IrmÖBhirïs ^Ioüh Leidschendamse PTT-ers doen de afwas met zonnewarmte Niet alleen restanten Bollenkwekers De Zilk willen doelmatiger bedrijfsvoering NOORDWIJKSE VROUW BETRAPT INSLUIPER Gevelacrobaat drong woningen binnen STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUAR11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertél len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. NOORDWÏJK Dank zij een attente politiepatrouille heeft de Noordwijkse recherche de hand kunnen leggen op een magazijnbediende (22) uit Den Haag, die kort tevoren in een drietal woningen had ingebro ken De zaak kwam aan het rollen, toen de bewoonster van een huis in de kom van het zeedorp in de vroege avonduren op de overloop van de bovenetage plotseling oog in oog kwam te staan met de indringer. De jon geman nam de vlucht en sprong van een hoogte van circa vier meter naar beneden, waarna hij zich ijlings uit de voeten maak te. Bij een door de recherche inge steld onderzoek werd duidelijk, dat de inbreker via de achter poort het pand was binnenge klommen en dat hij daarbij acrobatische toeren moest heb ben verricht. Blijkbaar was hij verrast geworden door de komst van de vrouw, die vroeg naar bed was gegaan en rumoer in haar woning hoorde. Het door haar verstrekte signale ment van de dader werd onder meer doorgegeven aan een sur veillerende patrouille van de Noordwijkse politie. Deze trof een uurtje later op de Duinweg een man aan, die aan de be schrijving voldeed, maar voor gaf van de prins geen kwaad te weten. Ook aan het politiebu reau bleef de arrestant hard nekkig ontkennen bij de in braak betrokken te zijn. Inmid dels kwamen nog een paar mel dingen binnen van in de voor avond gepleegde inbraken, waarbij de dader zich eveneens na een formidabele klimpartij toegang tot de panden had ver schaft. Bij een familie aan de Nieuwe Zeeweg bleek het gehe le huis doorzocht. Daar werd een bedrag van honderd gulden vermist, terwijl bij een bejaarde bewoner van een pand aan de Van Hardenbroekweg, waar eveneens was ingebroken, de buit bestond uit een pakje siga retten. Toen de Hagenaar ge-' confronteerd werd met aange troffen bewijsmateriaal, zag hij in dat verder ontkennen niet baatte. Bij zijn aktiviteiten gaf de man de voorkeur aan hoek panden, waarin geen licht brandde. De uit Suriname af komstige jongeman bleek een recidivist, die nog enkele maan den straf tegoed had en de reputatie genoot nooit te beken nen. ZILK/VOGELENZAN- G De ondernemers in het Bloembollenbedrijf praten dinsdag 30 januari over de op richting van de Machinering en Arbeidsring in de Bloembollen streek. Het gaat om een bemid delingsorgaan in vraag en aan bod van landbouwwerktuigen en arbeid. In een dergelijke opzet kunnen kleine bedrijven efficiënt werken en in veel gevallen van de ondergang ge red worden. De oprichtingsver gadering die gehouden wordt in de Lunazaal in het Hillegom- se Treslong zal aan moeten tonen of er interesse is voor een „Machine- en Arbeidsring" in de Bollenstreek. Volgens een woordvoerder van de voorbereidingscommissie heeft oprichting alleen zin bij een groot aantal deelnemers. Er zijn in de Bloembollenstreek veel bedrijven die hun machines slechts voor korte tijd benutten. Gebleken is ook dat veel bedrij- werknemers tekort komen, terwijl andere bedrijven ze best uit zouden willen lenen. Een arbeids- en machinering kan bemiddelen in de poging machi nes en arbeid doelmatiger en dus goedkoper te gebruiken. In de beginfase van het bemid-» delingsorgaan wil de KVOB een part-time bemiddelaar aanstel len omdat de ondernemersver eniging geen andere inkomsten heeft dan de contributie van de leden. Pas als de omzet van de machinering 1 2 miljoen gul den bedraagt kan op basis van de provisie van ongeveer 6 pro cent een bemiddelaar in vaste dienst worden genomen. Als er op de oprichtingsverga dering niet of onvoldoende be langstelling is voor de bemidde lende coöperatie wil de Zilker afdeling van de Katholieke Ver eniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf de plannen in de ijskast zetten. En dan nog met tegenzin. „Want", zo vinden de kleine ondernemers, „alleen sdmen staan we sterk in tijden van economische spanning. Dat geldt voor het hele bollenvak, niet in het minst