Brits treinverkeer ligt vandaag stil Teheran in feeststemming bij naderend afscheid sj ah Ajatollah Khomeini predikt revolutie uit Frankrijk NU 30% RIJKSSUBSIDIE OP ROCKWOOL SPOUWMUUR- ISOLATIE. CalotecBY. Russisch veto over Cambodj a-resolutie BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 16 JANUAR11979 PAGINA 11 ijpc REGERING DURFT STAKERS NIET AAN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN, In Groot- Brittannië rijden van daag geen treinen. De pogingen om de natio nale eendagsstaking op het Britse spoor te ver mijden, zijn mislukt. Donderdag wordt die staking nog eens over gedaan. Algemeen wordt verwacht, dat op de Britse eilanden praktisch tot volgend weekeinde chaotische verkeerstoestanden zul len heersen. Intussen duurt ook de van Britse vrachtwagenchauf feurs voort. De socialistische minderheidsregering vindt het nochtans onnodig een nood toestand af te kondigen. Dit laatste zal alleen gebeuren wanneer het transport van es sentiële goederen compleet lamgelegd wordt. De regering heeft daarover beraadslaagd tijdens een lang durige kabinetsvergadering. Nadien zei minister van Bin nenlandse Zaken Merlyn Rees in het Lagerhuis, dat troepen slechts een beperkt nut heb ben. Tijdens de recente staking :van de tankwagenchauffeurs zouden 15.000 soldaten iedere dag nauwelijks dertig procent van de nodige benzine, diesel en stookolie vervoerd hebben. Er is een veel grotere toevoer nodig om volledig te kunnen voorzien in de behoefte van het land. Hoewel ze nu nationaal is, kan de staking van de Britse vrachtwagenchauffeurs be zwaarlijk algemeen genoemd worden. Slechts 50.000 van de ongeveer 180.000 chauffeurs nemen deel aan de actie. In zeven Britse gewesten wordt niét gestaakt, omdat daar de vrachtwagenbestuurders hun zin al gekregen hebben. Op nationaal vlak eisen ze een loonsverhoging van 22 pro cent. De regering wil alles vermij den, wat de stakers op stang zou kunnen jagen. Dankzij een akkoord met een vak bond loopt het transport van essentiële goederen nog be trekkelijk gesmeerd. In som mige gevallen worden echter speciale problemen gescha pen, omdat de stakers ge- Het weer is de stakende Britse transportarbeiders niet erg welgezind Postende .stakers voor een vervoersbedrijf moesten een flink vuur stoken om het althans een beetje dragelijk te hebben. bruik maken van zogeheten secundaire stakersposten. Zij blokkeren havens en bedrij ven, die zelf niets te maken hebben met het conflict. Volgens de regering kan dat versperren. Aangezien dit niet verboden worden. Secun- laatste herhaaldelijk gebeurt, daire stakersposten zijn alleen is het duidelijk, dat de autori- strafbaar als ze herrie schop- teiten niets durven onderne- pen en aan personen de weg men tegen de stakers. Hart trans plantatie in Brits ziekenhuis uitgevoerd LONDEN Een 74- jarige Engelsman, die aan een ernstige hartkwaal leed, heeft in het zieken huis van Papworth bij Cambridge een geslaagde harttrans plantatie ondergaan. Het was de vijfde Britse operatie van deze soort en de eer ste sedert 1968. El ders in de wereld zijn sedert vijf jaar geen harttransplan taties meer uitge voerd De laatste poging da teert van 1973. De pa tiënt bleef toen slechts vier uur in leven met zijn ruilhart. Verleden jaar heeft het het Brit se ministerie van Volksgezondheid erin toegestemd zijn strenge beperking van hartope raties te nerzien. Tevo ren werd een dergelij ke ingreep als riskant en te duur beschouwd. De laatste twee Britse harttransplantaties wa ren trouwens desas treus afgelopen. Optimistische rappor ten uit Amerika en gunstige adviezen van Britse specialisten heb ben geleid tot een ver gunning van het depar tement van Volksgezondheid in Londen om weer zwa re hartoperaties te wa gen. De patiënt is afkomstig uit de Zuid-Londense voorstad Croydon. De identiteit van de donor van het ruilhart wordt op verzoek van diens familie zorgvuldig ge heim gehouden. Het betrokken ziekenhuis zegt alleen, dat het een volwassen man was. De