Brittannië over de toekomst van de ura niumverrijking in gezamenlijke ultra-centrifugefabrie- ken, duren nog steeds voort. Een goed spreekwoord luidt, dat men broedende kippen nooit moet storen. Maar in dit geval is het toch van belang enkele tussen tijdse kanttekeningen te plaatsen. Dit vooral naar aan leiding van de uitspraak van het afgelopen weekeinde van de eerstverantwoordelijke Nederlandse minister, Van Aardenne van Economische Zaken. Hij zei fel te gen de afschaffing van het vetorecht in de Urenco-sa- menwerking te zijn. Die uitspraak duidt erop dat, zoals hier en daar al werd gevreesd, het vetorecht van ieder van de drie partnerldhden over voorgenomen leveranties, inderdaad onderdeel van de onderhandelingen uitmaakt. En dus dat West-Duitsland de uitspraak van afgelopen zomer dat Urenco met vetorecht niet langer kan functioneren, •nu in de onderhandelingen hard wenst te maken. De hoop van een meerderheid van de Tweede Kamer, dat met de (voorwaardelijke) instemming van Nederland met de leverantie aan Brazilië de Urenco-samenwerking in de oude vorm (dus met veto-recht) zou kunnen wor den voortgezet, lijkt niet juist te zijn geweest. WAARMEE Nerderland opnieuw voor een zeer moeilij ke keuze in de Urenco-affaire kan worden geplaatst. De keuze namelijk tussen het alsnog verlaten van de Uren co-samenwerking, en het doorgaan met Urenco, maar dan zonder veto-recht, en mét een ultra-centrifugefabr- tiek op Westduitse bodem, zoals de Duitsers ook al tegen de Nederlandse verwachting in vorige maand aankondigden. HeT uitgangspunt bij de Urenco-deelname was altijd, dat Nederland als klein land toch een belangrijke in vloed zou houden bij het tegengaan van de versprei ding van kernmateriaal over de wereld, vooral door middel van de vestiging van ultra-centrifugefabrieken op Nederlandse bodem, en door veto-recht over leve ranties uit West-Duitsland en Engeland. Daarom is het van het grootste belang dat minister Van Aardenne al les op alles zet om het veto-recht, zoals dat nu nog in het Urenco-contract staat, te behouden. Alleen daarmee behoudt Nederlandse deelname in Urenco politiek nut. SCHEEMDA (ANP) Een met formaline gevulde tank wagen, die gistermiddag bij het Groningse Scheemda kan telde en lek raakte, heeft tot vanochtend rijksweg 42 voor alle verkeer gesloten gehou den. De formaline, een brandbaar en giftig mengsel, lekte lang zaam uit de auto. De tank moest worden leeggepompt. Het ongeluk ontstond doordat de chauffeur van de tankwa gen, een 28-jarige man uit Lekkerkerk, waarschijnlijk door de mist een bocht te laat opmerkte en met zijn ge vaarlijke lading in de berm belandde, waarna de wagen kantelde. Hij kwam met de 22 ton formaline van Akzo in Delfzijl en was op weg naar Tiel. De rijksweg werd door de politie afgesloten en het verkeer werd omgeleid. Twee kraanwagens hebben de vrachtwagencombinatie opge takeld, waarna hij kon wor den leeggepompt. Daarbij was de brandweer paraat en ook de rampenwagen van Akzo was ter plekke. Vanochtend is de tankwagen versleept naar een opslagplaats van Rijkswa terstaat. Formaline is een giftige en brandbare vloeistof die be staat formaldehyde, methanol en water. VD vraagt ÏV looneis te ten vallen RINCHEM De voorzit- van de VVD, mr. F. Kor ts Altes heeft maandaga- td op een bijeenkomst van partij in Gorinchem een gend beroep op de FNV om terwille van de kgelegenheid de looneis twintig gulden per ind te laten vallen. „De van de FNV is ongemoti- rd en onverantwoord", al- Korthals Altes, die van „politieke looneis" sprak. r een deel van de motive- van de vakbeweging de extra eis, de onvoor- e verhoging van gemeen- ker belastingen zei Kor- ::„Het zijn juist de jeenten met een socialisti- meerderheid, die bij verhogingen uitblinken". NSM laat 57 rknemers vloeien RECHT (ANP) De SM, met enkele duizen- werknemers in Am- rdam en Rotterdam, 257 personeelsleden afvloeien. De maat- appij is van plan vier de vijftien schepen de vaart te nemen, dat zij daarmee niet er lonend kan varen, heeft een woordvoer- van de vervoersbon- FNV gisteren bekend akt bonden zijn van mening sprake is van contract- aangezien zij een ar- splaatsenovereenkomst bben gesloten met de fSM. Daarin staat dat de fiden adviesrecht hebben lien er sprake is van reor- nisatie. De vervoersbonden pchikken over onvoldoende )rmatie, aldus een woord- brder. De FNV is boven- |n zeer verbolgen over het dat de KNSM de namen I bekend heeft gemaakt van personeelsleden, die voor slag in aanmerking komen. »-»-:» iris» Geen fondspremie in procenten bij zelfstandigen UTRECHT (ANP) Staatsse- cretaris mevrouw Veder-Smit van volksgezondheid voelt er niets voor, om de premie voor vrijwilige ziekenfonds verzekering voor zelfstandi gen volgens draagkracht te laten heffen. De Ziekenfond sraad ,die dit heeft voorge steld, wil hiermee een gelijk matiger lastenverdeling bereiken. Om te voorkomen, dat hierdoor een „niet onaan zienlijke inkomensverschui- ving optreedt", wil de Zie kenfondsraad dit ondervangen zien door een hogere aanvullende rijksbij- Staatssecretariss Veder-Smit acht een hogere aanvullende