wanneer het gaat over de mechanisatie en arbeidsratiorialisatie." KARAKTER JITVERKOOP verandert te geef in opruiming komst wel minder gaan voor komen. Hoe het ook zij, de achttiende is het zover. Tot die datum zullen we alleen maar kunnen gissen hoe de uitverkoop dit jaar zal verlopen. cijfers is beland): „Papa, wat doe jij eigenlijk op kantoor?" Om nog even terug te komen op het zonnige dakwerk bij het DNL in Leidschendam, dan mag geconstateerd wor den, dat ongeveer 7 vierkante meter collectoren de zonne warmte opvangen. Als je het allemaal hoort van ir. Van Lutterveld zou je zeggen, dat het kind de (af)was kan doen, zo simpel lijkt één en ander in elkaar te zitten. Dan denk' je al gauw: de Romeinen had den óók al hun „centrale ver warming". Maar in onze da gen gaat het er toch wel iets ingenieuzer aan toe: „Al die opgevangen zonnewarmte wordt afgegeven aan het wa ter dat door de collectoren, de „verzamelaars" dus, loopt. Dit water op zijn beurt geeft zijn warmte weer af, via een warmtewisselaar, aan het wa ter in het buffervat", aldus de heer Van Lutterveld. „Nou, het op deze manier verwarm de water in het buffervat zal dan voor onze afwas in de kantine worden gebruikt. Een elektrische boiler zorgt voor. eventuele bij verwarming (daar ontkom je niet aan), zodat het afwaswater altijd 70 gr. C is". Ook met vrij strenge winterse omstandigheden is rekening gehouden. Het water namelijk dat door de collectoren stroomt in het zogenaamd „primaire circuit" is, ter voor koming van bevriezing, voor zien van antivries. In dit pri maire circuit is tevens een overbelastingsbeveiliging aangebracht, die in werking treedt, zodra in de zomer, door sterke zonnestraling en weinig warmwatergebruik, de temperatuur in dit circuit bo ven de 90 gr. C stijgt. Hoe dan ook, op het Dr. Neher Laboratorium in Leidschen dam is de afwas in de kantine een bijzonder eervolle affaire geworden. LEIDEN De seizoensuit verkoop staat weer voor de deur. Op 18 januari is het zo ver, maar het zal wel anders pan dan in voorgaande ja ren. Want voor de winkelier de uitverkoop niet langer alleen een manier om van zijn overtollige partijen goe deren af te komen. Deze ver- toopperiode wordt temeer een publiekstrekker, doordat winkeliers nieuwe speciaal voor de uitverkoop bestemde goederen aankopen. Verder valt op dat veel winkeliers ook steeds eerder met het af prijzen van hun waren begin nen. Dit ondanks het verbod door de wet op de uitverko pen. laatste jaren kon de uit- 'erkoop een redelijk succes genoemd worden, maar daar voor moesten de winkeliers dan ook wel heel diep in de curieuze en vindingrijke 'roekzak tasten. De meest vreemde betaalmiddelen de den hun intrede. Zelfs de aloude grap„voor een appel ;n een ei" was toen al niet euk genoeg meer. Knopen, heb-k°rredriootjes en zelfs oude jukken zeep gingen als be- aalmiddel voor de vaak kost bare goederen over de toon bank. Het begon erop te lijken dat de detaillisten niet langer alleen economische concurrenten waren, maar ook een concurrentieslag voerden op het gebied van de originaliteit. Een winkelier in lederwaren ging daarin zelfs zover dat hij geld toegaf als een klant zo vriendelijk wilde zijn hem van een schoudertas af te helpen. Hoe gekker het idee, hoe meer aandacht de winkel van de consumenten kreeg. Omdat de leut van de mensen aan de andere kant van de' toonbank al zo „ver" is ge gaan, is moeilijk te voorspel len met welke bizarre lokkers de uitverkoop dit jaar zal worden ingeluid. Natuurlijk geven de winkelbedrijven op dit moment hun geheimen nog niet prijs. En alhoewel de winkeliers ook alleen nog maar kunnen gissen naar de omvang van de volksstroom, zijn de verwachtingen hoog gespannen. Beter inkopen Dat de uitverkoop niet langer alleen een middel is om van de overtollige goederen af te komen, is misschien mede een gevolg van een beter inkoop- beleid van de winkelbedrij ven. De bedrijven houden daardoor minder goederen over dan vroeger en wat daarvan toch nog resteert, wordt ook al buiten de uitver koopperiode afgeprijsd. Naar mate de tijd na de kerstdagen verstrijkt, worden de prijs kaartjes in de etalages steeds groter en opzichtiger. Toch is er nergens een raambiljet te bekennen dat het bekende uitverkoop-opschrift