nieuwste harttrans plantatie werd geleid door dr. Terrence Eng lish (47), die de Britse nationaliteit geniet, maar geboren is in Na- tal in Zuid-Afrika. Dr. English heeft niet als chirurg gewerkt in zijn geboorteland, waar hij net diploma van bur gerlijk ingenieur be haalde. Daarna stu deerde hij geneeskunde in Londen en aan de universiteit van Alaba ma. De pionier op het gebied van hart transplantaties, de Zuidafrikaanse hart chirurg dr Barnard heeft verklaard, dat drie van zes hart transplantatiepatiën ten in het Grote Schuurziekenhuis in Kaapstad zijn overle den als gevolg van bureaucratie. Het proces voor toestem ming om donorhar ten te verkrijgen had zolang geduurd dat de betrokken pa tiënten een voor een stierven. KHOMEINI VORMT REVOLUTIONAIRE RAAD TEHERAN (AP, AFP, Rtr) In de Iraanse hoofdstad Teheran is gisteren gedemonstreerd door een menigte van naar schatting honderdduizend mensen. Er wer den kreten geroepen als 'dood aan de sjah' en lang leve Kho meini, maar het ging er vreed zaam aan toe. Soldaten en poli tie grepen niet in en vooral niet toen zij door het publiek wer den vergast op bloemen en om helzingen. Terwijl de Iraanse senaat die gisteren met een krappe meer derheid het vertrouwen schonk aan de regering- Bakhtiar, bijeen was, was het op straat zwart van de mensen van aller lei rang, stand en leeftijd die de zekerheid uitstraalden dat de strijd spoedig gestreden zou zijn. „Nog een dag en we zijn de sjah kwijt". De meeste leu zen die men hoorde waren tegen de vorst gericht en in mindere mate zoals tot nu toe, tegen pre mier Bakhtiar en diens regering. De stafchef van het Iraanse leger, gene raal Abbas Qarabaghi heeft publiekelijk gereageerd op geruchten dat een militai re coup zou dreigen na het vertfek van de sjah. In een poging deze te ontzenu wen verklaarde hij dat 'daaraan in het leger absoluut niet wordt gedacht',tijdens een persconferentie in Teheran. 'Leden van de strijdkrachten die overtredingen of vergissingen begaan, zullen streng worden gestraft. Noch de strijdkrachten, noch het volk zou het overleven als het tot een botsing zou komen na. het ver trek van Zijne Majesteit', aldus de gene raal. De generaal is ook lid van de negen man sterke regentschapsraad, die tijdens de afwezigheid van de sjah de keizerlijke functies zal waarnemen. De verklaring van de generaal volgde op intensief over leg van de sjah en de Amerikaanse ge neraal Robert Huyser met leidende figu ren in Iran aan wie is verzocht steun te geven aan de regering Bakhtiar. Huyser is nog steeds in Iran voor besprekingen, hoewel het de bedoeling was dat hij vo rige week zou vertrekken. De in ballingschap bij Parijs levende ajatollah Khomeini heeft al zijn voorlopi ge regeringsraad benoemd ter voorberei ding van zijn terugkeer naar Iran. Dit hebben zijn medewerkers gisteren mee gedeeld. Van de leden van Khomeini's voorlopige revolutionaire raad bevinden zich drie in ballingschap, aldus het het Franse dagblad Le Monde dat verder schrijft dat zich onder de vijf een gene raal bevindt. Khomeini die zich tegen de regering-Bakhtiar heeft gekeerd, heeft de raad benoemd om een overgangsregering voor te bereiden. Tijdens het debat in de Iraanse senaat keerde zich slechts een senator tegen Bakhtiar. Jelali Naeini verklaarde dat geen enkele rgering zonder de steun van Khomeini zou kunnen overleven. "Hij is de autoriteit, die in het gehele land door de man in de straat wordt gevolgd. Bakhtiar zei in het parlement met de re ligieuze leiders, waaronder Khomeini en verklaarde dat deze „persoonlijk niets te gen mij heeft". (Van onze correspondent Jan Drummen) NEAUPHLE-LE-CHATEAU Neauphle- Le-Chateau ligt op enkele kilometers ten westen van Versailles in een besneeuwde en een bevroren heuvellandschap dat uit zijn winterslaap wakker geschud is omdat het plotseling en zonder daar iets aan gedaan te hebben, wereldbekendheid ver kregen heeft. Dat het min of meer de hoofdstad geworden is van het Iraanse Sjiïsme omdat een