rijksbijdrage niet haalbaar. De rijksfinanciën laten dit. niet toe, aldus haar commen taar aan~de Ziekenfondsraad. Daarom is het voorstel van de raad niet haalbaar. Zonder een hogere aan vullende rijks bijdrage zou de premie een nog grotere belasting voor vele vrijwillig verzekerde zelf standigen worden, dan zij nu al is. Zij is nu al aanzienlijk, vergeleken bij de verplichte ziekenfondspremie, zelfs bij gelijkwaardige inkomens. VOORZITTER KON. NED. ONDERNEMERSVERBOND: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Voorzitter Wouter Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemers- verbond heeft de Federatie Nederlandse Vak beweging verweten met haar nieuwe loonei sen de democratie te ondermijnen. Hij toonde zich verbaasd dat regering en parlement hie rover geen duidelijke taal hebben laten ho ren. Is dat om maar lief te zijn voor die machfige FNV, zo vroeg Perquin zich gister middag af tijdens een nieuwjaarsreceptie van zijn organisatie voor het midden- en kleinbe drijf. De KNO V-voorzitter zei, dat het ombuigings plan Bestek '81, door hem toch al als onvol doende verstrekkend beoordeeld, enkele be langrijke deuken heeft gekregen en nu wil de FNV via nieuwe eisen beslissingen van het parlement ontkrachten en Bestek '81 helemaal de grond in boren. „De FNV schijnt bereid te zijn, z'n machtspositie in te zetten om de be sluiten van een parlementaire meerderheid on gedaan te maken en derhalve de macht zelf in handen te nemen. De bijl wordt hierdoor wel aan de wortel gelegd van de mogelijkheid tot democratisch functioneren in ons land". Volgens Perquin zal er door inwilliging van de FNV-eisen op het gebied van de arbeid stijdverkorting en 20,- per maand loonstij ging naast prijscompensatie, niets terecht ko men van matiging in de inkomensontwikkeling. De loonkosten zullen erdoor stijgen met 8 tot 8,5 procent inplaats van met 5,5 tot 6 procent, wat uitgangspunt was voor het betalen van de omvang Van de ombuigingsoperatie. Dit heeft invloed op het rendementsherstel van het bedrijfsleven, op de exportpositie, op de werkgelegenheid en op het overheidsbudget. Het zou allemaal eens goed berekend moeten worden. „Dan zal de voosheid van de beleden bereidheid om terwil le van de werkgelegenheid te willen matigen, duidelijk worden". Perquin zei, dat het met die 20,- gaat om een bedrag van ruim een miljard, dat het be drijfsleven zou moeten opbrengen. Het mid den- en kleinbedrijf, dat niet ontevreden is over 1978, vreest hierdoor extra in de knoei te komen, want de door de hogere lonen verkre gen grotere koopkracht maakt de hogere kos ten niet goed. ROTTERDAM (ANP) Nog dit jaar zullen de Nederlandse PTT en de Amerikaanse postdienst een proef beginnen met het elektronisch overbrengen van documenten. Dit heeft staatsse cretaris mevrouw Smit-Kroes van verkeer en waterstaat van daag in Rotterdam verklaard tijdens een bijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koop handel Het elektronisch berichtenverkeer zal aanzienlijk toenemen, aldus de staatsse cretaris. Zij dacht hierbij aan „electronic mail", waarbij voor klanten, die dat wil len, documenten, tekeningen en brieven electronisch worden overgebracht. De be stelling kan op een beeldscherm van de geadresseerde worden overgebracht en daar in het elektronisch geheugen wor den opgeborgen. Mevrouw Smit-Kroes sprak voorts haar voldoening uit over het feit dat de grote re concurrentie op de Noordatlantische route gevolgen begint te krijgen binnen Europa. Verschillende Europese lucht vaartmaatschappijen zijn onlangs begon nen met experimenten met tarieven bui ten de „spitsuren". Vervolgens sprak zij over het Europese luchtverkeer waarvoor de mogelijkheden moeten worden ver ruimd en waarbij belemmeringen moeten worden weggenomen. Zij vroeg zich af of het bestaande pakket van overeen komsten de luchtvaartmaatschappijen niet te veel belemmert bij hun streven om aan de vraag naar luchtverkeer te voldoen. Een gebied met veel bewolking, dat nu nog boven het noordelijk deel van de Britse eilanden ligt, komt morgen in de loop van de dag boven ons land terecht. Mogelijk zal dit tot sneeuw en ijzel aanleiding geven. Door het draaien van de wind naar west tot noord stroomt minder koude lucht vanaf de Noordzee over ons land. Het blijft in de komende nacht licht tot matig vriezen, maar op de dag komen de temperaturen rond het vriespunt te liggen. In de Ardennen en de Vogezen heeft het de afgelopen nacht streng gevroren met temperatu ren van ongeveer 15 graden onder nul. In de Balkanlanden is dé laatste 24 uur op veel plaatsen een dik pak sneeuw gevallen. Vooruitzichten voor donderdag, tijdelijk sneeuw of regen. Min der koud. Weersvooruitzichten in cijfers \toor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5, min.temp.: om streeks - 1 graad, max.temp.: omstreeks - 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Luchth. R'dam Twente Vlissingen Z. -Limburg Aberdeen Barcelona Geneve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Stockholm New York Tel-Aviv Tunis

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9