draagt. Maar voor wie goed kijkt, is er weinig verschil te merken tussen de periode vlak voor en die tijdens de uitverkoop. Een aantal weken tevoren is er in de etalages, van de win kels weinig opvallends te zien, binnen daarentegen worden de artikelen vaak al in de uit verkoopstellages tegen af- braakprijzen aangeboden. Zo doende komt het ook niet zelden voor dat aan het begin van de uitverkoop een aantal artikelen al is uitverkocht. Dit vlak voor de uitverkoop aanbieden van afgeprijsde goederen is bij de wet verbo den. De winkelier heeft zich aan een strakke wetgeving te houden, de wet op de uitver kopen. Zes weken voor het begin van de verkoopperiode moet er door de winkeliers een „stille periode" in acht worden genomen. Dit houdt in dat er in die weken bij voorbeeld in de etalage geen opvallende afprijskaartjes mo gen worden gezet. In de re clame mogen ook geen slo gans worden gebruikt die ook tijdens de uitverkoop in de etalages voorkomen. Een week voor de uitverkoop doet de wetgever er nog een sche pje bovenop. Dan is het zelfs niet toegestaan speciale aan biedingen te brengen. De controle op de naleving van de wet is in handen van de Economische Controle dienst (ECD). Deze heeft mensen in dienst die ter plaatse de winkeliers op overtredingen controleren. Maar omdat de ECD op de naleving van nog tien wetten moet toezien, is het risico voor de winkeliers om een bekeuring te krijgen vrij klein. Het lijkt erop dat de winkeliers dit weten. Volgens een woordvoerder van de ECD wordt de wet dan ook „wanhopig slecht nageleefd". Als een controleur toch een overtreding constateert, wordt dit doorgegeven aan de rech ter. Dit loopt meestal uit op een boete, waarvan de hoogte afhangt van de ernst van de overtreding. Maar veel winke liers laten zich hierdoor niet afschrikken. Waarschijnlijk hopen zij erop dat de ver diensten groter zijn dan de eventuele boete. Ook het koopgedrag van de consument lijkt sinds een aantal jaren aan het verande ren. Natuurlijk zijn er nog ve len die wel tuk zijn op een voordeeltje. Alleen de moeite die ervoor gedaan moet wor den, lijkt voor de klanten steeds moeilijker op te bren gen. Er moet meer en meer agressieve reclame toegepast worden om de mensen op de been te krijgen. Het Konink lijk Nederland Ondernemers Verbond (KNOV) verwacht voor de komende jaren nog een verdere terugloop van het enthousiasme der kooplusti gen. De mensen worden steed minder gevoelig voor de stunts van de winkelbedrij ven", zegt men daar. De veld slagen in de warenhuizen en de stretchbedden voor de winkels zullen dus in dè toe- Eén van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland. Haarlemmerstraat 42, LEIDEN (071) 131204 ten oeKeno oeeid aan het begin van de uitverkoopperiode: mensen die elkaar verdringen in hun jacht naar koopjes. Veel ehloór in drinkwater VOORHOUT/NOORDWIJKERHOUT Bewoners van Voor- hout hebben bij het waterleidingbedrijf in Noordwijk ge klaagd over de chloorsmaak van het drinkwater. Volgens de klagers lijkt het water uit de kraan momenteel meer op zwembadwater, dan het gebruikelijke drinkwater, terwijl het water dermate naar chloor ruikt, dat hele woningen er mo menteel van doordrongen zouden zijn. et waterleidingbedrijf in Noordwijk heeft verklaard chloor aan het drinkwater toe te voegen omdat het drinkwater in Noord- wijkerhout momenteél niet van een goede en gezonde kwaliteit is. Blijkens een mededeling, zal de toevoeging van chloor aan het drinkwater voortduren totdat metingen hebben aange toond, dat de kwaliteit van het water in Noordwjkerhout weer optimaal is. De zonnepanelen worden op het DNL-dak geïnstalleerd, met hoop op warmte. ren. Daarna werd de deskun dige hulp ingeroepen van de Technische Physische Dienst TNO voor de berekening van de installatie. Toen men eenmaal begon met het werk aan het opvangen van de zonne-energie werd meteen uitgebreid overleg ge pleegd met het drinkwaterbe drijf „De Vlietstreek", want dat wist zowat alles van de eisen, waaraan zo'n installatie moet voldoen. De rekenaars van TNO hadden inmiddels becijferd, dat de totale kosten van de zonneboiler gedurende een bestaan van twintig jaar ongeveer 20 procent lager zul len zijn dan de kosten die verbonden zijn aan de con ventionele