Geen kans op behoud ermuseum voor Leiden Meer aandacht voor sociale hulp bij stadsvernieuwing AG,STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 16 JANUAR11979 PAGINA 3 Jl >rld ,,De tijd staat niet stil' nit LEIDEN Hevig veront- ifüh waardigd was een bebaar de tuinbouwscholier ge- ndej weest, toen de Leidse poli tie hem, toen hij de Haar lemmerweg opdraaide vroeg, of hij dat bord met die rode band en die grote ■jjj auto erop niet had gezien. En of hij wist, dat zulks betekende dat mensen op vier of meer wielen niet werden geacht de Haarlem merweg van die kant te qi benaderen, laat staan in te a rijden. aa"In een eerdere zitting had verdachte zelfs het bestaan van dat bord hevig in twij fel getrokken, omdat hij het nog nooit eerder had gezien. Rechter Van Dijke had toen toegezegd, zelf te zullen gaan kijken. „Er is geen nn/4 twijfel mogelijk. Het is een heel duidelijk en daarbij ook nog zeer groot verbods- bord", vertelde hij de sch- olier ^De tuinbouwstudent vond dat één en ander niet weg nam, dat dat bord daar wel .heel ongelukkig stond, an- u" ders had hij het beslist wel waargenomen ten tijde van het maken van de overtre- ding. „Ik was daar aan het voorsorteren. Het is daar erg druk. Je bent dan meer ajJ geneigd om op het verkeer 5 te gaan letten en niet op een r'int! bord, dat daar ergens verlo- staat. Daar komt nog dat ik lange tijd stage heb gelopen bij een bedrijf loan 1. ren/ n derland verwacht je toch neergezet", vond de stu- dent. De kantonrechter vond die redenering weinig flexibel. De tijd staat ook hier niet stil, moet u weten", vertelde Streep sp Een chauffeur uit Bever- lialejwijk nam eveneens hevig aanstoot aan het proces verbaal, dat de politie van Sassenheim wilde opma- i /y ken, nadat hij in de Hoofd- ^straat over de doorgetrok ken streep was gegaan. De tat< over de streep ben gegaan. Moot. /Tol knnf 1L- oott inlliA n (J Maar dat hoef ik aan jullie 'niet toe te geven. Als ik een ame bekeuring krijg wordt ik lid van de Molukkers", aldus de duidelijk blonde en blan ke chauffeur bij zijn intimi datiepoging ten aanzien van de Sassenheimse wetsdie- wren. keno het kantongerecht ont- inde de Beverwij ker ooit e"/| over de streep te zijn ge- .jgigaan. „Ik heb geen overtre- gjbgding begaan. Wat in het verbaal staat moest ik zeg gen van de politie. Ik heb me toen nogal kwaad ge maakt omdat ze de mening waren toegedaan, dat ik "■"^dronken was en dat was absoluut niet het geval". De Beverwij ker ging zelfs zo ver het bestaan van een streep in de Hoofdstraat nivan Sassenheim te ontken- 10 nen, hetgeen kantonrechter ooa DÜke samenspraak met verkeersschout Van lam ertoe bracht om een grondig onderzoek naar een itreep in Sassenheim te ge- asten en de zaak nog maar jjeven aan te houden. FRANK BUURMAN ADVERTENTIE PESTHUYS MOGELIJK NAAR AZL LEIDEN Er is geen enkele kans dat het Legermuseum voor Leiden behouden blijft. Dat blijkt uit het antwoord van het college van burgemeester en wethouders op schriftelijke vragen van de raadsleden me vrouw Kramp-Heitink en de heer Van der Waals (beiden CDA). Met de aankondiging dat het laatste restje van dit mu seum naar Delft zal verhuizen is de gemeente Leiden volgens b en w voor een voldongen feit gezet, waaraan niets meer te doen valt. Overigens verwacht het college de definitieve ver huizing van het laatste stukje museum niet eerder dan over zeven jaar. In het antwoord op de vragen van beide CDA-raadsleden stel len b en w niet eerder dan 17 oktober vorig jaar op de hoogte te zijn gebracht van het defini tieve besluit dat het Legermu seum in zijn geheel naar Delft zou gaan. Dat antwoord is vol strekt in strijd met het commen taar dat de directeur van dit museum in diezelfde maand te genover de Leidse Courant gaf op de berichten over de sluiting. Daarin stelde hij uitdrukkelijk dat de gemeente al veel langer op de hoogte was van het nade rend