zekere Ajatollah Roe- hollah Khomeini er op 4000 veilig kilome ter van Iran er de revolutie en de opstand tegen de sjah predikt. De sjah die het ei dan ook naar de mensen in Neauphle inmiddels weten, naar gemaakt heeft. „8 miljoen dollar rijk", zeggen zij, „misschien nog rijker dan la Reine de Hollande". Hij heeft er een soort SS, een soort KGB en er wordt gemarteld en de mensen zijn er niet vrij. Maar de Ajatollah is ook een vreemde vogel, hij predikt de revolutie, wakkert de storm aan, ontvangt de hele wereldpers, maar is nog niet in staat ge weest iets over zijn programma te zeggen. De Ajatollah woont in een wat banale „Pavilion de Banlieue", een voorstadsvil- laatje van het soort voor gepensioneerde stationschefs van de metro. Met een tuintje met magere fruitbomen en afschuwelijk nachtmerrie-verwekkend behangselpapier en vooral veel kaalheid. In de tuin hebben ze een grote tent opgeslagen, een tent die tot moskee gepromoveerd is temidden van de half smeltende, half weer opnieuw bevrie zende sneeuw. En zoals in een moskee moet men zijn schoeisel uittrekken als men bij de Ajatollah binnengelaten wordt, hetgeen allerminst betekent dat men hem inderdaad zal ontmoeten. Enkele stokoude moellah's zitten gehurkt en met gekruiste benen op echte Iraanse (Perzische) tapijten en medite ren. Een aantal jongemannen die min of meer Engels spreken en wat Frans en opvallen omdat ze zo slecht geschoren zijn, vormen een soort secretariaat, pen cretariaat. Ze tp'e^- tientallen keren per dag en zonder een probleem. Ze zijn hoffelijk en voorkomend en misschien wel toekomstige ministers. Als de Ajatollah zijn religieuze ceremonieën in de tentmoskee verricht heeft, staat hij bezoekers, journalisten en anderen te woord. Kort, want zijn tijd is gemeten. Niemand mag al de vragen stellen die hij van plan was te stellen aan de Ajatollah, of aan hem wilde voorleggen. Maar met de antwoorden die de diverse bezoekers en interviewers verzameld hebben, kan men een soort globaal beeld samenstellen. Een beeld dat uiteindelijk nog al vaag is en de mensen min of meer gelijk schijnt te geven, want het is een dun programma. „Onze Islamitische repubüek zal onafhan kelijk en vrij zijn", heeft Ajatollah Khomei ni gezegd. „Een neutrale republiek, niet overhellend naar het oosten en niet naar het westen. Wij willen vriendschapsbanden onderhouden met allen die zich niet in onze zaken mengen. Maar de Amerikanen heb ben zich als vijanden van het Iraanse volk ontpopt, ons lang uitgezogen en de afschu welijke slachting die de sjah onder ons volk verricht heeft, gesteund. De Ajatollah is tegen de regering-Carter (niet tegen het Amerikaanse volk) zolang deze de sjah blijft steunen. Een regentschapsraad is totaal onaanvaardbaar en de hele keizerlijke fami lie bestaat uit misdadigers die gestraft moeten worden. En al de bezittingen van de familie moeten verbeurd verklaard wor den en de sjah zal terecht moeten staan en op zijn minst tot levenslange gevangenis straf moeten veroordeeld moeten worden. Onmiddellijk na zijn val zal er een voorlopi ge regering gevormd worden, waarvan de leden door hem, de Ajatollah genoemd zullen worden en daarna uiteraard demo- kratische en vrije verkiezingen maar „de subversieve bewegingen" mogen er niet aan deelnemen. Een Islamitische regering, een Islamitische politiek wil zeggen dat dit een rihewind za] steunen «n op de Koran. Maar hij geeft toe voor het ogenblik geen programma te kunnen uitwerken, alle demokratische vrijheden zullen echter ge waarborgd worden, behalve de vrijheden die tegengesteld zijn aan het belang van het volk en afbreuk doen aan de persoonlij ke waardigheid. Alles wijst er volgens hem op dat het volk dat door het materialisme van de godsdienst vervreemd is, gelukkig en geestdriftig is zijn ware leven te hervinden en weer dë goddelijke weg te gaan bewandelen. De levensomstandigheden van de armen en misdeelden zullen verbeterd worden, en de door corrupten ontvreemde rijkdom zal verdeeld