warmwatersyste- men. Volgens .Aangetekend" varieert de energiebesparing over de projectduur hierbij van 40 tot 50 procent, afhan kelijk van het tapwaterver- bruik, waarbij „aangetekend" mag worden, dat de gehele energiebesparing circa 55.000' kWh zal bedragen. Nu is zo'n apparatuur met alle vriendelijke en besparende bedoelingen natuurlijk erg mooi, maar de projektgroep die na de installatie op het dak niet ingeslapen is zal toch nauwlettend in de gaten houden in hoeverre in de ko mende tijd het gedrag van de installatie zich bij de ver wachtingen aansluit. Ir. R. van Lutterveld: „Dit wordt gedaan met een speciaal meet- en registratiesysteem, dat ónder andere gebruikt wordt bij het gezamenlijk on derzoek van het laboratorium en de afdeling Mobilofonie naar de toepassingsmogelijk heden van elektrische zonne cellen voor de voeding van radio-praatpalen langs de rijkswegen in ons land". Dat zou dus energiebesparing nummer zoveel zijn binnen het uitgekiende PTT-bedrijf. Van het één komt vervolgens het ander, dat is hier wel heel duidelijk. Bovendien kan een genoegzaam antwoord wor den gegeven op de vraag die door kinderen in PTT-gezin- nen nogal eens wordt gesteld (mede gelet op het bedrijfsre sultaat dat in '78 ca. 110 mil joen gulden lager zal zijn dan in '77, voornamelijk omdat Tante Pos opnieuw in de rode steek laat, kan men daar nog beschikken over afwaswater van 70 graden Celsius. Daar zorgt dan weer een elektri sche boiler voor, gespitst op het leveren van eventuele bij verwarming. Vier medewerkers van het DNL (Dr. Neher Laborato rium), de heren ir. R. van Lutterveld, C. J. van Doorne, P. G. J. Bakker en G. S. Ossevoort, lachen nu al gerui me tijd in hun vuistje. Zij bouwden de zonnevangers op het dak en hielpen daardoor de PTT een beetje uit de zorgen, omdat met behulp van de gehele installatie een aan zienlijke vermindering van het energieverbruik van de Leidschendamse laborato riumkantine werd verkregen. Dit viertal vormde de binnen het laboratorium in het leven geroepen projectgroep die de realisatie van de „zonneboi ler" moest bewerkstelligen. Men ging volgens een speciale procedure te werk. Allereerst ging men met het kantineper- soneel aan tafel zitten te- neinde het warmteverbruik in de kantine te kunnen bestude- Er zijn mensen, die geen goed woord meer kunnen horen over zonne-energie. Ik denk bijvoorbeeld aan een stel Leidse Merenwijkers, bij wie de hele blijde boodschap die de „hemelse" krachtbron moet uitstralen tot hiér zit, na een aantal manoeuvres, die gewoon weer deden verlan gen naar het warme kacheltje, de oude vertrouwde boiler of de c.v.-ketel op zolder met het expansievat. Ik hoor nog een collega, die zich met publika- ties rond de met zonne-ener gie gezegende huizen nogal wat ellende op de hals had gehaald, uitroepen: „Man, préót me er niet van, alsje blieft. Maar laat me daar nou, ergens in Leidschendam, een stelletje mensen al fluiten de dagelijks staan af te was sen met warm water. Gewoon warm water, maar dan wel verwarmd door de zon zelf. Afwassen en afdrogen is daar een bezigheid die opgevrolijkt wordt door louter zonnige ge zichten. Het gaat hier om de kantine keuken van het Dr. Neher Laboratorium in Leidschen dam. Dit lab maakt als eerste instantie binnen de PTT sinds enige tijd gebruik van zonne- energie ter besparing van energiekosten, ingevolge de kreet „Zuinig met energie!" Dit nieuws werd deze maand eenvoudigweg meegedeeld in de personeelskrant van de PTT, „Aangetekend" geheten. In het kort gezegd dus: het water dat in de kantine van het laboratorium voor de af was wordt gebruikt, wordt op het ogenblik verwarmd met behulp van de zon. Op een gegeven moment klom een stel kerels het dak op om er zonnereflectoren te installer en: zes grote platen, in schui ne stand naar de zon gekeerd; althans de meest gunstige richting, vanwaar men de zon nu en dan mag verwachten. Daarbij werd een „buffervat" niet vergeten. Dit buffervat is nodig voor het opslaan van de opgevangen warmte en de benodigde meet- en regelap- paratuur. Niet alleen op „zon"-dagen is het verwarmd feest in de keuken beneden, ook als het hemellichaam de afwassende PTT-ers in de De collectoren, gretig naar de zon gekeerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5