vertrek. In bedekte termen verweet de museumdirecteur de gemeente zelfs dat zij had nage laten ook maar enige activiteit te ontplooien om het museum voor Leiden te behouden en dat het in dit stadium daarvoor Zeven jaar Het Pesthuyscomplex, nog enkele jaren Legermuseum, daarna onderdeel van het AZL inmiddels te laat was geworden. B en w antwoorden de twee CDA-raadsleden nu ook inder daad dat zij geen mogelijkheden tot het behoud van het museum meer zien, maar verschuilen zich daarbij achter het zoge naamde voldongen feit waar voor zij zich geplaatst menen te zien. Ten aanzien van de bouwkundige staat van het Pesthuys, waarin het 1 gevestigd is, ontbreekt het b en w blijkens hun zeggen aan vol doende informatie, omdat dit gebouw, hoewel eigendom van de gemeente, in beheer is bij de Rijksgebouwendienst. Zoals wij al eerder meldden is juist de erbarmelijke bouwkundige staat en de uiterst hoge raming van restauratiekosten de be langrijkste oorzaak geweest voor het museum om een keuze te doen voor Delft als definitie ve vestigingsplaats. In hun ant woord stellen b en w wel dat de gemeente Leiden in 1975 nog een concreet aanbod ten aan zien van de restauratie van het Pesthuys zou hebben gedaan. Volgens het college betreft het hier een redelijk aanbod, waar- Overigens stellen b en w dat de verhuizing van de laatste resten van het Legermuseum (het overgrote deel is al geruime tijd in Delft gehuisvest) niet eerder dan over zeven jaar zal kunnen worden uitgevoerd. Vol gens het college zal daartoe eerst het Armamentarium Delft gerestaureerd moeten worden en de werkzaamheden daarvoor zijn nog niet eens be gonnen. Een schatting leert dan, aldus b en w, dat het nog wel een jaar of zeven zal duren. Als het eenmaal zover is staat het college er in principe positief tegenover als het Pesthuys op nieuw een museumfunctie zou krijgen. Doch dit zou niet bij uitsluiting van andere functies het geval hoeven te zijn. Het college zegt bijzonder veel te voelen voor een overdracht het Pesthuyscomplex aan het Academisch Ziekenhuis, dat uit eigen beweging al zo vrij is geweest dit complex in te teke nen in haar nieuwbouwplannen. Het AZL-bestuur heeft deze ei gendomsoverdracht verzocht met het doel het Pesthuysmonu- ment bij de nieuwbouwplannen te betrekken en dit complex een „passende functie te geven". B en w schrijven beide CDA-raad sleden dit verzoek in zeer wel willende overweging te hebben genomen. Eerste Universitaire Almanak aangeboden Prof. dr. D. J. Kuerten, de rector magnificus van de Leidse Universi teit ontving gistermiddag in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit de eerste Leidse Uni- versitairee Almanak 1979. In de universitaire almanak zijn met name gegevens verwerkt die voor de Leidse student van belang kunnen zijn, zoals de telefoonnum mers en adressen van de andere studenten, de wetenschappelijke medewerkers en professoren en verder de zogenaamdeTipsmet veel informatie over Leiden in het algemeen en de universiteit in het bijzonder. Het niet-informatieve gedeelte van de negende universi taire almanak is dit jaar gewijd aan „de rechten en plichten van de student in het heden en het verleden", een stukje geschied schrijving van de universiteit. De redactie van de almanak be stond dit jaar uit Ton van Tielra den, Iris Gorter de Vries. John werden gisteren tijdens de presen- van de collegekaart in diverse Groffen, Frits van der Blij, Janny tatie door velen gelukgewenst, (zie Leidse boekhandels gratis ver- de Ruiter en Liesbeth Smits. Zij foto). De almanak is op vertoon krijgbaar. Vragen over strooizout LEIDEN D'66-fractielei- der Glaubitz wil van bet college weten boe bet er in Leiden voorstaat met de strooizou t voorzieningen. In schriftelijke vragen aan b en w vraagt het raadslid of ook Leiden te kampen heeft met tekorten en wat eraan gedaan is om deze op te vullen. Glaubitz vraagt