Smerige" rondleiding door ,Arends- en Condorhorst 1 i i peil Residentie Orkest CITROEN-NOSTALGIE IN LEGERMUSEUM Porno op Leidse kabel-tv It ad □pWS-BEWONERS TONEN GEBREKEN AAN Televisie- gebruikte rachtige •piraat uiterst zender Automobilist anderhalf uur zonder hulp Frans Halsema vermoeiend Gezellig ontspannen zondagochtendconcert ,)Dg Plantenboek" LEIDSE CUURANT MAANDAG 15 JANUAR11979 PAGINA 3 1EIDEN Flatbewoners van de Arendshorst en Tondorhorst in de Leidse Meren wijk organiseerden zaterdagochtend voor vertegenwoordigers van de 'emeenteraad en Leidse woningstichting (LWS) een JOgal uitzonderlijke rondleiding door hun woon- ord. Ditmaal geen vrolijke sight-seeing door een /an de gemeentelijke monumenten, maar een realis- Jsche safari door de Merenwijk-jungle vol ratten i duizenden kakkerlakken. i grieven maakten de bewo- Jrs van de genoemde horsten Jnsdagavond al kenbaar tij- n bijeenkomst met verte- Jnwoordigers van de gemeen- l waarop een groot deel van discussie was gewijd aan de ritische terugblik" op een be- Jogen jaar wonen in LWS-wo- i. Om de klachten aan het van onder meer de LWS richt te visualiseren hadden 1 bewoners hun rondleiding [organiseerd. Gehoopt hadden Merenwijkers op een wat "irijnender chaos in hun flats, s de aanwezigheid van huis- il en verspreid liggend meubi- Maar de gemeente was hun naai voorgeweest. De dagen, t na de discussie-avond van t afgelopen dinsdag, werden 'Jdoor verschillende gemeen te- [ke instanties, waaronder de 1 de reinigingsdienst, op van plaatsen in de Condor- li Arendshorst, ongekende ac- jriteiten ontplooid. Het ergste 1 werd opgehaald en hier en lar kregen de muren en pla ids nabij de trapportalen een s wit kwastje. Jammer? „Nee lituurlijk niet, maar wel ;emd, dat die troep nu opeens il opgeruimd kan worden, ter wijl we daarover al maanden lang aan het zeuren zijn:" aldus een van de bewoners. Niettemin bleef er zaterdagoch tend ;nog genoeg over voor de bewoners om de nodige vraagte kens bij te zetten. Aan tal van voorzieningen ontbrak nog wel het een en ander. Bijvoorbeeld aan het openbare groen, dat sterk verwilderd is, en veel weg heeft van een vuilnisbelt op sommige plaatsen, kieren tus sen de muren en de vloeren van de flats, ergens op straat een gat in de weg, waarom een haakje is geplaatst en dat we gens de vorst niet gedicht kan worden, aldus de LWS. „In de Breestraat zie je dat soort gaten toch niet", stelde een bewoon ster, „het is net een echoput, maar goed dat we hier in Wezel wonen, anders zou die put be slist rare dingen zeggen". Op Condorhorst 73, hoog in het flatgebouw, werden de raadsle den geconfronteerd met een wo ning die volledig wordt gerund door kakkerlakken. Een plaag die sinds het vertrek van de vorige bewoners nog erger is geworden. Tijd dat er iets aan gedaan wordt. CV-doorvoeren: een ideaal ontwikkelingsoord voor de kakkerlak (Tb- Modeshow Het Vijfhovenhuis, het Damescontact en de Sociëteit West heeft voor vanavond in het Vijfhovenhuis aan de Hof laan in Leiden een modeshow georganiseerd. Hierbij wordt in het bijzonder aandacht besteed aan de modellen voor de wat oudere dames. De modeshow begint om half acht. Rudolff Steiner De belangstelling voor het onderwijs volgens de inzichten van dr. Rudolff Steiner is overal in den lande groeiende, ook in Leiden. Met deze zin kondigt de informatiewerkgroep van de Leidse Rudolff Steinerschool aan de Cesar Franck- straat 9 in Zuid-west een informatieavond aan óver het Steineronderwijs. Die avond vindt plaats op 25 januari om 20.15 uur in het schoolgebouw. KOV De Katholieke Onderwijzersvereniging komt morgen met haar bestuur naar Leiden. In Wienerwald aan de Steenstraat vinden dan een spreekuur en werkbijeenkomst plaats. Leden van de KOV kunnen hun persoonlijke vragen voorleggen aan de leden van het dagelijksbestuur en aan de medewer kers van het KOV-bureau. Dat is mogelijk van 16.00-18.00 uur. Om 20.00 uur begint een openbare bijeenkomst voor leden en niet-leden. De bestuursleden vormen dan een forum waaraan de aanwezige vragen en opmerkingen kunnen voorleggen. FNV De afdelingen Leiden, Voorschoten en Warmond van de Industriebond NKV en de afdelingen Leiden, Voorschoten en Oegstgeest van de Industriebond NVV, hebben na twee besprekingen met elkaar besloten tot