Johan Cruijff: "Rook verstandig." Voorzitter groot-metaal keert zich tegen korter werken Kabinet wil leegstand woningen bestrijden Stem bewoners telt steeds meer Alarmnummer voorlopig nog niet landelijk Kabinet tegen financiering van Kruiswerk uit A WBZ IJzendijke viert 65 aar te vroeg feest BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUAR11979 PAGINA 7 Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken stelde gisteren het alarmnummer 0011 in gebruik. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De landelijke invoering van alarmnummer 0011 zal in deze kabinet speriode niet binnen het bereik liggen. Minis ter Wiegel (binnenlandse zaken) zei dit giste ren tijdens de officiële ingebruikname van het alarmtelefoonnummer voor Friesland. Nog afgezien van de financiële beperkingen waaraan we ons te houden hebben, maakt de duur van de proefne ming het onmogelijk, aldus de bewindsman. Behalve in Leeuwarden stelde hij ook in Hengelo en Eindhoven het 'centrale alarmnummer voor brandweer, politie en ambu lancedienst in werking. Minister Wiegel moest de afstan den tussen de drie steden per auto overbruggen, omdat vliegen door mist en gladheid niet mogelijk was. Welzijnswerkers lemonstreren voor werkgelegenheid >EN HAAG (ANP) Actie- omité's van welzijnswerkers 3 30 januari op het Haag- Binnenhof demonstreren oor werkgelegenheid in het welzijnswerk. 'olgens de actievoerders lig- en in het welzijnswerk de anen voor het opscheppen, ïaar wordt er door de rege- ing geen geld voor beschik bar gesteld. Onder het motto Samen sterk voor voorzienin- en, welzijn en werk" gaan e welzijnswerkers zich ver- etten tegen de voorstellen die ervat zijn in de begroting an het ministerie van CRM. vinden dat het welzijns werk over de hele linie fors ichteruit gaat en dat de jong- te begroting leidt tot „sloop an voorzieningen en rerkers". De actievoerders omen uit het sociaal-eultu- eel werk, de gezinszorg, het ej aar den werk en het algeme- een maatschappelijk werk. VERBETERING CONCURRENTIE VEEL BELANGRIJKER DEN HAAG (ANP) - Het probleem van de werkgelegenheid is volgens de Fede ratie Metaal (FME) zo groot, dat een ge zamenlijke aanpak noodzakelijk is. Daarom staat bij de FME de werkgele genheid tijdens de cao-onderhandelingen in de groot-metaal centraal. Doel ervan is de concurrentiepositie van de Neder landse metaal- en electrotechnische in dustrie op de buiten-en binnenlandse markt te behouden en zo mogelijk te verbeteren. Met deze doelstelling gaan de werkgevers de cao-onderhandelingen tegemoet. Daarmee verschilt de FME van mening met een deel van de vakbonden, die de arbeidstijdverkorting wil hanteren ter verbetering van de werkgelegenheid en voor het verdelen van de beschikbare ar beid. Volgens ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de FME, is het voor zijn organisatie de grote vraag, of de arbeidstijdverkorting een bijdrage kan leveren aan de oplos sing van de problemen. Zijn organisatie gelooft daarin niet. Er zijn volgens hem teveel problemen, die zijn sector bedrei gen: problemen, van economische en soci ale aard. Economisch door de zeer on gunstige concurrentiepositie van de Nederlandse metaal; sociaal door wat hij noemt de lage arbeidsproductiviteit, het image van de bedrijfstak en de discre pantie tussen vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Ir. Ter Hart meent, dat deze grote pro blemen tijdens de cao-onderhandelingen besproken moeten kunen worden. Ar beidstijdverkorting bijvoorbeeld kost geld, stelt hij. Het betekent minder ar beidsuren, derhalve hogere kosten, in de loonsector en in de sector van de inves teringen voor het aantrekken van nieuwe arbeidskrachten. Als deze krachten ten minste te krijgen zijn, aldus de voorzitter van de FME in zijn notitie voor de ko mende cao-onderhandelingen groot-me taal. N AANVULLING OP ANTI-KRAAKWET Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Staatssecreta- s Brokx van Volkshuisves- ng en Ruimtelijke Ordening eeft een wetsontwerp bij de weede Kamer ingediend, at de langdurige leegstand an woonhuizen wil bestrij en. Het wetsontwerp vormt ;n aanvulling op de omstre- en anti-kraakwet, die vorig 5IJ WONINGBOUW EN STADSVERNIEUWING TRECHT (ANP) Bewoners die mee- enken en -praten