worden. De rol van Frankrijk, het land waar hij gastvrijheid geniet, vindt hij volkomen correct, althans voor het ogen blik. Frankrijk heeft hem wel twee keer tot matiging aangemaand, en hoge functio narissen van het ministerie van buitenland se zaken zijn naar Neauphle gekomen. Zijn verblijfsvergunning is niettemin zonder probleem verlengd. Frankrijk, zo wordt gefluisterd, rekent er daarbij op dat de enkele duizenden Fransen in Iran onge moeid gelaten zullen worden, dat de Franse belangen beschermd en eventueel uitge breid kunnen worden als de „anderen" zich eventueel terugtrekken. Frankrijk, zo heet het verder, eerbiedigt met het toelaten van de Ajatollah op zijn grondgebied, het asiel recht zolang niet daadwerkelijk en aktief vanaf Frans grondgebied tot een recht streekse revolutionaire aktie aangezet wordt. Een ruime, elastische interpretatie. Zaterdagavond is in Neauphle bekend ge maakt dat de Ajatollah een revolutionare raad samengesteld heeft, maar de namen van de leden van deze raad zijn niet bekend gemaakt. Eveneens verluidde het dat Kho meini van plan is om zich onmiddellijk na het vertrek van de sjah uit Iran naar Teheran te begeven, een reis die volgens politieke waarnemers zeker niet zonder risico's is, minder de reis, zo werd toegelicht dan de aankomst van de Ajatollah. ADVERTENTIE Uw erkende Rockwool dealer: postbus 185 2250 AD Voorschoten tel.: 01717-5913 NEW YORK (Reuter-UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren haar veto uitgesproken over een door China gesteunde resolutie van de Veiligheidsraad waarin een wapenstilstand in en de terugtrekking van Vietnamese soldaten uit Cambodja werd geëist De resolutie was ingediend door zeven niet-gebonden landen. Dertien leden van de raad stem den ervoor, maar het Russische „nee" kwam neer op een veto. TsjechoSlowakije was de ande re „nee"-stemmer. China had kort tevoren zijn eigen resolutie, die in krachtiger bewoordingen was gesteld en Vietnam bestempelde tot een agressor tegen Cambodja, inge trokken en zijn steun verlegd naar de gematigder resolutie van de derde wereld omdat deze volgens China hetzelfde bereik te. Ondanks het Russische veto leek China tevreden omdat het erin was geslaagd een meerder heid van de Verenigde Naties te krijgen voor veroordeling van de Vietnamese acties in Cam bodja. Een hoge Thaise officier heeft meegedeeld, dat gisteren artille rievuur is gehoord rondom de Cambodjaanse grensplaats Poi- pet en dat door Vietnam ge steunde Cambodjaanse troepen gebruik maken van tanks om op twee fronten door te stoten. Het artillerievuur werd duide lijk waargenomen in de Thaise grensplaats Aranyaprathet. De afstand van de artillerie wordt op niet meer dan 10 kilometer geschat. Het vuren duurde on geveer drie uur. De door Vietnam gesteunde Cambodjaanse troepen, die de strijdkrachten van de verdre ven Pekinggezinde premier Pol Pot voor zich uit drijven, zijn sinds de verovering van de hoofdstad Phnom Penh acht dagen geleden, door Cambodja getrokken en hebben bijna de grens met Thailand bereikt. De strijdkrachten van Pol Pot schijnen in kleine groepjes ui teen te vallen, die zich versprei den langs de grens met Thai land. Samenwerking op kerngebied China-F rankri j k HONGKONG (AFD) China en Frankrijk hebben een ak koord getekend voor samen werking bij het nucleaire on derzoek, zo heeft het persbu reau Nieuw China bericht. De twee landen zullen gezamenlij ke onderzoeken uitvoeren en wetenschapelijke gegevens uit wisselen. Op het ogenblik zijn tussen Peking en Parijs onderhande lingen gaande over de bouw van een deeltjesversneller en van een onderzoek-reactor van het type „Orfeus" in China. De Franse maatschappij „Frama- tome" zal in de buurt van Sjang hai twee kerncentrales gaan bouwen. Miljoenenroof uit kathedraal van Lyon LYON (DPA) Uit de schatka mer van de kathedraal van de Franse stad Lyon zijn kunst schatten ter waarde van tien miljoen frank (ongeveer 5 min) gestolen. Naar de politie bekend heeft gemaakt, moeten