een federatie-vorming te komen. Met ingang van heden is er nu een grote afdeling Leiden van de Federatie Industriebond FNV, die tot 1 januari 1981 als federatie blijft bestaan. Na die datum is de fusie tot stand gekomen en vloeien beide vakbonden ineen tot de Industriebond FNV. Het bestuur dat onlangs is gekozen, ziet er als volgt uit: K. Rietdijk, voorzitter (NVV), R. Zandvliet, secretaris (NW), J. G. Azier, penningmeester (NKV), v.d. Geest, bestuurslid (NKV) en L. Janse, bestuurslid (NW). De afdeling Leiden van de Federatie Industriebond FNV heeft nu door de federatie-vorming ruim 2300 leden gekregen. lundEIDEN Een zender met een v nzienlijk vermogen is vrij- v ignacht gebruikt door een on- ernt (kende Leidse etherpiraat, die rin slaagde een pornofilm uit zenden via het kabeltelevi- ienet. Met behulp van de zen- er werden beelden ingestraald ngei p de ontvangstmast voor de jou intrale antenne inrichting in Phi egstgeest. Een onderzoek van erbe6 PTT-opsporingsdienst heeft it inmiddels aangetoond. De seri^'d611 van de etherpiraat ei) erden ontvangen door alle ingeslotenen op het kabelnet, tiwel in Oegstgeest, Leiden als i Leiderdorp. olgens een woordvoerder van i Centrale Directie van de PTT i Den Haag zijn er twee manie- Irastfen om met een illegale uitzen- 12.J ng het televisienet binnen te Jou ringen. „Men kan daarvoor ma« ;n krachtige zender gebruiken ïrga daarmee zelfs beelden van ntaii m van de buitenlandse zenders ugpkerdringen. Deze taktiek is tot ndgto heden tweemaal in Amster- Bittiam toegepast en dan nu ook Gip| Leiden. Een andere manier om met behulp van een video- istallatie een aansluiting te ma- ken op een van de steunpunten/- versterkers op de begane grond. Door een draadverbinding te maken kan men ook zo het kabelnet penetreren. Tot op he den heeft nog niemand deze laatste manier gebruikt", aldus de woordvoerder van de PTT. „Het clandestien uitzenden van televisiebeelden is strafbaar. Evenals het uitzenden van ra dio-signalen, waarmee we de laatste jaren veel te maken heb ben. Er is in Nederland een aantal mensen dat legaal expe rimentele televisie-uitzendingen mag plegen. Dit zijn er maar een paar en zij hebben allen een machtiging hiertoe", aldus de PTT-woordvoerder. Het verzorgen van clandestiene televisie-uitzendingen is uite raard geen nieuwe ontwikke ling. Sinds de REM een tiental jaren geleden vanuit zee als televisiepiraat optrad, is het ei genlijk wachten geweest op nieuwe en dan vooral kleinscha lige ontwikkelingen. Veel kan de PTT niet uitrichten tegen dit mode-verschijnsel. Men kan trachten te voorkomen dat di recte aansluitingen worden ge- LEIDEN Etherpiraten zijn er gisteravond in geslaagd een pornofilm uit te zenden op het Leidse kabeltelevisie net. De uitzending werd \I gonnen rond middernacht^ afloop van het prog op Nederland twee. die fc» Uit de L.C. van zaterdag. maakt via de steunpunten van weren door de bewuste zender de kabelnetten door deze nog op te sporen met behulp van ontoegankelijker te maken. Te- mobiele peilwagens. Op dezelf- gen het zenden van televisie- de wijze als dat gebeurt in de beelden met een clandestiene strijd tegen de illegale radio-pi- zender kan men zich alleen ver- raten. Na slippartij op rijksweg LEIDEN Een 49-jarige automobilist uit Amsterdam heeft afgelopen zaterdagmor gen ruim anderhalf uur zonder hulp langs de rijksweg 4 gestaan nadat hij met zijn auto een aantal malen over de kop was gegaan en in de berm tot stilstand was gekomen. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg 4 in de richting Amsterdam ter hoogte van Leiden. Door de gladheid raakte de Amster dammer de macht over het stuur kwijt en sloeg met zijn auto een aantal malen over kop voordat deze zwaargehavend in de berm tot stilstand kwam. Hoewel de man er zonder kleerscheuren vanaf bleek te zijn gekomen, bleek geen van de passerende automobilisten, noch van de automobilisten die het ongeluk hadden zien gebeuren bereid het „slachtoffer" de helpende hand te bieden. Pas na anderhalf uur trok de bemanning van een rijkspolitie-Porche zich het lot van de onfortuinlijke Amsterdam mer aan. Goed dat er politie is, want kort nadat de man dankzij de hulp van de rijkspolitiemannen weer wat op verhaal was gekomen deed hij bij de Leidse politie