bij de totstandkoming an een woonwijk of bij veranderingen aarin, beginnen steeds meer een vast iderdeel te vormen van het bouwpro- es en van stadsvernieuwingsplannen. leze conclusie trekken Wouter Turpijn Henk Veenema, wetenschappelijk ledewerkers van het Sociologisch Insti- iut van de Rijksuniversiteit in Utrecht, hun boek „bewonersparticipatie", 'ooral op het gebied van de stadsver- ieuwing zijn de bewoners steeds meer an beseffen dat zij samen een bepaal- jaar door de Eerste Kamer op verzoek van het kabinet van Agt voorlopig in de ijs kast is gelegd. Volgens het wetsontwerp wor den gemeenten met 25.000 of meer inwoners verplicht om leegstaande woningen te re gistreren in openbare regis ters. Eigenaren worden ver plicht leegstaande woningen binnen twee maanden bij dat register te melden. Een wo ning mag dan maximaal vier tot zes maanden leegstaan. Na die termijn moeten b. en w. gemotiveerd, ook in het openbare register, bekend ma ken of wel of niet tot vorde ring wordt overgegaan. Als er geen vordering komt, moeten daarvoor zwaarwichtige rede nen zijn, aldus het wetsont werp, dat een aantal voor beelden geeft. De vorderingsbevoegdheid van de gemeenten wordt vereenvou digd en uitgebreid. In sommi ge gevallen kunnen ook leeg staande bedrijfspanden voor bewoning worden gevorderd. Vorig jaar vroeg het kabinet aan de Eerste Kamer om de reeds door de Tweede Kamer goedgekeurde anti-kraakwet op te houden, omdat men via een leegstandswet een belang rijke oorzaak van het kraken van panden, weg wilde ne men. Dat gebeurde vlak na dat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een initiatief wetsontwerp voor de bestrij ding van de leegstand had in gediend. Beide wetsontwerpen zullen nu waarsachijnlijk ge lijktijdig in het parlement worden behandeld. de macht vormen. Ze zijn minder ge neigd zich te schikken in van bovenaf opgelegde plannen. Turpijn en Veenema stellen verder dat het bouwproces, wat betreft de medezeggenschap, onderhevig is aan ingrijpende vernieuwing. De medezeggenschap werd volgens de auteurs een twintig jaar geleden nog ge zien als een lastig iets dat politiek nau welijks te dulden was. Er valt nu een trend waar te nemen waarin alle betrok ken partijen (overheden, bouwers, archi tecten) steeds meer gaan beseffen dat ze niet meer om het verschijnsel bewoner sparticipatie heen kunnen. Pogingen wor den dan ook ondernomen om dit ver schijnsel in de bouwactiviteiten op te nemen. De auteurs pleiten voor een politiek be leid dat zo flexibel is dat het ruimte biedt aan en inspeelt op allerhande par ticipatie-activiteiten. Het huidige huisves tingsbeleid doet volgens hen geen recht aan individuele wensen en verlangens. „Het volkshuisvestingsbeleid zou zo door zichtig moeten dat iedereen weet waar hij aan toe is en dat hij daar eventueel verandering in aan kan brengen", aldus Turpijn en Veenema. Industriebond CNV wil fonds voor compensatie korting kinderbijslag UTRECHT De industriebond CNV wil een kinderbijslag fonds instellen waarmee de na delige financiële gevolgen van de regeringsmaatregelen teniet kunnen worden gedaan. De bond stelt zich voor, dat een dergelijk potje per bedrijf of bedrijfstak wordt ingesteld en dat het door de werkgevers wordt gefinancierd. Volgens de industriebond CNV worden met name werknemers gezinnen met een minimum in komen getroffen door de nale ving van bijslag voor het eerste kind, en worden de zogenaamde middengroepen (40.000 gulden) de dupe van kinderbijslagmaat regelen in die gezinnen waar kinderen dit jaar zestien wor den. De bond heeft dit aanvullende voorstel op zijn arbeidsvoor waardenbeleid maandag schrif telijk aan de werkgevers voor gelegd. Volgens de brief wordt alleen op deze wijze voldoende recht gedaan aan hen op wie de kinderbijslagmaatregelen van toepassing zijn. 1NDANKS AANDRANG TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) iEN HAAG Volgens het Tweede-Kamerlid Drenth n 0 VdA) heeft staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezond- eid) een nederlaag geleden in het kabinet wat betreft e financiering van het Kruiswerk. De staatssecretaris Ail dit laten lopen via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Een meerderheid in het kabinet zou ech- v^er het standpunt