verder of er voldoende op slagplaatsen zijn, zodat eventueel ook aan voor- raadvorming gedaan zou kunnen worden, zonder dat dit nadelige gevolgen voor het milieu heeft. De D'-66- leider wil ook weten hoe veel strooizout de laatste vijf jaar op de Leidse wegen is gedeponeerd en in hoe verre dit jaar wat dat be treft voor een hoogtepunt heeft gezorgd. LEIDEN Een groot aantal instellingen in Leiden, waaronder de Welzijnsraad en de Stich ting Dienstencentrum heeft aan b en w en de raadscommissie voor volkshuisvesting het ver zoek gericht om een beter beleid op poten te zetten met het oog op de hulpverlening in renovatie- en rehabilitatiebuurten. Hoewel er met name in het Haagwegkwartier, de Trans- vaalbuurt en Tuinstadwijk al initiatieven zijn ontplooid om tot een doelmatiger hulpverlening van welzijnswerkers en gezondheidswerkers te komen, schort er nog het een en ander aan de concrete mogelijkheden die de hulpverlening zou kunnen bieden. In genoemde wijken is er ai geruime tijd onderling overleg tussen een aantal functionarissen. Toch zou, aldus dit werkersoverleg, vanuit de gemeente ruimer aan dacht kunnen worden besteed aan sociale knel punten die de stadsvernieuwing betreffen. Het werkersoverleg constateert, dat vooral in de Transvaalbuurt het enthousiasme voor renovatie zienderogen afneemt, nu er zich bij verschillende renovatieprojecten vertragingen voordoen. Dit onder andere bij complex 3 van Werkmanswonin gen. De opstellers van de brief vragen de gemeen te daarom bij het Rijk grotere druk uit te oefenen, zodat de renovatie aldaar doorgang kan vinden. Ook het tijdelijk geherhuisvest worden in wissel woningen vanuit de vertrouwde omgeving zou volgens de Leidse instellingen bij heel wat bewo ners weerstand opleveren. Vooral in het Mors- kwartier zouden de bewoners veel belang hechten aan herhuisvesting in hun eigen buurt. Een aanbeveling verdient het dan ook, dat in de Tuinstadswijk en met name in de Transvaalbuurt een aantal prefab-woonunits worden geplaatst. Een regeling, die het materieel mogelijk maakt dat bejaarden en invaliden „kosteloos" worden geholpen bij verhuizingen, moet op korte termijn in werking treden, aldus het werkersoverleg. Hoewel een dergelijke regeling op komst is, acht men een nog langer uitstel, gezien de noodsituatie op dit gebied, volstrekt onaanvaardbaar. „De uitvoering van de regeling dient zo soepel moge lijk te geschieden, waarbij het aanbeveling ver dient om de ter plaatse werkzame functionarissen op het terrein van welzijns- en gezondheidszorg een rol in de advisering en besluitvorming te laten spelen. Hierbij dient vooral gedacht te worden aan advisering en voordracht vanuit het werkersoverleg ter plekke en zo mogelijk in overleg met de betrokken bewonerscommissie." Voorts wijzen de werkersoverleggen erop, dat renovatie steeds meer het karakter krijgt van het wegwerken van achterstallig onderhoud op kosten van de bewoners/huurders in plaats van de eigenaars/verhuurders. „Wij menen dat derge lijke praktijken verwerpelijk zijn en bijdragen tot een slecht sociaal klimaat in de buurt en gevolgen hebben voor de renovatie van andere projecten. En hoewel wij weten, dat de woning bouwcorporaties en andere huiseigenaars als opdrachtgevers formeel afhankelijk zijn menen wij toch dat de gemeentelijke overheid over voldoende gezag beschikt om in gevallen als deze een matigende invloed op de huiseigenaar te kunnen uitoefenen." LEIDEN De Internationale Gewapendbeton-Bouw b.v. uit Breda heeft plannen ontwik keld om op de hoek van de Morssingel (op de plaats van het voormalig Motorhuis) een bebouwing te realiseren voor winkels en horecabedrijven en woningen op de le tot en met de 4e etage van het complex. Oorspronkelijk bestond het idee om in de kelderruimten een bowling en bergvoorzie- ning te creëren, maar dat plan is komen te vervallen. In de kelder is nu parkeerruimte