aangifte van het schandelijke gedrag van zijn medeweggebruikers. In de rest van Leiden had de politie evenwel ook de handen vol aan tal van kleine ongelukken als gevolg van de aanhoudende gladheid. Het bureau aan de Sonneveld- straat kreeg het afgelopen weekende weer een veelvoud van het normale aantal scha- demeldingen te verwerken. Ondanks het feit dat de meeste weggebruikers, volgens de Leidse politie, zichtbaar rekening hielden met de mogelijke gladheid, werd veel blik schade gemeld. Als verklaring voerde een woordvoerder van de Leidse politie het feit aan dat als het er op aan kwam remmen niets meer hielp. Daardoor gleed men over het algemeen met volle zij het matige snelheid op mede-weggebruikers, gepar keerde auto's en palen. Bij geen van de ongelukken vielen evenwel slachtoffers. De materiële schade is echter aanzienlijk. EIDEN In een in verband met het slechte weer met 'gaten evulde Stadsgehoorzaal kon men zaterdagavond luisteren naar en concert van het Residentie Orkest onder leiding van Hans onk met werken van Haydn en Bruckner. Voor de pauze werd later werk van Haydn, het concert voor violoncello en orkest D gespeeld, na de pauze één van Bruckners minder bekende 'ii mfonieën- de 6e in A. (olist op de violoncello was Wolgang Boettcher. Zijn toon was ('eliswaar mooi, maar hij schoot technisch en qua zuiverheid 0, lak te kort, zodat we van een teleurstellende prestatie moeten >reken. Ook de niet soepel verlopende samenwerking met het lurkest deed hier een negatieve invloed gelden. Vonk hield het ;mpo aan de te lage kant. Het allegro werd bijvoorbeeld auwelijks sneller gespeeld dan de andere delen. Toch kregen' irigent en solist een ovationeel applaus, hetgeen eens te meer aantoont dat deze vorm van waardering een geheel eigen leven begint te leiden. De zesde symfonie van Bruckner was duidelijk het belangrijkste gebeuren van de avond. Vonks interpretatie was zeer nauwkeurig en helder maar kon niet verhelen dat Bruckner in zijn zesde toch ergens blijft steken. De eerste twee delen zijn veel te lang: alles wordt uitgesponnen en hij verliest zich in herhalingen. In de delen drie en vier bouwt hij fijnzinnig een grote spanning op. Dat deze in het scherzo ingehouden blijft is logisch en dat deel is in zekere zin af, maar de finale mist de ontlading waaraan toegewerkt lijkt te worden en mondt slechts uit in het hoofdthema. Vonk leverde hier met hèt Residentie Orkest niettemin een zeer goede prestatie. Ook de minder interessante gedeelten werden geconcentreerd en alert t ARIEDERU i Leiden Frans Halsema toonde zaterdag in de Leidse Schouwburg dat hij een groot spreker, maar slecht verteller is. De in houd van zijn programma „Ik, ik en nog er's ik" bestaat voornamelijk uit jeugdher inneringen, ervaringen en gevoelens van Halsema zelf. Helaas weet hij met de wijze waarop hij die brengt bij het publiek geen gevoel van herkenning op te wekken; daardoor duren vele aanlopen in zijn praatjes te lang, en is de ontknoping uiteindelijk teleurstellend. Dit is erg jammer, omdat het programma redelijk goed gekonstrueerd is: de herhaal de terugkeer van thema's als Halsema's verjaardagen, zijn verschillende muziekin strumenten en het litteken op zijn kin had zeer goed kunnen werken. Ook wreekt zich dat er zo weinig visuele dingen te beleven zijn. Voornamelijk verbale grappen, vaak onorigineel en stereotiep, gebracht met een slechte artikulatie, kunnen niet lang boeien. Enkele uitschieters daargelaten, was het een weinig interessant en daar door vermoeiend optreden. JACQUELINE MAHIA LEIDEN Het vierde koffieconcert, dat gistermorgen gegeven werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal, was een prettige repre sentant van het soort: een niet te zwaar maar gevarieerd programma met korte afzonderlijke delen en een aangenaam klin kende bezetting, namelijk gitaar (Wim Spruyt), hobo (Frank Minderaa) en zang (Peter Goedhart). Bariton Peter Goedhart bleek zich goed te kunnen inleven in wat hij bracht. Zijn uitspraak was niet feilloos, zijn timbre wat hees, maar hij wist het publiek te boeien met zijn uitstekende voordracht. In Air des songes uit de suite „Perseus" van Lully werd een fragile, ijle sfeer opgeroepen die hij voorbeeldig uit liet klinken. Het mag een hoogtepunt genoemd worden