delen van minister Andriessen (Fi- ancien), dat dit te duur is. Irenth verwacht dat hierover in de Tweede Kamer een b arde noot gekraakt zal worden. De gehele Kamer jeeft al bij herhaling uitgesproken, dat een financiering t ia de AWBZ noodzakelijk is. Dit om de financiële !t{ood van de meeste kruisorganisaties te lenigen en om e eerste-lijnsgezondheidszorg te verstevigen. Van dit latste verwacht men zelfs een kostendaling, omdat het eel goedkoper is iemand thuis te verzorgen, met hulp an een wijkverpleegster, dan in een ziekenhuis. Me- teaairouw Veder deelt deze mening en is daarom al begon- en met de uitbouw van het kruiswerk. Volgens haar et niet toevallig dat in de streken, waar .de nazorg van et kruiswerk goed is, de gemiddelde verpleegduur dui delijk korter is. len woordvoerder van het departement van Volksge- ondheid kon niet bevestigen dat het kabinet het plan an staatssecretaris Veder-Smit al definitief heeft afge- yezen. Hij erkende wel dat de zaak problemen heeft Vere pgeleverd. ideB it mo de an aanp zieki pati en al over SIIJKS ARCHIVARIS: [JZENDIJKE (ANP) Het Zeeuwsvlaamse IJzendijke gaat lor met de voorbereidingen voor het herdenkingsfeest van r duizendjarig bestaan dat in 1981 gevierd moet worden. gemeente Oostburg, waaronder IJzendijke valt, voelt er {ichter niets voor om mee te betalen aan het feest dat een ïek gaat duren. De Zeeuwse rijksarchivaris heeft namelijk gd dat IJzendijke 65 jaar te vroeg is met het herdenking- st. i IJzendijke houdt men zich vast aan een 17-eeuwse geschied- jehrijver Sanderis. Deze heeft in zijn studies over Zeeuws- laanderen 981 genoemd als stichtingsjaar van IJzendijke. laar 17-eeuwse geschiedschrijvers staan bij wetenschappers iet hoog aangeschreven. Ze zouden nogal onbetrouwbaar zijn. IJzendijke tilt op haar beurt niet zo zwaar aan de mening van Pe rijksarchivaris. Daniel Henry Kahnweiler, de franse kunsthandelaar die vooral het werk van kunste naars als Braque, Derain, Vlaminck, Gris en Picasso be kendheid heeft gegeven, is op 94-jarige leeftijd in Parijs overleden. De in Mannheim geboren Kahnweiler vestigde zich in 1902 als bankier in Parijs. Vijf jaar later opende hij een kunsthandel. Hij schreef talrijke boeken over kunst en kunstenaars, o.a. over Juan Gris en Paul Klee. DOOR VERGISSING MET HOTELREGISTER Franse terrorist bleef uit handen Groningse politie GRONINGEN Een vermoe delijk Franse terrorist is door het te laat inleveren van een hotelregister van een Gronings .hotel vorige week uit handen van de politie gebleven. Het betreft de 28-jarige Gerard C., die in Frankrijk onder meer betrokken is geweest bij een vliegtuigkaping. De man over nachtte donderdag op vrijdag in hotel Weeva in de Groninger binnenstad. Het hotelregister had normaal dezelfde nacht nog bij de politie moeten worden ingeleverd, maar door een ver gissing gebeurde dit een dag later. De politie ontdekte toen op de lijst de naam van de Fransman en toog zaterdagoch tend vroeg, beveiligd met kogel vrije vesten en traangasgrana ten naar het hotel. De man bleek inmiddels vertrokken te zijn. Scheveningse trawler bij Engeland gezonken (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Bij het binnenvaren van de haven van Plymouth (Engeland) is gistermiddag de hektrawler Schèveningen 106 „Noordzee" gekapseisd en gezonken. De bemanningsleden konden door de havenpolitie worden opgepikt Over de oorzaak van het on geval is vooralsnog niets be kend. De Scheveningen '106 ligt in tien meter diep water. Een woordvoerder van rederij Jaczon -de eigenaar van het schip- schat de schade op drie tot vier miljoen gulden. De veertien bemanningsleden zijn voorlopig ondergebracht bij de Engelse marine. Veel mensen blijven graag een sigaretje roken. Ik ben er zelf een voorbeeld van. Maar ik vind: als je rookt, moet je wel verstandig roken. Dus rook ik'teer1 en nicotine-arme sigaretten. Omdat ik smaak ook belangrijk vind, koos ik dus Roxy Dual. Wantvan alle sigaretten metweinig'teer'en nicotine smaakt Roxy Dual mij verreweg het best. j Roxy Dual de lekkerste'teer1 en nicotine-arme sigaret. Ook in menthol. Lege Roxy pakjes kunnen tot I mei a.s. geld voor uw sportclub opleveren. Vraag uw besmur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7