voor de woningen gedacht. De woningen zullen worden ge bouwd in de premie-verkoop- sector. Ten aanzien van aanwij zing van gegadigden voor deze Winkels, horeca en woningen op hoek Morssingel woningen zijn naast de Algeme ne Erfpachtvoorwaarden bij zondere bepalingen opgeno men. Voor de bezetting van de bedrijfsruimten zal door het Leidse college van b en w een begeleidingscommissie worden ingesteld. B en w hebben tegen de uitgifte in erfpacht geen be zwaar. Voorts zou het plan niet strijdig zijn met het ontwerp bestemmingsplan Leiden-Mors- singel. Herbestrating Oude Singel LEIDEN In de loop van dit voorjaar wordt begonnen met werkzaamheden langs en op een gedeelte van de Oude Sin gel. Het gaat daarbij om het gedeelte tussen de Marktsteeg en de Oostdwarsgracht. De werkzaamheden zullen bestaan uit het vernieuwen van de wal- muur, het aanleggen van een riool en het herbestraten van de Oude Singel. Kort voor de aanvang van het werk zullen de bewoners een uitnodiging ontvangen voor een voorlichtingsavond over de uit voering. Op die avond kunnen zij meer uitvoerige informatie krijgen over de datum, de duur en de manier waarop het werk wordt aangepakt. Als het werk van de walmuur en de riolering klaar is zal de Oude Singel weer bestraat worden. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Lorien dr v. 0. J. de Roode en C. S. de Vink; Esther dr. v. W. R. Monfils en M. Burgwal; Bart zn. v. A. Smit en N. Plug; Richard John zn. v. J. J. Laman en C. J. M. 'Reniers; Gerardus Petrus Theodorus Maria zn. v Th. A. P M. Geurts en M. C. J. Struijs; Jan Paul zn. v. J. Ph. van der Meij en C. Freke; Jaennot zn. v. A. A. J. Plug en A. E. Bink; Stephen Jasper zn. v. J. C. Sopjes en Naranjo Zapata M.; Samantha dr. v. M. Kagenaar en M. J. Smit; Cornelis Frederik Harry Wilhelmus zn. v. C. F H. W Wansink en A. van Putten; Lieuwe Christiaan zn. v. R. van der Weij en A. C. Noorda. Overleden; J. M. Post geb. 18 sep. 1942 man; P. Hartevelt geb. 21 jun. 1910 man; P. van Doome geb. 28 aug. 1973 dochter; G. B. van Hagen geb. 7 sep 1904 man; R. van der Mark geb. 23 juli 1916 echtegenote van W. F. van As; J. de Haas geb. 27 sept 1896 man; W. F. Staas geb. 15 feb. 1920 man; R. E. Monsanto geb. 22 dec. 1906 man; G. van der Beek geb. 27 okt. 1934 man. Gehuwd: L. K. Li en M. C. Prins; T. de Vries en G. H. M. Roelofsen Cursussen KIK-K O en de Leidse Volksuniversiteit hebben weer de nodige cursussen op stapel staan. Op verschillende ochtenden, middagen en avonden kunnen creatievelingen hun hart weer ophalen. Op het programma staan yoga, spinnen en weven, dansexpressie met elementen van jazz en souldans, timmeren en houtbewerken, donkere kamer- technieken, vliegertechnieken, filmen voor gevorderden met 8 mm camera, sieraden maken en lithografie, edelstenen slijpen, boekbinden, bloemschikken en vegetarisch koken. Inlichtingen over deze cursussen bij K O tel. 071-141141. Bazar nierstichting Ten bate van de Nederlandse Nierstichting wordt op 17 januari door de dialyse-afdeling van het AZL een bazar gehouden. Vorig jaar had een dergelijk gebeuren van nierpatiënten - door nierpatiënten-voor nierpatienten - zó'n succes dat besloten werd dit jaar opnieuw een bazar te houden. Op de zesde etage van het poligebouw aan de Wassenaarseweg is iedereen met een gevulde portemonnee tussen 19.00 en 22.30uur welkom. Er wordt ook een loterij gehouden en een natje en een droogje worden ook niet vergeten. Op een speciale stand van de nierstichting is allerlei informatie te krijgen, ook over de wijze waarop nierpatiënten kunnen worden geholpen. Voor de bezoekers van de bazar is het parkeerterrein bij het AZL opengesteld. Hoogleraar Bij Koninklijk Besluit is dr. J. H. van Boom, lector aan de Leidse universiteit, benoemd tot gewoon hoogleraar in de organische chemie in Leiden. Dr. Van Boom werd in 1937 in Simpelveld geboren en studeerde in