uit het programma van voor de pauze. De hoboïst en gitarist begeleidden niet alleen - ze speelden ook samen: een sonate van Geminiani en een sonatine van Kovats. Geminiani werd keurig en wat braaf ge speeld (behalve een rommelig vivace), Ko vats had ze kennelijk wat meer te zeggen. Een door een aardig frasering gekenmerkte finale was hier het opvallendst. Na de pauze werden op muziek gezette gedichten van Lorca gebracht. De sfeer werd uitstekend aangevoeld en weergege ven door Goedhart. De afwisselende zang, de prachtige teksten en de vanzelfspreken de gitaarbegeleiding zorgden voor een zeer boeiend geheel. Tot slot de vraag aan de organisatie of het niet mogelijk is de concerten met daglicht te overgieten. Met een andere opstelling moet dat toch wel kunnen. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN Ondanks de spekgladde wegen zijn ze er gistermiddag dan toch in geslaagd om met hun oude schichten van heinde en ver naar het Legermuseum te komen om met zijn allen mee te doen aan de zogeheten voorjaars meeting, want het is niet voor iedereen winte- De leden van de Tractions Avant Nederland (T.A.N.), bezitters van voor- en na-oorlogse Citroëns, zijn er altijd als de kippen bij als er wat te vieren valt, ook al maakt een vroege vogel nog geen lente. Jaarlijks worden er heel wat van die meetings in ons land gehouden en dit maal gold wederom de eer aan het Leidse Legermuseum, waar de heer Van Beek zijn gasten met open armen ontving. Zelf is hij helemaal stapelgek op Citroëns: „Een schitte rende wagen met voorwielaandrijving, die zalig op de weg ligt en waar Anré Citroën destijds al zijn vernuft in heeft kunnen stoppen", aldus de heer Van Beek. Misschien minder old-timers dan waren ver wacht kwamen er gisteren naar Leiden toe, maar dat kwam natuurlijk door het weer, niettemin toch een ongekende drukte van over de honderd T.A.N.-leden en een wagenpark van minstens 15 Citroëns Tractions Avant. Vrouwen en kinderen, iedereen ging mee. Onder leiding van de heer Van Beek werd eerst een schitterende collectie ouderwetse wapens en harnassen bekeken, uit het stenen tijdperk en van wat recenter datum en daarna ging men in optocht naar de Rode Leeuw in Oegstgeest om de nodige (maag)versterking aan te laten rukken. De kinderen kregen allemaal een poster met een soldaat erop namens het Legermuseum kado en zo had iedereen die dag zijn handen vol werk aan het uitleven van zijn hobby. Oude beestjes, maar ondanks het gladde wegdek allemaal veilig in Leiden aangekomen ADVERTENTIE Loosterweg 39A Voorhout 02522-11048 Muziekthea ter stelt teleur LEIDEN Het LAK dacht het nieuwe jaar zaterdagavond goed te beginnen met muziek theater uit de kring Van Am sterdamse geïmproviseerde muziek. Eerder garandeerden producties uit deze scène af komstig veel lach- en luister- plezier. „Willem de Zwijger" evenwel stelde me toch enigs zins teleur. In „Willem de Zwijger" hebben bassist Maarten van Regteren Altena c.s. gepoogd bekende vaderlandse geschiedenis tot le ven te roepen, aanschouwelijk te maken, en in twintigste eeuw- se termen te vertalen. De goede, creatieve ideeën blij ven aanwezig, het talent verloo chent zich niet, zodat er inciden teel nog wel te lachen en te bewonderen valt, maar in zijn totaal is „Willem de Zwijger" te uitgesponnen en mist het muziektheaterstuk elementaire theaterspanning. Te vaak moet de muziek, beter gezegd de geluidsmuur die van Regteren Altena. Horsthuis en Sauer leggen, halthouden en wachten op de mime van Jolink, Brederveld en Waller Zeper en andersom de mime gerekt wor den om de muzikanten weer in stelling te brengen. Zoals gebruikelijk werd er weer lustig gewerkt met allerhande attributen. Willem de Zwijger als gloeilamp en Philips II als nog veel grotere gloeilamp uit het zuiden des lands waren mooie vondsten evenals Van Regteren Altena in een geprepa reerde bas als slagschip. Fraaie scènes leverde Jolink als Maar ten Luther die zijn stellingen aanslaat met mankerende ha mer en Jolink en Brederveld als oer-Nederlands echtpaar in een tit-for-tat-gevecht. Maar die po sitieve punten konden toch met verhinderen dat deze „Willem de Zwijger" in Hollandse tuttig heid vertaald niet aan de ver wachtingen beantwoordde. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3