de dieven zich woensdagavond al hebben laten insluiten in de kerk. Met een nagemaakte sleutel zouden zou zich toegang hehben verschaft tot de schatkamer. Slechts de waardevolste stukken zijn ver dwenen, zoals met emaille ver sierde voorwerpen uit de 13de eeeuw, gotisch snijwerk in ivoor, een uit de 16de eeuw stammend agaten kruis, wand tapijten, kelken en borden. Lotto 2 verkeerd berekend DEN HAAG In de berekening van de Stichting Nationale Sporttotalisator van de prijsbe- dragen voor lotto 2 is een fout geslopen. Ter voorkoming van misverstanden worden hieron der de juiste gegevens vermeld. Er waren ruim 800.000 deelne mers die voor een inleg zorgden van 3.439.169,45. Er was een eerste prijs van 696.701, 31, tweede prijs 163.360,55, derde prijs 245.040,82, vierde en vijf de prijs 326.721,10. Amnesty P[ vraagt steuij aan kerk Latijns-Amffl] rika LONDEN (RTR) - Ami International heeft gister El bisschoppen van Latijns- rika gevraagd op te komen de slachtoffers van gevat houding op politieke grot foltering, verdwijningen moorden op dit continent. In een boodschap aan schoppenconferentie, die maand in Puebla, Mexico eenkomt, zegt Amnesty, d sommige gevallen de plaat ke priesters, kerkelijke ai teiten en lekenorganisatie1 enigen zijn die nog spri Volgens Amnesty zijn er ii tijns-Amerika zeker 17.000 tieke gevangenen. In de pen tien jaar zijn tenn 30.000 mensen verdwenen politieke redenen vermoori itel in h< tui in >etb; f;n Zuid-Afrika^! waarschuwt Botswana PRETORIA (Reuter) Zuidafrikaanse minister justitie, James Krijger, gisteren het buurland Botsi 7- gewaarschuwd om geen z\ "L nationalistische guerrilla <tand< ndei ;hei ssta tn d« tspr c. mnn hee exU Hen jclar •r P fOS 6 ■H2S imuuiiauauav-iic gucimid ders toe te staan zijn groi bied te gebruiken aanvallen op Zuid-Afrika. In zo'n geval, aldus mi Kruger, zou Zuid-Afrika aarzelen een achtervolginj de guerrillastrijders tot grondgebied van Botswaï te voeren. In het weekeinde zijn een rillastrijder gedood en een de gevangen genomen ii gevecht tussen Zuidafrikj politie en nationalistische tranten van wie men gelooj zij vanuit Botswana opei Builenpest Kenia NAIROBI (Reuter) In I zijn 10 mensen aan builed overleden, zo heeft het Ken ministerie van volksgezl heid gisteren bekendgemJ Sinds augustus zijn er 300È dachte gevallen van builen|j de „zwarte dood van de r leeuwen", in dit land streerd. De autoriteiten hebben commissie in het leven gerot om een epidemie te voorkoi De bevolking is gewaarsch en er zijn voorzorgsmaatreg getroffen om een uitbrei van de ziekte in grote ste zoals Nairobi en Mombas; voorkomen. De ziekte w> verspreid door vlooien, voorkomen op ratten. Eiland voor Vietnamese vluchtelingen rr MANILLA, KOEALA LO POER (UPI, AP) - Het commissariaat voor de vltf telingen is van plan gebif/"] te gaan maken van een landje in de Chinese voor de tijdelijke huisvest van duizenden vluchtelin uit Vietnam. Het eilandji aangeboden door het verb ansi van Zuidoostaziatische or c den ASEAN, (Fillipijnen, gapore, Indonesië, Male en Thailand) die tot nu het merendeel van de Viet mese vluchtelingen heeft gevangen. Het eiland zou als doorga scentrum gebruikt kun worden voor 50.000 tot 60. Indochinese vluchteling j Om welk eiland het gaat iUj nog niet bekend. Op ogenblik wachten ongev 5000 vluchtelingen uit V nam op wrakke schepen de buurt van Hong Kong Manilla en meer dam w anderen in Maleisië en Tl land op hervestiging elders. Maleisië heeft laten weten het van nu af aan vluchtelingen meer zal op men. De jongerenorganisatie de VVp, JOVD, heeft giste laten weten dat het Ne< agei landse ontwikkelingsgeld rsja nu aan Vietnam wordt uit vaj geven beter besteed kan v n j. den aan de vluchtelingen.' jongerenorganisatie gel< dat het geld nu ten go komt aan de oorlogsactivi ten van Vietnam in Cambof en wil dan ook dat de onmiddellijk wordt gestaakt gasi ADVERTENTIE 0R1 aari ord. sp iste: st erkt rtij W<

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10