Utrecht scheikun de. Daar promoveerde hij in 1968 cum laude, waarna hij een jaar in Engeland werkte. Na terugkeer werd hij aangesteld als wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de Leidse universiteit, waar hij sinds 1975 lector was. Het tropisch bos Het tropischee bos staat centraal in een morgen te houden lezing door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De lezing wordt verzorgt door de Leiderdor per dr. E. Hennipman in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden. De KMTP houdt op woensdag 31 januari, eveneens in het Rijksherbarium de algemene jaarvergadering. Op de agenda staan de jaarverslagen en bestuursverkiezingen. Vrouwen Op woensdag 17 en donderdag 18 januari houdt de Rijksuni versiteit een microsymposium onder de titel „Vrouwen en werk in de Derde Wereld". Dit thema wordt gezien als een van de meest relevante binnen het probleemgebied van het derde wereldwerk. Het symposium vindt plaats in zaal 1 van de Gorlaeuslaboratoria aan de Wassenaarseweg 76 in Leiden. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Theresa Fogelberg van het bureau buitenland van de Leidse universiteit. Bekende gezichten Toneelgroep Baal brengt vanavond het toneelstuk „Bekende gezichten, gemengde gevoelens" van de Duitse auteur Botho Strauss in de Leidse Schouwburg. Deze Berlijnse auteur geeft in het stuk zijn visie op de vraag hoe zwaar onze samenleving tilt aan de eenmaal geaccepteerde normen, ook al zijn die regels van onze moraal betrekkelijk willekeurig. Aanvang 20.15 uur. Daniël-K wartet In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden concerteert woensdag 17 januari het bekende Daniël-Kwartet. Bij veel concertbezoekers is dit ensemble vooral bekend geworden door de solistische medewerking als strijkkwartet bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, tijdens een Meesterserie-concert in een vorig seizoen. Voor liefhebbers van muziek voor strijkkwartet zal het een aangename verrassing zijn dat men het Daniël-Kwartet binnenkort ook zonder orkestbegeleiding kan beluisteren in werken van o.a. Partos (Concertino), Debussy (Kwartet op. 10) en Schubert (Kwartet op. 9). De leden van het Daniël-Kwartet zijn Bezion Shamir (viool), Mischa Furman (viool), Itamar Shimon (altviool) en Zvi Maschkowsky (cello). Het concert begint om 20.15 uur. Tussen 19.30 en 20.15 uur wordt aan de bezoekers van dit concert een gratis kopje koffie aangeboden. De toegangsprijs bedraagt 2.50 (inclu sief garderobe en programma). Toegangskaarten zijn ver krijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon 141141. Winterconcert van Politiemuziekgezelschap LEIDEN - Het Leidsch Poli tie Muziek Gezelschap (LPMG) geeft op vrijdag 19 januari in de Stadsgehoorzaal het winter concert met medewerking van de Brass Band onder leiding van Cees Brugman, de Tam boers, onder leiding van Roel Paling en met solistische mede werking van Paula van Wijk, dwarsfluit en Corrie Stehou- wer, piano. Tijdens het concert, dat om 20.00 uur begint zullen werken worden uitgevóerd van Handel (vier delen uit de Fireworks), Roy Newsome, T. J. Powell en G. Fauré, waarbij beide solistes voor het voetlicht zullen treden. Voor de pauze zullen verder de Kroningsmars van Meyenbeer en de Rapsody van Gordon Langford worden uitgevoerd. Na de pauze is het de beurt aan de tamboers en de brassband, onder meer in de Drumbo-mars van Wim Laseroms. Verder wer ken van Eric Hughes, Frits Smienk, H. L. Walters, Duke Ellington en besloten wordt met A Sullivan Fantasy van Gordon Langford. Na afloop van het winterconcert van het Leidsch Politie Muziek gezelschap dat onder leiding staat van Cees Brugman, vindt er tot vier uur 's morgens een bal plaats in de Stadsgehoorzaal dat wordt opgeluisterd door het uit het Belgische Oostende af komstige gezelschap the Sonny Boys

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3